Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω κι εγώ υπερπρολακτιναιμία και παίρνω τα dostinex εδώ και χρόνια. Μια στο τόσο συνηθίζω να κάνω ένα διάλειμμα από τη θεραπεία, γιατί μου τη δίνει να παίρνω συνέχεια φάρμακα. Εδώ και περίπου 40 ημέρες λοιπόν διέκοψα τα dostinex και προς το παρόν δεν έχω μετρήσει αν ανέβηκε και πάλι η προλακτίνη. Λογικά θα έχει ανέβει.

Το θέμα μου είναι το εξής: Παρατήρησα ότι τις τελευταίες ημέρες τα μαλλιά και το δέρμα μου έχουν γίνει ιδιαίτερα λιπαρά (λιπαρά είναι γενικά αλλά όχι τόσο ανυπόφορα) και έμφάνισα και ΑΚΜΗ από την οποία νόμιζα ότι είχα ψιλοξεμπερδέψει πια στα 40..... Τη σκαπουλάρω συνήθως με ένα σπυράκι στο πρόσωπο πριν έρθει η περίοδος.

Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό; Συνδέεται η υψηλή προλακτίνη με υψηλή παραγωγή σμίγματος; Γνωρίζει καμιά σας κάτι σχετικό;

 

Καμιά ιδέα; Κανείς;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα!!

Και εγώ όπως και εσείς έχω θεματάκι με την προλακτίνη μου και θα ήθελα σύντομα εαν γίνεται να μείνω έγκυος. Δυστυχώς όμως έχω διχαστεί σε 2 γνώμες, αυτήν του γυναικολόγου μου και η άλλη του ενδροκρινολόγου μου..:?

Πρίν απο ένα μήνα έκανα εξέταση την 2η ημέρα του κύκλου και μου βρήκαν προλακτίνη 30. Απο την μια ο γυναικολόγος μου μου είπε να παίρνω μισό Dostinex για 16 ημέρες και μετά 1 την εβδομάδα για 2 μήνες και απο την άλλη ο ενδοκρινολόγος μου λέει κατηγορηματικά ότι το 30 είναι απο το άγχος και κανονικά δεν πρέπει να πάρω κανένα χάπι πόσο μάλλον σε τέτοια ποσότητα και σε τόση διάρκεια.

Εαν μπορείτε και γνωρίζετε πείτε μου γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Και εγώ όπως και εσείς έχω θεματάκι με την προλακτίνη μου και θα ήθελα σύντομα εαν γίνεται να μείνω έγκυος. Δυστυχώς όμως έχω διχαστεί σε 2 γνώμες, αυτήν του γυναικολόγου μου και η άλλη του ενδροκρινολόγου μου..:?

Πρίν απο ένα μήνα έκανα εξέταση την 2η ημέρα του κύκλου και μου βρήκαν προλακτίνη 30. Απο την μια ο γυναικολόγος μου μου είπε να παίρνω μισό Dostinex για 16 ημέρες και μετά 1 την εβδομάδα για 2 μήνες και απο την άλλη ο ενδοκρινολόγος μου λέει κατηγορηματικά ότι το 30 είναι απο το άγχος και κανονικά δεν πρέπει να πάρω κανένα χάπι πόσο μάλλον σε τέτοια ποσότητα και σε τόση διάρκεια.

Εαν μπορείτε και γνωρίζετε πείτε μου γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη.:roll:

 

Υπάρχει εξέταση προλακτίνης που σου δείχνει αν είναι από άγχος ή όχι. Αυτό που κάνεις είναι να πας σε μικροβιολογικό(εξειδικευμένο ) και σου παίρνουν 3 φορές αίμα , περίπου ανά μισή ώρα. Αν είναι από άγχος τότε τα αποτελέσματα θα το δείξουν , στην ουσία θα πέφτει αρκετά η προλακτίνη στην δεύτερη και τρίτη μέτρηση. Αν δεν έχει διαφορά τότε το πιθανότερο δεν οφείλεται στο άγχος. Καλό θα είναι , αν έχεις πρόβλημα με τις βελόνες και πιθανό να σου ανεβαίνει η προλακτίνη με τον φόβο της αιμοδοσίας,να πας στον μικροβιολόγο και να ζητήσεις να σου βάλουν πεταλούδα ώστε να σε τρυπήσουν μόνο την πρώτη φορά και τις άλλες δύο φορές να πάρουν το αίμα από την πεταλούδα , χωρίς να σε τρυπήσουν και να σε αγχώσουν.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας!!!

Θα ηθελα εν συντομια να σας παραθεσω την δικια μας ιστορια και επειτα να ακουσω γνωμες και συμβουλες.

Επειτα απο αποτυχημενες προσπαθειες εγκυμοσυνης-1 χρονος,αρχισαμε τις εξετασεις. Ο ανδρολογος-ουρολογος που επισκεφθηκαμε διεγνωσε 3ου βαθμου κιρσοκηλη στον συζυγο και το σπερματοδιαγραμμα απελπιστικο με 0% κινητικοτητα γρηγορων σπερματοζωαριων και 3% των υπολοιπων, οποτε στην ουσια 97% ακινησια!!!

