Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα με παιδιάτρους


VANILIA123M

Recommended Posts

Καλησπεραααααα!!!

Λοιπον,διανυω την 31η βδομαδα κυησης και αυτο που με εχει αγχωσει

ιδιαίτερα(μαζι με πολλα αλλα) ειναι η επιλογη του παιδιατρου,

ο συζυγος εχει ασφαλεια ΟΠΑΔ ενω εγω ΕΟΠΠΥ, με την γεννηση του

μωρου μου ανεφεραν οτι πρεπει να επισκεφθουμε αμεσως τον παιδιατρο

για να μας καθοδηγησει,καθε επισκεψη και 50ευρουλακια το λιγοτερο εν

ολιγοις, γνωριζεται μηπως καποιον γιατρο ο οποιος να ειναι συμβεβλημενος

του ΟΠΑΔ(θα ειναι ασφαλισμενο και το μωρο) κοντα στην περιοχη αλλα

να ειναι και ανθρωπινος? ζηταω πολλα??? thanks εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 387
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή κάποια μέλη έχουν ρωτήσει για την κα. Ελένη Τζίνη στην Καλλιθέα, θα ήθελα να σας γράψω τη δική μου εμπειρία. Η συγκεκριμένη παιδίατρος είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥ και μπορεί για αυτόν τον λόγο να την προτιμήσουν κάποιοι γονείς.

 

- Η κα. Τζίνη μας έγραψε να κάνουμε στο μωρό το (προαιρετικό) εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα (Rotateq) χωρίς να υπάρχει λόγος να το κάνει και χωρίς να μας ενημερώσει και να το συζητήσει μαζί μας.

 

- Ήθελε να μας δώσει συμπλήρωμα σιδήρου (Ferrum Hausmam, 5 σταγόνες ημερησίως) ΧΩΡΙΣ αιματολογικές εξετάσεις και ΧΩΡΙΣ να υπάρχει ένδειξη ότι το μωρό έχει έλλειψη. Μας ανέφερε μόνο ότι η κρανιακή πηγή δεν είχε κλείσει αρκετά (για τα οστά αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται ασβέστιο, και όχι σίδηρος που εμποδίζει την απορρόφηση του ασβεστίου.) Όταν της είπαμε ότι θέλουμε να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν όντως χρειάζεται, μας είπε ότι έτσι γίνεται για όλα τα μωρά, σε όλα τα μωρά δίνουν συμπλήρωμα σιδήρου, και ότι οι εξετάσεις δεν έχουν νόημα γιατί οι τιμές του σιδήρου αλλάζουν συνέχεια και δεν μπορούμε να κάνουμε συνέχεια εξετάσεις. Τελικά, μετά από δική μου επιμονή, κάναμε αιματολογικές, οι οποίες ήταν μια χαρά, και η παιδίατρος δεν ξαναείπε τίποτα για συμπλήρωμα.

 

- Στην Ελλάδα που έχει ήλιο 360 μέρες το χρόνο, μας συνταγογράφησε, και μάλιστα λίγο πριν το καλοκαίρι, συμπλήρωμα για βιταμίνες Α και D (Drops Aquasol A+D).

 

- Επειδή το μωρό μου θήλαζε αποκλειστικά και ελεύθερα όποτε και όσο ήθελε, έβαζε και πολύ βάρος τους πρώτους μήνες, όπως είναι το φυσιολογικό για τα μωρά που θηλάζουν. Η κα. Τζίνη μου πρότεινε να του κάνω «δίαιτα».

 

- Σε 2 επισκέψεις με ρώτησε αν αντέχω ακόμα να σηκώνομαι να τον θηλάζω τη νύχτα (το μωρό ήταν μόλις λίγων μηνών) με σαφέστατο υπονοούμενο. Επειδή της είπα με χαρά και αυτοπεποίθηση ότι αυτό είναι φυσιολογικό και αντέχω μια χαρά, δεν την άφησα να μου προτείνει κάποια «λύση».

