Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος κ νεα εγκυμοσινη?


tolisofi

Recommended Posts

Just now, mama16 said:

Εννοείται ότι αν έχει κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη (που ελπίζω όχι) δεν θα πρέπει ούτε αγκαλιές ούτε τπτ. Φυσικά κ δεν θα ρισκάρει. Το απαρχαιωμένες απόψεις το είπα στο ότι εκτός από αυτό το θέμα η κοπέλα έγραψε κ σε άλλο ότι της απαγόρευσε το επαφές στο πρώτο τρίμηνο. Αν είδε κάτι πολύ καλά έκανε αλλά αν το είπε στο στυλ όλα είναι καλά με το έμβρυο αλλά το πρώτο τρίμηνο απαγορεύεται το επαφές κ να σταματήσεις το θηλασμό για να μην βάλεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη δεν μου ακούγεται κ πολύ ωραίο. Κ η κοπέλα σε ερώτηση αν είχε κάποιο πρόβλημα στην παλιά κ τωρινή εγκυμοσύνη είπε όχι

Κοίταξε, εγώ προσωπικά δεν έχω ιδέα αν επιτρέπεται ή όχι ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη. αλλά ακόμη και να το είχα ψάξει/ρωτήσει, πάλι δεν θα ήμουν αξιόπιστη πηγή ( επικίνδυνη μάλιστα θα έλεγα γιατί ίσως να είχα άποψη για ιατρικό θέμα η ημιμαθής!). Λέω απλά ότι αν είχα επιλέξει γιατρό , θα τον ακολουθούσα. Εγώ συγκεκριμένα, πίστευα τόσο στον γιατρό μου, που ότι θα μου έλεγε, θα ήταν νόμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλός γιατρός και ενημερωμένος δεν είναι μόνο εκείνος που μας λέει αυτό που θέλουμε να ακούσουμε, το ότι της συνέστησε να διακόψει τον θηλασμό δεν σημαίνει πως έχει βάλει όλες τις εγκυμονούσες στο ίδιο τσουβάλι, είναι ευχαριστημένη από τον γιατρό της, δεν θέλει να αλλάξει, και κυρίως  ξέρει το ιστορικό της, οπότε φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα γνωρίζει από εμάς και την συμβούλευσε κάτι τέτοιο.

Όταν έμεινα έγκυος, ενώ στην αρχή δεν είχα θέμα ο γιατρός μου είπε όχι επαφές το πρώτο τρίμηνο, και αυτό έκανα, (η μήτρα είναι γνωστό πως με την επαφή κάνει συσπάσεις οπότε φαντάζομαι για αυτό το είπε), για μην μακρηγορώ,  ενώ κυοφορούσα δίδυμα και χωρίς να κάνω κάτι απέλαβα το ένα έμβρυο και η εμπειρία ήταν τραγική, αν δεν με είχε παροτρύνει να προσέχω ότι έπρεπε θα τον κατηγορούσα φυσικά, δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να μου είχε συμβεί αν ο γιατρός δεν ήταν προληπτικός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλός γιατρός και ενημερωμένος δεν είναι μόνο εκείνος που μας λέει αυτό που θέλουμε να ακούσουμε, το ότι της συνέστησε να διακόψει τον θηλασμό δεν σημαίνει πως έχει βάλει όλες τις εγκυμονούσες στο ίδιο τσουβάλι, είναι ευχαριστημένη από τον γιατρό της, δεν θέλει να αλλάξει, και κυρίως  ξέρει το ιστορικό της, οπότε φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα γνωρίζει από εμάς και την συμβούλευσε κάτι τέτοιο.

Όταν έμεινα έγκυος, ενώ στην αρχή δεν είχα θέμα ο γιατρός μου είπε όχι επαφές το πρώτο τρίμηνο, και αυτό έκανα, (η μήτρα είναι γνωστό πως με την επαφή κάνει συσπάσεις οπότε φαντάζομαι για αυτό το είπε), για μην μακρηγορώ,  ενώ κυοφορούσα δίδυμα και χωρίς να κάνω κάτι απέλαβα το ένα έμβρυο και η εμπειρία ήταν τραγική, αν δεν με είχε παροτρύνει να προσέχω ότι έπρεπε θα τον κατηγορούσα φυσικά, δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να μου είχε συμβεί αν ο γιατρός δεν ήταν προληπτικός.

Λυπαμαι πολυ που εζησες κατι τετοιο αλλα η προληψη δεν καθοριζει τα παντα στο συγκεκριμενο θεμα και οι γιατροι το γνωριζουν αυτο. Αν ειναι να γινει κατι, στο πρωτο τριμηνο θα γινει και το σωμα μας τις περισσοτερες φορες γνωριζει τι κανει. Το θεμα με την προληψη ειναι κατα ποσο υπαρχει βαση σε καθε εξατομικευμενη περιπτωση. Πολλοι γυναικολογοι ειναι προληπτικοι με ολες τις πελατισσες τους σε πολλα θεματα (σεξουαλικες επαφες, αποφυγη επαφης με γατες, χορηγηση συμπληρωματων προληπτικα πχ μαγνησιο, ασβεστιο κλπ), κι αυτο γιατι θελουν να ειναι καλυμμενοι και να μην τους κατηγορησει καποιος αν συμβει κατι. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ο ασθενης το τραβηξε δικαστικα, χωρις να υπαρχει πραγματικος λογος γιατι ο γιατρος εκανε το σωστο (και γι'αυτο αθωωθηκε στο τελος) αλλα επειδη το ονομα στους γιατρους παιζει πολυ μεγαλο ρολο πολλοι δεν το ρισκαρουν. Υπαρχουν ομως και αυτοι που αναλαμβανουν την ευθυνη να μην κανουν κατι προληπτικα εφ'οσον δεν υπαρχουν ενδειξεις για κατι τετοιο, γιατι υπαρχουν οι γνωσεις και οι πηγες (και η σιγουρια εν τελει) να υποστηριξουν αργοτερα αν χρειαστει τον λογο της σταση τους. Εγω βλεπω την μια κατηγορια γιατρων που απο φοβο (καποιες φορες ισως και ημιμαθεια) αντιμετωπιζουν τις γυναικες σαν να ειναι ολες το ιδιο και την αλλη κατηγορια που γινεται εξατομικευμενη φροντιδα. Προσωπικα, προτιμω το δευτερο αλλα υπαρχουν γυναικες που λογω δικων τους ανασφαλειων "αναζητουν" το ιδιο προτυπο στον γιατρο τους, ισως γιατι κινουνται στο ιδιο μηκος κυμματος και νιωθουν οτι οι φοβοι τους εχουν βαση μιας και υπαρχει καποιος να τους καθησυχασει και τους δωσει την "λυση" που γυρευουν για να νιωσουν καλα. Αυτο συμβαινει με ολες τις επιλογες γιατρων που κανουμε (ειδικα παιδιατρων που εχουμε συχνη επαφη).

