Lingfee

Τι κάνουμε σε περίπτωση μηνιγγίτιδας;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα διαβάζω αρκετά συχνά σε ειδήσεις στο ίντερνετ για αρκετά περιστατικά μηνιγγίτιδας όπου παρουσιάζονται επιπλοκές ή γίνονται λάθος διαγνώσεις και με πιάνει ένας ψιλοπανικός να πω την αλήθεια γιατί είναι από τις σοβαρότερες και συνήθως θανατηφόρες ασθένειες και δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ανέκαθεν δεν είχα και πολύ εμπιστοσύνη στους ιατρούς του δημοσίου και απλά σκέφτομαι τι κάνω σε μια τέτοια σοβαρή κατάσταση αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο είτε σε εμένα είτε σε κάποιο μέλος της οικογένειας μου. Υπάρχουν κάποιοι ιδιωτικοί ιατροί(δεν ξέρω μικροβιολόγοι μάλλον υποθέτω) που θα μπορούσατε να μου προτείνετε να έχω στα υπόψιν; Κυρίως προς Μακεδονία και Θεσσαλονίκη μεριά αλλά και Αθήνα δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι έμπιστος και καλός ιατρός, σε καταστάσεις ζωής-θανάτου δεν σκέφτεσαι τις αποστάσεις. Αυτά ευχαριστώ πολύ να είστε όλοι καλά!

Διαφημίσεις

οι μικροβιολογοι σε μια περιπτωση μινιγγιτιδας δεν θα σε βοηθησουν!!!με την παραμικρη υποψια, απαιτητε να τρεξεις σε νοσοκομειο,καθως αν η περιπτωση εξελιχτει, ο θανατος μπορει και να επελθει και μεσα σε ενα 24ωρο απο την εκδηλωση των συμπτωματων...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Δε νομίζω ότι έχεις χρόνο να πας στην Αθήνα να δεις γιατρό σε περίπτωση μηνιγγίτιδας. Στο κοντινότερο νοσοκομείο άμεσα και ο Θεός βοηθός.

Ή μπορείς να κάνεις το εμβόλιο: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=138130

Ευχαριστώ τα γνωρίζω αυτά που μου είπατε και για το εμβόλιο και για τις 24 ώρες απλά οκ η Αθήνα είναι 6 ώρες από Θεσσαλονίκη αν φύγεις πρόωρα εννοουσα όχι αφού έχουν περάσει κάποιες ώρες. Και για το εμβόλιο είχα διαβάσει πρόσφατα σκέφτομαι να πάω να το κάνω κάποια στιγμή για προληπτικούς λογούς. Κάποιο ιδιωτικό νοσοκομείο ίσως που να ξέρω ότι θα με προσέξουν και θα δείξουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον και προσοχή από ένα δημόσιο έχετε να μου προτείνετε για Θεσσαλονίκη; Ευχαριστώ πολύ!

Η μηνιγγιτιδα στα πρωτα σταδιά της μοιαζει με οποιαδήποτε ίωση. Γι αυτό διαβαζεις ότι πηγε στο "νοσοκομειο και τον εδιωξαν". Αλίμονο αν νοσηλευονταν κάθε ασθενης που προσερχεται με συμπτώματα ίωσης. Και σε ιδιωτικο να πας αν το παιδι είναι στα αρχικα σταδια δεν θα γινει αντιληπτο το νοσημα. Εκτος βεβαια αν επιθυμεις ΚΑΘΕ φορα που το παιδακι σου εμφανιζει εμπυρετο χωρις σαφη εντόπιση λοίμωξης ( πχ ουρολοιμωξη, ωτιτιδα, πνευμονια, αμυγδαλίτιδα) να υπόκειται σε οσφυονωτιαία παρακέντηση και 24ωρη προληπτικη νοσηλεία....αυτό θες??????

Όταν το παιδι θα κανει ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ που είναι το σημα κατατεθεν της μηνιγγίτιδας τότε απλώς ψάχνεις κλίνη σε εντατική και φυσικά μην ξεχνας ότι τα πιο δυσκολα περιστατικά και από τα ιδιωτικές κλινικές διακομίζονται στα κρατικά νοσοκομεία...

