Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλοκαιρινές διακοπές στην Αττική


AthinaP

Recommended Posts

AthinaP, δεν έχω κάποια έξυπνη πρόταση, αλλά θέλω να σε ενθαρρύνω να μείνεις σ' αυτό το σχέδιο, να βρεις κάτι που να αρέσει και σε σένα. Μη σου πω σε σένα προτίστως. Τα παιδιά με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, παντού θα περάσουν καλά. Αν όμως περιμένουμε να μεγαλώσουν για να ευχαριστηθούμε κι εμείς, θα φτάσουμε ίσα ίσα για την Αιδηψό.

Έμπαινε!!!!!!!!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, όσο το σκέφτομαι, ΕΛΠΙΖΩ, αν κάτσει το σχέδιο και δεν πάμε στο Plan B δηλαδή να κανονίσουμε τελευταία στιγμή κάτι εύκολο, πχ Κρήτη...

 

... τότε λογικά και τα παιδιά θα ευχαριστηθουν στις παραλίες τις Νότιες, είναι όλες τους αρκετά διαφορετικές, θα έχουν κάτι ενδιαφέρον σε όλες αυτές που έχω υπόψη μου... Balux, Λιμανάκια, φουσκωτά στον Αγ Κοσμά... οι πρώτες επιλογές. Ακολούθως Μαύρο Λιθάρι και βλέπουμε... Αν δεν γκρινιάξει και ο μπαμπάς θα είμαστε σούπερ! Βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ και τι θα γίνεται σε περιόδους μη αιχμής για το λεκανοπέδιο και καθημερινές...

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση... !

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια το πλεονέκτημα του να περνάνε τα παιδιά καλά, δεν δικαιολογεί το να περνάμε εμείς μέτρια για τα δεδομένα μας στις διακοπές. Κάνουμε τέτοιες θυσίες όλο το χρόνο, με το να κάνουμε υπομονή και να ¨"διασκεδάζουμε" σε παιδότοπους, πλατείες, ποδήλατα και δεν συμμαζεύεται. Οπότε ψάχνω και κάτι κοντά στα δικά μου γούστα για καλοκαίρι.

 

Συμφωνώ. Πρέπει να βρείτε κάτι που να μπορεί να συνδυάσει τα γούστα όλων σας και να περάσετε όλοι υπέροχα και να θέλετε να το επαναλάβετε του χρόνου!

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι, γιατί οι έρευνες που έχω κάνει έχουν άλλα κριτήρια τουλάχιστον για τώρα που τα παιδιά μου είναι πιο μικρά.

 

Πάντως όταν ήμασταν μικρά (μικρομέγαλα και εμείς :rolleyes:) και προσπαθούσαν οι γονείς μου κάτι ανάλογο που προσπαθείτε και εσείς, θυμάμαι ότι μας πήγαιναν σε πολύ τουριστικά μέρη (πχ Ρόδο, Κρήτη, Ζάκυνθο, κτλ) όπου μέναμε σε τέτοια ξενοδοχεία που περιγράφω και μόνο οικογενειακή ζωή δεν είχαν... Επίσης υπήρχαν κοντά ένα σωρό "ζωηρά" μέρη όπου μπορούσες να πας.

Δες αν υπάρχει κάτι ανάλογο εδώ γύρω στην Αθήνα. Δες που διαλέγουν να πάνε οι νέοι σε ηλικία τουρίστες. Μην κολλάς στο αν θα έχει περισσότερους ξένους ή Έλληνες. Απ΄ολα θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cleanbeaches.gr/beach/122

Σε αυτό το site γράφει τις καθαρές και ακατάλληλες παραλίες της αττικής μετά από μετρήσεις τον μάιο του 2014.

Το Balux το κατατάσει στις πολύ καθαρές αλλά η μέτρηση είναι περσινή. Ακόμη δεν έχει γίνει φέτος.

Ακτή Καβούρι στο divani palas την βγάζει τελείως ακατάλληλη όπως και βάρκιζα και αυλάκι στο πόρτο ράφτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάκι, 'Αλιμος (ειδικά Ακτή του 'Ηλιου!) γενικά Γλυφάδα δεν αξίζει η θάλασσα. Σχοινιά, επίσης, δεν σου προτείνω για τον ίδιο λόγο... Πολύ βρωμιά, μόνο για μπάνιο δεν είναι οι προαναφερθείσες...