 

Εχουμε ευθυνη του γιατρου που επιλεγουμε και εφ'οσον τον επιλεγουμε σημαινει οτι συμφωνουμε με την προσεγγιση των ασθενων του αλλα αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνουμε και κανουμε καθε τι που μας λεει. Οταν δεν ειμαστε σιγουροι, παιρνουμε δευτερη γνωμη. Οπως και με τον παιδιατρο, μπορει να ειμαστε ευχαριστημενοι με την γενικη σταση του αλλα κατι που δεν θα μας αρεσει ή δεν θα το ακουλουθησουμε (οπως γινεται πχ με θεματα διατροφης) ή θα παρουμε κι αλλη γνωμη (αν εχει σχεση με προβλημα υγειας). Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγω δεν καταλαβα να υπαρχει καποιο θεμα πιθανης αποβολης και ο μη θηλασμος ενος μωρου 8 μηνων μπορει οντως να θεωρηθει σοβαρος λογος ωστε να "ρισκαρει" μια γυναικα να συνεχισει τον θηλασμο. Προσωπικα, το οτι ο γιατρος γνωριζει το ιστορικο μου δεν ειναι λογος για να μην αλλαξω γιατρο αν το επιθυμω (και το εχω κανει αρκετες φορες, ειδικα οταν ημουν εγκυος). Το θεμα θελει πολλη σκεψη, εγω στη θεση της @Irina095 θα πηγαινα και σε 2 και σε 3 γιατρους (γυναικολογους και συμβουλους θηλασμου) για να ακουσω διαφορους ανθρωπους και τι εχει να μου πει ο καθενας με στοιχεια και ποσοστα βασει της εξατομικευμενης καταστασης μου και οχι επειδη ακολουθει το ιδιο μοτιβο σε ολους τους πελατες του αδιαφορωντας για τις προσωπικες τους αναγκες (σωματικες και ψυχοσυναισθηματικες) κατι το οποιο ειναι σαφως πιο ευκολο και ασφαλες για τον ιδιο.

 

Συγνωμη αν κουρασα με το κατεβατο μου:)

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Έστω ότι πηγαίνεις σε έναν δεύτερο γιατρό και σου λέει πως μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις τι θα κάνεις? Αν μείνεις στον ίδιο θα πρέπει να τον ενημερώσεις πως παρόλο που σου είπε να διακόψεις εσύ συνεχίζεις. Δεν γίνεται να το κρατήσεις κρυφό όπως καταλαβαίνεις, ούτε όμως γίνεται να του πεις πως θα σε παρακολουθεί εκείνος αλλά θα ακολουθείς τις συμβουλές άλλου γιατρού. Προσωπικά πιστεύω πως όταν επιλέγουμε έναν γιατρό ακολουθούμε αυτά που μας λέει, αν φτάσουμε σε σημειο να πάρουμε και δεύτερη γνώμη (η οποία θα είναι αντίθετη από την οδηγία του πρώτου)  θα πρέπει να αποφασίουμε με ποιον από τους δύο θα συνεχίσουμε.

 

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι εμπιστεύομαι τον πρώτο και θα ακούσω τελικά αυτό που μου είπε. Ξεκίνησα από χθες διαδικασία αποθηλασμου και μου είναι δύσκολο αλλά σκέφτομαι και το άλλο μωράκι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη οι εξετάσεις μου είχαν βγάλει μια πιθανότητα ότι μπορεί να γενησω πρόωρα. Δεν ξέρω πως είχε προκύψει κάτι τέτοιο , είμαι νέα και υγιές , δεν είχαμε ιστορικό από την οικογένεια μου αλλά κ όμως οι εξετάσεις δείχνανε ότι υπάρχει μια πιθανότητα να γεννήσω πρόωρα. Δόξα το θεό όλα πήγαν καλά και ο μικρός είχε έρθει στην ώρα του. Σκέφτομαι ότι ο γιατρός ίσως λαμβάνει και αυτό υπόψη του και φοβάται να μου πει το οκ. 

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το δίλημμα αυτό. Ο γιατρός της , της είπε να σταματήσει τον θηλασμό , γιατί υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Μικρός ίσως, αλλά υπάρχει (σύμφωνα με τον γιατρό που εμπιστεύεται η θεματοθέτρια και γνωρίζει το ιστορικό της). Μπορεί να βρεί κάποιον ( πάντα βρίσκουμε κάποιον που θα μας πεί αυτό που θέλουμε να ακούσουμε), που θα της πεί ότι μπορεί να θηλάζει και ότι ο κίνδυνος είναι εξαιρετικά μικρός. Μηδαμινός όμως? Αμφιβάλλω. Θα σήμαινε ότι ένας από τους 2, δεν ξέρει τί του γίνεται. Οπότε να ρισκάρει να συμβεί κάτι στο αγέννητο μωρό , για να θηλάσει περισσότερο ο μεγάλος? Δεν βλέπω το δίλημμα. Επίσης υποθέτω η θεματοθέτρια ήταν προετοιμασμένη για αυτή την " θυσία" , ίσως και άλλες ακόμη, εφόσον μπήκε στην διαδικασία απόκτησης ενός άλλου παιδιού , έχοντας μωρό.

Ναι ήμουν προετοιμασμένη για αυτή την θυσία μόνο και μόνο επειδή το έβλεπα από έξω και δεν το ζούσα ... απλά το είχα στο μιαλο μου. Τώρα όμως που από χθες ξεκίνησα διαδικασία αποθηλασμου πραγματικά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω ... ο μικρός αρνείται το ξένο δεν το θέλει καθόλου :’/

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Θήλασα 5 μήνες και ήταν ότι ωραιότερο. Μακάρι να είχα καταφέρει να θηλάσω 2 χρόνια. Δεν θα διακινδύνευα όμως την νέα μου εγκυμοσύνη προς όφελος του πρώτου παιδιού. Αν ήταν τόσο σημαντικό για μένα, δεν θα έμενα ακόμη έγκυος. Αργότερα μπορεί (το απεύχομαι φυσικά), να της πεί να μην παίρνει το μωρό αγκαλιά γιατί , λόγω κάποιας αποκόλλησης πχ. Αν θεωρεί ότι ο γιατρός της έχει απαρχαιωμένες αντιλήψεις και δεν ενημερώνεται για ότι νεότερο στην Ιατρική, τότε κακώς κατά την γνώμη μου συνεχίζει μαζί του.

