Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μονα στο σπιτι


Nordor

Recommended Posts

Μα το προβλημα μου ειναι εκει ακριβως.....που ειναι 2 και ο μικρος ολο την χτυπαει....ποσες φορες εχω γυρισει το βραδυ και η μικρη μου λεει με δαγκωσε εδω εδω και εδω μου τραβαγε τα μαλλια μου εκανε το ενα το αλλο....και εχει και σημαδια! Αν ηταν ενα δεν θα τσαντιζομουν ενα λεπτο να το αφησει μονο, δεν ειμαι τρελος.εχω αρχισει να σκεφτομαι σοβαρα το θεμα με τις καμερες αλλα θελω να δω ακριβως τι παιζει απο νομικης πλευρας.μην βρεθω μετα και κατηγορουμενος οταν η εννοια μου ειναι μην χτυπησουν τα μωρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρω οτι δεν ειναι το ιδιο το να αφηνεις μονο του ενα παιδι με το να μην το εχεις στο οπτικο σου πεδιο... Ο γιος μου ειναι 4,5 και καθε απογευμα περναμε πολυ χρονο σε διαφορετικα δωματια, η διαφορα ειναι οτι ειμαι εκει, τον ακουω που παιζει, ακουω τη βρυση του μπανιου που ανοιγει, ακουω το μπαμ της καρεκλας που πεφτει, με φωναζει αν χρειαστει κατι...αυτη ειναι η διαφορα!

Και επισης δυο τριχρονα που παιζουν ειναι πολυ πιο απροβλεπτα απο δυο τριχρονα που κοιμουνται ή εχουν αποβλακωθει με καποιο dvd! Ο γιος μου οταν παιζει με συνομιληκους του κανουν οτι βλακεια τους ερθει, πραγματα που μονος του δεν τα κανει, εκει θελει συχνη επιβλεψη, ενω οταν βλεπει καποιο παραμυθι πραγματικα δεν κουνιεται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα διδυμακια τα άφησα πρώτη φορά μόνα τους 4,5 ετών. Με βάση αυτό που περιγράφει η Αννα. Δηλαδή έκοβα αντιδράσεις και έβλεπα ότι μπορούσα να φύγω. Δεν ήταν όμως επιθετικά μεταξύ τους και γενικά έδειχναν ότι και μπροστά μας δεν έκαναν ιδιαιτερα επικίνδυνα πράγματα. Του άντρα μου του κακοφάνηκε όταν του το είπα, αλλά δεν αντέδρασε ιδιαίτερα.

 

Ήταν ιδιαίτερη φάση. Ο μικρός έπρεπε να μείνει χειμωνιάτικα στο σπίτι για 5 εργάσιμες, λόγω μιας βαριάς ίωσης, οποτε εγώ πήρα άδεια και περνούσα κάτι σαν διακοπές στο σπίτι. Οπότε πόσο ιντερνετ να δει κανείς και πόσο να μείνει κλεισμένος ξοδεύοντας και από την άδειά του. Οπότε έπιασα δουλειές στον κήπο, που μου άρεσαν και σιγά σιγά σιγύρισα και τη γειτονιά λίγο παραπέρα... στο οπτικό πεδίο του σπιτιού. Μπορουσαν όμως τα παιδιά να με φωνάξουν και είχαν ξεπεράσει την ηλικία που τα μπαλκόνια είναι επικίνδυνα.

 

Από τότε δεν βρήκα το λόγο να τα αφήσω μόνα τους σπίτι... Γενικά δεν υπηρχε λόγος.

 

Πάντως όταν είδα τον τίτλο φαντάστηκα ότι θα μιλούσε για το πότε αφήνουμε μόνα τους τα παιδιά στο σπίτι αν πχ γυρνάνε από το σχολείο, 11 και κάτι και σοκαρίστηκα λίγο με την ηλικία που είχε μέσα στο τόπικ. Από αυτό πιστεύω σε πρώτη ανάγνωση κανείς σοκάρεται όταν το ακούει. Αντικειμενικά, μπορεί να είναι λίγο πιο λάιτ η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Στο διπλανό δωμάτιο υπάρχει η ακουστική επαφή, είναι διαφορετικό. Αφήστε που ποιος μας λέει ότι δε μας συμβαίνει εμάς κάτι απρόοπτο, όταν βγούμε από το σπίτι, για παράδειγμα να κλειστούμε στο ασανσέρ, να σκοντάψουμε στις σκάλες, να κλειδωθούμε απ'έξω κτλ κτλ.

