Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΝΟΥ... ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η' ΠΛΑΙ?


ΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΝΟΥ... ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η' ΠΛΑΙ?  

1.274

  1. 1. ΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΝΟΥ... ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η' ΠΛΑΙ?



Recommended Posts

Εμένα ο μικρός στον ύπνο του γκρινιάζει και όταν δοκίμασα να του αλλάξω στάση και να τον βάλω μπρούμυτα (πάντα με επίβλεψη) έκανε έναν ύπνο πού να σας περιγράφω.....!!! εκεί που κοιμόταν μαξ μισή ώρα με το μπρούμυτα μπορεί να φτάσει τις 2 ώρες!! σώθηκα!!!!:lol:

Οσο για το πλάι σπάνια τον βολεύει. Θα το δεχθεί μόνο άν τον βάλω κάτω κοιμισμένο και δέν το καταλάβει διαφορετικά αρχίζει τα κλάματα.

 

 

u1062855.png

sWNjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλάθος ψήφησα ανάσκελα, αλλά προτιμούσα να είναι στο πλάϊ, είμουν πιο σίγουρη. Ο μικρός μου είναι τρισήμιση χρονών και πήγενω πόλλες φορές και τον γυρνάω στο πλάϊ.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ, ΟΜΩΣ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ. ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΛΑΓΙΑ!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, Ε?

:eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ, ΟΜΩΣ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ. ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΛΑΓΙΑ!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, Ε?

:eek:

 

καθόλου! Και έμενα έτσι κάνουν. σε λίγο καιρό δεν θα έχει σημασια πως θα τα βάζεις, θα παίρνουν τη θέση που τους αρέσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην αρχη την εβαζα στο πλαι στηριγμενη σε μια πετσετουλα πισω απο την πλατη της

μεχρι που μια μερα γυρισε ανασκελα με το κεφαλακι της στρεμενο προς την πετσετουλα λεω αυτη θα παθει ασφυξια εβγαλα την πετσετουλα και την εβαζα ανασκελα και γυρνουσε το κεφαλακι της ειτε δεξια ειτε αριστερα

 

εδω και 2 βδομαδες την βαζω ανασκελα αλλα της αρεσει και γυριζει στο πλαι:)

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια πριν 4 χρόνια στον πρώτο μου γιο μας είχαν πει οι νεογνολόγοι στο πλάι. Μία από τη μία, μία από την άλλη για να είναι και ομοιόμορφο το κεφαλάκι μας.

 

Στο δεύτερό μου μωράκι μας είπαν ότι η θέση μπρούμητα και στο πλάι ενοχοποιούνται για περισσότερα περιστατικά του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου και οι τελευταίες μελέτες έδειξαν ότι εντέλει η πιο ασφαλής θέση είναι ανάσκελα.

Κι εγώ τους είπα πως θα είναι δύσκολο να είναι ανάσκελα όταν εμένα το μικρούλι μου βγάζει γουλίτσες από το στόμα μην πάθει καμιά εισρόφηση και μου είπαν τότε να τον βάζω ή στο ριλάξ ή να έχω 30μοίρες ανάκλιση στο κρεβατάκι του (έβαλα κάτω από το στρωματάκι 2-3 εγκυκλοπαίδειες) και μια χαρά. Βέβαια είναι μεν ανάσκελα αλλά το κεφαλάκι φροντίζω να το έχει στο πλάι εναλλάξ όσο γίνεται για να μην πατικωθεί και γίνει σαν τον Μπόλεκ ή μήπως τον Λόλεκ (δεν τους θυμάμαι).

 

Βέβαια στο επόμενο μωρό μου μπορεί να αλλάξουν πάλι τα δεδομένα και οι στατιστικές και να μας λένε να τα κοιμίζουμε τα μωρούλια μας σε καμιά αιώρα στον αέρα για να μην έχουν πουθενά εμπόδια να ασφυκτιούν. Μετά θα βγούν σύνδρομα αιφνίδιας πτώσης. lol E, τι να πω.... Όλο τις αλλάζουν τις θεωρίες τους.

