Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Άλλη μια ιστορία προβληματικού θηλασμού

Recommended Posts

Γέννησα τον άγγελό μου πριν από 6 μέρες με καισαρική τομή και τον έχω μαζί μου μόλις από προχτές γιατί ήταν στη θερμοκοιτίδα. Λόγω της μεγάλης ταλαιπωρίας που υπέστη με τον τοκετό (σχεδόν 24 ώρες ωδίνες χωρίς αποτέλεσμα) και την καισαρική που κάναμε τελικά το γάλα άργησε λίγο να κατέβει. Όταν τελικά έγινε αυτό ήταν τόσο επώδυνο που έπεσε πολύ κλάμα για να καταφέρω να εξισορροπήσω λίγο την κατάσταση με μασάζ και κομπρέσες. Με θήλαστρο στο νοσοκομείο προσπαθούσα να αντλήσω λίγο γάλα για να αποσυμφορήσω την κατάσταση και η καλύτερη προσπάθειά μου μέχρι στιγμής είναι 25ml σε 1 ώρα και από τους δύο μαστούς μαζί. Οι θηλές μου είναι αρκετά επίπεδες και όλες οι προσπάθειες του μωρού να φάει κατευθείαν έχουν αποτύχει, είτε γιατί δεν μπορεί να πιάσει καλά, είτε γιατί ακόμα και με θηλές σιλικόνης δεν μπορεί να τραβήξει γάλα και απελπίζεται. Χρησιμοποιώ δανεισμένο νοσοκομιακό θήλαστρο μέχρι στιγμής και κάνω περίπου 3-4 αντλήσεις το 24ωρο των 20 με 25ml. Αν και το ιδανικό θα ήταν να μπορεί να θηλάσει κατευθείαν το παιδί, αυτή την προοπτική τη βλέπω να εξανεμίζεται. Δεδομένου όμως ότι είμαι σε θέση να αντλώ τόσο λίγο γάλα, υπάρχει κάποια πιθανότητα τουλάχιστον η ποσότητα άντλησης να αυξηθεί? Είμαι διατεθιμένη να το παλέψω κι άλλο αν και σ'αυτή τη φάση αισθάνομαι εξουθενωμένη, ακόμα κι αυτό σημαίνει ότι θα μπορεί το παιδί να πίνει μητρικό γάλα ακόμα και μόνο για ένα μήνα - από το τίποτα καλύτερα θα είναι...

Τι να κάνω για να αυξήσω την ποσότητα άντλησης? να το παλεύω όσο μπορώ συχνότερα? να κάνω υπομονή και σταδιακά θα φτάσω σε αξιοπρεπή μεγέθη ?(μια σταδιακή βελτίωση υπάρχει)

Σας ευχαριστώ πολύ.

Διαφημίσεις

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να σου ζησει το μωρακι

κανεις πολυ λιγες αντλησεις θες τουλαχιστον ανα 3 ωρο κ μινιμουμ κανα τεταρτο στο καθε στηθος

προσπαθησε να "πιασεις" στον υπνο λιγο το μωρο σου κι οταν ειναι ηρεμο ν μπει στο στηθοες σου τυπαρχει τροπος να θηλασεις το παιχνιδι δε χαθηκε ακομα

εσυ πως το βλεπεις?πιστευεις μπορεις να το παλεψεις?

για πες κ ποσο ξενο τρωεο κτλ κ τα ωραρια να σε βοηθησουμε παραπανω

να σου ζησει το μωρακι

κανεις πολυ λιγες αντλησεις θες τουλαχιστον ανα 3 ωρο κ μινιμουμ κανα τεταρτο στο καθε στηθος

προσπαθησε να "πιασεις" στον υπνο λιγο το μωρο σου κι οταν ειναι ηρεμο ν μπει στο στηθοες σου τυπαρχει τροπος να θηλασεις το παιχνιδι δε χαθηκε ακομα

εσυ πως το βλεπεις?πιστευεις μπορεις να το παλεψεις?

για πες κ ποσο ξενο τρωεο κτλ κ τα ωραρια να σε βοηθησουμε παραπανω

Σ'ευχαριστώ που μου δίνεις θάρρος.

