Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το ονομα του μωρου μου!


gatoulaaa

Recommended Posts

καλημερα σας.θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα προβλημα που εχει δημιουργηθει με την οικογενεια του αντρα μου.οι γονεις του ειναι χωρισμενοι πολλα χρονια και ο πατερας του ειναι ξαναπαντρεμενος με αλλη γυναικα εδω και 30 χρονια.εχω μια μπεμπα 9 μηνων και η βαπτιση του παιδιου θα γινει του χρονου.εχουμε ταξει το παιδι στην αγια ειρηνη τη χρυσοβαλαντω γιατι με βοηθησε να πιασω παιδι και θελουμε να τη βγαλουμε χρυσοβαλαντω .το προβλημα ειναι οτι η νυν γυναικα του λεγεται ειρηνη και θελει να το βγαλουμε ετσι ο πατερας του γιατι εχει το ονομα της γυναικας του .εμεις ειπαμε οτι θα το βγαλουμε χρυσοβαλντω αυτο που θα ακουστει στην εκκλησια και εκεινος λεει οτι θα το φωναζει ειρηνη.η πρωτη του γυναικα εχει αλλο ονομα αλλα μας οτι κανονικα εχει το δικαιωμα εκεινη για το ονομα αλλα επειδη εχουν μπερδευτει τα πραγματα λογω ονοματος να το βγαλουμε χρυσοβαλαντω και ας το φωναζουν ειρηνη μονω εκεινοι ειρηνη.τι να κανω?ειναιλεει ανενδοτος στο ονομα του παιδιου.στην εκκλησια τι πρεπει να πω για το ονομα του παιδιου?μπορω να το βγαλω σκετο χρυσοβαλαντω χωρις να εχω προβληματα με κανενα?πειτε μου σας παρακαλω..για ονομα ολα αυτα..αν ειναι δυνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πριν μεινω εγκυος ειχα παει στο μοναστηρι επειδη 2 χρονια δεν επιανα παιδι και το εταξα οντως την δια ημερομηνια επιασα παιδι και ειχαμε πει να το βγαλουμε χρυσοβαλαντω γιατι με βοηθησε..η κανονικη μου πεθερα δεν εχει προβλημα απο τη στιγμη λεει οτι το ταξατε..με τη δευτερη εχω προβλημα επειδη λεγεται ειρηνη και ετυχε η αγια να λεγεται ειρηνη χρυσοβαλαντω αυτοι θελουν να το φωναζουν σκετο ειρηνη .η δευτερη γιορτζει 5 μαιου..ενω η αγια ειρηνη χρυσοβαλαντω γιορταζει 28 ιουλιου..ο πεθερος μου θελει να το βγαλω το ονομα της δευτερης του γυναικα με ετσι θελω!αλλιως λεει ειναι ανενδοτος.αν το βγαλω χρυσοβαλντω ειρηνη που ακουγεται ως πρωτο ονομα το χρυσοβαλντω θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ακούω καλα; Θα σου πει ο πεθερος σου τι θα βγάλεις το παιδι και πως θα το φωνάζει εκείνος; Ειναι δυνατόν να συμβαίνει αυτο;

Καταρχήν μπράβο που εκπληρωνετε το ταμα!!! Μεγαλο πράγμα!

Δεύτερον δεν εχει δικαίωμα ο πεθερος να φωνάζει το παιδι κατι διαφορετικό απο αυτο που θέλουν οι γονείς! Μα που ζει αυτος ο άνθρωπος και τι σχέση έχετε μαζι του; Φαίνεται πολυ περίεργη η στάση του!

Μην αγχωνεσαι το τι κανεις με το παιδι σου το αποφασίζεις εσυ και ο άντρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Mια φιλικη συμβουλη... εξω οι τριτοι από την οικογενεια σας...

