Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...ειπε: "σε λυπηθηκε ο Θεος"!!!


Koalaki

Recommended Posts

Προβληματιστηκα πολυ που να τοποθετησω το θεμα, διοτι θιγει πολλα αλλα...ωστοσο εκανα την καρδια μου πετρα και το εβαλα εδω, SILVER ALERT :!::!::!: κοριτσια!!!

 

Πριν λιγες μερες επισκεφθηκα με τον συζυγο και την μικρουλα μας την γιαγια του συζυγου που ηρθε για διακοπες απο το εξωτερικο. Ζει σε ενα ορεινο γραφικο χωριουδακι, μιση ωριτσα απο την πολη.

 

Αφου φτασαμε, χαιρετησαμε και κατσαμε να δουμε τη γιαγια. Μετα απο λιγο ηρθε και μια γειτονισσα και ξεκινησε η γνωστη συζητηση-μονολογος: ποσο ειναι το μωρακι??? γιατι γκρινιαζει??? τα μωρα θελουν υπομονη κλπ...!!! Οπως ηταν φυσικο πηρα το μωρο και εφυγα πιο εκει (για να μην την βρισω τη θειτσα), και ξαφνικα εκει που καθομαι και παιζω με το μωρο ακουω το εξης φρικιαστικο: ...και τωρα που η νυφη μου ειναι εγκυος στο δευτερο της ειπα: " σε λυπηθηκε ο Θεος και σου εδωσε αγορι, αλλιως θα σε ειχα καθε χρονο με την κοιλια στο στομα" :shock::shock::shock::shock::shock: και απλα σοκαριστηκα, αυτο ηταν, δεν ηθελα να ακουσω τιποτα αλλο, ηθελα να ανεβω στο μπαλκονι να την πιασω απο τα μαλλια και να την πεταξω κατω (1 μετρο υψος το μπαλκονι, αλλα δεν ειχα αλλο διαθεσιμο), αλλα ας οψεται το γεγονος οτι ημουν επισκεπτης, αλλιως θα το εκανα :evil::evil::evil::evil::evil:!!!

 

Τι να αναφερω μετα απο αυτο???

Με μια παραγραφο θιγω ουσιωδες ζητηματα, οπως: τη βια, το ρατσισμο, τη διακριση, τη κοινοκτημοσυνη, το ανυπαρκτο/κατωτατο επιπεδο παιδειας που κατεχουν ορισμενοι "ανθρωποι", και πολλα αλλα που για να τα αναλυσω θελω πακτωλο σελιδων...

 

Θα ηθελα πολυ να διαβασω τις αποψεις σας και γιατι οχι τις εμπειριες σας (ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι υπαρχουν και ειναι εξισου ακραιες)!!!

 

Ευχαριστω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προβληματιστηκα πολυ που να τοποθετησω το θεμα, διοτι θιγει πολλα αλλα...ωστοσο εκανα την καρδια μου πετρα και το εβαλα εδω, SILVER ALERT :!::!::!: κοριτσια!!!

 

Πριν λιγες μερες επισκεφθηκα με τον συζυγο και την μικρουλα μας την γιαγια του συζυγου που ηρθε για διακοπες απο το εξωτερικο. Ζει σε ενα ορεινο γραφικο χωριουδακι, μιση ωριτσα απο την πολη.

 

Αφου φτασαμε, χαιρετησαμε και κατσαμε να δουμε τη γιαγια. Μετα απο λιγο ηρθε και μια γειτονισσα και ξεκινησε η γνωστη συζητηση-μονολογος: ποσο ειναι το μωρακι??? γιατι γκρινιαζει??? τα μωρα θελουν υπομονη κλπ...!!! Οπως ηταν φυσικο πηρα το μωρο και εφυγα πιο εκει (για να μην την βρισω τη θειτσα), και ξαφνικα εκει που καθομαι και παιζω με το μωρο ακουω το εξης φρικιαστικο: ...και τωρα που η νυφη μου ειναι εγκυος στο δευτερο της ειπα: " σε λυπηθηκε ο Θεος και σου εδωσε αγορι, αλλιως θα σε ειχα καθε χρονο με την κοιλια στο στομα" :shock::shock::shock::shock::shock: και απλα σοκαριστηκα, αυτο ηταν, δεν ηθελα να ακουσω τιποτα αλλο, ηθελα να ανεβω στο μπαλκονι να την πιασω απο τα μαλλια και να την πεταξω κατω (1 μετρο υψος το μπαλκονι, αλλα δεν ειχα αλλο διαθεσιμο), αλλα ας οψεται το γεγονος οτι ημουν επισκεπτης, αλλιως θα το εκανα :evil::evil::evil::evil::evil:!!!