 

Ήμουν σαφής νομίζω.

@Yovanna μου πες μου αφού έκοψες τον θηλασμό στους 5 μήνες. Πως το κατάφερες ; Τι τακτική ακολούθησες ; Το έκανες σιγά σιγά ; Σου πήρε μήνα η παραπάνω ; Τώρα προσπαθώ να αποθηλασω :/ θα με βοηθούσε αν μου λέγατε και όλες σας κορίτσια τι τρόπους ακολουθήσατε εσείς γιατί από χθες δεν έχω σταματήσει να κλαίω .... είναι ότι πιο δύσκολο έχω κάνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 said:

@Yovanna μου πες μου αφού έκοψες τον θηλασμό στους 5 μήνες. Πως το κατάφερες ; Τι τακτική ακολούθησες ; Το έκανες σιγά σιγά ; Σου πήρε μήνα η παραπάνω ; Τώρα προσπαθώ να αποθηλασω :/ θα με βοηθούσε αν μου λέγατε και όλες σας κορίτσια τι τρόπους ακολουθήσατε εσείς γιατί από χθες δεν έχω σταματήσει να κλαίω .... είναι ότι πιο δύσκολο έχω κάνει 

Κορίτσι ήμουν τελείως άλλη περίπτωση ,γιατί αποκλειστικά θήλασα μόνο 40 μέρες και μετά ξεκινήσαμε μεικτή διατροφή με πτωτική πορεία ως προς τον θηλασμό. Σταμάτησα στους 5 μήνες με πόνο ψυχής , διότι αρνιόταν ο μικρός πλέον να θηλάσει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Irina095 είπε:

@Yovanna μου πες μου αφού έκοψες τον θηλασμό στους 5 μήνες. Πως το κατάφερες ; Τι τακτική ακολούθησες ; Το έκανες σιγά σιγά ; Σου πήρε μήνα η παραπάνω ; Τώρα προσπαθώ να αποθηλασω :/ θα με βοηθούσε αν μου λέγατε και όλες σας κορίτσια τι τρόπους ακολουθήσατε εσείς γιατί από χθες δεν έχω σταματήσει να κλαίω .... είναι ότι πιο δύσκολο έχω κάνει 

Ο αποθηλασμος στους 5 μηνες ειναι πολυ διαφορετικος απο τον αποθηλασμο στους 8 (και αυτη η διαφορα μεγαλωνει οσο μεγαλωνει το μωρο) κυριως λογω αντιληψης και αναγκης για γαλα. Θα σε συμβουλευα και παλι να απευθυνθεις σε εναν συμβουλο θηλασμου, γνωριζουν τις διαδικασιες αποθηλασμου και πιστευω θα σε βοηθησει να ηρεμησεις και να ακολουθησεις ενα συγκεκριμενο πλανο, γιατι απ'οτι καταλαβαινω το "χαος" που επικρατει στο μυαλο σου σε σχεση με την πρακτικη του αποθηλασμου σε καταρρακωνει. Μπορει να γινει ομαλος αποθηλασμος ακομη και σε μωρο 8 μηνων, με σταδιακο τροπο σε διαστημα καποιων μηνων απλα χρειαζεσαι καποιον να σε καθοδηγησει καταλληλα. Ο κινδυνος προωρου τοκετου αν θηλαζεις ερχεται μετα την 25η εβδομαδα, οποτε εχεις καποιους μηνες να αποθηλασεις σταδιακα, χωρις αγχος, το οποιο πραγματικα δεν σου χρειαζεται (ουτε και στο εμβρυο) αυτη τη στιγμη. Eπισης, το μωρο σου (το εξωμητριο) μπορει να εισπραττει ολο αυτο το αγχος σου και την ασχημη ψυχολογια σου και να δυσκολευεται ακομη περισσοτερο ο αποθηλασμος.  Τωρα αν ο γιατρος σου ειπε να διακοψεις αμεσως ισως πρεπει να λαβεις κι αλλη γνωμη που ισως σε βγαλει απο την απελπισια οτι πρεπει να γινει αμεσα. Το να εχουμε χρονο να προγραμματισσουμε και να πραξουμε ειναι πολυ σημαντικο στην επιδραση στην ψυχολογια μας οσο το υλοποιουμε. Αν τελικα αποδειχθει οτι συντρεχει σοβαρος λογος αμεσου αποθηλασμου (κατι που δεν καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου, αλλα θα το δεις απο τις αιτιολογημενες προτροπες των γιατρων σου) τοτε δεν εχεις παρα να το συνειδητοποιησεις, να το αποδεχτεις και αν σε πληγωνει τοσο ισως να πηγαινες και σε καποιον ψυχολογο.

 

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Πώς ξέρουμε ότι ο συγκεκριμένος γιατρός δεν εξατομικεύει την φροντίδα? Είναι ο γιατρός της και γνωρίζει το ιστορικό της. Μήπως ξέρει κάτι που δεν ξέρουμε εμείς? Μήπως έχει δεί περιστατικά μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια καριέρας? Επίσης σύμφωνα με σένα, γιατρός με γνώση, υποστήριξη και σεβασμό, είναι μόνο αυτός που ενθαρρύνει τον θηλασμό στην εγκυμοσύνη.. Επίσης την γνώμη και γνώση του σε ένα σημαντικό ιατρικό θέμα, την δίνει μόνο γιατρός. Εμείς οι υπόλοιποι ούτε γνώση έχουμε ( όχι, η έρευνα στο ίντερνετ δεν μετράει),και σίγουρα δεν δικαιούμαστε να έχουμε γνώμη.

Γνώσεις γενικότερα έχουμε σε διάφορα θεματα

Οπως κ γι αυτά που ζουμε

Προσωπικα δ εχω ιατρικές γνώσεις, ουτε την Ιρινα ξερω για να ξέρω αν έχει καλές εγκυμοσυνες. 

Απο οσο διάβασα δ μίλησε καμια από επαγγελματική άποψη, προσωπικές εμπειρίες μεταφέρουμε γι αυτά που έχουμε ζήσει, αυτός νομίζω είναι ο λόγος ύπαρξης του φορουμ

Καλα ειδικα γνώμη όλοι έχουν για τα πάντα, τι πιο λογικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Γνώσεις γενικότερα έχουμε σε διάφορα θεματα

Οπως κ γι αυτά που ζουμε

Προσωπικα δ εχω ιατρικές γνώσεις, ουτε την Ιρινα ξερω για να ξέρω αν έχει καλές εγκυμοσυνες. 

Απο οσο διάβασα δ μίλησε καμια από επαγγελματική άποψη, προσωπικές εμπειρίες μεταφέρουμε γι αυτά που έχουμε ζήσει, αυτός νομίζω είναι ο λόγος ύπαρξης του φορουμ

Καλα ειδικα γνώμη όλοι έχουν για τα πάντα, τι πιο λογικο

Προσωπική εμπειρία είναι πχ το "εγώ όντας έγκυος, θήλασα κανονικά, έχοντας το πράσινο φως του γιατρού μου πάντα, και όχι γιατί διάβασα στο Ίντερνετ ότι μπορώ, και όλα πήγαν καλά. Συζήτα με τον γιατρό σου τους προβληματισμούς σου και ελπίζω να πάρεις την σωστή απόφαση για σένα και τα παιδάκια σου." Ή " εγώ παράκουσα τις συμβουλές του γιατρού μου και θήλασα κανονικά και όλα πήγαν καλά. Ρίσκαρα όμως εν γνώση μου" 

Το να συμπεραίνουμε αυθαίρετα όμως ότι ο γιατρός της έχει απαρχαιωμένες αντιλήψεις και δεν ασκεί εξατομικευμένη φροντίδα, δεν είναι προσωπική εμπειρία. Και αν είναι κάποιου η γνώμη, δεν θα έπρεπε να την αναφέρει, καθώς δεν γνωρίζει ούτε τον γιατρό, ούτε την ασθενή. Επίσης καθαρά προσωπικές απόψεις όπως η παρακάτω,

33 minutes ago, Sentir...natureza said:

ο μη θηλασμος ενος μωρου 8 μηνων μπορει οντως να θεωρηθει σοβαρος λογος ωστε να "ρισκαρει" μια γυναικα να συνεχισει τον θηλασμο.

δεν πιστεύω πως βοηθούν την θεματοθέτρια ούτε πως θα έπρεπε να λέγονται σε τέτοιου είδους θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσι ήμουν τελείως άλλη περίπτωση ,γιατί αποκλειστικά θήλασα μόνο 40 μέρες και μετά ξεκινήσαμε μεικτή διατροφή με πτωτική πορεία ως προς τον θηλασμό. Σταμάτησα στους 5 μήνες με πόνο ψυχής , διότι αρνιόταν ο μικρός πλέον να θηλάσει.. 

αχ κατάλαβα Νταξει αν έχει τότε κάποια άλλη κοπέλα να μου πει πως το έκοψε .... δεν ξέρω μου φαίνεται δυο μέρες έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Irina095 αν μιλήσεις με εναν πιστοποιημενο  σύμβουλο θηλασμούπιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ. ..παίζουν ρόλο πολλά πράγματα και δύσκολο να σε κατευθύνει κάποιος από ένα φόρουμ. ..

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε ο γιατρός άμεσα να το κόψεις; Ή σε βαθος χρονου 2-3 μηνων; Γιατι κ εγω εχω ακουσει περιπτωσεις (με μικροθεματακια) που τους είπε απλα να το εχουν κοψει πριν το τελος περιπου του 2ου τριμηνου. Αυτο εσενα ισως σου εδινε το περιθωριο να φτάσεις σχεδον μεχρι το ετος του μωρου σου που θα μπορει τουλ να πιει φρεσκο γαλα. Καταλαβαινω οτι μιλωντας για ολες τις πτυχές του θηλασμου, αυτο ειναι ημίμετρο γιατι το βλεπω μονο σαν τροφη, αλλα αν ειναι να εισαι μεσα στο αγχος, ίσως μια τέτοια λύση στη λογική του "το μη χειρον, βελτιστον", σε διευκόλυνε ψυχολογικα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 said:

αχ κατάλαβα Νταξει αν έχει τότε κάποια άλλη κοπέλα να μου πει πως το έκοψε .... δεν ξέρω μου φαίνεται δυο μέρες έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό 

Κορίτσι, αν το έχεις πάρει απόφαση, θα σου έλεγα να συμβουλευτείς σύμβουλο θηλασμού. Αν θέλεις , ξέρω καποια να σου συστήσω. Πες μου αν είναι να σου στείλω πμ. Πάντως ηρέμησε. Σου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει μέσα στις επόμενες μέρες? Δεν μπορεί να γίνει σταδιακά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:
1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

ο μη θηλασμος ενος μωρου 8 μηνων μπορει οντως να θεωρηθει σοβαρος λογος ωστε να "ρισκαρει" μια γυναικα να συνεχισει τον θηλασμο.

 δεν πιστεύω πως βοηθούν την θεματοθέτρια ούτε πως θα έπρεπε να λέγονται σε τέτοιου είδους θέματα. 

απο την ιδια την γυναικα, η οποια αποφασιζει πως θα πορευθει. Δεν θελω να γραφω τα αυτονοητα: οτι αν υπαρχουν πραγματικες σοβαρες πιθανοτητες προωρου τοκετου το πιο λογικο ειναι να διακοπει ο θηλασμος, αλλα και παλι δεν υπαρχει βιασυνη μιας και ο κινδυνος προωρου τοκετου υπαρχει απο τα μεσα προς το τελος της εγκυμοσυνης. Νωριτερα δεν μιλαμε για προωρο τοκετο αλλα για αποβολη, η οποια δεν εχει σχεση με την ωκυτοκινη που εκκρινεται κατα τον θηλασμο (και ενοχοποιειται για την προκληση τοκετου) και δεν εχει καποια επιδραση στις συσπασεις της μητρας τις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης.

Οπως και να 'χει @Irina095, πρεπει να δεις ποσο αμεσα θελει ο γιατρος σου να αποθηλασεις, διοτι αν δεν υπαρχει βιασυνη (που πιθανοτατα δεν υπαρχει) τοτε εχεις ολο το χρονο να ηρεμησεις, το γαλα σου μπορει να αλλαξει γευση και το παιδι σου απο μονο του να αρχισει να το αρνειται και επιπλεον θα εχει φτασει σε μια ηλικια που θα μπορει να πιει αλλο γαλα (αν χρειαστει, γιατι τρωει και στερεες).  

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σου είπε ο γιατρός άμεσα να το κόψεις; Ή σε βαθος χρονου 2-3 μηνων; Γιατι κ εγω εχω ακουσει περιπτωσεις (με μικροθεματακια) που τους είπε απλα να το εχουν κοψει πριν το τελος περιπου του 2ου τριμηνου. Αυτο εσενα ισως σου εδινε το περιθωριο να φτάσεις σχεδον μεχρι το ετος του μωρου σου που θα μπορει τουλ να πιει φρεσκο γαλα. Καταλαβαινω οτι μιλωντας για ολες τις πτυχές του θηλασμου, αυτο ειναι ημίμετρο γιατι το βλεπω μονο σαν τροφη, αλλα αν ειναι να εισαι μεσα στο αγχος, ίσως μια τέτοια λύση στη λογική του "το μη χειρον, βελτιστον", σε διευκόλυνε ψυχολογικα. 

Δυστυχώς για μένα μου είναι το συντομότερο .... όποτε σκέφτηκα ότι ξεκινώντας τώρα σιγά σιγά να τα κατάφερνα να το κόψω στον ένα μήνα 

Just now, Sentir...natureza είπε:

απο την ιδια την γυναικα, η οποια αποφασιζει πως θα πορευθει. Δεν θελω να γραφω τα αυτονοητα: οτι αν υπαρχουν πραγματικες σοβαρες πιθανοτητες προωρου τοκετου το πιο λογικο ειναι να διακοπει ο θηλασμος, αλλα και παλι δεν υπαρχει βιασυνη μιας και ο κινδυνος προωρου τοκετου υπαρχει απο τα μεσα προς το τελος της εγκυμοσυνης. Νωριτερα δεν μιλαμε για προωρο τοκετο αλλα για αποβολη, η οποια δεν εχει σχεση με την ωκυτοκινη που εκκρινεται κατα τον θηλασμο (και ενοχοποιειται για την προκληση τοκετου) και δεν εχει καποια επιδραση στις συσπασεις της μητρας τις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης.

Οπως και να 'χει @Irina095, πρεπει να δεις ποσο αμεσα θελει ο γιατρος σου να αποθηλασεις, διοτι αν δεν υπαρχει βιασυνη (που πιθανοτατα δεν υπαρχει) τοτε εχεις ολο το χρονο να ηρεμησεις, το γαλα σου μπορει να αλλαξει γευση και το παιδι σου απο μονο του να αρχισει να το αρνειται και επιπλεον θα εχει φτασει σε μια ηλικια που θα μπορει να πιει αλλο γαλα (αν χρειαστει, γιατι τρωει και στερεες).  

Όχι δυστυχώς ο γιατρός είπε να το κόψω το συντομότερο. Και εγώ σκέφτηκα ότι ίσως κατάφερνα να το κάνω σε βάθος ενός μήνα ... έχουμε κόψει τους ενδιάμεσους μέσα στην μέρα δεν ήθελε κ το μωρό και τόσο. Τώρα θηλάζω το πρωί όταν ξυπναει και το βράδι πριν κοιμηθεί και την νύχτα αν τύχει και ξυπνήσει. Η μέρα μας είναι πρωί γάλα , μετά φρουτοκρεμα , μετά το μεσιμερι χορτοσουπα η κρεατοσουπα η κοτόσουπα η ψαρόσουπα , μετά ενδιάμεσα κανα αυγό , μετά κατά τις 17:00 η δημητριακά πλιγούρι με κάτι η κανα χιλοπιτακι με ντομάτα και πριν κοιμηθεί κατά τις 20:00 θηλάζει κ ύπνος. Ενδιάμεσα του δίνω κ μπανάνα μασάει μόνος του και ψωμί και κανα μπισκοτάκι. Σήμερα τον κορόιδεψα πριν το μεσημεριανό του έδωσα για λίγο στήθος και τον σταμάτησα κ του έδωσα το HA γάλα σκόνη και ήπιε 30 ml. Ίσως κάτι είναι κ αυτό για αρχή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά παίζει ρόλο το ποσό διάστημα έχεις περιθωριο

Να παρεις γνώμη συμβούλου είναι το ιδανικο

Κ γω προσωπική εμπειρία σε αποθηλασμο σε παρόμοια ηλικια δ εχω

Το να βγαλεις με θηλαστρο δ νομιζω οτι θα βοηθήσει στην συγκεκριμένη περιπτωση

Απλα δοκιμάζεις διαφορά γάλατα, εχει κ κατσικισιο σε σκόνη, διάφορα μπουκάλια κ θηλες. Εκπαιδευτικο ποτηρακι. 

Να μην είναι το μωρο σε φάση που πειναει παρα πολυ, γτ θα θελει αυτό που ξέρει, δλδ στηθος

Κ αν γίνεται να προσπαθήσει κάποιος άλλος να του δώσει το γαλα σκονη

Πόσες φορές θηλαζει το μωρο την ημέρα; παει καλα με τις στερεες; παίρνει πιπιλα; πως διαχειρίζεσαι τώρα όταν ζηταει, κ φορές που δ ειναι κυρίως για φαι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσι, αν το έχεις πάρει απόφαση, θα σου έλεγα να συμβουλευτείς σύμβουλο θηλασμού. Αν θέλεις , ξέρω καποια να σου συστήσω. Πες μου αν είναι να σου στείλω πμ. Πάντως ηρέμησε. Σου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει μέσα στις επόμενες μέρες? Δεν μπορεί να γίνει σταδιακά? 

Δυστυχώς είπε ότι καλύτερα το συντομότερο. Για εμένα το συντομότερο είναι ένας μήνας δεν θεωρώ ότι θα μπορέσω πιο γρήγορα ... και δεν θέλω φυσικά να κάνω κάτι λάθος κ να επηρεάσω και την ψυχολογία του μωρού γιατί νιώθω ότι καταλαβαίνει ότι με «χάνει» κατά κάποιο τρόπο. Ναι θα με ενδιέφερε να μου πεις αν ξέρεις κάποιον στείλε μ πμ και θα δω πως θα πάει τώρα τις επόμενες μέρες κ θα επικοινωνήσω άμα είναι 

Just now, Fenia27 είπε:

@Irina095 αν μιλήσεις με εναν πιστοποιημενο  σύμβουλο θηλασμούπιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ. ..παίζουν ρόλο πολλά πράγματα και δύσκολο να σε κατευθύνει κάποιος από ένα φόρουμ. ..

Ωραία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Just now, vicky86 είπε:

Πραγματικά παίζει ρόλο το ποσό διάστημα έχεις περιθωριο

Να παρεις γνώμη συμβούλου είναι το ιδανικο

Κ γω προσωπική εμπειρία σε αποθηλασμο σε παρόμοια ηλικια δ εχω

Το να βγαλεις με θηλαστρο δ νομιζω οτι θα βοηθήσει στην συγκεκριμένη περιπτωση

Απλα δοκιμάζεις διαφορά γάλατα, εχει κ κατσικισιο σε σκόνη, διάφορα μπουκάλια κ θηλες. Εκπαιδευτικο ποτηρακι. 

Να μην είναι το μωρο σε φάση που πειναει παρα πολυ, γτ θα θελει αυτό που ξέρει, δλδ στηθος

Κ αν γίνεται να προσπαθήσει κάποιος άλλος να του δώσει το γαλα σκονη

Πόσες φορές θηλαζει το μωρο την ημέρα; παει καλα με τις στερεες; παίρνει πιπιλα; πως διαχειρίζεσαι τώρα όταν ζηταει, κ φορές που δ ειναι κυρίως για φαι; 

Έχω προσπαθήσει από μπουκάλια διαφορετικά , από εκπαιδευτικά ποτηράκια , από απλό ποτηράκι μπας και αλλά τίποτα. Έχει προσπαθήσει ο άντρας μου δυο φορές αλλά τίποτα. Θηλάζει 2 φορές την μέρα , μια πρωί και μια βράδι πριν κοιμηθεί και την νύχτα που ξυπναει μια η δυο φορές καμία φορά ακόμα. Δεν παίρνει πιπίλα και τώρα όταν ζητάει τον κοροϊδεύω στην ουσία κ του δίνω στερεά τροφή (μέσα στην μέρα) 

Link to comment
Share on other sites

Παντως είναι πολύ θετικό που θηλαζει πρωί βράδυ κ οχι ενδιαμεσα. Όταν ξυπνατε το πρωι να σηκωνεστε αμέσως να ετοιμάζεις πρωινο. Ισως πάρεις το οκ από τον παιδιατρο αν δ πινει με τπτ το γαλα να του κάνεις κρεμα με γαλα σκονη πρωί βραδυ

Νομιζω οτι ο θηλασμος πριν τον ύπνο θα είναι ο πιο δύσκολος γτ λογικα νανουριζεται οποτε πρέπει να φτιάξεις μια ρουτίνα να τον χαλαρωνεις

Στα νυχτερινά ξυπνηματα το καλύτερο θα ήταν να πηγαινει ο αντρας σου, γτ σε σένα λογικο να ζητάει στηθος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 said:

Δυστυχώς είπε ότι καλύτερα το συντομότερο. Για εμένα το συντομότερο είναι ένας μήνας δεν θεωρώ ότι θα μπορέσω πιο γρήγορα ... και δεν θέλω φυσικά να κάνω κάτι λάθος κ να επηρεάσω και την ψυχολογία του μωρού γιατί νιώθω ότι καταλαβαίνει ότι με «χάνει» κατά κάποιο τρόπο. Ναι θα με ενδιέφερε να μου πεις αν ξέρεις κάποιον στείλε μ πμ και θα δω πως θα πάει τώρα τις επόμενες μέρες κ θα επικοινωνήσω άμα είναι 

Ωραία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Έχω προσπαθήσει από μπουκάλια διαφορετικά , από εκπαιδευτικά ποτηράκια , από απλό ποτηράκι μπας και αλλά τίποτα. Έχει προσπαθήσει ο άντρας μου δυο φορές αλλά τίποτα. Θηλάζει 2 φορές την μέρα , μια πρωί και μια βράδι πριν κοιμηθεί και την νύχτα που ξυπναει μια η δυο φορές καμία φορά ακόμα. Δεν παίρνει πιπίλα και τώρα όταν ζητάει τον κοροϊδεύω στην ουσία κ του δίνω στερεά τροφή (μέσα στην μέρα) 

Αν θηλαζει τόσο λίγο τότε πιστεύω ότι ο ένας μήνας είναι όντως ρεαλιστικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Παντως είναι πολύ θετικό που θηλαζει πρωί βράδυ κ οχι ενδιαμεσα. Όταν ξυπνατε το πρωι να σηκωνεστε αμέσως να ετοιμάζεις πρωινο. Ισως πάρεις το οκ από τον παιδιατρο αν δ πινει με τπτ το γαλα να του κάνεις κρεμα με γαλα σκονη πρωί βραδυ

Νομιζω οτι ο θηλασμος πριν τον ύπνο θα είναι ο πιο δύσκολος γτ λογικα νανουριζεται οποτε πρέπει να φτιάξεις μια ρουτίνα να τον χαλαρωνεις

Στα νυχτερινά ξυπνηματα το καλύτερο θα ήταν να πηγαινει ο αντρας σου, γτ σε σένα λογικο να ζητάει στηθος

Ευχαριστώ για την απάντηση με βοηθάει πραγματικά που και με καθησυχάζεις. Όμως σε μια τέτοια ηλικία όπως είναι τώρα που είναι 8 μηνών δεν θα είναι λίγο να μείνει μόνο μια φορά ένα γεύμα γάλα ; Το βράδυ ; Δηλαδή το μωρό δεν χρειάζεται περισσότερο γάλα ; Και ενδιάμεσα ας πούμε ;

Just now, maripoz είπε:

Αν θηλαζει τόσο λίγο τότε πιστεύω ότι ο ένας μήνας είναι όντως ρεαλιστικό διάστημα.

