Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέγεθος τάξης Α' Δημοτικου


GeorginaT

Recommended Posts

Κορίτσια να σας πω την αλήθεια εγώ δεν προβληματίζομαι τόσο για το αν θα είναι 23 ή 27 .... θεωρώ τη διαφορά πολύ μικρή (4 παιδάκια δλδ). Προσωπικός χρόνος με τον κάθε μαθητή δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς και στα 20 παιδιά.

 

Προσωπικά εμένα μου αρέσει να είναι πάνω από 20 τα παιδιά. 15παιδιά ας πούμε δε θα ήθελα να έχει η τάξη. Μ' αρέσει που υπάρχει πολυγνωμία, μ' αρέσει που έχει πολλούς συμμαθητές και συμμαθήτριες το παιδί και γενικά νομίζω ότι επειδή η δικιά μου μαθαίνει και ομαδικά πολύ πιο εύκολα δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα το 27 σα νούμερο στην τάξη. Επίσης παίζει πολύ και το επίπεδο, και το τι παιδιά έχεις στην τάξη. Αν υπάρχουν παιδάκια που δεν κατανοούν καλά τη γλώσσα, που έχουν μαθησιακές δυσκολίες, που έχουν διάσπαση σε έντονο βαθμό, που έχουν προβλήματα επιθετικότητας, που έχουν προβλήματα συμπεριφοράς κλπ κλπ ... τότε και στα 15παιδιά μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς είναι τρία τμήματα από 25 παιδιά (ιδιωτικό σχολείο). Αλλά ξέρω ότι έχουν περιθώριο μέχρι και 27, οπότε προφανώς ισχύει η ίδια νομοθεσία, και το βρίσκω φυσικό.

Σίγουρα μετράει η σύνθεση της τάξης, η ικανότητα του δασκάλου και ο χρόνος που αφιερώνει να κάνει την τάξη μία ομάδα. Η αδερφή μου, που είναι δασκάλα, λέει συνέχεια, ότι αν η δασκάλα της α' δημοτικού δεν αφιερώσει χρόνο με τα πρωτάκια να τα κάνει 'ομάδα', μετά δεν μαζεύεται με τίποτα. Η τάξη μπορεί να είναι προβληματική μέχρι την έκτη, όσα παιδιά και να έχει. Οι περισσότεροι δάσκαλοι της α' ασχολούνται περισσότερο με τα γράμματα και λιγότερο με την κοινωνικοποίηση των παιδιών. Ακόμα και να υπάρχουν κάποια παιδάκια που δεν εντάσσονται τόσο εύκολα στην ομάδα (είτε από ανωριμότητα είτε για κάποιο άλλο θέμα), η τάξη πρέπει να μάθει να το απορροφά. Αυτό το καλό έχει η διαφορετικότητα μέσα σε μία τάξη και τα άλλα παιδιά πρέπει να μάθουν να κερδίζουν από αυτό. Αλλά χρειάζεται δάσκαλος με ... κότσια.

 

Όσο για τον αριθμό των παιδιών, θεωρώ ότι στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, έχει κάποιο νόημα να είναι λίγα τα παιδάκια. Στη συνέχεια όμως έχει περισσότερο ενδιαφέρον να υπάρχουν λίγο περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω την αλήθεια εγώ δεν προβληματίζομαι τόσο για το αν θα είναι 23 ή 27 .... θεωρώ τη διαφορά πολύ μικρή (4 παιδάκια δλδ). Προσωπικός χρόνος με τον κάθε μαθητή δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς και στα 20 παιδιά.