Με ένα τέταρτο στο κάθε στήθος θέλω μικροσκόπιο για να δω το γάλα :cry: θα προσπαθήσω πάντως να αντλώ συχνότερα σίγουρα

Το μωρό τρώει περίπου 350ml το 24ωρο και περίπου ανά 3 ώρες (τον ξυπνάω γιατί είναι τεμπελούλης και επειδή έχει ίκτερο πρέπει να τον μπουκώνω λιγουλάκι)

Είμαι λίγο πιο αισιόδοξη τώρα που η κατάσταση με το στήθος μου δεν είναι πια τόσο επώδυνη. Λίγο ακόμα να κρατούσε αυτός ο πόνος και θα τα παρατούσα δεδομένου ότι γενικότερα πονάω πολύ από τον τοκετό και μετά για διάφορους λόγους (ωδίνες, τομή και πολλά άλλα...)

:cry: ΚΑΛΗΣΠΕΠΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΛΩΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΕΠΑΘΑ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΟΣ ΚΟΠΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΟΓΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΩ ΖΗΜΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΟΨΑΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Διαφημίσεις

Αρχικά, να σου ζήσει το μωράκι σου και να μην απογοητεύεσαι καθόλου σχετικά με το ότι το μωρό δεν πιάνει το στήθος και με τις αντλήσεις που οπωσδήποτε θα γίνουν πιο αποδοτικές.

Δεν είμαι η πιο ειδική για να λύσω τις απορίες σου (και εμείς ακόμα προσπαθούμε), πάντως να ξέρεις ότι χρειάζονται γύρω στις 8-10 αντλήσεις ανα 24ωρο (σίγουρα μία μεταξύ 12 και 6 τη νύχτα) ακόμα και αν δεν βγάζεις γάλα. Είναι προτιμότερο να κάνεις πιο σύντομες αντλήσεις και πιο συχνά παρά μία και πολύωρη. Βεβαια, τα 15 λεπτά στο στήθος είναι το ελάχιστο, όπως γράφει η cruelty. Σου εύχομαι καλή επιτυχία, να μην παραδώσεις τα όπλα εύκολα (θέλει 6 εβδομάδες να εγκατασταθεί ο θηλασμός) και να ξέρεις ότι εδώ θα βρεις την υποστήριξη που χρειάζεσαι)

Όλα θα πάνε καλά

eleni achaiti εδω προσπαθουμε να υποστηριξουμε την κοπελα και εσυ την αποθαρρυνεις.

Λοιπον κοπελια αμα το θες ολα γινονται και ο πονος να μη σε φοβιζει γιατι απλα ειναι ενας πονος που μπορει να υποφερεις.Ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα υποφερεται.Ας επικεντρωθουμε τωρα στο να εχεις το καλο θηλαστρο και να σου εδραιωσουμε τη γαλουχια! οκ?

r u ready?

:lol: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΑΡΚΑ.ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ 2 ΜΑΙΕΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΩΟΡΟ ΜΩΡΟ 2,5 ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΡΟΓΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΘΗΣΗΧΑΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.ΕΞΑΛΟΥ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΟΞΑΖΑΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ!

οκ ελενη να σου ζησει το μωρακι τωρα ομως προσπαθουμε να βοηθησουμε την κοπελατην αλλη μπας και δωσει το γαλα της στο παιδι οποτε θελουμε θετικα vibes!

Διαφημίσεις

Να σου ζησει το μωρακι ! Συνεχισε με τον θηλασμο κ ολα θα πανε καλα θα το δεις! Εγω δεν ξερω απο θηλαστρα τα κοριτσια θα σε βοηθησουν καλυτερα το μονο που ξερω να σου πω ειναι να αυξησεις τον αριθμο των αντλησεων για να μπορεσει να εδραιωθει ο θηλασμος , μειωνοντας σταδιακα την ποσοτητα συμπληρωματος. 8-12 αντλησεις το 24ωρο με μια απο αυτες την νυχτα 12-6. Επισης μεγαλο ρολο παιζει το θηλαστρο να ειναι νοσοκομειακο, αν και νομιζω πως μπορεις να το παλεψεις κ χωρις θηλαστρα!