Οι ορμονολογικες του συζυγου εδειξαν αυξημενη προλακτινη και γι αυτο περαιτερω εξετασεις μας υποδειξαν προλακτινωμα,προβλημα στην υποφυση και τωρα ειμαστε στην φαση που αρχισε θεραπεια.

Εγω απο την μερια μου μετα απο επισκεψη στην γυναικολογο μου ειπε οτι δεν εχω κανενα θεμα και να παρω μονο για 3 μηνες ενα χαπακι, το οποιο ειναι για τον θυροειδη. Να επισημανω οτι οι ορμονολογικες μου βγηκαν εντος φυσιλογικων τιμων, αλλα λογω κληρονομικοτητας και οι 2 γονεις με θυροειδη, εχω μεγαλο ποσοστο στο να παρουσιασω στο μελλον.

Την ερχομενη εβδομαδα εχουμε ραντεβου σε κεντρο υπογονιμοτητας και πραγματικα προσευχομαι να μην ακουσω την λεξη εξωσωματικη.

Εχει αντιμετωπισει καποιο ζευγαρι παρομοια κατασταση και εχει πετυχει φυσιολογικη συλληψη;

Τελος η κιρσοκηλη, καλο ειναι να προβει σε εγχειρηση κατα την γνωμη σας.

Οι ηλικιες μας ειναι 30 και 35 αντιστοιχα.

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Και εγώ όπως και εσείς έχω θεματάκι με την προλακτίνη μου και θα ήθελα σύντομα εαν γίνεται να μείνω έγκυος. Δυστυχώς όμως έχω διχαστεί σε 2 γνώμες, αυτήν του γυναικολόγου μου και η άλλη του ενδροκρινολόγου μου..:?

Πρίν απο ένα μήνα έκανα εξέταση την 2η ημέρα του κύκλου και μου βρήκαν προλακτίνη 30. Απο την μια ο γυναικολόγος μου μου είπε να παίρνω μισό Dostinex για 16 ημέρες και μετά 1 την εβδομάδα για 2 μήνες και απο την άλλη ο ενδοκρινολόγος μου λέει κατηγορηματικά ότι το 30 είναι απο το άγχος και κανονικά δεν πρέπει να πάρω κανένα χάπι πόσο μάλλον σε τέτοια ποσότητα και σε τόση διάρκεια.

Εαν μπορείτε και γνωρίζετε πείτε μου γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη.:roll:

Zanh γεια σου & απο μενα.το προβλημα με την προλακτινη πηγαζει απο εναν αδενα υποφυσεως στο κεφαλακι σου...εγω εχω χρονια τετοιο αδενωμα,πλεον ειναι μικροσκοπικο μετα απο θεραπεια.dostinex 6 χρονια μισο 2 δορες τη βδομαδα.εγω βεβαια ειχα προλακτινη 1.000 καποτε... τωρα εδω & 1 χρονο ειναι σταθερη στο 25..ουτε ανεβαινει ουτε κατεβαινει.ποιο ειναι το θεμα ομως.. πρεπει να ρωτησεις το γιατρο σου να κανεις μαγνητικη για να δεις ποσο ειναι αυτο το αδενωμα...γιατι αναλογα με τα ποσοστα της προλακτινης αυτο το αδενωμα ειναι μεγαλο η νικρο αντιστοιχα...εμενα φαντασου ειχε αρχισει & μου περιοριζε την οραση...γιατι ειναι σχεδον πισω απο τα ματια...παντως ψαξε το γιατι με ανεβασμενη προλακτινη ειναι δυσκολη η εγκυμοσυνη.. ευχομαι να σε βοηθησα εστω & πληροφοριακα!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες τις νυν και μέλλουσες μανούλες!Κατ'αρχήν,να ευχηθώ στις πρώτες να χαίρονται τα μικρά τους και στις δεύτερες να ακούσουν σύντομα τα χαρμόσυνα νέα!Εγώ είμαι ακόμη πολύ μικρή για μανούλα(κάτω των 20),αλλά το κλίμα της παρέας σας μου άρεσε πολύ και σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθειά σας στο πρόβλημά μου...

Γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον κύκλο μου(σταθερός στις 30-35 ημέρες),αλλά το τελευταίο τρίμηνο ταλαιπωρήθηκα από ένα πολύ μεγάλο διάστημα αμηνόρροιας.Από τις πρώτες μέρες καθυστέρησης αγχώθηκα τρομερά και το μυαλό μου έτρεχε στα χειρότερα(ανέκαθεν είχα υπερβολικό άγχος για τα θέματα υγείας)...Για να καταλάβετε επισκέφθηκα 3 γυναικολόγους,που ήταν πολύ καθησυχαστικοί,χαρακτήρισαν την κατάσταση παροδική-άνευ σημασίας και την απέδωσαν στο άγχος και στην πρόσφατη αλλαγή διατροφής.Μου συνταγογράφησαν προγεστερόνη(primolut) και μου είπαν να κάνω έναν ορμονολογικό έλεγχο,όταν θα αδιαθετούσα,χωρίς να υπάρχει βιασύνη.Εν τέλει,πήρα το primolut,αδιαθέτησα και έκανα τις εξετάσεις τη 10η μέρα του κύκλου.Όλες οι τιμές ήταν φυσιολογικές πλην της προλακτίνης,που ήταν στο 30,1 με ανώτατο όριο το 23,3.Περιττό να αναφέρω ότι τρελάθηκα!Από την πρώτη στιγμή που είχα καθυστέρηση φοβόμουν ενδόμυχα ότι οφειλόταν σε όγκο στην υπόφυση...Μου είχε κολλήσει η ιδέα,αλλά σε όποιον γιατρό το έλεγα,γελούσε.Και τώρα με καθησυχάζουν λέγοντας ότι η αύξηση είναι πολύ μικρή και ότι οφείλεται στο άγχος και απλώς μου συνιστούν να επαναλάβω την εξέταση,όντας απόλυτα ήρεμη.Εγώ όμως ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται να το καταφέρω,οπότε είναι φαύλος κύκλος.Θέλω να τρέξω για μαγνητική,αλλά η γιατρός μου είναι αντίθετη.

Δεν ξέρω τι να κάνω...Νομίζω ότι τρελαίνομαι!Ζητώ τις πολύτιμες συμβουλές σας και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις νυν και μέλλουσες μανούλες!Κατ'αρχήν,να ευχηθώ στις πρώτες να χαίρονται τα μικρά τους και στις δεύτερες να ακούσουν σύντομα τα χαρμόσυνα νέα!Εγώ είμαι ακόμη πολύ μικρή για μανούλα(κάτω των 20),αλλά το κλίμα της παρέας σας μου άρεσε πολύ και σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθειά σας στο πρόβλημά μου...

Γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον κύκλο μου(σταθερός στις 30-35 ημέρες),αλλά το τελευταίο τρίμηνο ταλαιπωρήθηκα από ένα πολύ μεγάλο διάστημα αμηνόρροιας.Από τις πρώτες μέρες καθυστέρησης αγχώθηκα τρομερά και το μυαλό μου έτρεχε στα χειρότερα(ανέκαθεν είχα υπερβολικό άγχος για τα θέματα υγείας)...Για να καταλάβετε επισκέφθηκα 3 γυναικολόγους,που ήταν πολύ καθησυχαστικοί,χαρακτήρισαν την κατάσταση παροδική-άνευ σημασίας και την απέδωσαν στο άγχος και στην πρόσφατη αλλαγή διατροφής.Μου συνταγογράφησαν προγεστερόνη(primolut) και μου είπαν να κάνω έναν ορμονολογικό έλεγχο,όταν θα αδιαθετούσα,χωρίς να υπάρχει βιασύνη.Εν τέλει,πήρα το primolut,αδιαθέτησα και έκανα τις εξετάσεις τη 10η μέρα του κύκλου.Όλες οι τιμές ήταν φυσιολογικές πλην της προλακτίνης,που ήταν στο 30,1 με ανώτατο όριο το 23,3.Περιττό να αναφέρω ότι τρελάθηκα!Από την πρώτη στιγμή που είχα καθυστέρηση φοβόμουν ενδόμυχα ότι οφειλόταν σε όγκο στην υπόφυση...Μου είχε κολλήσει η ιδέα,αλλά σε όποιον γιατρό το έλεγα,γελούσε.Και τώρα με καθησυχάζουν λέγοντας ότι η αύξηση είναι πολύ μικρή και ότι οφείλεται στο άγχος και απλώς μου συνιστούν να επαναλάβω την εξέταση,όντας απόλυτα ήρεμη.Εγώ όμως ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται να το καταφέρω,οπότε είναι φαύλος κύκλος.Θέλω να τρέξω για μαγνητική,αλλά η γιατρός μου είναι αντίθετη.

Δεν ξέρω τι να κάνω...Νομίζω ότι τρελαίνομαι!Ζητώ τις πολύτιμες συμβουλές σας και συγγνώμη αν σας κούρασα!

 