 

Προσωπικά εμένα μου αρέσει να είναι πάνω από 20 τα παιδιά. 15παιδιά ας πούμε δε θα ήθελα να έχει η τάξη. Μ' αρέσει που υπάρχει πολυγνωμία, μ' αρέσει που έχει πολλούς συμμαθητές και συμμαθήτριες το παιδί και γενικά νομίζω ότι επειδή η δικιά μου μαθαίνει και ομαδικά πολύ πιο εύκολα δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα το 27 σα νούμερο στην τάξη. Επίσης παίζει πολύ και το επίπεδο, και το τι παιδιά έχεις στην τάξη. Αν υπάρχουν παιδάκια που δεν κατανοούν καλά τη γλώσσα, που έχουν μαθησιακές δυσκολίες, που έχουν διάσπαση σε έντονο βαθμό, που έχουν προβλήματα επιθετικότητας, που έχουν προβλήματα συμπεριφοράς κλπ κλπ ... τότε και στα 15παιδιά μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

 

Νομίζω πως ο μικρός αριθμός παιδιών(15-17) και την ομαδικότητα εξασφαλίζει και την ιδιαίτερη προσοχή του δασκάλου. Ειδικά αν προκύψουν τα θέματα που αναφέρεις, τα 10 επιπλέον παιδιά θεωρώ πως επιβαρύνουν πολύ την κατάσταση. Προσωπικά, είμαι κατενθουσιασμένη που-με τα δεδομένα του νηπιαγωγείου- ο γιος μου, στην Α' Δημοτικού, θα είναι σε τάξη 16-17 παιδιών. Ίσως γιατί και εγώ ήμουν σε τάξη με λίγα παιδιά (κάτω από 20).

Link to comment
Share on other sites

πάντως, μια μικρή τάξη των 15-20 παιδιών στο Δημοτικό, μου έχουν πει ότι δεν είναι πολύ λειτουργική στο θέμα πχ των ομαδικών εργασιών.

 

πάντως, εμάς στην μελέτη είναι 15 παιδάκια.

άρα, στο σχολείο μας έχουμε συνδυάσει τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα και μεγάλης και μικρής τάξης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί και εμένα, φίλη δασκάλα, μου είπε το αντίθετο! :) Οπότε, ίσως κάπου στη μέση βρίσκεται η αλήθεια, δηλαδή ούτε 15 ούτε 27 παιδιά. Ενδεχομένως 20;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τί να πω? δεν είμαι του χώρου για να ξέρω. το υπουργείο πάντως θεωρεί φυσιολογικό το 25 :rolleyes:

 

Ούτε κι εγώ θεωρώ τραγικό το 25-27. Αλλά όχι και να φτάσουμε να θεωρούμε μειονεκτικό τί 17-18! Δηλαδή, με το χέρι στην καρδιά, αν μπορούσατε, θα επιλέγατε το πρώτο και όχι το δεύτερο;

 

Το Υπουργείο πιθανόν να λαμβάνει υπ'όψιν και το κόστος των διορισμών.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ θεωρώ τραγικό το 25-27. Αλλά όχι και να φτάσουμε να θεωρούμε μειονεκτικό τί 17-18! Δηλαδή, με το χέρι στην καρδιά, αν μπορούσατε, θα επιλέγατε το πρώτο και όχι το δεύτερο;

 

Το Υπουργείο πιθανόν να λαμβάνει υπ'όψιν και το κόστος των διορισμών.

 

να σου πω την αλήθεια, επειδή όταν κοίταζα για ιδιωτικό σχολείο για το γιο μου είχα βρει σχολείο που είχε 16 παιδιά στην τάξη, φοβήθηκα ότι αυτό το σχολείο δεν θα είναι βιώσμο στο άμεσο μέλλον και τελικά, επέδρασε αρνητικά ο μικρός αριθμός και καταλυτικά στην μη επιλογή του συγκεκριμένου σχολείου.

