Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...ειπε: "σε λυπηθηκε ο Θεος"!!!


Koalaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Babycute να σου ζήσει το μωράκι μου!!! Γερό και τυχερό να είναι!!!

 

Να σαι καλα γλυκεια μου!

Ευτυχώς που ειναι αγοράκι .... αλλιώς παει καταστραφηκαμε:wink: ;-) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ ας την είχα εγώ αυτή την γιαγιά και θα την είχα βάλει στην θέση της! Ναι είμαι κακιά το ξέρω και γω πριν γεννήσω είχα αδυναμία στα κοριτσάκια! Αλλά ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ να είναι το παιδάκι και όχι αγοράκι ή κοριτσάκι. Εγώ έκανα αγοράκι και δεν το αλλάζω με όλα τα κοριτσάκια του κόσμου και τώρα που είμαι έγκυος στο δεύτερο δεν θα μάθω το φύλλο έτσι για σπάσιμο σε μερικούς-μερικούς που έχουν φαγωθεί και θέλουν αγόρι. Νευριάζω πάρα πολύ με όλα αυτά και σε καταλαβαίνω απόλυτα λες και τα κορίτσια δεν έχουν ψυχή και τα αγόρια είναι μόνο "παιδιά". Εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι παιδί θα κάνω κι ας είναι το δεύτερο, κι ας έχω αγοράκι ενώ κάποτε ήθελα κοριτσάκι.... Γερό και δυνατό να είναι τι σημασία έχει το φύλο????

Για το όνομα???? Πολλοί θέλουν τα αγόρια για να πάρουν το επίθετο του μπαμπά και να συνεχίσει το όνομα... άλλες βλακείες δηλαδή....

Τι να πω εγώ έχω γίνει πολύ "κακιά" σε αυτό το θέμα θεωρώ ότι όλα τα παιδιά είναι ίσα και δεν δικαιολογώ καμιά γιαγιά-μαμά-θεία-γνωστη κλπ να μιλάνε έτσι και εγώ επίσης το θεωρώ αυτό ρατσιστικό. Και δεν εννοώ ρατσισμό το να έχεις μια αδυναμία σε ένα φύλο αλλά αυτόν τον φανατισμό που έχουν κάποιοι. Σε καταλαβαίνω και δεν δικαιολογώ καμία και κανέναν ανεξαρτήτου ηλικίας! Όλα τα παιδάκια είναι ΙΣΑ! Όλα έχουν ψυχή και ίσα δικαιώματα!

 

Οσο το σκεφτομαι παντως τοσο πιο πολυ φουντωνω :evil::evil::evil:!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα γλυκεια μου!

Ευτυχώς που ειναι αγοράκι .... αλλιώς παει καταστραφηκαμε:wink: ;-) :wink:

 

Τουλαχιστον σε περιπτωση κοριτσιου εχετε ψηλα μπαλκονια κατα 'κει στο Λονδινο??? χαχαχαχαχα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον σε περιπτωση κοριτσιου εχετε ψηλα μπαλκονια κατα 'κει στο Λονδινο??? χαχαχαχαχα!!!

 

Χαχα! Τεράστια! Εχουμε και το Μπακινγχαμ Παλας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H συγκεκριμένη γιαγιά πάντως δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβουσε και ηθελε εκ νεου αρσενικο εγγονι...εμενα μου φαίνεται λιγο φροϋδική η κατάσταση:?...κάποιες γιαγιες δεν θέλουν εγγονούλες για να μην "κλέψουν την παράσταση" άλλα θηλυκά...θέλουν τον αρσενικό εγγονό που θα τις λατρευει όπως ο γιος-μπαμπάς...Σε άλλες οικογένειες η γιαγιά είναι πολύ δεμένη με την κόρη και θέλει κοριτσάκι εγγονούλα για να πάρει και το όνομα και να αποτελέσει την "συνεχεια' της γιαγιάς...

