Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Kιτρινο δακρυ στο ματακι του!

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!

Ο γιοκας μας ειναι μολις 2,5 μηνων και απο την 15η μερα τις ζωης του βγαζει απο το δεξι του ματακι κιτρινο υγρο.

Ο παιδιατρος μας συστησε το tobrex (κολληριο) το οποιο και χρησιμοποιουμε εδω και πολυ καιρο,αλλα αυτο απλα καταστελει ελαχιστα την εκρυση του υγρου.

Πριν μερικες μερες ο παιδιατρος μας συνεστισε να το παμε σε οφθαλμιατρο,οπου κ το πραξαμε.

Η γιατρος μας ειπε οτι προκειτε για ενα βουλομενο σωληνακι που εκρυνεται το δακρυ και οτι πρεπει να του κανουμε μασαζ σε ενα συμειο διπλα απο την μυτουλα του για να ξεβουλωσει.

Ηθελα να ρωτησω ειναι εδεδειγμενο κατι τετοιο? εχει τυχει σε αλλον εδω μεσα κατι παρομοιο?

Ευχαριστω Κατερινα.

Διαφημίσεις

Έτυχε στη μαμά μου όταν ήμουν εγώ μωρό...και στο βαφτιστηράκι μου! :)

Κάνε αυτό που σου είπε ο οφθαλμίατρος...δεν είναι τίποτα σοβαρό! Θα περάσει γρήγορα :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Kαλημερ σε ολους.Εμενα το κοριτσακι μου που ειναι τωρα 7 μηνων,τους τελευταιους 3 μηνες δακρυζει το ματακι της και εχει πολυ λιγες τσιμπλιτσες.Το δεξι μονο.Αυτο κραταει 2 με 3 μερες,οταν το ειπα την πρωτη φορα στο γιατρο,μου ειπε κι εμενα το τομπρεξ και αν στις 3 μερες δεν περασει,οφθαλμιατρο.Ομως περασε.Ναι αλλα και τους επομενους 2 μηνες το εκανε και παλι με το κολλυριο περασε.Τωρα που το ξαναεχει,τι να κανω.Εχει τυχει σε καποιον μηπως :?:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν

εμενα μου την φερανε την τριτη μερα στην κλινικη με κλειστο ματι για τον ιδιο λογο και πηρε αντιβιοση.

και εμας μας ειπε να παταμε σε εκεινο το σημειο αλλα τι να πατησεις σε ενα μωρο 2,5 κιλα?ευτυχως περασε γρηγορα.

ειναι συνιθισμενο μου ειχαν πει.δεν ειναι τιποτα.ακουλουθα οδηγιες και ολα θα πανε καλα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Διαφημίσεις

Είχαμε και εμεις το ίδιο πρόβλημα με την μπεμπούλα.

Κάναμε απαλο μασαζ περίπου 3 φορές την ημέρα με κίνηση απο την μύτη προς τα έξω (πάνω και κάτω απο το μάτι) και ησυχάσαμε.

Σας ευχαριστω ολους για το εδιαφερον και τις απαντησεις σας.

Σημερα βεβαια η κατασταση του χειροτερεψε απο την αποψη οτι εχει κοκκινισει το ματακι του!

Πριν λιγο τον κοιμησα με τα χιλια ζορια,ο καημεμουλης μου εχει κ τα δοντακια του κ λιγο βουλωμενη μυτουλα ...τελος παντων τι να κανουμε θα περασει κ αυτο!

είχαμε κι εμείς το ίδιο θέμα

βάζαμε tembrex αλλά μόνο μέχρι 10 μέρες την φορά κι αυτό μόνο και μόνο για να μη δημιουργηθεί κάποια σοβαρή μόλυνση

κάναμε κι εμείς μασάζ ιδιαίτερα μετά το μπάνιο το βράδυ

η παιδίατρος μας μας είπε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις φεύγει από μόνο του μέχρι τον χρόνο κι ότι αν μέχρι τότε δεν φύγει θα δούμε τότε τι θα γίνει