δεν λέω ότι αν η τάξη είχε 30 παιδιά θα ήταν καλύτερα, αλλά προτίμησα κάτι κοντά στα όρια του υπουργείου. τα υπόλοιπα μου φαίνονται ύποπτα...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ θεωρώ τραγικό το 25-27. Αλλά όχι και να φτάσουμε να θεωρούμε μειονεκτικό τί 17-18! Δηλαδή, με το χέρι στην καρδιά, αν μπορούσατε, θα επιλέγατε το πρώτο και όχι το δεύτερο;

 

 

Κοίτα, προτιμώ μία τάξη με πολλά παιδιά που θα έχουν όμως ένα σωστό και οργανωμένο εκπαιδευτικό σύστημα και μία δασκάλα που θα τους κάνει σωστή δουλειά, παρά ένα τμήμα με λιγότερα παιδιά που θα είναι ανοργάνωτα όλα και η δασκάλα κουκουρουκου..... Αν με εννοείς.

 

Ο ανηψιός μου ανήκει στη δεύτερη κατηγορία και ομολογώ ότι δεν ζηλεύουμε επουδενί τα 18 παιδιά στην τάξη..... Τούβλα πάνε - κούτσουρα γυρίζουν!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπα και πιο πάνω, η δική μου φέτος είναι σε τάξη με 27 παιδιά. Πέρισυ (Α' δημοτικού) ήταν 15 παιδιά στο τμήμα. Είχα διαπιστώσει τότε ένα πρόβλημα σε αυτές τις ολιγομελείς τάξεις, το οποίο ήταν το ότι τα παιδιά δεν είχαν πολλές επιλογές στις παρέες τους. Σε μας ήταν 9 αγόρια και 6 κορίτισα. Η δική έκανε πολύ παρέα με ένα κοριτσάκι. Έπαιζαν όλα μαζί, αλλά "φίλη" θεωρούσε μόνο την μία. Πολύ καλό παιδί και μου άρεσε που έκαναν παρέα, αλλά στην πραγματικότητα δεν είχαν και πολλές επιλογές. Εάν λοιπόν βρεις ένα ή δύο παιδάκια για να ταιριάξεις, είσαι εντάξει. Εάν όχι? Απλώς το αναφέρω αυτό σαν ένα σημείο προς συζήτηση.

 

Γενικά θεωρώ κι εγώ καλό έναν αριθμό 20-22 παιδιά. Αρκετά ώστε να υπάρχει μία πολυμορφία, αλλά όχι τόσα ώστε να δυσχεραίνεται το εκπαιδευτικό έργο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, εξυπακούεται ότι μιλάμε για το ίδιο σύστημα. Αν, υποθετικά μιλώντας, το σχολείο που ήδη είχατε επιλέξει σας ενημέρωνε ότι υπάρχει ένα τμήμα με 17 παιδιά και άλλα 3 τμήματα ας πούμε, με 25. Δε θα προτιμούσατε το πρώτο; Εγώ ασυζητητί!

Link to comment
Share on other sites

όπως προείπα εμείς είμαστε 26 στην τάξη και 15 στη μελέτη. οπότε έχουμε 2 σε 1 :P

είναι νωρίς για να ξέρω ποιό αποδίδει καλύτερα. και μπορεί να μην το μάθω και ποτέ γιατί και στα 2 έχουμε την ίδια δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εξυπακούεται ότι μιλάμε για το ίδιο σύστημα. Αν, υποθετικά μιλώντας, το σχολείο που ήδη είχατε επιλέξει σας ενημέρωνε ότι υπάρχει ένα τμήμα με 17 παιδιά και άλλα 3 τμήματα ας πούμε, με 25. Δε θα προτιμούσατε το πρώτο; Εγώ ασυζητητί!

Εγώ θα προτιμούσα αυτό με την καλύτερη και πιο έμπειρη δασκάλα.

 

Όταν ήμουν μαθήτρια πήγα σε "πρότυπο" δημοτικό. Είμασταν 33 παιδιά στην τάξη αλλά είχαμε εξαιρετικούς δασκάλους και θεωρώ ότι έχω πάρει την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση. Καμιά φορά τα πολλά παιδιά στην τάξη είναι πλεονέκτημα, αρκεί να ξέρει ο δάσκαλος πώς να τα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον, ξεχνατε οτι το θεμα ηταν η Α' δημοτικου. αυτη ειναι η διαφορα.