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!! Εγω πάντως τη συγκεκριμένη γιαγια δεν θα την αφηνα κοντα στα παιδιά μου γιατι θα τα διαχώριζε κακομαθαίνοντας το αγοράκι και κανοντας κομπλεξικό το κοριτσάκι...αν η αγάπη της είναι εγωιστική ας την κρατησει για τον εαυτό της:mad:...και επιτέλους ας πάνε και σε κανέναν ψυχίατρο να λύσουν τα ψυχοσεξουαλικά τους προβλήματα και απωθημένα!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Τεράστια! Εχουμε και το Μπακινγχαμ Παλας!!

 

Ωραιααα, και εμεις εχουμε τον Λευκο Πυργο, βροχη βλεπω να πεφτουν τα ρεπορταζ στις ειδησεις ετσι και γεννηθουν κοριτσακια :roll:!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Babycute κοριτσακι μου, να σου ζησει το νινακι σου!!!

Πολυ χαρηκα μολις ειδα το τικερακι!

 

Λοιπον να πω κι εγω τη γνωμη μου...:

Θεωρω απαραδεκτους εκεινους που αξιωνονται να εχουν επιλογες για κατι που επιλεγει ο Δημιουργος μας και μονο!

Αντι να Τον δοξαζουμε που μας χαρισε την ευτυχια του να ειμαστε γονεις , παππουδες κ.λ.π. , κατεβαζουμε και μουτρα γιατι δεν "βγηκε" το επιθυμητο φυλο!

Ακουσον ακουσον!!

 

Koalaki , σε καταλαβαινω που τσαντιστηκες· η γυναικα οχι απλα σκεφτεται απαραδεκτα , εχει και το θρασσος να το λεει κιολας!

Κατι τετοιους τους αποφευγω (ειδικα αν ειναι και συγγενεις) , γιατι απανταω -δεν κρατιεμαι- με το μοναδικο υφακι που με διακατεχει σε τετοιες περιπτωσεις και μετα τρεχα γυρευε.....

 

Εμενα , η πεθερα μου εχει αγορια και παινευοταν.

Τωρα ομως που βλεπει τις νυφες της με τις μαναδες τους , λεει:

"ηθελα να εχω και μια κορη, αλλιως ειναι με τις μαναδες...."

;)

 

Παντα ερχεται αυτη η ρημαδα η στιγμη στη ζωη μας , που αναθεωρουμε...

Ευχομαι να ειναι για πραγματα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε.

Οπως αυτο εδω...

Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα , η πεθερα μου εχει αγορια και παινευοταν.

Τωρα ομως που βλεπει τις νυφες της με τις μαναδες τους , λεει:

"ηθελα να εχω και μια κορη, αλλιως ειναι με τις μαναδες...."

;)

 

ΕΤΣΙ!! ΕΤΣΙ!!

 

 

Εγω πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή με τα αγορια...που ζούμε?? Στην εποχή της Φόνισσας του Παπαδιαμάντη???/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Babycute κοριτσακι μου, να σου ζησει το νινακι σου!!!

Πολυ χαρηκα μολις ειδα το τικερακι!

 

Λοιπον να πω κι εγω τη γνωμη μου...:

Θεωρω απαραδεκτους εκεινους που αξιωνονται να εχουν επιλογες για κατι που επιλεγει ο Δημιουργος μας και μονο!

Αντι να Τον δοξαζουμε που μας χαρισε την ευτυχια του να ειμαστε γονεις , παππουδες κ.λ.π. , κατεβαζουμε και μουτρα γιατι δεν "βγηκε" το επιθυμητο φυλο!

Ακουσον ακουσον!!

 

Koalaki , σε καταλαβαινω που τσαντιστηκες· η γυναικα οχι απλα σκεφτεται απαραδεκτα , εχει και το θρασσος να το λεει κιολας!

Κατι τετοιους τους αποφευγω (ειδικα αν ειναι και συγγενεις) , γιατι απανταω -δεν κρατιεμαι- με το μοναδικο υφακι που με διακατεχει σε τετοιες περιπτωσεις και μετα τρεχα γυρευε.....

