Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολική τσάντα: τρόλεϊ ή πλάτης


Recommended Posts

Καλημέρα ... με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα. Πέρσυ στην Α δημοτικού είχαμε τρόλλεϊ. Από το σούρσινο το πολύ όμως έχει ταλαιπωρηθεί. Είναι σκισμένη εκεί που μπαίνει το παγούρι και από κάτω κοντά στις ρόδες(το ύφασμα). Έλεγα να της πάρω καινούρια αλλά προβληματίζομαι αν θα πάεω πάλι με ρόδες γιατί στις σκάλες είχαμε ένα θέμα με την τσάντα με τις ρόδες. Βέβαια δεν έχει πολλές σκάλες η αλήθεια είναι ... αλλά και οι λίγες είναι πρόβλημα. Τι να κάνω? Δεν είναι πιο καλό να κουβαλάει στην πλάτη που είναι πιο ισοροπημένο το βάρος?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ... με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα. Πέρσυ στην Α δημοτικού είχαμε τρόλλεϊ. Από το σούρσινο το πολύ όμως έχει ταλαιπωρηθεί. Είναι σκισμένη εκεί που μπαίνει το παγούρι και από κάτω κοντά στις ρόδες(το ύφασμα). Έλεγα να της πάρω καινούρια αλλά προβληματίζομαι αν θα πάεω πάλι με ρόδες γιατί στις σκάλες είχαμε ένα θέμα με την τσάντα με τις ρόδες. Βέβαια δεν έχει πολλές σκάλες η αλήθεια είναι ... αλλά και οι λίγες είναι πρόβλημα. Τι να κάνω? Δεν είναι πιο καλό να κουβαλάει στην πλάτη που είναι πιο ισοροπημένο το βάρος?

 

 

Η τσάντα τρόλευ απευθύνεται σε παιδιά που διανύουν αποστάσεις από το σπίτι στο σχολείο τους και περπατούν στο δρόμο.

Παιδιά που κατεβαίνουν με σχολικό έξω από τη πύλη του σχολείου και το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να ανέβουν τη σκάλα, ουσιαστικά τους επιβαρύνει αυτού του είδους η τσάντα αφού την κουβαλάνε (στα χέρια αναγκαστικά) σε όλες τις σκάλες. Σκέψου ότι την κουβαλάνε σηκώνοντας όλο το βάρος της στα χέρια τους και στους ώμους καθώς τη σηκώνουν στη σκάλα. Είναι εντελώς δυσλειτουργική για τις περιπτώσεις αυτές.

Συνίσταται λοιπόν μία καλή ανατομική τσάντα ώμου (με ενισχυμένη πλάτη) και δεν υπάρχει κανένα θέμα τότε. Και λίγο βαριά να προκύψει κάποια μέρα, δεν το νιώθει το παιδί το βάρος τόσο πολύ, όταν είναι στην πλάτη, όσο το νιώθει αν πρέπει να τη σηκώσει μαζί με όλα τα σίδερα που έχει επάνω της η τσάντα τρόλευ, προκειμένου να την κουβαλήσει σε σκάλες.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα το αιώνιο πρόβλημα

Τα παιδιά μου πάνε 3η και ακόμα με βασανίζει....

 

Η απόφαση εξαρτάται από τις συνθήκες και το μποι του παιδιού.

 

Λάβε υπόψη ότι το βάρος που μπορούν να κουβαλήσουν τα παιδιά είναι 10 -15 % το βάρος τους http://kidshealth.org/parent/positive/learning/backpack.html

Αν μπορεις να κανεις μια τσαντα του ώμου να το πληρεί αυτό πάρε του ώμου

Αν όχι παρε με ρόδες και πες τους να την σέρνουν και στις σκάλες και ας χρειαστείς 2 τον χρόνο.

 

Τα πιο ''φθηνα'' τρόλευ (30-40 Ε) είναι και πιο ελαφρυά (γυρω στο 1100-1200 γρ.) Απλά ίσως δεν βγάλουν όλη την χρονιά. Υπάρχουν πολύ ώραια τρολευ πιο βαρια και πιο ακριβά που όμως είναι καλύτερα για παιδιά που περπατάνε πολύ (πχ delsey)

 

Χωρίς ρόδες μπορείς να βρεις τσαντα με 500 γρ που να είναι ελαφρυά.