 

- Από την ηλικία των 2 μηνών μας πρότεινε να δώσουμε μπιμπερό για να το συνηθίσει επειδή, όπως είπε, αν δεν το μάθει από μικρός, μπορεί να μη το δεχτεί αργότερα, που μπορεί να έλειπα εγώ.

 

- Επίσης μας είπε να του δώσουμε και χαμομήλι, αν και οι επίσημοι φορείς συστήνουν να μην δίνουμε στα μωρά που θηλάζουν τίποτα άλλο εκτός από γάλα (νερό, χαμομήλι,κτλ) τους πρώτους 6 μήνες.

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Στην Καλλιθέα συμβεβλημένη με ΕΟΠΠΥ είναι η Μαρία Τινέλλη. Είναι πραγματικά υποστηρικτική στο θηλασμό και δεν χορηγεί συμπληρώματα ούτε αν τα ζητάς εσύ ( :oops:).

 

Γύρισα από το μαιευτήριο δίνοντας ξένο γάλα για συμπλήρωμα και με συμβούλεψε να τα πετάξω (σημ. το μωρό ήταν δεν ήταν 2500γρ τότε). Όταν ήταν η μικρή 9 μηνών χρειάστηκε να πάρω κορτιζόνη, τη ρώτησα αν πρέπει να κόψω το θηλασμό και ζήτησα να μου προτείνει κάποιο βρεφικό γάλα. Με βοήθησε και τότε να συνεχίσω λέγοντας " περίμενε τουλάχιστον να κλείσει χρόνο το μωρό" και μου είπε απλά να μην θηλάζω τις πρώτες ώρες μετά τη λήψη της κορτιζόνης, μέχρι να μειωθεί η δόση.

Πρέπει να πω πως και τότε και πριν, δεν ήταν πιεστική στο θηλασμό, ειδικά στη δεύτερη περίπτωση που ήθελα να σταματήσω. Μου έλεγε όμως να προσπαθήσω και αυτό ήταν σημαντικό.

 

Ποτέ δεν χορήγησε συμπλήρωμα στο μωρό, ακόμα και όταν εγώ τη ρώτησα και ήμουν ανήσυχη ακούγοντας διάφορα για το σίδηρο. Εξετάζοντας κλινικά το παιδί επέμενε ότι δεν έχει ανάγκη, και είχε δίκιο! :)

Αν και με ορισμένα διαφώνησα μαζί της (χαμομηλι για κολικούς, ρυζάλευρο για πρώτη στερεά τροφή) θεωρώ ότι αυτά είναι πολύ μικρά σε σχέση με τη ζεστασιά και το πραγματικό ενδιαφέρον που μας έδειξε. Τώρα έχουμε φύγει από Αθήνα και μας λέιπει. Τη συνιστώ λοιπόν ανεπιφύλακτα!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!!!!!!!!!

Να μην ξέρεις τι να πρωτοσχολιάσεις.....!

Συνήθως στην Ελλάδα, σε κάθε γιατρό, συναντάς 2-3 από αυτά τα ...κουσούρια! Εδώ σπάει κάθε ρεκόρ η συγκέντρωση τους σε ΜΙΑ μόνο γιατρό... ! Ολα στον βωμό του χρήματος και του εμπορίου! Ημαρτον!!!

 

Εγώ έψαχνα παιδιατρο από τα μισα της εγκυμοσύνης μου -όπως έχω ξαναπεί- για να έχω χρόνο να συγκρίνω κ να κρίνω σωστά!!! Κ το αποτέλεσμα με δικαίωσε..... (Εεεε, μετα από 4 μήνες εντατικού "ελέγχου"!)

 

 

Επειδή κάποια μέλη έχουν ρωτήσει για την κα. Ελένη Τζίνη στην Καλλιθέα, θα ήθελα να σας γράψω τη δική μου εμπειρία. Η συγκεκριμένη παιδίατρος είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥ και μπορεί για αυτόν τον λόγο να την προτιμήσουν κάποιοι γονείς.

