Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημαδια οτι ξεκιναει ο τοκετος


anastasiaore

Recommended Posts

Ναι προς το παρόν δεν βιαζόμαστε, επειδή το πρώτο γεννήθηκε νωρίς (37+3) κι επειδή κι αυτό το βλέπει μικρό τώρα θέλει να το καθυστερήσουμε όσο μπορουμε, δηλαδή δεν κάνω περπατηματα κλπ, ξεκούραση μου εχει συστήσει και δεν μου σταμάτησε καν το μαγνήσιο ακόμα γι'αυτο το λόγο (μπορεί και να το ξαναεγραψα αυτο, είναι οι μέρες που τα συζητάω με όλους και δεν θυμάμαι τι λέω σε ποιον). Έχω ήδη το να μαζεύω ολη μέρα παιχνίδια από το πάτωμα συν σκάλα στο σπίτι, νομίζω αρκετά :-P

Τα νερά όντως δεν τα έχω ακούσει απο φίλες, ισα ίσα που σε πολλές τα έσπασαν τεχνητά, στην οικογένεια μας αντίθετα είναι πολύ συνηθισμένο. Και στη μητέρα μου και στην αδερφή μου έσπασαν, στις ίδιες βδομάδες κιόλας!

Αλήθεια αν γίνει αυτό που λες και σε περιμένουν πχ 2 μέρες, σε στέλνουν πίσω στο σπίτι να περιμένεις ή μένεις στο μαιευτήριο; (Κι αν ναι, πληρώνεις τις έξτρα νύχτες; Γιατί ας πούμε την άλλη φορά τη νύχτα του τοκετού δεν την πληρώσαμε, ήμουν όμως στην αίθουσα τοκετού. Αν σε βάλουν σε δωμάτιο, όπως πχ όσες τις βάζουν από το βράδυ για πρόκληση, χρεώνουν κι εκείνη τη νύχτα; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 46 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι προς το παρόν δεν βιαζόμαστε, επειδή το πρώτο γεννήθηκε νωρίς (37+3) κι επειδή κι αυτό το βλέπει μικρό τώρα θέλει να το καθυστερήσουμε όσο μπορουμε, δηλαδή δεν κάνω περπατηματα κλπ, ξεκούραση μου εχει συστήσει και δεν μου σταμάτησε καν το μαγνήσιο ακόμα γι'αυτο το λόγο (μπορεί και να το ξαναεγραψα αυτο, είναι οι μέρες που τα συζητάω με όλους και δεν θυμάμαι τι λέω σε ποιον). Έχω ήδη το να μαζεύω ολη μέρα παιχνίδια από το πάτωμα συν σκάλα στο σπίτι, νομίζω αρκετά :-P

Τα νερά όντως δεν τα έχω ακούσει απο φίλες, ισα ίσα που σε πολλές τα έσπασαν τεχνητά, στην οικογένεια μας αντίθετα είναι πολύ συνηθισμένο. Και στη μητέρα μου και στην αδερφή μου έσπασαν, στις ίδιες βδομάδες κιόλας!

Αλήθεια αν γίνει αυτό που λες και σε περιμένουν πχ 2 μέρες, σε στέλνουν πίσω στο σπίτι να περιμένεις ή μένεις στο μαιευτήριο; (Κι αν ναι, πληρώνεις τις έξτρα νύχτες; Γιατί ας πούμε την άλλη φορά τη νύχτα του τοκετού δεν την πληρώσαμε, ήμουν όμως στην αίθουσα τοκετού. Αν σε βάλουν σε δωμάτιο, όπως πχ όσες τις βάζουν από το βράδυ για πρόκληση, χρεώνουν κι εκείνη τη νύχτα; )

Αν σπάσουν τα νερα μένεις στο μαιευτηριο για παρακολούθηση. Δεν γνωρίζω για τις χρεώσεις αλλά λίγοι γιατροί περιμένουν περισσότερο από 24 ώρες, συζητά το με τον γιατρό σου. 

