Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκοπηση στην Θεσσαλονικη


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια, ειμαι καινουρια στο forum. Ψαχνω εναν καλο γυναικολογο για λαπαροσκοπηση στην Θεσσαλονικη, υποφερω απο ενδομητριωση. εχω ακουσει για 2 πολυ καλους, τον Γεωργιο Παντο και τον Χαρη Σαραβελο και δεν μπορω να αποφασισω. Ξερει καμια τιποτα για αυτους? Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου σια,

 

για γιατρους που εγραψες, δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

για επεμβατικη λαπαροσκοπιση (ινομυωματα κ.λ.π.) ειναι κορυφη ο γκριμπιζης γρηγορης. εγω εκανα αφαιρεση ινομυωματων μ'αυτον το 2011.

για διαγνωστικη λαπαροσκοπιση - να δεις τι γινεται μεσα κ.λ.π. λενε οτι ειδικος ειναι ο ξηρομεριτης παναγιωτης, εκανε σε μια γνωστη μου.

 

ελπιζω να μη σε μπερδεψα, και να βρεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σια,

 

για γιατρους που εγραψες, δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

για επεμβατικη λαπαροσκοπιση (ινομυωματα κ.λ.π.) ειναι κορυφη ο γκριμπιζης γρηγορης. εγω εκανα αφαιρεση ινομυωματων μ'αυτον το 2011.

για διαγνωστικη λαπαροσκοπιση - να δεις τι γινεται μεσα κ.λ.π. λενε οτι ειδικος ειναι ο ξηρομεριτης παναγιωτης, εκανε σε μια γνωστη μου.

 

ελπιζω να μη σε μπερδεψα, και να βρεις ακρη.

 

Ευχαριστω πολυ, τους εχω ακουσει και αυτους που μου λες, θα το ψαξω λιγο ακομη και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Τurbulence, συμφωνω και επαυξανω...

Σε οτι αφορα την λαπαροσκοπηση και μονο αυτην, δεν θα αφηνα αλλον να με αγγιξει εκτος του Γκριμπιζη! Ειναι οντως κορυφη! Κι εμενα αυτος μου εκανε την ενδομητριωση.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, καμια δεν τους ξερει τελικα; για τον Πάντο εμαθα πιο πολλα πράγματα, για τον Σαραβελο πιο λιγα, τελικα εκλεισα ραντεβού και στους δυο για να μπορεσω να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλησπερα, συγχωρεστε με αν κανω καποιο λαθος,αλλα ειναι το πρωτο ποστ που κανω! Ξερω πως το θεμα ειναι παλιο αλλα εχω κι εγω πιθανοτατα ενδομητριωση και με ενδιαφερουν αυτα που ειπατε... τελικα υποβληθηκε καποια σε διαγνωστικη λαπαροσκοπηση? Αν ναι με ποιον γιατρο? Θα μου τον προτεινατε ή σας δυσαρεστησε κατι? Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, ειμαι καινουρια στο forum. Ψαχνω εναν καλο γυναικολογο για λαπαροσκοπηση στην Θεσσαλονικη, υποφερω απο ενδομητριωση. εχω ακουσει για 2 πολυ καλους, τον Γεωργιο Παντο και τον Χαρη Σαραβελο και δεν μπορω να αποφασισω. Ξερει καμια τιποτα για αυτους? Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ευχαριστω.

 

sia έκαν πριν 4 χρόνια λαπαροσκόπηση για την ενδομητρίωση με τον πάντο! ο άνθρωπος ζωγραφίζει!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, συγχωρεστε με αν κανω καποιο λαθος,αλλα ειναι το πρωτο ποστ που κανω! Ξερω πως το θεμα ειναι παλιο αλλα εχω κι εγω πιθανοτατα ενδομητριωση και με ενδιαφερουν αυτα που ειπατε... τελικα υποβληθηκε καποια σε διαγνωστικη λαπαροσκοπηση? Αν ναι με ποιον γιατρο? Θα μου τον προτεινατε ή σας δυσαρεστησε κατι? Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

ιοννα η απάντηση που έδωσα στην σια εννοείται ισχύει και για σενα!ΠΑΝΤΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου! Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το γιατρο αλλα και για τη λαπαροσκοπηση? Ειχες κι εσυ ενδομητριωση? Η επεμβαση ηταν διαγνωστικη? Χιλια συγγνωμη για το θαρρος αλλα εχω αγχωθει πολυ και θα ηθελα να με κατατοπισετε οι ομοιοπαθουσες……

