Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος με τη μαμά και το μπαμπά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνούμε δεν συμφωνούμε έρευνες που λένε οτι επηρεάζεται το ύψος του παιδιου γιατι δεν κοιμάται με τους γονείς του ειναι γελοίες και οποίος θέλει τις πιστεύει...

Link to comment
Share on other sites

Πες τε τα ρε κοριτσια μα ειναι δυνατον?? Τι ερευνα ειναι αυτη!! Εμενα ο γιος μου δεν εχει κοιμηθει ποτε μαζι μου(2-3μερες) και στο υψος ειναι παντα πανω απο την καμπυλη!! Μαλλον για μπασκεμπολιστα τον βλεπω!!...και ας μην κοιμαται μαζι μου!Χαχα

Χαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας όσα γράφετε, αρχίζω να κατασταλάζω σε μια προσωπική σκέψη που είναι η εξής:

Καταρχάς, πάντα θεωρούσα περιττό, σκληρό έως και επικίνδυνο να κοιμίζεις νεογέννητα σε άλλο δωμάτιο (παρακαλώ μην παρεξηγηθεί καμία μαμά, λέω απλώς την προσωπική μου γνώμη). Αλλά επίσης είναι κι επικίνδυνο να κοιμούνται στο κρεβάτι με τον μπαμπά (που κοιμάται ίσως πιο βαριά, δεν έχει μητρικό ένστικτο και είναι κι ατσούμπαλος). Κατά τη γνώμη μου, τα βρέφη μπορούν να κοιμούνται είτε στην κούνια τους στο δωμάτιο των γονιών, είτε στο ειδικό κρεβατάκι που κολλάει δίπλα στο κρεβάτι των γονιών (διευκολύνει πολύ στο θηλασμό), είτε (αν το αντέχει η σχέση του ζευγαριού) να κοιμούνται μόνο με τη μαμά για το πρώτο πρώτο διάστημα. Θεωρώ απολύτως φυσιολογικό το βρέφος να είναι προσκολλημένο στη μαμά του για τους πρώτους μήνες ή και για τον πρώτο χρόνο. Προσπαθήστε να έρθετε στη θέση του! Είναι τελείως ανήμπορο να φροντίσει τον εαυτό του και σίγουρα πολύ φοβισμένο και μπερδεμένο από τα νέα ερεθίσματα που δέχεται. Και μόνο η μαμά του μπορεί να του προσφέρει την ασφάλεια που χρειάζεται να νιώσει.

Όσο για τα νήπια που... ξεμένουν στο κρεβάτι των γονιών, είναι πιο πολύπλοκο. Σίγουρα είναι πολύ ψυχοφθόρο για όλους να ακολουθήσεις τη μέθοδο της σούπερ νταντάς (επιστρέφεις το παιδί με κλάματα όσες φορές χρειαστεί), και καταλήγω ότι δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Δεν αντέχω. Εξαρτάται και πόσο πεισματάρικο παιδί έχεις. Θα περιμένω να ολοκληρώσει μόνο του αυτή τη φάση (προσπαθώντας εντωμεταξύ να αξιοποιήσω κάποια τεχνάσματα που έμαθα και από εσάς, αλλά και με συζήτηση όσο γίνεται). Και θα ελπίζω να μην φτάσουμε να πάει φαντάρος για να μπορεί να κοιμηθεί μόνος του...

Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω είναι να προσπαθώ να τον επιστρέφω στο κρεβάτι του το πρωί πριν ξυπνήσει. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθά καθόλου...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όσα γράφετε, αρχίζω να κατασταλάζω σε μια προσωπική σκέψη που είναι η εξής:

Καταρχάς, πάντα θεωρούσα περιττό, σκληρό έως και επικίνδυνο να κοιμίζεις νεογέννητα σε άλλο δωμάτιο (παρακαλώ μην παρεξηγηθεί καμία μαμά, λέω απλώς την προσωπική μου γνώμη). Αλλά επίσης είναι κι επικίνδυνο να κοιμούνται στο κρεβάτι με τον μπαμπά (που κοιμάται ίσως πιο βαριά, δεν έχει μητρικό ένστικτο και είναι κι ατσούμπαλος). Κατά τη γνώμη μου, τα βρέφη μπορούν να κοιμούνται είτε στην κούνια τους στο δωμάτιο των γονιών, είτε στο ειδικό κρεβατάκι που κολλάει δίπλα στο κρεβάτι των γονιών (διευκολύνει πολύ στο θηλασμό), είτε (αν το αντέχει η σχέση του ζευγαριού) να κοιμούνται μόνο με τη μαμά για το πρώτο πρώτο διάστημα. Θεωρώ απολύτως φυσιολογικό το βρέφος να είναι προσκολλημένο στη μαμά του για τους πρώτους μήνες ή και για τον πρώτο χρόνο. Προσπαθήστε να έρθετε στη θέση του! Είναι τελείως ανήμπορο να φροντίσει τον εαυτό του και σίγουρα πολύ φοβισμένο και μπερδεμένο από τα νέα ερεθίσματα που δέχεται. Και μόνο η μαμά του μπορεί να του προσφέρει την ασφάλεια που χρειάζεται να νιώσει.