Οσον αφορα το ονομα... κ εγω το παιδι ταμενο το εχω στην συγκεκριμενη Αγια και το βαπτισα Ειρηνη και το γιορτάζω 10 Αυγουστου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γατουλα κανε αυτο που θελεις εσυ ακομα κ αν ο αντρα σου δεν συμφωνει ποσο μαλλον οι τριτοι. εγω ειμαι εγκυος σε διδυμα στην 27 εβδομαδα με καποια προβληματακια που λογικα με την βοηθεια του Θεου κ των αγιων που ειναι ταγμενα τα παιδια θα το ξεπερσασω κ θα γεννηθουν καλα. ειχα παει στο μοναστηρι της Ειρηνης Χρυσοβαλαντου τον Ιανουαριο πριν ξεκινησω προσπαθεια για εξωσωματικη. ειχα παρει την ζωνη της κ 3 μηλα. εφαγα το ενα πριν μπω για εξωσωματικη, βοηθησε. με ενα ωαριο σε φυσικο κυκλο βγηκε θετικη η χοριακη αλλα ηταν αδυναμο κ δεν προχωρησε. πηγα στο μοναστηρι της ζητησα κλεγοντας να του δωσει δυμαμη να κρατηθει κ να μεγαλωσει αλλα δεν ηταν γραπτο να γινει.ειχα πει τοτε οτι αν ηταν κοριτσακι θα το εβγαζα Ειρηνη κ θα το πηγαινα με την πρωτη ευκαιρια στην εικονα της στο μοναστηρι. δεν το εβαλα κατω. ξεκιναω νεο κυκλο με φαρμακα κ λιγο πριν την δευτερη εξωσωματικη τρωω τα αλλα 2 μηλα που ειχα στο ψυγειο. ξερεις τι εγινε? ο γιατρος εβαλε 3 ωαρια αντι για 2 που ειχε πει στην αρχη κ το αποτελεσμα ...να κυοφορω διδυμα( τα 2 μηλα που εφαγα). μπορω να μην δοσω το ονομα της? το αλλο κοριτσακι θα το βγαλω παναγιωτα λογο της παναγιας Γιατρισσας που ειναι κ το μοναστηρι επαρχιας που θα βαπτιστουν αν ολα πανε καλα κ γεννηθουν.

ο πεθερος ειπε... γιατι ειρηνη? απλα απαντησα γιατι ειναι ταγμενο. το παναγιωτα ειναι κ το ονομα της μαμας μου. ο συζυγος προτιμα το Στελλα απο τον πατερα μου. εγω θελω το ονομα της παναγιας αν οχι παναγιωτα, Μαρια η Δεσποινα προς τιμη της. στο πρωτο μας παιδι που κ τοτε οι ιδιοι αγιοι εβαλαν το χερι τους αφησα την επιλογη στον συζυγο. τωρα κ μετα απο ολα αυτα που τραβαω σαν μανα για να τα φερω στον κοσμο δεν θα δεχτω υποδειξη απο κανεναν. ουτε για τα ονοματα ουτε για τον χωρο της βαπτισης. σημασια εχουν πρωτα να γεννηθουν καλα κ μετα να εκπληρωσω τα ταματα για να εχω ησυχη την ψυχη μου. οποιος θελει κ μπορει ας ερθει στην βαπτιση. ουφ τα ειπα κ τα εβγαλα απο μεσα μου. ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ονομα του μωρου σου αποφασιζεις εσυ!αρκει οσο μπορεις να εκπληρωσει ςτο ταμα. Δηλ εγω νομιζα οτι λεγεται ειρηνη χρυσοβαλαντω το ονομα και ν ατο πεις ειρηνη ρωτα παπα αν εκπληρωνεται το ταμα. -συγνωμηπου το λεω αλλα πιο ομορφο ειναι το ειρηνη απο το χρυσοβαλαντω. αν απλα δε θες νακανει το χατιρι του πεθερου σου βγαλτο χρυσοβαλαντω κι αστους να κουρευονται εσυ ποφασισεις και μην ακους κανενα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

πριν μεινω εγκυος ειχα παει στο μοναστηρι επειδη 2 χρονια δεν επιανα παιδι και το εταξα οντως την δια ημερομηνια επιασα παιδι και ειχαμε πει να το βγαλουμε χρυσοβαλαντω γιατι με βοηθησε..η κανονικη μου πεθερα δεν εχει προβλημα απο τη στιγμη λεει οτι το ταξατε..με τη δευτερη εχω προβλημα επειδη λεγεται ειρηνη και ετυχε η αγια να λεγεται ειρηνη χρυσοβαλαντω αυτοι θελουν να το φωναζουν σκετο ειρηνη

Άσχετα με το τι θέλει ο πεθερός και πώς λένε τη δεύτερη πεθερά, την Αγία (όπως λες κι εσύ) δεν τη λένε Χρυσοβαλάντω, την λένε Ειρήνη Χρυσοβαλάντω, οπότε κανονικά έτσι πρέπει να το βάλεις το παιδί και να το γιορτάζεις 28 Ιουλίου.