 

Τι να αναφερω μετα απο αυτο???

Με μια παραγραφο θιγω ουσιωδες ζητηματα, οπως: τη βια, το ρατσισμο, τη διακριση, το ανυπαρκτο/κατωτατο επιπεδο παιδειας που κατεχουν ορισμενοι "ανθρωποι", και πολλα αλλα που για να τα αναλυσω θελω πακτωλο σελιδων...

 

Θα ηθελα πολυ να διαβασω τις αποψεις σας και γιατι οχι τις εμπειριες σας (ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι υπαρχουν και ειναι εξισου ακραιες)!!!

 

Ευχαριστω!!!

 

Συγνώμη αλλά μάλλον δεν κατάλαβα γιατί τα έχεις πάρει κρανίο... με αυτό που μας περιέγραψες που κολλάει η βία / ρατσισμός κλπ... κατ' αρχάς "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς"... θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι δεν έχει τελειώσει όλος ο κόσμος πανεπιστήμιο, δεν είχαν όλη την τύχη να "μορφωθούν" όπως επιθυμείς εσύ και όσο και εάν σου φαίνεται παράξενο ναι υπάρχουν και άνθρωποι με ανύπαρτο και κατώτατο επίπεδο παιδείας όπως αναφέρεις.. ίσως γιατί δεν είχαν όλοι ευκαιρίες στην ζωή... δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω.. όλοι μας έχουμε ακούσει διάφορα από διάφορους... ο καθένας με αυτά που ξέρει αυτά λέει... θα κάτσουμε τώρα με μια γιαγιά να βγάλουμε άκρη? παλιά έλεγαν για κάποιον όχι ότι έχει π.χ. 2 παιδιά αλλά ότι έχει ένα παιδί και ένα κορίτσι :-P

από εκεί και πέρα τον τρόπο που θα αντιμετώπιζες το περιστατικό "ηθελα να ανεβω στο μπαλκονι να την πιασω απο τα μαλλια και να την πεταξω κατω (1 μετρο υψος το μπαλκονι, αλλα δεν ειχα αλλο διαθεσιμο), αλλα ας οψεται το γεγονος οτι ημουν επισκεπτης, αλλιως θα το εκανα" υποθέτω ότι το λες για πλάκα.... αν όχι λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά μάλλον θα πρέπει να δεις και λίγο και το δικό σου επίπεδο παιδείας και όχι μόνο της γιαγιάς... εσύ με αυτά που γράφεις τοποθετείς τον ευατό σου σε ανώτερο επίπεδο παιδείας από την γιαγιά, εάν λοιπόν εσύ θα αντιμετώπιζες έτσι το περιστατικό στο σπίτι του, γιατί σοκάρεσαι με το επίπεδο της γιαγιάς??

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μάλλον δεν κατάλαβα γιατί τα έχεις πάρει κρανίο... με αυτό που μας περιέγραψες που κολλάει η βία / ρατσισμός κλπ... κατ' αρχάς "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς"... θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι δεν έχει τελειώσει όλος ο κόσμος πανεπιστήμιο, δεν είχαν όλη την τύχη να "μορφωθούν" όπως επιθυμείς εσύ και όσο και εάν σου φαίνεται παράξενο ναι υπάρχουν και άνθρωποι με ανύπαρτο και κατώτατο επίπεδο παιδείας όπως αναφέρεις.. ίσως γιατί δεν είχαν όλοι ευκαιρίες στην ζωή... δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω.. όλοι μας έχουμε ακούσει διάφορα από διάφορους... ο καθένας με αυτά που ξέρει αυτά λέει... θα κάτσουμε τώρα με μια γιαγιά να βγάλουμε άκρη? παλιά έλεγαν για κάποιον όχι ότι έχει π.χ. 2 παιδιά αλλά ότι έχει ένα παιδί και ένα κορίτσι :-P