πράγματι το ένα της μάτι καθάρισε στους 6 μήνες και το άλλο στους 8 :wink:

age.png

Διαφημίσεις

Κι εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα από 2 μηνών. Πρώτα το δεξί και μετά το αριστερό ματάκι και εναλλάξ!!! Χρησιμοποιούσαμε κολ. Tobrex για 10 μέρες 3-4 φορές την ημέρα μετά το σταματούσαμε για λίγες μέρες και το ξαναρχίζαμε πάλι. Κάναμε όμως καθημερινά μασαζάκι και στα δύο ματάκια με καθαρά χέρια και διαφορετικό δάκτυλο στο κάθε μάτι (για να μη μεταφέρουμε τυχόν μυκρόβια από το ένα μάτι στο άλλο). Επίσης, καθαρίζαμε τα ματάκια με φυσιολογικό ορρό ή φυσιολογικά δάκρυα (από το φαρμακείο) και τα σκουπίζαμε με αποστειρωμένες γαζούλες. Τώρα 4.5 μηνών, το δεξί ματάκι έχει καθαρίσει και το αριστερό βουρκώνει κάποιες φορές χωρίς να βγάζει πια κίτρινα δάκρυα.

Υπομονη!!!

Και εμεις ειχαμε το ιδιο οταν ειμασταν 2-3 μηνων και ο γιατρος το πιεσε στην ακρη του ματιου του και δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βγηκε.

Μετα μου ειπε και εγω να του κανω μασαζ στην εσωτερικη γωνια του ματιου εαν ξαναεμφανιζοταν.

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

• 5 years later...

εμείς ξεκινήσαμε με λευκές τσίμπλες, τι κολήρια δοκιμάσαμε, tobrex, tobradex, τι 10 μερες και ξανα-μανα, τίποτα. είχα διαβάσει για το χαμομήλι αλλά το φοβόμουν. μια μερα που πια οι τσίμπλες έγιναν πράσινες, παρ όλα τα κολλήρια, είπα να το δοκιμάσω. έβρασα χαμομήλι και μετά του σκούπιζα τα μάτια με γάζες βουτηγμένες μέσα στο χαμομήλι. ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ μέσα σε 2 μέρες!

Αν προκειται για φραγμενο δακρυ'ι'κό πόρο, το αντιμετωπίσαμε κι εμείς.Δεν χρειαζόταν να σας στειλει σε οφθαλμίατρο για τετοιο θεμα και για τοσο μικρό μωρό (αυτα που σας ειπε ο οφθαλμίατρος, επρεπε να σας τα πει ο παιδίατρος) και κακώς βαζατε τόσες πολλες μέρες αντιβίωση.Το πολύ 5 μερουλες για τοσο μικρό μωρακι.Κανε μασαζακι όπως σου ειπαν τα κοριτσια, εμας μας ειχε πει σε καθε αλλαγη πανας (για να μην το ξεχναμε κιολας) [(πρεπει να σου δείξει ο γιατρός πώς ακριβώς το κάνεις) -μετα το μασαζ μπορεί να κοκκινησει για λιγο το ματακι του], καθάρισμα με ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ γαζα και φυσιολογικό ορό (προσοχή μην χρησιμοποιείς την ίδια γαζα και για τα δυο ματια) και με το χρονο και όπως μεγαλωνει το παιδί μαλλον θα περασει.Συνηθως μεχρι το χρονο περναει μονο του.Εμείς το ειχαμε από τότε που γεννηθηκε και τελικά το ένα ματακι περασε στους τεσσερις μηνες και το αλλο μολις μπηκε στους 9, από τη μια μερα στην αλλη (δεν ηταν οτι εβγαζε ολο και λιγοτερο μεχρι που σταματησε).Μπορεί να ξαναφραξει μας ειπαν, βεβαια. Ελπίζω να περασει συντομα, αλλα και παλι μην απογοητευεσαι και μην ξεχνας το μασαζ και το καθαρισμα (και βεβαια προσοχή να ειναι καθαρα τα υφάσματα που ακουμπαει το προσωπο του το μωρό).

Περαστικά!

εντιτ:τωρα ειδα οτι το θεμα ειναι από το 2008!με παρεσυρε η κοπελα που απαντησε πριν από μενα!καλα κι εσενα πώς σου ηρθε κι απαντησες σε θεμα του '08 :shock:?

Διαφημίσεις