 

Εγώ και στην τουαλέτα πήγαινα με ανοιχτή την πόρτα (ευτυχώς δεν είμαι δυσκοίλια :P ). Όταν ήθελα να κάνω μπάνιο, που τρέχει το νερό και δεν ακούω, έβαζα το παιδί μέσα, του αράδιαζα στο πάτωμα σαμπουάν και αφρόλουτρα και έπαιζε!

 

Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια, το να αφήσεις μικρό παιδί στο σπίτι και να φύγεις θεωρείται έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο. Θα μας το διευκρινίσουν Deena, Aimee κτλ. (αλήθεια, πού έχει χαθεί η Aimee;;;:?:)

Link to comment
Share on other sites

Στα κοριτσια που πιςτευουν οτι ειναι οκ να αφήσουν τέτοιων ηλικιών παιδια μόνα τους, τι γίνεται αν πάρει μια φωτιά το σπίτι απο οτιδήποτε ελλατωματιμη ηλεκτρική συσκευή; Η και να πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα;

Και γιατι κανενας δεν μιληςε για παιδεραστες που ειναι αφθονοι εκει έξω αυτού του είδους οι ανώμαλου; Ξεχνάτε την Madeleine maccaine στην πορτογαλια που την άφησαν για λίγη ώρα για να πανε για φαγητο;

 

Σορυ δεν θελω κανενας να νοιώσει άσχημα και Nordor δεν θελω να τα τσατιστεις περισσότερο αλλα αυτο ειναι απο τα χειροτερα λάθη που μπορει να κανει ένας γονιός! Εξου και δεν θα βρεις πολλούς γόνιους να το κάνουν

 

Και για το νομικό της άποψης αγγλια ειναι εντελως μα παντελώς παράνομο!!! Υποψιάζομαι ελλαδα το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικοτερα ενα νηπιο χωρις επιβλεψη (σε διαφορετικο χωρο με εκτος σπιτιου τον γονιο) ΚΑΛΥΤΕΡΑ να ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αφεθει μονο, απο καθε γονιο, για να εχουμε το κεφαλακι και τη συνειδηση μας ησυχη ;)!!!

 

Μπορει να συμβουν πολλα, τοσο εξω απο σπιτι, οσο και μεσα σε αυτο, ομως ας τα μετριασουμε λιγο τη στιγμη που μπορουμε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Το πώς εκτιμά κανείς τον κίνδυνο είναι σχετικό. Τις περισσότερες φορές, αν όχι όλες, τα παιδιά παθαίνουν κάτι σοβαρό, ενώ κάποιος τα προσέχει. Μπορεί να μην είναι δεμένα στο αυτοκίνητο, μπορεί να παίζουν με έναν σκύλο, μπορεί να παίζουν στην παραλία δίπλα στους γονείς τους, μπορεί να παίζουν στο μπάνιο πολύ κοντά στους γονείς τους, μπορεί απλά να έχουν πάει για ύπνο με τους γονείς τους ή χωρίς... Προσωπικά έχω ανατριχιάσει με την άνεση που ανεβάζουν μωράκια πάνω σε τραπέζια, σε ρηλάξ, κόντρα στις οδηγίες του κατασκευαστή, με κίνδυνο να βρεθεί το παιδί μπρούμυτα στο πάτωμα, με το ρηλάξ αποπάνω. Αυτό το αξιολογώ πιο επικίνδυνο από το να αφήσει κανείς 3,5 χρονών παιδιά για λίγα λεπτά μόνα τους. Όπως επίσης να τα κυνηγάει παντού και να μην τα μάθει να προσέχουν βασικά πράγματα μόνα τους και μετά να τα ξαμολάει να πηγαίνουν εκδρομές με άλλα 20 παιδάκια και μία νηπιαγωγό.

 

Πρόσφατα υπήρξε θέμα εδώ ότι θεωρούσαν σωστό νηπιαγωγοί παιδάκια προνηπίου να πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους, χωρίς επίβλεψη, δηλαδή 4,5 χρονών, μαζί με τα παιδάκια δημοτικού, κάποια εκ των οποίων είναι ανεξέλεγκτα... Όλα σχετικά είναι.