 

- Η κα. Τζίνη μας έγραψε να κάνουμε στο μωρό το (προαιρετικό) εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα (Rotateq) χωρίς να υπάρχει λόγος να το κάνει και χωρίς να μας ενημερώσει και να το συζητήσει μαζί μας.

 

- Ήθελε να μας δώσει συμπλήρωμα σιδήρου (Ferrum Hausmam, 5 σταγόνες ημερησίως) ΧΩΡΙΣ αιματολογικές εξετάσεις και ΧΩΡΙΣ να υπάρχει ένδειξη ότι το μωρό έχει έλλειψη. Μας ανέφερε μόνο ότι η κρανιακή πηγή δεν είχε κλείσει αρκετά (για τα οστά αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται ασβέστιο, και όχι σίδηρος που εμποδίζει την απορρόφηση του ασβεστίου.) Όταν της είπαμε ότι θέλουμε να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν όντως χρειάζεται, μας είπε ότι έτσι γίνεται για όλα τα μωρά, σε όλα τα μωρά δίνουν συμπλήρωμα σιδήρου, και ότι οι εξετάσεις δεν έχουν νόημα γιατί οι τιμές του σιδήρου αλλάζουν συνέχεια και δεν μπορούμε να κάνουμε συνέχεια εξετάσεις. Τελικά, μετά από δική μου επιμονή, κάναμε αιματολογικές, οι οποίες ήταν μια χαρά, και η παιδίατρος δεν ξαναείπε τίποτα για συμπλήρωμα.

 

- Στην Ελλάδα που έχει ήλιο 360 μέρες το χρόνο, μας συνταγογράφησε, και μάλιστα λίγο πριν το καλοκαίρι, συμπλήρωμα για βιταμίνες Α και D (Drops Aquasol A+D).

 

- Επειδή το μωρό μου θήλαζε αποκλειστικά και ελεύθερα όποτε και όσο ήθελε, έβαζε και πολύ βάρος τους πρώτους μήνες, όπως είναι το φυσιολογικό για τα μωρά που θηλάζουν. Η κα. Τζίνη μου πρότεινε να του κάνω «δίαιτα».

 

- Σε 2 επισκέψεις με ρώτησε αν αντέχω ακόμα να σηκώνομαι να τον θηλάζω τη νύχτα (το μωρό ήταν μόλις λίγων μηνών) με σαφέστατο υπονοούμενο. Επειδή της είπα με χαρά και αυτοπεποίθηση ότι αυτό είναι φυσιολογικό και αντέχω μια χαρά, δεν την άφησα να μου προτείνει κάποια «λύση».

 

- Από την ηλικία των 2 μηνών μας πρότεινε να δώσουμε μπιμπερό για να το συνηθίσει επειδή, όπως είπε, αν δεν το μάθει από μικρός, μπορεί να μη το δεχτεί αργότερα, που μπορεί να έλειπα εγώ.

 

- Επίσης μας είπε να του δώσουμε και χαμομήλι, αν και οι επίσημοι φορείς συστήνουν να μην δίνουμε στα μωρά που θηλάζουν τίποτα άλλο εκτός από γάλα (νερό, χαμομήλι,κτλ) τους πρώτους 6 μήνες.

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!!!!!!!!!

Να μην ξέρεις τι να πρωτοσχολιάσεις.....!

Συνήθως στην Ελλάδα, σε κάθε γιατρό, συναντάς 2-3 από αυτά τα ...κουσούρια! Εδώ σπάει κάθε ρεκόρ η συγκέντρωση τους σε ΜΙΑ μόνο γιατρό... ! Ολα στον βωμό του χρήματος και του εμπορίου! Ημαρτον!!!

 

 

 

Και να σκεφτείς ότι σηκωθήκαμε και φύγαμε πρίν την εισαγωγή στις στερεές, για τις οποίες είχε πει να τις ξεκινήσουμε τον 5ο μήνα, ενώ δεν υπήρχε λόγος να μην θηλάσουμε αποκλειστικά για τους πρώτους 6 μήνες.

 

Αν είχα μείνει και αργότερα, είμαι σίγουρη ότι η παραπάνω λίστα θα ήταν πολύ μεγαλύτερη, με ρυζάλευρα, φαριν λακτέ και διάφορα εμπορικά προιόντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπεραααααα!!!

Λοιπον,διανυω την 31η βδομαδα κυησης και αυτο που με εχει αγχωσει

ιδιαίτερα(μαζι με πολλα αλλα) ειναι η επιλογη του παιδιατρου,

ο συζυγος εχει ασφαλεια ΟΠΑΔ ενω εγω ΕΟΠΠΥ, με την γεννηση του

μωρου μου ανεφεραν οτι πρεπει να επισκεφθουμε αμεσως τον παιδιατρο

για να μας καθοδηγησει,καθε επισκεψη και 50ευρουλακια το λιγοτερο εν

ολιγοις, γνωριζεται μηπως καποιον γιατρο ο οποιος να ειναι συμβεβλημενος

του ΟΠΑΔ(θα ειναι ασφαλισμενο και το μωρο) κοντα στην περιοχη αλλα

να ειναι και ανθρωπινος? ζηταω πολλα??? thanks εκ τον προτερων

 

 

Η προσωπική μου σύσταση είναι η παιδίατρός μας στη Βούλα, η Πέννυ Ψυχογιού! Μακράν η πιο cool παιδίατρος που υπάρχει στα προάστιά μας :)

 

Επειδή το έχω ψάξει κι εγώ πολύ (!) έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι στην Ηλιούπολη ο καλύτερος είναι ο κος φίτσιαλος. Ψάξτο λίγο...

 

Με έναν πόνο!

χχ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει στην Αθήνα κανένας παιδίατρος που να είναι πιο ελαστικός με τα εμβόλια και να μην τα κάνει με το κιλό επειδή αυτο τον συμφέρει;;;;

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει στην Αθήνα κανένας παιδίατρος που να είναι πιο ελαστικός με τα εμβόλια και να μην τα κάνει με το κιλό επειδή αυτο τον συμφέρει;;;;

 

:confused:

 

Eπίσης υπάρχει καλός παιδίατρος στο κέντρο της Αθήνας που να εργάζεται (ή να έχει εργαστεί στο παρελθόν) και σε κάποιο νοσοκομείο Παίδων?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω για παιδίατρο στις περιοχές:

Περισσό,Ν.Ιωνία,Ν.Φιλαδελφεια,Πευκάκια,Ν.Ηράκλειο,Λαμπρινή,Α.Πατήσια.

Να είναι τσεκαρισμένοι στα δύσκολα,αν είναι δυνατόν προτιμώ να είναι γιατρός στο Παιδων...ζητάω πολλά???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια για τον παιδίατρο Σαουακίτ Ιωσήφ, στη Νέα Σμύρνη, μήπως θα μπορούσε κάποιος από σας να μου δώσει λίγες περισσότερες πληροφορίες γι' αυτόν? Θατο εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω για παιδίατρο στις περιοχές:

Περισσό,Ν.Ιωνία,Ν.Φιλαδελφεια,Πευκάκια,Ν.Ηράκλειο,Λαμπρινή,Α.Πατήσια.