από εκεί και πέρα τον τρόπο που θα αντιμετώπιζες το περιστατικό "ηθελα να ανεβω στο μπαλκονι να την πιασω απο τα μαλλια και να την πεταξω κατω (1 μετρο υψος το μπαλκονι, αλλα δεν ειχα αλλο διαθεσιμο), αλλα ας οψεται το γεγονος οτι ημουν επισκεπτης, αλλιως θα το εκανα" υποθέτω ότι το λες για πλάκα.... αν όχι λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά μάλλον θα πρέπει να δεις και λίγο και το δικό σου επίπεδο παιδείας και όχι μόνο της γιαγιάς... εσύ με αυτά που γράφεις τοποθετείς τον ευατό σου σε ανώτερο επίπεδο παιδείας από την γιαγιά, εάν λοιπόν εσύ θα αντιμετώπιζες έτσι το περιστατικό στο σπίτι του, γιατί σοκάρεσαι με το επίπεδο της γιαγιάς??

 

Καταρχην δεν υπαρχει μονο σωματικη βια, αλλα και λεκτικη και ειναι προφανες οτι ασκει βια η πεθερα στη νυφη!!!

Καταδευτερον εθιξα την παιδεια και οχι τη μορφωση, διαφερουν ξερεις!!!

Και φυσικα κοπελα μου το λεω για πλακα, εσυ δεν σοκαρεσαι ποτε,δεν φρικαρεις, η θες να μας πεις οτι εχεις τοσο αυτοελεγχο που και την εκφραση "θα την πεταγα απο το μπαλκονι" την λαμβανεις στα σοβαρα???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι....δεν κατάλαβα τι τράτζικ είπε η γιαγιά:rolleyes::mrgreen:

Εννοούσε μάλλον ότι προτιμάει τα αγόρια (όπως πολύς κόσμος άλλωστε) και αν κάποια οικογένεια κάνει κορίτσια, προσπαθεί μέχρι να κάνει το γιο????

Αυτό είναι μία κοινότατη αντίληψη! Πολύς κόσμος την υποστηρίζει, ακόμη και μέσα στο φόρουμ, όσες έχουν πολλά κορίτσια (κάποιες πολύτεκνες κοριτσομάνες) θα θέλανε γιο, αλλά φοβούνται μην ξαναβγει κόρη!

 

Χάνω κάτι??? Μήπως δεν κατάλαβα καλά??? Που είναι το φοβερό???

Εγώ αν έκανα πολλά παιδιά θα ήθελα να ήταν όοοολα αγόρια!:mrgreen: Θεωρούμαι ρατσίστρια και βίαιη και....και..... Μπα!! στην Ελλάδα ζούμε!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν υπαρχει μονο σωματικη βια, αλλα και λεκτικη και ειναι προφανες οτι ασκει βια η πεθερα στη νυφη!!!

Καταδευτερον εθιξα την παιδεια και οχι τη μορφωση, διαφερουν ξερεις!!!

Και φυσικα κοπελα μου το λεω για πλακα, εσυ δεν σοκαρεσαι ποτε,δεν φρικαρεις, η θες να μας πεις οτι εχεις τοσο αυτοελεγχο που και την εκφραση "θα την πεταγα απο το μπαλκονι" την λαμβανεις στα σοβαρα???

 

θα με φρίκαρε να το άκουγα όλο αυτό από ένα άτομο νεαρής ηλικίας.. από μία γιαγιά δεν θα μου έκανε τρομερή εντύπωση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι....δεν κατάλαβα τι τράτζικ είπε η γιαγιά:rolleyes::mrgreen:

Εννοούσε μάλλον ότι προτιμάει τα αγόρια (όπως πολύς κόσμος άλλωστε) και αν κάποια οικογένεια κάνει κορίτσια, προσπαθεί μέχρι να κάνει το γιο????

Αυτό είναι μία κοινότατη αντίληψη! Πολύς κόσμος την υποστηρίζει, ακόμη και μέσα στο φόρουμ, όσες έχουν πολλά κορίτσια (κάποιες πολύτεκνες κοριτσομάνες) θα θέλανε γιο, αλλά φοβούνται μην ξαναβγει κόρη!