 

Όσο για το πώς θα την φωνάζετε, καμία σημασία δεν έχει γιατί από ένα σημείο και μετά το ίδιο το παιδί θα αποκτήσει άποψη και θα σας επιβάλλει το όνομα ή το υποκοριστικό που του αρέσει. Θεωρώ πολύ απίθανο να διαλέξει το Χρυσοβαλάντω (ειδικά επειδή στο σχολείο θα φάει πολλή κοροϊδία, κακά τα ψέματα) άρα μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για το πώς ακριβώς θα την φωνάζει ο καθένας σας.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που σπας στα δύο το όνομα της Αγίας και επιλέγεις να βάλεις μόνο το δεύτερο τμήμα του και όχι ολόκληρο? Μήπως επειδή λένε τη γυναίκα του πεθερού Ειρήνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ ολες τις μανουλες για τις απαντησεις σας .να πρωτον οτι ο πεθερος μου ειναι αυταρχικος και θελει ολα να τα εχει οπως τα επιθυμει εκεινος (αν ξερατε τι εχω τραβηξει πραγματικα στα 12 χρονια που τον ξερω μονο ξυλο που δεν εχω φαει και παντα του μιλαω με ευγενεια αλλα αυτος δεν παιρνει χαμπαρι με τιποτα και τα 3 παιδια που εχει ειναι ολα αποκρισμενα απο αυτον με το χαρακτηρα που εχει) και δευτερον να απαντησω στη τελευταια μανουλα οτι ,ναι επειδη λενε τη 2 γυναικα του ειρηνη για αυτο το λογο διοτι δεν υπολογιζει τη πρωτη του γυναικα που εχω αριστες επαφες (που κανονικα εκεινη ειχε τα πρωτεια στο ονομα)και μπου ειπε οτι αν το εβγαζα σκετο ειρηνη οτι θα μου εκανε δωρο ολη τη βαπτιση!τι να πω!πιστεψε με εχω περασει πολλα ,ειμαι μονη με ενα παιδι χωρις να εχω υποστηριξη απο πουθενα ,προσπαθησα να το βαλω μεσω εσπα αλλα βγηκα στις επιλαχουσες (και δεν τι θα γινει τωρα0ψαχνω για δουλεια ,δεν εχω κανεναν να μου κρατησει το παιδι(ολη στην οικογενεια εχουν δικαιολογιες)και παλευω μονη μου γιατι ειμαι ανεργη και δεν βγαινουμε οικονομικα γιατι του χρονου λεμε να κανουμε γαμο-βαπτιση μαζι και προσπαθω σιγα σιγα να τα μαζεψω οτι μπορω οικονομικα.ααα..οποτε καταλαβαινετε!ξερετε τι θα κανω θα το βγαλω χρυσοβαλαντω ειρηνη οπως μου ειπε και ο αντρας μου εμεις θα το φωναζουμε χρυσοβαλαντω και ας θελουν ο παππους και η δευτερη γυναικα του να το φωναζουν ειρηνη..φανταστειτε οτι αυτο το λενε απο τοτες που γεννησα κουραστηκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολες τις μανουλες για τις απαντησεις σας .να πρωτον οτι ο πεθερος μου ειναι αυταρχικος και θελει ολα να τα εχει οπως τα επιθυμει εκεινος (αν ξερατε τι εχω τραβηξει πραγματικα στα 12 χρονια που τον ξερω μονο ξυλο που δεν εχω φαει και παντα του μιλαω με ευγενεια αλλα αυτος δεν παιρνει χαμπαρι με τιποτα και τα 3 παιδια που εχει ειναι ολα αποκρισμενα απο αυτον με το χαρακτηρα που εχει) και δευτερον να απαντησω στη τελευταια μανουλα οτι ,ναι επειδη λενε τη 2 γυναικα του ειρηνη για αυτο το λογο διοτι δεν υπολογιζει τη πρωτη του γυναικα που εχω αριστες επαφες (που κανονικα εκεινη ειχε τα πρωτεια στο ονομα)και μπου ειπε οτι αν το εβγαζα σκετο ειρηνη οτι θα μου εκανε δωρο ολη τη βαπτιση!