 

Εμενα , η πεθερα μου εχει αγορια και παινευοταν.

Τωρα ομως που βλεπει τις νυφες της με τις μαναδες τους , λεει:

"ηθελα να εχω και μια κορη, αλλιως ειναι με τις μαναδες...."

;)

 

Παντα ερχεται αυτη η ρημαδα η στιγμη στη ζωη μας , που αναθεωρουμε...

Ευχομαι να ειναι για πραγματα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε.

Οπως αυτο εδω...

 

Χαρουλα να σαι καλα αγάπη μου!!

Μαζι σου σε ολα, ειδικα στο σχόλιο για τον Δημιουργό μας!! Δώρο Θεού ειναι το μωρακι, ακούγεται λίγο περίεργα η ένθερμη 'προτιμηση' :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute, είμαι τρελή από τη χαρά μου.

Γένησεεεεεεςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το ήξερα από την αρχή ότι αυτή η εγκυμοσύνη θα πάει σφαίρα!!!

Να το χαίρεστε κοριτσάρα μου! Όλα τέλεια!!!!!!!!!!!!!

 

Κοαλάκι μου, είσαι κάτω από 30 αν θυμάμαι καλά? Δεν πρόλαβες να πάρεις γερή τζούρα από την Ελλάδα του περασμένου αιώνα. Εγώ κάτι μύρισα.

Ξέρετε, δεν είναι ούτε κακία, ούτε μισαλλοδοξία ούτε τίποτα η στάση της γιαγιάς. Είναι απλή, κανονική καθημερινότητα... του 1920-30-40-50-60, στα χρόνια δηλαδή που γεννήθηκε, γαλουχήθηκε και πιθανώς αναπαρήχθη.

Το ...σε λυπήθηκε ο Θεός... θα σε έχω με την κοιλιά στο στόμα... σημαίνει απλώς αυτό που λέει.

Ότι είναι αυτονόητο, όχι από την ίδια, αλλά απλά σίγουρο, σαν τον αέρα που αναπνέει, ότι ο γιός της θα κάνει όσα παιδιά χρειαστεί μέχρι να βγει ο διάδοχος.

Η διατύπωση, οστόσω, αποπνέει και ένα καθήκον φροντίδας προς την θεωρητικώς μονίμως εγκυμονούσα νύφη, ως είθισται επίσης.

Για τη λύπηση από το Θεό, πρέπει να έχει γίνει επίκληση πολλές φορές στα αρκετά χρόνια της, στις δικές της εγκυμοσύνες, στων αδελφών της κτλ.

 

Κορίτσια (και Nordor:mrgreen:), πραγματικά σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων ζει ακόμα και αναπνέει μια Ελλάδα που ζει ακόμα τσίμα τσίμα μετά την Τουρκοκρατία.

 

Κάτι αντίστοιχα θα λέμε κι εμείς στον επόμενο κόσμο. Αν έχουμε την τύχη να προλάβουμε να γίνουμε μουσειακά είδη.:rolleyes:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο βρε κορίτσια...δεν προλαβαίνεις να μείνεις έγκυος και αμέσως ρωτάνε "το έμαθες το φύλλο?", ή "τι θες να είναι?"

Κάτσε κυρά μου έχω το άγχος μου εγώ να βγει γερό και δυνατό, να πάνε όλα καλά στην γέννα και συ με πρίζεις με το φύλλο!!!

Ότι θέλει να είναι ας είναι! Ότι μου έδωσε ο Θεούλης αυτό θα πάρω!!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο βρε κορίτσια...δεν προλαβαίνεις να μείνεις έγκυος και αμέσως ρωτάνε "το έμαθες το φύλλο?", ή "τι θες να είναι?"

Κάτσε κυρά μου έχω το άγχος μου εγώ να βγει γερό και δυνατό, να πάνε όλα καλά στην γέννα και συ με πρίζεις με το φύλλο!!!