 

Αν τους παρεις χωρις ροδάκια φρόντισε να κανεις το περιεχομενο ελαφρυ - αν μπορείς-

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! ευτυχώς σας βρήκα μαζεμένες!! ελπίζω εσείς και τα παιδάκια σας να είστε καλά!

 

λοιπόν, χρειάζομαι την βοήθειά σας για τη λίστα που μας έδωσε το σχολείο. είναι τόσο αυστηροί με τα σχολικά είδη? κι από πού τα πήρατε όλα αυτά?

 

η τσάντα με προβλημάτισε και μένα. μαλλον θα πάρω το είδος που λέει η bobonela. είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

 

τα είδη κολυμβητηρίου μένουν στο σχολείο ή τα πηγαινοφέρνουν τα παιδιά? και πού τα βάζετε? στην σχολική τσάντα ή σε έξτρα τσάντα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! ευτυχώς σας βρήκα μαζεμένες!! ελπίζω εσείς και τα παιδάκια σας να είστε καλά!

 

λοιπόν, χρειάζομαι την βοήθειά σας για τη λίστα που μας έδωσε το σχολείο. είναι τόσο αυστηροί με τα σχολικά είδη? κι από πού τα πήρατε όλα αυτά?

 

η τσάντα με προβλημάτισε και μένα. μαλλον θα πάρω το είδος που λέει η bobonela. είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

 

τα είδη κολυμβητηρίου μένουν στο σχολείο ή τα πηγαινοφέρνουν τα παιδιά? και πού τα βάζετε? στην σχολική τσάντα ή σε έξτρα τσάντα?

 

Τα είδη κολυμβητηρίου δεν θα ήταν δυνατόν να μένουν σχολείο.... πώς θα στεγνώσουν ή θα φρεσκαριστούν??? Θα τα βάζεις σε ξεχωριστό μικρό σακίδιο (σακβουαγιάζ). Υπάρχουν κάτι πολύ όμορφα μικρά με ήρωες επάνω που είναι ό,τι πρέπει για ένα μπουρνούζι (λεπτό όχι χοντρό!) και το μαγιώ και τα γυαλάκια και το σκουφάκι.

Μην ξεχάσεις να γράφεις το όνομα του παιδιού πάνω σε όοοοολα τα πράγματα (μπουρνούζια, μαγιώ, ζακέτες, μπουφάν, μαρκαδόροι κλπ). Εμείς πήραμε έτοιμες πάνινες ετικέτες με το όνομα ραμμένο πάνω τους και απλά τις ράψαμε στα δύο άκρα πάνω στα ρούχα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγώ το ίδιο "δίλημμα" έχω. Τα παιδιά μου πάντως προτιμούν ήδη από τον παιδικό το τρόλευ, οπότε αυτό θα προτιμήσω κι εγώ, κι ας έχει σκαλιά το σχολείο (αν θυμάμαι καλά, η Α' είναι στο ισόγειο έτσι κι αλλιώς).

Τα σακίδια νομίζω ότι θα τα προτιμήσουν μόνες τους στις λίγο μεγαλύτερες τάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Η τσάντα τρόλευ απευθύνεται σε παιδιά που διανύουν αποστάσεις από το σπίτι στο σχολείο τους και περπατούν στο δρόμο.

Παιδιά που κατεβαίνουν με σχολικό έξω από τη πύλη του σχολείου και το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να ανέβουν τη σκάλα, ουσιαστικά τους επιβαρύνει αυτού του είδους η τσάντα αφού την κουβαλάνε (στα χέρια αναγκαστικά) σε όλες τις σκάλες. Σκέψου ότι την κουβαλάνε σηκώνοντας όλο το βάρος της στα χέρια τους και στους ώμους καθώς τη σηκώνουν στη σκάλα. Είναι εντελώς δυσλειτουργική για τις περιπτώσεις αυτές.