οταν τα παιδια ξεκινανε να γραφουν και να διαβαζουν (και πολλα δεν ειναι "προετοιμασμενα" απο το σπιτι τους), η δασκαλα πρεπει να ειναι πανω απο καθε μαθητη πολλες φορες την ημερα, να το βοηθαει σε ολα, ακομα και πως να κρατανε σωστα τα μολυβακια τους.

υπαρχουν ταξεις με 15 παιδια που "δεν λειτουργουν", και ταξεις μεγαλες, που ολα πηγαινουν ρολοι. αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

η πιο δυσκολη ταξη στο σχολειο ειναι η πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα αυτό με την καλύτερη και πιο έμπειρη δασκάλα.

 

Όταν ήμουν μαθήτρια πήγα σε "πρότυπο" δημοτικό. Είμασταν 33 παιδιά στην τάξη αλλά είχαμε εξαιρετικούς δασκάλους και θεωρώ ότι έχω πάρει την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση. Καμιά φορά τα πολλά παιδιά στην τάξη είναι πλεονέκτημα, αρκεί να ξέρει ο δάσκαλος πώς να τα δουλέψει.

 

Ναι βρε παιδιά, εννοείται ότι θέλουμε την πιο έμπειρη δασκάλα, το πιο πρωτοποριακό σχολείο, τους συμμαθητές με το πιο υψηλό επίπεδο! Άν θεωρήσουμε ότι έχουμε 2 τμήματα ισάξια στους τομείς αυτούς, το ολιγομελές ή το πολυμελές θα προτιμούσατε; Αυτό ρώτησα, γιατί ειπώθηκε ότι καλύτερα πάνω από 20 παιδιά ανά τμήμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, εννοείται ότι θέλουμε την πιο έμπειρη δασκάλα, το πιο πρωτοποριακό σχολείο, τους συμμαθητές με το πιο υψηλό επίπεδο! Άν θεωρήσουμε ότι έχουμε 2 τμήματα ισάξια στους τομείς αυτούς, το ολιγομελές ή το πολυμελές θα προτιμούσατε; Αυτό ρώτησα, γιατί ειπώθηκε ότι καλύτερα πάνω από 20 παιδιά ανά τμήμα

Επειδη, οπως καταλαβαινεις, αυτα που αναφερεις δεν μπορουν να συμβουν στην πραγματικοτητα, το ερωτημα, για μενα, ειναι ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη, οπως καταλαβαινεις, αυτα που αναφερεις δεν μπορουν να συμβουν στην πραγματικοτητα, το ερωτημα, για μενα, ειναι ακυρο.

 

Δεν είναι καθόλου άκυρο, ίσως είναι λίγο θεωρητικό. Λοιπόν, εγώ στις συνθήκες αυτές που λες, και έχοντας την εμπειρία της γ' δημοτικού θα επέλεγα τα 20-25. Στη δική μας περίπτωση, στην α' και β', η τάξη μας είχε 25 παιδιά με δασκάλα και βοηθό, μελέτη στο σχολείο στην ίδια σύνθεση με τρίτο άτομο στο χώρο.