manty καλημέρα! έχεις κάποια σχέση με τον ιατρικό κλάδο; αν όχι μου φαίνεται πολύ 'συγκεκριμένη' και 'αγχώδης' η αντίδραση σου στην καθυστέρηση! όγκος και συγκεκριμένα στην υπόφυση; μήπως έψαξες το γκουγκλ με τα συμπτώματά σου και πήρες την χειρότερη περίπτωση σαν θέσφατο; πήγες σε 3! γυναικολόγους και όλοι σου είπαν τα ίδια. άγχος και διατροφή. έκανες και τις εξετάσεις σου. το 30 προλακτίνη είναι από το άγχος σου. δυό φορές μέσα σε μια ώρα να την εξετάσεις την ορμόνη αν την δεύτερη έχεις ηρεμήσει άλλο αποτέλεσμα θα σου βγάλει. και το 30 δεν είναι αποτέλεσμα όγκου. εδώ το 1000 και δεν είναι. αν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά γιατί αγχώθηκες έτσι και θέλεις μαγνητική; έχετε κάποιο ιστορικό ή άκουσες κάτι και σε επηρέασε; πάντως από τη στιγμή που τόσοι ειδικοί είναι καθησυχαστικοί για μένα είναι λάθος να ζητάς γνώμη εδώ μέσα. τουλάχιστον για το τι να κάνεις από καθαρά ιατρική σκοπιά. θα σου σύστηνα ηρεμία. μην απασχολείς το μυαλουδάκι σου με τα χειρότερα! το άγχος είναι ο νούμερο ένα απορρυθμιστής του οργανισμού μας! εύχομαι τα καλύτερα!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λουκουμαδάκι,σε υπερευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον.Όχι,δεν έχω κάποια σχέση με τον ιατρικό κλάδο και όντως ξέρω ότι είναι λάθος να προσπαθώ να υποκαταστήσω τους γιατρούς.Πράγματι,έπεσα στην παγίδα να ψάξω στο διαδίκτυο,και όχι μία μόνο φορά...Εφόσον τα άλλα παθολογικά αίτια είχαν αποκλειστεί ,ως μόνο πιθανό έμενε αυτό...Ξέρω ότι όλο αυτό με το Ίντερνετ είναι λάθος,αλλά ορισμένες φορές νιώθω ότι μου είναι αδύνατον να ελέγξω το άγχος μου για ένα θέμα υγείας,αν και σε όλους τους υπόλοιπους τομείς της ζωής μου είμαι ιδιαίτερα ψύχραιμη και ρεαλίστρια.Σε αυτή την ιστορία περισσότερο με αγχώνει το θέμα της περιόδου.Όταν αδιαθέτησα με το Primolut,ένιωσα μεγάλη ανακούφιση που μετά από τόσο μεγάλο διάστημα αμηνόρροιας αδιαθέτησα,έστω και τεχνητά.Ήδη από εχθές όμως,που μπήκα στο δεκαήμερο πριν από την περίοδο,σκέφτομαι ότι πάλι δε θα αδιαθετήσω φυσιολογικά και θα μετράω εναγωνίως τις ημέρες...Και όσο και αν με καθησυχάζουν οι γιατροί,εμένα με βασανίζει το ότι κάτι στον οργανισμό μου δε λειτουργεί φυσιολογικά και ότι ο κύκλος μου δε θα είναι ποτέ ξανά όπως παλιά...Αυτά σκέφτομαι και απελπίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Λουκουμαδάκι,σε υπερευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον.Όχι,δεν έχω κάποια σχέση με τον ιατρικό κλάδο και όντως ξέρω ότι είναι λάθος να προσπαθώ να υποκαταστήσω τους γιατρούς.Πράγματι,έπεσα στην παγίδα να ψάξω στο διαδίκτυο,και όχι μία μόνο φορά...Εφόσον τα άλλα παθολογικά αίτια είχαν αποκλειστεί ,ως μόνο πιθανό έμενε αυτό...Ξέρω ότι όλο αυτό με το Ίντερνετ είναι λάθος,αλλά ορισμένες φορές νιώθω ότι μου είναι αδύνατον να ελέγξω το άγχος μου για ένα θέμα υγείας,αν και σε όλους τους υπόλοιπους τομείς της ζωής μου είμαι ιδιαίτερα ψύχραιμη και ρεαλίστρια.Σε αυτή την ιστορία περισσότερο με αγχώνει το θέμα της περιόδου.Όταν αδιαθέτησα με το Primolut,ένιωσα μεγάλη ανακούφιση που μετά από τόσο μεγάλο διάστημα αμηνόρροιας αδιαθέτησα,έστω και τεχνητά.Ήδη από εχθές όμως,που μπήκα στο δεκαήμερο πριν από την περίοδο,σκέφτομαι ότι πάλι δε θα αδιαθετήσω φυσιολογικά και θα μετράω εναγωνίως τις ημέρες...Και όσο και αν με καθησυχάζουν οι γιατροί,εμένα με βασανίζει το ότι κάτι στον οργανισμό μου δε λειτουργεί φυσιολογικά και ότι ο κύκλος μου δε θα είναι ποτέ ξανά όπως παλιά...Αυτά σκέφτομαι και απελπίζομαι...