 
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο για τους πόνους: είναι πάντα στο ίδιο σημείο; Πριν 2 μέρες ένιωθα συχνες σουβλιες κάτω αριστερά (ηταν τη μέρα που πήγαμε στο γιατρό και δεν ήταν κάτι). Γενικά πολλές φορές νιώθω μια μερα ενοχλήσεις, δύο μέρες καλά, μετά πάλι μια μέρα ενοχλήσεις κλπ. Σήμερα νιώθω περίπου το ίδιο στα δεξια, επίσης συχνα. Δεν νιώθω να σχετίζεται όμως με τη μήτρα καθόλου (είναι ίδιο με προχτές). Ούτε να μοιάζει καθόλου γυναικολογικος πόνος. Πολλές φορές μέσα στην εγκυμοσύνη που είχα πόνους τελικά σχετιζόταν με το ότι ήθελα τουαλέτα, μόλις πήγαινα σταματούσαν. Ακομα κι αν έμοιαζαν με περιόδου, ήταν αυτό. Γι'αυτό καταμπερδευομαι...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και κάτι άλλο για τους πόνους: είναι πάντα στο ίδιο σημείο; Πριν 2 μέρες ένιωθα συχνες σουβλιες κάτω αριστερά (ηταν τη μέρα που πήγαμε στο γιατρό και δεν ήταν κάτι). Γενικά πολλές φορές νιώθω μια μερα ενοχλήσεις, δύο μέρες καλά, μετά πάλι μια μέρα ενοχλήσεις κλπ. Σήμερα νιώθω περίπου το ίδιο στα δεξια, επίσης συχνα. Δεν νιώθω να σχετίζεται όμως με τη μήτρα καθόλου (είναι ίδιο με προχτές). Ούτε να μοιάζει καθόλου γυναικολογικος πόνος. Πολλές φορές μέσα στην εγκυμοσύνη που είχα πόνους τελικά σχετιζόταν με το ότι ήθελα τουαλέτα, μόλις πήγαινα σταματούσαν. Ακομα κι αν έμοιαζαν με περιόδου, ήταν αυτό. Γι'αυτό καταμπερδευομαι...

Της γέννας πάνω κάτω ναι, είναι στο ίδιο σημειο στο πρωτο σταδιο (της διαστολης) και ισως μετατοπιζεται λίγο στο δεύτερο στάδιο (της εξωθησης).Παίζει ρόλο βέβαια και η θέση του μωρού. Ενοχλήσεις γενικως είναι φυσιολογικο να έχεις και πονακια σε διάφορα σημεία της κοιλιάς (και όχι μονο), μεγαλώνει ένας άνθρωπος μέσα σου! Όλα τα όργανα έχουν μετακινηθεί προς τα επάνω, η χωρητικοτητα της μήτρας αυξάνεται από μέγεθος λεμονιού σε μέγεθος καρπουζιού, θα ήταν ανησυχητικό αν δεν είχαμε ενοχλήσεις και πονους:P Μην ανησυχεις, θα το καταλαβεις όταν έρθει η ωρα:) κι αν δεν εισαι σιγουρη μπορείς πάντα να παρεις τον γιατρό, το πολύ πολύ να πας μαιευτήριο και να σου πούνε ότι δεν γέννας ακομη;-)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το σημερινό πάντως δεν πρέπει να είναι, έχει περάσει ένα εξάωρο κι έχουν αραιώσει! Υπάρχουν ακόμα βέβαια.

Αυτό ήξερα κι εγώ, ότι έχουμε ενοχλήσεις γενικά προς το τέλος, γι'αυτο σκέφτομαι με τόσες διαφορετικές ενοχλήσεις πώς θα καταλάβουμε ποιες είναι οι μοιραίες :-P Αν το σημερινό το ένιωθα καναδυο βδομάδες αργότερα, μάλλον θα έτρεχα στο μαιευτήριο άδικα :razz: 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Αυτό το σημερινό πάντως δεν πρέπει να είναι, έχει περάσει ένα εξάωρο κι έχουν αραιώσει! Υπάρχουν ακόμα βέβαια.

Αυτό ήξερα κι εγώ, ότι έχουμε ενοχλήσεις γενικά προς το τέλος, γι'αυτο σκέφτομαι με τόσες διαφορετικές ενοχλήσεις πώς θα καταλάβουμε ποιες είναι οι μοιραίες :-P Αν το σημερινό το ένιωθα καναδυο βδομάδες αργότερα, μάλλον θα έτρεχα στο μαιευτήριο άδικα :razz: 

Κατέβασε μια εφαρμογή contraction timer και μετά από 2-3 ώρες καταγραφων θα δεις το μοτίβο των συσπασεων(διάρκεια, τακτικοτητα κλπ) και θα καταλάβεις ακόμη κι αν σου φαίνονται ήπιες:)

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι θα το βρω. Καλά τα σημερινά ήταν σχεδόν μόνιμα, μπορεί και δύο σε κάθε λεπτό. Μακάρι να σπάσουν πάλι τα νερά να ησυχάσω! Ευχαριστώ πάντως!

Εχει πολλες εφαρμογες, διαλεξε μια που να δειχνει το ιστορικο προηγουμενων ωρων. Σχεδον μονιμα στον τοκετο δεν ειναι, παντα υπαρχουν κενα ξεκουρασης (εκτος απο οταν γινεται χρηση συνθετικης οκυτοκινης), οποτε μπορεις να εισαι σιγουρη :wink: Μην ευχεσαι να σπασουν τα νερα, ειναι πιο περιπλοκη η κατασταση απ'οτι αν ξεκινησουν συσπασεις :) Σε καταλαβαινω αλλα κανε λιγη υπομονη, νομιζω ολες οι γυναικες αγχωνονται αν θα το καταλαβουν, εν τελει το καταλαβαινουν ;-)

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα κοιμηθει, θα αλλαξει το προγραμμα αλλα θα κουραστει και θα κοιμηθει!

