Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοριτσια sos ξερει καμια για το sims huhner test?


Recommended Posts

Γεια σου Jurgitella! Εγώ έχω κάνει πέντε φορές αυτήν την εξέταση για να διασταυρώσει η γιατρός το θέμα μας. Απ' ότι ξέρω θέλει 2-3 μέρες αποχή και να μην έχει γίνει ωορηξία (γίνεται μία μέρα πριν την ωορηξία). Εμάς δεν μας είχε πει αν είναι αρνητικό ή θετικό. Όσες φορές έγινε, η διάγνωση ήταν ότι η τραχυλική μου βλένα αδρανοποιούσε το σπέρμα του άντρα μου. Μετά μας πρότειναν σπερματευγχύσεις για να παρακαμθεί ο τράχυλος μου δημιουργεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Jurgitella! Εγώ έχω κάνει πέντε φορές αυτήν την εξέταση για να διασταυρώσει η γιατρός το θέμα μας. Απ' ότι ξέρω θέλει 2-3 μέρες αποχή και να μην έχει γίνει ωορηξία (γίνεται μία μέρα πριν την ωορηξία). Εμάς δεν μας είχε πει αν είναι αρνητικό ή θετικό. Όσες φορές έγινε, η διάγνωση ήταν ότι η τραχυλική μου βλένα αδρανοποιούσε το σπέρμα του άντρα μου. Μετά μας πρότειναν σπερματευγχύσεις για να παρακαμθεί ο τράχυλος μου δημιουργεί το πρόβλημα.

 

γεια σου isidora μου, σε ευχαριστω πολυ για τη απαντηση σου. εγω ξερεις ακομμα αμφιβαλω για αυτο τεστ... οπωσ και πολοι γιατροι. γιατι μου φενεται οτι στις περισοτερες κοπελες δεν βγενει καλο.ομως πολλες μενουνε εγκυοι και με φυσικο τροπο.εγω επισης πηγα να το κανω. και μαλλον το εκανα λιγες ωρες μετα την ωορρηξια, γιατι δεν μπορεις να το προβλεψεις.το βραδυ ακομμα ειχα το ωοθυλακιο, αλλα επειδη ο γυναικολογος μου δεν κανει αυτο το τεστ το αλλο πρωι ειχαμε επαφη και μετα τεσσερεις ωρες πηγα στο ιδικο εργαστηριο να το κανω.και φοβαμαι πως κατα λαθος ειχε γινει η ωορρηξια. τωρα πως αλλαζει το αποτελεσμα δεν μπορω να καταλβω,τι αλλαζει στιν τραχηλικη βλεννα λιγες ωρες μετα την ωορρηξια.... ασ πουμε σε αλλο εργαστηριο λενε οτι αυτη η εξεταση πρεπει να γινει την ημερα της ωορρηξιας... τι να πω. βεβαιως το αποτελεσμα μας δεν ητανε καλο, για αυτο και εχω αμφιβολιες....

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια μολις σημερα ρωτησα τον γιατρο μου γι'αυτο το τεστ και μου ειπε οτι δεν ειναι της προκοπης αυτη η εξεταση και οτι ειναι απλα εμπειρικη. Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι ωφελει καπου! Κοινως μου ειπε μην ασχολουμαι με αυτη την εξεταση και να προχωρησω κατευθειαν σε σπερματεγχυνση.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει από τις τόσες φορές που έγινε είναι ότι η τραχυλική βλένα αλλάζει σύσταση ανάλογα με τη φάση του κυκλου. Άλλα ζευγάρια που ξέρω την έκαναν και βγήκε πολύ καλή. Για το πόσο αξιόπιστη είναι δεν ξέρω. Την έκανα γιατί εμπιστευόμουν τη γιατρό μου κι έκανα ότι μου έλεγε, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ήταν και το σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει από τις τόσες φορές που έγινε είναι ότι η τραχυλική βλένα αλλάζει σύσταση ανάλογα με τη φάση του κυκλου. Άλλα ζευγάρια που ξέρω την έκαναν και βγήκε πολύ καλή. Για το πόσο αξιόπιστη είναι δεν ξέρω. Την έκανα γιατί εμπιστευόμουν τη γιατρό μου κι έκανα ότι μου έλεγε, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ήταν και το σωστό!

