Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοριτσια sos ξερει καμια για το sims huhner test?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

Νομίζω πως αν βγεί αρνητικό σημαίνει πως δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια που να κινούνται στην τραχηλική βλένα. Θεωρητικά, κάτι φταίει στην ποιότητα της τραχηλικής βλένας ή στο σπέρμα και έτσι δεν επιζούν τα σπερματοζωάρια. Αν θέλεις περισσότερη ανάλυση, ψάξε στο  Πάντως και σε ένα γνωστό μου ζευγάρι έτυχε να βγεί αρνητική και τον άλλο μήνα η κοπέλα έμεινε έγκυος...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσάκι την Πέμπτη θα το κάνω αυτό το τεστ....

Έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου και στις εξετάσεις που θα κάνουμε θα μας κάνει και αυτό....

Να δούμε τι θα δει....????? Αλλά με τόσο μικρή κινητικότητα και με τόσο μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων δεν νομίζω να έχουμε θετικό αποτέλεσμα...

Εσάς ο γιατρός δεν σας εξήγησε τι σημαίνει το αρνητικό????

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝ ΒΓΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ? ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΙΑ?

 

Sims-Huhner-Test ή Postcoital-test

 

Πρόκειται για πολύ σημαντική εξέταση σε περιστατικά στειρότητας.

Συνίσταται στην μικροσκοπική εξεταση της τραχηλικής βλέννης 8 έως 20 ώρες μετά από τις τελευταίες σχέσεις, όσο γίνεται πιό κοντά στην ημέρα της ωοθυλακιορρηξίας. Προϋπόθεση είναι η εξεταση να γίνει στην κατάλληλη ημέρα(ωοθυλάκιο μεγαλυτερο απο 16 χιλ, τραχηλική βλέννη διαυγής, με εκτασιμότητα 8-10 εκ. και άνω, ενδομήτριο πάχους άνω των 8 χιλ).

Συνοπτικά μπορούμε να πούμε, ότι όταν βρεθούν ελεύθερα κινητά σπερματοζωάρια(όσα περισσότερα, τόσο καλλίτερα), ο σύντροφος είναι κατά βάσιν γόνιμος, ανεξάρτητα από καποια παθολογικά ευρήματα στο σπερμοδιάγραμμα και η αιτία της στειρότητας θα πρέπει να αναζητηθεί KAI αλλού. Επίσης, χαμηλό ποσοστό κινητών σπερματοζωαρίων, υψηλο ποσοστό ανωμάλων μορφών (ανω των 40% επι κινητών και ακινήτων) συνηγορεί για παθολογικό σπερμοδιάγραμμα.

Aν η δοκιμασία είναι - κάτω από τις συνθήκες που προαναφέρθηκαν - αρνητική, (αν δηλαδή δεν υπάρχουν καθόλου κινητά σπερματοζωάρια) τότε ανεξάρτητα από καποιο καλό σπερμοδιάγραμμα, στον σύντροφο υπάρχει σοβαρώτατο πρόβλημα, που δεν έχει διαγνωστεί.

Oι περιπτώσεις της ''ασυμβατότητας'' σπέρματοζωαρίων-τραχηλικής βλέννης σαν μοναδικής αιτίας του προβλήματος, είναι στην πράξη εξαιρετικά σπάνιες. Συνήθως έγινε ΄΄υπερεκτίμηση'' της ποιότητος του σπερμοδιαγράμματος από το εργαστήριο.

Σε περίπτωση αρνητικής δοκιμασίας Sims-Ηuhner, οφείλουμε να αποκλείσουμε αρχικά μιά μετατόπιση της ωοθυλακιορρηξίας, με συνέπεια μεταβολών του τραχηλικού παράγοντα, που εμποδίζουν την είσοδο και επιβίωση σπερματοζωαρίων στην βλεννη. Ο πλέον απλός τρόπος είναι η μέτρηση της βασικής θερμοκρασίας στον τρέχοντα κυκλο. Η μετατόπιση της ωοθυλακιορρηξίας από ψυχολογικούς λόγους, είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Γενικώς, κάθε αρνητική ή μη ικανοποιητική δοκιμασία Sims-Huhner, όπου η θερμομετρική άνοδος επέρχεται από 4 ημέρες και μετά, πρέπει να επαναλαμβάνεται, κάτω απο πιό κατάλληλες συνθηκες.

Σημαντική εξέταση για την διάγνωση του ''τραχηλικού παράγοντα'' αποτελεί και η δοκιμασία Kurzrock-Miller.

(απο το gyn.gr) :)

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την έκανε και εγώ την εξέταση αυτή. Και δυστυχώς βγήκε αρνητική. Δεν υπήρχαν σπερματοζωάρια στην τραχηλική βλέννα. Ο γιατρός το περίμενε με τόσο χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων.

 

Ανάλογα την περίπτωση και το μέγεθος του προβλήματος ο γιατρός προχωράει σε θεραπεία ή εξωσωματική

Link to comment
Share on other sites

Χθες την κάναμε εμείς την εξέταση και βγήκε θετική, υπάρχουν στρατιωτάκια, όχι πολλά αλλά υπάρχουν μου είπε....

Δεν το περίμενα με 550.000/ml αριθμό και 5% ζωηρή πρόσθια κίνηση και 10% μέτρια

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

GEORGI είπε:
Χθες την κάναμε εμείς την εξέταση και βγήκε θετική, υπάρχουν στρατιωτάκια, όχι πολλά αλλά υπάρχουν μου είπε....

Δεν το περίμενα με 550.000/ml αριθμό και 5% ζωηρή πρόσθια κίνηση και 10% μέτρια

 

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο!