Ότι θέλει να είναι ας είναι! Ότι μου έδωσε ο Θεούλης αυτό θα πάρω!!!!

 

Aυτα συμβαινουν στις εγκυμοσύνες που ερχονται ανέφελα και γενικα στις οικογενειες που δεν είχαν ατυχίες με γεννησεις παιδιών με προβλήματα υγειας κτλ κτλ...

Αν "καει "μια οικογενεια να δεις πως ξεχνανε όλοι τις βλακείες...δυστυχώς οι περισσότεροι θεωρουν δεδομενο ότι θα βγει γερο το μωρό..

Link to comment
Share on other sites

Κοαλάκι μου, είσαι κάτω από 30 αν θυμάμαι καλά? Δεν πρόλαβες να πάρεις γερή τζούρα από την Ελλάδα του περασμένου αιώνα. Εγώ κάτι μύρισα.

Ξέρετε, δεν είναι ούτε κακία, ούτε μισαλλοδοξία ούτε τίποτα η στάση της γιαγιάς. Είναι απλή, κανονική καθημερινότητα... του 1920-30-40-50-60, στα χρόνια δηλαδή που γεννήθηκε, γαλουχήθηκε και πιθανώς αναπαρήχθη.

Το ...σε λυπήθηκε ο Θεός... θα σε έχω με την κοιλιά στο στόμα... σημαίνει απλώς αυτό που λέει.

Ότι είναι αυτονόητο, όχι από την ίδια, αλλά απλά σίγουρο, σαν τον αέρα που αναπνέει, ότι ο γιός της θα κάνει όσα παιδιά χρειαστεί μέχρι να βγει ο διάδοχος.

Η διατύπωση, οστόσω, αποπνέει και ένα καθήκον φροντίδας προς την θεωρητικώς μονίμως εγκυμονούσα νύφη, ως είθισται επίσης.

Για τη λύπηση από το Θεό, πρέπει να έχει γίνει επίκληση πολλές φορές στα αρκετά χρόνια της, στις δικές της εγκυμοσύνες, στων αδελφών της κτλ.

 

Κάτι αντίστοιχα θα λέμε κι εμείς στον επόμενο κόσμο. Αν έχουμε την τύχη να προλάβουμε να γίνουμε μουσειακά είδη.:rolleyes:

 

Ειμαι 30 :)!!! Οχι, δεν πηρα τζουρα απο οτι φαινεται, αλλα μαλλον την παιρνω μαζεμενη τωρα και μου φαινονται ολα τοσο αυστηρα να το πω??? βιαια να το πω??? πως να το θεσω...???

 

Παντως εμενα το "θα σε εχω καθε χρονο με την κοιλια στο στομα" με το γεγονος οτι εγγονακια χαρακτηριζει μονο τα αγορακια με παραπεμπει και καπου αλλου, περα απο το καθηκον φροντιδας που αναφερεις!!!

Περισσοτερο με παει στο οτι "μεχρι να κανεις αγορι θα εισαι υπο την επιβλεψη μου, μετα να πας να πνιγεις"!!!

 

Αχ δεν θελωωω να λεω τετοια :cry: οοοταν μεγαλωσω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραιααα, και εμεις εχουμε τον Λευκο Πυργο, βροχη βλεπω να πεφτουν τα ρεπορταζ στις ειδησεις ετσι και γεννηθουν κοριτσακια :roll:!!!

 

Χαχα!! Τουλαχιςτον να ειδοποιηθεί η γιαγιά!!

Καλα λοξυγγα θα εχει η κακομοιρα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Για τον πεθερό μου που περιμένει να γκαστρωθεί η Σάρα για να ακουστεί το όνομα στο χωριό να πω???????