 

ναι κοριτσακια μου, και ο δικος μου γιατρος και οι αλλοι δυο που ειχα δεν εδωσαν πολυ μεγαλη σημασια σε αυτο το τεστ. ειπανε οτι ειναι πολυ παλιο αλλα καιολας δεν βρισκεις εβκολα να το κανεις. και ειναι αληθεια αυτο. εγω επρεπε να παω στην Λ. Κηφισιας. τοτε δεν μπορω να καταλαβω πως συλαμβανουνε τα ζευγαρια τα οποια εχουνε επαφη λιγο πιο μετα την ωορρηξια. τι, σε ολεσ ρις γυναικες αλλαζουνε η τραχιλικη βλεννα πριν την ωορρηξια και μετα... δεν ξερω καπως κατι δεν μου κολαει εδω. μα εισαι ο ανθρωπος συγουρος οταν κανεις σεξ οτι εισαι πριν η μετα την ωορρηξια? τελος παντον... μπαρδεμενα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα, είμαι 4 χρόνια παντρεμένη με ιστορικό μιας παλίνδρομης,η παλίνδρομη έγινε το 2005 και απο τότε δεν έχω ξαναμείνει έγκυος. Έχουμε κάνει ήδη ορμονικές εξετάσεις δικές μου οι οποίες ήταν εντάξει, έχουμε κάνει ήδη σπερμοδιάγραμμα το οποίο ήταν ένα καλό σπερμοδιάγραμμα (τα λόγια του γυναικολόγου μου), και σαλπιγ/φια η οποία και αυτή ήταν εντάξει. Τώρα θα πρέπει να κάνουμε το sims huner test το οποίο βέβαια δεν έχω ακόμη μιλήσει με τον γυναικολόγο για να μου πει τί ακριβώς είναι. Μήπως κάποια κοπέλα το έχει κάνει,και αν ναι πού το έκανε, τί ακριβώς είναι και πόσο της στοίχισε? Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και εγώ αυτό το τέστ, είναι κάτι πολύ απλό. Έρχεσαι σε επαφή ελεύθερα με το σύντροφο σου και μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα επισκέπτεσαι το γιατρό σου ο οποίος παίρνει λίγο υγρό από τον κόλπο για να διαπιστώσει αν ζούνε τα σπερματοζωάρια προφανώς την κινητικότητα τους και όλα τα σχετικά. Εύκολο και εντελώς ανώδυνο. Όσο αφορά το κόστος δε θυμάμαι καθόλου γιατί ήταν σε πακέτο εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλή διαδικασία, αλλά πρέπει να γίνει συγκεκριμμένη μέρα του κύκλου. Θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα ο γιατρός σου και μοιάζει πολύ με το ΠΑΠ. Τα αποτελέσματα τα μαθαίνεις επιτόπου. Την έχω κάνει 3 φορές εγώ δεν είχα πληρώσει γιατί την έκανα σε δημόσιο, αλλά νομίζω ότι το κόστος είναι γύρω στα 50 ευρώ ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαν κ τα κοριτσια ανωδυνη εξεταση κ γω δεν πληρωσα ουτε την επισκεψη διοτι προχωραγαμε σε σπερματεγχυση,με αυτη την εξεταση βλεπουν αν η τραχιλικη βλενη η δικη σου ειναι φιλικη στο σπερμα του αντρα σου αν οχι μια πολυ καλη μεθοδος να γινει η συληψη ειναι η σπερματεγχυση,δεν ξερω σε αλλα εργαστηρια αλλα σε αυτο που παω εγω βαζει το δειγμα σε μικροσκοπιο κ εχω μια οθονη μπροστα μου εγω κ βλεπω κ η ιδια τα σπερματοζωαρια δεν ξερω αν τα κοριτσια τα αλλα το ειδαν,δεν ειναι απολυτος τιποτα χαλαρωσε κ καλη επιτυχια σε ολες τις εξετασεις σου

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλή διαδικασία, αλλά πρέπει να γίνει συγκεκριμμένη μέρα του κύκλου. Θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα ο γιατρός σου και μοιάζει πολύ με το ΠΑΠ. Τα αποτελέσματα τα μαθαίνεις επιτόπου. Την έχω κάνει 3 φορές εγώ δεν είχα πληρώσει γιατί την έκανα σε δημόσιο, αλλά νομίζω ότι το κόστος είναι γύρω στα 50 ευρώ ιδιωτικά.

την ημερα πριν την ωορηξια αν θυμαμαι καλα γιατι ακριβως την επομενη εκανα σπερματεγχυση,σε εμας υπηρχε κινητικοτητα αλλα οχι πολλα σπερματοζωαρια,ειχα ερθει σε επαφη το πρωι κ μετα το μεσημαρι πηγα κ πηρε το δειγμα.3 φορες γιατι την εκανες?εγω μονο μια

