Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρωει το μεσημεριανο του!


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα με βοηθούσε πολύ αν με συμβουλεύατε γιατί έχω αρχίσει να στεναχωριέμαι πολύ με το φαγητό της μικρή που είναι 15 μηνών. Καταρχήν βγάζει δόντια, τα ούλα είναι πολύ πρησμένα. Έχει ήδη 4 πάνω κ 4 κάτω τον δεξί τραπεζίτη και βγαίνουν και επάνω τα μεγάλα πλαϊνά και κάτω το αμέσως επόμενο από τα 4 κεντρικά. Πονάει την ενοχλούν το καταλαβαίνω όμως με το μεσημεριανό κ γενικά με το φαγητό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι ιδιότροπη.ετρωγε αλεσμένα διάφορους συνδυασμούς όπου ξαφνικά αρνείτε να ανοίξει το άτομα της. Από κομμάτια μόνο ψωμί μπισκότα κριτσίνια ρυζογκοφρετες αυγό. Και αυτά σιγά σιγά. Είχα προσπαθήσει να της δώσω λιωμένο φαγητό όμως αναγουλιζε και τη μπανάνα που της έδωσα να σε κομματάκια δεν της έδωσε καμία σημάσία.

οποτε είμαστε τώρα δε φάση εδώ κι 2 βδομαδες που δε τρώει μεσημεριανό καθόλου ούτε τα αλεσμένα της που τα τσάκιζε, ούτε λιωμένα, ούτε κομματάκια μικρά ( πατατεσ,μπιφτέκι κλπ) που τα άφηνα μπροστά της.Το μόνο που τρώει είναι....... τα ζυμαρικά της Ντόρα με τα σχεδιάκια και αν δει κάτι άλλο μέσα στο πιατάκι της το ξεχωρίζει και το βάζει άλλου. Γενικά κοιτάει πολύ καλά τι έχει στο πιάτο και αν δεν της είναι γνώριμο δε το αγγίζει καν. Στο μεσημεριανό δε τη ταΐζω δε θέλει απλά το ακουμπάω μπροστά της και παίρνει μόνη της ( τα ζυμαρικά της ντορα μόνο) έφτιαξα χυλόπιτες σε μικρά κομματάκια  και μακαρόνια άλλα  σχήματα και σκέτα αλλά ούτε  που τα άγγιξε αφού πρώτα τις παρατήρησε.... ούτε μπιφτέκι σε κομματάκια πολύ μικρά γι λαχανικά ούτε λόγος.

ειναι πολύ παρατηρητική ακόμα και το τυράκι τριμμένο άμα της φανεί μεγαλύτερο κομμάτι το ξεχωρίζει και μου το δίνει ή ψάχνει άλλο ζυμαρικό που δεν έχει κάτι επάνω. Με σάλτσα που τα έφτιαξα δε τα έφαγε της φάνηκε η υφή κάπως και δε με άφησε να της το δώσω εγώ.

η κατάσταση εχει ξεφύγει νομίζω στεναχωριέμαι πολύ προσπαθώ παρά πολύ αλλά δε ξέρω τι άλλο να κανω.αυτο που κάνω είναι να βάζω μέσα στις τρυπούλες του ζυμαρικού μικρά μικρά κομματάκια κοτόπουλου ή μοσχάρι για να μη τα βλέπει...( ακούγεται αστείο το ξέρω)

ουτε αλεσμένα τα τρώει....

σε όλα τα γεύματα είναι δύσκολη τρώει όμως πιο εύκολα στα υπόλοιπα.

συγνωμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι πολύ μπερδεμένη.

 

 

Επεξεργάστηκαν by Euoulinitsa
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν το πρόβλημα είναι ότι πονάει, δίνεις γάλα, γιαούρτι, μαλακά κρύα φρούτα κλπ, δε χάλασε ο κόσμος για λίγες μέρες, και λογικό είναι να δυσανασχετεί και να μη θέλει να φάει.

Αν το μεσημεριανό μόνο δεν τρώει, κοιτάς μήπως έχει χορτάσει ήδη από γάλα ή δεκατιανό κλπ. Σερβίρεις το φαγητό. Τη βλέπεις οτι δεν τρώει ή το πετάει κλπ, της λες "αχ, βλέπω δεν πεινας, να φάμε αργότερα" και μαζεύεις το φαγητό. Μετά επαναλαμβάνεις σε μισή ώρα κλπ, χωρίς φασαρίες, τιμωρίες, κόλπα κλπ. Αλλά δε δίνεις εναλλακτικό φαγητό, δε θέλεις να κάνεις το μεσημεριανό μάχη όποτε της φαίνεται κάτι περίεργο. Δεν  θα πεθάνει της πείνας αν μία μέρα φάει αργότερα ή αν παραλήψει ένα γεύμα, μην ανησυχείς. Συνέχισε να της δίνεις διαφορα φαγητά, θέλει καιρό να τα συνηθίσει, μην της δίνεις τη "σίγουρη" λύση κάθε μέρα από φόβο μην δεν φάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν το πρόβλημα είναι ότι πονάει, δίνεις γάλα, γιαούρτι, μαλακά κρύα φρούτα κλπ, δε χάλασε ο κόσμος για λίγες μέρες, και λογικό είναι να δυσανασχετεί και να μη θέλει να φάει.