 

Δηλαδή κάπου το πράγμα πηγαίνει στο προς το ότι σιγά σιγά τα παιδάκια πρέπει να ξέρουν να αυτοπροστατεύονται, γιατί στις μέρες μας βγαίνουν έξω από την επιτήρηση του γονέα αρκετά νωρίς. Δυστυχώς;

Link to comment
Share on other sites

Μα το προβλημα μου ειναι εκει ακριβως.....που ειναι 2 και ο μικρος ολο την χτυπαει....ποσες φορες εχω γυρισει το βραδυ και η μικρη μου λεει με δαγκωσε εδω εδω και εδω μου τραβαγε τα μαλλια μου εκανε το ενα το αλλο....και εχει και σημαδια! Αν ηταν ενα δεν θα τσαντιζομουν ενα λεπτο να το αφησει μονο, δεν ειμαι τρελος.εχω αρχισει να σκεφτομαι σοβαρα το θεμα με τις καμερες αλλα θελω να δω ακριβως τι παιζει απο νομικης πλευρας.μην βρεθω μετα και κατηγορουμενος οταν η εννοια μου ειναι μην χτυπησουν τα μωρα...

 

δηλαδη οι καμερες θα τα προστατευσουν απο τι?δεν το καταλαβα και πολυ καλα αυτο που εγραψες;) ειναι καλυτερες οι καμερες απο το να κανεις μια συζητηση σοβαρη με την γυναικα σου?δεν ξερω δεν μου φαινετε σωστο εκτος αν μου διαφευγει κατι το οποιο δεν καταλαβαινω..αν εμενα ο αντρας μου εβαζε ειτε κρυφα καμερες ειτε οχι θα τον ειχε παρει ο διαολος....με προσβαλλει σαν γυναικα και σαν μαμα επισης;);)λαθη κανουμε ολες οι μαμαδες και ολοι οι μπαμπαδες....μονο με συζητηση ομως λυνονται.....και παλι σορρυ αν δεν καταλαβα κατι σωστα απο αυτα που γραφεις:-)

Link to comment
Share on other sites

Πως προβλεπεις τι θα κανουν μετα; Αυτο ειναι καινουριο....πες μας και κανα παιχνιδακι στο στοιχημα τοτε γιατι ολο παω κουβα τον τελευταιο μηνα...

Ενταξει σε λιγο να πηγαινουμε και για κανα σινεμα ρε παιδακι μου και να αφησουμε τα τριχρονα να κανουν οτι γουσταρουν......νομιζω πως δειχνεις υπερβολικη αλληλεγγυη επειδη ειναι γυναικα.....αν τα εκανε αντρας θα ειχες πεσει να τον φας...

 

 

Μια μητερα μπορει να προβλεψει πολλες κινησεις του παιδιου της . Δεν εχεις ακουσει για την διαισθηση και το ενστικτο της μητερας??

Αυτο οσο και να στο εξηγησω δεν θα το καταλαβεις.

 

Δεν μιλησαμε για σινεμα η για καφε ι, ουτε για μιση ωρα.

5 λεπτα κατεβηκε να παρει την τσαντα της. Και γιαυτο ο τιτλος ηταν παραπλανητικος.

Εκτος εαν ο γιος σου ειναι πολυ επιθετικος στην κορη σου που γιαυτο φοβασαι.

Πιστευω οτι και σε αυτην την περιπτωση η γυναικα σου εκτιμησε οτι για 5 λεπτα θα ηταν ηρεμος.

 

Ρωτησες εαν εισαι υπερβολικος και σου απαντησα.

 

Απο 3 και μετα τα παιδια σιγα σιγα αυτονομουνται. Θελουν το χωρο τους.

Μπορουν να μεινουν μονα τους σε ενα δωματιο που εχουμε φροντισει να ειναι ασφαλες.

Στα 5 λεπτα φωτια δεν θα πιασει το σπιτι. Και εαν πιασει φωτια φταιει η μητερα που κατι ξεχασε αναμενο.

Ειχε αφησει και τιποτα τιποτα αναμενο ? :rolleyes:

 

Κοριτσια ειναι 3,50 χρονων, εχει μεγαλη διαφορα με τα 2 και 2,50.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα κοριτσια που πιςτευουν οτι ειναι οκ να αφήσουν τέτοιων ηλικιών παιδια μόνα τους, τι γίνεται αν πάρει μια φωτιά το σπίτι απο οτιδήποτε ελλατωματιμη ηλεκτρική συσκευή; Η και να πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα;

Και γιατι κανενας δεν μιληςε για παιδεραστες που ειναι αφθονοι εκει έξω αυτού του είδους οι ανώμαλου; Ξεχνάτε την Madeleine maccaine στην πορτογαλια που την άφησαν για λίγη ώρα για να πανε για φαγητο;

 

Σορυ δεν θελω κανενας να νοιώσει άσχημα και Nordor δεν θελω να τα τσατιστεις περισσότερο αλλα αυτο ειναι απο τα χειροτερα λάθη που μπορει να κανει ένας γονιός! Εξου και δεν θα βρεις πολλούς γόνιους να το κάνουν

 

Και για το νομικό της άποψης αγγλια ειναι εντελως μα παντελώς παράνομο!!! Υποψιάζομαι ελλαδα το ιδιο!