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μίλησα χτές με τον γυναικολόγο μου πρέπει να ξεκινήσω απο την 11 μέρα του κύκλου να κάνω υπέρηχ/μα για έλεγχο της ωορρηξίας και μετά θα πρέπει να μιλήσω πάλι μαζί του για να με κατευθύνει για τα υπόλοιπα (μέρες αποχής, επαφή και τα σχετικά). Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα. Είμαι 1μιση χρόνο σε προσπάθειες για παιδί. Ξεκίνησα προσπάθειες στα 27,5 κ ο σύζυγος 33,5 με πολύ καλές αρχικές εξετάσεις και οι δύο μας(σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργειες, σαλπιγγογραφια, ορμονικές lh, fsh, prl, AMH, E2, tsh). Πριν 2 μήνες κάναμε την πρώτη αποτυχημένη σπερματεγχυση και από τότε παίρνω femara και ovitrelle(πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας) με προσπάθειες για φυσική συλληψη(δεν ξανακάνω σπερματεγχυση). Γενικά εδώ και καιρό ψάχνομαι κ θέλω να κάνω ο, τι εξεταση υπάρχει αλλά είναι αδυνατον λόγω του κόστους. Ο γιατρός μου επιμένει ότι θα γίνει δουλειά με υπομονή κ χωρίς άγχος γιατί τα βρίσκει όλα τέλεια. Επειδή όμως έχουμε αρχίσει να κουραζομαστε με το σύζυγό κ συζητάμε σοβαρά για εξωσωματική, θα ήθελα πριν μπω σε αυτην τη διαδικασία να κάνω πρώτα ότι εύκολο και οικονομικό υπάρχει από εξετάσεις. Μια κοπέλα μου είπε προσφατα(κ αυτή δεν επιανε παιδάκι, ουτε είχε καμία αποβολή) ότι είναι σημαντική αν δεν πιάνεις παιδί ή εξεταση Sims-Huhner test. Πρώτη φορά την άκουσα. Θέλω τα φώτα όσων την έχουν κάνει. Πού γίνεται; Στο ιατρείο ή σε εργαστήρι; Στη Θεσσαλονίκη ξέρετε κάπου να το κάνω αξιόπιστα; Είναι όντως σημαντική εξεταση κ αξίζει τον κόπο; Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ευη 2 said:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Είμαι 1μιση χρόνο σε προσπάθειες για παιδί. Ξεκίνησα προσπάθειες στα 27,5 κ ο σύζυγος 33,5 με πολύ καλές αρχικές εξετάσεις και οι δύο μας(σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργειες, σαλπιγγογραφια, ορμονικές lh, fsh, prl, AMH, E2, tsh). Πριν 2 μήνες κάναμε την πρώτη αποτυχημένη σπερματεγχυση και από τότε παίρνω femara και ovitrelle(πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας) με προσπάθειες για φυσική συλληψη(δεν ξανακάνω σπερματεγχυση). Γενικά εδώ και καιρό ψάχνομαι κ θέλω να κάνω ο, τι εξεταση υπάρχει αλλά είναι αδυνατον λόγω του κόστους. Ο γιατρός μου επιμένει ότι θα γίνει δουλειά με υπομονή κ χωρίς άγχος γιατί τα βρίσκει όλα τέλεια. Επειδή όμως έχουμε αρχίσει να κουραζομαστε με το σύζυγό κ συζητάμε σοβαρά για εξωσωματική, θα ήθελα πριν μπω σε αυτην τη διαδικασία να κάνω πρώτα ότι εύκολο και οικονομικό υπάρχει από εξετάσεις. Μια κοπέλα μου είπε προσφατα(κ αυτή δεν επιανε παιδάκι, ουτε είχε καμία αποβολή) ότι είναι σημαντική αν δεν πιάνεις παιδί ή εξεταση Sims-Huhner test. Πρώτη φορά την άκουσα. Θέλω τα φώτα όσων την έχουν κάνει. Πού γίνεται; Στο ιατρείο ή σε εργαστήρι; Στη Θεσσαλονίκη ξέρετε κάπου να το κάνω αξιόπιστα; Είναι όντως σημαντική εξεταση κ αξίζει τον κόπο; Ευχαριστώ πολύ! 

Καλό είναι να συμβουλευτείς τον γιατρό σου σχετικά με το τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν, αν δεν σε καλύπτει αυτός που έχεις τώρα καλό είναι να τον αλλάξεις , να πάρεις  μία άποψη ακόμα.

Δεν θα σε βοηθήσει να ψάχνεις μέσα στο νετ  τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις,  αυτό μόνο άγχος θα σου προσθέσει και φυσικά έχει κόστος υψηλό, καθώς δυστυχώς, πολλές από τις ακριβές εξετάσεις δεν γίνονται μέσω εοππυ.Ωστόσο αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως η κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται διαφορετικά, υπάρχουμε γυναίκες εδώ που ενώ καταλήξαμε σε εξωσωματική δεν έχουμε κάνει τον ίδιο έλεγχο καθώς τα προβλήματα μας ήταν διαφορετικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...