Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος κ νεα εγκυμοσινη?


tolisofi

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!! θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας.. το μωρο ειναι 4μιση μηνων κ θηλαζουμε αποκλειστικα απο την αρχη.. τον ταιζω 7 φορεσ το 24 ωρο.. περιοδο δεν εχω ακομα..με τον αντρα μου εχουμε επαφες κ την στιγμη τραβιεται.. εχω εδω κ μια βδομαδα που νιωθω τσιμπιματα κατω στην μητρα, ανακατοσουρα στο στομαχι κ γενικα αδιαθεσια.. υπαρχει περιπτωση εγκυμοσινης?αυτα θεωρουνται συμπτωματα εγκυμοσινης η ετοιμαζεται η περιοδοσ?:-P

 

να πω δε πως παντα ετσι το καναμε με τραβηγμα δηλ κ απλα αποφασισαμε να ολοκληρωσουμε για να ερθει το μωρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου έλεγα ότι είναι αρκετά απίθανο!!! Θα έπρεπε να είχε έρθει η ωορρηξία σου πριν λίγες μέρες , πράγμα δύσκολο αφού συνεχίζεις αποκλειστικό θηλασμό και δεν έχεις μειώσει τους θηλασμούς. Ταυτόχρονα, θα έπρεπε να "απέτυχε" η μέθοδος που χρησιμοποιείτε τόσο καιρό, ακριβώς αυτή την στιγμή. Οκ, όλα είναι πιθανά, αλλά δε νομίζω.. μήπως έχεις κάποια ίωση και σε ενοχλεί το στομάχι? Κι εμείς με τον άντρα μου την ίδια μέθοδο χρησιμοποιούμε πολλά χρόνια και δεν έμεινα εγκυος , παρά μόνο όταν σταμάτησε να τραβιέται.

Link to comment
Share on other sites

vivien κ εγς αυτο νομιζω..ειχα φαει κ κατι βραστα αυγα πουεπειτα καταλαβα πως ηταν πολυκαιρινα..τι να πω! παντως κ εμας δεν εχει αποτυχει τοσα χρονια..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια !!!! Έχω ένα μωράκι 8 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή. Είχα μερικές μέρες καθυστέρηση και έκανα σήμερα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Μίλησα με τον γυναικολόγο μου το πρωί στο τηλέφωνο και μου είπε να διακόψω τον θηλασμό. Να σας πω ότι είμαι 45 κιλά πολύ αδύνατη ανέκαθεν και ότι ο γιατρός μου είπε ότι τώρα ο οργανισμός μου πρέπει να δημιουργήσει το νέο μωράκι και με τον θηλασμό του μωρού μου του πρώτου θα επιβαρύνω το μωράκι στην κιλιτσα. Τι πιστεύεται εσείς πάνω σε αυτό το θέμα ; Μου είπε να αποθυλασω το συντομότερο αλλά εγώ ξέρω ότι θα μου κοστίσει αυτό γιατί βλέπω ότι το μωρό μου έχει ανάγκη την επαφή με εμένα και πραγματικά απολαμβάνει τον θηλασμό. Βάση παιδιάτρου λέγαμε να θηλάσουμε μέχρι τον πρώτο χρόνο, αλλά τώρα ; Την παιδίατρο θα την δω σήμερα το απόγευμα να μου πει κ αυτή την γνώμη της ... αλλά αν ο γυναικολόγος είναι κάθετος εγώ να κάνω το δικό μου ; Δεν ξέρω πραγματικά .. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν ο μεγάλος μου 8 μηνών έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου. ..Ακριβώς οπως και εσυ...θηλαζα και εγώ αποκλειστικά...Ο γυναικολόγος μου δεν μου είπε να σταματήσω. ..θηλασα κανονικά λοιπόν τον γιό μου μέχρι που και γέννησα και θηλαζα και τα δύο παιδιά. ..ειχα βέβαια καλες εγκυμοσύνες χωρίς κανένα πρόβλημα δόξα τω Θεό και φυσικά έπαιρνα βιταμινες και έτρωγα καλά...Με το καλό το μωράκι σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο κ το νέο μωρακι

Θα συμφωνήσω με την γιοβαννα ότι ο, τι Κ να σου πούμε εμείς, δ αναλαμβάνουμε εμεις την εγκυμοσύνη σου