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε βρε κορίτσια... Όρεξη έχετε και τα βάζετε με τις γιαγιάδες;

Όσα είπε απορρέουν από τις αντιλήψεις της εποχής της (ναι η επαρχία είναι αρκετά πίσω ακόμα σε τέτοια θέματα) και επίσης η θεματολογία είναι τέτοια που ανήκει στον κλασικό διάλογο-μονόλογο (όπως πολύ ωραία το έθεσες στην αρχή)! ;)

 

 

Όταν μεγαλώνουν σιγά σιγά τα παιδάκια μας, βλέπουμε πως τέτοιες κουβέντες γίνονται συχνά και στην πράξη είναι για να γεμίζουν τα "κενά"... πάνω στο κους-κους. Χωρίς ιδιαίτερη σημασία. Λόγια του αέρα δηλαδή.

 

Χαλαρώστε! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν και "καμένες" οικογένειες που μυαλό δεν βάζουν. Από προσωπική εμπειρία θεία που έχει γιο και του χει τρελή αδυναμία τον έχει κάνει "χαζούλη - μαμούχαλο" (δεν ξέρω πως να τον περιγράψω!) από μικρό κρατώντας τον κλεισμένο μες το σπίτι για να μην πάθει τίποτα και τώρα που το παιδί της μεγάλωσε αρκετά αγχώνεται πως δεν θα βρει νύφη. Ε πως να βρει κυρά μου έτσι όπως τον έκανες! Και έχει και την κόρη όπου έχουν αυτή την σχέση που έχει μάνα με κόρη ξέρετε κουτσομπολιά, καφεδάκι μαζί, της κρατάει τα παιδιά... αλλά ο γιος ΓΙΟΣ! Και είχε γυρίσει και μου χε πει όταν περίμενα τον μικρό μου "ευτυχώς που ναι αγόρι γιατί το κορίτσι τι να το κάνεις".

Ε τώρα τι της λες! Την χτυπάς στο ευαίσθητο σημείο της ή την αφήνεις να ζει με παραισθήσεις???

 

Επίσης φίλη μου περίμενε κοριτσάκι και η πεθερά την έβγαλε άχρηστη γιατί δεν μπορεί να κάνει αγόρια! Ε τι ήθελε και της το πε, της είπε και η φίλη μου ότι το φύλο το καθορίζει ο γιος της!!!!

 

Οκ! και γω ήθελα κορίτσι και έκανα αγόρι, τι έπρεπε να κάνω να το πετάξω από το μπαλκόνι???? Άλλο η προτίμηση σε ένα φύλλο και άλλο ο φανατισμός τύπου δεν θέλω καν να ακούω για το άλλο φύλλο και κάνω πως δεν υπάρχει!

 

Αυτά τα έγραψα για να γελάσετε γιατί πραγματικά είναι για γέλια!!!!

 

Βρε κορίτσια αναρωτιέμαι γιατί τόση κακία στον κόσμο? Δεν θέλουν να σε βλέπουν να είσαι καλά, θέλουν να τα μαθαίνουν όλα λες και τους αφορά το τι γίνεται μέσα στην οικογένεια σου. Και εντελώς τυχαία αυτά τα άτομα τα περισσότερα είναι από το οικογενειακό περιβάλλον. Οικογένεια σου λέει μετά!

 

Γίνομαι "κακιά" το ξέρω αλλά έτσι με κάνουν οι καταστάσεις!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με τις κοπελες που ειπαν πως μαλλον τα πηρες πολυ σοβαρα τα λογια της γιαγιας...δεν το ξερεις αλλωστε αυτο που λενε , πως πριν κρινεις καποιον πρεπει να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ να ερθεις στη θεση του? Τοτε νομιζω πως σχεδον ολοι οι ανθρωποι δικαιολογουνται...