Οτι χρειαστεις εμεις θα ειμαστε εδω. Καλη συνεχεια.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

a! αν σου ειναι ευκολο μπορεις να ερθεις και σε επαφη απο κοντα με μια συμβουλο θηλασμου πιστευω ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις !θα δεις θεληση να υπαρχει και θα πανε ολα καλα!καθε αρχη και δυσκολη ειναι απλα!

Σε ρώτησα επειδή πρέπει να είναι νοσοκομειακού τύπου με δύο φάσεις άντλησης και επίσης να το χρησιμοποιήσεις μερικές φορές (νομίζω γύρω στις 12, αλλά δεν είμαι και σίγουρη) για να το συνηθίσει ο οργανισμός σου. Το ότι το είχαν στο νοσοκομείο, δε σημαίνει απαραίτητα ότι ήταν και νοσοκομειακό.

Πάντως αν δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα( που είναι πολύ πιο κάτω από 1% των περιπτώσεων, οι αποτυχίες στο θηλασμό οφείλονται στην κακή ενημέρωση από μαίες και γιατρούς)

naina, μην απογοητεύεσαι από όσα ακούς, και σκέψου ότι πολλές ιστορίες εδώ μέσα ξεκίνησαν ως "αποτυχημένες" και συνεχίζονται ως πολύ πολύ επιτυχημένες.

Χρησιμοποιώ δανεισμένο νοσοκομιακό θήλαστρο μέχρι στιγμής

Να συμπληρώσω ότι αποκλείεται να έχεις δανεισμένο νοσοκομειακό θήλαστρο. Αυτα΄τα θήλαστρα μόνο νοικιάζονται. Μήπως έχεις απλά ηλεκτρικό;

Κι εγώ καισαρική έκανα και πήγαινα για καιρό σαν S ή μάλλον σαν Γ. Πάρε το μωρό αγκαλιά και βάζε το στο στήθος, και όταν δεν το έχεις στο στήθος πάρε το νοσοκομειακό θήλαστρο αγκαλιά. Εφοδιάσου με βιβλία και DVD και κάνε κατάληψη στο κρεβάτι. Όλα θα σου φανούν πολύ εύκολα σε πολύ λίγο καιρό.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Διαφημίσεις

:lol: ΚΥΡΙΑ CRUELTY ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΡΑΨΑΤΕ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΤΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!ΛΙΓΗ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ!ΔΕΝ ΑΠΟΝΘΑΡΥΝΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΤΟ ΕΙΠΑ, ΤΟ ΤΟΝΙΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΧΗΘΗΚΑ.ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑΣ!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.ΔΕΝ ΑΠΟΘΑΡΥΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ.ΕΙΠΑ ΑΠΛΩΣ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ.ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ Η ΙΔΙΑ ΟΤΙ ΤΗΣ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

σε βομβαρδιζουμε λιγο ισως ετσι αισθανθεις αλλα οσο πιογρηγορα αρχισεις τοσο καλυτερα αν νιωθεις πως με το μωρο στο στηθος δε μπορεις

τσεκαρε αν το θηλαστρο σου γραφει symphony medela αν οχι αμεσως

παιρνεις την εταιρια kαι νοικιαζεις ενα! μετα αγκαλια ολα αυτα αφηνεις δουλειες ,επισκεψεις κτλ πισω και αφιερωνεσαι στον κοσμο του θηλασμου!

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Αν πραγματικά θέλεις να θηλάσεις το μωρό σου, θα το κάνεις, να είσαι σίγουρη γι'αυτό! Το μόνο που πρέπει να αποφασίσεις, είναι αν θέλεις!!

Οταν γέννησα πέρισυ, κι εγώ με επίπεδες θηλές, ξεκίνησα με ψευδοθηλές, ελάχιστο γάλα και συμπλήρωμα στο μωρό που ήταν πιο πολύ από το μητρικό γάλα! Το έβαλα πείσμα όμως και θηλάζω ως τώρα που η μικρή μου κοντεύει τους 14 μήνες!

Να τι έκανα εγώ, που μπορείς να κάνεις κι εσύ!

1) Χάπια μαγιάς, (εγώ πήρα μετά από γνωμάτευση της κας Πατσούρου, συμβούλου θηλασμού, 10 χάπια 4 φορές την ημέρα για 7 μέρες, εβδομάδα παρά εβδομάδα). Τα πήρα περίπου για 6 εβδομάδες, με κάποιο διάστημα διακοπής ανάμεσα.