Κοίτα, μην το πάρεις στραβά, αλλά κατά τη γνώμη μου αν πας να εκπληρώσεις τάμα, πρέπει να βάλεις στο μωρό όλο το όνομα της Αγίας (Ειρήνη Χρυσοβαλάντω) και όχι να το κόψεις και να το ράψεις έτσι ώστε να ταιριάξει με τα εγκόσμια. Και φώναζέ την μετά Καρολίνα.

 

(Εγώ Χρυσοβαλάντω δεν θα το φώναζα το παιδί μου, αλλά ΟΚ περί ορέξεως....)

 

Αν δώσεις δύο ονόματα δεν είναι απαραίτητο να φωνάζεις το παιδί με το πρώτο. Μπορείς να δώσεις δύο ονόματα και να το φωνάζεις με το δεύτερο, με κάποιο συνδιαστικό όνομα, υποκοριστικό ή με κάποιο άλλο άσχετο όνομα. Στην βάφτιση το παιδί δεν παίρνει όνομα, παίρνει τη χάρη του αγίου ή της αγίας. Το όνομα που θα έχει στην κοινωνία μπορείς να το δώσεις σε άσχετη φάση, με ή χωρίς βάφτιση και δεν είναι απαραίτητο να είναι το ίδιο με το όνομα της βάφτισης.

 

Ρώτα και κάποιον παπά, αλλά πιστεύω ότι εφόσον έχεις τάμα, το όνομα πρέπει να μπει ως έχει - άσχετα με το τι θέλει ή τι λέει ο πεθερός.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μην το πάρεις στραβά, αλλά κατά τη γνώμη μου αν πας να εκπληρώσεις τάμα, πρέπει να βάλεις στο μωρό όλο το όνομα της Αγίας (Ειρήνη Χρυσοβαλάντω) και όχι να το κόψεις και να το ράψεις έτσι ώστε να ταιριάξει με τα εγκόσμια. Και φώναζέ την μετά Καρολίνα.

 

(Εγώ Χρυσοβαλάντω δεν θα το φώναζα το παιδί μου, αλλά ΟΚ περί ορέξεως....)

 

Αν δώσεις δύο ονόματα δεν είναι απαραίτητο να φωνάζεις το παιδί με το πρώτο. Μπορείς να δώσεις δύο ονόματα και να το φωνάζεις με το δεύτερο, με κάποιο συνδιαστικό όνομα, υποκοριστικό ή με κάποιο άλλο άσχετο όνομα. Στην βάφτιση το παιδί δεν παίρνει όνομα, παίρνει τη χάρη του αγίου ή της αγίας. Το όνομα που θα έχει στην κοινωνία μπορείς να το δώσεις σε άσχετη φάση, με ή χωρίς βάφτιση και δεν είναι απαραίτητο να είναι το ίδιο με το όνομα της βάφτισης.

 

Ρώτα και κάποιον παπά, αλλά πιστεύω ότι εφόσον έχεις τάμα, το όνομα πρέπει να μπει ως έχει - άσχετα με το τι θέλει ή τι λέει ο πεθερός.

δεν αμφισβητω αυτο που λες αλλα δεν μπορω να το βγαλω χρυσοβαλαντω ειρηνη και οχι ειρηνη χρυσοβαλαντω?ολοκληρο θα μπει..γιατι αν το βγαλω με το ονομα ειρηνη χρυσοβαλαντω ολοι θα πουν οτι ακουστηκε το πρωτο ονομα ειρηνη και θα τη φωναζουν και μετα αστα να πανε θα τσακωθουν ολη οικογενεια..

Link to comment
Share on other sites

να το βγαλεις οπως το εταξες χρυσοβαλαντω και φωναζε τη χρυσα,ωραιοτατο ονομα ειναι,ασε τον πεθερο να σκαει μονος του.....απο τη στιγμη που και ο αντρας σου ειναι συμφωνος πες του να το ξεκοψει στον πατερα του εκεινος....δικο του σοι ειναι στη τελικη!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

να το βγαλεις οπως το εταξες χρυσοβαλαντω και φωναζε τη χρυσα,ωραιοτατο ονομα ειναι,ασε τον πεθερο να σκαει μονος του.....απο τη στιγμη που και ο αντρας σου ειναι συμφωνος πες του να το ξεκοψει στον πατερα του εκεινος....δικο του σοι ειναι στη τελικη!

 

Εγω αυτο θα εκανα!

Και το ταμα ικανοποιείς 100% και το ονομα Χρύσα ειναι τέλειο και δεν το βγάζεις ειρήνη όπως την πεθερά!! Win Win situation!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν αμφισβητω αυτο που λες αλλα δεν μπορω να το βγαλω χρυσοβαλαντω ειρηνη και οχι ειρηνη χρυσοβαλαντω?ολοκληρο θα μπει..γιατι αν το βγαλω με το ονομα ειρηνη χρυσοβαλαντω ολοι θα πουν οτι ακουστηκε το πρωτο ονομα ειρηνη και θα τη φωναζουν και μετα αστα να πανε θα τσακωθουν ολη οικογενεια..

Τι να σου πω, παπάς δεν είμαι, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που ασχολείται με τα της θρησκείας. Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι το όνομα της Αγίας πρέπει να ακουστεί ως έχει, και να μην γίνει αλλαγή απλά και μόνο για να μπεις στο μάτι του πεθερού ή για να μην του κάνεις το χατήρι. Ή εφαρμόζεις το τάμα ή όχι. Κατά τη γνώμη μου το να την πεις Χρυσοβαλάντω Ειρήνη είναι το ίδιο λάθος με το να την πεις Ευθαλία. Αλλάζεις το όνομα του τάματος για να βολέψεις καταστάσεις.

 

Στην τελική αν θέλουν να την φωνάζουν Ειρήνη, θα την φωνάζουν Ειρήνη ανεξάρτητα από το όνομα που θα ακουστεί πρώτο. Εδώ υπάρχουν πεθερικά που φωνάζουν το εγγόνι με εντελώς άλλο όνομα (που δεν έχει ακουστεί καν) και εσύ νομίζεις πως θα αλλάξει κάτι με το να αντιστρέψεις τα ονόματα?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι θα το φωναζουν οπως εσεις, αντε καποιοι να το φωναζουν μπεμπα. Ετσι θα μαθει και θα αποκρινεται σ αυτο το ονομα και το παιδι. Και οπεθερος δε θα εχει αλλη επιλογη. Και οταν μεγαλωσει θα πειε εκεινο πως θελει να το φωναζουν. Οποτε μη χαλας τοση φαια ουσια σ αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι τι σχέση έχει η σειρά που θα ακουστουν τα ονόματα με το ποιο όνομα θα τη φωνάζουν;

Όπως λεει σωστα κ η bouba14 ολοι θα τη φωνάζουν όπως εσείς(εκτός απ'τον πεθερό βέβαια)...

μη σε απασχολεί καθόλου...υπάρχει περίπτωση να επιμείνει κάποιος (εκτός απ'τον πεθερό βέβαια)να το φωνάζει ντε κ καλα ειρήνη ενω εσείς θα έχετε καθιερώσει το άλλο;

 

Πάντως εγω προσωπικά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα,παλι καλά να λες που το όνομα για το οποίο σκάει ο πεθερός υπάρχει στο όνομα της Αγίας...αστον να τη φωνάζει ειρήνη...και τι έγινε;

να ηταν κάποιο άσχετο όνομα να πω ναι υπάρχει θέμα...

παλι καλα να λες που μεσα στην ατυχία σου ήσουν τυχερή...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενη μου φιλη ουτε καν ποστ επρεπε να κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι παει να πει ο πεθερος μου ειναι αυταρχικος ???? το παιδι θα το ονομασετε οπως θελετε εσεις!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου εγώ είμαι της γνώμης καταρχάς φυσικά να μην ακούσετε τον πεθερό (απ'την στιγμή που μπαίνει το τάμα στη μέση δεν θα έπρεπε να το συζητάτε καν),να βαπτίσετε το παιδί Ειρήνη Χρυσοβαλάντω (όχι ντε και καλά επειδή έτσι λένε την Αγία,απλά ακούγεται πιο ωραίο) και μετά το φωνάζετε εσείς όπως θέλετε (Χρυσοβαλάντω,Χρύσα,Χρυσή,Βάλια,Βαλάντω...).Δεν έχει σημασία πιο όνομα ακούστηκε πρώτο στην εκκλησία,μια φίλη μου βαπτίστηκε Μαρία-Ασπασία (τάμα στην Παναγία+όνομα που τους άρεσε) και δεν υπάρχει άνθρωπος να την έχει φωνάξει ποτέ Μαρία,όλοι την φωνάζουμε Ασπασία.