 

Bre BabyCute, την τσαντα κατεβηκε να παρει απο το αυτοκινητο, δεν πηγε πουθενα βολτα, ουτε για φαγητο, ουτε για καφε. Ισα που κατεβηκε η γυναικα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Bre BabyCute, την τσαντα κατεβηκε να παρει απο το αυτοκινητο, δεν πηγε πουθενα βολτα, ουτε για φαγητο, ουτε για καφε. Ισα που κατεβηκε η γυναικα κατω.

 

Ναι βρε Λεμόνια αλλα που ξερεις τι παίζει με τον γείτονα και ιδιαίτερα αν εχει πάρει χαμπάρι οτι η μάνα εχει κατέβει κατω... Νομίζει οτι 5 λεπτά δεν ειναι αρκετα;

Link to comment
Share on other sites

Μια μητερα μπορει να προβλεψει πολλες κινησεις του παιδιου της . Δεν εχεις ακουσει για την διαισθηση και το ενστικτο της μητερας??

Αυτο οσο και να στο εξηγησω δεν θα το καταλαβεις.

 

Δεν μιλησαμε για σινεμα η για καφε ι, ουτε για μιση ωρα.

5 λεπτα κατεβηκε να παρει την τσαντα της. Και γιαυτο ο τιτλος ηταν παραπλανητικος.

Εκτος εαν ο γιος σου ειναι πολυ επιθετικος στην κορη σου που γιαυτο φοβασαι.

Πιστευω οτι και σε αυτην την περιπτωση η γυναικα σου εκτιμησε οτι για 5 λεπτα θα ηταν ηρεμος.

 

Ρωτησες εαν εισαι υπερβολικος και σου απαντησα.

 

Απο 3 και μετα τα παιδια σιγα σιγα αυτονομουνται. Θελουν το χωρο τους.

Μπορουν να μεινουν μονα τους σε ενα δωματιο που εχουμε φροντισει να ειναι ασφαλες.

Στα 5 λεπτα φωτια δεν θα πιασει το σπιτι. Και εαν πιασει φωτια φταιει η μητερα που κατι ξεχασε αναμενο.

Ειχε αφησει και τιποτα τιποτα αναμενο ? :rolleyes:

 

Κοριτσια ειναι 3,50 χρονων, εχει μεγαλη διαφορα με τα 2 και 2,50.

 

Φανταζομαι πως δεν μιλας σοβαρα,,,,,θα αφησουμε την ασφαλεια των παιδιων στο ενστικτο της μανας?ειμαστε σοβαροι?τα παιδια μεχρι να καταλαβαινουν καλα θελουν επιτηρηση και αυτο ειναι δεδομενο.Τωρα τα 5 λεπτα η το 1 δευτερολεπτο εμενα δεν μου λεει τιποτα....εγω οταν ειμαι μαζι τους γιατι δεν τα αφηνω δευτερολεπτο ουτε για κατουρημα?οπως ειπα και στην αρχη αυτο ειναι η κορυφη του παγοβουνου...εχουνε γινει πολλα τα οποια προσπαθω να μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι.Οσο για την κοπελα που ειπε πως θα την προσβαλε σαν μανα να εβαζε ο αντρας της καμερες εχω να πω το εξης: Αν δεν του ειχε δωσει δικαιωματα και εγω μαζι της,εγω ομως εχω απειρα περιστατικα τοσον καιρο τα οποια τελικα την καμερα την καθιστουν αναγκαια,,,,γιατι τελικα ποια ειναι η μεγαλυτερη υποχρεωση του γονεα? να προσεχει τα παιδια του.Απο αυτη την οπτικη αυτο δικαιολογει οχι μια αλλα 1000 καμερες, και μαλλον εκει θα καταληξω.Και αν η καμερα δειξει εκθεση ανηλικου σε κινδυνο τοτε θα προχωρησω και αναλογα (στα νομιμα πλαισια).

Link to comment
Share on other sites

Nordor αντιλαμβανομαι οτι σ εχει πειραξει πολυ γιατι μαλλον το εχετε ηδη συζητησει με τη γυναικα σου κι ενω σου ειχε υποσχεθει οτι δε θα ξαναγινει , την επιασες στα πρασα!

 

Δε σε τρομαξε τοσο το γεγονος αυτο καθαυτο , οσο το οτι πρεπει να επαναλαμβανεται σχεδον καθημερινα....