Γενικα, μην αγχωνεσαι και θα πανε ολα καλα! Εχεις και την επιλογη να μπεις με προκληση για να τα εχεις κανονισει ολα αλλα προσωπικα νομιζω οτι δε θα σου το προτεινα! 

Εγω φοβαμαι να κανω δευτερο γιατι παιδιατρος και γυναικολογος μου ειπαν οτι θα το γεννησω στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πρόκληση την κάνεις όμως μόνο αν έχεις συμπληρώσει αρκετές μέρες, έχεις κλείσει 39 ας πούμε, έτσι δεν είναι; Εμείς ως ιστορικό οικογενειακώς έχουμε να γεννάμε νωρίς, τώρα αν γίνει η ανατροπή σε αυτό το παιδί δεν ξέρω, το εύχομαι γιατί αυτές τις μέρες είμαστε όλοι με γρίπη+γαστρεντερίτιδα και είμαι 37+3!

Γενικά πάντως κι εγώ ξέρω ότι η πρόκληση στα καλά καθούμενα δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

 Να σου πω την άποψη μου για το θέμα της πρόκλησης στον 2ο τοκετό (στην πρωτότοκο είμαι κατά πριν τις 40 εβδομαδες). Αν ξεπεράσεις τις 38 εβδομ και σε δει ο γιατρός σου ότι το μωρό έχει καλή θέση και είναι σχετικά χαμηλά, μπορείς να το συζητήσεις μαζί του.

Από την εμπειρια μου, θα πας με πολύ λιγότερο άγχος,αφού θα έχεις τακτοποιήσει το 1ο παιδάκι σου και θα έχετε κάνει και τα τεστ covid (μην έχεις κ αυτό το άγχος τελευταία στιγμή).

Απλά να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, ότι θα είναι παρών όταν θα σου βάλουν τους πόνους κλπ,εγώ προσωπικά δεν εμπιστευομουν μόνο τις μαίες.

Για παράδειγμα αν πας για nst στο μαιευτήριο, να σε ελέγξει κι αν είναι μαλακός ο τράχηλος σου να μείνετε για πρόκληση.

Με το καλό ο,τι κι αν κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ότι βολεύει είναι μεγαλη αλήθεια, και μου'χει περάσει κι εμένα από το μυαλό λόγω της οργάνωσης με το μεγάλο παιδί, αλλά γενικά λένε ότι το καλύτερο είναι να αποφασίζει το σωμα/το μωρό όταν είναι ετοιμα. Γι'αυτό και πολλές προκλήσεις καταλήγουν σε καισαρική. Επίσης οι 38 είναι λίγο νωρίς, αφου την άλλη φορά γέννησα στις 37+4 και ο γιατρός το θεωρεί νωρίς, θέλει τώρα να πάμε όσο γίνεται περισσότερο, δεν μου έχει κόψει και το μαγνήσιο ακόμα, ακριβώς για να μη γεννήσω νωρίς πάλι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Ότι βολεύει είναι μεγαλη αλήθεια, και μου'χει περάσει κι εμένα από το μυαλό λόγω της οργάνωσης με το μεγάλο παιδί, αλλά γενικά λένε ότι το καλύτερο είναι να αποφασίζει το σωμα/το μωρό όταν είναι ετοιμα. Γι'αυτό και πολλές προκλήσεις καταλήγουν σε καισαρική. Επίσης οι 38 είναι λίγο νωρίς, αφου την άλλη φορά γέννησα στις 37+4 και ο γιατρός το θεωρεί νωρίς, θέλει τώρα να πάμε όσο γίνεται περισσότερο, δεν μου έχει κόψει και το μαγνήσιο ακόμα, ακριβώς για να μη γεννήσω νωρίς πάλι.

 

Τότε να σου ευχηθώ να πάρεις κι άλλες αρκετες μέρες από το μήνα σου, να ανακαμψετε κιολας. Και μήπως έρθουν οι γονείς σου σπίτι σας άμα βλέπεις ότι περνάνε οι μέρες και νιώσεις πιο τακτικά συσπάσεις μέσα στη μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

Αυτό με τους γονείς μου εδώ για πολλές μέρες (οι οποίοι είναι επίσης άρρωστοι αυτή τη στιγμή) δεν είναι τόσο απλό, ο πατέρας μου δουλεύει ακόμα και η μητέρα μου δεν μπορεί να αναλάβει το παιδί μόνη της σε αυτό το σπίτι γιατί έχει σκάλα κι εκείνη δεν είναι σε θεση να το σηκώνει. Αλλά θα τη βρούμε την άκρη, αρκεί να αναρρωσουμε!

