Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκο φορεμα σε γαμο? ? ?ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

Thumber. εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου νυφικό για εγκύους το φόρεμα.Και τελικά με τα αξεσουάρ σε χρώμα θα είναι μια χαρά.

Οκ, άγραφος νόμος να φοράει μόνο η νύφη λευκό (εγώ νύφη ή όχι , περισσότερο θα σκεφτόμουν την ασπρίλα στις φωτο και τίποτα άλλο).

Αλλά το λευκό δεν ισχύει πάντα ,έτσι δεν είναι ? Αν η νύφη βάλει ροζ.σωμόν ή ακόμη κ σιέλ όπως βλέπουμε πολλά νυφικά ,τι συμβαίνει ? Απαγορεύεται δια ροπάλου το ροζ ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο καθένας έχει την άποψη του για τα κόμπλεξ, εγώ θεωρώ ότι το να ενοχληθεί κάποιος επειδή θα του πάρει κάποιος άλλος τη δόξα είναι κόμπλεξ, γιατί όλο αυτό περί λευκού στο γάμο, είναι μη τυχόν και ασχοληθεί κάνεις με καμιά άλλη εκτός από τη νύφη... που στη τελική μια ζουζούνα με μια όμορφη στρογγυλή κοιλίτσα είναι τόσο γλυκιά εικόνα που χαλάλι ας ασχοληθούν!! Επιμένω στην άποψη μου, για κάποιες μπορεί να είμαι λάθος, το δέχομαι!!

 

Δεν ειναι η άποψη σου λάθος αλλα ο τρόπος που την παρουσιαζεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η άποψη σου λάθος αλλα ο τρόπος που την παρουσιαζεις

 

Και πάλι συγγνώμη babycute, μπορεί εσύ να μην έχεις κόμπλεξ, αλλά απλά να το σκέφτεσαι διαφορετικά, δεν είμαι μες στο μυαλό σου...

Δυστυχώς σαν άνθρωπος είμαι πολύ ειλικρινής, και πολλές φορές παρεξηγούμε, δεν ήταν σκοπός μου πάντως να σε προσβάλω...!! Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πείτε με όσο κομπλεξική θέλετε, δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω λευκό φόρεμα σε γάμο αδερφιού. Και μόνο που σκέφτομαι το λευκό δίπλα στο λευκό στις φωτογραφίες, με πιάνει ζαλάδα!

 

Αλλά αυτά είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Μπορεί κανείς να ντύσει όλους του τους συγγενείς στα λευκά και να έρθουν στην εκκλησία α λα Bee Gees :P

 

Ειχα στο μυαλο μου κατι ροζουλι, κατι πρασινο, κατι φλοραλ βρε αδερφε να εχω λιγο χρωμα πανω μου. Αφου τελικα βρηκα μονο ασπρο αναρωτιομουν πως μπορω να το συνδυασω να μην ειμαι σαν γαλατας

Αυτό είναι το κακό με το άσπρο χρώμα. Παραπέμπει σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα: νύφη, γαλατά, γιατρό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο μυαλο μου κατι ροζουλι, κατι πρασινο, κατι φλοραλ βρε αδερφε να εχω λιγο χρωμα πανω μου. Αφου τελικα βρηκα μονο ασπρο αναρωτιομουν πως μπορω να το συνδυασω να μην ειμαι σαν γαλατας κ αρχισα να googlαρω κ επεσα πανω σε διαφορα αρθρα ή σελιδες που συμβουλευαν οτι αν θες να σου ξαναμιλησει η νυφη μη βαλεις ασπρο. Εκει επαθα το εγκεφαλικο κ ανοιξα αυτο το θεμα. Μπορει να σας φαινεται τραγικο αλλα ναι δεν ηξερα τον αγραφο 'κανονα'.:oops:

 

Χα!!! Ουτε και εγω γνωριζα για αυτον τον "αγραφο κανονα" οσο περιεργο και να φαινεται, αλλα αυτο δεν αλλαζει ουτε το γουστο μου, ουτε και τις επιλογες μου, γιατι αν εγω επελεγα να φορεσω στο γαμο ενα ΚΟΝΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ θα το εκανα μονο και μονο απο αποψη προσωπικης αρεσκειας και οχι για να σαμποταρω την νυφη!!!