Αλλα όπως είπε κ η φενια, υπάρχουν γιατροί που δ το θεωρούν απαραιτητο

Εγω εμεινα εγκυος όταν η μεγάλη ήταν 18μ,οποτε καμια σχεση

Μπορει να κανεις συσπασεις κ να πρέπει να αποθηλασεις άμεσα, μπορει όμως να παει πάρα πολύ καλά, που αυτό εύχομαι, κ να μπορείς να θηλαζεις παράλληλα. Σε μια καλή εγκυμοσυνη, που επιτρέπονται οι επαφές πχ, μια χαρα μπορεις

Επισης μπορεί να εχει μεταβολή η παραγωγή σου λόγω ορμονών, η προς το τέλος αλλαγή γεύσης λόγω πρώτου γαλακτος

Γενικα εσύ πως το σκεφτεσαι; αντέχεις να θηλαζεις εγκυος; να κανεις μετά ταντεμ

(επειδή θυμαμαι που έλεγες για τα κιλά, εξετάσεις , συμπληρώματα καλά; δ θυμαμαι αν έχεις εσύ θέμα με τι να τρως, ισως ένας διατροφολόγος να σε βοηθήσει) 

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος σου είπε να σταματήσεις το θηλασμό γιατι για να εμφυτευθει σωστά το έμβρυο οι ορμόνες σου πρέπει να είναι σε υψηλά επίπεδά πράμα το οποίο δεν είναι εφικτό όταν είσαι έγκυος και θηλάζεις ταυτόχρονα,το ξέρω γιατί πριν ένα μήνα έμαθε και η ξαδέρφη μου πως είναι έγκυος και σταμάτησε το θηλασμό 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Προφανώς θα έχει τους λόγους του, και σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς εδώ. Μπορείς να πάρεις και την γνώμη άλλου γιατρού , αν είναι τόσο σημαντικό για σένα. Γιατρού όμως, όχι μελών του forum..

Ναι φυσικά και θα πάρω αλλά ήθελα γνώμες και από εδώ. Γιατί υπάρχουν κοπέλες που θηλάσανε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους και αυτό όσο να ναι μου δίνει κάποιες ελπίδες 

4 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Όταν ήταν ο μεγάλος μου 8 μηνών έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου. ..Ακριβώς οπως και εσυ...θηλαζα και εγώ αποκλειστικά...Ο γυναικολόγος μου δεν μου είπε να σταματήσω. ..θηλασα κανονικά λοιπόν τον γιό μου μέχρι που και γέννησα και θηλαζα και τα δύο παιδιά. ..ειχα βέβαια καλες εγκυμοσύνες χωρίς κανένα πρόβλημα δόξα τω Θεό και φυσικά έπαιρνα βιταμινες και έτρωγα καλά...Με το καλό το μωράκι σου...

Ουααααου μπράβο είσαι φοβερή που το κατάφερες αυτό ... δυστυχώς όμως εμένα μου κόβουνε λίγο τα φτερά .... γιατί μου το είπε ο γυναικολόγος και τώρα συμφώνησε και η παιδίατρος ... που η δικιά μ η παιδίατρος είναι πολύ φαν με τον θηλασμό και το προωθεί πολύ 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Με το καλο κ το νέο μωρακι

Θα συμφωνήσω με την γιοβαννα ότι ο, τι Κ να σου πούμε εμείς, δ αναλαμβάνουμε εμεις την εγκυμοσύνη σου

Αλλα όπως είπε κ η φενια, υπάρχουν γιατροί που δ το θεωρούν απαραιτητο

Εγω εμεινα εγκυος όταν η μεγάλη ήταν 18μ,οποτε καμια σχεση

Μπορει να κανεις συσπασεις κ να πρέπει να αποθηλασεις άμεσα, μπορει όμως να παει πάρα πολύ καλά, που αυτό εύχομαι, κ να μπορείς να θηλαζεις παράλληλα. Σε μια καλή εγκυμοσυνη, που επιτρέπονται οι επαφές πχ, μια χαρα μπορεις

Επισης μπορεί να εχει μεταβολή η παραγωγή σου λόγω ορμονών, η προς το τέλος αλλαγή γεύσης λόγω πρώτου γαλακτος

Γενικα εσύ πως το σκεφτεσαι; αντέχεις να θηλαζεις εγκυος; να κανεις μετά ταντεμ

(επειδή θυμαμαι που έλεγες για τα κιλά, εξετάσεις , συμπληρώματα καλά; δ θυμαμαι αν έχεις εσύ θέμα με τι να τρως, ισως ένας διατροφολόγος να σε βοηθήσει) 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ... σίγουρα θα πάρω γνώμη κ από άλλο γιατρό δεν θα ακολουθήσω απλά ότι μου λένε στο φόρουμ :p ναι καλά θυμάσαι έχω θέμα με τα κιλά μου είμαι μόνο 45 ... γενικά νιώθω μια εξάντληση μάλλον είναι από τις ορμόνες τώρα της εγκυμοσύνης. Πιστεύω ότι θα μπορούσα να τα καταφέρω ... αλλά όταν δεν έχω την στήριξη από τους γιατρούς δεν ξέρω κατά ποσό είμαι έτοιμη να το «ρισκάρω» γιατί αν κάτι δεν πάει καλά κ ξεκινήσουν πρόωρες ξαφνικές συσπάσεις , θα μου το χρεώνω 