 

Χάνω κάτι??? Μήπως δεν κατάλαβα καλά??? Που είναι το φοβερό???

Εγώ αν έκανα πολλά παιδιά θα ήθελα να ήταν όοοολα αγόρια!:mrgreen: Θεωρούμαι ρατσίστρια και βίαιη και....και..... Μπα!! στην Ελλάδα ζούμε!:-P

 

Αλλο να το θες εσυ και αλλο η πεθερα σου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

θα με φρίκαρε να το άκουγα όλο αυτό από ένα άτομο νεαρής ηλικίας.. από μία γιαγιά δεν θα μου έκανε τρομερή εντύπωση....

 

Η γιαγια ειναι 55 ετων, θεωρω πως ειναι νεοτατη για τετοιες ανοητες κουβεντες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

σβηστηκε το μνμ μ το ξαναγραφω. εχω μια καταπληκτικη πεθερα η οποια ανεκαθεν δηλωνε πως προτιμα τα αγορια, δεν της αρεσουν τα κοριτσια κοκ. εχει 3 γιους κ μεχρι στιγμης εχει αποκτησει 3 εγγονους. την αποψη της την λεει απο τοτε που ημουν εγκυος στον 1ο μ γιο κ πριν καλα καλα μαθω φυλο.μπορω να πω οτι ενοχληθηκα κ το μονο που ειπα στον συζυγο μ ηταν μην διανοηθει να μ ζητα ονοματα αν κανω κοριτσακι. οπως κ να εχει ξαναλεω ειναι παρα πολυ καλη γυναικα αλλα εχει αυτη την προτιμηση.ελπιζω να μην ερθει κοριτσακι σε κανεναν απο τους αλλους διοτι εμεις κλεισαμε ετσι κ αλλιως!!!

η πεθερα μ ειναι 56 χρονων κ οχι αμορφωτη ουτε κ απαιδευτη διοτι οντως εχει διαφορα.

εχω ακουσει κ απο γυναικα επιφανους επιχειρηματια στο μησι μας να λεει ας ελπισουμε το 2ο να ειναι αγορι αλλιως δν βλεπω τον αντρα μ να σταματαει..οποτε τι να λεμε παγιωμενες αντιληψεις που δυστυχως δν αλλαζουν.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

οσο γιαγια κι αν ειναι το μονο που θα επρεπε να λεει θα ηταν προσευχες να ειναι το εγγονακι της γερο και τιποτα αλλο.τα υπολοιπα ειναι απλα χαζομαρες

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

οσο γιαγια κι αν ειναι το μονο που θα επρεπε να λεει θα ηταν προσευχες να ειναι το εγγονακι της γερο και τιποτα αλλο.τα υπολοιπα ειναι απλα χαζομαρες

 

πόσες φορές όμως βρε κορίτσια εδώ στο φόρουμ διαβάζουμε μηνύματα από κοπέλες που ενώ ακόμη είναι στην εγκυμοσύνη ανοίγουν θέματα για το εάν το μωρό θα το κρατήσει η πεθερά, ενώ οι ίδιες δεν θέλουν ή το πως θα ονομαστεί το μωρό ενώ οι ίδιες θέλουν να βάλουν ένα άλλο όνομα.. εδώ οι ίδιες οι μαμάδες πριν γεννηθεί το μωρό κάθονται και σκέφτονται ένα κάρο βλακείες, η πεθερά θα μας πειράξει που τόσο ξέρει τόσο λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ακουσει κ απο γυναικα επιφανους επιχειρηματια στο μησι μας να λεει ας ελπισουμε το 2ο να ειναι αγορι αλλιως δν βλεπω τον αντρα μ να σταματαει..οποτε τι να λεμε παγιωμενες αντιληψεις που δυστυχως δν αλλαζουν.

 

Αυτο το παραδειγμα που αναφερεις διαφερει, εχει σημασια ΠΟΙΟΣ το ειπε και ΠΩΣ το ειπε!!! Στη προκειμενη περιπτωση ειναι η γυναικα-μαμα και απλα αναφερει το θελω το συζυγου της, αλλα στη περιπτωση που αναφερω εγω η γιαγια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ με τον πιο ακραιο/αυστηρο τροπο που θα μπορουσε κανεις να κανει χρηση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το παραδειγμα που αναφερεις διαφερει, εχει σημασια ΠΟΙΟΣ το ειπε και ΠΩΣ το ειπε!!! Στη προκειμενη περιπτωση ειναι η γυναικα-μαμα και απλα αναφερει το θελω το συζυγου της, αλλα στη περιπτωση που αναφερω εγω η γιαγια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ με τον πιο ακραιο/αυστηρο τροπο που θα μπορουσε κανεις να κανει χρηση!!!

