Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομική κρίση και έξοδα σπιτιού


tsagbaby

Recommended Posts

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω (αν βέβαια δεν είναι αδιάκριτο το θέμα που ανοίγω) για τα έξοδα σας του σούπερ μάρκετ μέσα στο μήνα. Ποσα χαλάτε και για ποσα άτομα ; Εμείς είμαστε 4 πλέον. Ο μεγάλος μου γιος που είναι 22 μηνών και καταλαβαίνετε τις ανάγκες που έχει ένα μωρό από καλό ποιοτικό φαγητό σε αυτή τη φάση της ζωής του. Ο μικρός μου γιος τώρα ξεκινάει τα λαχανικά. Όποτε ακόμα δεν τρώει κανονικά. Το θέμα είναι ότι μαζί με μανάβικο εμείς χαλάμε 450 περίπου το μήνα σε σούπερ μάρκετ. Σας φαίνεται λογικό αυτό το ποσο ; Σας φαίνεται λίγο η πολύ ; Αν θέλετε πείτε μου ποσα είναι εσάς περίπου τα έξοδα σας για σούπερ μάρκετ και μανάβικο. 

Νομίζω περίπου 70 έως 80 ευρώ την εβδομάδα ότι χαλάμε. Πάμε στο γνωστό γερμανικό και για ζαρζαβατικά και φρούτα λαϊκή. Ψάρι και κρέας από ψαράδικο και χασαπη. Το κρέας το παίρνουμε σε ποσότητα και μπαίνει καταψυξη. Ψάρι ψωνίζω όταν είναι φτηνό, εδώ που μένω υπάρχει μεγάλη διακύμανση στις τιμές. Πηγαίνω επίσης σε βιολογικά για βότανα μπαχαρικά και όλα αυτά που δε βρίσκω στο γερμανικό γιατί δεν έχει και ιδιαίτερη ποικιλία η αλήθεια είναι. Τώρα που θα έρθει το μωρό σίγουρα θα χαλάμε πολλά περισσότερα. Εμένα με βοήθησε πολύ το πρόγραμμα φαγητού για να μην παίρνω περιττά πράγματα. 

Γενικά τον τελευταίο χρόνο επειδή είχαμε πολλά έξοδα κι εγώ δουλεύω μόνο σε μια δουλειά γιατι είμαι έγκυος, αισθάνομαι ότι δουλεύουμε για να πληρώνουμε. Πληρώνουμε ενοίκια, δάνεια, μεταπτυχιακό, εργοθεραπεία, τένις, λογαριασμούς, πετρέλαιο, γιατρούς, κλινικές, ξένες γλωσσες.. έξτρα έκτακτα έξοδα που πετάγονται κάθε μήνα! Ειλικρινά έχω πάθει πλάκα, δεν περισσεύει τίποτα!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Νομίζω περίπου 70 έως 80 ευρώ την εβδομάδα ότι χαλάμε. Πάμε στο γνωστό γερμανικό και για ζαρζαβατικά και φρούτα λαϊκή. Ψάρι και κρέας από ψαράδικο και χασαπη. Το κρέας το παίρνουμε σε ποσότητα και μπαίνει καταψυξη. Ψάρι ψωνίζω όταν είναι φτηνό, εδώ που μένω υπάρχει μεγάλη διακύμανση στις τιμές. Πηγαίνω επίσης σε βιολογικά για βότανα μπαχαρικά και όλα αυτά που δε βρίσκω στο γερμανικό γιατί δεν έχει και ιδιαίτερη ποικιλία η αλήθεια είναι. Τώρα που θα έρθει το μωρό σίγουρα θα χαλάμε πολλά περισσότερα. Εμένα με βοήθησε πολύ το πρόγραμμα φαγητού για να μην παίρνω περιττά πράγματα. 

Γενικά τον τελευταίο χρόνο επειδή είχαμε πολλά έξοδα κι εγώ δουλεύω μόνο σε μια δουλειά γιατι είμαι έγκυος, αισθάνομαι ότι δουλεύουμε για να πληρώνουμε. Πληρώνουμε ενοίκια, δάνεια, μεταπτυχιακό, εργοθεραπεία, τένις, λογαριασμούς, πετρέλαιο, γιατρούς, κλινικές, ξένες γλωσσες.. έξτρα έκτακτα έξοδα που πετάγονται κάθε μήνα! Ειλικρινά έχω πάθει πλάκα, δεν περισσεύει τίποτα!