1 hour ago, Mamaloulou είπε:

Ο γυναικολόγος σου είπε να σταματήσεις το θηλασμό γιατι για να εμφυτευθει σωστά το έμβρυο οι ορμόνες σου πρέπει να είναι σε υψηλά επίπεδά πράμα το οποίο δεν είναι εφικτό όταν είσαι έγκυος και θηλάζεις ταυτόχρονα,το ξέρω γιατί πριν ένα μήνα έμαθε και η ξαδέρφη μου πως είναι έγκυος και σταμάτησε το θηλασμό 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και την απάντηση σου να σε καλά 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις και με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού. Ο θηλασμός μπορεί να έχει επιπτώσεις σε μια εγκυμοσύνη, ωστόσο κάποιοι γιατροί βιάζονται και απαντάνε εκ του ασφαλούς. Αν δεν υπάρχει επικινδυνότητα (την οποία θα πρέπει να μπορεί να στην εκφράσει και ο γυναικολόγος σου), θα σου πρότεινα να κάνεις ότι είναι καλύτερο και για τα δυο τα μωράκια ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Γιατρός δ ειμαι, αλλα η κοπέλα έχει ήδη θετικό τεστ. Εχει εμφυτευθει το έμβρυο ηδη

Παρόλο τον θηλασμο μια χαρα μπόρεσαν οι ορμονες της να συνέλθουν, ισως είχε ήδη περίοδο, πάντως είχε σίγουρα ωορρηξια, χρονο για επαφες:x, κ έμεινε κ εγκυος

Και εγώ γιατρός δεν είμαι ότι είπα μου το είπαν πρόσφατα γιαυτο και το θυμάμαι, ίσως δεν έχει να κάνει μόνο με την εμφύτευση αλλά κατ'επέκταση και με την ανάπτυξη του εμβρύου και μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι και σίγουρα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φίλη μου που ήταν έγκυος κ θηλαζε ταυτόχρονα κ το παιδάκι της κ μετά που γέννησε τα θηλαζε κ τα 2. Πολύ γιατροί είναι επιφυλακτικοί απλά για να είναι σίγουροι. Αν η προηγούμενη εγκυμοσύνη σου εξελίχθηκε ομαλά κ τώρα κ αυτή η εγκυμοσύνη δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ πας σε κάποιον άλλον γιατρό μπορεί να σου πει κ να συνεχίσεις. Αλλά θα κάνεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Ξέρω ότι είσαι σε δύσκολη θέση γιατί σκέφτεσαι κ τα 2 παιδάκια σου..  Το ένα είναι σε ηλικία που έχει μάθει με θηλασμό κ είναι δύσκολο να το κόψει αλλά απ' την άλλη φοβάσαι κ για το νέο μωράκι.. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα κ σε άλλον γιατρό για γνώμη, είδα ότι ο γυναικολόγος σου είναι κ μεγάλος σε ηλικία κ έχει διάφορες απαγορεύσεις που άλλοι γυναικολόγοι αφήνουν κανονικά! Η παιδίατρος σου είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού κ σου είπε να διακόψεις τον θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ έχω φίλη μου που ήταν έγκυος κ θηλαζε ταυτόχρονα κ το παιδάκι της κ μετά που γέννησε τα θηλαζε κ τα 2. Πολύ γιατροί είναι επιφυλακτικοί απλά για να είναι σίγουροι. Αν η προηγούμενη εγκυμοσύνη σου εξελίχθηκε ομαλά κ τώρα κ αυτή η εγκυμοσύνη δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ πας σε κάποιον άλλον γιατρό μπορεί να σου πει κ να συνεχίσεις. Αλλά θα κάνεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Ξέρω ότι είσαι σε δύσκολη θέση γιατί σκέφτεσαι κ τα 2 παιδάκια σου..  Το ένα είναι σε ηλικία που έχει μάθει με θηλασμό κ είναι δύσκολο να το κόψει αλλά απ' την άλλη φοβάσαι κ για το νέο μωράκι.. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα κ σε άλλον γιατρό για γνώμη, είδα ότι ο γυναικολόγος σου είναι κ μεγάλος σε ηλικία κ έχει διάφορες απαγορεύσεις που άλλοι γυναικολόγοι αφήνουν κανονικά! Η παιδίατρος σου είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού κ σου είπε να διακόψεις τον θηλασμό?