 

Συγνώμη αλλά εγώ το θεωρώ πιο σοβαρό να το πει ο σύζυγος που έχει άποψη για την οικογένειά του και μαζί με την γυναίκα του θα πρέπει να συμφωνησουν εάν και πόσα παιδιά θα κάνουν παρά η άσχετη πεθερά που δεν έχει και κανένα λόγο στο ζευγάρι... από εκεί και πέρα εάν η γιαγιά επιβάλλεται στην νύφη αυτό είναι θέμα της νύφης να το διαχειριστεί.. δεν νομίζω ότι καμία νορμάλ γυναίκα θα καθόταν να κάνει όσα παιδιά της πει η πεθερά :-P

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κοριτσάκι,αυτό που είπε η γιαγιά ήταν όντως χοντράδα,αν και ανήκει στις συνηθισμένες χοντράδες που λένε οι άνθρωποι πιο μεγάλης ηλικίας ειδικά αν μένουν στην επαρχία.Ωστόσο,δεν χρειάζεται να χαλάς τη διάθεση σου,πόσο μάλλον να βγαίνεις τόσο απ'τα ρούχα σου για κάτι τέτοιο!

Μην κρίνεις απ'την ηλικία της γιαγιάς,ο πατέρας της κουμπάρας μου είναι επίσης 55,και έχει όχι απλά αρχαίες,προϊστορικες αντιλήψεις (μένει και στο εξωτερικό,τρομάρα του).Αν σου πω πόσο έχουμε πλακωθεί και εγώ,και η κουμπάρα μου με αυτόν τον άνθρωπο,δεν θα το πιστεύεις.

Θέλω να καταλήξω πως υπάρχουν πολύ χειρότερες καταστασεις,μην χαλάς τη καρδιά σου για τέτοια πράγματα,ειδικά αφού από ότι κατάλαβα δεν βλέπετε και συχνά τη γιαγιά.Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι καμία νορμάλ γυναίκα θα καθόταν να κάνει όσα παιδιά της πει η πεθερά :-P

 

Ε καλα, σιγουρα, αλλα ουτε και εγω νομιζω πως καμια νορμαλ πεθερα θα καθοταν να ελεγε τοσο ακραια λογια...!!! Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα αντιληψεων να εκφραζεσαι ετσι, μπορεις να εχεις αποψη αλλα να την επιβαλλεις με τετοιο τροπο νομιζω ξεφευγει πολυ (και ας ειναι κλασικο παραδειγμα συμπεριφορας), δεν παυει να ειναι απροσαρμοστη συμπεριφορα και να προστιθεται σε ολα τα υπολοιπα που αναφερουν (εδω στο φορουμ) κατα καιρους διαφορες κοπελες!!!

 

Φυσικα και εμεις σαν νυφες δεν ειμαστε τελειες, κανουμε και λεμε πολλα, αλλα εκεινη τη στιγμη αυτο ειπε η γιαγια, αυτο ακουσα εγω, εκει φρικαρα και σε αυτο το κομματι επανω αναζητω αποψεις και εμπειριες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ριξω τις ευθυνες στη νυφη που αποτι καταλαβα δεν απαντησε.. Ενταξει υπαρχει η αντιληψη, αλλα οχι να στο λεει ετσικατα προσωπο ο αλλος.. Οποιος καιναμου το ελεγε θα απαντουσα καταλληλα, ειτε ηταν μανα, ειτε πεθερα, ειτε η γιαγια μου. Να κανουν το σταυρο τους και να χαιρονται που εχουν υγιες εγγονακι/α. Για την ιστορια ο πεθερος μου εχει κανει κρα να κανουμε το δευτερο για να ακουσει το ονομα το (λες και το εχει συμφνησει με τη θεα τυχη οτι θα ειναι αγορι!), αλλα εγω ειπα απλα οτι το ποτε και το αν θα κανουμε αλλα παιδια ειναι δικο μας θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα ριξω τις ευθυνες στη νυφη που αποτι καταλαβα δεν απαντησε.. Ενταξει υπαρχει η αντιληψη, αλλα οχι να στο λεει ετσικατα προσωπο ο αλλος.. Οποιος καιναμου το ελεγε θα απαντουσα καταλληλα, ειτε ηταν μανα, ειτε πεθερα, ειτε η γιαγια μου. Να κανουν το σταυρο τους και να χαιρονται που εχουν υγιες εγγονακι/α. Για την ιστορια ο πεθερος μου εχει κανει κρα να κανουμε το δευτερο για να ακουσει το ονομα το (λες και το εχει συμφνησει με τη θεα τυχη οτι θα ειναι αγορι!), αλλα εγω ειπα απλα οτι το ποτε και το αν θα κανουμε αλλα παιδια ειναι δικο μας θεμα.