 

Το θεμα ειναι κατα ποσο οι αλλοι θα το αποδεχτουν, η καλυτερα κατα ποσο πιστευουν σε αυτους τους "αγραφους κανονες"!!! Και διερωτωμαι τωρα εγω, αραγε αυτοι που πιστευουν σε αυτα τα ακολουθουν, η εκει που δεν τους συμφερει τα προσπερνουν...???

 

Ειλικρινα δεν εχω καμια προθεση να θιξω καμια κοπελα, ουτε και τα πιστευω της, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση πως ενω σε ολα τα υπολοιπα εχουμε κανει αλματα και εχουμε καταφερει να ξεφυγουμε, υπαρχουν ορισμενα αλλα θεματα που μας κυριευουν, μας παγιδευουν, μας κατακλυζουν, και το σπουδαιοτερο ...ειναι στο μυαλο μας, πουθενα γραμμενα, ουτε καν ανεπισημα, παρολαυτα δινουμε μεγαλη εμφαση, ...και το αποτελεσμα??? αναλωνονται η ακομα χειροτερα καταστρεφονται ανθρωπινες σχεσεις!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινα δεν εχω καμια προθεση να θιξω καμια κοπελα, ουτε και τα πιστευω της, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση πως ενω σε ολα τα υπολοιπα εχουμε κανει αλματα και εχουμε καταφερει να ξεφυγουμε, υπαρχουν ορισμενα αλλα θεματα που μας κυριευουν, μας παγιδευουν, μας κατακλυζουν, και το σπουδαιοτερο ...ειναι στο μυαλο μας, πουθενα γραμμενα, ουτε καν ανεπισημα, παρολαυτα δινουμε μεγαλη εμφαση, ...και το αποτελεσμα??? αναλωνονται η ακομα χειροτερα καταστρεφονται ανθρωπινες σχεσεις!!!

Εγώ να σου πω δεν νιώθω καθόλου παγιδευμένη ούτε κυριευμένη. Το θεωρώ θέμα καλής συμπεριφοράς και καλού γούστου και πιστεύω ότι κανείς δεν χάνει αν προσέχει λίγο τους τύπους.

 

Αν είναι να κάνω κοινωνική επανάσταση, θα την κάνω με κάτι πιο ουσιώδες και όχι βάζοντας λευκό φόρεμα σε γάμο συγγενή :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω δεν νιώθω καθόλου παγιδευμένη ούτε κυριευμένη. Το θεωρώ θέμα καλής συμπεριφοράς και καλού γούστου και πιστεύω ότι κανείς δεν χάνει αν προσέχει λίγο τους τύπους.

 

Αν είναι να κάνω κοινωνική επανάσταση, θα την κάνω με κάτι πιο ουσιώδες και όχι βάζοντας λευκό φόρεμα σε γάμο συγγενή :rolleyes:

 

Κανενας δεν χανει εκεινη την ημερα αν ολοι ειναι αφοσιωμενοι στους ρολους τους, γιατι αν δεν ειναι εκει ειναι τα δυσκολα...:rolleyes:!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν χανει εκεινη την ημερα αν ολοι ειναι αφοσιωμενοι στους ρολους τους, γιατι αν δεν ειναι εκει ειναι τα δυσκολα...:rolleyes:!!!

Ακριβώς. Και ο ρόλος των κοντινών συγγενών είναι (μεταξύ άλλων) να μην μοιάζουν με υπερμεγέθη παρανυφάκια :P

Link to comment
Share on other sites

Χα!!! Ουτε και εγω γνωριζα για αυτον τον "αγραφο κανονα" οσο περιεργο και να φαινεται, αλλα αυτο δεν αλλαζει ουτε το γουστο μου, ουτε και τις επιλογες μου, γιατι αν εγω επελεγα να φορεσω στο γαμο ενα ΚΟΝΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ θα το εκανα μονο και μονο απο αποψη προσωπικης αρεσκειας και οχι για να σαμποταρω την νυφη!!!