Όσο για τα νήπια που... ξεμένουν στο κρεβάτι των γονιών, είναι πιο πολύπλοκο. Σίγουρα είναι πολύ ψυχοφθόρο για όλους να ακολουθήσεις τη μέθοδο της σούπερ νταντάς (επιστρέφεις το παιδί με κλάματα όσες φορές χρειαστεί), και καταλήγω ότι δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Δεν αντέχω. Εξαρτάται και πόσο πεισματάρικο παιδί έχεις. Θα περιμένω να ολοκληρώσει μόνο του αυτή τη φάση (προσπαθώντας εντωμεταξύ να αξιοποιήσω κάποια τεχνάσματα που έμαθα και από εσάς, αλλά και με συζήτηση όσο γίνεται). Και θα ελπίζω να μην φτάσουμε να πάει φαντάρος για να μπορεί να κοιμηθεί μόνος του...

Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω είναι να προσπαθώ να τον επιστρέφω στο κρεβάτι του το πρωί πριν ξυπνήσει. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθά καθόλου...

Χλωμό αν θα βοηθήσει γιατι ο Νο1 κανόνας ειναι το παιδι να μην πηγαίνει στο κρεβάτι κοιμισμενο, ξυπνάει και δεν ξερει τι του γίνεται! Σκέψου εσυ να απο κοιμηθείς στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση και στην μέση της νύχτας να βρεθείς στο κρεββάτι σου.. Θα νοιωςεις πανικό

Τεσπα εσυ αποφασίσεις τι θες να κανεις, προςωπικα εμενα τέτοιες ιστορίες και άλλες παρόμοιες απο φίλες μου θυμήζουν πως και στο δεύτερο πρεπει να κανω οτι εκανα στο πρωτο να το βάλω στο κρεβάτι του απο πολυ μικρο που όντως ηταν ψυχοφθόρος και δύσκολο ειδικά οταν ξυπνούσα 5 φορές για να τον θηλασω( και σε παρακαλώ μην παρεξηγήσεις παντα προσωπική γνώμη)

 

Ολα να σου πανε καλα :-)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε κοριτσια δηλαδη εμεις που βαζουμε τα παιδια μας και κοιμουντε μονα τους και δεν κοιμομαστε μαζι στο κρεβατι μας σημαινει πως το παιδι μου δεν εχει αυτοπεποιθειση,?δεν θα ειναι ευτυχισμενο,?θα εχει αγχος,?θα εχει προβλημα συμπεριφορας,?θα ειναι νευρικο και δεν θα ψυλωσει τοοοσο οσο ενα παιδι που κοιμαται με τον γονεα του?? Τι ερευνα ειναι αυτη?????? Δεν λεω για το κοριτσι που την εβαλε εδω λεω γενικα για αυτους που εκαναν την ερευνα υποτιθετε! Τι αλλο θα ακουσω!

Φυσικα οταν το παιδι με χρειαστηκε ημουν διπλα του' πχ οταν αρρωστησε. Η αν ξυπνησει μεσα στο βραδυ κ κλαιει καμια φορα φυσικα και τρεχω κοντα του δεν το αφηνω να φοβαται.. Εννοειτε αφηνω το φως στο διαδρομο ανοιχτο ωστε αν συκωθει να μας βλεπει.κ λεω να μας βλεεπι γιατι οι δυο κρεβατοκαμαρες ειναι απενατι με αποσταση 2 μετρα η μια απο την αλλη οποτε το κρεβατι μας κοιταει το δικο του σε αποσταση 5 μετρων περιπου!

Και φυσικα πιστευω πως ειναι στο παιδι..εδω αδερφια ειναι και το ενα κοιμαται μονο του και το αλλο θελει την μαμα του.. Ο δικος μου ετσι και τον παρω να κοιμηθουμε μαζι δεν κοιμαται με τιποτα! Εχει μαθει μονο του και δεν μπορει να κοιμηθει με αλλον τωρα!και ειναι 19 μηνων!

 

Και ναι ειμαι απο τις μαμαδες που αφηνουν τα παιδια τους να κλαινε κ λιγο(οχι βεβαια οταν φοβουνται..) δεν λεω το παιδι να κλαιει δυο ωρες μονο του αλλα για δυο λεπτα δεν παθαινει κ τιποτα(και ξανα λεω οχι να το αφησω να κλαιει οταν φοβαται η οταν χτυπησε) Αυτο με κανει κακη μανα??? Μπορει και να ειμαι το παραδεχομαι!