Όπως και με τον αφαλό. Στην πρώτη γέννα είχα πρόγραμμα με betadine και οινόπνευμα και όχι βρέξιμο και στη δεύτερη τίποτα από αυτά και μπορούσαμε και να το βρέχουμε. Δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

την κοιμίζω ανάσκελα, αλλά το κεφαλάκι το πάει μόνη της στο πλάι. γελάμε με τον πατέρα της όταν την βρίσκουμε πολλές φορές να κοιμάται με τα πόδια ψηλά, ακουμπισμένα στα πλαϊνά του λίκνου. κοιμάται και τεντώνει τα πόδια της. Κάποιες φορές χασμουριέται και στον ύπνο της. Αυτό το τελευταίο το κάνει και ο παππούς της. Γονίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια από την ίδια παιδίατρο άκουσα 2 διαφορετικές θεωρίες. Όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη το 1992 μου είχε πει να την κοιμίζω μόνο μπρούμυτα. Το 2002 γέννησα τη δεύτερη και τότε μου είπε μόνο στο πλάι. Αυτά βέβαια ίσχυαν μέχρι το μωρό να αρχίσει να αλλάζει μόνο του στάσεις. Γιατί μετά όπως και να τα βάλουμε εμείς οι γονείς αυτά θα γυρίσουν αλλιώς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια πριν 4 χρόνια στον πρώτο μου γιο μας είχαν πει οι νεογνολόγοι στο πλάι. Μία από τη μία, μία από την άλλη για να είναι και ομοιόμορφο το κεφαλάκι μας.

 

Στο δεύτερό μου μωράκι μας είπαν ότι η θέση μπρούμητα και στο πλάι ενοχοποιούνται για περισσότερα περιστατικά του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου και οι τελευταίες μελέτες έδειξαν ότι εντέλει η πιο ασφαλής θέση είναι ανάσκελα.

Κι εγώ τους είπα πως θα είναι δύσκολο να είναι ανάσκελα όταν εμένα το μικρούλι μου βγάζει γουλίτσες από το στόμα μην πάθει καμιά εισρόφηση και μου είπαν τότε να τον βάζω ή στο ριλάξ ή να έχω 30μοίρες ανάκλιση στο κρεβατάκι του (έβαλα κάτω από το στρωματάκι 2-3 εγκυκλοπαίδειες) και μια χαρά. Βέβαια είναι μεν ανάσκελα αλλά το κεφαλάκι φροντίζω να το έχει στο πλάι εναλλάξ όσο γίνεται για να μην πατικωθεί και γίνει σαν τον Μπόλεκ ή μήπως τον Λόλεκ (δεν τους θυμάμαι).

 

Βέβαια στο επόμενο μωρό μου μπορεί να αλλάξουν πάλι τα δεδομένα και οι στατιστικές και να μας λένε να τα κοιμίζουμε τα μωρούλια μας σε καμιά αιώρα στον αέρα για να μην έχουν πουθενά εμπόδια να ασφυκτιούν. Μετά θα βγούν σύνδρομα αιφνίδιας πτώσης. lol E, τι να πω.... Όλο τις αλλάζουν τις θεωρίες τους.

Όπως και με τον αφαλό. Στην πρώτη γέννα είχα πρόγραμμα με betadine και οινόπνευμα και όχι βρέξιμο και στη δεύτερη τίποτα από αυτά και μπορούσαμε και να το βρέχουμε. Δεν βγάζω άκρη...

 

Πρόληψη: Οι πιθανότητες να παρουσιαστεί το σύνδρομο του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου μειώνονται όταν:

 

1. ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!! Επειδή το κεφάλι θα γείρει οπωσδήποτε προς τη μία ή την άλλη μεριά, δεν υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί το μωρό, όπως φοβόμασταν παλαιότερα. Καλή θέση επίσης είναι και στο πλάι, πρέπει όμως να αποφεύγονται διάφορα τριγωνικά ή σφηνοειδή μαξιλάρια που υπάρχουν στην αγορά, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος το μωρό να γυρίσει μπρούμυτα! Τονίζω ξανά, πως ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

2. ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!! Μαξιλάρι επιτρέπεται, το νωρίτερο μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού μας.

3. Οι πιθανότητες μειώνονται σε πολύ μεγάλο ποσοστό, εάν το μωρό κοιμάται κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε δικό του κρεβατάκι, αλλά μέσα στο υπνοδωμάτιο των γονιών του.

4. Στερεώνουμε στις άκρες του κρεβατιού το σεντόνι ή το πάπλωμα (π.χ. το γυρίζουμε κάτω από το στρώμα), ώστε το μωρό να μην μπορεί να το τραβήξει πάνω από το κεφάλι του. Το χειμώνα ίσως είναι προτιμότερη η χρήση υπνόσακου ειδικού για την ηλικία του μωρού.

5. Τέλος, το ποσοστό μειώνεται σημαντικά, εάν η μητέρα δεν καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ή εν πάση περιπτώσει καπνίζει λιγότερα από 5 τσιγάρα την ημέρα.

 

Άρθρο από το gyn.gr

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_12.asp

 

Δείτε και για τη συσκευή ανίχνευσης βρεφικής άπνοιας angelcare.

Πιστεύω πως ο συνδυασμός τους μας κάνει να είμαστε πιο ασφαλείς.

Με εκτίμηση,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!! Επειδή το κεφάλι θα γείρει οπωσδήποτε προς τη μία ή την άλλη μεριά, δεν υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί το μωρό, όπως φοβόμασταν παλαιότερα. Καλή θέση επίσης είναι και στο πλάι, πρέπει όμως να αποφεύγονται διάφορα τριγωνικά ή σφηνοειδή μαξιλάρια που υπάρχουν στην αγορά, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος το μωρό να γυρίσει μπρούμυτα! Τονίζω ξανά, πως ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

2. ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!! Μαξιλάρι επιτρέπεται, το νωρίτερο μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού μας.

3. Οι πιθανότητες μειώνονται σε πολύ μεγάλο ποσοστό, εάν το μωρό κοιμάται κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε δικό του κρεβατάκι, αλλά μέσα στο υπνοδωμάτιο των γονιών του.

4. Στερεώνουμε στις άκρες του κρεβατιού το σεντόνι ή το πάπλωμα (π.χ. το γυρίζουμε κάτω από το στρώμα), ώστε το μωρό να μην μπορεί να το τραβήξει πάνω από το κεφάλι του. Το χειμώνα ίσως είναι προτιμότερη η χρήση υπνόσακου ειδικού για την ηλικία του μωρού.

5. Τέλος, το ποσοστό μειώνεται σημαντικά, εάν η μητέρα δεν καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ή εν πάση περιπτώσει καπνίζει λιγότερα από 5 τσιγάρα την ημέρα.

 

Άρθρο από το gyn.gr

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_12.asp

 

Δείτε και για τη συσκευή ανίχνευσης βρεφικής άπνοιας angelcare.

Πιστεύω πως ο συνδυασμός τους μας κάνει να είμαστε πιο ασφαλείς.

__________________

Με εκτίμηση,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΛΛΕΣ 4-6 ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ ΟΡΘΙΑ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΤΗΝ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ,ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ!!!HELPPPPPPPPP

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα.Όταν θήλαζε και κοιμόταν αμέσως χωρίς να ρευτεί(επειδή δεν είναι παχύ γάλα)την έβαζα στο πλάι.Τώρα το βράδυ καθώς κοιμάται είναι ανασκελά και πολύ σπάνια θα γυρίσει μόνη της μπρούμυτα

m661c5sfu5yuz2kp.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μόλις μπορούσαν τα μωρά μου από την μπρούμητη θέση να σηκώσουν λίγο το κεφαλάκι, τα έβαζα μπρούμητα για ύπνο και ας ήταν φαγωμένα (έτσι χώνευαν κι όλας γρήγορα). Στο μισό μήνα σίγουρα (ακόμα και πιο γρήγορα). Για πχ το 2ο παιδί μου που γεννήθηκε μεγάλο και από την 1η στιγμή είχε πολύ δύναμη στον αυχένα της, κοιμόταν μπρούμητα.

Να προσθέσω ότι τα μωρουλίνια μου τα κοίμιζα (όπως και τον μπέμπη μου τώρα) στο διπλό, στη μέση εμού και του αντρός μου για 6 μήνες τουλάχιστον. Έτσι δεν είχα και το άγχος μη μου πάθει κάτι και δεν το καταλάβω.

 

Οι τελευταίες οδηγίες πάντως από το μαιευτήριο είναι: τα βρέφη πρέπει να κοιμούνται ΑΝΑΣΚΕΛΑ αφού βέβαια τα χωνέψεις προηγουμένως.

 

Όταν μεγαλώσουν έχει το καθένα το "στυλ" του. Ο μεγάλος προτιμάει μπρούμητα, η κόρη ανάσκελα και να πλακώνει το χέρι της (πώς το κάνει δεν καταλαβαίνω),η μικρή στριφογυρίζει και ο μπέμπης μπρούμητα προς το παρόν.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σημερα το πρωι που ξυπνησα την ειδα πρωτη φορα να κοιμαται μππρουμητα..Λεω..παει δεν αναπνεει!ηταν τελειως κρυμμενη η μυτη της!πως καταφερνε και ανεπνεε πραγματικα απορω!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι που ξυπνησα την ειδα πρωτη φορα να κοιμαται μππρουμητα..Λεω..παει δεν αναπνεει!ηταν τελειως κρυμμενη η μυτη της!πως καταφερνε και ανεπνεε πραγματικα απορω!

 

Μην αγχώνεσαι. 5 μηνών έχει τον έλεγχο του αυχένα. Μπορεί δηλ να γυρίσει δ-αρ το κεφαλάκι του. Εγώ όπως είπα μπρούμμητα τον βάζω τον μπέμπη μου εδώ και μήνες.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια κόρη 5 μηνών. Παρόλο που την βάζω ανάσκελα,επιμένει να γυρνάει μπρουμυτα εδώ και ένα μήνα και να πλακώνει το χέρι της, με αποτέλεσμα να ξυπνάει! Ξέρω πως το μπρούμυτα δεν ενδύκνειται λόγω του αιφνίδιου θανάτου, αλλά η παιδίατρος που είπε ότι από τη στιγμή που γυρνάει μόνη της μπρούμυτα δεν μπορώ να κάνω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας κοιμάται ανάσκελα όταν έχει ρευτεί αρκετά μετά το φαγητό του και στο πλάι όταν φοβόμαστε ότι δεν έχει ρευτεί αρκετά και μπορεί να κάνει γουλίτσες. Σπάνια τον βάζουμε να κοιμηθεί μπρούμυτα για να ξεπιαστεί, όταν όμως τον έχουμε υπό την επίβλεψή μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμας από σαραντα ημερών αρνείται να κάτσει σε μια θέση.......ρε τί μαξιλαρακια, τί κουβερτάκια....τίποτα......εεε την αφήνω κι εγώ να κάνει ότι θέλει.....τη γυρνάω και λίγο στο πλαι να ξεπιαστεί.....αλλά βολεύεται ανάσκελα.....

Μια φορά που παιζαμε και την είχα μπρούμυτα ξαφνικά πεφτει και κοιμάται!!!!!!!! Επειδή ο γιατρός μας είχε πει ποτε να μην κοιμάται μπρούμυτα την ξύπνησα και συνεχίσαμε το παιχνίδι....δεν την έχω βαλει ποτε μπρουμυτα να κοιμηθει, αν και νομίζω θα βολευόταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν είναι μπρούμυτα κοιμάται πιο καλά και πιο γρήγορα, ωστόσο, αποφεύγω να τον βάζω έτσι γιατί φοβάμε.... αν θα τον βάλω θα τον αφήσω μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και μετά θα πάω να τον γυρίσω ανάσκελα, όπως μου συνέστησε τόσο ο παιδίατρος της κλινικής που γέννησα όσο και του μικρού μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...