 

Το θεμα ειναι κατα ποσο οι αλλοι θα το αποδεχτουν, η καλυτερα κατα ποσο πιστευουν σε αυτους τους "αγραφους κανονες"!!! Και διερωτωμαι τωρα εγω, αραγε αυτοι που πιστευουν σε αυτα τα ακολουθουν, η εκει που δεν τους συμφερει τα προσπερνουν...???

 

Ειλικρινα δεν εχω καμια προθεση να θιξω καμια κοπελα, ουτε και τα πιστευω της, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση πως ενω σε ολα τα υπολοιπα εχουμε κανει αλματα και εχουμε καταφερει να ξεφυγουμε, υπαρχουν ορισμενα αλλα θεματα που μας κυριευουν, μας παγιδευουν, μας κατακλυζουν, και το σπουδαιοτερο ...ειναι στο μυαλο μας, πουθενα γραμμενα, ουτε καν ανεπισημα, παρολαυτα δινουμε μεγαλη εμφαση, ...και το αποτελεσμα??? αναλωνονται η ακομα χειροτερα καταστρεφονται ανθρωπινες σχεσεις!!!

 

Με αυτη τη λογική ειναι οκ η άλλη να βάλει και κατι που μοιάζει με νυφικό; Και πιο συγκεκριμένα με το νυφικό της νύφης; Και αν οχι γιατι οχι;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και ο ρόλος των κοντινών συγγενών είναι (μεταξύ άλλων) να μην μοιάζουν με υπερμεγέθη παρανυφάκια :P

 

Και ο ρολος της νυφης ομως ειναι να κοιταξει να φερει εις περας τον σκοπο για τον οποιο επιτελει την συγκεκριμενη πραξη, και οχι γιατι θελει να να παρει muster ενδυματολογιας εκεινη την κατα τα αλλα ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αυτη τη λογική ειναι οκ η άλλη να βάλει και κατι που μοιάζει με νυφικό; Και πιο συγκεκριμένα με το νυφικό της νύφης; Και αν οχι γιατι οχι;

Με αυτή τη λογική θα μπορούσε να βάλει μακρύ άσπρο φόρεμα και η πεθερά (γιατί όχι?) και η κουμπάρα και να είναι οι φωτογραφίες μια όαση λευκού.

 

Κατευθείαν για κορνιζάρισμα, όχι αστεία :P

 

Και ο ρολος της νυφης ομως ειναι να κοιταξει να φερει εις περας τον σκοπο για τον οποιο επιτελει την συγκεκριμενη πραξη, και οχι γιατι θελει να να παρει muster ενδυματολογιας εκεινη την κατα τα αλλα ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ!!!

Τον σκοπό η νύφη τον φέρνει εις πέρας στην εκκλησία (ή στο Δημαρχείο). Τα υπόλοιπα είναι μεγάλο επίσημο πάρτυ και εξαρτάται από την καλή διάθεση των καλεσμένων κατά πόσο θα ακολουθήσουν τους κοινωνικούς κανόνες μιας δεξίωσης.

 

Δηλαδή αν το δούμε κι έτσι δεν υπάρχει πουθενά γραμμένος ο κανόνας που λέει ότι ο κουμπάρος δεν μπορεί να έρθει στην εκκλησία με βερμούδα και πέδιλα, αλλά πραγματικά θα ήθελα να ήξερα πόσες από εσάς που του παίζετε ενδυματολογικά άνετες, θα συνεχίζατε να χαμογελάτε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο την ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογική ειναι οκ η άλλη να βάλει και κατι που μοιάζει με νυφικό; Και πιο συγκεκριμένα με το νυφικό της νύφης; Και αν οχι γιατι οχι;

 

Μα μοιαζει το ΛΕΥΚΟ ΚΟΝΤΟ ΦΟΡΕΜΑΤΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ με το ΙΒΟΥΑΡ ΜΑΚΡΥ ΝΥΦΙΚΟ??? φυσικα, υπαρχουν ορισμενες κοπελες (καλεσμενες) που σκοπιμως θελουν να σαμποταρουν την νυφη, αλλα αυτες ειμαι σιγουρη πως σε καθε γαμο θα φορανε οποιοδηποτε λευκο φορεμα. Δεν αναφερομαι ομως σε αυτην την περιπτωση, απλα υπαρχουν και ορισμενες κοπελες που εντελως τυχαια και καλοπροαιρετα επελεγουν να βαλουν λευκο φορεματακι.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

παντως ακομη και αν το θεωρεις κομπλεξ,παραξενια ,περιεργεια και οτιδήποτε άλλο για μενα από θεμα ευγενειας και μονο δεν το βαζεις,,,,τωρα για όλα τα υπολοιπα κορίτσια που λετε ας μην κοροιδευομαστε λιγες εως καμμια πηγαμε με θρησκευτκη ευλαβεια στο γαμος μας

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα μοιαζει το ΛΕΥΚΟ ΚΟΝΤΟ ΦΟΡΕΜΑΤΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ με το ΙΒΟΥΑΡ ΜΑΚΡΥ ΝΥΦΙΚΟ??? φυσικα, υπαρχουν ορισμενες κοπελες (καλεσμενες) που σκοπιμως θελουν να σαμποταρουν την νυφη, αλλα αυτες ειμαι σιγουρη πως σε καθε γαμο θα φορανε οποιοδηποτε λευκο φορεμα. Δεν αναφερομαι ομως σε αυτην την περιπτωση, απλα υπαρχουν και ορισμενες κοπελες που εντελως τυχαια και καλοπροαιρετα επελεγουν να βαλουν λευκο φορεματακι.

 

Δεν μιλάω για την θεματοθετρια αλοιμονο!

Απλα επειδή είπες πριν με τόσα άλματα της ανθρωπότητας και είμαστε παγιδευμένες σε τέτοια μικρο θέματα και λέω τοτε που βάζουμε όρια αν δεν βάζουμε σε αυτο; Για όσες γυναίκες δεν παίζει το άσπρο ρόλο, θα υπαρχουν και γυναίκες που δεν θα παίζει και το ιδιο το φόρεμα ρόλο και θα πανε γιατι κατι που μοιάζει με νυφικό ....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τον σκοπό η νύφη τον φέρνει εις πέρας στην εκκλησία (ή στο Δημαρχείο). Τα υπόλοιπα είναι πάρτυ και εξαρτάται από την καλή διάθεση των καλεσμένων κατά πόσο θα ακολουθήσουν τους κοινωνικούς κανόνες μιας δεξίωσης.

 

Δηλαδή αν το δούμε κι έτσι δεν υπάρχει πουθενά γραμμένος ο κανόνας που λέει ότι ο κουμπάρος δεν μπορεί να έρθει στην εκκλησία με βερμούδα και πέδιλα, αλλά πραγματικά θα ήθελα να ήξερα πόσες από εσάς που του παίζετε ενδυματολογικά άνετες, θα συνεχίζατε να χαμογελάτε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο την ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ.

 

Εντελως ατυχης η συγκριση, νομιζω το εχεις καταλαβει!!!

 

Αλλα ετσι για την ιστορια θα σου πως πω γαμοι γινονται και σε εκκλησια, και σε δημαρχειο αλλα και σε εκκλησακι, ο δικος μου μαλιστα εγινε σε ενα παραθαλασσιο εκκλησακι με ελαχιστους καλεσμενους εκ των οποιων ο κουμπαρος ηρθε με τζην και πουκαμισο, μια χαρα τελεστηκε ο γαμος ομως!!! Επεσες στην περιπτωση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αυτή τη λογική θα μπορούσε να βάλει μακρύ άσπρο φόρεμα και η πεθερά (γιατί όχι?) και η κουμπάρα και να είναι οι φωτογραφίες μια όαση λευκού.

 

Κατευθείαν για κορνιζάρισμα, όχι αστεία :P

.

Πλακα πλακα γνώρισα κάποτε φιλη φίλης που περιφανευοταν οτι φόρεσε ααπρα στο γάμο του αδερφού της!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντελως ατοπη η συγκριση, νομιζω το εχεις καταλαβει!!!

 

Αλλα ετσι για την ιστορια θα σου πως πω γαμοι γινονται και σε εκκλησια, και σε δημαρχειο αλλα και σε εκκλησακι, ο δικος μου μαλιστα εγινε σε ενα παραθαλασσιο εκκλησακι με ελαχιστους καλεσμενους εκ των οποιων ο κουμπαρος ηρθε με τζην και πουκαμισο, μια χαρα τελεστηκε ο γαμος ομως!!! Επεσες στην περιπτωση!!!

 

Χαχα καλο! Το ήξερες οτι θα το εκανε η ηταν έκπληξη!

Καλα αν ηταν γενικά relaxed γάμος σε παρεκκλήσι ειναι κατανοητό

Link to comment
Share on other sites

Thumber , τωρα που το σκεφτομαι , υπαρχουν και κατι μακρια αραχνοΰφαντα φορεματα(φαρδια και διαφανα) ή τουνικ που μπορεις να βαλεις απο πανω απο το λευκο σου φορεμα και ειναι και τελευταια λεξη της μοδας!!

 

Εγω προσωπικα , σαν νυφη , δεν κοιτουσα ουτε τι φορουσε ο γαμπρος (που λεει ο λογος!) !

Δεν μου περασε απο το μυαλο καν να κοιταξω(τους καλεσμενους γενικα)

Ετσι κι αλλιως και ολοι ασπρα να φορουσαν ,παλι θα εκλεβα την παρασταση(οχι να το παινευτω!!!!!)....

Ασε που δε φορουσα και ασπρο, κλασικο νυφικο....αλλα μια εκρου καταπληκτικη αρχαιοελληνικου στυλ τουαλετα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ετσι για την ιστορια θα σου πως πω γαμοι γινονται και σε εκκλησια, και σε δημαρχειο αλλα και σε εκκλησακι, ο δικος μου μαλιστα εγινε σε ενα παραθαλασσιο εκκλησακι με ελαχιστους καλεσμενους εκ των οποιων ο κουμπαρος ηρθε με τζην και πουκαμισο, μια χαρα τελεστηκε ο γαμος ομως!!! Επεσες στην περιπτωση!!!

Μα τότε δεν μιλάμε για ίδια πράγματα. Αν σε έχουν καλέσει σε ένα γάμο σε παραλία καλώς να πας και με παντόφλα και με τσόκαρο. Αναρωτιέμαι όμως αν και στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν κάποια όρια. Ας πούμε εσένα ο γάμος τελέστηκε μια χαρά με τον κουμπάρο να φοράει τζην και πουκάμισο. Θα ήταν το ίδιο αν ο κουμπάρος ερχόταν με βερμούδα και μακώ μπλουζάκι; Και η κουμπάρα με παρεό και τα μαλλιά πιασμένα αλογουρά μετά την παραλία; Θα έλεγες, έλα μωρέ, καλή καρδιά; Ή αν ερχόταν με μακριά βραδυνή τουαλέτα, κότσο και παπούτσια στιλέτο και ξεχώριζε σαν τη μύγα μες το γάλα ανάμεσα στους κουλ και άνετους καλεσμένους;

 

Αν και νομίζω εδώ δεν μιλάμε για την περίπτωση γάμος σε παραθαλάσσιο εκκλησάκι, αλλά τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι για κάθε περίσταση υπάρχει μια γκάμα ενδυματολογικών επιλογών που είναι καθολικά αποδεκτές και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει την επανάστασή του, είτε φορώντας μακρυά βραδινή τουαλέτα σε πρωινό γάμο (το έχω δει κι αυτό, το τι σχόλιο έπεσε από τους άλλους καλεσμένους δεν περιγράφεται) είτε φορώντας τζην σε βραδινή επίσημη δεξίωση.

 

Πλακα πλακα γνώρισα κάποτε φιλη φίλης που περιφανευοταν οτι φόρεσε ασπρα στο γάμο του αδερφού της!!!!

Αχ τέλεια. Η νύφη της θα πρέπει να ενθουσιάστηκε όταν την είδε :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλο! Το ήξερες οτι θα το εκανε η ηταν έκπληξη!

Καλα αν ηταν γενικά relaxed γάμος σε παρεκκλήσι ειναι κατανοητό

 

Το ηξερα απο την αρχη και δεν ειχα καμια διαφωνια, αντιθετως μαλιστα!!! Ο γαμος εγινε σε εκκλησακι με 50+ καλεσμενους αλλα καμια σχεση με relaxed γαμο, οι μισοι ηρθαν με τουαλετα και κοστουμια και οι αλλοι πιο light ντυμενοι, το χαρηκα-με παντως ετσι "μπερδεμενο" που ηταν!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

κ εγω φιλη που η πεθερα της φορεσε ολόλευκα και ηθελε να την ξεμαλλιασει :D:D

Αχ αυτό θα ήθελα πολύ να το δω (πόσο γκάου πια...) :shock:

 

Εγώ είχα τσεκάρει όλους τους κοντινούς συγγενείς (γονείς, πεθερικά, αδέρφια) ώστε να μην φορέσουν ίδια χρώματα και είμαστε σαν σχολική παρέλαση, αλλά ούτε και χρώματα που θα έρχονταν σε αντίθεση το ένα με το άλλο. Βέβαια δεδομένου ότι οι μισοί ήταν Άγγλοι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα γιατί αυτοί το θεωρούν δεδομένο ότι δεν θα βάλεις ό,τι σου κατέβει στο κεφάλι για να πας στο γάμο του παιδιού σου ή του αδερφιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα απο την αρχη και δεν ειχα καμια διαφωνια, αντιθετως μαλιστα!!! Ο γαμος εγινε σε εκκλησακι με 50+ καλεσμενους αλλα καμια σχεση με relaxed γαμο, οι μισοι ηρθαν με τουαλετα και κοστουμια και οι αλλοι πιο light ντυμενοι, το χαρηκα-με παντως ετσι "μπερδεμενο" που ηταν!!!

 

 

θα πω κατι ασχετο και λιγο γενικο,,,στους γαμους πας με επισημο ενδυμα γτ ετσι δινεις βαρυτητα στο γεγονος,,δηλαδή εμενα μπορει και να με ενοχλουσε ο κουμπαρος με τζιν

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα τότε δεν μιλάμε για ίδια πράγματα. Αν σε έχουν καλέσει σε ένα γάμο σε παραλία καλώς να πας και με παντόφλα και με τσόκαρο. Αναρωτιέμαι όμως αν και στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν κάποια όρια. Ας πούμε εσένα ο γάμος τελέστηκε μια χαρά με τον κουμπάρο να φοράει τζην και πουκάμισο. Θα ήταν το ίδιο αν ο κουμπάρος ερχόταν με βερμούδα και μακώ μπλουζάκι; Και η κουμπάρα με παρεό και τα μαλλιά πιασμένα αλογουρά μετά την παραλία; Θα έλεγες, έλα μωρέ, καλή καρδιά; Ή αν ερχόταν με μακριά βραδυνή τουαλέτα, κότσο και παπούτσια στιλέτο και ξεχώριζε σαν τη μύγα μες το γάλα ανάμεσα στους κουλ και άνετους καλεσμένους;

 

Αν και νομίζω εδώ δεν μιλάμε για την περίπτωση γάμος σε παραθαλάσσιο εκκλησάκι, αλλά τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι για κάθε περίσταση υπάρχει μια γκάμα ενδυματολογικών επιλογών που είναι καθολικά αποδεκτές και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει την επανάστασή του, είτε φορώντας μακρυά βραδινή τουαλέτα σε πρωινό γάμο (το έχω δει κι αυτό, το τι σχόλιο έπεσε από τους άλλους καλεσμένους δεν περιγράφεται) είτε φορώντας τζην σε βραδινή επίσημη δεξίωση.

 

 

Αχ τέλεια. Η νύφη της θα πρέπει να ενθουσιάστηκε όταν την είδε :P

 

Ειλικρινα δεν θα με πειραζε οπως και να ερχοταν!!! Οπως δεν με πειραξε το τζην με το πουκαμισο ετσι δεν θα με πειραζε και το οτιδηποτε (εμενα). Και παρολο που εγινε σε παραθαλασσιο εκκλησακι υπηρχε μεγαλη ενδυματολογικη γκαμα, δεν μπορουσα να προβλεψω τι θα του καρφωθει του καθενος να φορεσει, και οντως ηρθαν οι μισοι εντελως επισημα και οι αλλοι μισοι πιο ανεπισημα. Παλι αγραφος κανονας δεν ειναι αυτος??? δλδ επειδη ηταν παραθαλασσιο το εκκλησακι επρεπε να ντυθουν "ελαφρα"??? και ομως εγω πολυ το διασκεδασα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...