 

Εχασες την εμπιστοσυνη που ειχες στη γυναικα σου (στη μανα των παιδιων σου) και αυτο σημαινει τωρα οτι δεν εμπιστευεσαι κανεναν αλλον περα απο τν εαυτο σου στο θεμα των παιδιων.

 

Επισης νομιζω οτι αν ,για παραδειγμα , την εβρισκες στην τουαλετα να κανει εμετο , δε θα ειχες εξαγριωθει.Παλι τα μωρα θα ηταν μονα στο σαλονι ,αλλα αυτη τη φορα ο σκοπος θα αγιαζε τα μεσα.Σου φανηκε περιττο δηλαδη, να αφησει τα παιδια μονα για να κανει κατι που θα γινοταν και μετα απο 2 ωρες !

 

Οσο φερνει η ωρα δεν τα φερνει ο χρονος , λεει πολυ σοφα ο λαος...

Παλι ομως , ολα ειναι σχετικα...ο καθε γονιος ξερει τα παιδια του και κρινει αναλογα με τις περιστασεις.Καθε γονιος εκπαιδευει διαφορετικα τα παιδια του, παιζει και αυτο μεγαλο ρολο.

 

Παντως πες της γυναικας σου οτι το γεγονος δε σου αρεσε καθολου , πριν κανεις οτιδηποτε με καμερες.Τωρα , αν εισαι σιγουρος οτι ειναι επικινδυνη για τα παιδια σας το θεμα παει αλλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι πως δεν μιλας σοβαρα,,,,,θα αφησουμε την ασφαλεια των παιδιων στο ενστικτο της μανας?ειμαστε σοβαροι?τα παιδια μεχρι να καταλαβαινουν καλα θελουν επιτηρηση και αυτο ειναι δεδομενο.Τωρα τα 5 λεπτα η το 1 δευτερολεπτο εμενα δεν μου λεει τιποτα....εγω οταν ειμαι μαζι τους γιατι δεν τα αφηνω δευτερολεπτο ουτε για κατουρημα?οπως ειπα και στην αρχη αυτο ειναι η κορυφη του παγοβουνου...εχουνε γινει πολλα τα οποια προσπαθω να μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι.Οσο για την κοπελα που ειπε πως θα την προσβαλε σαν μανα να εβαζε ο αντρας της καμερες εχω να πω το εξης: Αν δεν του ειχε δωσει δικαιωματα και εγω μαζι της,εγω ομως εχω απειρα περιστατικα τοσον καιρο τα οποια τελικα την καμερα την καθιστουν αναγκαια,,,,γιατι τελικα ποια ειναι η μεγαλυτερη υποχρεωση του γονεα? να προσεχει τα παιδια του.Απο αυτη την οπτικη αυτο δικαιολογει οχι μια αλλα 1000 καμερες, και μαλλον εκει θα καταληξω.Και αν η καμερα δειξει εκθεση ανηλικου σε κινδυνο τοτε θα προχωρησω και αναλογα (στα νομιμα πλαισια).

 

οκ συμφωνω!πως ομως θα γλιτωσουν τα παιδια χτυπα ξυλο απο εναν επικειμενο κινδυνο την ωρα που ουτε εσυ θα εισαι μπροστα(αφου θα τα παρακολουθεις απο την καμερα) και μπορει και ουτε η γυναικα σου πχ να εχει παει στο μπανιο.....(αυτο ειναι φυσιολογικο)γιαυτο σου λεω θελει συζητηση και να καταλαβαινει ο καθε γονιος τις ανυσηχιες του αλλου...αν εχουν γινει και αλλα δεν ειμαστε σπιτι σου για να το κρινουμε αλλα μαλλον εσυ θα ξερεις καλυτερα...οπως ειπε και η χαρουλα αν εχεις ακραδαντες αποδειξεις οτι κανει κατι πααααρα πολ σοβαρο το θεμα οντως παει αλλου....και ετσι οπως τα γραφεις με τρομαζεις λες και η γυναικα σου ειναι παντελως αναισθητη και ζει στην κοσμαρα της!αλλα οπως ειπα εσυ ξερεις καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε λεμονια κι εγω μητέρα είμαι αλλα δε μπορω να προβλέψω τις κινήσεις του παιδιού μου ούτε για ένα δευτερόλεπτο...

μπροστά μου παίζει και μόλις γυρίζω την πλάτη μου τοτε θα κάνει κάτι τρελό..

 

Συμφωνώ μαζί σου πως έχει διαφορά το 2 απο το 3,5 αλλα τα παιδιά ειναι τοσο απρόβλεπτα και το μυαλό τους πάει εκεί που το δικό μας δεν πάει...