 

Εγω παντως σε αντιστοιχο σκηνικο ισως γελουσα, ισως πεταγα καμια χαζοκουβεντουλα της πλακας...σε 5 λεπτα θα το ειχα ξεχασει...στο κατω κατω δεν το ειπε η πεθερα μου οποτε θα ημουν ασφαλης;)

 

Οαον αφορα τα θεματα φυλου, κι εμεις οικογενεια που περασε πολλα ειμαστε, αλλα οταν κανουμε μια χαλαρη χαζοκουβεντουλαμε αλλου γονεις συζηταμε και για φυλο γιατι πολυ απλα ετσι ειναι ο ανθρωπος...σε ολους μας κανει καλο να συζηταμε "παναλαφρα" θεματα γιατι τοτε ξεχναμε τα σοβαροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε βρε κορίτσια... Όρεξη έχετε και τα βάζετε με τις γιαγιάδες;

Όσα είπε απορρέουν από τις αντιλήψεις της εποχής της (ναι η επαρχία είναι αρκετά πίσω ακόμα σε τέτοια θέματα) και επίσης η θεματολογία είναι τέτοια που ανήκει στον κλασικό διάλογο-μονόλογο (όπως πολύ ωραία το έθεσες στην αρχή)! ;)

 

 

Όταν μεγαλώνουν σιγά σιγά τα παιδάκια μας, βλέπουμε πως τέτοιες κουβέντες γίνονται συχνά και στην πράξη είναι για να γεμίζουν τα "κενά"... πάνω στο κους-κους. Χωρίς ιδιαίτερη σημασία. Λόγια του αέρα δηλαδή.

 

Χαλαρώστε! :)

 

Μια χαρα χαλαρη ειμαι alcyon μου (τωρα), αλλα εκεινη τη στιγμη αν και εσυ εβλεπες το υφακι με το οποιο εξεφρασε εμμεσα την αποψη της και εσυ μπορει να ειχες ορεξη... Αλλωστε με 6 εγγονακια (αγορακια) απο 2 γιους, σιγουρα τα "κενα" δεν γεμιζουν ΜΟΝΟ στο κους-κους :);)!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με τις κοπελες που ειπαν πως μαλλον τα πηρες πολυ σοβαρα τα λογια της γιαγιας...δεν το ξερεις αλλωστε αυτο που λενε , πως πριν κρινεις καποιον πρεπει να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ να ερθεις στη θεση του? Τοτε νομιζω πως σχεδον ολοι οι ανθρωποι δικαιολογουνται...

 

Γενικα το κανω στη ζωη μου, αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν μπηκα καν στον κοπο να το κανω και να μπω στη θεση της, γιατι πολυ απλα δεν ηθελα, και δεν ηθελα γιατι αυτες οι περιπτωσεις ειναι αυτο που λεμε "τα μυαλα σου και μια λιρα" και οχι καποιου ειδους "κατασταση" που επηλθε στη ζωη αυτου του ανθρωπου ουτως ωστε να προσπαθησω να μπω στη θεση του!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω... Είχα βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με σένα, αλλά πιο άμεσα εμπλεκόμενη. Από μια γιαγιά, στην ανακοίνωση πως είμαι έγκυος σε δίδυμα κορίτσια... η αντίδρασή της ήταν ένα ύφος απογοήτευσης, στενοχώριας και συγκατάβασης. Με πολύ θλίψη με "παρηγόρησε":

"Έλα, δεν πειράζει... θα κάνεις κι άλλα!"

 

Ναι, τα είχα πάρει κι εγώ.

Με τον καιρό βλέπω το πόσο ποτισμένη είναι η επαρχία με αυτές τις αντιλήψεις, και δεν είναι λογικό να εκνευρίζομαι συνεχώς. Οπότε, απλά ευελπιστώ και προσβλέπω στο μέλλον. Κρίμα βέβαια για τις γιαγιάδες/παππούδες μας, που μεγάλωναν παιδιά και τα ένιωθαν ως "βραχνά"...... Φανταστείτε πόσα πράγματα έχουν χάσει στη διάρκεια μιας ολόκληρης ζωής........

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ θλίψη με "παρηγόρησε":

"Έλα, δεν πειράζει... θα κάνεις κι άλλα!"

Έλα οχι αποκλείεται !

Αυτο ειναι το χειρότερο που εχω ακούσει ακομα και απο την γιαγιά του τοπικ εδω!!

Αδιανόητο!!! Ποια κακομοιρα εχει παντρευτεί σε εκεινη την οικογένεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...