 

Πολύ ωραίες παραλίες έχει προς Κερατέα, η Κακιά Θάλασσα και το Δασκαλειό. Επίσης, προς τα εκεί, το Βρωμοπούσι και το Καλοπήγαδο έχει καλή θάλασσα.

 

Νέα Μάκρη, Λούτσα, Πόρτο Ράφτη, Λαγονήσι, Σαρωνίδα, Ανάβυσσο έχουν οργανωμένες παραλίες. Ειδάλλως, Ψάθα, Λαύριο, Αλεποχώρι, Σούνιο (Στήλες του Ποσειδώνα και Πουνταζέζα) τα νερά είναι πεντακάθαρα...

 

Στη Ραφήνα επίσης στις Μαρίκες είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάναμε τελικά μια αναγνωριστική βόλτα παραλιακά... Και επιβεβαίωσα ότι οι νότιες παραλιες είναι μια παλιά αγάπη που δεν ξεχνιέται. Ευτυχώς σταμάτησαν να χτίζονται εξοχικά παντού και μάλλον γιατί οι κάτοικοι συνειδητοποιησαν ότι δυο εργαζόμενοι στις μέρες μας δύσκολα συντηρούν πρακτικά δυο σπίτια, άσε το οικονομικό... Και στο φινάλε η πρόσβαση πλεον είναι αρκετά εύκολη σε σχέση με παλιότερα.

 

Περάσαμε τελεια στην ακτή του Ήλιου, εντάξει κρύσταλλο δεν το λες το νερό. Έβρεξε κιόλας και άστα να πάνε τι κατέβασε στη θάλασσα. Και τον Πειραιά και το Φλοίσβο τον βλέπεις παραδίπλα, δεν είναι εντελώς καθαρά. Όμως βρε κορίτσια, ξέρω αρκετούς ανθρώπους που χρόνια βουτάνε σε τέτοια νερά και δεν έπαθαν τίποτα εμφανές, τι να πω... Όλα στη ζωή ρίσκο είναι! Τα παιδιά ξετρελάθηκαν με τα φουσκωτά και εκεί είχε προσωπικό άψογο, με άψογη συμπεριφορά και τι να πω... Ό,τι και να πω είναι λίγο. Είχαν μια χαλαρή συμπεριφορά λες και ήταν στο maui, προσέχαν τα μικρά πάρα πολύ, αν και βέβαια για όσα δεν ξέρουν καλό κολύμπι πρέπει να είναι και οι γονείς! Να μην πω και για το οφθαλμολουτρο :cool::cool::cool: Εννοείται λόγω νερού ύποπτου βέβαια ξεπλυθήκαμε επιτόπου με καθαρό νερό. Επίσης επειδή έχει πολύ κόσμο, πρέπει να σχολιάσω ότι το νερό του ντους είναι συνεχώς παγωμένο. Παρατήρησα κιόλας ότι ενώ είχε αρκετό κόσμο, εκτός από τα παιδιά στα φουσκωτά και μερικούς συνταξιούχους, δεν είχε πολύ κόσμο στο νερό. Ίσως πράγματι δεν εμπιστεύονταν το νερό και έβλεπαν το όλο θέμα ως καφετέρια που πας με το μαγιώ σου να λιαστείς, αλλά να μην μπεις στο νερό... Είχε και είσοδο 6 ευρώ για το μεγάλο και 3 για το παιδί και οι ξαπλώστρες 2 ευρώ. Βραχιολάκι για τα φουσκωτά 5 ευρώ για 2 (νομίζω) ώρες, ημερήσιο 10 ευρώ.

 

Κάναμε βόλτα και την παραλιακή μέχρι και τη Λαυρίου. Σταματήσαμε στο Balux, στα Λιμανάκια και στο Μαύρο Λιθάρι. Στο Balux έβαλαν φουσκωτά. That's it, θα ξανακατεβούμε κάποια στιγμή.