Αν το μεσημεριανό μόνο δεν τρώει, κοιτάς μήπως έχει χορτάσει ήδη από γάλα ή δεκατιανό κλπ. Σερβίρεις το φαγητό. Τη βλέπεις οτι δεν τρώει ή το πετάει κλπ, της λες "αχ, βλέπω δεν πεινας, να φάμε αργότερα" και μαζεύεις το φαγητό. Μετά επαναλαμβάνεις σε μισή ώρα κλπ, χωρίς φασαρίες, τιμωρίες, κόλπα κλπ. Αλλά δε δίνεις εναλλακτικό φαγητό, δε θέλεις να κάνεις το μεσημεριανό μάχη όποτε της φαίνεται κάτι περίεργο. Δεν  θα πεθάνει της πείνας αν μία μέρα φάει αργότερα ή αν παραλήψει ένα γεύμα, μην ανησυχείς. Συνέχισε να της δίνεις διαφορα φαγητά, θέλει καιρό να τα συνηθίσει, μην της δίνεις τη "σίγουρη" λύση κάθε μέρα από φόβο μην δεν φάει.

 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

δεκατιανο τρώει πολύ νωρίτερα ένα αυγό και λίγο φρούτα γιατί και αυτά δε τα θέλει πολύ.περνουν πολλές ώρες μέχρι το μεσημεριανό αλλά και πάλι τίποτα η άρνηση είναι ισχυρή.ειναι λάθος μου που της δίνω αυτό που της αρέσει το ξέρω. 

Δεν είναι 2-3 μέρες που δε τρώει αλλά 2 βδομαδες..

δε δοκιμάζει εύκολα ούτε τα πιάνει και αν πιάσει φαγητό το φέρνει με δισταγμό μέχρι το στόμα της και το απομακρύνει με μορφασμό :( να πω ότι της έφτιαξα και τηγανίτες πατάτες αλλά κανένα αποτελεσμα

 Να πω ότι αφήνω το πιατάκι μπροστά της καθόμαστε όλοι μαζί και τρώμε για να μας βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Την περίοδο που βγάζουν δόντια αλλα και αργότερα όταν αλλάζουν τα δοντάκια με τα μόνιμα, η εμπειρία η δική μου με 2 παιδάκια  έδειξε ότι δεν τρώνε τιποτα! 

Η όρεξη είναι κομμένη σχεδον 100% , είναι κακόκεφα , λίγο αδιάθετα και έχουν και εκνευρισμό.Ακόμη και τώρα ο μεγάλος ακριβώς τα ίδια συμπτώματα εμφανίζει που είναι 8+. Τα παγωμένα - ελαφριά φαγητά , κρέμες , γιαούρτια , ακόμη και παγωτό ήταν και είναι τα μόνα που κάπως θα φάνε μέσα στην ημέρα. Μονο το πρωινό είναι συνήθως οκ... μάλλον επειδή είναι πιο ξεκούραστα απο τον  ύπνο. 

Μην την πιέζεις να φάει το κανονικό φαγητό γιατί πραγματικά δεν θα έχει όρεξη ,  απλά προσπάθησε να βρείς με τι άλλο πχ παγωμένα ίσως φρούτα , χυμό, γιαούρτι να παίρνει τις βασικές βιταμίνες κλπ.  για την φάση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι, ποτέ πίεση με το φαγητό!!! Φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Το παιδί βασανίζετε και συνδέει την ώρα του φαγητού με κάτι δυσάρεστο. Δουλειά σου είναι να προσφέρεις καλής ποιότητας φαγητό και προσπαθείς να έχεις ποικιλία σε κάθε γεύμα και ανάμεσα στα γεύματα. Το πόσο θέλει να φάει, τι θέλει να φάει από αυτά που προσφέρεις και πώς θέλει να το φάει (κομματάκια, λιωμένο, ολόκληρο, με το χέρι, με κουτάλι κτλ) είναι δικά του θέματα. Δεν πειράζει αν δεν φάει κάποια γεύματα. Θα φάει στο επόμενο αν πεινάσει. Καμιά φορά ίσως να θέλει να πιει απλά γάλα ή σκέτο ψωμί ή τυρί αντί να φάει κανονικό γεύμα. Ε, και? Τι θα πάθει. Το γάλα, ο τραχανάς, μια μπανάνα, το ψωμί κτλ. είναι πολύ θρεπτικές και χορταστικές τροφές.

Κυρίως όχι υστερία, φωνές και πίεση. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση του. Φαντάσου κάποιος με εξουσία πάνω σου να σε πιέζει να φας κάτι που δεν θέλεις. Να σου φωνάζει και να σε κάνεις να βάζεις τα κλάματα!!! Μετά θα θέλεις να το φας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση..

μακαρι να αλλάξει και να τρώει λίγο πιο εύκολα! 

Οντως το πρωινό είναι το πιο εύκολο φαγητό :)) σήμερα έφαγε και τοστ σιγά σιγά μας πήρε και μισή ώρα αλλά το ευχαριστήθηκε! 

Δε δοκιμάζει εύκολα το έχω καταλάβει.

εχουν σκάσει και 2 δόντια ολοφάνερα όποτε ευελπιστώ να νιώθει καλύτερα τις επόμενες μέρες!θα προσπαθήσω να της δώσω φαγητό άλλη ώρα μέσα στην ημέρα όντως και έξω βόλτα μήπως και το φάει!

οπως και να έχεις σας ευχαριστώ πολύ! Θα γράψω αν έχω νέα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...