Μωρε για γνώμη να πάω και σε άλλο γιατρό αλλά το θέμα είναι ότι έχω δεθεί τόσο πολύ με αυτόν τον γιατρό. Με στήριξε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου σε όλα ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από αυτόν και πραγματικά δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό. Η παιδίατρος δεν ξέρω αν είναι πιστοποιημένη η όχι απλά με στήριξε και εκείνη την ώρα που έπρεπε πολύ με τον θηλασμό και για αυτό κ τα κατάφερα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Μωρε για γνώμη να πάω και σε άλλο γιατρό αλλά το θέμα είναι ότι έχω δεθεί τόσο πολύ με αυτόν τον γιατρό. Με στήριξε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου σε όλα ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από αυτόν και πραγματικά δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό. Η παιδίατρος δεν ξέρω αν είναι πιστοποιημένη η όχι απλά με στήριξε και εκείνη την ώρα που έπρεπε πολύ με τον θηλασμό και για αυτό κ τα κατάφερα. 

To οτι θα πας σε καποιον αλλον να παρεις μια δευτερη γνωμη δεν ακυρωνει το να συνεχισεις με αυτον που θελεις. Θα κανεις μονο αυτο που ειπες: να παρεις μια δευτερη γνωμη, δεν θα αλλαξεις γιατρο. Εγω θηλαζα τον 27 μηνων γιο μου οταν εμεινα εγκυος στον δευτερο. Η γυναικολογος μου (γνώστης θηλασμου και εχει υπαρξει και η ιδια θηλαζουσα) μου ειπε οτι ειναι στο χερι μου. Αν θελω διακοπτω, αν θελω συνεχιζω. Η ιδεα του ταντεμ δεν με ενθουσιαζε ιδιαιτερα, νομιζω δεν θα το αντεχα. Βεβαια, αν ηταν τοσο μικρο το πρωτο μου μαλλον θα ηταν μονοδρομος για μενα να τους θηλαζω μαζι. Ο παιδιατρος και συμβουλος θηλασμου μου ειχε πει να διακοψω γιατι δημιουργουνται συσπασεις και ειναι κριμα να καταληξουμε με ενα προωρο μωρακι. Βεβαια, μου το ξεκαθαρισε οτι αν το πρωτο μου ηταν μικροτερο δεν θα επεμενε, απλα θεωρησε οτι ηταν σε καλη ηλικια ο μεγαλος. Φυσικα δεν ηταν καθετος, μου ειπε οτι ειναι δικη μου αποφαση, μπορω να συνεχισω κανονικα και με τους 2, μια χαρα το κανουν πολλες γυναικες απλα μου ειπε την γνωμη του. Εγω αποφασισα να διακοψω, περισσοτερο γιατι με αγχωσε ο παιδιατρος, ενιωθα καποια πονακια (οχι τιποτα ιδιατερο) οταν θηλαζα και ειχαν ηδη αρχισει να με πονανε αρκετα οι θηλες μου στην αρχη του καθε θηλασμου. Επισης, δεν θα ηθελα να συμβει κατι απροοπτο και να επρεπε να διακοψω αποτομα, ηθελα να γινει ομαλα, με σεβασμο προς το παιδι. Ετσι, σιγα σιγα ξεκινησα αποθηλασμο, ο οποιος εγινε πολυ ομαλα μεσα σε 3 μηνες. Αν δεν συντρεχει καποιος ιατρικος λογος ανησυχιας τοτε συνεχιζεις οπως θελεις. Φυσικα ο γιατρος σου ξερει το ιστορικο σου αλλα σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο που ειπε η @vicky86: μια εγκυος που επιτρεπεται να εχει επαφες, επιτρεπεται και να θηλαζει. Ειναι η ιδια ορμονη που προκαλει συσπασεις, οποτε εφ'οσον δεν υπαρχει καποιο θεμα προωροτητας εσυ αποφασιζεις. Απλα θεωρητικα, ενα μωρο 8-9 μηνων θα αποθηλασει πιο ευκολα απο ενα 12-13 μηνων, οποτε οσο πιο γρηγορα το αποφασισεις, τοσο περισσοτερο χρονο θα εχεις να το δουλεψεις.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Μωρε για γνώμη να πάω και σε άλλο γιατρό αλλά το θέμα είναι ότι έχω δεθεί τόσο πολύ με αυτόν τον γιατρό. Με στήριξε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου σε όλα ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από αυτόν και πραγματικά δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό. Η παιδίατρος δεν ξέρω αν είναι πιστοποιημένη η όχι απλά με στήριξε και εκείνη την ώρα που έπρεπε πολύ με τον θηλασμό και για αυτό κ τα κατάφερα. 