 

Εγω δεν θα ριξω ευθυνες ακομα στη νυφη, καθως δεν ακουσα αν της ειπε κατι, αλλα και να της ειπε κατι αυτη θα το ανεφερε στη κουβεντα η θα το εκρυψε για να δηλωσει και σε εμενα την ξενη (πρωτη φορα με συναντησε, και μαλλον και η τελευταια :mrgreen:) οτι: ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΩ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε μένα έχει συμβεί το αντίθετο...κάποιες θείες ειχαν φρικάρει προν μάθουμε το φύλο και όλη μέρα προσευχονταν να κάνω κοριτσάκι!! Και εγω αυτό προτιμουσα αλλα ενώ διενυα τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου είχα πολλές άλλες αγωνίες και η εμμονη τους με εκνευριζε και με κουραζε!! Πριν κάνω την αμνιοπαρακέντηση΄τόλμησαν να ρωτησουν αν θα μάθουμε το φύλο και πραγματικά μόνο που δεν τις έβρισα...δεν τον έκαναν επίτηδες αλλά εγω είχα αγωνία για την υγεία του μωρου και αυτές ασχολούνταν με κάτι πολύ επουσιώδες...εκτοτε δεν τόλμησαν να αναφερουν τίποτα σχετικόμε το φύλο του παιδιου...και μορφωμένες ήταν και καλοπροαίρετες...ήθελαν κοριτσακι για να το κρατανε σε μεγαλυτερη ηλικια πιο άνετα...η μικρή ευτυχως γεννηθηκε υγιέστατη και αυτές προπονούνται ως κουβερνάντες...

Πάντως στην περίπτωση που ανεφερες μήπως η γιαγια δρουσε ως φερεφωνο της επιθυμίας του γιου της για την απόκτηση γιου?? Δηλ μήπως υπονοουσε ότι ο μπαμπας δε θα σταματουσε μεχρι να κανει το γιο??? Από την άλλης ξερω δυο γυναικες που εκαναν τρίτο παιδι για να πετυχουν την κόρη απέκτησαν και δυο τρίτο γιο και στην ιδέα ότι μπορεί να αποκτήσουν και τεταρτο γιο δεν προχώρησαν σε τεταρτη εγκυμοσύνη...είναι ρατσιστικό?? Δεν είμαι σίγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιστηκα πολυ που να τοποθετησω το θεμα, διοτι θιγει πολλα αλλα...ωστοσο εκανα την καρδια μου πετρα και το εβαλα εδω, SILVER ALERT :!::!::!: κοριτσια!!!

 

Πριν λιγες μερες επισκεφθηκα με τον συζυγο και την μικρουλα μας την γιαγια του συζυγου που ηρθε για διακοπες απο το εξωτερικο. Ζει σε ενα ορεινο γραφικο χωριουδακι, μιση ωριτσα απο την πολη.