2) Αντλήσεις ανά 2,5 περίπου ώρες (Αντλούσα περίπου μισή ώρα πριν θηλάσω το μωρό). Εννοείται ότι τότε έτρωγε πολύ ξένο γάλα και γι'αυτό ήταν οι θηλασμοί περίπου ανά τρίωρο. Οι Αντλήσεις μου στην αρχή έδιναν π.χ. 20-30 ml μετά από 45-60 λεπτά άντλησης! Επέμενα όμως.

Όταν γύρω στις 45 μέρες καταφέραμε να κόψουμε το συμπλήρωμα, οι θηλασμοί ήταν ατελείωτοι! Το μωρό το έβαζα στο στήθος ανά 1 ώρα ή και 30 λεπτά, όποτε ζητούσε! Ετσι και τελικά αυξήθηκε το γάλα μου, μετά από τη φυσική άντληση - θηλασμό του μωρού μου!!

3) Υπομονή και επιμονή!

Καλή επιτυχία!!!

Υ.Γ. Τελικά παράτησα και τις ψευδοθηλές, μόνο προβλήματα μου δημιουργούσαν! Η μπεμπούλα μου τα κατάφερε μια χαρά να μου βγάλει τις θηλές και να θηλάζει κανονικά.

:wink:

]

/[Αν πραγματικά θέλεις να θηλάσεις το μωρό σου, θα το κάνεις, να είσαι σίγουρη γι'αυτό! Το μόνο που πρέπει να αποφασίσεις, είναι αν θέλεις!! "

και συμπληρώνω " και να απευθυνθείς στους σωστούς ανθρώπους και όχι σε αυτούς που νομίζεις ότι ξέρουν".

Το ότι είσαι στο forum αυτό είναι ένα πολύ βασικό πρώτο βήμα

Κορίτσια μη τσακώνεστε, ξέρω ότι όλες προσπαθείτε να βοηθήσετε. Δεν αποθαρρύνομαι από ιστορίες με μη αίσιο τέλος, έχω εκλογικεύσει αρκετά την κατάστασή μου, μπορεί να πετύχω και μπορεί και να αποτύχω, σημασία για μένα έχει η στοχευμένη προσπάθεια.

Για να καταλάβω όμως, πρώτος στόχος μου θα πρέπει να είναι η μεγάλη συχνότητα αντλήσεων παρά η ποσότητα ανά άντληση (γιατί μέχρι στιγμής κυνηγούσα το δεύτερο για να μπορεί να το πιει αυτό το γάλα το μωρό αλλά όχι σα σφηνάκι :wink: )

Όσον αφορά το θήλαστρο, το νοίκιασα από το μαιευτήριο που γέννησα και είναι ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούσαν εκεί. Δεν είναι όμως της medela αλλά της ameda (ξαδελφούλες δηλαδή :roll: ).

Πότε να περιμένω να αυξηθούν οι ποσότητες ανά άντληση? πόσο γρήγορα μπορεί να επέλθει ανάκαμψη, έχω χρόνο να τα καταφέρω?

Για πλήρεις απαντήσεις, καλύτερα να στείλεις πμ στην Αγλαΐα (η οποία λείπει, οπότε ίσως λίγο αργήσει να σου απαντήσει). Βέβαια θα πρέπει να της δώσεις στοιχεία, όπως αυτά αναφέρονται στο θέμα "πώς να ζητάτε βοήθεια για το θηλασμό" (θα μου πει κανείς πώς κάνουμε links;)

Θα αφήσετε το συμπλήρωμα σταδιακά.