Φαντάζομαι το δίλημμα σου. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα για μια δεύτερη γνώμη κ εφόσον δεν συντρέχει κάποιος λόγος άμεσης διακοπής θα το έκανα σταδιακά τον αποθηλασμο. Πρώτα απ' όλα θα προσπαθούσα να εισάγω ξένο γάλα διάφορες μάρκες για να δω πιο θα του αρέσει περισσότερο. Μετά μέσα στη μέρα θα προσπαθούσα να τον ξεγελώ ώστε να μην πίνει συνέχεια απ' το στήθος κ τελευταίο θα άφηνα το βράδυ... Θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να το κοιμιζεις διαφορετικά αν δεν το κάνεις ήδη... Κ αν κ είναι μεγάλο το παιδάκι σου μπορεί να το ξεκινουσα πιπίλα ώστε να αποκοιμιεται έτσι. Αλλά όλα αυτά θα τα έκανα σε διάστημα κάποιων μηνών 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ειμαι υπερ του θηλασμου..κ μακαρι να μπορεσεισ να συνεχισεισ...επισησ καταλαβαινω τισ τυψεισ σου προσ το μεγαλο σου παιδακι σε περιπτωση που χρειαστει να διακοψεισ τον θηλασμο...

Ομωσ απο δω κ περα εχεισ να προστατευεισ 2 παιδια..αν τελικα σταματησεισ αυτο να σκεφτεσαι για να ηρεμεισ...

Ειναι υπεροχο πραγμα το να μεγαλωνει το παιδι σου απο σενα..κ ειναι πολυ δυσκολη η στιγμη του αποθηλασμου για οποιον λογο κ να γινεται..

Ευχομαι να μην χρειαστει..

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Irina095 said:

Μωρε για γνώμη να πάω και σε άλλο γιατρό αλλά το θέμα είναι ότι έχω δεθεί τόσο πολύ με αυτόν τον γιατρό. Με στήριξε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου σε όλα ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από αυτόν και πραγματικά δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό. Η παιδίατρος δεν ξέρω αν είναι πιστοποιημένη η όχι απλά με στήριξε και εκείνη την ώρα που έπρεπε πολύ με τον θηλασμό και για αυτό κ τα κατάφερα. 

Έστω ότι πηγαίνεις σε έναν δεύτερο γιατρό και σου λέει πως μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις τι θα κάνεις? Αν μείνεις στον ίδιο θα πρέπει να τον ενημερώσεις πως παρόλο που σου είπε να διακόψεις εσύ συνεχίζεις. Δεν γίνεται να το κρατήσεις κρυφό όπως καταλαβαίνεις, ούτε όμως γίνεται να του πεις πως θα σε παρακολουθεί εκείνος αλλά θα ακολουθείς τις συμβουλές άλλου γιατρού. Προσωπικά πιστεύω πως όταν επιλέγουμε έναν γιατρό ακολουθούμε αυτά που μας λέει, αν φτάσουμε σε σημειο να πάρουμε και δεύτερη γνώμη (η οποία θα είναι αντίθετη από την οδηγία του πρώτου)  θα πρέπει να αποφασίουμε με ποιον από τους δύο θα συνεχίσουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mama16 said:

Φαντάζομαι το δίλημμα σου.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το δίλημμα αυτό. Ο γιατρός της , της είπε να σταματήσει τον θηλασμό , γιατί υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Μικρός ίσως, αλλά υπάρχει (σύμφωνα με τον γιατρό που εμπιστεύεται η θεματοθέτρια και γνωρίζει το ιστορικό της). Μπορεί να βρεί κάποιον ( πάντα βρίσκουμε κάποιον που θα μας πεί αυτό που θέλουμε να ακούσουμε), που θα της πεί ότι μπορεί να θηλάζει και ότι ο κίνδυνος είναι εξαιρετικά μικρός. Μηδαμινός όμως? Αμφιβάλλω. Θα σήμαινε ότι ένας από τους 2, δεν ξέρει τί του γίνεται. Οπότε να ρισκάρει να συμβεί κάτι στο αγέννητο μωρό , για να θηλάσει περισσότερο ο μεγάλος? Δεν βλέπω το δίλημμα. Επίσης υποθέτω η θεματοθέτρια ήταν προετοιμασμένη για αυτή την " θυσία" , ίσως και άλλες ακόμη, εφόσον μπήκε στην διαδικασία απόκτησης ενός άλλου παιδιού , έχοντας μωρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το δίλημμα αυτό. Ο γιατρός της , της είπε να σταματήσει τον θηλασμό , γιατί υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Μικρός ίσως, αλλά υπάρχει (σύμφωνα με τον γιατρό που εμπιστεύεται η θεματοθέτρια και γνωρίζει το ιστορικό της). Μπορεί να βρεί κάποιον ( πάντα βρίσκουμε κάποιον που θα μας πεί αυτό που θέλουμε να ακούσουμε), που θα της πεί ότι μπορεί να θηλάζει και ότι ο κίνδυνος είναι εξαιρετικά μικρός. Μηδαμινός όμως? Αμφιβάλλω. Θα σήμαινε ότι ένας από τους 2, δεν ξέρει τί του γίνεται. Οπότε να ρισκάρει να συμβεί κάτι στο αγέννητο μωρό , για να θηλάσει περισσότερο ο μεγάλος? Δεν βλέπω το δίλημμα. Επίσης υποθέτω η θεματοθέτρια ήταν προετοιμασμένη για αυτή την " θυσία" , ίσως και άλλες ακόμη, εφόσον μπήκε στην διαδικασία απόκτησης ενός άλλου παιδιού , έχοντας μωρό.

Καταρχήν δεν υπάρχουν έρευνες να υποστηρίζουν ότι ο θηλασμός σε μια υγιή εγκυμοσυνη χωρίς επιπλοκες βλάπτει η βάζει σε κίνδυνο το μωρό.  Το ότι ορισμενοι γιατροί επιλέγουν να βάζουν ολες τις εγκυμοσύνες σε ένα τσουβάλι και να μην εξατομικευουν την φροντιδα είναι λαθος από μόνο του. Ο θηλασμός από την άλλη δεν είναι μόνο τροφή για το παιδί είναι και πολλά άλλα πράγματα μαζί.  Οπότε ναι είναι μεγάλο δίλημμα και όχι δεν είναι απαραίτητο να θυσιασει μια κοπελα τον θηλασμό αν μείνει έγκυος.  Εγώ επιδιωξα να μείνω εγκυος όντας θηλαζουσα μαμα ενός 8 μηνών μωρού και δεν χρειάστηκε καν να θέσω τέτοια ερωτήματα γιατί είχα δίπλα μου έναν γιατρό  με πραγματική γνώση, υποστήριξη  κσι σεβασμο στην φύση της γυναικας. Γιατροί δεν ήμαστε (οχι οτι ολοι τους ειναι και αξιοι) αλλά εφόσον η κοπέλα ρωτάει ο καθένας θα δώσει την γνώμη και γνώση του κσι αυτη θα πραξει αναλογα προς όφελος της οικογένειας της. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

Καταρχήν δεν υπάρχουν έρευνες να υποστηρίζουν ότι ο θηλασμός σε μια υγιή εγκυμοσυνη χωρίς επιπλοκες βλάπτει η βάζει σε κίνδυνο το μωρό.  Το ότι ορισμενοι γιατροί επιλέγουν να βάζουν ολες τις εγκυμοσύνες σε ένα τσουβάλι και να μην εξατομικευουν την φροντιδα είναι λαθος από μόνο του. Ο θηλασμός από την άλλη δεν είναι μόνο τροφή για το παιδί είναι και πολλά άλλα πράγματα μαζί.  Οπότε ναι είναι μεγάλο δίλημμα και όχι δεν είναι απαραίτητο να θυσιασει μια κοπελα τον θηλασμό αν μείνει έγκυος.  Εγώ επιδιωξα να μείνω εγκυος όντας θηλαζουσα μαμα ενός 8 μηνών μωρού και δεν χρειάστηκε καν να θέσω τέτοια ερωτήματα γιατί είχα δίπλα μου έναν γιατρό  με πραγματική γνώση, υποστήριξη  κσι σεβασμο στην φύση της γυναικας. Γιατροί δεν ήμαστε (οχι οτι ολοι τους ειναι και αξιοι) αλλά εφόσον η κοπέλα ρωτάει ο καθένας θα δώσει την γνώμη και γνώση του κσι αυτη θα πραξει αναλογα προς όφελος της οικογένειας της. 