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο , αν είναι η εξέταση αυτή θετική υπάρχουν ελπίδες για εγκυμοσύνη άσχετα απο το σπερμοδιάγραμμα!

GEORGI, την εξέταση την έκανες στο ιατρείο; Πόση ώρα χρειάζεται μέχρι να σου πεί το αποτέλεσμα;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο!

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο gyn.gr, αν είναι η εξέταση αυτή θετική υπάρχουν ελπίδες για εγκυμοσύνη άσχετα απο το σπερμοδιάγραμμα!

GEORGI, την εξέταση την έκανες στο ιατρείο; Πόση ώρα χρειάζεται μέχρι να σου πεί το αποτέλεσμα;

Ο γιατρός αυτός είναι κάπως "παππούς" έχει ιατρείο από εκείνα τα παλιά...

Πάιρνει την βλένη και την κοιτάζει στο μικροσκόπιο και σου λέει αμέσως... Ξέρεις δεν πήγαμε σε κανένα μικροβιολογικό εργαστήριο κλπ, δεν μας είπε δίκτες και τιμές, απλά αυτός βλέπει αυτό που βλέπει...

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός αυτός είναι κάπως "παππούς" έχει ιατρείο από εκείνα τα παλιά...

Πάιρνει την βλένη και την κοιτάζει στο μικροσκόπιο και σου λέει αμέσως... Ξέρεις δεν πήγαμε σε κανένα μικροβιολογικό εργαστήριο κλπ, δεν μας είπε δίκτες και τιμές, απλά αυτός βλέπει αυτό που βλέπει...

 

Ναι, γιατί η γιατρός μου μάλλον δεν έχει καν μικροσκόπιο και όποτε της αναφέρω αυτήν την εξέταση μου λέει πως δεν βρίσκει τη χρησιμότητά της...Ενώ τελικά είναι πολύ σημαντική εξέταση! Γιατι τι να το κάνω το καλό σπερμοδιάγραμμα και την καλή σαλπιγγογραφία αν τελικά δεν επιζεί το σπέρμα στην τραχηλική βλέννα;;; Αν μη τι άλλο θα σημαίνει πως τσάμπα χτυπιέμαι τόσο καιρό και περιμένω να γίνει κάτι φυσιολογικά! Θα αποτανθώ κι εγώ μάλλον σε κανέναν "παππού" γιατι πιο έμπειροι μου φαίνονται...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ειδικό γονιμότητας πήγαμε όχι σε απλό γυναικολόγο!!

 

Υποτίθεται πως είναι εξέταση που γίνεται απο κάθε γυναικολόγο σε επίπεδο ιατρείου...Τι να πώ...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα. Μετα απο ποσες ωρες απο την επαφη και σε ποια μερα του κυκλου εκανες το τεστ?

 

Η εξέταση αυτή γίνεται 13-14 μέρα του κύκλου 7-8 ώρες μετά την επαφή.

Link to comment
Share on other sites

GEORGI σου ευχομαι τον επομενο μηνα να εισαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπραβο αυτο ηταν πολυ θετικο,ευχομαι τα καλυτερα :lol:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Άλλά δεν ξέρω μωρέ... ένας κούκος φέρνει την άνοιξη???

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

GEORGI σου ευχομαι τον επομενο μηνα να εισαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπραβο αυτο ηταν πολυ θετικο,ευχομαι τα καλυτερα :lol:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Άλλά δεν ξέρω μωρέ... ένας κούκος φέρνει την άνοιξη???

 

GEORGI μου, χαριτολογώντας θα σου πώ...πως ειδικά στην περίπτωση αυτή ΕΝΑΣ κούκος χρειάζεταο για να φέρει την...Άνοιξη!!! :D Άντε, με το καλό και σύντομα!

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι GEORGI μου ολα καλα θα πανε και για σενα και για ολες μας. Απλα σε μερικες απο εμας δεν ερχεται οσο γρηγορα το θελουμε. Θα ερθει ομως που θα παει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ SIMS HUHNER TEST ΘΕΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ...ΜΕΤΑ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΙΑ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΚΑΝΟΥΝ ΠΙΑ...

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ SIMS HUHNER TEST ΘΕΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ...ΜΕΤΑ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΙΑ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΚΑΝΟΥΝ ΠΙΑ...

Συγνώμη αλλά έκανε σαλπιγγογραφία την Δευτέρα που σημαίνει 8η-11η μέρα κύκλου οκ????? Και το χιούνερ τέστ θα το κάνεις το Σάββατο????? Μα πρέπει να γίνει σε άλλον κύκλο από την σαλπιγγογραφία, έτσι μου είπε εμένα ο γιατρός μου και επιπλέον γίνετε την 13η μέρα μετά την περίοδο, εσύ το Σάββατο σε πια μέρα θα είσαι???

Ισχύει αυτό ότι δεν το πολυκάνουν πιά!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

TO ΣΑΒΒΑΤΟ 13η ΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ...ΓΙΑΤΙ? :roll::roll:

Τίποτα μωρέ, σωστά ο γιατρός σου τα λέει, απλά εμένα ήθελε να κάνω πρώτα το Χιούνερ τέστ και μετά την Σαλπιγγογραφία και γιαυτό δεν βόλευαν οι μέρες!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλη μερα κοριτσια, θελω να ρωτησω τισ κοπελες οι οποιες εχουνε κανει το Sims Huhner test η αλλιως <η εξεταση μετα την επαφη>, εχει βγει σε καμια θετικη αυτη η εξεταση? τι λενε οι γυναικολογοι σας για αυτην,και τι προτεινουν αν το τεστ βγηκε αρνητικο?Αλλαζει κατι οτι η εξεταση εγινε λιγεσ ωρες μετα την ωορρηξια και η αποχη που ειχαμε ητανε 32 ωρες? Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...