Δεν είναι άδικο αυτό το πράγμα ; ! Αυτό λέω και εγώ ότι πραγματικά δεν περισσεύει τίποτα. Έλεγα μήπως ήμουν υπερβολική και μήπως έπρεπε να κόψω από κάπου αλλά δεν μου βγαίνει να κόψω από σούπερ. Τα χρειαζόμαστε όλα αυτά που λέω. Μανάβικο σίγουρα δίνω κάτι παραπάνω γιατί δεν πάω λαϊκή. Αλλά μου αρέσει γιατί δεν έχει πολύ κόσμο πάω με την ησυχία μου οποία ώρα με βολεύει κ παίρνω αυτά που θέλω. Η λαϊκή δεν πολύ βολεύει 

Just now, love kids είπε:

Εμείς είμαστε τριμελής οικογένεια, το παιδί σε ηλικία Δημοτικού. Ακριβώς δεν τα έχω υπολογίσει, αν και θα έπρεπε, αλλά νομίζω ότι μαζί με φρούτα, κρέατα (συνήθως από κρεοπωλείο) και σούπερ μάρκετ ξοδεύουμε κάπου €400. Όχι κάθε μήνα τα ίδια φυσικά, π.χ. όταν αγοράζω και απορρυπαντικά, καθαριστικά κλπ. μπορεί να είναι πιο πολλά. Αντίστοιχα κάποιους μήνες μπορεί να είναι και αρκετά λιγότερα. Μάλλον θα αρχίσω να τα καταγράφω. :roll: 

Πάντως όταν πάει ο σύζυγος στο σούπερ μάρκετ, ο λογαριασμός ανεβαίνει κατακόρυφα. Δε συμφέρει. :-D

Ναι αυτό με απορρυπαντικά , πάνες και κρέμες και σαμπουάν όταν χρειαζόμαστε πάει πάντα πιο ακριβά. <_<

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω (αν βέβαια δεν είναι αδιάκριτο το θέμα που ανοίγω) για τα έξοδα σας του σούπερ μάρκετ μέσα στο μήνα. Ποσα χαλάτε και για ποσα άτομα ; Εμείς είμαστε 4 πλέον. Ο μεγάλος μου γιος που είναι 22 μηνών και καταλαβαίνετε τις ανάγκες που έχει ένα μωρό από καλό ποιοτικό φαγητό σε αυτή τη φάση της ζωής του. Ο μικρός μου γιος τώρα ξεκινάει τα λαχανικά. Όποτε ακόμα δεν τρώει κανονικά. Το θέμα είναι ότι μαζί με μανάβικο εμείς χαλάμε 450 περίπου το μήνα σε σούπερ μάρκετ. Σας φαίνεται λογικό αυτό το ποσο ; Σας φαίνεται λίγο η πολύ ; Αν θέλετε πείτε μου ποσα είναι εσάς περίπου τα έξοδα σας για σούπερ μάρκετ και μανάβικο. 

Κι εμείς τόσα χαλάμε περίπου, κι είμαστε τρία άτομα. Στο σουπερ παίρνουμε είδη μαναβικής και ψάρια. Τα κρέατα είναι χώρια, αλλά αυτά τα βρίσκουμε ενίοτε οικονομικότερα, από σπίτια (οικονομικότερα σε σχέση με το να αγοράζαμε ελευθέρας βιολογικά σε κρεοπωλείο).

Στο σ/μ δίνουμε πάνω από 100 την εβδομάδα, 110-120 θα έλεγα... Κι εμένα μου φαίνεται απίστευτα πολύ, όμως δεν πετάμε τρόφιμα, δηλαδή δεν είναι κάτι σπάταλο. Στο νησί έχουμε τρεις αλυσίδες, ξέρουμε στο περίπου ποιος έχει ποιο οικονομικά τα στάνταρ είδη (απορρυπαντικά, χαρτικά κλπ), έχουμε πόντους για εκπτώσεις, έχουμε πρόγραμμα επιστροφής στη eurobank, κι όμως το σ/μ είναι το πιο μεγάλο μας έξοδο και δεν γίνεται να κόψουμε τίποτα από εκεί, εκτός αν αρχίσουμε να παίρνουμε κατεψυγμένα ψάρια και προϊόντα ελομάς και μαράτα. 

 

Απ' ό,τι βλέπω όμως, όλοι τα ίδια ξοδεύουμε στα σ/μ. 

Γενικα έχουμε αναρωτηθεί πού πάνε οι μισθοί μας και δεν μας περισσεύει τίποτα ούτε καν για μικρά προσωπικά έξοδα, γιατί δεν είμαστε χαμηλόμισθοι για τα δεδομένα της εποχής. Οπότε έχουμε καταλήξει ότι φταίει το σ/μ.....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς πετάμε πράγματα οπότε σπατάλη δε γίνεται. Και μη φανταστείτε ότι παίρνουμε πολλά σοκολατοειδή, μπισκότα, αναψυκτικά κλπ. Ούτε πια τα πολλά καθαριστικά που έπαιρνα κάποτε καθώς έχω καταλήξει σε 1-2. Επειδή έχω μείνει κάποια διαστήματα στην Αγγλία αλλά και από ταξίδια στο εξωτερικό, έχω δει ότι για τα ίδια πράγματα εκεί πλήρωνα λιγότερο συνήθως, εκτός φρούτα κλπ που τα χρυσοπληρώνεις συνήθως με το κομμάτι.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ούτε εμείς πετάμε πράγματα οπότε σπατάλη δε γίνεται. Και μη φανταστείτε ότι παίρνουμε πολλά σοκολατοειδή, μπισκότα, αναψυκτικά κλπ. Ούτε πια τα πολλά καθαριστικά που έπαιρνα κάποτε καθώς έχω καταλήξει σε 1-2. Επειδή έχω μείνει κάποια διαστήματα στην Αγγλία αλλά και από ταξίδια στο εξωτερικό, έχω δει ότι για τα ίδια πράγματα εκεί πλήρωνα λιγότερο συνήθως, εκτός φρούτα κλπ που τα χρυσοπληρώνεις συνήθως με το κομμάτι.:roll:

Ούτε εμείς παίρνουμε τέτοια. τυποποιημένα τρόφιμα μόνο φρυγανιές, όσπρια, ζυμαρικά και καφέ. τα άλλα όλα είναι τυριά, λαχανικά, γάλα, γιαούρτι, φρούτα, ψάρια. 

 

Βέβαια δεν έχουμε μπει στη διαδικασία να μην πα΄ρουμε το βιολογικό γάλα ή τα βιολογικά όσπρια. Αλλά δεν μου πάει η καρδιά να μην πάρω αυτά για να πάρω ένα παραπάνω παιχνίδι ή ένα δικό μου ρούχο. 

Κι εγώ θυμάμαι οικονομικά το σ/ μ στην Αγγλία... Φρούτα δεν τρώω οπότε δεν αγόραζα τότε για να δω τιμή, το πολύ πολύ καμιά μπανάνα να έπαιρνα. αλλά θυμάμαι όλα τα υπόλοιπα, και θυμάμαι ότι δεν με πείραζε να ψωνίζω κ από τα πιο ακριβά σ/ μ, δεν μου φαινόταν το έξοδο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς πληρώνουμε πολλά, σούπερ μάρκετ - μανάβικο - χασάπικο/ιχθυοπωλείο φτάνουμε σίγουρα 1000 ευρώ το μήνα, αλλά δύο σπίτια, 3 ενήλικες και 2 παιδιά δημοτικού. Με φρούτα και λαχανικά από βιολογικό μανάβικο μόνο και κρέατα/ψάρια μόνο από χασάπικο/ιχθυοπωλείο και όχι σούπερ. Τα αγοράζουμε όλα, εννοώ δεν έχουμε κανέναν να μας δίνει δικά του πχ κρέατα και ζαρζαβατικά, μόνο αυγά παίρνουμε από συγγενή με πολλές κότες. Μέσα σε αυτά τα χρήματα είναι και κάποιες έξτρα "πολυτέλειες" που έχουμε προσθέσει τον τελευταίο χρόνο λόγω κλεισούρας, δηλαδή ενίοτε κάποια καλά κρασιά, delicatessen τυριά και αλλαντικά, τυποποιημένα σνακ κλπ

 

Πιστεύω ότι με κάποιες κινήσεις οικονομίας πχ επιλογή πιο οικονομικού σούπερ μάρκετ και αγορά φρούτων/λαχανικών/κρεάτων από σούπερ μάρκετ, ίσως καταφέρναμε να πέσουμε 100-150 ευρώ. Τις άλλες "πολυτέλειες" δεν τις μετράω γιατί είναι λόγω καραντίνας και αν δεν είχαμε καραντίνα σίγουρα τα αντίστοιχα ή και περισσότερα χρήματα θα τα ξοδεύαμε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

500 ευρώ δύο ενήλικες με μωρό 15 μηνών. Όμως παίρνουμε και άχρηστα πράγματα πχ πατατάκια σοκολάτες:razz: εκτός από τα απαραίτητα για το παιδί που είναι πιο ποιοτικά. Έχουμε καταλήξει όμως ότι αυτή είναι πλέον η διασκέδαση μας, το σούπερ μάρκετ και το να καταναλώνουμε στο σπίτι. Πχ θα πάρουμε υλικά για να φτιάξουμε πίτσα ή κάνα γλυκό που δεν το κάναμε πριν . Πριν θα βγαίναμε έξω για φαγητό και καφέ και εκεί ξοδεύαμε τα λεφτά μας. Τώρα διασκέδαση στο σπίτι με καμία σειρά ή ταινία μόλις κοιμηθεί η μικρή και θα φάμε κάτι που έχουμε φτιάξει . Πολλές ώρες στο σπίτι, άρα καφές στο σπίτι, φαγητό στο σπίτι... Πριν όλα αυτά θα τα κάναμε έξω

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πηγαίνω σούπερ μάρκετ 3 φορές το μήνα και δίνω 200 ευρώ κάθε φορά. Στο ενδιάμεσο βέβαια θα χρειαστεί κάποιο γάλα, γιαούρτι, μπανάνες κτλ που παίρνουμε από το συνοικιακό μπακάλικο.  Οπότε γύρω στα 650 για 2 ενήλικες και ένα παιδί.  Βέβαια παίρνουμε πολλές βλακείες (μπισκότα-σοκολάτες-αναψυκτικά κτλ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ να σας πω την μαύρη μου αλήθεια επειδή το έχει αναλάβει ολοκληρωτικά το μάρκετ ο σύζυγος (πηγαίνει αμέσως μετά τη δουλειά) ούτε έχω ρωτήσει πόσο πληρώνει κάθε φορά ούτε κοιτάω αποδείξεις. Το μόνο που κάνω είναι τη λίστα για τα ψώνια! Βέβαια ζαρζαβατικά, αυγά κ κοτοπουλα έχουμε δικά μας από τα πεθερικά οπότε γλιτώνουμε κάποια λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις!για μια στιγμή ένιωσα τύψεις ότι χαλάμε πολλά. Αλλά από ότι βλέπω είμαστε κομπλέ. Πολλές είπατε πολλά παραπάνω από εμάς. Βέβαια ο μεγάλος μου γιος ακόμα δεν έχει ξεκινήσει τα πατατάκια και σοκολάτες κλπ όποτε δεν παίρνουμε τέτοια. Επίσης στα λεφτά που είπα. Δεν συμπεριλαμβάνονται και εμάς διαφορά που μας στέλνουν δικοί μας από τα χωριά. Αυγά , κοτόπουλο , μέλι , σπιτικές μαρμελάδες και διαφορά αλλά όπως τραχανάς , χυλοπιτακια  

Επίσης άλλη ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι ποσο συχνά παίρνεται φαγητό από έξω ;;; Εμείς θεωρώ μια φορά στις δυο εβδομάδες , δηλαδή 2 φορές το μήνα 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς απ έξω ούτε 5 φορές το χρόνο. Μια φορά το μήνα επιδιώκουμε έξοδο για φαγητό, καφέ από άνοιξη κ μετά κάπως τακτικά (φθινόπωρο-χειμώνα σχεδον ποτε), καλοκαίρι μπορεί γθα καφέ κ 3-4 φορές την εβδομάδα. οπότε δεν αυξήσαμε τα ψώνια στο σπίτι λόγω καραντίνας, δεν αντικαταστήσαμε τις εξόδους με τι σπίτι (τις αντικαταστήσαμε στο ότι ψήνουμε, αλλά αυτό είναι το κανονικό μας φαγητό ούτως ή άλλως). 

 

κι εγω είχα αναρωτηθεί αν χαλάμε πολλά στο σ/μ. βέβαια εμείς δεν παίρνουμε γλυκά, μπισκότα, μαρμελάδες. κ βέβαια ενίοτε έχουμε κάποιες παροχές σε αυγά, λάδι, μέλι κλπ αλλά όχι συστηματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Επίσης άλλη ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι ποσο συχνά παίρνεται φαγητό από έξω ;;; Εμείς θεωρώ μια φορά στις δυο εβδομάδες , δηλαδή 2 φορές το μήνα

Φαγητό απέξω  1 φορά την εβδομάδα σίγουρα και (προ καραντίνας) σίγουρα μια φορά την εβδομάδα φαγητό έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις!για μια στιγμή ένιωσα τύψεις ότι χαλάμε πολλά. Αλλά από ότι βλέπω είμαστε κομπλέ. Πολλές είπατε πολλά παραπάνω από εμάς. Βέβαια ο μεγάλος μου γιος ακόμα δεν έχει ξεκινήσει τα πατατάκια και σοκολάτες κλπ όποτε δεν παίρνουμε τέτοια. Επίσης στα λεφτά που είπα. Δεν συμπεριλαμβάνονται και εμάς διαφορά που μας στέλνουν δικοί μας από τα χωριά. Αυγά , κοτόπουλο , μέλι , σπιτικές μαρμελάδες και διαφορά αλλά όπως τραχανάς , χυλοπιτακια  

Επίσης άλλη ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι ποσο συχνά παίρνεται φαγητό από έξω ;;; Εμείς θεωρώ μια φορά στις δυο εβδομάδες , δηλαδή 2 φορές το μήνα 

Προ καραντινας σχεδον ποτε, εξαιρετικα σπανια και μονο οταν ειχαμε απροσμενες επισκεψεις. 
 

Τωρα στην καραντινα μια φορα την εβδομαδα παραγγελνουμε, ως υποκαταστατο ολων αυτων που εχουμε στερηθει. Επισης παιρνουμε πλεον και καφε απο εξω καθε μερα, αλλά αυτο δεν το υπολογιζω στα εξτρα εξοδα γιατι οταν δουλευαμε εκτος σπιτιου στάνταρ παιρναμε καφε απο εξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις!για μια στιγμή ένιωσα τύψεις ότι χαλάμε πολλά. Αλλά από ότι βλέπω είμαστε κομπλέ. Πολλές είπατε πολλά παραπάνω από εμάς. Βέβαια ο μεγάλος μου γιος ακόμα δεν έχει ξεκινήσει τα πατατάκια και σοκολάτες κλπ όποτε δεν παίρνουμε τέτοια. Επίσης στα λεφτά που είπα. Δεν συμπεριλαμβάνονται και εμάς διαφορά που μας στέλνουν δικοί μας από τα χωριά. Αυγά , κοτόπουλο , μέλι , σπιτικές μαρμελάδες και διαφορά αλλά όπως τραχανάς , χυλοπιτακια  

Επίσης άλλη ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι ποσο συχνά παίρνεται φαγητό από έξω ;;; Εμείς θεωρώ μια φορά στις δυο εβδομάδες , δηλαδή 2 φορές το μήνα 

Προ καραντίνας μια φορά την εβδομάδα τρώγαμε απ' έξω γιατί βγαίναμε για φαγητό. Τώρα 1-2 φορές το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς γύρω στα 100 ευρώ την εβδομάδα είμαστε, δυο ενήλικες κι ένα νήπιο. Σουπερμάρκετ, μαναβική και χασάπης/ψαράδικο. Φαγητό απέξω θα φάμε σίγουρα μια φορά την εβδομάδα, συνήθως επειδή δεν έχω προλάβει/δεν είχα όρεξη να μαγειρέψω. Ή την Παρασκευή το βράδυ, για να γιορτάσουμε την έλευση του Σαββατοκύριακου. :D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παραγγέλνουμε φαγητό απ' έξω συνήθως 2-3 φορές το μήνα. Καφέ σχεδόν κάθε μέρα απ' έξω, o σύζυγος σίγουρα, συνήθως κι εγώ αλλά αρκετές φορές φτιάχνω και στο σπίτι. Όταν δουλεύω εκτός σπιτιού, καθημερινά απ' έξω. Προ καραντίνας, αν δεν είχαμε δουλειά το Σαββατοκύριακο, βγαίναμε και Σάββατο και Κυριακή για καφέ. Γενικά, βρίσκω ακριβό το σούπερ μάρκετ. Κάποια από τα προϊόντα που αγοράζω είναι μερικές φορές ιδιωτικής ετικέτας, πράγματα που έχω δοκιμάσει και με ικανοποίησαν. Μιλάω κυρίως για καθαριστικά κλπ. κι όχι για τρόφιμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εμείς απ έξω ούτε 5 φορές το χρόνο. Μια φορά το μήνα επιδιώκουμε έξοδο για φαγητό, καφέ από άνοιξη κ μετά κάπως τακτικά (φθινόπωρο-χειμώνα σχεδον ποτε), καλοκαίρι μπορεί γθα καφέ κ 3-4 φορές την εβδομάδα. οπότε δεν αυξήσαμε τα ψώνια στο σπίτι λόγω καραντίνας, δεν αντικαταστήσαμε τις εξόδους με τι σπίτι (τις αντικαταστήσαμε στο ότι ψήνουμε, αλλά αυτό είναι το κανονικό μας φαγητό ούτως ή άλλως). 

 

κι εγω είχα αναρωτηθεί αν χαλάμε πολλά στο σ/μ. βέβαια εμείς δεν παίρνουμε γλυκά, μπισκότα, μαρμελάδες. κ βέβαια ενίοτε έχουμε κάποιες παροχές σε αυγά, λάδι, μέλι κλπ αλλά όχι συστηματικά. 

Ποιος μαγειρευει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποιος μαγειρευει?

κ οι δυο (εμένα ο άντρας μου με έμαθε) 

 

πιο παλιά παίρναμε συχνότερα απ έξω αλλά τψρα δεν ειναο τίποτα απ αυτά που θα δώσουμε στο παιδί οπότε το έχουμε γθα πολύ σπάνια. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τώρα με την καραντίνα σίγουρα παίρνουμε ένα delivery τη βδομάδα αφού κοιμηθεί η μικρή για να ξεσαλώσουμε :mrgreen:. Προ καραντίνας όχι απαραίτητα κάθε βδομάδα γιατί Σάββατο ή Κυριακή τρώγαμε έξω μεσημέρι. Προ παιδιού κάναμε ζωάρα, πέρα από τις εξόδους με φίλους, μπορεί να βγαίναμε και καθημερινές για φαγητό βράδυ μόνοι ή για κρασάκι σε κάποι wine bar γιατί είμαστε και του κρασιού πανάθεμά μας. Πλέον πίνουμε ένα ωραίο κρασάκι το σ/κ για να μην ξεχνιόμαστε. Γενικά η έλευση του παιδιού αύξησε δραματικά το budget γιατί στραφήκαμε στα βιολογικά που δεν το κάναμε παλιά (τελευταία τα περιορίσαμε λίγο και αυτά), τρώμε οικογενειακώς περισσότερο φρέσκο ψάρι (δεν μας πολυαρέσει αλλά πρέπει για το παιδί), διάφορα superfoods κυρίως της μικρής κτλ.

Από την άλλη η τηλεεργασία του τελευταίου χρόνου μείωσε τρελά τα πρωινά μου έξοδα. Έπαιρνα στάνταρ καφέ και διάφορα σνακς απ' έξω το πρωί που όταν κάποια στιγμή κατάλαβα πόσο μου κόστιζαν μηνιαίως φρίκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κ οι δυο (εμένα ο άντρας μου με έμαθε) 

 

πιο παλιά παίρναμε συχνότερα απ έξω αλλά τψρα δεν ειναο τίποτα απ αυτά που θα δώσουμε στο παιδί οπότε το έχουμε γθα πολύ σπάνια. 

Ο αντρας μου εμενα συχνότερα.κανει γκουρμέ πιάτα.

Just now, Anna3011 είπε:

Εμείς τώρα με την καραντίνα σίγουρα παίρνουμε ένα delivery τη βδομάδα αφού κοιμηθεί η μικρή για να ξεσαλώσουμε :mrgreen:. Προ καραντίνας όχι απαραίτητα κάθε βδομάδα γιατί Σάββατο ή Κυριακή τρώγαμε έξω μεσημέρι. Προ παιδιού κάναμε ζωάρα, πέρα από τις εξόδους με φίλους, μπορεί να βγαίναμε και καθημερινές για φαγητό βράδυ μόνοι ή για κρασάκι σε κάποι wine bar γιατί είμαστε και του κρασιού πανάθεμά μας. Πλέον πίνουμε ένα ωραίο κρασάκι το σ/κ για να μην ξεχνιόμαστε. Γενικά η έλευση του παιδιού αύξησε δραματικά το budget γιατί στραφήκαμε στα βιολογικά που δεν το κάναμε παλιά (τελευταία τα περιορίσαμε λίγο και αυτά), τρώμε οικογενειακώς περισσότερο φρέσκο ψάρι (δεν μας πολυαρέσει αλλά πρέπει για το παιδί), διάφορα superfoods κυρίως της μικρής κτλ.

Από την άλλη η τηλεεργασία του τελευταίου χρόνου μείωσε τρελά τα πρωινά μου έξοδα. Έπαιρνα στάνταρ καφέ και διάφορα σνακς απ' έξω το πρωί που όταν κάποια στιγμή κατάλαβα πόσο μου κόστιζαν μηνιαίως φρίκαρα.

Εσύ δεν είσαι με την μικρή  μαμά? Αληθεια.Ο μπαμπας σου ποσο ειναι?

Δεν ξερω που το χεις ποσταρει. Γι αυτο ρωτάω στο άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο αντρας μου εμενα συχνότερα.κανει γκουρμέ πιάτα.

εγω συνήθως καθημερινές, σ/κ ο άντρας μου κυρίως ψησταρια, κ γενικα το σ/κ κάνει εκείνος περισσότερα όπως κ κάποια λίγο πιο ψαγμένα κ βοηθάει κ όταν κάνω μαρμελαδες, τσουρέκια κλπ. μεγάλη ανακούφιση γιατί δεν είναι αγαπημένη δραστηριότητα. 

 

αντιθετα η βοήθεια σε ο,τι έχει σχέση με καθαριότητα με εκνευρίζει γιατί έχει επιστημονική γνώμη για όλα. με ποια φορά καθαρίσεις, ποιο είναι το κατάλληλο υλικό κ πανάκι, πώς ακριβώς αδειάσεις πλήρως τον κάδο της σκούπας, ποιο βουρτσακι κάνει για τι.... αγανάκτηση.  εννοειται τα καθαρίζει καλύτερα από εμένα αλλά μόνο όποτε κρίνει κ έτσι αυτό το έχω αναλάβει σχεδον εξολοκλήρου. Μετά περναει εκείνος κ μαζεύει όσα άφησα (τσαπατσουλα, πρόχειρη κ αφηρημένη). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Εσύ δεν είσαι με την μικρή  μαμά? Αληθεια.Ο μπαμπας σου ποσο ειναι?

Δεν ξερω που το χεις ποσταρει. Γι αυτο ρωτάω στο άσχετο.

Αν είναι μικρή η μαμά μου; Μπα δε θα το έλεγα. Με άλλη μάλλον με μπερδεύεις. Ανω των 70 και οι 2 γονείς μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς γύρω στα 500 ευρω τον μήνα θέλουμε σε σούπερ μάρκετ κ είμαστε 4 άτομα.. Κάποιες φορές κ πάρα πάνω...βέβαια παίρνουμε κ εμείς αρκετές λιχουδιές... 

Τώρα απέξω ο σύζυγος παραγγέλνει σχεδόν κάθε μέρα τα βράδια κ τρώει.. Κ αν δε πάρει γιατί μπορεί να έχω φτιάξει εγώ πίτες οι πίτσες που ξέρω πως του αρέσουν βγαίνει περισσότερο το σούπερ μάρκετ... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...