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου! Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το γιατρο αλλα και για τη λαπαροσκοπηση? Ειχες κι εσυ ενδομητριωση? Η επεμβαση ηταν διαγνωστικη? Χιλια συγγνωμη για το θαρρος αλλα εχω αγχωθει πολυ και θα ηθελα να με κατατοπισετε οι ομοιοπαθουσες……

 

λοιπόν έγω την λαπαροσκόπηση την έκανα στο παπαγεωργίου με τον κ.Πάντο,είχα κύστη ενδομητρίωσης 6 εκατοστα στην μία την ωοθήκη και ένα ινομύωμα,έμεινα 2 βράδυα στο νοσοκομείο, ένα πριν και ένα μετα την επέμβαση, αναρρωσα αμέσως και σε 5 μερούλες ήμουν πίσω, εννοείται δεν καταλαβα τιπότα!!!είναι εντελώς ανώδυνη επέμβαση..

ξέρεις όμως οι κυστες μπορεί να ξαναεμφανιστούν όπως στην περίπτωση μου, προκαλούν υπογονιμότητα και θα σου συνιστούσα να κάνεις την επέμβαση μόνο αν σχεδιάζεις να κάνεις παίδι άμεσα!!

εγώ την έκανα γιατί είχα αφόρητους πόνους,τώρα ετοιμάζομαι για την 2η γιατί προσπαθώ για παιδί 2 χρόνια και λόγω ενδομητρίωσης δεν μου κάθεται:(

καλή επιτυχία!!μην φοβάσαι και μην ανησυχεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν κανεις λαπαροσκοπιση ιδιωτικα, δεν θα χρειαστει να μεινεις στην κλινικη 1 βραδυ πριν. πας νωρις το πρωι, κανεις τις εξετασεις, την επεμβαση και φευγεις την επομενη.

η διαμονη μιας παραπανω νυχτας προυποθετει και αναλογη πληρωμη στην κλινικη, και δεν συντρεχει λογος.

αν την κανεις σε δημοσιο, θα σου πουν εκει την διαδικασια. αλλα απ'οτι ξερω, αργει πολυ το ραντεβου (εκτος αν εχεις δικο σου γιατρο και τον πληρωσεις για το "γρηγοροσημο").

και κατι αλλο - μετα την λαπαροσκοπιση αν γινει και καυτηριασμος στις εστιες ενδομητριωσης, θα πρεπει να παρεις καποια θεραπεια για 3 μηνες, νομιζω με arvekap ή κατι παρομοιο, δεν μπορεις να κανεις αμεσως προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν εναμιςη χρονο εκανα αφαιρεση ινομυωματος με το γκριμπιζη λαπαροσκοπικα..

Το ειχα ψαξει παρα πολυ..

Ειναι κορυφη ο γκριμπιζης σε αυτο..

Γενικα πολυ καλος γιατρος..

1 βραδυ στην κλινικη, γενικα δε καταλαβα τιποτα, ουτε ειχα προβληματα μετα.κανενα φαρμακο ουτε για μια μερα..οποτε χρειαστηκα απλα και να ρωτησω κατι, τον παιρνω στο κινητο και ακομα και εαν δεν απαντησει θα παρει μετα πισω. Θελει υπομονη στο ιατρειο του γιατι εχει πολυ κοσμο..αλλα αξιζει και οταν τον χρειαζεσαι ειναι εκει.

η μητρα μου ειναι "τελεια, σαν να μην εχουμε κανει τιποτα" οπως λεει καθε φορα που παω επισκεψη!

Απο τοτε δεν τον αλλαζω..

Συστηνω χωρις δευτερη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις εμπειρίες σας που μοιράζεστε μαζί μου και για τις άμεσες απαντήσεις σας!!!!!

Για τον Γκριμπιζη έχω ακουσει πράγματι τα καλύτερα! Κάλεσα όμως μια εβδομάδα πριν και μου είπε οτι το νωρίτερο που μπορώ να τον επισκεφτώ είναι 18 Απριλίου... Θεωρώ ότι είναι πολυ μακρινο μιας και για λογους επαγγελματικούς σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση τέλη του μηνός... Επισκέφτηκα και τον Σαραβέλο και Ζεπειρίδη(συστημένη και στους δυο) και η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι...... Μου ειπαν και οι δυο εν ολιγοις τα ίδια αλλα δεν γνωρίζω κατι περαιτέρω... Ο Σαραβελος μου ανεφερε επισης οτι εφοσον θα υποστώ τη διαδικασία να κανω και υστεροσκόπιση.. Γνωρίζετε κάτι γι αυτούς τους δύο που θα μπορούσε να με βοηθήσει να αποφασίσω?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις εμπειρίες σας που μοιράζεστε μαζί μου και για τις άμεσες απαντήσεις σας!!!!!