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εκτος θεματος nordor φαινεται πως εχετε μεγαλο προβλημα στην επικοινωνια με την συζυγο και προφανως δεν την εμπιστευεσαι για να μην σου ειναι αρκετος ο λογος της αλλα να χρειαζεσαι καμερες...ωστοσο αν το κανεις αυτο πιθανοτατα να οδηγησεις το γαμο σου στο τελος του...

Κανεις μας δεν ειναι τελειος γονιος και ολοι μπορει να κανουμε πραγματα που σε αλλους ισως φαινονται ριψοκινδυνα αλλα εμεις επειδη γνωριζουμε το παιδι μας και μπορουμε σε ενα βαθμο να προβλεψουμε καποιες συμπεριφορες τα κανουμε. Αν θες να βρειτε μια λυση με τη γυναικα σου τοτε καλυτερα να τα συζητησετε ολα αυτα με ενα συμβουλο γαμου ή και ενα παιδοψυχολογο αν θεωρεις οτι η γυναικα σου υπερεκτιμα την νοημοσυνη των παιδιων και τα θεωρει πιο ικανα απο οτι ειναι. Ισως κι εσυ να υπερβαλεις στην εκτιμηση καποιων περιστατικων, ισως να εχετε και αλλη παιδαγωγικη τακτικη, πολλα μπορει να συμβαινουν. Οι καμερες παντως δεν μου ακουγονται σαν καλη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Να ενα σχετικο αποσπασμα απο μια τεκμηριωμενη ερευνα:

 

 

Σε εχθρικό περιβάλλον, ιδίως για παιδιά και ανθρώπους άνω των 65 ετών, μπορεί να εξελιχθεί -εξαιτίας απροσεξίας ή επιπολαιότητας- ο χώρος της κατοικίας: από τα 60 εκατομμύρια ατυχήματα, που καταγράφονται συνολικά κάθε χρόνο στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ), περίπου τα 2/3 συμβαίνουν μέσα στο σπίτι ή στον ελεύθερο χρόνο των παθόντων και η τάση είναι αυξητική. Η λίστα των ατυχημάτων, που συμβαίνουν “εν οίκω”, είναι μακριά: πτώσεις από σκάλες ή έπιπλα, δηλητηριάσεις, ηλεκτροπληξίες, ακόμη και παρʼ ολίγον πνιγμοί στην μπανιέρα.

 

Αντίστοιχη είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, όπου περίπου το 50%-60% των ατυχημάτων παιδιών ηλικίας ενός-τεσσάρων ετών γίνονται μέσα στο σπίτι, ενώ υψηλά ποσοστά “οικιακών” τραυματισμών καταγράφονται και για τους ανθρώπους άνω των 65 ετών. Κι όλα αυτά, ενώ απλές κινήσεις πρόληψης, μπορούν να περιορίσουν το πρόβλημα σημαντικά.

 

Με αφορμή τα παραπάνω, το ΑΠΕ-ΜΠΕ συγκέντρωσε μια σειρά από στοιχεία, που αναδεικνύουν τα επικίνδυνα σημεία κάθε νοικοκυριού, ενώ ήρθε σε επικοινωνία με γιατρούς του ΕΚΑΒ και στελέχη του Κέντρου Έρευνας και Πρόληψης Παιδικών Ατυχημάτων (ΚΕΠΠΑ), για πρακτικές συμβουλές, αφενός πρώτων βοηθειών και αφετέρου πρόληψης, που μπορεί να αποδειχθούν σωτήριες.

 

 

Εχει και συνεχεια...για οσους ενδιαφερονται!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε λεμονια κι εγω μητέρα είμαι αλλα δε μπορω να προβλέψω τις κινήσεις του παιδιού μου ούτε για ένα δευτερόλεπτο...

μπροστά μου παίζει και μόλις γυρίζω την πλάτη μου τοτε θα κάνει κάτι τρελό..

 

Συμφωνώ μαζί σου πως έχει διαφορά το 2 απο το 3,5 αλλα τα παιδιά ειναι τοσο απρόβλεπτα και το μυαλό τους πάει εκεί που το δικό μας δεν πάει...