manty καλημέρα! όντως τα γυναικολογικά είναι ένα θέμα που μας αναστατώνει πολύ παραπάνω από τα υπόλοιπα. έχουμε όμως κατά μ.ο 30 με 35 χρόνια περιόδου είναι λογικό κάποια στιγμή να αποδιοργανωθεί το σύστημα! μήπως έχασες πολλά κιλά γρήγορα; μήπως έβαλες; μήπως στρέσαρες τον οργανισμό σου με πολύ γυμναστική; μήπως απέκλεισες βίαια κάποια διατροφική ομάδα; πχ υδατάνθρακες,λίπη,πρωτείνες; μήπως κάποιο γεγονός έφερε μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου; περίμενε να αδιαθετήσεις. μετά για να έχεις και εσύ την ησυχία σου γιατί ξέρω ότι ό,τι και αν σου πούμε εδώ αν είσαι αγχώδης άνθρωπος από το ένα αυτί θα μπουν από το άλλο θα βγουν :-D ,ζήτα ένα δεύτερο κύκλο εξετάσεων από ενδοκρινολόγο (πες του και τις ανησυχίες σου αυτός θα σε κατευθύνει καλύτερα από γυναικολόγο) για να δεις ότι όλα βαίνουν καλώς. αν ανησυχείς ακόμα για την προλακτίνη ζήτα το τεστ που μετράς ανα μισάωρο (ή ωρα δεν θυμαμαι καλά) τα επίπεδά του ενώ είσαι στο μικροβιολογικό μόνο και μόνο για να δεις ότι αλλάζουν για πλάκα!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!Λουκουμαδακι,σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Όντως σκέφτομαι να απευθυνθώ σε έναν ενδοκρινολόγο,που είναι πιο κατάλληλος επί του θέματος.Και,ναι,πράγματι μέσα στο καλοκαίρι έχασα με διατροφή 8 κιλά,ενώ άλλαξα και περιβάλλον,αφού χρειάστηκε να μετακομίσω...Το ξέρω ότι όλα αυτά προκαλούν ένα σοκ στον οργανισμό και ίσως δικαιολογούν την κατάσταση,σύμφωνα και με τα λεγόμενα των γιατρών,αλλά η διαταραχή του κύκλου παραμένει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

[

Κορίτσια χαίρεται.είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα την βοήθεια σας. πήρα τις εξετάσεις προλακτίνης και είναι 323 mIU/L (οι τιμές αναφοράς έιναι 108,7- 557) και ο γιατρός μου είπε ότι είναι εντάξει και δεν μου έδωσε κάτι για να πάρω για να χαμηλώσει. Να σημειώσω ότι έκανα και εξετάσεις για θυροειδή και είναι μια χαρά.Άρα να υποθέσω ότι είναι όντως οκ και δεν θα με δυσκολέψει να μείνω έγκυος? Επίσης να αναφέρω ότι η περίοδος μου είναι σταθερή με κύκλο 24μέρες αλλά συχνά λίγες μέρες πρίν την περίοδο έχω έντονο πονοκέφαλο .Επίσης την 2η και 3η μέρα συνήθως έχω έντονη περίοδο. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα yogini. θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσες μέρες πάει ο κύκλος σου και αν έιναι σταθερός επείδή ανάφερες ότι από το τεστ ανακάλυψες ότι έχεις ωορρηξία από την 18η μέρα και μετά.από ότι διάβασα σε διάφορα sites δεν μετράς 14μέρες πρίν από την επόμενη μέρα περιόδου σου όταν έχεις σταθερό κύκλο ή δεν ισχύει πάντα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα yogini. θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσες μέρες πάει ο κύκλος σου και αν έιναι σταθερός επείδή ανάφερες ότι από το τεστ ανακάλυψες ότι έχεις ωορρηξία από την 18η μέρα και μετά.από ότι διάβασα σε διάφορα sites δεν μετράς 14μέρες πρίν από την επόμενη μέρα περιόδου σου όταν έχεις σταθερό κύκλο ή δεν ισχύει πάντα αυτό?

γλυκάκη για την προλακτίνη δεν ξέρω αλλά για την ωορρηξία που ρωτάς δεν ισχύει το 14 μέρες πριν την μέρα αδιαθεσίας. ανάλογα τον οργανισμό έχει κάποια στάνταρ τα οποία παίζουν συν πλην μία μέρα. πχ μπορεί σε έναν κύκλο να έχεις 14 σε άλλον 15 σε άλλον 13. μπορεί να παραμένει σταθερός για πολούς κύκλους αλλά το μία μέρα πάνω μία μέρα κάτω δεν θεωρείται πρόβλημα. αν δεις μεγάλη αλλαγή πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου. εγώ πχ έχω 13 ή 14 σχεδόν σε όλους τους κύκλους. άλλα κορίτσια 12 και 13. τα όρια είναι 11η με 16η με την 11η στα κατώτατα φυσιολογικά και την 16η στα ανώτερα. αν πέσεις στις 10 μέρες μετά την ωορρηξία θεωρείται πρόβλημα γιατί δεν προλαβαίνει το γονιμοποιημένο ωάριο να εμφυτευθεί. η 11η είναι οριακή. εσύ τι κύκλο έχεις; ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία; έχεις μια ιδέα πόσες πάνω κάτω μέρες ακολουθούν μέχρι να αδιαθετήσεις;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

λουκουμαδάκι ευχαριστώ για το μήνυμα σου.Έχω κύκλο 24 μέρες ,δεν έχω κάνει ποτέ τεστ ωορρηξίας.υπολόγιζα ότι έχω γύρω στην 10η μέρα μου , 14μέρες πριν την επόμενη περίοδο δηλαδή.με άγχωσες τώρα με αυτά που μου είπες

Link to comment
Share on other sites

λουκουμαδάκι ευχαριστώ για το μήνυμα σου.Έχω κύκλο 24 μέρες ,δεν έχω κάνει ποτέ τεστ ωορρηξίας.υπολόγιζα ότι έχω γύρω στην 10η μέρα μου , 14μέρες πριν την επόμενη περίοδο δηλαδή.με άγχωσες τώρα με αυτά που μου είπες