Για τον Γκριμπιζη έχω ακουσει πράγματι τα καλύτερα! Κάλεσα όμως μια εβδομάδα πριν και μου είπε οτι το νωρίτερο που μπορώ να τον επισκεφτώ είναι 18 Απριλίου... Θεωρώ ότι είναι πολυ μακρινο μιας και για λογους επαγγελματικούς σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση τέλη του μηνός... Επισκέφτηκα και τον Σαραβέλο και Ζεπειρίδη(συστημένη και στους δυο) και η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι...... Μου ειπαν και οι δυο εν ολιγοις τα ίδια αλλα δεν γνωρίζω κατι περαιτέρω... Ο Σαραβελος μου ανεφερε επισης οτι εφοσον θα υποστώ τη διαδικασία να κανω και υστεροσκόπιση.. Γνωρίζετε κάτι γι αυτούς τους δύο που θα μπορούσε να με βοηθήσει να αποφασίσω?

 

Κορίτσι καλησπέρα.Προσωπικά το Σαραβελο δε το γνωρίζω,το Ζεπειρίδη όμως τον έχω γνωρίσει στο Παπαγεωργίου,είναι στη μονάδα εξωσωματικής.Φίλες μου δε τον θέλουν καθόλου,λένε ότι είναι καντέμης και γενικά δεν είναι ευχαριστημένες.Εγώ κανα δυο φορές που τον είδα δε το συμπάθησα.Όμως η καθεμιά έχει διαφορετικές γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Γκριμπιζη έχω ακουσει πράγματι τα καλύτερα! Κάλεσα όμως μια εβδομάδα πριν και μου είπε οτι το νωρίτερο που μπορώ να τον επισκεφτώ είναι 18 Απριλίου...

 

ο γκριμπιζης εχει τοσο κοσμο, που δεν εχει ποτε χρονο.

η γραμματεας του μου εκλεινε ραντεβου μετα απο 2-3 μηνες.

τοτε ζητησα να μιλησω με τον ιδιο, και του ειπα οτι προκειται για επεμβαση, και ειναι επειγον. μου ειπε να ερθω μεσα στην εβδομαδα, περιμενα πολλες ωρες στο ιατρειο να με δει και να μου πει να ερθω στην κλινικη σε μια εβδομαδα περιπου. εγιναν ολα σχετικα γρηγορα.

αν τον επιλεξεις, καλυτερα να μιλησεις με τον ιδιο, να του πεις οτι βιαζεσαι.

για αλλους 2 που λες, τον σαραβελο δεν γνωριζω να σου πω, και για τον ζεπεiριδη που ειχα ακουσει τα καλυτερα και τον επισκεφτηκα, συμφωνω με την oly75 - δεν εχω και την καλυτερη αποψη σαν ανθρωπο ομως (σαν χειρουργος δεν ξερω πως ειναι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες δηλαδη να επιχειρησω να τον ξανακαλεσω ε? Θα το κανω σημερα κιολας.. Για το Ζεπειριδη πραγματικα οι γνωμες διιστανται αλλα να ειμαι ειλικρινης κι εμενα δεν μου ενέπνευσε ιδιαιτερη εμπιστοσυνη καμια απο τις φορες που τον επισκεφτηκα...

Θα ψαξω λοιπον τον Γκριμπιζη... Να κανω και μια τελευταια αδιακριτη ερωτηση? ποσα περιπου παιρνει για να εχω μια εικονα? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λες δηλαδη να επιχειρησω να τον ξανακαλεσω ε? Θα το κανω σημερα κιολας.. Για το Ζεπειριδη πραγματικα οι γνωμες διιστανται αλλα να ειμαι ειλικρινης κι εμενα δεν μου ενέπνευσε ιδιαιτερη εμπιστοσυνη καμια απο τις φορες που τον επισκεφτηκα...