Ουφφφφφφ για να δω .... καλά και έτσι λίγο που θηλάζει είναι τώρα καμία εβδομάδα .... πιο πριν με το παραμικρό τον έβαζα στο στήθος ... τώρα βρησκω άλλη λύση του δίνω στερεά , του δίνω ψωμί μπανάνα η μπισκότα μασάει μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση με βοηθάει πραγματικά που και με καθησυχάζεις. Όμως σε μια τέτοια ηλικία όπως είναι τώρα που είναι 8 μηνών δεν θα είναι λίγο να μείνει μόνο μια φορά ένα γεύμα γάλα ; Το βράδυ ; Δηλαδή το μωρό δεν χρειάζεται περισσότερο γάλα ; Και ενδιάμεσα ας πούμε ;

Ουφφφφφφ για να δω .... καλά και έτσι λίγο που θηλάζει είναι τώρα καμία εβδομάδα .... πιο πριν με το παραμικρό τον έβαζα στο στήθος ... τώρα βρησκω άλλη λύση του δίνω στερεά , του δίνω ψωμί μπανάνα η μπισκότα μασάει μόνος του. 

Εμεισ αποθηλασαμε 16 μηνων..οσο πιο μεγαλο το παιδι..τοσο πιο δυσκολο..

 

Απο τον χρονο κ μετα θηλαζε οπωσ εσεισ περιπου..πρωι βραδυ πριν κοιμηθει κ μετα απο καθε 1.5 με 2ωρεσ ωσπου να ξυπνησει..

γαλακτοκ δεν ειχε μαθει να τρωει γιατι σαν βρεφοσ ειχε αλλεργια στα γαλακτοκ κ αργησαμε πολυ να κανουμε εισαγωγεσ.μκμοταν καναμε δεν τα δεχοταν.το δικο σου τονοτι δεχεται ξενο ισωσ να σε βοηθησει.

 

Κοψαμε αρχικα τον πρωινο θηλασμο..τησ ηταν πολυ ευκολο αυτο..μεσα σε λιγεσ μερεσ κοψαμε τουσ ενδιαμεσουσ θηλασμουσ..ειχαμε λιγα κλαμματα..αλλα ευτυχωσ λιγα..απεφευγα να κοιμαμαξ μαζι τησ για να μη με μυριζει κ να ζηταει..πολλεσ φορεσ την επαιρνε ο σντρασ μου για να ξεχαστει..

Κ μεσα σε 3 βραδια κοψαμε κ τον θηλασμο πριν τον υπνο..το πρωτο βραδυ που δεν ηπιε ηταν ψοφια απο το παιχνιδι..το ιδιο προσπαθησα να κανω κ την επομενη μερα..κουραστηκε κ τησ ηταν πιο ευκολο να κοιμηθει χωρις κλαμμα.τξν 3η βραδια την κοιμισα αγκαλια να κρατωντσσ το στηθοσ μου με βολτεσ στον διαδρομο..

Αυτο ηταν σε 10 το πολυ μερεσ αποθηλασαμε..ο παιδιατροσ ουτε που το πιστευε..

Οσο δυσκολο ηταννγια το παιδι..τοσο δυσκολο ηταν κ για μενα..

Αυτη τη στιγμη θηλαζω κ την 2η μου κορη..

Μακαρι να μπορεσω να την θηλασω το ιδιο κ περισσοτερο..

 

Σε οποια ηλικια του μωρου κ να το κανεισ να ξερεισ θα ειναι το ιδιο δυσκολο για σενα..

 

Εχεισβπλεον 2 παιδακια να σκεφτεσαι..στο ξαναειπα..

Μην εχεισ τυψεισ αν αυτο πρπει να κανεισ..

Ζητα κ βιηθεια απο συμβουλπ θηλασμου..

Link to comment
Share on other sites

Δ νομιζω οτι ειναι λιγο, πολλα μωρα που δ θηλαζουν πινουν γαλα μόνο πρωί-βράδυ, κ με γιαουρτακι μερα παρα μερα, μια χαρα ειναι. Ισως επειδή είναι μικρός να θελει κ ενα μπουκαλι το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους γιατρούς, πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Μπορεί κάποιος να έχει παλιές αντιλήψεις σε κάτι, ενώ σε άλλα να είναι ενημερωμένος. Ο δικός μας γυναικολόγος πχ, γύρω στα 55, ενώ ήταν σε όλα μια χαρά χωρίς υπερβολικούς φόβους (γέννησα φυσιολογικά παρά την υψηλή μυωπία-με έστειλε να με δει και η οφθαλμίατρος σε συγκεκριμένες εβδομάδες, δεν έκανε καισαρική παρόλο που ήμουν σχεδόν 12ωρο χωρίς διαστολή, επέτρεπε επαφές, δεν έδινε ασβέστιο, δεν έβαλε απαγορεύσεις στο φαγητό -μόνο τον φραπέ και τα λάιτ αναψυκτικά) σε δύο πράγματα ήταν λίγο παλιών αντιλήψεων: πρωτον δεν θα με άφηνε να περάσω τις 40 εβδομάδες (τελικά έσπασαν τα νερά στις 37,5 κ δεν χρειάστηκε πρόκληση) και δεύτερον δεν τον βλέπω και πολύ φαν του θηλασμού, γιατί έχει κάνει σχόλια για μεγάλα μωρά που θηλάζουν -και για το δικό μας- ότι σε λίγο θα τρώνε μπριζόλα και όταν ανέφερα ότι η παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού κάπως το διακωμωδησε. Γενικά δεν ξέρω ακριβώς πώς τον βλέπει το θηλασμό γιατί και στις δύο περιπτώσεις άλλαξα θέμα κ δεν κάθισα να το αναλύσουμε. Απλά επειδή είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τα περισσότερα στοιχεία του, παραβλέψουμε τη γνώμη του για το θηλασμό γιατί στο κάτω κάτω δεν τον αφορά άμεσα.

Στην περίπτωση της θεματοθετριας τον αφορά επειδή πρόκειται για δεύτερη εγκυμοσύνη, οπότε είναι διαφορετικό. Ευτυχώς που το διάβασα να ξέρω να μη μείνω έγκυος ενώ θηλάζω γιατί μπορεί να μου πει τα ίδια!