έλα δε θέλω άγχη! μη μου αγχώνεσαι! :P

αν δεν θες να μπεις σε διαδικασία με τεστάκια θερμοκρασίες υπερήχους κτλ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις ελεύθερες επαφές από την 6η 7η μέρα μέχρι την 16η 17η σίγουρα, ώστε να καλύψεις και τυχόν αλλαγές του κύκλου!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούρια σαν μέλος της παρέας σας, αλλά σας διαβάζω καιρό τώρα.. ειδικά μόλις ανακάλυψα το θεματάκι μου με την προλακτίνη και θα ήθελα τη γνωμη σας στην ιστορία μου.

Στην προσπάθεια μου για δεύτερο παιδάκι και μετά από προσπάθειες (κανένα 1.5 χρόνο) κατέληξα σε ενδοκρινολόγο που μου έγραψε εξετάσεις και βρήκαμε την προλακτίνη να τσιμπάει λίγο. Στα 55 ήταν και μετά από συζήτηση με τη γιατρό παίρνω μισό dostinex / βδομάδα εδώ και 5 μήνες περίπου. Η προλακτίνη έστρωσε και είναι σε φυσιολογικές τιμές, αλλά.. τίποτα. Γενικά ούτε το πρώτο μου παιδάκι ήρθε εύκολα και θεωρώ ότι μεγάλη ευθύνη σε αυτό είχε και ο κύκλος μου που ήταν ασταθής.

Τελευταία επειδή.. μια η στεναχώρια, λίγο το άγχος, λίγο τα χρόνια που περνάνε.. διανύω περίοδο δύσκολη πήρα και τεστ για να δω την ωορρηξία μου το οποίο δε βγαίνει πότε θετικό!

Έχει συμβεί σε καμιά σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούρια σαν μέλος της παρέας σας, αλλά σας διαβάζω καιρό τώρα.. ειδικά μόλις ανακάλυψα το θεματάκι μου με την προλακτίνη και θα ήθελα τη γνωμη σας στην ιστορία μου.

Στην προσπάθεια μου για δεύτερο παιδάκι και μετά από προσπάθειες (κανένα 1.5 χρόνο) κατέληξα σε ενδοκρινολόγο που μου έγραψε εξετάσεις και βρήκαμε την προλακτίνη να τσιμπάει λίγο. Στα 55 ήταν και μετά από συζήτηση με τη γιατρό παίρνω μισό dostinex / βδομάδα εδώ και 5 μήνες περίπου. Η προλακτίνη έστρωσε και είναι σε φυσιολογικές τιμές, αλλά.. τίποτα. Γενικά ούτε το πρώτο μου παιδάκι ήρθε εύκολα και θεωρώ ότι μεγάλη ευθύνη σε αυτό είχε και ο κύκλος μου που ήταν ασταθής.

Τελευταία επειδή.. μια η στεναχώρια, λίγο το άγχος, λίγο τα χρόνια που περνάνε.. διανύω περίοδο δύσκολη πήρα και τεστ για να δω την ωορρηξία μου το οποίο δε βγαίνει πότε θετικό!

Έχει συμβεί σε καμιά σας;

 

καλημερα κοριτσι μου...τωρα ειδα το θεματακι σου!ειμαι πανω κατω στα ιδια...ορμονολογικες δεν εχω κανει ακομα να δω προλακτινη -προγεστερονη κτλ...αλλα πιστευω ειναι το επομενο βημα....αυτον τον κυκλο πηρα τεστακια κ εγω...ειμαι σημερα στην 22η μερα του κυκλου...για μενα που εχω κυκλο 34-35 μερες υποτιθεται επρεπε να εχω δει θετικο τις προηγουμενες αλλα τιποτα...αρα η παω για μεγαλυτερο κυκλο η δεν εκανα ωορρηξια αυτον τον κυκλο...τι να πω?κ εγω στο ψαξιμο :?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κοριτσια! Εκανα ορμονολογικο ελεγχο και η προλακτινη μου ειναι 77! Η ενδοκρινολογος μου εδωσε τo dostinex για ενα μηνα... μισο χαπι την εβδομαδα! Εχω καθυστερηση 6 μερες εκανα τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε αρνητικο! Εχω πρηξιμο και υγρα. Η περιοδος μου ειναι σταθερη! Υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεαστει ο κυκλος μου απο το dostinex?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας κορίτσια, Έχω και εγώ ένα θεματάκι με την προλακτίνη μου. Προσπαθούμε για μωράκι εδώ και 6 μήνες περίπου αλλά τίποτα. Έκανα πολλά τεστάκια ωορηξίας αλλά δεν έπιανε και 1-2 μήνες δεν είχα καθόλου ωορηξία. Προχθές έκανα αναλύσεις και η προλακτίνη μου βγήκε 700 :-( Άρχησα θεραπεία με DOSTINEX χθές το βράδυ. Μου είπε να το παίρνω 1 φορά την εβδομάδα για 3 μήνες άντε και ο Θεός βοηθός. Έχει κάποια κοπέλα εδώ στο φόρουμ η οποία είδε άμεσω αποτέλεσμα να μου δώσει και μένα λίγο θάρρος?? Είμαστε παντρεμένοι ανάμιση μήνα και αναπομονούμε πως και πως για ένα νέο μέλος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι καινούρια στο forum και δεν ξέρω αν γράφω στην κατάλληλη ενότητα. Θα μπορούσε κάποια να μου προτείνει κάποιον ενδοκρινολόγο στην Αθήνα, εξειδικευμένο στην αναπαραγωγή;  αν είναι και σε νοσοκομείο ακόμη καλύτερα. Αντιμετωπίζω προβλήματα εξαιτίας προλακτινωματος. Διαβάζω τις ιστορίες σας και νιώθω λίγο πιο αισιόδοξη! Να είστε όλες καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Νεα στην ομαδα....