 

αυτο ακριβως!εμενα η δικια μου δεν πιστευα ποτε οτι σε κλασματα δευτερολεπτου θα εκανε κατι τοσο επικυνδυνο που θα μπορουσε να αποβει μοιραιο και δεν ειχε να κανει με την ασφαλεια του σπιτιου μου.ποτε δεν μου ειχε δωσει δικαιωματα για να κανει κατι το επικυνδυνο....αλλα μετα το περιστατικο ειπα στον εαυτο μου καλα χαζη εισαι τι καταλαβαινει το 4χρονο απο δικαιωματα?και απλα σφουγγαριζα και εκεινη ηταν στο δωματιο της και εκανε κατι με ενα παιχνιδι της το οποιο μετα εφαγε φουντο.....δηλαδη επρεπε να σκεφτω οτι την κιθαρα της με το μικροφωνο που παιζει και τραγουδαει ενα χρονο τωρα θα εβγαζε το καλωδιο που συνδεει μικροφωνο με κιθαρα και θα το τυλιγε γυρω απο το λαιμο της μεσα σε 5 λεπτα που θελω για να σφουγγαρισω ενα δωματιο!και ομως ναι το εκανε μετα απο ενα χρονο που επαιζε ομορφα και ανελλιπως με την κιθαριτσα της;)

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως δεν μιλας σοβαρα,,,,,θα αφησουμε την ασφαλεια των παιδιων στο ενστικτο της μανας?ειμαστε σοβαροι?τα παιδια μεχρι να καταλαβαινουν καλα θελουν επιτηρηση και αυτο ειναι δεδομενο.Τωρα τα 5 λεπτα η το 1 δευτερολεπτο εμενα δεν μου λεει τιποτα....εγω οταν ειμαι μαζι τους γιατι δεν τα αφηνω δευτερολεπτο ουτε για κατουρημα?

 

Τα παιδια δεν καταλαβαινουν απο την μια στιγμη στην αλλη.

Δεν θα ξυπνησουν μια ημερα και θα πουμε τωρα καταλαβαινουν αρα τα εμπιστευομαστε να μεινουν και για λιγο μονα τους. Αυτο γινεται σιγαι σιγα και σταδιακα. Μερα με την ημερα αφηνουμε πρωτοβουλιες στα παιδια και τα τεσταρουμε. Αναλογα με τις αντιδρασεις τους και το χαρακτηρα τους ενεργουμε.

 

Μπορει η γυναικα σου σαν μητερα να τους εχει περισσοτερη εμπιστοσυνη απο οτι εσυ γιατι τα ξερει καλυτερα σαν μητερα.

 

Τωρα εαν γενικα δεν την εμπιστευεσαι απο οτι λες ειναι αλλο θεμα.

Απλα αυτο το γεγονος ηταν μια αφορμη.

 

Για τις καμερες μαλλον εσυ τωρα αστειευσε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γενικα δεν ειμαι της αποψης να αφηνουμε τα παιδια μονα στο σπιτι, αλλα τον γιο μου μετα τα τρεισιμιση ειχε τυχει να τον αφησω για δυο λεπτα, ωσπου να πληρωσω τα κοινοχρηστα. Ηταν ενα ωριμο και συνεργασιμο παιδι και τον εμπιστευτηκα. Καθε γονιος ξερει φανταζομαι μεχρι που μπορει να εμπιστευθει το παιδι του. Τωρα για τη συγκεκριμμενη περιπτωση, ακομη κι αν η μητερα εκανε μια λαθος εκτιμηση κατα τη γνωμη μου οφειλεις να το συζητησεις ηρεμα, χωρις νευρα και προσβολες. Ολα τα υπολοιπα για καμερες και τα λοιπα τα βρισκω πολυ υπερβολικα κι επισης δειχνουν παντελη ελλειψη εμπιστοσυνης και σεβασμου προς τη γυναικα σου.Αυτη η μεταξυ σας σχεση θα εβλαπτε ισως περισσοτερο τα παιδια.. Εκτος βεβαια αν εχεις ενδειξεις πως η γυναικα εχει προβληματα και δεν ειναι ικανη να φροντισει τα παιδια, οποτε σ αυτη την περιπτωση σαν πατερας οφειλεις να τα προστατεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Nordor, κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι σοβαρά. Οι κάμερες που σκέφτεσαι σημαίνουν πολλά πράγματα. Δεν θέλω να τα απαριθμήσω εκτός αν δώσεις εσύ πράσινο φως στο να μιλήσουμε για τη σχέση σας.

Σίγουρα είσαι σε δύσκολο σημείο, πιστεύω να μπορέσετε να το ξεπεράσετε.

Δεν είστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι με μικρά νήπια που απορυθμίζονται μεταξύ τους. Συνήθως είναι προσωρινό.

 

Να σας πω και τα σημερινά μου.

Πάω με τη μικρή (5,5) supermarket και έχω την εκπληκτική τύχη να παρκάρω ακριβώς έξω από την πόρτα του.