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω αυτο που λες αλλα δεν μπορω να το βγαλω χρυσοβαλαντω ειρηνη και οχι ειρηνη χρυσοβαλαντω?ολοκληρο θα μπει..γιατι αν το βγαλω με το ονομα ειρηνη χρυσοβαλαντω ολοι θα πουν οτι ακουστηκε το πρωτο ονομα ειρηνη και θα τη φωναζουν και μετα αστα να πανε θα τσακωθουν ολη οικογενεια..

 

To πως θα πεις το παιδί είναι καθαρά θέμα δικό σου και του άντρα σου.. αυτό δεν το συζητάμε... η ταπεινή μου άποψη και συγνώμη εάν σε στενοχωρώ, είναι πως εάν με είχαν βαπτίσει οι γονείς μου χρυσοβαλάντω θα το είχα αλλάξει μόνη μου!! το όνομα Ειρήνη είναι τόσο ωραίο (ανεξάρτητα αν συμπίπτει με την τωρινή πεθερά).. εγώ θα σου πρότεινα για ψυχολογικούς λόγους (μην πέσετε να με φάτε) το παιδί να το πεις Ειρήνη Χρυσοβαλάντω και να το φωνάζεις Ειρηνη.. το όνομα που δίνουμε στο παιδί θα το ακολουθεί μία ζωή, σκέψου το!!! μπράβο σου που εκπληρώνεις το τάμα αλλά όπως είναι και το όνομα της αγίας είναι Ειρήνη Χρυσοβαλάντου

Link to comment
Share on other sites

)και μπου ειπε οτι αν το εβγαζα σκετο ειρηνη οτι θα μου εκανε δωρο ολη τη βαπτιση!τι να πω!

 

Τι να πει κανείς γενικότερα...Κ μόνο από αυτό βγαίνουν συμπεράσματα. Μην ασχοληθείς καν μαζί τους. Βγάλε το όνομα της Αγίας ως έχει-ή όπως το έχεις τάξει-και φώναζε την μικρή σου όπως σου αρέσει. Με το ίδιο όνομα θα τη φωνάζουν όλοι. Δε θα πάθει το παιδί ψυχολογικό επειδή οι παππουδογιαγιάδες είναι επίσης νήπια!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε και μου ξέφυγε εμένα, αλλά θα μ' ενδιέφερε να μάθω τη στάση του άντρα σου σε όλο αυτό. Υποστηρίζει τη γνώμη του πατέρα του, εσένα, είναι ουδέτερος..;

 

Αν πάντως οι δυο σας έχετε συμφωνήσει, αφήστε τον πεθερό να κουρεύεται (με το συμπάθειο) και θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να πατήσει πόδι ο άντρας σου και να σταματήσει να σας επηρεάζει τόσο (άκου μόνο ξύλο δεν έχεις φάει)! Και πρώτη φορά ακούω να θέλουν να επιβάλουν το όνομα της "μητριάς" κι όχι της φυσικής μητέρας του άντρα!

 

Επί του ονόματος του ίδιου, μεγάλη η χάρη της, αλλά καλύτερο το Ειρήνη, το Χρυσοβαλάντω εξάλλου είναι χαρακτηρισμός. Εγώ δηλαδή που το είχα τάξει (αν ήταν κορίτσι) στην Παναγία Τρυπητή τι θα έβγαζα; Τρυπητή; Μαρία θα έβγαζα. Και νομίζω πως το τάμα μια χαρά εκπληρώνεται αν μπουν δύο ονόματα. Βρείτε ένα άλλο που σας αρέσει, βγάλτε μια πχ Ιφιγένεια Ειρήνη και τελειώνει η ιστορία για όλους! Ούτε το παιδί σέρνει ένα ατυχές όνομα μια ζωή, ούτε έχει πάτημα ο παππούς. Η ξαδέρφη μου έκανε ακριβώς αυτό, που το είχε τάξει στην ίδια αγία.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε και μου ξέφυγε εμένα, αλλά θα μ' ενδιέφερε να μάθω τη στάση του άντρα σου σε όλο αυτό. Υποστηρίζει τη γνώμη του πατέρα του, εσένα, είναι ουδέτερος..;

 

Αν πάντως οι δυο σας έχετε συμφωνήσει, αφήστε τον πεθερό να κουρεύεται (με το συμπάθειο) και θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να πατήσει πόδι ο άντρας σου και να σταματήσει να σας επηρεάζει τόσο (άκου μόνο ξύλο δεν έχεις φάει)! Και πρώτη φορά ακούω να θέλουν να επιβάλουν το όνομα της "μητριάς" κι όχι της φυσικής μητέρας του άντρα!