 

Σε λιγο θα βγει κ ερευνα που θα λεει πως δεν ειμαστε και καλες μανες εμεις που μαθαμαι τα παιδια μας να κοιμουνται μονα του..

Συμφωνω απολυτα...!!!!

Εγω και τα τρια παιδια τα εβαλα σε δικο τους δψματιο απ την ωρα που βγηκαν απ το μαιευτηριο.

Θεωρω απαραδεκτο -προσωπικη φυσικα γνωμη- να κοιμαται ενα νεογεννητο σε ενα δωματιο με δυο ενηλικες να αναπνεουν απο πανω του...

Ο χωρος του παιδιου πρεπει να ειναι δικος του, προσωπικος και να ειναι φτιαγμενος και διακοσμημενος μονο γι αυτο..

Αν μπει απ την αρχη εκει ουτε θα φοβαται ουτε θα θεωρει πως το παραμελουμε..

Φυσικα ανταποκρινομουν σε καθε τους αναγκη και στις αρχες πηγαινο-ερχομουν οσες φορες χρειαζοταν.. Ομως αμεσως και τα τρια εμαθαν να κοιμουνται απο της 9 το βραδυ χωρις να κλαινε και μαλιστα οταν καμια φορα τα εβαζα στο κρεβατι μας -στο εξοχικο ή σε καποια αλλη διανυκτερευση εκτος σπιτιου, δυσκολευονταν να κοιμηθουν..

Αυτο για μενα σημαινει πως τελικα ισχυει η ρηση "το παιδι οπως το μαθεις"...

 

Μπορω λοιπον να πω και να κρινω εκ του αποτελεσματος, καθως ο μεγαλος μου ειναι πλεον 17 ετων, πως επραξα σωστα..

Ειναι ενα παιδι εξυπνο, χωρις συναισθηματικες ανασφαλειες και ανεξαρτητος...

Οσο για το υψος 1.82..(Ο μπαμπας 1.75 και εγω 1.60 με το ζορι..):P

 

Τωρα στα διδυμα θα δειξει....

Ακολουθω τον ιδιο δρομο και μεχρι στιγμης εχω δυο μωρακια που οταν παει 9 η ωρα παιρνουν ο ενας τον αλλον απ το χερακι και λενε : νανι τώα...(νανι τωρα)...!!! Και προχωραμε προς το δωματιο τους και μπαινουν στις κουνιες τους με τα αρκουδακια τους αγκαλια, φιλακια πολλα πολλα απ τη μαμα και υπνο..!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ, καλημέρα! Το νεογέννητο, για την ακρίβεια το βρέφος (δηλαδή το παιδί κάτω του έτους) ΠΡΕΠΕΙ να κοιμάται στο δωμάτιο των γονιών του, για την πρόληψη του Συνδρόμου Αιφνιδίου Θανάτου. Αυτό συστήνεται σαφέστατα από όλες τις παιδιατρικές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ, καλημέρα! Το νεογέννητο, για την ακρίβεια το βρέφος (δηλαδή το παιδί κάτω του έτους) ΠΡΕΠΕΙ να κοιμάται στο δωμάτιο των γονιών του, για την πρόληψη του Συνδρόμου Αιφνιδίου Θανάτου. Αυτό συστήνεται σαφέστατα από όλες τις παιδιατρικές εταιρίες.

Καλημερα...

Το σιγουρο ειναι πως το μωρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κοιμαται στο ιδιο κρεβατι με τους γονεις γιατι αυξανονται κατακορυφα οι πιθανοτητες για Συνδρόμο Αιφνιδίου Θανάτου.Απο κει και περα παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες.Για την ιστορια, το μονο περιστατικο sids που γνωριζω προσωπικα ειναι το μωρακι μιας στενης φιλης της μαμας μου που "εφυγε" στον υπνο του πριν καποια χρονια και κοιμοταν στο ιδιο δωματιο, οχι στο κρεβατι των γονεων.. Θελω να πω πως τιποτα δεν ειναι σιγουρο με αυτο το θεμα και τα δεδομενα αλλαζουν ανα 10ετια.

Οταν το μωρο κοιμαται το πρωι, το μεσημερι, το απογευμα? Οι γονεις ειναι στο κρεβατι παντα διπλα του και κοιμουνται και αυτοι?

Ο καθενας πραττει συμφωνα με το ενστικτο του και τις γνωσεις του. Εγω κατεθεσα τη δικη μου εμπειρια με το θεμα του υπνου και δοξα τω Θεω το ενστικτο μου δε με γελασε.. Φυσικα δε προτρεπω κανεναν να κανει το ιδιο ή το αντιθετο..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω εχω την ιδια απορια με τη Βιλλυ. Οταν το βρεφος κοιμαται πρωι μεσημερι, απογευμα τι κανουμε? Ξαπλωνουμε μαζι?