Πώς ξέρουμε ότι ο συγκεκριμένος γιατρός δεν εξατομικεύει την φροντίδα? Είναι ο γιατρός της και γνωρίζει το ιστορικό της. Μήπως ξέρει κάτι που δεν ξέρουμε εμείς? Μήπως έχει δεί περιστατικά μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια καριέρας? Επίσης σύμφωνα με σένα, γιατρός με γνώση, υποστήριξη και σεβασμό, είναι μόνο αυτός που ενθαρρύνει τον θηλασμό στην εγκυμοσύνη.. Επίσης την γνώμη και γνώση του σε ένα σημαντικό ιατρικό θέμα, την δίνει μόνο γιατρός. Εμείς οι υπόλοιποι ούτε γνώση έχουμε ( όχι, η έρευνα στο ίντερνετ δεν μετράει),και σίγουρα δεν δικαιούμαστε να έχουμε γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το δίλημμα αυτό. Ο γιατρός της , της είπε να σταματήσει τον θηλασμό , γιατί υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Μικρός ίσως, αλλά υπάρχει (σύμφωνα με τον γιατρό που εμπιστεύεται η θεματοθέτρια και γνωρίζει το ιστορικό της). Μπορεί να βρεί κάποιον ( πάντα βρίσκουμε κάποιον που θα μας πεί αυτό που θέλουμε να ακούσουμε), που θα της πεί ότι μπορεί να θηλάζει και ότι ο κίνδυνος είναι εξαιρετικά μικρός. Μηδαμινός όμως? Αμφιβάλλω. Θα σήμαινε ότι ένας από τους 2, δεν ξέρει τί του γίνεται. Οπότε να ρισκάρει να συμβεί κάτι στο αγέννητο μωρό , για να θηλάσει περισσότερο ο μεγάλος? Δεν βλέπω το δίλημμα. Επίσης υποθέτω η θεματοθέτρια ήταν προετοιμασμένη για αυτή την " θυσία" , ίσως και άλλες ακόμη, εφόσον μπήκε στην διαδικασία απόκτησης ενός άλλου παιδιού , έχοντας μωρό.

Απάντησε η @Fenia27 στο ερώτημα κ με κάλυψε πλήρως.. Δεν έχω να προσθεσω τπτ άλλο. Δεν ξέρω αν θηλασες καθόλου αλλά εγώ που έχω τώρα ένα μωρό 9 μηνών κ είναι τόσο εξαρτημένο από το θηλασμό δεν μπορώ να φανταστώ την ψυχολογία του αν το έκοβα μαχαίρι. Αν όντως απαγορευόταν ο θηλασμός δεν θα το συζητούσα.  Για αυτό ρώτησα αν είχε κάποιο πρόβλημα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ή σε αυτήν. Αν ο γιατρός έχει απαρχαιωμένες απόψεις κ δεν παθαίνεις τπτ αν θηλάζεις κ είσαι κ έγκυος τότε θα το υποστηρίξω!

1 hour ago, Yovanna είπε:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το δίλημμα αυτό. Ο γιατρός της , της είπε να σταματήσει τον θηλασμό , γιατί υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Μικρός ίσως, αλλά υπάρχει (σύμφωνα με τον γιατρό που εμπιστεύεται η θεματοθέτρια και γνωρίζει το ιστορικό της). Μπορεί να βρεί κάποιον ( πάντα βρίσκουμε κάποιον που θα μας πεί αυτό που θέλουμε να ακούσουμε), που θα της πεί ότι μπορεί να θηλάζει και ότι ο κίνδυνος είναι εξαιρετικά μικρός. Μηδαμινός όμως? Αμφιβάλλω. Θα σήμαινε ότι ένας από τους 2, δεν ξέρει τί του γίνεται. Οπότε να ρισκάρει να συμβεί κάτι στο αγέννητο μωρό , για να θηλάσει περισσότερο ο μεγάλος? Δεν βλέπω το δίλημμα. Επίσης υποθέτω η θεματοθέτρια ήταν προετοιμασμένη για αυτή την " θυσία" , ίσως και άλλες ακόμη, εφόσον μπήκε στην διαδικασία απόκτησης ενός άλλου παιδιού , έχοντας μωρό.

Τώρα διάβασα κ στο τέλος το σχόλιο σου... Μπορεί όντως να ήθελε να μείνει έγκυος μπορεί όμως να συνέβη κ απρόοπτα. Οπότε να μην είχε την ευκαιρία να σκεφτεί σε τέτοιο ενδεχόμενο αν είναι διατεθειμένη να κόψει η όχι το θηλασμό. 