 

Επί του ονόματος του ίδιου, μεγάλη η χάρη της, αλλά καλύτερο το Ειρήνη, το Χρυσοβαλάντω εξάλλου είναι χαρακτηρισμός. Εγώ δηλαδή που το είχα τάξει (αν ήταν κορίτσι) στην Παναγία Τρυπητή τι θα έβγαζα; Τρυπητή; Μαρία θα έβγαζα. Και νομίζω πως το τάμα μια χαρά εκπληρώνεται αν μπουν δύο ονόματα. Βρείτε ένα άλλο που σας αρέσει, βγάλτε μια πχ Ιφιγένεια Ειρήνη και τελειώνει η ιστορία για όλους! Ούτε το παιδί σέρνει ένα ατυχές όνομα μια ζωή, ούτε έχει πάτημα ο παππούς. Η ξαδέρφη μου έκανε ακριβώς αυτό, που το είχε τάξει στην ίδια αγία.

Κι εγώ αυτό θα ήθελα να μάθω.Γιατί αν και αυτός διαφωνεί με τη στάση του πατέρα και της μητριάς του τότε αυτοί οι δύο δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ απολύτως λόγο να συνεχίσουν να ασχολούνται με το θέμα (όχι πως αν ο άντρας σου συμφωνεί μαζί τους έχουν λόγο,αλλά ένας λόγος παραπάνω).

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω οτι το ταμα ειναι ταμα ετσι μου ειπε ενας παπας και ειχε δικιο. Η παροιμια "σε αγιο και σε παιδι μην ταξεις πρεπει να το κανεις" δεν βγήκε τυχαια.

Ειχα ιδια περιπτωση με τη δικια σου μονο που εγω ειχα πολυ δυσκολη εγκυμοσηνη και δεν ήξερα αν θα το γεννησω (3 μηνες μεσα στα νοσοκομεια) ετσι εταξα το παιδι μου στην Παναγία. Το ήξερε και ο αντρας μου αλλα μολις γεννηθηκε το παιδι και ειδαν οτι ειναι αγορι..... να μην στα πολυλογο δεν σεβαστηκαν ουτε ταμα ουτε λοχεια ουτε τιποτα. Επρεπε να μπει το ονομα του πεθερου διοτι θα ηταν ρεζιλικι. Τι απειλες τι τσακομοι. Με τα πολλα τους λεω θα βαλω πρωτα το ταμενο και μετα του πεθερου. Ουτε αυτο δεν ήθελαν. Ο αντρας μου ηταν μαζι μου στις αποφασεις μου αλλα εγω ήμουν ευαισθητη λογο ορμονών. Εγω τους ειπα οτι το επομενο παιδι μου θα τους το δωσω το ονομα τιποτα ανενδοτοι. Τελικα τα βγαλαμε και τα δυο με πρωτο του πεθερου ομως το φωναζουμε με το ταμενο ολοι ακομα και στο σχολειο το φωναζουν οπως θελουμε εμεις, το παιδι συστηνεται με το ταμενο και επειδη πλεον το παιδι τους λεει πως θελει αυτο το ονομα μερικες φορες και αυτοι με αυτο το φωναζουν. Τους εμεινε η ξυνηλα. Αν μπορουσα να το ξανακανω απο την αρχη δεν θα υποχωρουσα ομως. Μετα απο καιρο τους περναει ο θυμος.

Το δικο σου ομως ειναι ανω ποταμων εσενα ειναι και μητρια .Ελεος πια η μητρια τσιπα δεν εχει απανω της να πει οτι δεν εχω καμια δικαιοδοσια γιατι δεν ειναι φυσικο μου παιδι. Μα θρασος που εχουν καποιοι ανθρωποι ειναι φοβερο. Βασικα θελω να σου πω οτι ακομα και Ειρήνη Χρυσοβαλαντω να το βγάλεις αμα το φωναζεις Χρυση το παιδι θα ακουει μονο σ αυτο το ονομα και επειδη θα ειναι συνεχεια μαζισου οταν θα το φωναζει ο παππους Ειρηνη δεν θα γυρναει και θα αναγκαστει να το φωναζει οπως το φωναζεται εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...