Οταν το μωρο κοιμαται απο τις 9 το βραδυ παμε κ εμεις για υπνο απο τις 9? Και αν θελουμε να δουμε τηλεοραση η' να μεινουμε λιγο μονοι μας τι γινεται? Αφηνουμε το παιδι μονο στο κρεββατι με κινδυνο να πεσει? (και μη μου πειτε για μαξιλαρια κλπ μια χαρα πεφτει και με τα μαξιλαρια). Και αραγε αυτο ειναι πιο ασφαλες απο το να παει το παιδι στην κουνια του?

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ, καλημέρα! Το νεογέννητο, για την ακρίβεια το βρέφος (δηλαδή το παιδί κάτω του έτους) ΠΡΕΠΕΙ να κοιμάται στο δωμάτιο των γονιών του, για την πρόληψη του Συνδρόμου Αιφνιδίου Θανάτου. Αυτό συστήνεται σαφέστατα από όλες τις παιδιατρικές εταιρίες.

Ναι, στο δωμάτιο των γονιών αλλά σε χωριστό κρεβάτι. Ύπνο στο ίδιο κρεβάτι δεν συστήνει καμία παιδιατρική εταιρία, το αντίθετο μάλιστα. Επίσης η λύση μαξιλαριών κοντά σε νεογέννητο μωρό αντενδείκνυται γενικώς.

 

Δείτε εδώ αναλυτικές οδηγίες στα ελληνικά για τον ασφαλή ύπνο των μωρών από τον οργανισμό Sids and Kids: http://www.sidsandkids.org/wp-content/uploads/Greek-SidsandKids-SafeSleepingFactsheet_2012.pdf

 

Αυτές τις μέρες συζητιέται στην Αγγλία η περίπτωση νεογέννητου μωρού που έπαθε ασφυξία γιατί το πλάκωσε κατά λάθος στον ύπνο ο ενήλικας με τον οποίο κοιμόταν. Είναι επικίνδυνες πρακτικές αυτές και ενώ προσέχουμε τόσα άλλα είναι κρίμα να αγνοούμε τα θέματα ασφάλειας στον ύπνο.

 

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-manchester-28790502

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο δωμάτιο των γονιών αλλά σε χωριστό κρεβάτι. Ύπνο στο ίδιο κρεβάτι δεν συστήνει καμία παιδιατρική εταιρία, το αντίθετο μάλιστα. Επίσης η λύση μαξιλαριών κοντά σε νεογέννητο μωρό αντενδείκνυται γενικώς.

 

Δείτε εδώ αναλυτικές οδηγίες στα ελληνικά για τον ασφαλή ύπνο των μωρών από τον οργανισμό Sids and Kids: http://www.sidsandkids.org/wp-content/uploads/Greek-SidsandKids-SafeSleepingFactsheet_2012.pdf

 

Αυτές τις μέρες συζητιέται στην Αγγλία η περίπτωση νεογέννητου μωρού που έπαθε ασφυξία γιατί το πλάκωσε κατά λάθος στον ύπνο ο ενήλικας με τον οποίο κοιμόταν. Είναι επικίνδυνες τακτικές αυτές και ενώ προσέχουμε τόσα άλλα είναι κρίμα να αγνοούμε τα θέματα ασφάλειας στον ύπνο.

 

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-manchester-28790502

 

Ναι ρε συ μα το κρίμα το μωρακι!!

 

 

Αν θέλουν οι μανούλες να το κάνουν ας το κάνουν αλλα να μην λέμε οτι και το καλύτερο για το μωρακι επειδή θηλαζει κλπ

Μέχρι και στο ιδιο δωμάτιο δεν ειναι το καλύτερο για νεογέννητο αν καπνίζουν οι γονείς!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως όλα και όλα την πηρα 1-2 βραδια στο κρεβατι,,που ξυπνουσε ανα μισαωρο (ετυχε γτ μαλλον πεινουσε ,,,δεν εχουμε προβλημα στον υπνο) και την χτυπησα:oops::oops::oops: κοιμομουν βαθια,,,τρομαξα στον υπνο μου και την χτυπησα με το χερι μου στο προσωπο,,,οποτε δεν την ξαναπηρα,,,την εχω μονο το μεσημερι,,,που δε κοιμαται παντα στανταρ ωρες για να μπορω να ξεκουραζομαι,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όσα γράφετε, αρχίζω να κατασταλάζω σε μια προσωπική σκέψη που είναι η εξής:

Καταρχάς, πάντα θεωρούσα περιττό, σκληρό έως και επικίνδυνο να κοιμίζεις νεογέννητα σε άλλο δωμάτιο (παρακαλώ μην παρεξηγηθεί καμία μαμά, λέω απλώς την προσωπική μου γνώμη). Αλλά επίσης είναι κι επικίνδυνο να κοιμούνται στο κρεβάτι με τον μπαμπά (που κοιμάται ίσως πιο βαριά, δεν έχει μητρικό ένστικτο και είναι κι ατσούμπαλος). Κατά τη γνώμη μου, τα βρέφη μπορούν να κοιμούνται είτε στην κούνια τους στο δωμάτιο των γονιών, είτε στο ειδικό κρεβατάκι που κολλάει δίπλα στο κρεβάτι των γονιών (διευκολύνει πολύ στο θηλασμό), είτε (αν το αντέχει η σχέση του ζευγαριού) να κοιμούνται μόνο με τη μαμά για το πρώτο πρώτο διάστημα. Θεωρώ απολύτως φυσιολογικό το βρέφος να είναι προσκολλημένο στη μαμά του για τους πρώτους μήνες ή και για τον πρώτο χρόνο. Προσπαθήστε να έρθετε στη θέση του! Είναι τελείως ανήμπορο να φροντίσει τον εαυτό του και σίγουρα πολύ φοβισμένο και μπερδεμένο από τα νέα ερεθίσματα που δέχεται. Και μόνο η μαμά του μπορεί να του προσφέρει την ασφάλεια που χρειάζεται να νιώσει.

Όσο για τα νήπια που... ξεμένουν στο κρεβάτι των γονιών, είναι πιο πολύπλοκο. Σίγουρα είναι πολύ ψυχοφθόρο για όλους να ακολουθήσεις τη μέθοδο της σούπερ νταντάς (επιστρέφεις το παιδί με κλάματα όσες φορές χρειαστεί), και καταλήγω ότι δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Δεν αντέχω. Εξαρτάται και πόσο πεισματάρικο παιδί έχεις. Θα περιμένω να ολοκληρώσει μόνο του αυτή τη φάση (προσπαθώντας εντωμεταξύ να αξιοποιήσω κάποια τεχνάσματα που έμαθα και από εσάς, αλλά και με συζήτηση όσο γίνεται). Και θα ελπίζω να μην φτάσουμε να πάει φαντάρος για να μπορεί να κοιμηθεί μόνος του...

Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω είναι να προσπαθώ να τον επιστρέφω στο κρεβάτι του το πρωί πριν ξυπνήσει. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθά καθόλου...

 

Gentriana μου να κάνεις όπως αισθάνεσαι γιατί οτιδήποτε άλλο δεν θα το υποστηρίξεις οπότε δεν θα έχει αποτέλεσμα. Πάντως νομίζω ότι το παιδί είναι αρκετά μεγάλο ώστε η συζήτηση να πιάσει σιγά - σιγά τόπο. Πιστεύω επίσης ότι αν κάνετε την τράμπα από το δικό σας κρεβάτι στο δικό του, αλλά και πάλι μαζί, με συνέπεια, επιμονή και ρητή συνειδητοποίηση ότι στόχος είναι να κοιμάται μόνος του (χωρίς να τον πιέσεις και ας πάρει όσο χρόνο χρειάζεται), θα έχεις καλά αποτελέσματα.

 

Καλή επιτυχία και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπο αυτο που μας παρεθεσε η Μανουλα για παντα

 

Υποστηρίζει ότι η συνήθισμένη πρακτική στην Αγγλία να μαθαίνουν τα παιδιά να κοιμούνται μόνα τους λίγες μόλις εβδομάδες μετά τη γέννησή τους είναι βλαβερή διότι ο χωρισμός απʼ τους γονείς προκαλεί αύξηση στη ροή των ορμονών του στρες όπως η κορτιζόλη. Τα ευρήματά της βασίζονται σε προόδους της επιστημονικής γνώσης που σημειώθηκαν κατά τα τελευταία 20 χρόνια και αναφέρονται στον τρόπο ανάπτυξης του παιδικού εγκεφάλου καθώς και σε μελέτες που έγιναν με χρήση ηλεκτρομαγνητικών σαρωτών με στόχο να εξακριβωθεί ο τρόπος αντίδρασής τους σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Για παράδειγμα, μια νευρολογική μελέτη που πραγματοποιήθηκε πριν τρία χρόνια κατέδειξε ότι ένα παιδί που αποχωρίζεται από έναν γονιό παρουσιάζει την ίδια εγκεφαλική δραστηριότητα με ένα παιδί που αντιμετωπίζει σωματικό πόνο.