 

Αφου φτασαμε, χαιρετησαμε και κατσαμε να δουμε τη γιαγια. Μετα απο λιγο ηρθε και μια γειτονισσα και ξεκινησε η γνωστη συζητηση-μονολογος: ποσο ειναι το μωρακι??? γιατι γκρινιαζει??? τα μωρα θελουν υπομονη κλπ...!!! Οπως ηταν φυσικο πηρα το μωρο και εφυγα πιο εκει (για να μην την βρισω τη θειτσα), και ξαφνικα εκει που καθομαι και παιζω με το μωρο ακουω το εξης φρικιαστικο: ...και τωρα που η νυφη μου ειναι εγκυος στο δευτερο της ειπα: " σε λυπηθηκε ο Θεος και σου εδωσε αγορι, αλλιως θα σε ειχα καθε χρονο με την κοιλια στο στομα" :shock::shock::shock::shock::shock: και απλα σοκαριστηκα, αυτο ηταν, δεν ηθελα να ακουσω τιποτα αλλο, ηθελα να ανεβω στο μπαλκονι να την πιασω απο τα μαλλια και να την πεταξω κατω (1 μετρο υψος το μπαλκονι, αλλα δεν ειχα αλλο διαθεσιμο), αλλα ας οψεται το γεγονος οτι ημουν επισκεπτης, αλλιως θα το εκανα :evil::evil::evil::evil::evil:!!!

 

 

Ευχαριστω!!!

 

ε και σιγα τσαντιστηκες για αυτο?ποιος λογικος θα κανει και αλλη προσπαθεια οτι και να βγει (αγορι,κοριτσι) ετσι οπως ειναι η οικονομικη κατασταση...

επρεπε να της πεις ενταξει με την κοιλια στο στομα μεχρι να βγει το αγορι αλλα οσα ενδιαμεσα κοριτσια βγουν θα τα ταιζεις εσυ....εκει να δεις τι θα ελεγε...ελα μωρε μια χαρα ειναι και το κοριτσακι χααχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

ε και σιγα τσαντιστηκες για αυτο?ποιος λογικος θα κανει και αλλη προσπαθεια οτι και να βγει (αγορι,κοριτσι) ετσι οπως ειναι η οικονομικη κατασταση...

επρεπε να της πεις ενταξει με την κοιλια στο στομα μεχρι να βγει το αγορι αλλα οσα ενδιαμεσα κοριτσια βγουν θα τα ταιζεις εσυ....εκει να δεις τι θα ελεγε...ελα μωρε μια χαρα ειναι και το κοριτσακι χααχαχαχ

 

Oh yes!!! Σοκαριστηκα και μαλιστα πολυ!!! Το θεμα ειναι πως η εν λογω γιαγια με τον τροπο που αναφερθηκε στη νυφη της (λες και ειναι κτημα της) δειχνει να ασκει ψυχολογικη βια και λεκτικη επι μερους. Επιπλεον εχει αλλα 6 "εγγονακια"(αγορια φυσικα), την συντηρουν τα παιδια της γενικα, αλλα παρολαυτα το κοριτσακι της νυφης της που ειναι εγκυος τωρα στο δευτερο δεν το εχει πει ποτε "εγγονακι μου" αλλα σκετο "κοπελιτσα :shock:". Αυτο αν δεν ειναι ρατσισμος τι μπορει να ειναι αραγε...???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Oh yes!!! Σοκαριστηκα και μαλιστα πολυ!!! Το θεμα ειναι πως η εν λογω γιαγια με τον τροπο που αναφερθηκε στη νυφη της λες και ειναι κτημα της δειχνει να ασκει ψυχολογικη βια και λεκτικη επι μερους. Επιπλεον εχει αλλα 6 "εγγονακια"(αγορια φυσικα), την συντηρουν τα παιδια της γενικα, αλλα παρολαυτα το κοριτσακι της νυφης της που ειναι εγκυος τωρα στο δευτερο δεν το εχει πει ποτε "εγγονακι μου" αλλα σκετο "κοπελιτσα :shock:". Αυτο αν δεν ειναι ρατσισμος τι μπορει να ειναι αραγε...???

 

Koalaki μου ναι εινα ρατσισμος αλλα την ιδια ευθυνη εχει και η μαμα του κοριτσιου που δεν φερεται αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ανεβω στο μπαλκονι να την πιασω απο τα μαλλια και να την πεταξω κατω (1 μετρο υψος το μπαλκονι, αλλα δεν ειχα αλλο διαθεσιμο), αλλα ας οψεται το γεγονος οτι ημουν επισκεπτης, αλλιως θα το εκανα :evil::evil::evil::evil::evil:!!!