Άρα το καλύτερο που εχεις να κάνεις είναι να εμβολιάσεις το παιδάκι σου...καλύτερο πραγμα από την πρόληψη στο θεμα της μηνιγγίτιδας δεν υπάρχει...

Οκ ευχαριστώ argini απλά εγώ το είπα σε περίπτωση που είσαι σίγουρος χωρίς αμφιβολία ότι είναι μηνιγγίτιδα να πας κάπου που να σε προσέξουν περισσότερο, πως έχουμε πχ όλοι κάποιους ''οικογενειακούς'' γιατρούς που εμπιστευόμαστε στα χέρια τους την ζωή μας, ε κάπως έτσι... Κάπου αλλού διάβασα και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά είναι από ιατρική ερευνά :

''Εξπρές διάγνωση της μηνιγγίτιδας

Τα πρώιμα σημάδια της μηνιγγίτιδας, που εκδηλώνονται πολύ νωρίτερα από τα συμπτώματά της (εξανθήματα, πονοκέφαλος, δυσκαμψία του αυχένα, φωτοευαισθησία και μειωμένη συνείδηση), αναγνώρισαν Βρετανοί ερευνητές. Σύμφωνα με τους επιστήμονες από το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, 12 ώρες από την λοίμωξη, ο ασθενής παρουσιάζει πόνους στα κάτω άκρα, κρύα χέρια και πόδια και μη φυσιολογικό χρώμα δέρματος ιδιαίτερα γύρω από τα χείλια. Στην έρευνα, που δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο The Lancet, αναλύθηκαν οι απαντήσεις που έδωσαν οι γονείς 448 παιδιών μέχρι 16 ετών, από τα οποία 103 απεβίωσαν και 345 επιβίωσαν.

Χείρα βοηθείας στους γιατρούς

Όπως προέκυψε από την έρευνα, το 72% των παιδιών είχαν τις εν λόγω πρώιμες ενδείξεις της μηνιγγίτιδας, ενώ τα "κλασσικά" συμπτώματα εμφανίστηκαν ύστερα από 13 έως 22 ώρες μετά τη λοίμωξη.

Επίσης, αν και τα περισσότερα παιδιά δεν παρουσίασαν κάποιο από τα συμπτώματα τις πρώτες 4 έως 6 ώρες, βρίσκονταν πολύ κοντά στο θάνατο ένα 24ωρο μετά τη λοίμωξη.

Μόλις τα μισά από τα παιδιά είχαν παραπεμφθεί για νοσηλεία μετά την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό, ενώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι γονείς είχαν απευθυνθεί σε γενικό παθολόγο, ο οποίος δεν είχε ποτέ πριν αντιμετωπίσει κρούσμα μηνιγγίτιδας.

"Είναι σημάδια που οι γονείς και τα παιδιά πρέπει να προσέξουν", σχολίασε ο παθολόγος δρ. Μάθιου Τόμσον, παροτρύνοντας τους συναδέλφους τους να απομακρυνθούν από τα "κλασσικά" συμπτώματα της λοίμωξης.

Η μηνιγγίτιδα είναι μια φλεγμονή των μηνίγγων που περικλείουν τον εγκέφαλο και τον νωτιαίο μυελό, η οποία συνήθως προκαλείται από βακτήρια ή ιούς. Η μηνιγγίτιδα που προέρχεται από ιούς ονομάζεται ιογενής και είναι πιο συχνή, ενώ τα αντιβιοτικά δεν είναι αποτελεσματικά. Η μηνιγγίτιδα που προκαλείται από βακτήρια είναι λιγότερο διαδεδομένη, αλλά πιο σοβαρή και με μεγαλύτερη διάρκεια. Από λάθος μπορεί να διαγνωσθεί ως γρίπη, επειδή τα πρώιμα συμπτώματα είναι όμοια. ''

Όταν το παιδι θα κανει ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ που είναι το σημα κατατεθεν της μηνιγγίτιδας τότε απλώς ψάχνεις κλίνη σε εντατική και φυσικά μην ξεχνας ότι τα πιο δυσκολα περιστατικά και από τα ιδιωτικές κλινικές διακομίζονται στα κρατικά νοσοκομεία...