Όσον αφορά τον μπέμπη σου, λογικά το πρόβλημα του δεν είναι με το ξένο γάλα ως τροφή, απλά θέλει το πιπιλισμα του στήθους. Η δικιά μας που κοντεύει 10, από την ηλικία των 8 περίπου απ'ο,τι έχω καταλάβει περισσότερο την ενδιαφέρει τη μέρα να πιπιλισει και να παίξει και το βράδυ να νανουριστει, παρα να πιει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

έχει κάνει σχόλια για μεγάλα μωρά που θηλάζουν -και για το δικό μας- ότι σε λίγο θα τρώνε μπριζόλα 

Τώρα μου θυμισες έναν γιατρό στο νοσοκομείο που χρειάστηκε να νοσηλευτω όταν ο μικρός ήταν εννέα μηνών. Του είπα πως θηλάζω και θέλω συμβατη αντιβιωση και έκανε κάποια σχόλια για παιδιά που ενώ θηλάζουν τρώνε μπιφτέκια(/γιουβαρλακια δεν θυμάμαι ακριβώς τι είπε). Ένας δεύτερος ιατρός στην ίδια ηλικία με τον πρώτο του αντέτεινε πως ο ΠΟΥ συστήνει θηλασμό για τα πρώτα δύο έτη και δεν είχε κανένα σοβαρό επιχείρημα να αντιπαραθέσει.

 

Ειλικρινα ή παραπληροφόρηση που πηγάζει απο τους γιατρούς είναι  λυπηρό φαινόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2020 at 12:45 ΜΜ, vicky86 είπε:

Δ νομιζω οτι ειναι λιγο, πολλα μωρα που δ θηλαζουν πινουν γαλα μόνο πρωί-βράδυ, κ με γιαουρτακι μερα παρα μερα, μια χαρα ειναι. Ισως επειδή είναι μικρός να θελει κ ενα μπουκαλι το βραδυ

Μέσα στην μέρα πάντως που ξεκίνησα και του δίνω λίγο ξένο έχει αρχίσει και το πίνει ..λίγο πριν τον μεσημεριανό ύπνο Από εκπαιδευτικό ποτηράκι... πολύ λίγο βέβαια για την ηλικία του , κανα 60 ml ίσα ίσα μάλλον για να κοιμηθεί αντί για στήθος. Πρωί και βράδι ακόμα θηλάζουμε ... και τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να κόψω τον πρωινό θηλασμό ... όποτε ξεκινάω με θηλασμό και μετά το δίνω μπουκάλι .. με χίλια ζόρια το πήρε σήμερα και ήπιε μόνο 40 ml ... ποσό να πρόλαβε να ήπιε κ από εμένα δεν ξέρω. Πάντως δεν πολύ χόρτασε κ στην μιάμιση ώρα πιναγε πάλι κ έφαγε φρουτοξρεμα μετά 

21 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Όσον αφορά τους γιατρούς, πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Μπορεί κάποιος να έχει παλιές αντιλήψεις σε κάτι, ενώ σε άλλα να είναι ενημερωμένος. Ο δικός μας γυναικολόγος πχ, γύρω στα 55, ενώ ήταν σε όλα μια χαρά χωρίς υπερβολικούς φόβους (γέννησα φυσιολογικά παρά την υψηλή μυωπία-με έστειλε να με δει και η οφθαλμίατρος σε συγκεκριμένες εβδομάδες, δεν έκανε καισαρική παρόλο που ήμουν σχεδόν 12ωρο χωρίς διαστολή, επέτρεπε επαφές, δεν έδινε ασβέστιο, δεν έβαλε απαγορεύσεις στο φαγητό -μόνο τον φραπέ και τα λάιτ αναψυκτικά) σε δύο πράγματα ήταν λίγο παλιών αντιλήψεων: πρωτον δεν θα με άφηνε να περάσω τις 40 εβδομάδες (τελικά έσπασαν τα νερά στις 37,5 κ δεν χρειάστηκε πρόκληση) και δεύτερον δεν τον βλέπω και πολύ φαν του θηλασμού, γιατί έχει κάνει σχόλια για μεγάλα μωρά που θηλάζουν -και για το δικό μας- ότι σε λίγο θα τρώνε μπριζόλα και όταν ανέφερα ότι η παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού κάπως το διακωμωδησε. Γενικά δεν ξέρω ακριβώς πώς τον βλέπει το θηλασμό γιατί και στις δύο περιπτώσεις άλλαξα θέμα κ δεν κάθισα να το αναλύσουμε. Απλά επειδή είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τα περισσότερα στοιχεία του, παραβλέψουμε τη γνώμη του για το θηλασμό γιατί στο κάτω κάτω δεν τον αφορά άμεσα.

Στην περίπτωση της θεματοθετριας τον αφορά επειδή πρόκειται για δεύτερη εγκυμοσύνη, οπότε είναι διαφορετικό. Ευτυχώς που το διάβασα να ξέρω να μη μείνω έγκυος ενώ θηλάζω γιατί μπορεί να μου πει τα ίδια!

Όσον αφορά τον μπέμπη σου, λογικά το πρόβλημα του δεν είναι με το ξένο γάλα ως τροφή, απλά θέλει το πιπιλισμα του στήθους. Η δικιά μας που κοντεύει 10, από την ηλικία των 8 περίπου απ'ο,τι έχω καταλάβει περισσότερο την ενδιαφέρει τη μέρα να πιπιλισει και να παίξει και το βράδυ να νανουριστει, παρα να πιει!

Από την σκέψη στην πράξη έχει μεγάλη διαφορά ... δεν πίστευα ότι είναι τόσο δύσκολος ο απόθηλασμός .... μόνο το φανταζόμουν λίγο στο κεφάλι μου ότι ίσως δυσκολευτούμε λίγο αλλά οκ ... πάντως στο δεύτερο παιδάκι θα θηλάσω όσο πιο πολύ Μπορώ πραγματικά ... 

19 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τώρα μου θυμισες έναν γιατρό στο νοσοκομείο που χρειάστηκε να νοσηλευτω όταν ο μικρός ήταν εννέα μηνών. Του είπα πως θηλάζω και θέλω συμβατη αντιβιωση και έκανε κάποια σχόλια για παιδιά που ενώ θηλάζουν τρώνε μπιφτέκια(/γιουβαρλακια δεν θυμάμαι ακριβώς τι είπε). Ένας δεύτερος ιατρός στην ίδια ηλικία με τον πρώτο του αντέτεινε πως ο ΠΟΥ συστήνει θηλασμό για τα πρώτα δύο έτη και δεν είχε κανένα σοβαρό επιχείρημα να αντιπαραθέσει.

 

Ειλικρινα ή παραπληροφόρηση που πηγάζει απο τους γιατρούς είναι  λυπηρό φαινόμενο. 

Ναι έτσι είναι δυστυχώς .... ο κάθε ένας έχει την δικιά του αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...