Πριν απο περιπου 15 χρονια στα 21 μου και μετα απο διαπιστωση οτι εμφανιζα "γαλα" στο στηθος , κανοντας εξετασεις ειχα αυξημενη προλακτινη , δεν θυμαμαι ποσο, επισης μου ζητησαν να κανω  απλη ακτινογραφία  τουρκικού εφιππίου στο κεφαλι.Αυτη ηταν καθαρη, απ'οτι καταλαβαινω απο οσα εχω διαβασει στα σχολια σας , κανουνε πια μαγνητικη και καποια πιο ειδικη εξεταση .

Τοτε αυτο δεν επηρρεαζε καπου την υγεια μου, δεν θυμαμαι να μου δωσανε και καποια θεραπεια, οποτε το αφησα.

Σημερα στα 36 μου πια, και ηδη 6 μηνες προσπαθειας για μωρακι, εκανα εξετασεις ορμονικες (μου πηρανε αιμα σε 2 διαφορετικες ημερες ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ, την 4η ημερα περιοδου και την 16η ημερα -ΕΧΩ 25 ΗΜΕΡΕς ΚΥΚΛΟ) βγηκαν ολα καλα ΕΚΤΟΣ απο την προλακτινη αυξημενη , η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τα νουμερα οπως τα διαβαζω και επειδη δεν εχω τα αποτελεσματα , θυμαμαι να ειναι στα 600 plus... σημερα και ενω ειχαμε ραντεβου για να δουμε τα αποτελεσματα (και ειμαι στη 2η ημερα περιοδου) μου πηρε παλι αιμα για προλακτινη. Σε 1 εβδομαδα θα κανουμε ενδοκολπικο υπερηχο . Ειναι 1η φορα που πηγα σε αυτη τη γιατρο, λογω μετακομισης στο εξωτερικο....δεν μου ανελυσε κατι αλλο....ρωτησε αν εχω εξετασει το κεφαλι...ισως το προτεινει....

Ο κυκλος μου ειναι σταθερος ολα τα χρονια, αν και παρατηρω μειωση της ροης πια και μερικες ημερες πριν καφε.

Και θυροειδης καθαρος .

 

.....ισως η περασμενη ηλικια επισης...;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mat.S είπε:

Καλησπέρα σας.

Νεα στην ομαδα....

Πριν απο περιπου 15 χρονια στα 21 μου και μετα απο διαπιστωση οτι εμφανιζα "γαλα" στο στηθος , κανοντας εξετασεις ειχα αυξημενη προλακτινη , δεν θυμαμαι ποσο, επισης μου ζητησαν να κανω  απλη ακτινογραφία  τουρκικού εφιππίου στο κεφαλι.Αυτη ηταν καθαρη, απ'οτι καταλαβαινω απο οσα εχω διαβασει στα σχολια σας , κανουνε πια μαγνητικη και καποια πιο ειδικη εξεταση .

Τοτε αυτο δεν επηρρεαζε καπου την υγεια μου, δεν θυμαμαι να μου δωσανε και καποια θεραπεια, οποτε το αφησα.

Σημερα στα 36 μου πια, και ηδη 6 μηνες προσπαθειας για μωρακι, εκανα εξετασεις ορμονικες (μου πηρανε αιμα σε 2 διαφορετικες ημερες ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ, την 4η ημερα περιοδου και την 16η ημερα -ΕΧΩ 25 ΗΜΕΡΕς ΚΥΚΛΟ) βγηκαν ολα καλα ΕΚΤΟΣ απο την προλακτινη αυξημενη , η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τα νουμερα οπως τα διαβαζω και επειδη δεν εχω τα αποτελεσματα , θυμαμαι να ειναι στα 600 plus... σημερα και ενω ειχαμε ραντεβου για να δουμε τα αποτελεσματα (και ειμαι στη 2η ημερα περιοδου) μου πηρε παλι αιμα για προλακτινη. Σε 1 εβδομαδα θα κανουμε ενδοκολπικο υπερηχο . Ειναι 1η φορα που πηγα σε αυτη τη γιατρο, λογω μετακομισης στο εξωτερικο....δεν μου ανελυσε κατι αλλο....ρωτησε αν εχω εξετασει το κεφαλι...ισως το προτεινει....