 

5 ώρες πρίν, Zouzou31 είπε:

Για παράδειγμα αν πας για nst στο μαιευτήριο, να σε ελέγξει κι αν είναι μαλακός ο τράχηλος σου να μείνετε για πρόκληση.

 

Το nst τι είναι; 

Δεν μου έχει πει να πάμε για κάποια εξέταση στο μαιευτήριο πριν την ωρα της γέννας (όπως κι αν γινει αυτή)

Επίσης το να δουν τον τράχηλο με το χέρι χωρίς να υπάρχουν σημάδια γέννας λένε επίσης ότι δεν είναι καλό. Δεν ξέρω αν έχει σκοπό να το κάνει, προς το παρόν δεν έχει κάνει κάτι. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το εκανε αλλά μπορεί να είχε σκοπό και να μην πρόλαβε γιατί στις αντίστοιχες μέρες με τώρα γεννησα. Τώρα μόνο με υπέρηχο τον βλέπει για να δει το μήκος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ευχαριστώ! 

Αυτό με τους γονείς μου εδώ για πολλές μέρες (οι οποίοι είναι επίσης άρρωστοι αυτή τη στιγμή) δεν είναι τόσο απλό, ο πατέρας μου δουλεύει ακόμα και η μητέρα μου δεν μπορεί να αναλάβει το παιδί μόνη της σε αυτό το σπίτι γιατί έχει σκάλα κι εκείνη δεν είναι σε θεση να το σηκώνει. Αλλά θα τη βρούμε την άκρη, αρκεί να αναρρωσουμε!

 

 

Το nst τι είναι; 

Δεν μου έχει πει να πάμε για κάποια εξέταση στο μαιευτήριο πριν την ωρα της γέννας (όπως κι αν γινει αυτή)

Επίσης το να δουν τον τράχηλο με το χέρι χωρίς να υπάρχουν σημάδια γέννας λένε επίσης ότι δεν είναι καλό. Δεν ξέρω αν έχει σκοπό να το κάνει, προς το παρόν δεν έχει κάνει κάτι. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το εκανε αλλά μπορεί να είχε σκοπό και να μην πρόλαβε γιατί στις αντίστοιχες μέρες με τώρα γεννησα. Τώρα μόνο με υπέρηχο τον βλέπει για να δει το μήκος.

 

Το nst είναι καρδιοτογραφος, το κάνουν συνήθως μετά τις 37-38 εβδομάδες για να δουν αν τυχόν δυσφορεί το μωρό, κ κατά πόσο είναι κινητικό καθώς φτάνεις προς το τέλος. Σου το βάζουν και στο δωμάτιο ωδινων όταν πας να γεννήσεις συνήθως.

Σίγουρα οι παρεμβάσεις δεν είναι ο,τι καλύτερο, το μόνο που προσφέρουν είναι καλύτερο προγραμματισμό για την έγκυο και το γιατρό (για αυτό οι περισσότεροι το κάνουν).

Ο δικός σου δεν είναι πολύ φαν απ'οτι καταλαβαίνω το οποίο καλό είναι βέβαια. Σε 2ο,3ο τοκετό είναι πιο πιθανό να έχουν καλή εξέλιξη,φυσιολογικό τοκετό δηλ γιατί το σώμα παίρνει μπρος πιο εύκολα. Αλλα λογικό να το φοβάσαι κιόλας και να προτιμάς να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι ο καρδιοτοκογραφος. Ναι στη γέννα μου τον είχαν βάλει, πιο πριν όχι, ίσως επειδή γέννησα νωρίς. Θα δούμε τώρα, δεν μου έχει πει κάτι. Το κάνουν σε όλες ή μπορεί και μόνο κατ'ευθειαν στη γέννα; Και πας μόνο στο μαιευτήριο ή μπορεί να το κάνουν και στο ιατρείο καποιοι; Μήπως μου το είχε κάνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Α δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι ο καρδιοτοκογραφος. Ναι στη γέννα μου τον είχαν βάλει, πιο πριν όχι, ίσως επειδή γέννησα νωρίς. Θα δούμε τώρα, δεν μου έχει πει κάτι. Το κάνουν σε όλες ή μπορεί και μόνο κατ'ευθειαν στη γέννα; Και πας μόνο στο μαιευτήριο ή μπορεί να το κάνουν και στο ιατρείο καποιοι; Μήπως μου το είχε κάνει εκεί.

Υποχρεωτικό δεν είναι,το κάνουν μόνο στο μαιευτήριο νομίζω. Μακάρι όπως κ να χει να φτάσεις 39 εβδομάδες τουλάχιστον, μετά το ξανασυζητας ενδεχομένως με το γιατρό σου τι επιλογές έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...