Οι συχνές αντλήσεις δίνουν οπωσδήποτε αποτέλεσμα (15' μίνιμουμ όταν δε βγάζεις γάλα και όταν βγάζεις γάλα, μέχρι να μη βγάζει άλλο)

Εμείς κόψαμε το συμπλήρωμα μέσα σε 20 μέρες και παίρναμε γύρω στα 450ml τη μέρα. Και έβγαζα ελάχιστο με τήν αντλία, αλλά θηλάζαμε πολλές ώρες

Η μαγιά βοηθάει πολύ (σε δισκία από το φαρμακείο)

Πάντως, αν μπορείς βρες ενα σύμβουλο θηλασμού για να σε βοηθήσει στο να πιάσει το μωρό το στήθος, γιατί το μωρό βγάζει πάντα πολυ περισσότερο από κάθε αντλία. Αν σας αξιολογήσει κάποιος ειδικός μπορεί να γλιτώσεις και την ταλαιπωρία με τις αντλήσεις. Αν είσαι Θεσ/κη, πάνε στην Πατσούρου ή επικοινώνησε με τη LLL για πιο ειδικές πληροφορίες

naina γέννησες ??? Να σου ζήσει !!!!! Δεν το πηρα χαμπάρι !!

Λοιπον να παρουμε τα πραγματα με την σειρά , μεχρι να σου απαντήσει η Αγλαία (λειπει στο εξωτερικό) ή καποια πιο εμπειρη μανούλα .

Το θήλαστρο αν ειναι διπλης αντλησης νομίζω ειναι κατάλληλο....

Κανεις τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24 ωρο (προσωπικα θα έκανα 10-12 τουλάχιστον ) και σιγουρα μια αντληση 12μμ με 6πμ . Παράλληλα βάζεις και το μωρό στο στήθος όσο μπορεις και ας μην τρώει ας πιπιλάει μονο .

Θα τα καταφέρεις σίγουρα γιατι το θέλεις !!!! Θα ειναι λιγο κουραστικά στην αρχη αλλα θα αποζημιωθεις αργοτερα !!! Σου εύχομαι τα καλύτερα για σενα και το μωράκι σου :D

(κοριτσια εδω βοηθάμε μια νεα μανούλα δεν γραφουμε ο καθένας την δικη μας εμπειρια ... Δεν εχει χρονο να νεα μητέρα να καθεται με τις ώρες στο πισι ... ενδιαφέρεται να δει μια απάντηση γρηγορα και να τελειωνει ! Προσοχή λιγο , υπάρχουν αλλου μέρη στο φορουμ που μπορουμε να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας !)

VgL7.jpgIgLdp2.png

nainaki πάρε κοπέλα μου αμέσως τον σύνδεσμο θηλασμού να μιλήσεις με μια κοπέλα γιατί σίγουρα μπορείς και τζάμπα θα ταλαιπωριέσαι με τις λάθος πληροφορίες στο νοσοκομείο.

Το τηλέφωνο ειναι 210 6003249

Εν ανάγκη αν μπορεί κάποια κοπέλα να έρθει να σου δείξει αυτό θα ήταν το ιδανικό....

Με το καλό και να σας ζήσει!

Θετική ενέργεια, ΘΕΛΗΣΗ και όλα θα πάνε καλα!

Ναina να σου ζησει!

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να παρεις το symphony,αν θες πραγματικα να τα καταφερεις,πρεπει να παρεις το καλυτερο....

Επειτα,για να τα καταφερεις,πρεπει να κανεις,οπως σου ειπαν και τα κοριτσια 8-12 αντλησεις το 24ωρο.Αν δεν τις κανεις,το γαλα θα μειωνεται καθε μερα...Με 3-4-5 αντλησεις το γαλα σου θα κοπει σταδιακα...

Επισης παρε μαγια μπυρας!

Εν ολιγοις,

παιρνεις symphony,

παιρνεις μαγια

πλακωνεσε στις αντλησεις!

Οπως λεει και η cruelty αν το θες πραγματικα,μπορεις :D

Οσο για σενα eleni achlati,δεν σου ειπε τιποτα τρομερο η cruelty,χαλαρωσε :wink:

naina γέννησες; να σου ζήσει! πω πω... σαν χθες θυμάμαι που μπήκες στο φόρουμ κι είχες αγωνίες!!! αϊ στο καλό! πέρασε ο καιρός!!! έγινες μανούλα!! για τα θήλαστρα δεν ξέρω να σου πω αλλά για τον ίκτερο να βάζεις το μωρό σε φωτεινό χώρο, όχι όμως σε άμεση ηλιακή έκθεση!

τα πέρασα κι εγώ! δεν είναι τίποτε!

και πάλι να σου ζήσει!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol: