Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου κράτησαν 45 μέρες, ποτάμια στην αρχή και πολύ λίγο τις τελευταίες μέρες. Το κακό είναι ότι καθάρισα για μια βδομάδα και μετά είχα πάλι ροή για 15 μέρες (αυτό όμως μπορεί να ήταν περίοδος). Σύνολο δηλαδή περίπου 2 μήνες!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ είχα λόχεια για ....60 μέρες - καθόλου πόνος. Τελικά απελπίστηκα και πήγα στο γιατρό όπου μου έκαναν υπέρηχο και βρήκαν ότι είχε μείνει αίμα στο όποιο είχε πήξει. Και τελικά χρειάστηκε να με ξίσουν....

Πάντως σε γενικές γραμμές κρατάει 40 ημέρες (γιάυτό λέμε να σαραντήσεις) και δεν πονάει. Επίσης το πολύ αίμα είναι στις πρώτες 3-4 ημέρες το πολύ. Μετά πιό λίγο

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτησετε εμενα αυτος ειναι ο μεγαλυτερος φοβος μου...

να εξηγησω...

εκανα καισαρικη και με σηκωσε ο αντρας μου για να περπατησω..

πονουσα φρικτα αλλα σηκωθηκα ..εκει που κανω το πρωτο βημα νιωθω κατι ζεστο αναμεσα στα μπουτια μου..σκυβω και τι να δω..

ειχα τοση αιμοραγια που γεμισε το πατωμα αιματα..εγω αφηστε τα ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχ (ζουμπουλια και ξερη κατω)..ηρθαν γρηγορα νοσοκομες και ενας γιατρος και με συμμαζεψαν...ο αντρας μου τερας ψυχραιμιας το μονο που μου ειπε..."γιατι στεναχωρεθηκες αγαπη μου?θα τα καθαρισω εγω!ντραπηκες?ζντουπ και αλλο χτυπημα

εγω για να πω την αληθεια επαθα πανικο..φορουσα τζαμπο σερβιετα αλλα τιποτα δεν κρατησε.

καθε φορα που σηκωνομουν φοβομουν μην παθω τα ιδια..

γεννησα στο Γενεσις και μου συμπεριφερθηκαν πολυ καλα και μου ελεγαν οταν ειναι να σηκωθω να φωναξω καποια κοπελα να ερθει(για ν αμην ξεραθω στο πατωμα παλι....μαλλον)

οποτε απο ολη την γεννα αυτη ειναι η φοβια μου....και δεν θελω να το θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι μαλλον σε μενα ετυχε ..ολες οι αλλες κοπελες δεν ειχαν τετοιο προβλημα..

εγω δεν ειχα καλο γιατρο τ αεχω γραψει πολλες φορες και με κατακρεουργησε..απαραδεκτος τυπος..εχω τομη απο το ενα κοκαλο ως το αλλο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Και με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι:

Αν έχεις κάνει καισαρική φαντάζομαι θα κοιμάσαι ανάσκελα.Επομένως δε λερώνεσαι πίσω;

Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι απεχθάνομαι τις σερβιέτες και πάντα στη ζωή μου χρησιμοποιούσα ταμπόν.Έτσι ξάπλωνα σε όποια στάση ήθελα.Θυμάμαι ότι ανάσκελα είχα "διαρροές" με σερβιέτες.

Τώρα εκεί μετά τη γέννα τί θα γίνει; :roll:

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτησετε εμενα αυτος ειναι ο μεγαλυτερος φοβος μου...

να εξηγησω...

εκανα καισαρικη και με σηκωσε ο αντρας μου για να περπατησω..

πονουσα φρικτα αλλα σηκωθηκα ..εκει που κανω το πρωτο βημα νιωθω κατι ζεστο αναμεσα στα μπουτια μου..σκυβω και τι να δω..

ειχα τοση αιμοραγια που γεμισε το πατωμα αιματα..εγω αφηστε τα ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχ (ζουμπουλια και ξερη κατω)..ηρθαν γρηγορα νοσοκομες και ενας γιατρος και με συμμαζεψαν...ο αντρας μου τερας ψυχραιμιας το μονο που μου ειπε..."γιατι στεναχωρεθηκες αγαπη μου?θα τα καθαρισω εγω!ντραπηκες?ζντουπ και αλλο χτυπημα

εγω για να πω την αληθεια επαθα πανικο..φορουσα τζαμπο σερβιετα αλλα τιποτα δεν κρατησε.

καθε φορα που σηκωνομουν φοβομουν μην παθω τα ιδια..

γεννησα στο Γενεσις και μου συμπεριφερθηκαν πολυ καλα και μου ελεγαν οταν ειναι να σηκωθω να φωναξω καποια κοπελα να ερθει(για ν αμην ξεραθω στο πατωμα παλι....μαλλον)

οποτε απο ολη την γεννα αυτη ειναι η φοβια μου....και δεν θελω να το θυμαμαι.

 

 

pantos demi i kopela pou itane sto idio domatio me emena kai gennise me kaisariki (diabalkaniko ) den sikonotane apo to krebati tis protes 3 meres, oi nosokomes thn allazan kai thn katharizan sto krebati ths.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εκείνη θα είχε κάποιο πρόβλημα.

Ας μην βλέπουμε τα λόχεια ώς κάτι άσχημο..

Ο οργανισμός μας καθαρίζει.

Και εξάλλου δεν είναι κάτι το τόσο τραγικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ρωτησετε εμενα αυτος ειναι ο μεγαλυτερος φοβος μου...

να εξηγησω...

εκανα καισαρικη και με σηκωσε ο αντρας μου για να περπατησω..

πονουσα φρικτα αλλα σηκωθηκα ..εκει που κανω το πρωτο βημα νιωθω κατι ζεστο αναμεσα στα μπουτια μου..σκυβω και τι να δω..

ειχα τοση αιμοραγια που γεμισε το πατωμα αιματα..εγω αφηστε τα ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχ (ζουμπουλια και ξερη κατω)..ηρθαν γρηγορα νοσοκομες και ενας γιατρος και με συμμαζεψαν...ο αντρας μου τερας ψυχραιμιας το μονο που μου ειπε..."γιατι στεναχωρεθηκες αγαπη μου?θα τα καθαρισω εγω!ντραπηκες?ζντουπ και αλλο χτυπημα

εγω για να πω την αληθεια επαθα πανικο..φορουσα τζαμπο σερβιετα αλλα τιποτα δεν κρατησε.

καθε φορα που σηκωνομουν φοβομουν μην παθω τα ιδια..

γεννησα στο Γενεσις και μου συμπεριφερθηκαν πολυ καλα και μου ελεγαν οταν ειναι να σηκωθω να φωναξω καποια κοπελα να ερθει(για ν αμην ξεραθω στο πατωμα παλι....μαλλον)

οποτε απο ολη την γεννα αυτη ειναι η φοβια μου....και δεν θελω να το θυμαμαι.

 

Άδικα φοβάσαι Demi. Πολλές φορές συμβαίνει να φύγουν λόχια από την σερβιέτα όταν σηκώνεσαι 1η φορά μετά την γέννα (άσχετα με το είδος της γέννας), ειδικά αν έχεις ώρες να σηκωθείς. Απλά πολλές τρομάζουν στην θέα γιατί δεν το περιμένουν και επίσης φοβούνται μήπως έχουν αιμορραγία.

 

Σχετικά με την καισαρική, λίγοι πια γιατροί αφήνουν την λεχώνα 3 ημέρες ξάπλα (το συνηθίζουν οι μεγάλοι σε ηλικία). Τώρα, όλοι τις σηκώνουν ή από την ίδια μέρα ή την άλλη μέρα το πρωί. Γενικά, για να γνωρίζετε, το τι θα φάτε, πότε θα σηκωθείτε και πότε θα βγουν ορός και καθετήρας (ουροσυλλέκτης) είναι θέμα νοοτροπίας και εντολών γιατρού και όχι θέμα νοσοκομείου!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση που με απασχολεί.τα λόχεια πόσο διαρκούν μετά τη γέννα; αν κάνεις καισαρική έχεις ή όχι; έχω ακούσει για ποτάμια...είναι αλήθεια;

 

ΤΗΝ ΑΝΝΙΩ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ Φ.Τ. ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΕ Κ.Τ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΙΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΟΡΟΥΣ , ΚΑΘΕΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ??????.................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννησα με καισαρικη, εβγαλα τον ορο μετα απο 3 μερες :(

Το αιμα σταματησε την 20η μερα και μεχρι σημερα δεν ξαναειδα!!!

Ειναι φυσιολογικο;;; :?:

Και ποτε πρεπει να ξαναπαμε στο γιατρο για εξεταση;;;Γεννησα σε νοσοκομειο και δεν υπηρχε καμια ενημερωση :!::!::!::twisted:

Επισης σε ποσο καιρο μπορει μια γυναικα μετα απο καισαρικη να "επανελθει στα συζυγικα της καθηκοντα;;;" :oops::oops:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αιμα σταματησε την 20η μερα και μεχρι σημερα δεν ξαναειδα!!!

Ειναι φυσιολογικο;;; :?:

 

Φυσιολογικότατο!

 

Και ποτε πρεπει να ξαναπαμε στο γιατρο για εξεταση;;;Γεννησα σε νοσοκομειο και δεν υπηρχε καμια ενημερωση :!::!::!::twisted:

 

Συνήθως τις 40 ημέρες (αναλόγως τον γιατρό)

 

Επισης σε ποσο καιρο μπορει μια γυναικα μετα απο καισαρικη να "επανελθει στα συζυγικα της καθηκοντα;;;" :oops::oops:

Μετά τις 40 ημέρες (αλλά συνήθως σε έχει δεί ο γιατρός τότε)

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω για τα συζυγικα καθηκοντα γιατι αγχωθηκα!!!

Πηρα τηλ σημερα στο γιατρο που με παρακολουθουσε κοι μου ειπε να παω να με δει μολις περασουν 2 μηνες απο τη γεννα!!!Εγω νομιζα οτι θα παω μολις σαραντησω,δηλαδη σε 10 μερες περιπου...και οχι σε δυο μηνες!!!

Βεβαια δε τον ρωτησα τιποτα για το θεμα(αν δηλαδη μπορουμε να προχωρησουμε)κακως μαλλον! :?:?:?:?:?:?:?:?

maspir εσεις προχωρησατε αφου σε ειδε πρωτα ο γιατρος;;;

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρωταω για τα συζυγικα καθηκοντα γιατι αγχωθηκα!!!

Πηρα τηλ σημερα στο γιατρο που με παρακολουθουσε κοι μου ειπε να παω να με δει μολις περασουν 2 μηνες απο τη γεννα!!!Εγω νομιζα οτι θα παω μολις σαραντησω,δηλαδη σε 10 μερες περιπου...και οχι σε δυο μηνες!!!

Βεβαια δε τον ρωτησα τιποτα για το θεμα(αν δηλαδη μπορουμε να προχωρησουμε)κακως μαλλον! :?:?:?:?:?:?:?:?

maspir εσεις προχωρησατε αφου σε ειδε πρωτα ο γιατρος;;;

 

Δεν πειράζει να τον ρωτήσεις...τι ποιό λογικό άλλωστε για ένα ζευγάρι...

Είναι περισσότερο για να επιβεβαιώσει ότι όλα είναι καλά!!!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει για εξέταση στις 40 μέρες περίπου (όσο ήμουν στη κλινική με έβλεπε καθημερινά η γιατρός) και μου έκανε μόνη της νύξη για τα συζυγικά καθήκοντα αν ξεκινήσαμε και ότι όποτε θέλουμε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως, για να πω την αλήθεια πιο πολύ ο σύζυγος αγχωνόνταν να ξεκινήσουμε παρά εγώ. :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα παντως τα λόχεια κράτησαν λίγο και με φυσιολογική ροή (μια απλή λεπτή σερβιέτα)... Για τα "συζυγικά καθήκοντα" θα σε δει πρώτα ο γιατρός αφού σαραντήσεις... Να πω την αλήθεια δεν έιχα και ιδιαίτερη διάθεση για οτιδήποτε νωρίτερα από τις 40 μέρες γιατί πιο πολύ απ' 'ολα με ταλαιπωρησαν τα ράμματα από κάτω που έτσουζαν μιας και ίδρωνα υπερβολικα αφού ήταν καλοκαιρι και δεν έλεγαν να θρέψουν με τίποτα, αφού ουτε να κάτσω δεν μπορούσα :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lia νομιζω θα εχω το ιδιο προβλημα με το σζυγο...σε αντιθεση με μενα δε δειχνει να εχει ιδιατερα ερωτικη διαθεση,πραγμα που ομολογω πως με στεναχωρει ιδιατερα...τι να πω..περιμενω να περασουν οι 40 μερες να παω στο γιατρο κ βλεπουμε... :oops::?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω 2μηνες ακριβως που γεννησα...το αιμα δεν μου εχει σταματησει καθολου,αλλες μερες ειναι αρκετο και αλλες λιγο...τις τελευταιες 5μερες ομως εχω πολυ αιμα(αλλαζω καθε 2ωρες τις σερβιετες ΤΕΝΑ οι οποιες ειναι λερωμενες απο πανω εως κατω)και επιπλεον χθες το βραδυ εβγαλα ενα περιεργο κομματι στο μεγεθος φραουλας,σκληρο σαν συκωτι περιπου)communicate_19.gif (συγνωμη αν γινομαι αηδιαστικη)

 

πηρα λοιπον τον γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι απολυτως φυσιολογικα ,μου συνεστησε ξεκουραση και να παρω 6 methergin για 3μερες(σημειωτεον οταν γεννησα επαιρνα μονο 3 την ημερα)και να παω οπωσδηποτε την τριτη να με δει...

 

και ρωτω...αφου δεν ειναι τιποτα , γιατι με χαπακωσε , με ξαπλωσε και θελει οπωσδηποτε να με δει?ε? c003.gif

 

 

κι επισης ρωτω ειχε καμια απο σας παρομοιο περιστατικο μετα τη γεννα?communicate_27.gif

Link to comment
Share on other sites

dina, εδώ που τα λεμε δεν είναι και πολύ συνηθισμένο αυτό που περιγράφεις. Μηπως κουραστηκες πολύ αυτόν τον καιρό?

Μην ανησυχείς, κάνε αυτά που σου λέει, και μην αμελήσεις να τον επισκεφτείς αν δεν υποχωρήσει το αίμα.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...