Στο γυρισμό, σαν υπεύθυνη μαμά, την βάζω μέσα στο αυτοκίνητο για να είναι πιο ασφαλής όσο θα ξεφορτώνω τα ψώνια στο πορτ μπαγκάζ.

Αφήνω την πόρτα ορθάνοιχτη για να τη βλέπω και να παίρνει αέρα.

Έρχεται και η ώρα να γυρίσω το καρότσι στη θέση του, και τα σταθμίζω: τα stand των καροτσιών είναι 6-7 μέτρα μπροστά μου.

Εκείνη παίζει ήσυχα μέσα στο αυτοκίνητο.

Το αποφασίζω.

Στα γρήγορα κλείνω την πόρτα, κάνοντας την εκτίμηση κινδύνου απαγωγή vs σκάσιμο, σέρνοντας γρήγορα το καρότσι.

Κάνω επιπλέον risk managment και πατάω το κλείδωμα του αυτοκινήτου. Ταυτόχρονα σκέφτομαι ότι αν μου' ρθει κανά έμφραγμα πηγαίνοντας το καρότσι, το παιδί θα σκάσει, και δε θα βρίσκουν και ποιανού είναι.

Το ρημάδι το ματσούκι δε λειτουργεί καλά και δε βγάζει το κέρμα. Μια γιαγιά περιμένει να πάρει καρότσι. Της δίνω το δικό μου για να το ξεφορτωθώ " έχω το παιδί στο αυτοκίνητο". Αλλοιθωρίζω να τη δω και σκέφτομαι το Nordor. Μου δίνει ένα Ευρώ. Έχω 50λεπτο μέσα στο καρότσι, δεν παίρνω το Ευρώ της το αφήνω έτσι. Δεν το παίρνει, θέλει να πάρω το Ευρώ. Έρχεται μια υπάλληλος, της ξεκλειδώνει ένα άλλο. Της λέω να ξεμπλοκάρει κι εμένα, δεν μπορεί, πρέπει να ζητήσω μέσα στο κατάστημα.

Παρατάω το καρότσι όπως όπως. Από το αυτοκίνητο όπου διακτινίζομαι ακούω την υπάλληλο να γκρινιάζει για το παρατημένο καρότσι και κάπου το βάζει. Ακούω τη γιαγιά "πήγε να πάρει το παιδί".

Τη βγάζω έξω και γυρίζουμε μαζί στα καρότσια. Η υπάλληλος το έχει βολέψει να ακουμπάει πάνω στο αυτοκίνητο ενός Χριστιανού, κι έχει φύγει. Ξανασκέφτομαι το Nordor, το βάζω στη θέση του και ψάχνω το τηλέφωνο της Aimee, να το δώσω στον άντρα μου!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως!εμενα η δικια μου δεν πιστευα ποτε οτι σε κλασματα δευτερολεπτου θα εκανε κατι τοσο επικυνδυνο που θα μπορουσε να αποβει μοιραιο και δεν ειχε να κανει με την ασφαλεια του σπιτιου μου.ποτε δεν μου ειχε δωσει δικαιωματα για να κανει κατι το επικυνδυνο....αλλα μετα το περιστατικο ειπα στον εαυτο μου καλα χαζη εισαι τι καταλαβαινει το 4χρονο απο δικαιωματα?και απλα σφουγγαριζα και εκεινη ηταν στο δωματιο της και εκανε κατι με ενα παιχνιδι της το οποιο μετα εφαγε φουντο.....δηλαδη επρεπε να σκεφτω οτι την κιθαρα της με το μικροφωνο που παιζει και τραγουδαει ενα χρονο τωρα θα εβγαζε το καλωδιο που συνδεει μικροφωνο με κιθαρα και θα το τυλιγε γυρω απο το λαιμο της μεσα σε 5 λεπτα που θελω για να σφουγγαρισω ενα δωματιο!και ομως ναι το εκανε μετα απο ενα χρονο που επαιζε ομορφα και ανελλιπως με την κιθαριτσα της;)

 

Ρε συ λελακι , κι εμενα η δικια μου τυλιγει διαφορα γυρω απ το λαιμο της!

Δεν ξερω γιατι.Μηπως βλεπει εμας με τα φουλαρια και μιμειται;Δεν ξερω.

Οτι μακρυ και να εχει μπροστα της , ρουχο , καλωδιο απο το φορτιστη , κορδελα που της εδενα κατι παιχνιδακια στο καροτσι , ολα τα τυλιγει.

Αντε , ακομα δεν αλωνιζει τον τοπο μονη της και δεν ανησυχω.Οταν ομως θα το κανει;τι γινεται τοτε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...