 

Η Βουλιαγμένη κλασικά φαινόταν μαγεία, αλλά είναι όντως μαγεία όταν τη βλέπει κανείς χωρίς πολύ κόσμο, αλλά πότε και πώς;

 

Λιμανάκια, έχει σταματήσει ο χρόνος. Όλα είναι σαν 20 χρόνια πριν! Τώρα έχει πιο πολλούς που βουτάνε με μπουκαλες, κατά τα άλλα κυρίως νεολαία, τα νερά πεντακάθαρα κρύσταλλο. Αλλά παιδάκια δεν έχει. Αισθάνθηκα σαν να διαπράττω ιεροσυλία που πήρα το ένα παιδάκι μου για να τσεκάρουμε το μέρος. Επίσης δεν έχει φαγητό κανονικό, έχει σάντουιτς και τέτοια.

 

Και περνώντας απέξω από το Grand Resort φαινόταν μια πισίνα μέσα στη θάλασσα σχεδόν, θεϊκή. Αυτή που στο Google Maps φαίνεται θλιβερή και άδεια.

 

Το Μαύρο Λιθάρι δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Είχε πολύ κόσμο, κυρίως νεολαία ακόμα και αν οι άλλες παραλίες ήταν άδειες σχεδόν! Είχε και έναν ανοιχτό παιδότοπο με φουσκωτά, πολύ κοντά στην παραλία. Πολύ κόσμο, που δεν κατάλαβα τι βρίσκει εκεί. ΟΚ, δυο beach bar, ο ένας πάνω στον άλλον, όπως στο Παλιούρι, αν εχει πάει κανείς, αλλά σε μικρότερη κλίμακα. Και κάποιοι Βόρειοι λένε ότι τους θυμίζει πρώτο πόδι Χαλκιδική, για αυτό πάνε, αλλά εμένα μου φαίνεται σκαλιά πιο κάτω και ως θάλασσα να το δεις και γενικά. Κακή δεν τη λες, αλλά είχα φανταστεί κάτι άλλο από όσα άκουγα. Νομίζω όμως ότι Μαύρο Λιθάρι αποκαλούν και ένα παραλιάκι λιγο πιο πέρα, που είναι πιο συμπαθητικό, αλλά και πάλι δεν φαινόταν κάτι γουάου.

 

Προς Λαύριο γύρω γύρω ναι μεν ειναι καθαρές οι θάλασσες, είναι πια ανοιχτή θάλασσα, Αιγαίο, αλλά δεν ξέρω, δεν θα πήγαινα τόσο μακριά να το πω; Μου αρέσει ο κόσμος! Η μόνη που μου άρεσε κάπως μακριά από το δρόμο που φαινόταν ήταν η Ποσειδωνία, νομίζω τουλάχιστον ότι ήταν αυτή που είδα, μια αρκετά καλοβαλμένη παραλία εκεί γύρω στο Σούνιο.

 

 

Μετά το Λαύριο πήραμε τη Λαυρίου και έτσι δεν είδαμε τα παραλιακά κολπάκια. Θα χρειαζόταν να ξεμακρύνουμε πολύ για να εξερευνήσουμε και εκεί. Όμως δεν ξέρω, φαινοντουσαν πιο ήσυχα εκεί τα πραγματα γενικά και δεν είναι αυτό που ψάχνουμε στην παρούσα φάση. Από όσα ακούω όμως είναι σε ανοδική τροχιά στο ενδιαφέρον του κόσμου γιατί είναι πιο ανεξερεύνητα; Γιατί η Λαυρίου κάνει πιο εύκολη την πρόσβαση από αρκετές περιοχές της Αττικής;

 

Τελικά δεν είναι τα νησιά που έχουν αέρα, όλος ο προσανατολισμός του Σαρωνικού με τα κολπάκια του είναι απάνεμος, έτσι όπως βλέπει νοτιά και αυτά τα τελευταία χρόνια που φυσάει ασταμάτητα έχει και αυτό τη σημασία του.

 

Τελικά όμως δεν ξέρω αν ειναι για κανονικές διακοπές αυτό το σχήμα... Έτσι και αλλιώς ο κόσμος που έχει εξοχικά στη Σαρωνίδα ξέρω γω πάει από δω και πέρα κάπου αλλού φαίνεται για τις κανονικές του διακοπές :mrgreen::mrgreen: Οπότε δεν έχει πολύ συνωστισμό, ειδικά τα Σάββατα. Και έχουμε μπόλικα ΣΚ να περάσουμε στις νότιες παραλίες μέχρι στο Σεπτέμβριο... Κάπως έτσι τα είδαμε τα πράγματα :-)

 

Α και πολύ ενδιαφέρον το σάιτ με τις μετρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν και όσα χρόνια ζούσα στην Αθήνα σπάνια πηγαίναμε για μπάνιο στις παραλίες της Αττικής (ποτέ με την κόρη μου), μοιράζομαι μαζί σας καθαρές και απαγορευμένες παραλίες της Αττικής, όπως αυτές δημοσιεύτηκαν στο zougla.gr και έτυχε να πέσω πάνω τους:

 

http://www.zougla.gr/greece/article/ka8ares-ke-apagorevmenes-paralies-1029197

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι παραλίες προς Λαύριο είναι σίγουρα απ' τις πιο καθαρές της Αττικής (από Κερατέα και πέρα δηλαδή), συν το ότι θυμίζουν και λίγο από νησί... Η απόσταση βέβαια είναι ένα θέμα, αλλά απ' το να περάσεις 2 ώρες στην παραλιακή ή στη Μαραθώνος μες την κίνηση, καλύτερα να είσαι εν κινήσει!

 

Εξαρτάται βέβαια και τι ψάχνει ο καθένας, αν θέλεις κοσμικές καταστάσεις, θα έχει και την ανάλογη κοσμοσυρροή με ό,τι επακολουθεί..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που μπαίνουν στον κόπο τουλάχιστον φορείς να κάνουν μετρήσεις και δεν κάνουν μέσα στον Ιούνιο και Ιούλιο, που ο κόσμος χρησιμοποιεί τις παραλίες! Έστω καθημερινές.

 

Πάντως φαίνεται μια συσχέτιση του πόσο δομημένη είναι μια περιοχή σε σχέση με το πόσο επιβαρυμένη είναι. Ο Σχοινιάς είναι τελικά καθαρή παραλία σε μεγάλο κομμάτι του, τα Λιμανάκια επίσης είναι από τις πιο καθαρές και ποιος θα το έλεγε ότι η Κακιά Σκάλα είναι το τοπ μέρος για καθαρή θάλασσα στην Αττική, ακόμα και σε σχέση με Σούνιο :shock::shock::shock:. Και, τι, υπάρχει εκει παραλία; :shock::shock::shock:

 

Παντως ο Ευβοϊκός γενικά έχει γίνει delete για εμάς φέτος, λόγω επιδρομής τσουχτρας που ήδη έχει ξεκινήσει, αν και Σχοινιάς λόγω προσανατολισμού μπορεί και να μην επηρεάζεται.

 

Κανένα report για τσούχτρες από πέρυσι κανείς; Φέτος δείχνει ότι το πάει όπως πέρυσι, ξεκίνησαν τα περιστατικά σε γνωστούς. Και δεν είναι σαν τις παλιές, τις αθώες.

 

Εμείς στο Σχοινιά πηγαίνουμε σε οργανωμένο κομμάτι, που χωράνε μόνο 3 σειρές ξαπλώστρες, οπότε δεν επιβαρύνεται πολύ, που έχει τουαλέτα, που ελπίζω κάποιοι να τη χρησιμοποιουν και καθημερινές αυστηρά. Γενικά εκεί δεν βλέπουμε πολλά σκουπίδια, αν και εξαρτάται από τη χρονιά, κάποιες χρονιές έχει λίγα φύκια. Φέτος δεν έχουμε πάει καθόλου ακόμα.

 

Και γενικά πηγαίνουμε σε οργανωμένες παραλίες, για να έχουμε λυμένο το θέμα του φαγητού, της σκιάς και του ντους, γιατί εξάλλου δεν θα κάναμε τόσα χιλιόμετρα για να κάτσουμε 2-3 ώρες. Επίσης προσπαθουμε να υπάρχει κάτι σε ατραξιόν στην παραλία, ώστε να μη βαρεθούμε τόσες ώρες. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα ετοίμαζα μαγιώ και τέτοια Σαββατιάτικα για 2-3 ώρες! Με μωρά δίδυμα δεν έβγαινε και μάθαμε έτσι μέχρι και τώρα. Μια φορα οι αγγαρείες και όλη μέρα έξω. Μόνο έτσι ξεκουραζόμασταν. Και αποφεύγαμε τις ζεστές ώρες να είμαστε κάτω από τον ήλιο σε αυτοκίνητα και μετακινήσεις. Άρα το πρωί μας έβρισκε στην παραλία και το απόγευμα επίσης! Τώρα σε αυτή τη φάση που είμαστε, νιώθουμε ότι χρειάζεται μια ατραξιόν όπως φουσκωτά, θαλασσοποδήλατα, βυθός για εξερεύνηση, ψάρεμα, ένα κάτι, για να ξεχαστούν τα παιδιά μας που περνάνε πρόωρη προεφηβεία ότι βρίσκονται μακριά από τους φίλους τους. Για κανα-δυο καλοκαίρια το βλέπω να αντέχουν έτσι! Θα επιδιώξουμε να βρούμε στέκι που να κάνουν πιθανόν παρέες για να μας κρατήσει ιδανικά έως την εφηβεία, αλλιώς θέλουν πλέον να κάθονται σπίτι και να κάνουν τα διάφορα άλλα δικά τους, ξέρετε friv και τέτοια!