Συνίσταται λοιπόν μία καλή ανατομική τσάντα ώμου (με ενισχυμένη πλάτη) και δεν υπάρχει κανένα θέμα τότε. Και λίγο βαριά να προκύψει κάποια μέρα, δεν το νιώθει το παιδί το βάρος τόσο πολύ, όταν είναι στην πλάτη, όσο το νιώθει αν πρέπει να τη σηκώσει μαζί με όλα τα σίδερα που έχει επάνω της η τσάντα τρόλευ, προκειμένου να την κουβαλήσει σε σκάλες.

 

Νομίζω θα προσπαθήσω να την πείσω κι εγώ για πλάτης. Έχει σημασία που μου το λες εσύ αυτό δεδομένου ότι πάμε και στο ίδιο σχολείο ...

 

αλλά το κακόμοιρο είναι μικροκαμωμένο. Εκτός του ότι είναι τέλος Δεκεμβρίου γεννημένη (οπότε μικρή για την ηλικία της) είναι και πολύ κάτω του μέσου όρου έτσι κι αλλιώς. Κανονικά η τσάντα της δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2-2,5κιλά. Πέρσυ τη λυπόμουν που κρατούσε τσάντα κολυμβητηρίου ή μπαλέτου + την τσάντα ... είχε πολύ πλάκα έτσι φορτωμένη ... την πήγαιναν οι τσάντες ουσιαστικά (και κάποιες μέρες είχαμε και κουτάκια για ανακύκλωση πολλά οπότε κουβαλούσε ΚΑΙ αυτά!!!).

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα προσπαθήσω να την πείσω κι εγώ για πλάτης. Έχει σημασία που μου το λες εσύ αυτό δεδομένου ότι πάμε και στο ίδιο σχολείο ...

 

αλλά το κακόμοιρο είναι μικροκαμωμένο. Εκτός του ότι είναι τέλος Δεκεμβρίου γεννημένη (οπότε μικρή για την ηλικία της) είναι και πολύ κάτω του μέσου όρου έτσι κι αλλιώς. Κανονικά η τσάντα της δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2-2,5κιλά. Πέρσυ τη λυπόμουν που κρατούσε τσάντα κολυμβητηρίου ή μπαλέτου + την τσάντα ... είχε πολύ πλάκα έτσι φορτωμένη ... την πήγαιναν οι τσάντες ουσιαστικά (και κάποιες μέρες είχαμε και κουτάκια για ανακύκλωση πολλά οπότε κουβαλούσε ΚΑΙ αυτά!!!).

 

Είναι μικρή και μικρωκαμωμένη, αλλά να είσαι σίγουρη ότι έχει δύναμη. Δεν έχει σηκώσει ποτέ την αδελφή της αγκαλιά??? Μην ανησυχείς. Και όπως σου είπα καλύτερα στην πλάτη το βάρος που μοιράζεται, παρά στο ένα χέρι να προσπαθεί να σηκώσει μία ασήκωτη σιδερένια τσάντα γεμάτη βιβλία. Μην ενδώσεις σε τρόλευ φέτος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! ευτυχώς σας βρήκα μαζεμένες!! ελπίζω εσείς και τα παιδάκια σας να είστε καλά!

 

λοιπόν, χρειάζομαι την βοήθειά σας για τη λίστα που μας έδωσε το σχολείο. είναι τόσο αυστηροί με τα σχολικά είδη? κι από πού τα πήρατε όλα αυτά?

 

η τσάντα με προβλημάτισε και μένα. μαλλον θα πάρω το είδος που λέει η bobonela. είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

 

τα είδη κολυμβητηρίου μένουν στο σχολείο ή τα πηγαινοφέρνουν τα παιδιά? και πού τα βάζετε? στην σχολική τσάντα ή σε έξτρα τσάντα?

 

Όπως σου τα είπε η bobonela είναι. Τα κολυμβητικά εγώ της τα είχα σε μία τσάντα κολυμβητηρίου που 2 φορές την κουβαλούσε κι αυτή στο σχολείο. Στη σχολική τσάντα εμάς χωρούσε μόνο η τσαντούλα του μπαλέτου...