Ούτως η άλλως εμείς απόψεις τις λέμε, η επιλογή είναι δικιά της στο τι θα κάνει. Γι αυτό έγραψε στο θέμα για να ακούσει απόψεις. Εσύ έχεις την δικιά σου άποψη, εγώ την δικιά μ κλπ. Αν θέλει η όχι δεύτερη ιατρική γνώμη θα την πάρει. Αν όχι απλά θα διακόψει το θηλασμό η θα το συζητησει μαζί του

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πώς ξέρουμε ότι ο συγκεκριμένος γιατρός δεν εξατομικεύει την φροντίδα? Είναι ο γιατρός της και γνωρίζει το ιστορικό της. Μήπως ξέρει κάτι που δεν ξέρουμε εμείς?

Η κοπελα δεν μας εχει πει οτι εχει προβληματα στην εκγυμοσυνη παρα μονο οτι ειναι πολυ αδυνατη. Ε με βαση τα λεγομενα της απανταω οχι με την φαντασια.

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης σύμφωνα με σένα, γιατρός με γνώση, υποστήριξη και σεβασμό, είναι μόνο αυτός που ενθαρρύνει τον θηλασμό στην εγκυμοσύνη..

 Τωρα τι να σου εξηγω που δεν καταλαβες τι γραφω. Η καθε κοπελα εχει τα κριτηρια της και επιλεγει τον γυναικολογο της. Για να σου εξηγησω, εγω επελεξα εναν γιατρο που θα μου πει την αληθεια βαζοντας την υγεια μου και την ασφαλεια του μωρου μου πρωτα εννοειται(!!!). Αν ο δικος μου γιατρος μου ελεγε να σταματησω τον θηλασμο θα σταματουσα γιατι θα ηξερα οτι αυτο ηταν το καλυτερο και υπηρχε λογος. Οχι γιατι αυτο ηταν το "πρωτοκολλο" του ειτε απο αδιαφορια ή και ημιμαθεια. Δεν μιλαω τωρα για τον γιατρο της κοπελας. Αλλα μονο οταν ενας μαιευτηρας γυναικολογος σεβεται την "γυναικα" κατανοει την σημαντικοτητα του θηλασμου και το θαυμα της γεννησης, θα κανει το καλυτερο για να τα διαφυλαξει. 

 

Τωρα αυτο το "δεν δικαιουμαστε" να εχουμε γνωμη...Ε τι κανουμε εδω βρε κοπελια? Ας παιξουμε καμια μπιριμπα τοτε κι ας μην συζηταμε για τιποτα...Γιατι περι συζητησης προκειται...και ναι την γνωση την βρισκεις παντου..τωρα τι κανεις με αυτη κτλ...Σκεπτομενα οντα ημαστε!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Απάντησε η @Fenia27 στο ερώτημα κ με κάλυψε πλήρως.. Δεν έχω να προσθεσω τπτ άλλο. Δεν ξέρω αν θηλασες καθόλου αλλά εγώ που έχω τώρα ένα μωρό 9 μηνών κ είναι τόσο εξαρτημένο από το θηλασμό δεν μπορώ να φανταστώ την ψυχολογία του αν το έκοβα μαχαίρι. Αν όντως απαγορευόταν ο θηλασμός δεν θα το συζητούσα.  Για αυτό ρώτησα αν είχε κάποιο πρόβλημα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ή σε αυτήν. Αν ο γιατρός έχει απαρχαιωμένες απόψεις κ δεν παθαίνεις τπτ αν θηλάζεις κ είσαι κ έγκυος τότε θα το υποστηρίξω!

Θήλασα 5 μήνες και ήταν ότι ωραιότερο. Μακάρι να είχα καταφέρει να θηλάσω 2 χρόνια. Δεν θα διακινδύνευα όμως την νέα μου εγκυμοσύνη προς όφελος του πρώτου παιδιού. Αν ήταν τόσο σημαντικό για μένα, δεν θα έμενα ακόμη έγκυος. Αργότερα μπορεί (το απεύχομαι φυσικά), να της πεί να μην παίρνει το μωρό αγκαλιά γιατί , λόγω κάποιας αποκόλλησης πχ. Αν θεωρεί ότι ο γιατρός της έχει απαρχαιωμένες αντιλήψεις και δεν ενημερώνεται για ότι νεότερο στην Ιατρική, τότε κακώς κατά την γνώμη μου συνεχίζει μαζί του.

Just now, Fenia27 said:

Τωρα αυτο το "δεν δικαιουμαστε" να εχουμε γνωμη...Ε τι κανουμε εδω βρε κοπελια? Ας παιξουμε καμια μπιριμπα τοτε κι ας μην συζηταμε για τιποτα...

 

Just now, Yovanna said:

Επίσης την γνώμη και γνώση του σε ένα σημαντικό ιατρικό θέμα, την δίνει μόνο γιατρός.

Ήμουν σαφής νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...