 

Ακόμα και τώρα μέσα στο κατακαλόκαιρο αφήνουμε τα παιδιά λόγω δικής μας εργασίας εδώ και εκεί, όπου παλι θεωρούν σωστό να τα βάλουν τα παιδιά σε πρόγραμμα! Οπότε δικαιούνται τα παιδιά να κάνουν και εκείνα πράγματα που τους αρέσουν, πού και πού.

 

Ευτυχώς έχουμε και το χωριό του συζύγου, παραθαλάσσιο, κοντινό, με πολλές παρέες, αλλά θέλω εγώ μια αλλαγή πού και πού. Τα παιδιά όμως έχουν μέτρο σύγκρισης και δεν είναι το ίδιο για εκείνα χωρίς παρέα.

 

Σε αυτό δεν θέλω να τους χαλάσω χατήρι, αφού τα πάνε καλά στο σχολειο, έχουν δικαίωμα να έχουν λόγο στο πώς θα ξεκουραστούν...

 

Να σας δω και εσάς που έχετε ακόμα μικρά παιδακια να σας πετάξει αύριο κανένα σπόρι ατάκες του τύπου είναι ζωή τώρα αυτή ρε μάνα και μου λέτε μετά αν λαμβάνετε τα θέλω τους υπόψη! Και τα ίδια πλέον βαριούνται αν αντιληφθούν ότι θα πάμε κάπου για 2-3 ώρες, βαριούνται όλο το διαδικαστικό που έχει αυτό, να μαζέψουμε, τη διαδρομή, όλα. Οπότε το διαδικαστικό πρέπει να κρατάει πολύ πιο λίγο από το διασκεδαστικό!

 

Ο σύζυγος δε, βγάζει αφρούς αν βλέπει ότι κάνοντας τον ταξιτζή και για επιλογές που έχω κάνει εγώ τελικά εμφανίζεται η παραμικρή γκρίνια από τα παιδιά, γιατί θέλει και εκείνος ΣΚ χαλαρό χωρίς γκρίνια... Μύλος! Έχουμε και την κρίση μέσης ηλικίας για κερασάκι.

 

Επίσης κάπου στην Ανάβυσσο ή λίγο μετά, είδαμε περαστικοί από το δρόμο, στο αριστερό κομμάτι δίπλα στη λεωφόρο προς Σούνιο, κάτι σαν μίνι κέντρο με νεροτσουλήθρες, που δεν βρήκα πληροφορίες στο ιντερνετ για αυτό. Τι είναι τούτο, ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

http://www.cleanbeaches.gr/beach/122

Σε αυτό το site γράφει τις καθαρές και ακατάλληλες παραλίες της αττικής μετά από μετρήσεις τον μάιο του 2014.

Το Balux το κατατάσει στις πολύ καθαρές αλλά η μέτρηση είναι περσινή. Ακόμη δεν έχει γίνει φέτος.

Ακτή Καβούρι στο divani palas την βγάζει τελείως ακατάλληλη όπως και βάρκιζα και αυλάκι στο πόρτο ράφτη.

Πλην όμως η Βάρκιζα πήρε (και) φέτος Γαλάζια Σημαία που ένα από τα κριτήρια είναι η καλή ποιότητα των νερών κολύμβησης. Παρομοίως το Αυλάκι.