 

Τι εννοείς αυστηροί με τη λίστα? Όταν σου προτείνει μάρκα ... σου λέει "θα ήταν καλό" ... δε νομίζω ότι είναι απόλυτοι ... αλλά όντως θα ήταν καλό. Όπου σου λέει πρέπει αυτό (όπως με τους κύβους) εκεί τα παίρνεις όπως τα λέει. Σε ποιο σημείο προβληματίστηκες? Τα υλικά που λέει πρέπει να τα πάρεις ... είναι συγκεκριμένα... τώρα τα χρώματα όπου σου λέει συγκεκριμένο χρώμα το παίρνεις, όπου όχι παίρνεις ό,τι θες. Το κόκκινο κλασέρ των γερμανικών πρέπει να είναι κόκκινο γιατί το χρησιμοποιούν για κάτι συγκεκριμένο στα γερμανικά και όταν λέει η δασκάλα "Βγάλτε το κόκκινο κλασέρ", πρέπει όλα τα παιδάκια να έχουν το κόκκινο κλασέρ που είναι για τη συγκεκριμένη δουλειά αλλιώς μπερδεύονται ... Ευχαρίστως πάντως να σε βοηθήσω σε ό,τι θες ... τα έχω και πρόσφατα... :-P

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρή και μικρωκαμωμένη, αλλά να είσαι σίγουρη ότι έχει δύναμη. Δεν έχει σηκώσει ποτέ την αδελφή της αγκαλιά??? Μην ανησυχείς. Και όπως σου είπα καλύτερα στην πλάτη το βάρος που μοιράζεται, παρά στο ένα χέρι να προσπαθεί να σηκώσει μία ασήκωτη σιδερένια τσάντα γεμάτη βιβλία. Μην ενδώσεις σε τρόλευ φέτος.

 

Έχεις δίκιο!!!! Θα την καταφέρω!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου τα είπε η bobonela είναι. Τα κολυμβητικά εγώ της τα είχα σε μία τσάντα κολυμβητηρίου που 2 φορές την κουβαλούσε κι αυτή στο σχολείο. Στη σχολική τσάντα εμάς χωρούσε μόνο η τσαντούλα του μπαλέτου...

 

Τι εννοείς αυστηροί με τη λίστα? Όταν σου προτείνει μάρκα ... σου λέει "θα ήταν καλό" ... δε νομίζω ότι είναι απόλυτοι ... αλλά όντως θα ήταν καλό. Όπου σου λέει πρέπει αυτό (όπως με τους κύβους) εκεί τα παίρνεις όπως τα λέει. Σε ποιο σημείο προβληματίστηκες? Τα υλικά που λέει πρέπει να τα πάρεις ... είναι συγκεκριμένα... τώρα τα χρώματα όπου σου λέει συγκεκριμένο χρώμα το παίρνεις, όπου όχι παίρνεις ό,τι θες. Το κόκκινο κλασέρ των γερμανικών πρέπει να είναι κόκκινο γιατί το χρησιμοποιούν για κάτι συγκεκριμένο στα γερμανικά και όταν λέει η δασκάλα "Βγάλτε το κόκκινο κλασέρ", πρέπει όλα τα παιδάκια να έχουν το κόκκινο κλασέρ που είναι για τη συγκεκριμένη δουλειά αλλιώς μπερδεύονται ... Ευχαρίστως πάντως να σε βοηθήσω σε ό,τι θες ... τα έχω και πρόσφατα... :-P

 

σε ευχαριστώ πολύ.

 

προβληματίστηκα λίγο με το ότι δεν θέλουν μολύβια και σβήστρες με σχέδια. δηλαδή αν καμμιά μέρα εμφανιστεί με μολύβι spider man θα υπάρξει πρόβλημα?

επίσης αυτή την κορδέλα για σελιδοδείκτη πώς στο καλό θα τη στερεώσουμε στα βιβλία??

κι όλα αυτά τα βιβλία και τα τετράδια τί είναι? πρέπει να τα παραγγείλω στο βιβλιοπωλείο. εσύ, αφού μένουμε και κοντά σχετικά, από πού τα πήρες?

 

εμείς θα κουβαλάμε και 3η τσάντα με το φαγητό...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ.

 

προβληματίστηκα λίγο με το ότι δεν θέλουν μολύβια και σβήστρες με σχέδια. δηλαδή αν καμμιά μέρα εμφανιστεί με μολύβι spider man θα υπάρξει πρόβλημα?

επίσης αυτή την κορδέλα για σελιδοδείκτη πώς στο καλό θα τη στερεώσουμε στα βιβλία??

κι όλα αυτά τα βιβλία και τα τετράδια τί είναι? πρέπει να τα παραγγείλω στο βιβλιοπωλείο. εσύ, αφού μένουμε και κοντά σχετικά, από πού τα πήρες?

 

εμείς θα κουβαλάμε και 3η τσάντα με το φαγητό...

 

 

Την κορδέλα την συρράπτεις στο τελευταίο εξώφυλλο του βιβλίου από τη μέσα μεριά.

Για τα μολύβια και γενικά για τους ήρωες, το λένε για να μην αποπροσανατολίζονται τα παιδιά την ώρα του μαθήματος με τις εικόνες όλων αυτών των σούπερ ηρώων...... Είναι σύνηθες ξέρεις....

Δεν τρέχει τίποτα αν έχει μολύβι σπαιντερμαν, όλοι έχουν στην τελική. Απλά μην πάτε να αγοράσετε τετράδια με σπάιντερμαν αντί για μπλε!:confused:

Τους χρωματισμούς που σου ζητάνε θα τους υπακούσεις όπως σου λέει η ΒΕΡΑ γιατί τα πρωτάκια δεν ξέρουν να διαβάζουν ετικέτες! Ακολουθούν τα χρώματα!

Link to comment
Share on other sites

Την κορδέλα την συρράπτεις στο τελευταίο εξώφυλλο του βιβλίου από τη μέσα μεριά.

Για τα μολύβια και γενικά για τους ήρωες, το λένε για να μην αποπροσανατολίζονται τα παιδιά την ώρα του μαθήματος με τις εικόνες όλων αυτών των σούπερ ηρώων...... Είναι σύνηθες ξέρεις....

Δεν τρέχει τίποτα αν έχει μολύβι σπαιντερμαν, όλοι έχουν στην τελική. Απλά μην πάτε να αγοράσετε τετράδια με σπάιντερμαν αντί για μπλε!:confused:

Τους χρωματισμούς που σου ζητάνε θα τους υπακούσεις όπως σου λέει η ΒΕΡΑ γιατί τα πρωτάκια δεν ξέρουν να διαβάζουν ετικέτες! Ακολουθούν τα χρώματα!

 

ναι, εννοείται ότι θα συμμορφωθούμε πλήρως με τους κανονισμούς. απλά αγχώθηκα μήπως δημιουργηθεί κανενα θέμα αν καμμιά φορά πάρει κατά λάθος άλλο μολύβι στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα. Πέρσυ στην Α δημοτικού είχαμε τρόλλεϊ. Από το σούρσινο το πολύ όμως έχει ταλαιπωρηθεί. Είναι σκισμένη εκεί που μπαίνει το παγούρι και από κάτω κοντά στις ρόδες(το ύφασμα). Έλεγα να της πάρω καινούρια αλλά προβληματίζομαι αν θα πάεω πάλι με ρόδες γιατί στις σκάλες είχαμε ένα θέμα με την τσάντα με τις ρόδες. Βέβαια δεν έχει πολλές σκάλες η αλήθεια είναι ... αλλά και οι λίγες είναι πρόβλημα. Τι να κάνω? Δεν είναι πιο καλό να κουβαλάει στην πλάτη που είναι πιο ισοροπημένο το βάρος?

 

Εγώ σκόπευα να ξαναπάρω τρόλλευ. αλλά διαμαρτυρήθηκε η γιαγιά (και έχει δίκιο), γιατί καταλήγει να κουβαλάει η ίδια τα τρόλευ των παιδιών στην πλάτη της όταν τα παίρνει από το σχολείο, οπότε μου λέει ας είναι τουλάχιστον χωρίς το βάρος του μηχανισμού...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ναι, εννοείται ότι θα συμμορφωθούμε πλήρως με τους κανονισμούς. απλά αγχώθηκα μήπως δημιουργηθεί κανενα θέμα αν καμμιά φορά πάρει κατά λάθος άλλο μολύβι στο σχολείο.

 

 

Οχι κανένα θέμα, απλά μην κάνετε κατάχρηση!! πχ. γόμα Gormiti, τετράδιο spiderman, χαρακες batman κ.ο.κ.:P Φτάνουν οι τσάντες και κασετίνες που αναγκαστικά είναι τέτοιες. Φαντάσου να ασχολούνται όλα τα παιδιά με τα διάφορα διακοσμημένα αντικείμενα των υπολοίπων συμμαθητών τους.... ποιος έχει τι..... αντί να προσέχουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς που φέτος θα πάμε 3η, πήραμε πάλι τρόλεϊ, που μας βολεύει απόλυτα καθώς διανύουμε περίπου 150 μέτρα με τα πόδια και στο σχολείο ανεβαίνουμε από τη ράμπα. Για σχολείο όπμως όπου πηγαίνει το παιδί με σχολικό κι ανεβοκατεβαίνει σκάλες, νομίζω πως είναι μονόδρομος η τσάντα πλάτης.

 

Σε 1η και 2α δημοτικού, όλες οι δασκάλες ζήτησαν μονόχρωμα τετράδια, γιατί κερδίζουν χρόνο στην τάξη με αυτά (βγάλτε το κόκκινο για ορθογραφία, το πράσινο για μαθηματικά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ειδικοι παντος λενε οτι και οι τσαντες τρολευ δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα παιδια . Θα θεωρουνταν ιδανικες αν τα παιδια την εσπρωχναν ( οπως σπρωχνουμε το καροτσι του σουπερ μαρκετ) αντι να την εσερναν. Λογικο μου ακουγεται αν σκεφτεις ποσο επιβαρυνεται ωμος, φτερο και μεση με το να σερνει τοσο βαρος. ΓΙ' αυτο μια ενισχυμενη ανατομικη τσαντα πλατης που θα την δενουν και μπροστα στη μεση ειναι οτι καλυτερο. Εμενα παντος με πεισανε.

 

Καλη σχολικη χρονια σε ολους και καλη αρχη κυριως για τα πρωτακια..

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι, εννοείται ότι θα συμμορφωθούμε πλήρως με τους κανονισμούς. απλά αγχώθηκα μήπως δημιουργηθεί κανενα θέμα αν καμμιά φορά πάρει κατά λάθος άλλο μολύβι στο σχολείο.

 

Πάντως όλα αυτά χαλαρώνουν στην πορεία της χρονιάς. Εμείς αργότερα είχαμε και το χρυσό και αημένιο στυλό μας, και τη γόμα της αρεσκείας μας, και αυτοκόλητα κλπ κλπ... Απλά στην αρχή ειδικά για τα πρωτάκια είναι καλό να συμμορφωθείτε σε αυτά που λέει το σχολείο ... υπάρχει λόγος που τα λέει. Γενικά επίσης τα μολύβια με τα σχέδια συνήθως δεν είναι τόσο καλά, και έχει σημασία το καλό μολύβι, να μπορεί το παιδάκι να το ξύνει κιόλας, να μην κόβεται η μύτη, να γράφει καλά....

(επίσης σημασία έχει και η καλή ξύστρα).

 

Πάντως αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι την πρώτη μέρα η δασκάλα των γερμανικών τους είχε κάνει δώρο μία ξύστρα και μια γόμα για το καλωσόρισμα και αυτές ήταν τελείως κουκουρούκου (δλδ δεν κάνανε τη δουλειά τους ... ήταν μόνο σχέδιο). Και μου έκανε εντύπωση γιατί η μικρή ήθελε να τα χρησιμοποιεί (και λογικό) αλλά αυτό δε γινόταν (σύμφωνα με τη λίστα του σχολείου) αλλά παρόλα αυτά η δασκάλα των γερμανικών τους έδωσε τέτοια (ό,τι ναναι δλδ). Εγώ πιστεύω ότι απλά προσπαθούν να βάλουν σε ένα πλαίσιο τους γονείς ώστε να μην παίρνει ο καθένας ό,τι ναναι και μετά να ασχολούνται τα παιδιά με το ποιος έχει το καλύτερο μολύβι ή την καλύτρερη γόμα και όχι με το μάθημα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

το δικό μας ναι .... λογικά και τα άλλα

 

 

Oλα είναι ανοιχτά! Λόγω παν/νιων δουλεύουν ως αργά για να καταγράψουν τα αποτελέσματα. Επίσης γίνονται και νέες εγγραφές αυτήν την περίοδο. Οχι μόνο στο δικό μας..... σε όλα τα ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

ουφ ... με μπέρδεψαν πάλι (είναι ότι συζητάω με πολλούς και ο καθένας λέει το δικό του). Μου είπαν ότι την πλάτης δε θα μπορεί να την κουβαλήσει η κόρη μου... και ότι είναι καλύτερα τρόλλεϊ γιατί μπαίνει και στην πλάτη αν θες η τρόλλεϊ ενώ στην άλλη δεν έχεις επιλογή.

Επίσης σκέφτομαι την πλάτης δε θα την ταλαιπωρεί που θα τνη πετάει από δω κι από κει ... από κάτω εννοώ ... γιατί οι τρόλλεϊ έχουν βάση από κάτω και τις ρόδες ... δεν είναι τόσο εκτεθημένες.

bobonela ... ο κυριότερος λόγος επίσης που σκέφτομαι την τρόλλεϊ είναι το πώς θα κουβαλάει 2φ/ εβδομάδα την τσάντα του κολυμβητηρίου στον ώμο αν έχει καιμία τσαντάρα στην πλάτη της??? Πώς το κάνετε εσείς?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ουφ ... με μπέρδεψαν πάλι (είναι ότι συζητάω με πολλούς και ο καθένας λέει το δικό του). Μου είπαν ότι την πλάτης δε θα μπορεί να την κουβαλήσει η κόρη μου... και ότι είναι καλύτερα τρόλλεϊ γιατί μπαίνει και στην πλάτη αν θες η τρόλλεϊ ενώ στην άλλη δεν έχεις επιλογή.

Επίσης σκέφτομαι την πλάτης δε θα την ταλαιπωρεί που θα τνη πετάει από δω κι από κει ... από κάτω εννοώ ... γιατί οι τρόλλεϊ έχουν βάση από κάτω και τις ρόδες ... δεν είναι τόσο εκτεθημένες.

bobonela ... ο κυριότερος λόγος επίσης που σκέφτομαι την τρόλλεϊ είναι το πώς θα κουβαλάει 2φ/ εβδομάδα την τσάντα του κολυμβητηρίου στον ώμο αν έχει καιμία τσαντάρα στην πλάτη της??? Πώς το κάνετε εσείς?

 

Τις μέρες του κολυμβητηρίου αναγκαστικά έχει την τσάντα πλάτης την κανονική και για το κολυμβητήριο μία χειρός (τύπου μικρού σακ βουαγιάζ) που την κρατάει, δεν την κρεμάει στον ώμο. Σίγουρα είναι φόρτωμα αλλά αντέχουνε μωρέ..... Μείωσε όσο μπορείς εκείνες τις μέρες τα βιβλία και το μπουρνούζι να είναι πολύ λεπτό. Ισως καλύτερα μία πετσέτα μπάνιου λεπτή και σχετικά μικρή, μπορεί να είναι ελαφρύτερη.

Τώρα για την τσάντα, αν τελικά πάρεις τρόλευ, πάρε ένα ελαφρύ. Τα βαριά με τα σίδερα δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να μπουν σε πλάτη παιδιού! Μόνο σέρνοντας.

Link to comment
Share on other sites

το τρολεϊ ειναι βαρυτερο σαν σκελετος αλλα βολευει στις ενδοσχολικες μεταφορες απο ταξη σε ταξη . Επελεξα τρολεϊ για αυτον τον λογο και μονο παρολο που ολα οσα ειπες για τις φθορες ισχυουν + οτι δεν πλενεται ...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...