καλα βρε παιδακι μου μερικοι λενε οφθαλμον αντι οφθαλμου,αλλα εσυ υπερβαλλεις καπως....μια κουβεντα ειπε και θες να εξαφανίσεις τα ιχνη της απ τη γη :roll: εγω δηλαδή και ευερεθιστη σε βρισκω και οξυθυμη και υπερβολικη,με το συμπαθειο κιολας(δεν θελω να εχω το τελος της γιαγιας):-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε παιδακι μου μερικοι λενε οφθαλμον αντι οφθαλμου,αλλα εσυ υπερβαλλεις καπως....μια κουβεντα ειπε και θες να εξαφανίσεις τα ιχνη της απ τη γη :roll: εγω δηλαδή και ευερεθιστη σε βρισκω και οξυθυμη και υπερβολικη,με το συμπαθειο κιολας(δεν θελω να εχω το τελος της γιαγιας):-P:razz::-P:razz:

 

Ναι, μπορει να ειναι και ετσι, αλλα πιστεψε με οταν ειδα το υφος με το οποιο εκφραστηκε θεωρω πως ειναι το καλυτερο τελος που θα μπορουσε να εχει η γιαγια :mrgreen:!!!

Περα απο την πλακα τωρα, νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα καποιος ευερεθιστος, οξυθυμος και υπερβολικος για να φρικαρει ετσι, ειναι απλη λογικη, ακους κατι τοσο ασχημο και αντιδρας εξισου ασχημα (εστω και στη σκεψη :mrgreen:!!!)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορει να ειναι και ετσι, αλλα πιστεψε με οταν ειδα το υφος με το οποιο εκφραστηκε, θεωρω πως ειναι το καλυτερο τελος που θα μπορουσε να εχει η γιαγια :mrgreen:!!!

Περα απο την πλακα τωρα, νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα καποιος ευερεθιστος, οξυθυμος και υπερβολικος για να φρικαρει ετσι, ειναι απλη λογικη, ακους κατι τοσο ασχημο και αντιδρας εξισου ασχημα (εστω και στη σκεψη :mrgreen:!!!)

 

φαντασου το χειροτερο τελος που θα μπορουσε να εχει η κακομοιρα η γιαγιακα...κοαλακι θυμισε μου να μην σε τσαντισω ποτε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορει να ειναι και ετσι, αλλα πιστεψε με οταν ειδα το υφος με το οποιο εκφραστηκε (θεωρω πως ειναι το καλυτερο τελος που θα μπορουσε να εχει η γιαγια :mrgreen:) εμεινα εκπληκτη, αλλα εχω την βασιμη υποψια πως πισω απο αυτη τη "μια κουβεντα" που ειπε κρυβονται και αλλα..., αλλωστε μονη της τα ενεδειξε!!!

Περα απο την πλακα τωρα, νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα καποιος ευερεθιστος, οξυθυμος και υπερβολικος για να φρικαρει ετσι, ειναι απλη λογικη, ακους κατι τοσο ασχημο και αντιδρας εξισου ασχημα (εστω και στη σκεψη :mrgreen:!!!)

 

Δηλαδή έχεις "προηγούμενα" με τη γιαγιά και υποψιαζεσαι πως ίσως να εννουσε κάτι πιο "μοχθηρό"???

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορει να ειναι και ετσι, αλλα πιστεψε με οταν ειδα το υφος με το οποιο εκφραστηκε θεωρω πως ειναι το καλυτερο τελος που θα μπορουσε να εχει η γιαγια :mrgreen:!!!

Περα απο την πλακα τωρα, νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα καποιος ευερεθιστος, οξυθυμος και υπερβολικος για να φρικαρει ετσι, ειναι απλη λογικη, ακους κατι τοσο ασχημο και αντιδρας εξισου ασχημα (εστω και στη σκεψη :mrgreen:!!!)

 

Edit: εχω την υποψια ομως οτι πισω απο αυτη την "μια κουβεντα" που ειπε κρυβονται και αλλα..., αλλωστε μονη της τα ανεδειξε κατα καποιον τροπο!!!

 

Ουπς!!! Μαλλον κατι εκανα λαθος στο edit με ενα μηνυμα, δεν πειραζει, συνεχιζω...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...