Θα ψαξω λοιπον τον Γκριμπιζη... Να κανω και μια τελευταια αδιακριτη ερωτηση? ποσα περιπου παιρνει για να εχω μια εικονα? :oops:

 

Γκριμπίζη με κλειστά ματια!! Τιμή δε μπορω να σου πω δημόσια αλλα ειναι πιο φτηνός απο τον Πάντο Και εγω εκανα λαπαροσκόπηση κ μου βρήκε ενδομητρίωση αλλα δε μου τη καθαρισε γιατι ηταν κολλημενη πανω στο έντερο και επρεπε να μου το κοψει... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Γκριμπίζη με κλειστά ματια!! Τιμή δε μπορω να σου πω δημόσια αλλα ειναι πιο φτηνός απο τον Πάντο Και εγω εκανα λαπαροσκόπηση κ μου βρήκε ενδομητρίωση αλλα δε μου τη καθαρισε γιατι ηταν κολλημενη πανω στο έντερο και επρεπε να μου το κοψει... :shock:

 

 

Διαγνωστική δηλαδη έκανες κι εσυ? και τι σου συνεστησε αν επιτρέπεται? να κανεις ενεσεις διακοπης περιοδου? Και κάτι αλλο βρε κορίτσια, σε εσας φαινοταν σε καποια εξεταση οτι υπήρχε ενδομητρίωση? γιατί στη μαγνητικη που έκανα και στην υστεροσαλπιγγογραφία δε φαινεται κατι αλλα μου ειπαν οτι απο τα συμπτωματα αυτό φαινεται..... μου ειπαν να κανω και μια εξεταση αιματος CA κατι??!!

Το ξέρω εχω γινει κουραστική και είναι σαν να σας κάνω ανάκριση πρωτου βαθμού αλλα εχω καταθορυβηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαγνωστική δηλαδη έκανες κι εσυ? και τι σου συνεστησε αν επιτρέπεται? να κανεις ενεσεις διακοπης περιοδου? Και κάτι αλλο βρε κορίτσια, σε εσας φαινοταν σε καποια εξεταση οτι υπήρχε ενδομητρίωση? γιατί στη μαγνητικη που έκανα και στην υστεροσαλπιγγογραφία δε φαινεται κατι αλλα μου ειπαν οτι απο τα συμπτωματα αυτό φαινεται..... μου ειπαν να κανω και μια εξεταση αιματος CA κατι??!!

Το ξέρω εχω γινει κουραστική και είναι σαν να σας κάνω ανάκριση πρωτου βαθμού αλλα εχω καταθορυβηθεί!!!

 

ιοαννα μου σου έχω γράψει την εμπειρία μου...

είναι λογικό να αγχώνεσαι αλλά πίστεψέ με είναι επέμβαση ρουτίνας και έχει άμεση ανάρρωση, εμένα την ενδομητρίωση μου την βρήκαν με έναν απλό κολπικό υπέρηχο!!είναι η θέση όμως που έχει μπορεί στο σημείο που την έχεις να μην φαίνεται..

μετα την επεμβαση μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα προσπάθεια για παιδί, έτσι τουλάχιστον μου είχε πει εμένα ο Πάντος!

Link to comment
Share on other sites

ο γκριμπιζης εχει τοσο κοσμο, που δεν εχει ποτε χρονο.

η γραμματεας του μου εκλεινε ραντεβου μετα απο 2-3 μηνες.

τοτε ζητησα να μιλησω με τον ιδιο, και του ειπα οτι προκειται για επεμβαση, και ειναι επειγον. μου ειπε να ερθω μεσα στην εβδομαδα, περιμενα πολλες ωρες στο ιατρειο να με δει και να μου πει να ερθω στην κλινικη σε μια εβδομαδα περιπου. εγιναν ολα σχετικα γρηγορα.

αν τον επιλεξεις, καλυτερα να μιλησεις με τον ιδιο, να του πεις οτι βιαζεσαι.

για αλλους 2 που λες, τον σαραβελο δεν γνωριζω να σου πω, και για τον ζεπεiριδη που ειχα ακουσει τα καλυτερα και τον επισκεφτηκα, συμφωνω με την oly75 - δεν εχω και την καλυτερη αποψη σαν ανθρωπο ομως (σαν χειρουργος δεν ξερω πως ειναι).