 

http://eepf.gr/el/content/%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-2014-0

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς στο Σχοινιά πηγαίνουμε σε οργανωμένο κομμάτι, που χωράνε μόνο 3 σειρές ξαπλώστρες, οπότε δεν επιβαρύνεται πολύ, που έχει τουαλέτα, που ελπίζω κάποιοι να τη χρησιμοποιουν και καθημερινές αυστηρά. Γενικά εκεί δεν βλέπουμε πολλά σκουπίδια, αν και εξαρτάται από τη χρονιά, κάποιες χρονιές έχει λίγα φύκια. Φέτος δεν έχουμε πάει καθόλου ακόμα.

Στπ Σχοινιά βλέπω στο http://www.zougla.gr/greece/article/ka8ares-ke-apagorevmenes-paralies-1029197 έχει και κατάλληλες και ακατάλληλες. Δεν μπορώ όμως ακριβώς να καταλάβω στο χάρτη που είναι οι μεν και οι δεν. Εκεί που είναι 4-5 beach bar στη σειρά (Rio de Rizario, Pirates de Cuba, Mara Punta, κλπ) είναι ακατάλληλες και λίγο πιο κάτω στο Καράβι είναι κατάλληλες; Αυτό που γράφεις με τις 3 σειρές ξαπλώστρες είναι ακόμη πιο πέρα;

Link to comment
Share on other sites

Το στέκι μας στο Σχοινιά ειναι αν δεις από το Google Maps, εκεί που είναι ο πευκώνας, έχει κάτι ομπρέλες. Ε, πού ειναι 3 σειρές ομπρέλες; Εκεί. Έχει και φαγητό. Έχει και ελευθερο, μη οργανωμένο κομμάτι, αλλά είναι αρκετά ευρύχωρο και δεν γίνεται ποτέ πανικός, τουλάχιστον τις καθημερινές που πηγαίνουμε εμείς. Το απόγευμα που πηγαίνουμε είναι και η ώρα αλλαγης βάρδιας και πάντα βρίσκουμε ωραιότατη μπροστινή ξαπλώστρα. Από όσο καταλαβαίνω αυτό είναι και το πιο καθαρό κομμάτι, από τις μετρήσεις.

 

Σχετικά με τις νότιες παραλίες πάλι, είδα στο web ότι μια στη Βούλα, αυτή που έχει και φουσκωτά, όχι το Balux ή η Ακτή του Ήλιου, μια άλλη, έχει και απασχόληση για τα παιδιά. Μάλλον θα τη δοκιμάσουμε και αυτή φέτος. Δεν έχω τώρα λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Το στέκι μας στο Σχοινιά ειναι αν δεις από το Google Maps, εκεί που είναι ο πευκώνας, έχει κάτι ομπρέλες. Ε, πού ειναι 3 σειρές ομπρέλες; Εκεί. Έχει και φαγητό. Έχει και ελευθερο, μη οργανωμένο κομμάτι, αλλά είναι αρκετά ευρύχωρο και δεν γίνεται ποτέ πανικός, τουλάχιστον τις καθημερινές που πηγαίνουμε εμείς. Το απόγευμα που πηγαίνουμε είναι και η ώρα αλλαγης βάρδιας και πάντα βρίσκουμε ωραιότατη μπροστινή ξαπλώστρα. Από όσο καταλαβαίνω αυτό είναι και το πιο καθαρό κομμάτι, από τις μετρήσεις.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι το βρήκα, είναι αυτό που είναι περίπου στο κέντρο του πευκώνα; Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τις συντεταγμένες στο google maps ή το όνομα του beach bar; Έχει κάποια πινακίδα στη στροφή από τη Λεωφ. Σχινιά; Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

...

Επίσης κάπου στην Ανάβυσσο ή λίγο μετά, είδαμε περαστικοί από το δρόμο, στο αριστερό κομμάτι δίπλα στη λεωφόρο προς Σούνιο, κάτι σαν μίνι κέντρο με νεροτσουλήθρες, που δεν βρήκα πληροφορίες στο ιντερνετ για αυτό. Τι είναι τούτο, ξέρει κανείς;

 

Απ' όσο γνωρίζω μόνο αυτό είναι οργανωμένο στη περιοχή: http://www.animaclub.gr/el/index.php

 

Αλλά δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι, ένα φαίνεται στο κέντρο έτσι και αλλιώς. Από τη λεωφόρο Σχινιά υπάρχει ταμπέλα που λέει "Δελφίνι" και είναι μια μικρή απόσταση με το αυτοκίνητο σε χωματόδρομο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ενημερώσω το τόπικ με τη χθεσινοβραδυνή μας αυτοκινητάδα. Ξεκινήσαμε από Πειραιά όπου θαυμάσαμε το στολίδι Queen Elisabeth που σάλπαρε για Κωνσταντινούπολη εκείνη την ώρα.