Να είναι τσεκαρισμένοι στα δύσκολα,αν είναι δυνατόν προτιμώ να είναι γιατρός στο Παιδων...ζητάω πολλά???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

Μαρία

 

Φραγκουλοπούλου Αννα

Είναι στον Περισσό, Ν. Ιωνία. Πάω εκεί και τα δύο μου παιδιά από όταν γεννήθηκαν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και σηκώνει πάντα και το τηλέφωνο της ότι και να χρειαστεί!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα στις μαμαδες!! εγω ειμαι ακομα εγκυος στον 6ο μηνα αλλα επειδη ειμαι ασφαλισμενη σε ταμειο με πολλους περιορισμους (πολεμικο ναυτικο),αρχισα να ψαχνω απο τωρα για καποιον καλο παιδιατρο. αν γνωριζετε καποιο γιατρο που να ειναι συμβεβλημενος με πολ.ναυτικο,κ να μη χρεωνει παπαδες σε καθε επισκεψη,επισης να γραφει εμβολια και να μην ειναι οπαδος των φαρμακευτικων εταιριων,σας παρακαλω να στειλετε την απαντηση σας. με ενδιαφερει πολυ να ακολουθει φυσικες μεθοδους θεραπειας . ευχαριστω!!!

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
νεα μαμά,

νέα περιοχή,

μπορείτε να μου συστήσετε κανέναν καλό-normal παιδίατρο στο Ίλιον (ή εδώ γύρω);

Την κυρία Καλλιάτσου-Παπαδοπούλου που είναι συμβεβλημένη με ΕΟΠΥΥ,την γνωρίζει κάποια/ος;Ευχαριστώ:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Marina* είπε:
Καλησπέρα Αλικούλα,

 

 

Καλημέρα! Θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνεις καταγγελία στον ΕΟΠΠΥ. Μια φίλη παλιά έκανε καταγγελία για κακή αντιμετώπιση της ίδιας ως ασθενούς εναντίον διευθυντή του ΙΚΑ και αν μη τί άλλο στην ΕΔΕ δικαιώθηκε.

 

(Εδώ η δημόσια αναφορά του ονόματος του γιατρού ενώ εσύ παραμένεις ανώνυμη θεωρείται δυσφήμιση που είναι παράνομη.)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Η κυρια λεκεα-καρανικα στο παγκρατι ειναι παρα πολυ καλη γιατρος και υπερβολικα υπευθυνος ανθρωπος,αν την ειχα απο την αρχη θα ειχαμε προλαβει πολλα..την συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Προσέθεσα και την δική μας παιδίατρο. Καλύπτει τις περιοχές Άλιμο, Π. Φάληρο και Νέα Σμύρνη και είναι πολύ φιλική με τα παιδιά και τους γονείς και υποστηρικτή στο θηλασμό. Δεν είναι συμβεβλημένη με κανένα ταμείο.

 

το ονομα της ? ερχετε κ σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μαμαδες καλησπερα! εχω δυο παιδακια ενα κοριτσακι 9 ετων και ενα αγορακι 5 μηνων. Δυστυχως ο παιδιατρος που ειχα στην κορη μου βγηκε στη συνταξη και ειμαι σε αναζητηση καινουριου παιδιατρου. Ειχα βρει μια παιδιατρο αλλα σημερα που κλεισαμε τους 5 μηνες μου ειπε πως ξεκιναμε διατροφη με ρυζαλευρο βανιλια και μπισκοτο μιραντα στη φρουτοκρεμα και κατι τετοια στα οποια ειμαι αντιθετη.Μηπως γνωριζετε καποιον παιδιατρο κοντα στο κεντρο (Κολωνος Κεντρο Περιστερι Σεπολια )που να ειναι ομως σχετικα αυστηρος με το θεμα της διατροφης στα βρεφη; δεν ειμαι στριμμενη και το μπισκοτο του θα φαει και τη σαβουρα του που λεμε αλλα οταν πρεπει.Οχι ζαχαρη απο τοσο μωρο...και κοριτσια αν ξερετε κανεναν που να ειναι συμβεβλημμενος με ΠΕΔΥ ΕΟΠΥΥ ακομη καλυτερα...καταλαβαινετε...δυσκολες εποχες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...