Ο κυκλος μου ειναι σταθερος ολα τα χρονια, αν και παρατηρω μειωση της ροης πια και μερικες ημερες πριν καφε.

Και θυροειδης καθαρος .

 

.....ισως η περασμενη ηλικια επισης...;

 

Ευχαριστω

ναι αν ειναι μεγαλη η τιμη πρεπει να.κανεις μαγνητικη παλι σε τι μοναδα μετρησης την.μετρανε εκει διπλα δεν.εχει.φυσιοκογικα ορια στο χαρτι?. αν ειναι ιδια με εδω η μοναδα μετρησης  ειναι τεραστια η τιμη παντως κ συλληψη μωρου με.τετοια τιμη προλακτινης δεν γινετε. παντως ειναι ενα θεμα που λυνετε ευκολα οποτε μην ανχωνεσε . 

η ηλικια σου ειναι μια χαρα αν οι αλλες ορμονες σου fsh lh e2 ειναι φυσιολογικες σημαινει οτι κ η ηλικια του αναπαραγωγικου συστηματος σου ειναι τελεια. η προλακτινη δεν εχει καμια.σχεση με την ηλικια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα σε όλες! 
διαβαζω τα σχόλια σας σχετικά με τη προλακτινη κ έχω πολλές απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. 
ειμαι 36 κ στα 33 άρχισα να έχω θέμα με τη περίοδο μου. Ο γυναικολόγος μου είπε δεν είναι τίποτα κ μου έδωσε βιταμίνες. Κάνω εξετάσεις βλέπουμε τη προλακτινη ανεβασμένη πάλι δεν είναι τίποτα η απάντηση του κ μου δίνει μια θεραπεία για δυο μήνες ξανά εξετάσεις κ η απάντηση του πάλι δεν έχεις τίποτα πάρε αντισιλλυπτικα όλα καλά. Πήγα σε δυο άλλους γυναικολόγους κ μου λένε προ εμμηνόπαυση. Πάω σε ενδοκρινολόγους δεν έχεις εμμηνόπαυση λόγω τις προλακτινης είναι έτσι ο οργανισμός σου. Ένα χρόνο τώρα δε βλέπω καμία αλλαγή μόνο 20 κιλά παραπάνω κ τώρα το τελευταίο δίμηνο ντοστινεξ, ένα χρόνο τώρα επερνα clucoplus. Η τελευταία ενδοκρινολόγος με παραπέμπει σε εξωσωματική κ να σταματήσω όλα τα χάπια. Καμία με παροιμία εμπειρία να με βοηθησει;;; Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

@mairoula_missy δεν έχω ιατρικές γνώσεις. Έχω μια μικρή, κάπως σχετική εμπειρία οπότε μπορεί αυτά που θα σας πω να σας φανούν χρήσιμα ή και όχι.

 

- Εκτός από αιματολογικές-ορμονικές εξετάσεις έχετε κάνει μαγνητική τουρκικού εφιππίου; Μπορεί να δείξει ή όχι ινοαδένωμα υπόφυσης και να βοηθήσει στην εύρεση ή τον αποκλεισμό αυτού του αιτίου υπερπρολακτιναιμίας. Και πχ η εμμηνόπαυση που αναφέρθηκε να μην έχει σχέση. Εάν δεν έχετε κάνει, συζητήστε το με τον ιατρό σας.

- Έχετε ελεύθερες επαφές για πάνω από έτος; Η αυξημένη προλακτίνη δεν είναι απαραιτήτως και πάντα, από μόνη της ανασταλτικός παράγοντας σύλληψης. Εγώ με σημαντικά αυξημένη προλακτίνη, υποψία αδενώματος και άνευ αγωγής, έμεινα έγκυος με αυτόματη σύλληψη επιβεβαιωμένα δύο φορές. Θέλω να πω ότι εάν δεν επιτυγχάνεται σύλληψη στην περίπτωση σας (και επιπλέον η προλακτίνη σας είναι ρυθμισμένη με αγωγή από ότι καταλαβαίνω) μήπως να ελέγξετε το θέμα και σε άλλες παραμέτρους. Επίσης συζητήστε το με τους ιατρούς σας.

- Την αύξηση του βάρους την αποδίδετε σε άλλα αίτια πλήν πχ μιας άστατης διατροφής-κακών διατροφικών συνηθειών-μείωση σωματικής δραστηριότητας; Δηλαδή δεν αλλάξατε τρόπο ζωής, κι έχετε υποψία ότι οφείλετε σε οργανικά αίτια; Εάν ναι, να το κοιτάξετε επίσης το θέμα. Τα παραπάνω από το υγιές όριο, κιλά, καθώς μιλάτε για αρκετά παραπάνω, δεν βοηθούν ούτε σε σχέση με το αιματολογικό-ενδοκρινολογικό προφίλ μας, ούτε αποτελούν καλό υπόβαθρο για την έναρξη εξωσωματικής εάν προχωρήσετε έτσι. Συζητήστε κι αυτό το κομμάτι επίσης με τους ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...