Argini η αυχενική δυσκαμψία εμφανίζεται πιο νωρίς από τα εξανθήματα; Γιατί στην Αγγλία όλο λένε να προσέχεις για εξάνθημα, αλλά κάπου διάβασα ότι όταν δεις εξάνθημα μπορεί να είναι ήδη αργά.

Οκ ευχαριστώ argini απλά εγώ το είπα σε περίπτωση που είσαι σίγουρος χωρίς αμφιβολία ότι είναι μηνιγγίτιδα να πας κάπου που να σε προσέξουν περισσότερο, πως έχουμε πχ όλοι κάποιους ''οικογενειακούς'' γιατρούς που εμπιστευόμαστε στα χέρια τους την ζωή μας, ε κάπως έτσι...

Lingfee όταν είσαι σίγουρος χωρίς αμφιβολία ότι είναι μηνιγγίτιδα ή είσαι ήδη στην εντατική ή είναι πλέον αργά.

Στο άρθρο που παραθέτεις στον επίλογο παραδεχεται ο συγγραφεας ότι τα πρώιμα συμπτώματα μιας γρίπης και της μηνιγγίτιδας είναι ουσιαστικά ίδια. Τωρα πόνους στα άκρα και διαφορά στο χρώμα του δερματος κτλ είναι πολύ γενικά ως σημεία... Τα χρόνια που ήμουν ειδικευόμενη παθολόγος και εφημερευα σε γενικές εφημερίες είχα έναν κανονα...όσους έρχονταν για "γριπη" και ειχαν εικόνα λίγο πιο βαρια από την συνηθισμένη είτε τους κρατουσα στη βραχεια νοσηλεία για ένα 6ωρο είτε εάν τους εστελνα σπίτι ζητουσα να επανέλθουν στο κλείσιμο της εφημερίας για να τους επανεξετασω και επέμενα στους συγγενείς να είναι alert και με την παραμικρή αλλαγη στην εικόνα να έρθουν αμεσως ξανα στο νοσοκομειο... η μηνιγγιτιδα είναι ¨λαχειο¨" και για τον εφημερευοντα...εχω 10 χρονια να εφημερεψω και ακομη θυμαμαι ότι σε κάθε κλείσιμο εφημερίας κάναμε τον σταυρό μας να μην πέρασε καμια μηνιγγιτιδα σε αρχικά στάδια...

Μοναδες εντατικής νοσηλείας υπάρχουν και στο διαβαλκανικό και στον αγ. λουκά και στην γεν. κλινική...παντου οι συνάδελφοι προσπαθουν για το καλυτερο...αν τυχει μηνιγγιτιδα και χρειαστεί νοσηλεια σε εντατικη πας όπου υπάρχει κενή κλίνη...

Argini η αυχενική δυσκαμψία εμφανίζεται πιο νωρίς από τα εξανθήματα; Γιατί στην Αγγλία όλο λένε να προσέχεις για εξάνθημα, αλλά κάπου διάβασα ότι όταν δεις εξάνθημα μπορεί να είναι ήδη αργά.

Η αυχενικη δυσκαμψία υποδηλώνει ερεθισμό των μηνίγγων και εμφανίζεται στις μηνιγγίτιδες όλων των αιτιων και γ αυτό την τόνισα. Το εξάνθημα εμφανίζεται κυρίως στην μηνιγγιτιδα από μηνιγγιτιδοκοκκο. Η αυχενική δυσκαμψία βεβαια είναι σύμπτωμα κυριως των ενηλίκων και των μεγαλύτερων παιδιών. Σε παιδιά ειδικά κάτω των τριων ετων η αυχενική δυσκαμψία δεν είναι στανταρ.

Δεν είμαι παιδίατρος , εχω παθολογική ειδικότητα. Από τις γενικές μου γνωσεις πριν το εξάνθημα στο παιδι μπορείς να παρατηρήσεις έντονη κεφαλαλγία, εμέτους, ΦΩΤΟΦΟΒΙΑ. Ελπίζω να βοήθησα.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα