free dom

Εγινα τριτεκνη, ομως δυσκολευομαι πολυ..

Recommended Posts

Εκτός το ότι συμφωνώ απόλυτα με την kine, θέλω να πω ότι αναλόγως της ηλικίας θα πρέπει να αρχίσουν και τα παιδιά να συμμετέχουν στις δουλειές του σπιτιού. Στο μάζεμα του τραπεζιού, στο ξεσκόνισμα, στο μάζεμα της μπουγάδας στο συγύρισμα των υπνοδωματίων και ό,τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν. Η μαμά δεν είναι η καθαρίστρια-μαγείρισσα-φροντίστρια, αλλά είναι η μαμά που ναι μεν φροντίζει και προσφέρει αγάπη στα παιδιά και τον σύζυγο, αλλά χρειάζεται κι αυτή να της σερβίρει κάποιος ένα φλυτζάνι καφέ, μια εντριβή στα κουρασμένα πόδια, λίγο χρόνο να βγει στη φύση, γενικά λίγες στιγμές ξεκούρασης.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Διαφημίσεις

Θα σου πω τη σκέψη μου ως μέλος μια πολύτεκνης οικογένειας που τώρα αισίως έχουν ενηλικιωθεί όλα. Οι γονείς μου στα 29 τους είχαν ήδη 4 παιδιά με ελάχιστη διαφορά ηλικίας μεταξύ τους.

Εγώ έζησα μια μάνα σε μόνιμη υστερία και αυτή τώρα ομολογεί ψύχραιμα ότι δεν την πάλευε καθόλου ήδη στο 3ο παιδί και με δικά της λόγια "η καλύτερη ώρα της ημέρας ήταν όταν έπρεπε να περάσω 1μηση ώρα στο αστικό για να πάω στη δουλειά μου. μόνη-ήσυχα.".

Δύσκολο πράγμα. Πολύ βαρύ. Για μας (τα παιδιά της) ήταν βάρος να γυρνά στο σπίτι από την δουλειά, τις περισσότερες φορές. Τόση ήταν η ένταση της και τα ξεσπάσματα πολύ δύσκολα και τρομερή ανάγκη για ξεκούραση που δεν ήταν ποτέ αρκετή. Σκέψου πόσο δύσκολο ήταν γι'αυτήν.

Αυτό που λέμε τώρα πια και συζητάμε ακόμη και σήμερα για εκείνες τις μαύρες μέρες της ζωής μας, είναι πως υπερέβαλε εαυτόν, προσπαθώντας να αποδείξει (σε ποιον; ) ότι είναι άξια και ικανή Να εργάζεται σα το σκυλί, να έχει καθαρά και φροντισμένα τα πάντα αν και με 4 μικρά παιδιά στο σπίτι, να μας διαβάζει όλους για το σχολείο και να μας πηγαίνει στα διάφορα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, να μαγειρεύει για 6 και ποιος ξέρει τι άλλο.

Ο μπαμπάς και η δουλειά του μπαμπά δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο. Ο μπαμπάς δεν πρέπει να δουλεύει ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να βοηθά όσο μπορεί. ΠΡΕΠΕΙ να είναι περισσότερο σπίτι και λιγότερο στη δουλειά. ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τα ζόρια που τραβάς και να γνωρίζεις και εσύ ότι είναι σημαντικό να είστε μαζί σε όλα κι όχι απλώς να βοηθά.

Τέτοιος μπαμπάς είναι κι ο δικός μου και τον βλέπαμε σαββατοκύριακα (τόσο πολύ δούλευε). Και όσο μπορούσε βοηθούσε. Αλλά δεν αρκεί. Αυτό που χρειαζόταν η μάνα μου και χρειάζονται όλες οι εργαζόμενες μητέρες, είναι να καταλάβουν πως η οικογένεια είναι για 2 γονείς και όσο μεγαλώνουν τα παιδιά πρέπει να κατανοήσουν τη ζωή της μαμάς τους και να τη φροντίζουν.

Ναι, έχεις συσσωρευμένη κούραση.

Μην περιμένεις να καταρρεύσεις για να αλλάξεις οπτική.

Μη θεωρείς πως πρεπει ΕΣΥ και ΜΟΝΟ ΕΣΥ να φέρεις ένα σπίτι βόλτα και 3 παιδιά και να δουλεύεις κιόλας. Αυτό είναι εξόντωση και θα σε εξοντώσει.

Χρειάζεσαι την υποστήριξη ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ σου και πρέπει να τους ανοιχτείς πιστεύω, να γίνετε ομάδα και να νοιάζεστε όλοι για όλους, όχι ο καθένας για τα δικά του κι εσύ για όλους ξεχωριστά.

Καλή δύναμη.

Εχεις απόλυτο δίκιο!!

Καταρχήν κανείς δεν πρέπει να ξεπερνά τον εαυτό του!! Ειτε οι αντοχές του είναι στο 1 παιδί ..στα 2...στα 5...στα 10...'Οπου φτάνουν του καθενός οι αντοχές...

Τέλος θα σας τονίσω κάτι κορίτσια.. Δουλειά και πολλά παιδιά δεν πάνε μαζί αν δεν έχεις πολύ βοήθεια...ΕΙναι φυσικό να τα ''παίξεις'' Και εγώ στ 3 παιδιά 'εφυγα από την δουλειά...κακώς λένε κάποιοι...δεν έχει σημασία αν είναι καλώς ή κακώς... είναι θέμα προτεραιοτήτων... Τότε ήθελα να κάνω και άλλα παιδιά ..και συν δουλειά δεν γινόταν..

Στο θέμα μας όμως..

Εφόσον δουλεύεται...δεν έχετε έξτρα βοήθεια...κλπ... επιβάλλεται να βοηθά και ο μπαμπάς ..μαζί τα κάνατε τα παιδιά...

Είναι κρίμα απλά να περνάει στα παιδιά ή ιδέα ότι η μαμά τα έχει παιξει..και δεν μπορεί ..και δεν τα αντέχει..κλπ..

Καλά κουράγια σε όλες!

Δεν ηπάρχει γυναίκα εργαζόμενη ..με παιδιά στις μέρες μας που να μην τα παίζει κάποια στιγμή!! Όλα από τις γυναίκες περνάνε...χαλαρώστε...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα