Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το ονομα του μωρου μου!


gatoulaaa

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλοί Άγιοι και Αγίες που έχουν συνωνυμία, π.χ. Είναι η Αγία Ειρήνη η Μεγαλομάρτυς που γιορτάζει στις 5 Μαϊου, είναι η Αγία Ειρήνη που τιμάται μαζί με τον Άγιο Ραφαήλ και τον Άγιο Νικόλαο την Τρίτη του Πάσχα, είναι και η Αγία (για άλλους Οσία) Ειρήνη η Χρυσοβαλάντου (δηλ. της μονής Χρυσοβαλάντου) που γιορτάζει στις 28 Ιουλίου.

Ειδικότερα, η Αγία (για άλλους Οσία) Ειρήνη ήταν ηγουμένη της μονής Χρυσοβαλάντου κι έτσι έμεινε το Χρυσοβαλάντου, δεν είναι δηλαδή το Χρυσοβαλάντου το όνομά της, το οποίο είναι μόνο Ειρήνη, αλλά είναι χαρακτηρισμός από τη μονή όπου ήταν ηγουμένη. Το είπε παραπάνω και η supergirl77, δηλαδή αν την έβγαζες στη χάρη της Παναγίας της Τρυπητής, πώς θα την φώναζες, Τρυπητή;

Νομίζω επίσης, αν θέλεις ρώτησε και στην Αρχιεπισκοπή, πως δεν μπορείς να την βαπτίσεις Ειρήνη Χρυσοβαλάντω, διότι κατ' αρχήν δεν υπάρχει το Χρυσοβαλάντω, αλλά το Χρυσοβαλάντου, αλλά μόνο Ειρήνη και από εκεί κι έπειτα διαλέγεις εσύ να τη γιορτάζεις 28 Ιουλίου που γιορτάζει η Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.

Όμως το όνομα της Αγίας είναι Ειρήνη και όχι Χρυσοβαλάντω. Αλήθεια, πώς η κατάληξη -ου (από τη μονή Χρυσοβλάντου) έγινε -ω και εξελίχθηκε σε όνομα Χρυσοβαλάντω δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ αυτά τα ονόματα! Και όταν μπαίνουν στη μέση πεθερικά, τάματα και υποχρεώσεις, άντε βγάλε άκρη.

 

Γεγονός είναι ότι η Αγία λέγεται Ειρήνη-Χρυσοβαλάντω και όπως ανέφερε και κάποια κοπέλα νωρίτερα το "Χρυσοβαλάντω" είναι χαρακτηρισμός του ονόματος της Αγίας. Αν θέλεις να εκπληρώσεις το τάμα σου και να τιμήσεις την Αγία, το παιδί Ειρήνη-Χρυσοβαλάντω θα το βαφτίσεις, όχι το αντίθετο. Ρώτα όποιον πνευματικό θέλεις, το ίδιο θα σου πει.

Το να το πεις Χρυσοβαλάντω-Ειρήνη, να μην εκπληρώσεις έτσι το τάμα σου και μόνο για να πας κόντρα στον πεθερό κατά την ταπεινή μου άποψη δεν είναι σωστό. Είναι σα να βάζεις πρώτα τα προσωπικά σου και μετά το τάμα. Με αυτή τη λογική, πες το και Καλλιόπη, το ίδιο κάνει. Και όλα αυτά στα λέω εγώ που δεν πιστεύω στα τάματα, ούτε είμαι πιστή. Αλλά ακόμα και σε εμένα, το να αλλάξεις τη σειρά δεν μου φαίνεται σωστό.

 

Άλλωστε, το πως θα φωνάζετε το παιδί είναι άλλη ιστορία. Και εμένα τα ανίψια μου έχουν διπλά ονόματα, όλοι τα φωνάζουμε με τα δεύτερα ονόματα ενώ οι γιαγιάδες με τα πρώτα. Τώρα που είναι μεγάλες κοπέλες, μέχρι και οι γιαγιάδες συνήθισαν. Πάντως, το Χρυσοβαλάντω αυτούσιο δε θα βρεθεί άνθρωπος που να σου πει ότι του αρέσει ενώ τα υποκοριστικά του είναι γενικά αποδεκτά.

 

Η αλήθεια είναι ότι το να θέλει να επιβάλλει το όνομα της μητριάς ο πεθερός είναι λίγο περίεργο, εκτός και αν η μητριά έχει σταθεί μάνα για τα παιδιά του (και τον άντρα σου μέσα σε αυτά) οπότε τότε το καταλαβαίνω.

 

Να θυμάσαι πάντα ότι το όνομα το κάνει ο άνθρωπος. Αυτός του δίνει ομορφιά. Δεν αξίζει να μαλώνετε οικογένειες για ονόματα, πόσο μάλλον που στην περίπτωσή σου και τον πεθερό μπορείς να ευχαριστήσεις και το τάμα σου να εκπληρώσεις. Ας την φωνάζουν αυτοί Ειρήνη και εσείς Χρύσα, Βάλια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα προβλημα που εχει δημιουργηθει με την οικογενεια του αντρα μου.οι γονεις του ειναι χωρισμενοι πολλα χρονια και ο πατερας του ειναι ξαναπαντρεμενος με αλλη γυναικα εδω και 30 χρονια.εχω μια μπεμπα 9 μηνων και η βαπτιση του παιδιου θα γινει του χρονου.εχουμε ταξει το παιδι στην αγια ειρηνη τη χρυσοβαλαντω γιατι με βοηθησε να πιασω παιδι και θελουμε να τη βγαλουμε χρυσοβαλαντω .το προβλημα ειναι οτι η νυν γυναικα του λεγεται ειρηνη και θελει να το βγαλουμε ετσι ο πατερας του γιατι εχει το ονομα της γυναικας του .εμεις ειπαμε οτι θα το βγαλουμε χρυσοβαλντω αυτο που θα ακουστει στην εκκλησια και εκεινος λεει οτι θα το φωναζει ειρηνη.η πρωτη του γυναικα εχει αλλο ονομα αλλα μας οτι κανονικα εχει το δικαιωμα εκεινη για το ονομα αλλα επειδη εχουν μπερδευτει τα πραγματα λογω ονοματος να το βγαλουμε χρυσοβαλαντω και ας το φωναζουν ειρηνη μονω εκεινοι ειρηνη.τι να κανω?ειναιλεει ανενδοτος στο ονομα του παιδιου.στην εκκλησια τι πρεπει να πω για το ονομα του παιδιου?μπορω να το βγαλω σκετο χρυσοβαλαντω χωρις να εχω προβληματα με κανενα?πειτε μου σας παρακαλω..για ονομα ολα αυτα..αν ειναι δυνατον!

 

Να κανω μια ερωτηση??? θελεις να ονομασεις το μωρο Χρυσοβαλαντου λογω ταματος η σου αρεσει αποκλειστικα??? ρωταω γιατι κανονικα ειναι Αγια Ειρηνη και το ονομα αυτο καθαυτο θα πρεπει να ειναι Ειρηνη (μεγαλομαρτυρας, γιορταζει 5 μαιου), ασχετα με το γεγονος οτι η 2η γυναικα του πεθερου σου ονομαζεται Ειρηνη!!!

 

Το Χρυσοβαλαντου βγαινει απο την μονη στην οποια η Οσια Ειρηνη μονιασε (βλ. Βιους Αγιων). Ειναι Οσια Ειρηνη-Χρυσοβαλαντου και γιορταζει στις 28 ιουλιου (οπως αναφερουν και τα κοριτσια παραπανω).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την cateyes. Η Αγία ονομάζεται Ειρήνη Χρυσοβαλάντου όχι Χρυσοβαλάντω...πιστευω θα στο εξηγήσει και ο παπάς...αλήθεια σε παπα απευθύνθηκες για να σου πει πως θα έπρεπε να ονομάσεις το παιδί για να τιμήσεις την αγία?? Και δηλ αν το ονομάσεις Χρυσοβαλάντω και το φωνάζεις Χρυσή θα τιμήσεις τελικά την Αγία???:confused:

Για μένα το πιθανότερο είναι να σου πει ο παπάς να το βαπτίσεις Ειρήνη και να το γιορτάζεις 28 Ιουλίου που γιορτάζει η συγκεκριμένη Αγία...διοτι ΧρυσοβαλαντΟΥ όνομα δεν υπάρχει...

Νομίζω πρέπει να επικεντρωθείς στο ταμα σου και στο να επιλέξεις ένα πραγματικά όμορφο όνομα για το παιδι...και να ρωτησω και κάτι τελευταιο..αν την μητρια-πεθερά την έλεγαν Χρυσοβαλάντω μήπως τότε προτιμούσες το Ειρήνη που αντικειμενικά είναι και ένα πιο όμορφο όνομα που μάλιστα μπορεί να μεταφραστεί και σε πολλές γλώσσες???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια ανάτρεξα στο εορτολόγιο του Ιουλίου. Στις 28 Ιουλίου γιορτάζει η Ειρήνη, η ΧρυσοβαλάντΟΥ και η Χρυσοβαλαντία προς τιμήν της Αγίας Ειρήνης ΧρυσοβαλάντΟΥ...

Τωρα αν θες να εγγραφει στα χαρτια το παιδί ΧρυσοβαλαντΟΥ και όχι Ειρήνη νομίζω ότι απλά δίνεις μεγάλη αξία στην μητρια-πεθερά που τελικά τη βάζεις πάνω από το μωρό!! Εγω θα το εβγαζα Ειρήνη και θα το φώναζα Ειρήνη...ή αν με συμβούλευε ο παπάς θα το έβγαζα Ειρήνη ΧρυσοβαλάντΟΥ και θα το φώναζα πάλι Ειρήνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τυγχανει να είμαι πολλα χρονια συνδρομητρια του περιοδικου της μονης της Αγιας που βρισκεται στη Λυκοβρυση,στις τελευταιες σελιδες εχει παντα φωτογραφιες από παιδακια που γεννηθηκαν χαρη στη βοηθεια της Αγιας.Το ονομα είναι Χρυσοβαλαντη η Χρυσοβαλαντης και ποτε Ειρηνη (η Αγια που εορταζει στις 5 Μαιου).Η Χρυσοβαλαντη γιορταζει στις 28 Ιουλιου με το νέο ημερολογιο η 10 Αυγουστου με το παλαιο.Ενημερωθηκαμε σχετικα κι από την μονη για την βαπτιση μιας ανηψιας μας.Εφ οσον το εταξες σ αυτή την αγια πρεπει να βγει Χρυσοβαλαντου

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που μπαίνω στην συζήτηση,αλλά έχω νευριάσει απίστευτα...Είναι δυνατόν?από που κ ως πού θα κάνει κουμάντο ο πεθερός,τι θα πεί αυταρχικός?εφόσον ο συζυγός σου συμφωνεί το μωράκι σας να βγεί Χρυσοβαλάντου έτσι θα το βγάλετε κ σε όποιον αρέσει...μην υποκύψεις στον ψυχολογικό εκβιασμό που σου κάνει...Όχι κοριτσάκι μου,το παιδί θα πάρει το όνομα που ΝΙΩΘΕΙΣ θες ΕΣΥ να πάρει κ επιτέλους ας τελειώνει αυτό με τα ονόματα καταντάει αηδία δηλ.αν το παιδάκι θα το πείς Ειρήνη θα το αγαπάει περισσότερο?ΕΛΕΟΣ κ στην τελική κ το τάμα να μην είχες κάνει αν ήταν να δώσεις ένα όνομα να έδινες της γυναίκας που έφερε στον κόσμο τον άντρα που παντρεύτηκες,που είναι δίπλα σου,που σε κάνει ευτυχισμένη κ βοήθησε να φέρεις στον κόσμο μια κούκλα...

WF0Ip3.pngGDwep3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε ανεξαρτητα απο την αντιπαθεια που νοιωθεις για τον πεθερο, να δεις τα πραγματα σαν να μην εισαι εσυ η μαμα αλλα καποια αλλη. Σου αρεσει τοσο το ονομα Χρυσοβαλαντω που θελεις να το δωσεις στο κοριτσακι σου? Και θα της αρεσει και κεινης αυριο? Αφου εκανες το ταμα δωσε το σαν δευτερο ονομα μαζι με καποιο αλλο που θα αρεσει και στον συζυγο σου και με το οποιο θα το φωναζετε. Μην μπλεκεις σε αντιπαραθεσεις με αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια βαφτίζουν Χρυσοβαλάντη και κορίτσια και αγόρια .........δεν έχει σημασία που είναι όνομα μονής. (όχι ότι συμφωνώ, αλλά έτσι είναι)

Και Σουμέλα που θα έχετε ακούσει σίγουρα, πάλι όνομα μονής είναι, και μάλιστα το όρος λεγόταν Μελά, αλλά επειδή στα ποντιακά λέγανε θα πάμε Σου (=στου) Μελά, έμεινε το όνομα Σουμέλα, και πιο λαικιστί, Συμέλα...

Προσπαθήστε ωστόσο, να διαλέγετε ονόματα που να μην είναι πολύ περίεργα και μετά κοροιδεύουν τα παιδιά σας στο σχολείο. Μια συμμαθήτριά μας ήταν ταμένη στον όσιο Δαβίδ, και με τρελλή επιμονή της μητέρας βαφτίστηκε, και την φωνάζουν Δαβιδούλα. Αν δείτε τι γίνεται στο σχολείο, θα το λυπηθείτε το παιδάκι. Με κάθε καλή διάθεση....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παει στη Ροδο και το τι Τσαμπικα και Τσαμπικος υπαρχει δεν λεγεται τοπικα ειναι κατι συνηθησμενο. Θελω να πω οτι ειναι το προσονυμιο της εκει Παναγιας, της Παναγιας της τσαμπίκας (η Παναγια που φλεγεται). Τα προσονύμια τα βγάζουν γιατι αλλιως θα ειχαμε γεμίσει Μαρίες ακομα και το Παναγιωτα απο το Παναγια ειναι προσονύμιο σημαινει "πανω απο ολους τους αγιους" δεν συμφωνω οτι αν βγάλει το παιδι Χρυσοβαλαντου δεν θα εκπληρωσει το ταμα ισα ισα που το προσονυμιο ειναι αυτο που διχνει οτι εταξε το παιδι στη συγκεκριμενη αγια. Εγω εχω ακουσει πολλες φορες το Χρυσοβαλαντης και Χρυσοβαλαντου.

Εσυ θα κοιταξεις να κανεις το ταμα σου. Ολοι αλλοι θα σου κρατησουν μουτρα ειδικα αν δεν τα εχουν καλα με την εκκλησια και μετα θα πιουν ξυδι και τελος θα τους περασει. Σου μιλαω εκ πειρας.Σου ειπα και δυο να βαλεις το παιδι θα ακουει σε αυτο που θα το φωναζεις εσυ ολη μερα αλλα καλο ειναι να βαλεις ενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω να επιμείνω στη στάση του άντρα σου - το τάμα έχει την ουσία του (ότι θες να ευχαριστήσεις την Παναγία) κι έχει και την επιφανειακή του όψη (ποιο όνομα θα μπει πρώτο κτλ). Άπαξ κι εσύ τιμάς την Αγία με το να βγάλεις τη μικρή είτε Ειρήνη είτε Χρυσοβαλάντη/-ω, κάνε ό,τι θα κάνει και τον άντρα σου χαρούμενο, μη διαλύσετε και το σπίτι σας άνευ λόγου.

 

 

υγ χωρίς παρεξήγηση, το παιδί θα δυσκολευτεί όταν πάει σχολείο αν τη λένε Χρυσοβαλάντω, να το ξέρεις... Όπως κι αν τη φωνάζετε, στα χαρτιά το επίσημο γράφει πάντα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

όπως εταξες να ονοματήσεις το παιδί ετσι θα το βγαλεις και θα το φωνάζεις. Χρυσοβαλαντω? Χρυσοβαλαντω.. ουτε ειρηνη, χρυσα κτλ...Δεν παιζει μ αρεσει δεν μου αρεσει το ονομα.. είναι προσβολή!!! Συγνωμη αλλα ετσι το βλεπω εγω...

Link to comment
Share on other sites

όπως εταξες να ονοματήσεις το παιδί ετσι θα το βγαλεις και θα το φωνάζεις. Χρυσοβαλαντω? Χρυσοβαλαντω.. ουτε ειρηνη, χρυσα κτλ...Δεν παιζει μ αρεσει δεν μου αρεσει το ονομα.. είναι προσβολή!!! Συγνωμη αλλα ετσι το βλεπω εγω...

 

Καλα και τα παιδια στο σχολείο θα το αλλάξουν μετα θα την λένε Χρύσα, Χρυσή οτιδήποτε η μπορει και να το αλλάξει μονη της, δεν ειναι κακο αυτο

Αλλα γενικά συμφωνώ οτι οτι το έταξες πρεπει να το βαφτησεις

Και το δικο μου το έταξα Christian και το βάπτισα ετςι και ο παπας είπε οτι το έταξα, δεν μου είπε να τον βαπτίζω Χρήστο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με κάθε σεβασμό στη θρησκεία και στο τάμα, δε νομίζω ότι χρειάζεται να φερόμαστε στην Αγία σαν να είναι παρεξηγιάρα πεθερά.

Η δική μου λογική είναι ότι οποιοδήποτε όνομα παραπέμπει άμεσα ή έμμεσα στη συγκεκριμένη Αγία (Οσία για την ακρίβεια) θα εκπληρώσει το τάμα.

Το να ονομάσεις το παιδί Ειρήνη Χρυσοβαλάντω ολόκληρο είναι εγγύηση ότι θα του δημιουργήσεις πρόβλημα σε σχολικές αίθουσες, αυλές, αμφιθέατρα ...

Διάλεξε ένα από τα δύο χωρίς γινάτι απέναντι στον πεθερό σου (ο οποίος είναι εκτός συναγωνισμού απαράδεκτος, αλλά θα έχετε πολλές ακόμα ευκαιρίες να τσακωθείτε). Το Ειρήνη θα της εξασφαλίσει μια ομαλότερη αντιμετώπιση από τον έξω κόσμο. Επικεντρώσου στο καλό του παιδιού και όχι στη "νίκη" απέναντι στον πεθερό.

Τον νικάς σε κάτι άλλο αύριο-μεθαύριο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω παπά που είπε "μη μαλώνετε, φέρε ένα μπουκαλάκι λάδι στον άγιο και άσε το τάμα αν είναι να χωρίσει το αντρόγυνο"........ξέρω και παπά που επέμενε πως "αφού με τη θέλησή σου το έταξες, δεν μπορείς να το πάρεις πίσω"......

Ξέρω επίσης Γιάννη που μας λέει κάθε φορά ότι είναι ταμένος στον Αη Γιάννη το Ρώσο, οπότε στις 7/1 που τον παίρνουν όλοι τηλ δε γιορτάζει, αλλά δεν τον βάφτισαν Ρώσο! Και όπως σας είπα και εχτές, ξέρω και εγώ Τσαμπίκες, Σουμέλες, Χρυσοβαλάντηδες, που ναι, πήραν το όνομα του μέρους της μονής....

Άρα, καθένας κάνει ότι λέει η συνείδησή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, το καλό του παιδιού μελλοντικά είναι πιο σημαντικό απ το να πικάρεις τωρα τον πεθερό. Σε τελική ανάλυση σε μερικά (που λεει ο λόγος) χρόνια ο παππούς δε θα υπάρχει πια, ενώ το παιδί θα κουβαλάει ένα όνομα όλη του τη ζωή. Κι ως ανθρωπος που δε συμπάθησε ποτέ το όνομα που του δώσανε (ελέω γιαγιάς), το θεωρώ πολύ σημαντικό να μη σε βρίζει το παιδί κάθε φορά που θα διαβάζουν τον κατάλογο στο σχολείο ή που θα πηγαίνει σε δημόσιες υπηρεσίες.

 

όσο για το θέμα του τάματος, είναι εντελώς υποκειμενικό, αλλά ας μη μένουμε και τόσο στο "γράμμα του νόμου", ο πρώτος παπάς που αναφέρει η La Latina νομίζω πως είναι ο σοφότερος όλων.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν κ εγω ειμαι της αποψης οτι το ονομα ειναι το λιγοτερο σημασια εχει υγεια προτα κ γιαυτο δεχτικα να πουμε τον γιο μου στον πεθερο μου αλλα οταν κανεις ταμα αυτο το ονομα δινεις κ να πεις στον πεθερο οτι με ταματα δν πεζουμε εγω αυτο θα του ελεγα

Link to comment
Share on other sites

αν κ εγω ειμαι της αποψης οτι το ονομα ειναι το λιγοτερο σημασια εχει υγεια προτα κ γιαυτο δεχτικα να πουμε τον γιο μου στον πεθερο μου αλλα οταν κανεις ταμα αυτο το ονομα δινεις κ να πεις στον πεθερο οτι με ταματα δν πεζουμε εγω αυτο θα του ελεγα

 

και να καταλαβαιναν κι ολας καλα θα ήταν. Μυαλα οπιστοδρομικα που επειδη τους εκαναν παλια κουμαντο τα πεθερικα θεωρουν οτι ηρθε η σειρα τους να μας κανουν το ιδιο. Η διαφορα ειναι οτι αυτοι παντρευονταν 20 χρονων μπορει και λιγοτερο ενω εμεις 10 χρονια μεγαλυτεροι και εχοντας ζησει τη ζωή μας και οτι αυτοι κανανε παιδια 10 χρονια μικροτεροι απο εμας χωρις προβλήματα χωρις τιποτα ενω εγω ρωτωντας το γιατρο γιατι τοσο τεραστια υπογονημοτητα και προβληματα εγκυμοσηνης μου ειπε λογο μεγαλης ηλικιας της γυναικας. Ξερω ειμαι εκτος θεματος αλλα πολυ αγανακτισμενη με αυτο το εθημο.

Οσο αφορα αυτο που λεει η LA LATINA για τους παπαδες και συγκεκριμένα ο πρωτος παπας ναι και εμενα με ρωτησε αν ο αντρας ξερει για το ταμα και συμφωνει γιατι δεν ειναι σωστο να χωρισει το ζευγαρι για το ταμα και σωστο ειναι αλλα για μενα δεν μπορει να μην συμφωνει το ζευγαρι για ενα ταμα οταν βλεπει οτι δεν μπορει να κανει παιδια ή οτι κικδυνευει η γυναικα ή το παιδι ή και οι δυο.

Οπως και να το πει αρκει να συμφωνουναι και οι δυο οχι τριτοι. Δεν πρεπει να μπαινουν αλοι σε αυτη την αποφαση τελος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ένας παπάς τον οποίο θεωρώ πολύ σοβαρό άνθρωπο μου είχε πει ρητώς ότι τα τάματά μας πρέπει να αφορούν αποκλειστικά εμάς τους ίδιους και όχι τα παιδιά μας. Αυτός διαφωνούσε με το να τάζουμε τα ονόματα των παιδιών στους αγίους. Ελεγε ότι θα πρέπει οι μανάδες να τιμούν τον άγιο προσωπικά και όχι μέσω των παιδιών τους. Να λέμε θα σου ανάψω λαμπάδα, θα έρχομαι κάθε χρόνο στο μοναστήρι ή οτιδήποτε άλλο θεωρούμε σωστό και να μην εμπλέκουμε με κανέναν τρόπο κάποιον άλλο, ούτε καν τα παιδιά μας. Κατ' αυτόν το τάμα είναι προσωπικό.

 

Καταλαβαίνω βέβαια ότι όσοι τάζουν τα παιδιά τους το κάνουν από απόλυτο σεβασμό προς τον Άγιο. Στο θέμα τώρα, νομίζω ότι και Χρυσοβαλάντω να βγει το παιδί, το τάμα σαφως και είναι εκπληρωμένο. Προσωπικά γνωρίζω και άντρες και γυναίκες με αυτό το όνομα. Δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ένας παπάς τον οποίο θεωρώ πολύ σοβαρό άνθρωπο μου είχε πει ρητώς ότι τα τάματά μας πρέπει να αφορούν αποκλειστικά εμάς τους ίδιους και όχι τα παιδιά μας. Αυτός διαφωνούσε με το να τάζουμε τα ονόματα των παιδιών στους αγίους. Ελεγε ότι θα πρέπει οι μανάδες να τιμούν τον άγιο προσωπικά και όχι μέσω των παιδιών τους. Να λέμε θα σου ανάψω λαμπάδα, θα έρχομαι κάθε χρόνο στο μοναστήρι ή οτιδήποτε άλλο θεωρούμε σωστό και να μην εμπλέκουμε με κανέναν τρόπο κάποιον άλλο, ούτε καν τα παιδιά μας. Κατ' αυτόν το τάμα είναι προσωπικό.

 

 

Πολύ ενδιαφέρουσα οπτική, δεν έχει άδικο! Και αν το καλοσκεφτούμε, δεν είναι σωστό να παίρνουμε αποφάσεις και για άλλους-πχ εγώ έταξα να βαφτίσω τον μπέμπη σε συγκεκριμένο προσκύνημα εκτός Αθήνας, τάμα που θα τιμήσω πρώτα ο Θεός, το ότι θα ταλαιπωρήσω τόσον κόσμο όμως για να παραστούν είναι μια πραγματικότητα και αυτό.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

ξερω μια κοπελα που αντρας της εκανε ταμα κ το προτο το παιδι το εβγαλε στον πεθερο της γιατι ειχαν αντιρηση ολοι στο να μην παρη το προτο εγκονη το ονομα του αν κ πεθερος με πεθερα δν της ειπαν τιποτα κ το δευτερο το εβγαλε στο ονομα του αγιου που ηταν το ταμα κ τσακοθηκε με την μανα της γιατι δν εβγαλε ενα ονομα απο την οικογενια κ σιγκεκριμενα της πεθερας της κ της ειπε οτι ντροπιαστηκε δν μπορουσε να κοιταξη την συμπεθερα αν ειναι δινατον τη μυαλα κουβαλενε λες κ το ονομα θα αλαξη κατι θα γινη το παιδι καλυτερο η χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα!!έχω τεράστιο θέμα με το τι ονομα θα δώσω στον μπεμπάκο μου!!γεννήθηκε 06 δεκεμβριου του αγιου Νικολαου!έχω ακούσει ότι πρεπει να δωσω το όνομα του αγίου επειδή γεννήθηκε την ημερα εορτης του.!ισχύει κάτι τέτοιο?εναλλακτικά,εαν δεν το βγάλω Νικόλα,τι μπορώ να κάνω?επίσης ο αντρούλης μου θέλει να βγάλει το όνομα του " Αφαντου" πεθερούλη μου,που πρίν ακόμα γεννήσω ο πεθερούλης μου είπε ότι αυτό δεν το θεωρεί εγγόνι του αλλά εγγόνι του πατέρα μου μόνο.!το ζώον!πέρα ότι αδιαφορεί παντελως για το ένα και μοναδικό εγγόνι που έχει,έχω και τον άντρα μου να θέλει να βγάλει και το όνομα του!!σιγά μην τον τιμήσω κιολας!δεν φτάνει που δε βοηθάει πουθενα και δημιουργει μονο προβλήματα θέλει και ονόμα..ουστ!εγω απο την άλλη θέλω να βγάλω τον πατερα μου ,που μας βοηθάει παρα πολύ με το μωρό(5ο εγγόνι του) και δεν εχει ακουσει το όνομα του!τι λέτε να κάνω?να βγάλω δύο ονόματα?τον άντρα μου τον λένε Νίκο και αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Aν πραγματικά θέλεις να τιμησεις τον άγιο μπορεις να κάνεις καλοσύνες στο όνομά του. Εγω ειχα τάξει την μικρή μου στην Παναγια και στον Άγιο Ιωάννη και θα δώσω τα ονόματα αφού δεν είχαν απαιτησεις οι γονεις μας ΑΛΛΑ παράλληλα ανέλαβα παιδάκια από την Ασία από την actionaid, βάφτισα μια Μαρία και έναν Ιωάννη από μια ιεραποστολή στην αφρική και κάθε χριστουγεννα και πάσχα ενισχυω ορφανοτροφεία με όσα χρήματα μπορώ...αυτά θεωρω ότι τιμουν πραγματικά τους αγιους....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.η καθε μια απαντηση ηταν ξεχωριστη.τελικα λυθηκε το προβλημα συναντωντας τον ιδιο το πατερ που θα μας κανει τη βαπτιση και μας ειπε οτι γινεται να τη βαπτισουμε χρυσοβαλαντη ειρηνη και μετα ποως θελουμε να τη φωναζουμε .οσο αναφορα τον πεθερο μου το λυσαμε και αυτο ,μιλησε ο αντρας μου και τελικα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.η καθε μια απαντηση ηταν ξεχωριστη.τελικα λυθηκε το προβλημα συναντωντας τον ιδιο το πατερ που θα μας κανει τη βαπτιση και μας ειπε οτι γινεται να τη βαπτισουμε χρυσοβαλαντη ειρηνη και μετα ποως θελουμε να τη φωναζουμε .οσο αναφορα τον πεθερο μου το λυσαμε και αυτο ,μιλησε ο αντρας μου και τελικα ολα καλα.

 

Μπράβο τελεια αποφαςη και σύμφωνη με το ταμα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...