Στη γ' δημοτικού λειτουργούν πια σαν κανονική μαθητές ΟΛΑ, έχουν έρθει σε ένα σχεδόν ίδιο γνωστικό επίπεδο ΟΛΑ (γιατί έχει γίνει δουλειά στις προηγούμενες τάξεις προς αυτή την κατεύθυνση, δεν εγκατέλειψαν τα πιο αδύναμα παιδιά) και η τάξη λειτουργεί ρολόι: ένα παιδάκι, που έχει μαθησιακή δυσκολία μπορεί να ακολουθήσει την τάξη (απλά ο δάσκαλος διακριτικά του βάζει λιγότερα και ίσως πιο εύκολα πράγματα -εγώ το έμαθα από τη μαμά, γιατί ο γιος μου δεν το ξέρει, φυσικά, ξέρει βέβαια ότι το Χ δυσκολεύεται στα μαθηματικά, αλλά στη ζωγραφική είναι ο καλύτερος). Τα άλλα παιδιά συνεργάζονται στην ανάγκη του για κίνηση, γιατί τον αγαπάνε και είναι φίλους τους. Ξέρουν δηλαδή ότι ΜΟΝΟ ο Χ μπορεί να σηκωθεί την ώρα της τάξης και να πάει μέχρι το παράθυρο και τους έγινε σαφές από την πρώτη μέρα της α' δημοτικού.

Η βοηθός της τάξης μπαίνει πια μόνο μία ώρα την ημέρα και η μελέτη γίνεται στο σπίτι το απόγευμα τις περισσότερες μέρες, σε χρόνο που καταγράφεται από το γονιό, ώστε να μπορεί ο δάσκαλος να ελέγχει και να συζητά τις καθυστερήσεις. Η τάξη δουλεύει σε τρεις 8μελείς ομάδες, που θα αλλάζουν ανά μήνα. Δεν έχω την εμπειρία της 15μελούς τάξης, αλλά σίγουρα οι δραστηριότητες που κάνουν δεν θα μπορούσαν να γίνουν με δέκα παιδιά λιγότερα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχουν μεθοδολογίες εκπαιδευτικής προσέγγισης για κάθε μέγεθος τάξης. Φτάνει η δασκάλα να ξέρει και να επιλέγει την κατάλληλη προσέγγιση. Πραγματικά σε μία 15μελή τάξη μπορεί να κάνει κανείς πράγματα που δεν μπορεί σε μία 25μελή, αλλά αυτό ισχύει και αντίστροφα. Τα 25 παιδιά δίνουν στον εκπαιδευτικό ευκαιρίες που δεν τις δίνουν τα 15. Ο σωστός εκπαιδευτικός βλέπει τι αριθμό παιδιών έχει απέναντί του και εφαρμόζει την κατάλληλη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μας περίπτωση, στην α' και β', η τάξη μας είχε 25 παιδιά με δασκάλα και βοηθό, μελέτη στο σχολείο στην ίδια σύνθεση με τρίτο άτομο στο χώρο.

 

Ο σωστός εκπαιδευτικός βλέπει τι αριθμό παιδιών έχει απέναντί του και εφαρμόζει την κατάλληλη μέθοδο.

 

στη δικη μου περιπτωση, μιλαω για ταξεις 28 παιδιων, να μην χωρανε στην αιθουσα, να ειναι ο ενας πανω στον αλλον, σε αθλιες συνθηκες, με ελλειψη υλικων, να υπαρχουν απο 5-6 παιδια με σοβαρες μαθησιακες δυσκολιες, καποια αλλα απο δυσμενες οικογενειακο περιβαλλον, με ξεσπασματα και ψυχολογικα θεματα, καποια παρατημενα απο τους γονεις, καποια αλλα να μην ξερουν καν τη γλωσσα, με 1 μονο δασκαλα να πρεπει να αντιμετωπιζει ολα αυτα, χωρις να υπαρχει παραλληλη στηριξη, ουτε ταξη ενταξης, γιατι πολυ απλα δεν προσλαμβανονται οι ειδικοι, και αυτοι που υπαρχουν δεν επαρκουν ουτε για τα μισα σχολεια.

υπαρχουν διαφορετικες συνθηκες σε διαφορετικα σχολεια, και αυτες πρεπει να λαμβανονται σοβαρα υπ'οψη οταν μιλαμε για τον αριθμο παιδιων στην ταξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...