 

Κοριτσι ακολουθησα τη συμβουλη σου.. Μιλησα με τον ιδιο, του εξηγησα και μου εκλεισε ραντεβου την Πεμπτη κιολας! Φανηκε πολυ συνεννοησιμος! Θα παω και ο Θεος βοηθος..Παντως σας ευχαριστω ολες πολυ για τις αμεσες και κατατοπιστικοτατες απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που βρηκες ακρη. εγω τιμη να πω και δημοσια, δεν πειραζει. εμενα το 2011 μου ζητησε 1200 (μονο δικη του αμοιβη), αλλα εκανα επεμβατικη. οταν τελειωσα, μου ειπε οτι δεν ηταν μονο τα ινομυωματα που μου βρηκε, αλλα πολλα θεματα που δεν φαινοταν στους υπερηχους φυσικα. αντι για χειρουργειο 1 ωρας ηταν 3ωρο. μου ειπε κατα λεξη - "δεν θα σε χρεωσω ομως παραπανω, θα δωσεις οτι ειπαμε".

στην κλινικη εδωσα αλλα 1000 περιπου (γενικη κλινικη).

να ξερεις οτι χειρουργει στη γενικη κλινικη και στο γενεσις.

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που βρηκες ακρη. εγω τιμη να πω και δημοσια, δεν πειραζει. εμενα το 2011 μου ζητησε 1200 (μονο δικη του αμοιβη), αλλα εκανα επεμβατικη. οταν τελειωσα, μου ειπε οτι δεν ηταν μονο τα ινομυωματα που μου βρηκε, αλλα πολλα θεματα που δεν φαινοταν στους υπερηχους φυσικα. αντι για χειρουργειο 1 ωρας ηταν 3ωρο. μου ειπε κατα λεξη - "δεν θα σε χρεωσω ομως παραπανω, θα δωσεις οτι ειπαμε".

στην κλινικη εδωσα αλλα 1000 περιπου (γενικη κλινικη).

να ξερεις οτι χειρουργει στη γενικη κλινικη και στο γενεσις.

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα.

 

:-D Σε ευχαριστώ πολυ για όλες τις πληροφορίες και τις ευχές σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαγνωστική δηλαδη έκανες κι εσυ? και τι σου συνεστησε αν επιτρέπεται? να κανεις ενεσεις διακοπης περιοδου? Και κάτι αλλο βρε κορίτσια, σε εσας φαινοταν σε καποια εξεταση οτι υπήρχε ενδομητρίωση? γιατί στη μαγνητικη που έκανα και στην υστεροσαλπιγγογραφία δε φαινεται κατι αλλα μου ειπαν οτι απο τα συμπτωματα αυτό φαινεται..... μου ειπαν να κανω και μια εξεταση αιματος CA κατι??!!

Το ξέρω εχω γινει κουραστική και είναι σαν να σας κάνω ανάκριση πρωτου βαθμού αλλα εχω καταθορυβηθεί!!!

 

Εμενα ηταν επεμβατικη απο την αρχη για αφαιρεση ινομυωματος και εκει ειδε κ την ενδομητριωση που δεν ειχα ιδεα οτι επασχα. Δεν μου εκανε διακοπη περιοδου ουτε θεραπεια ουτε τιποτα , απλα μου ειπε οτινα προσπαθησω ενα 6μηνο ακομα και αν δεν ερθει να κανω εξωσωματικη. Αυτος ειναι και ο λογος υπογονιμοτητας μας, αν δεν εκανα λσπαροσκοπηση ακομα θα αναρωτιομουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολες για τις πληροφοριες και τη βοηθεια που μου προσφερατε!! Υποβληθηκα τελικα στην επεμβση με τον κ. Γκριμπιζη, ειμαι στη διαδικασια αναρρωσης... ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και να μην χρειαστει να ξανακανουμε καμια επεμβαση!!😞

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα! Εμεινες ευχαριστημένη απο τον Γκριμπιζη? Και σε τι επέμβαση υποβλήθηκες? Εγώ έχω ενδομητρίωση. Εκανα λαπαροσκόπηση το 2011 και υποτροπίασε οπότε είμαι σε φάση αναζήτησης έμπειρου λαπαροσκόπου. Μου έχουν συστήσει τον συγκεκριμένο γιατρό . Δε γνωρίζω ομως τις τιμες είτε σε ιδιωτική κλινική είτε στο Παπαγεωργίου.

Αν έχεις σχετικές πληροφορίες θα χαρώ να με διαφωτίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...