 

Η Sunderland πιστεύει επιπλέον ότι η σημερινή πρακτική είναι βασισμένη σε κοινωνικές τάσεις και αντιλήψεις που είναι αναχρονιστικές και οφείλουν να εγκαταλειφθούν. “Υπάρχει ένα ταμπού σʼ αυτή τη χώρα (σ.τ.μ.: δηλ. την Αγγλία) σχετικά με τα παιδιά που κοιμούνται με τους γονείς τους”, δήλωσε. “Αυτό που κάνω σʼ αυτό το βιβλίο είναι να παρουσιάσω τις επιστημονικές θέσεις. Μελέτες που έγιναν σε ολόκληρο τον κόσμο δείχνουν ότι η συν-κοίμηση μέχρι την ηλικία των πέντε αποτελεί επένδυση για το παιδί. Τα παιδιά είναι δυνατόν να παρουσιάσουν αγωνία/άγχος αποχωρισμού μέχρι και την ηλικία των πέντε ή και πέρα απʼ αυτή την ηλικία και αυτό είναι κάτι που μπορεί να έχει επίδραση στη κατοπινή ζωή τους. Αυτό ελέγχεται και καλμάρεται με την συν-κοίμηση”. Τα συμπτώματα μπορεί να είναι και σωματικά/οργανικά. Η Sunderland παραθέτει στοιχεία από μια μελέτη που διαπίστωσε ότι ένα περίπου 70% των γυναικών, που κατά την παιδική τους ηλικία δεν απολάμβαναν συμπαράσταση και παρηγοριά όταν έκλαιγαν, ανέπτυξαν προβλήματα του πεπτικού συστήματος σαν ενήλικες.Η Sunderland υποστηρίζει ότι η τακτική του να βάζουμε τα παιδιά να κοιμούνται μόνα τους αποτελεί ένα παράδοξο ή ακόμη και αλλόκοτο δυτικό φαινόμενο που πιθανόν να προκαλέσει αύξηση των πιθανοτήτων για περιστατικά θανάτου κατά τη διάρκεια του ύπνου, το γνωστό Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου. Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι το παιδί χάνει την ηρεμιστική ενέργεια και δράση που ασκεί στην αναπνοή και τη λειτουργία της καρδιάς του η παρουσία της παρακοιμώμενης μητέρας του. “Στην Αγγλία πεθαίνουν απʼ το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου 500 παιδιά το χρόνο”, γράφει η Sunderland. “Στην Κίνα, όπου η συν-κοίμηση θεωρείται δεδομένη και αυτονόητη, το Σύνδρομο αυτό είναι τόσο σπάνιο που δεν έχει καν επίσημο επιστημονικό όρο”.

 

Δεν θα ξεχασω την ηρεμια και το ελαφρυ μειδιαμα του μικρου μου 7-8 μηνων οταν μου κρατουσε το χερι (το δαχτυλο για την ακριβεια ) την ωρα που τον εβαζα για υπνο. Ποσο ασφαλεια ενιωθε και ποσο εκλεγε οταν το τραβουσα πιστευοντας οτι εχει αποκοιμηθει.

 

Η ζεστασια ,η μυρωδια της μητερας ηρεμει το παιδι .

Ειναι δεδομενο και αυτονητο.

 

 

Εχουν λογικη βαση αυτα που γραφει η Sunderland.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Λεμονιά, να πω λίγο, γι'αυτούς που δε διάβασαν το άρθρο, ότι η Sunderland είναι επικεφαλής στο Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας Παιδιού (Institut of Child Mental Health) του Λονδίνου, επομένως οι θεωρίες της δεν είναι σκέτες "θεωρίες".

 

Τώρα, σχετικά με το co-bedding:

Όλοι, πια, οι μεγάλοι παιδιατρικοί οργανισμοί αποθαρρύνουν τον ύπνο σε κοινό κρεβάτι με το μωρό. Υπάρχει, ωστόσο, ένα...αγκαθάκι σε όλες τις μελέτες που καταλήγουν να συνδέουν co-bedding με SIDS, κι αυτό είναι η συλλήβδην θεώρηση ως co-bedding όλων των παρακάτω: του μωρού που μοιράζεται κρεβάτι με στρώμα σταθερό/στρώμα νερού, που μοιράζεται κρεβάτι/καναπέ/πολυθρόνα με μητέρα νηφάλια/καπνίστρια/χρήστρια ουσιών, με άλλον ενήλικα ή ακόμα και άλλο παιδί. Σε μία μελέτη θεωρήθηκε υπεύθυνο το co-bedding για θάνατο μωρού μέσα στην κούνια, επειδή στη διάρκεια της νύχτας είχε πάει για λίγο στο κρεβάτι των γονιών του! Αν δε γίνει μελέτη "θηλάζουσα, νηφάλια, μη καπνίστρια μητέρα σε στρώμα σταθερό, χωρίς χοντρά σκεπάσματα vs ύπνος στην κούνια", δε θα βγάλουμε ποτέ εντελώς αξιόπιστα συμπεράσματα. Ας αναλογιστούμε πως το μικρότερο ποσοστό SIDS παγκοσμίως το έχει η Ιαπωνία, όπου το 70% των οικογενειών εφαρμόζουν co-bedding !!! Επίσης, αν εγώ βάλω το μωρό πάνω μου στο sling και κοιμηθούμε και οι δύο, διακινδυνεύω τη ζωή του; Μα δεν κάνω τίποτα διαφορετικό από το kangaroo care που εφαρμόζεται ευρέως στις μονάδες νεογνών του εξωτερικού! Αυτό που είναι αποδεδειγμένα ευεργετικό για το πρόωρο νεογνό γίνεται άξαφνα θανατηφόρο για το υγιές, τελειόμηνο βρέφος...;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστευω και πολυ στις ερευνες (καλες ειναι δε λεω) αλλα ο κάθε γονιός θα βάλει ορια στο παιδι του συμφωνα με τον χαρακτηρα του παιδιου. Εμένα πάει στο κρεβατι του μονο του μου ζηταει να κατσω λίγο μαζί του χωρις να κλαιει αμα φυφω και δεν εχει κοιμηθει απο 3 μηνων κοιματε μονο του και πηγαινα οταν με ζητουσε που αυτο γινοταν σπανια γιατι ακομα και το νερο το ειχα διπλα του και το ηξερε και το επαιρνε και έπινε αλλα τον τελευταιο καιρο ξυπναει στις 3:00 με 4:00 το βραδυ και μετα φαινεται να κοιμηθει και ερχεται στο κρεβατι μας δεν με πειραζει αυτο ξερω οτι ειναι φαση και θα περασει αμα δω οτι συνεχιζεται για πολυ θα κατσω να του μιλησω γιατο τον φοβιζει και πιστευω θα το διορθωσουμε και αυτο αλλα σε γενικες γραμμες περνανε φασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστευω και πολυ στις ερευνες (καλες ειναι δε λεω) αλλα ο κάθε γονιός θα βάλει ορια στο παιδι του συμφωνα με τον χαρακτηρα του παιδιου. Εμένα πάει στο κρεβατι του μονο του μου ζηταει να κατσω λίγο μαζί του χωρις να κλαιει αμα φυφω και δεν εχει κοιμηθει απο 3 μηνων κοιματε μονο του και πηγαινα οταν με ζητουσε που αυτο γινοταν σπανια γιατι ακομα και το νερο το ειχα διπλα του και το ηξερε και το επαιρνε και έπινε αλλα τον τελευταιο καιρο ξυπναει στις 3:00 με 4:00 το βραδυ και μετα φαινεται να κοιμηθει και ερχεται στο κρεβατι μας δεν με πειραζει αυτο ξερω οτι ειναι φαση και θα περασει αμα δω οτι συνεχιζεται για πολυ θα κατσω να του μιλησω γιατο τον φοβιζει και πιστευω θα το διορθωσουμε και αυτο αλλα σε γενικες γραμμες περνανε φασεις.

 

ετσι ειναι κι εγω τα εμαθα μονα τους απο βρεφη στο κρεβατι στο δωματιο τους!θεωρω οτι ο υπνος ειναι πολυτιμος και με μωρο στο κρεβατι δεν μπορεις να τον ευχαριστηθεις!κι αλλα πραγματα μαζι με τον υπνο...:-P

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κάνω τίποτα διαφορετικό από το kangaroo care που εφαρμόζεται ευρέως στις μονάδες νεογνών του εξωτερικού!

 

Αυτό που είναι αποδεδειγμένα ευεργετικό για το πρόωρο νεογνό γίνεται άξαφνα θανατηφόρο για το υγιές, τελειόμηνο βρέφος...;

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ

Ομικρος μου ειχε γεννηθει προωρος και ειχα διαβασει ποσο πολυ βοηθαει η αγκαλια , η παρουσια της μητερας η επαφη δερμα με δερμα στην καλη αναπτυξη προωρων νεογνων και δημιουργει ισχυρη ασπιδα προστασιας ακομα και για προωρα πριν την 30η εβδομαδα.

 

Ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας προτεινει τη ''φροτιδα καγκουρο'' για προωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λεμόνια, Μανούλα για παντα ναι σωστο το kangaroo care και οτιδήποτε μορφή skin to skin ειναι άκρως ευεργετικά αλλα οχι οταν η μανούλα ειναι πτώμα, κοιμάται του καλου καιρού και δεν εχει έλεγχο... Άλλο το ενα και άλλο το άλλο! :-)

 

Αν τα καγκουρό το κάνουν καθε βράδυ χωρις να πεθαίνουν τα μικρα τους ειναι που το εχει προνοήσει η φύση και έχουν ενα σακο ενςωματομενο μπροστά τους για αυτο το λογο... Καμμια σχέση με μας!

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα με το kangaroo care το χρησιμοποίησα όχι, φυσικά, για να το προτείνω ως τον αποκλειστικό τρόπο να κοιμίζουμε τα μωρά μας, αλλά για να δείξω πως πρέπει να δούμε τον ύπνο μαζί με το μωρό από άλλη οπτική γωνία. Δηλαδή, θεωρώ (για την ακρίβεια, όχι εγώ η ίδια, άλλα διάφοροι επιστήμονες που με έχουν επηρεάσει)πως η απάντηση στο ...θεμελιώδες ερώτημα " to co-bed or not to co-bed?" :) , δε θα έπρεπε να είναι ούτε "ΠΟΤΕ" ούτε "ΠΑΝΤΑ", αλλά "Ναι, υπό προυποθέσεις".

Link to comment
Share on other sites

Καλα και ποιες ειναι αυτές οι προϋποθέσεις, να μένουμε με το μάτι ανοιχτό ολη τη νύχτα μην πλακωσουμε το μωρο η μην μας πέσει απο το κρεβάτι ; (Που by the way και μονο σε αυτο το φορουμ να διαβάσεις θα δεις σε ποςες εχει τύχει..)

Ειναι δύσκολο να πειστούμε οτι υπαρχει πιο ασφαλές περιβάλλον για ύπνο απο την κούνια του μωρού!! Και όπως και εσυ λες, δεν το λέω εγω... Ξέρουμε πολυ καλα τι συνίσταται στις μανούλες και τι απαγορεύεται!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστευω και πολυ στις ερευνες (καλες ειναι δε λεω)

Οι έρευνες δεν είναι κάτι που το πιστεύεις ή δεν το πιστεύεις. Οι έρευνες έχουν σκοπό την πορεία προς την αλήθεια (όσο αυτό είναι δυνατό δεδομένων των αντικειμενικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι ερευνητές). Το να διαβάσεις μία ή δύο ή είκοσι δύο έρευνες δεν λέει κάτι, γιατί οι έρευνες εξ ορισμού είτε είναι ελλιπείς είτε είναι λανθασμένες (και ενίοτε είναι και τα δύο). Η αξία των ερευνών έγκειται στην ερμηνεία τους όχι από τον κάθε άσχετο αλλά από άτομα που γνωρίζουν και στατιστική και το γνωστικό αντικείμενο της έρευνας και είναι σε θέση να εξάγουν κάποια ας το πούμε ασφαλή συμπεράσματα. Στη συνέχεια τα συμπεράσματα αυτά τεστάρονται πρακτικά από τους επαγγελματίες του εκάστοτε κλάδου και αναλόγως προσαρμόζονται οι οδηγίες για το κοινό. Οι οποίες όταν δίνονται από επίσημους φορείς συνήθως είναι επιφυλακτικές και ακολουθούν την πιο ασφαλή οδό, όποια φαίνεται να είναι αυτή.

 

Με άλλα λόγια είναι απολύτως πιθανό σε κάποιες περιπτώσεις άλλα να δείχνουν οι έρευνες, άλλα να συστήνουν οι ειδικοί (οι οποίοι έτσι κι αλλιώς συχνά διαφωνούν μεταξύ τους) και άλλα να κάνει ένας γονιός και όμως να κάνει το καλύτερο για το παιδί του. Το πρόβλημα είναι με ποιο κριτήριο αποφασίζει ο καθένας από εμάς ποιες οδηγίες θα ακολουθήσει και ποιες θα απορρίψει. Το ένστικτο του γονιού είναι το πιο επισφαλές κριτήριο κατά τη γνώμη μου, κι όμως είναι το πιο συνηθισμένο.

 

Με άλλα λόγια, ενημέρωση, προσοχή και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 

συλλήβδην θεώρηση ως co-bedding όλων των παρακάτω: του μωρού που μοιράζεται κρεβάτι με στρώμα σταθερό/στρώμα νερού' date=' που μοιράζεται κρεβάτι/καναπέ/πολυθρόνα με μητέρα νηφάλια/καπνίστρια/χρήστρια ουσιών, με άλλον ενήλικα ή ακόμα και άλλο παιδί.

 

Αν δε γίνει μελέτη "θηλάζουσα, νηφάλια, μη καπνίστρια μητέρα σε στρώμα σταθερό, χωρίς χοντρά σκεπάσματα vs ύπνος στην κούνια", δε θα βγάλουμε ποτέ εντελώς αξιόπιστα συμπεράσματα. [/quote']

 

Το επαναφέρω, γιατί, επιτέλους, έγινε μελέτη που χωρίζει τις συνθήκες ύπνου σε επιμέρους συνθήκες (όχι όλοι οι τρόποι co-sleeping στο ίδιο τσουβάλι). Δηλαδή, φάνηκε ότι μεγάλος παράγοντας κινδύνου για SIDS είναι η συν-κοίμιση στον καναπέ, η κατανάλωση αλκοόλ και το κάπνισμα, καθώς και η προωρότητα. Όταν λείπουν αυτοί οι παράγοντες, ο κοινός ύπνος φαίνεται ότι δεν είναι επικίνδυνος, αντιθέτως, ενδεχομένως να είναι ακόμα και ευεργετικός, ιδίως για βρέφη άνω των τριών μηνών.

 

http://www.unicef.org.uk/BabyFriendly/News-and-Research/Research/Bed-sharing-and-infant-sleep/--Bed-Sharing-in-the-Absence-of-Hazardous-Circumstances/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...