 

Η Πειραϊκή είχε γεμάτα μαγαζιά. Κυρίως για ψάρι, αλλά και σουβλακερί και στα βραχάκια στο σημείο με τις βάρκες είχε πολλές παρέες που απλά άραζαν στα βραχάκια. Κανα-δυο μαγαζιά δεν είχαν καθόλου δουλειά, όλα τα άλλα καλά φαινόντουσαν. Η ώρα ήταν τετοια που δεν έβλεπε κανείς οικογένειες, αλλά παρέες γενικά μεγαλύτερων ανθρώπων.

 

Μικρολίμανο, καμία σχέση με τις δόξες του παρελθόντος, απλά είχε μια σχετική κίνηση. Και γύρω γύρω από το Δελφινάριο τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα δείχνουν ότι η παράσταση του Σεφερλή πάει πολύ καλά.

 

Γενικά η παραλία είχε μια σχετική κίνηση, χωρίς όμως μποτιλιάρισμα στους δρόμους, η κίνηση στους δρόμους ήταν άνετη. Με άλλα λόγια υπήρχε κίνηση στα μαγαζιά και οι υπόλοιποι ήταν εξαφανισμένοι, μάλλον εκτός Αττικής.

 

Πλατεία Νέας Σμύρνης, χαμός, το συμπεράναμε από μοτοσυκλέτες που ήταν παρκαρισμένες επί της Ε. Βενιζέλου, δεν κατεβήκαμε να χαζέψουμε.

 

Η εικόνα που έδιναν αυτές οι περιοχές είναι ότι η νεολαία βγαίνει και οι παρέες καλά κρατούν και καλά κάνουν. Ίσως είναι νέοι που μένουν με τους γονεις τους και έχουν διαθέσιμο εισόδημα για εξόδους, πάντως δεν φαινόταν κάποια πολύ έντονη κρίση, για Αύγουστο μιλάμε τώρα...

 

Στο Σύνταγμα είχε κάποια κίνηση και συμπεραίνω ότι και στην Πλάκα και στα πέριξ κάτι θα είχε εκείνες τις ώρες.

 

Προς τα Βόρεια οι γειτονιές έρημες, ούτε πουλί πετάμενο στις πλατείες. Τα αυτοκίνητα από τους δρόμους απλά έλειπαν και σίγουρα θα είχαν μεταφερθεί σε κάποιο άλλο σημείο της επικράτειας. Θυμίζει το κλασικό καλοκαίρι που κυριολεκτικά την ηρεμία σπάνε τα αγκάθια που τα παίρνει ο αέρας φφφφφςςςς όπως στις ταινίες στις αμερικανικές ερήμους.

 

Με λίγα λόγια ενισχύθηκε η άποψη που έχουμε με τον άντρα μου ότι προς τις ΒΑ παραλίες δεν πρόκειται να συγκριθούν στο άμεσο μέλλον σε αισθητική και παλμό σε σχέση με τις νότιες. Το περιβάλλον έχει καταστραφεί οικιστικά ανεπανόρθωτα και λίγες περιοχές πολύ πολύ συγκεκριμένες είναι η εξαίρεση. Μήπως ο νέος δήμαρχος Μαραθώνα φέρει το κάτι το σπέσιαλ, ποιος ξέρει...

 

Α πήγαμε και Λιμανάκια μια από τις προηγούμενες μέρες και έχω να πω ότι στα παιδιά άρεσε, γιατί έβλεπαν τις παρέες με μεγάλα παιδιά, 20ρηδες τώρα έτσι και τα δικά μου αισθάνονται περισσότερο έφηβοι παρά μωρά! Πάντως δεν είναι μέρος για μικρά παιδιά, δεν έχει ιδιαίτερη σκιά, δεν έχει νερό να ξεπλυθεί κανείς, έχει υποτυπώδη σνακ και δεν έχει καν μέρος να μπει κανείς ομαλά στο νερό. Είχε όμως καθαρό νερό στη θάλασσα και πολύ ωραίο βυθό. Θα επανέλθουμε μόνο για να βγάλουμε φοβερές υποβρύχιες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...