Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ολες οι εταιρίες κ τα καταστήματα έχουν ένα αντίστοιχο και εχω δει και 2 παιδιά επάνω:shock:

Εντάξει, άμα πας και αγοράσεις καροτσάκι "μιας χρήσης" και το χρησιμοποιείς για όλες σου τις εξόδους ή βάζεις επάνω δύο παιδιά και τα ψώνια σου, δεν φταίει σε τίποτα η εταιρία που πουλάει το καροτσάκι ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει, άμα πας και αγοράσεις καροτσάκι "μιας χρήσης" και το χρησιμοποιείς για όλες σου τις εξόδους ή βάζεις επάνω δύο παιδιά και τα ψώνια σου, δεν φταίει σε τίποτα η εταιρία που πουλάει το καροτσάκι ;)

 

Εννοείται:P :pαπλά λέω ότι επειδή το λέει το όνομα δεν το εχεις μονο στις διακοπες. Τελοσπάντων εμενα αυτά τα καρότσια δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα χρήσιμα, είπαμε για μια μικρή απόσταση.

 

Αυτό που ρώτησε η θεματοθέτρια , αν χρειάζεται καρότσι,πιστεύω είναι απολύτως απαραίτητο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

καθησματακι 6 μηνων πρωτη φορα ακουω.. εχω ακουσει μεχρι 9 κιλα και μπορει να το εχουν μεταφρασει για 6 μηνων! το παιδι καθεται στο καθησμα μεχρι να προεξεχει το κεφαλι... τα κιλα ειναι ενδεικτικα και δεν ειναι υποχρεωτικο να αλλαχτει το καθησμα...

 

το καροτσι το θεωρω υποχρωτικο! αν πας μια επισκεψη που θα το εχεις το παιδι στα χερια? το ριλαξ προσωπικα με βολεψε πολλυυυυ! και το γυμναστηριο μετα τον δευτερο μηνα... γκρινιαζε στην κουνια την εβαζα καροτσι γκρινιαζε στο καροτσι την εβαλε ριλαξ γυμναστηριο κλπ κλπ ! αυτα :) με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Το καρότσι είναι απαραιτητο! Εγω γέννησα τέλος Νοέμβρη και τον έβγαζα κάθε μέρα έξω, καταρχας έτσι ηρεμούσε!!! του αρεσε πάρα πολύ...

Ομως μεσα στο σπιτι το καροτσι δεν μπαινει, δηλ θα βαζεις μεσα ολη τη βρωμα που θα εχει μαζεψει η ροδα και μετα θα μπουσουλαει το μωρο; Εγω το αφηνω στην εισοδο.

Εγώ το έβαζα μέσα κανονικά οταν ήτανε πολύ μωρό και μάλιστα μόνο εκει αποκοιμιότανε στην αρχη κάναμε κάτι σπριντ μέσα στο σαλονι με το καρότσι..... Που να σας τα λέω!! Τωρα που ξεκινησε να μπουσουλάει έχω ένα βετεξάκι και καθαρίζω τις ρόδες πριν μπει μέσα αλλά και πάλι μπαίνει και μάλιστα κάθεται σε αυτο πολλές ώρες πχ πλένω πιάτα ή απλώνω στο μπαλκόνι και τον έχω δίπλα μου!!

Τώρα ριλάξ δεν είχα ποτέ! Κυρίως λόγω οικονομίας το έκανα και επειδή εν τελει χρησιμοποιησα το καρότσι και σαν ριλαξ, μια φορά που είχαμε πάει επισκεψη και τον έβαλα στο ριλάξ που είχανε εκι του άρεσε. Συμπέρασμα:

Το καρότσι είναι υπεραπαραίτητο δε γινεται χωρις αυτό

Το ρηλάξ είναι πολύ χρήσιμο πολλές φορές αλλά μπορείς και χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.ξερω τι λες.Ολα τα πολυκαρότσια εχουν το μικρό καθισματακι.αν το ψάξεις και το αναποδογυρίσεις σίγουρα κάπου θα λεει 0-13 κιλά.

Ότι ειχαν σκοπό , εννοώ για να πάρετε νωρίτερα το 2ο κάθισμα. Πάντως ενημερωτικά το λέω και φιλικά εννοείται ,ότι μέχρι ενός έτους δεν επιτρεπεται τα μωρά να κοιτάνε μπροστα για την ασφάλεια τους !!

 

Χα! Εχεις δικιο! Το αναποδογυρισα και οντως λεει απο 0-13 κιλα!! Τελικα καναμε καλυτερη αγορα απ' οτι πιστευαμε!!

Οσον αφορα το οτι πρεπει να κοιταζει το καθισματακι προς τα πισω,συμφωνουμε απολυτως και μαλιστα σπευσαμε να προμηθευτουμε και το καθρεφτακι που στερεωνεται στο καθισματακι για να βλεπουμε τη λιλιπουτεια φατσουλα της μπουμπους.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα! Εχεις δικιο! Το αναποδογυρισα και οντως λεει απο 0-13 κιλα!! Τελικα καναμε καλυτερη αγορα απ' οτι πιστευαμε!!

Οσον αφορα το οτι πρεπει να κοιταζει το καθισματακι προς τα πισω,συμφωνουμε απολυτως και μαλιστα σπευσαμε να προμηθευτουμε και το καθρεφτακι που στερεωνεται στο καθισματακι για να βλεπουμε τη λιλιπουτεια φατσουλα της μπουμπους.

 

Ωραία !!!!:P Εννοείται προς τα πίσω , άλλωστε δεν δένει αλλιώς.Είναι θέμα ασφάλειας κυρίως για τον αυχένα του μωρού. Καλά κάνατε και πήρατε το καθρεφτάκι.

 

Με το καλό να υποδεχτείς την μπουμπούκα σου !!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία !!!!:P Εννοείται προς τα πίσω , άλλωστε δεν δένει αλλιώς.Είναι θέμα ασφάλειας κυρίως για τον αυχένα του μωρού. Καλά κάνατε και πήρατε το καθρεφτάκι.

 

Με το καλό να υποδεχτείς την μπουμπούκα σου !!!

 

Ευχαριστουμε πολυ-πολυ!

Αμην,για ολες εγκυουλες..κι εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου (απ' οτι ειδα στο τικερ), να μεγαλωνετε μαζι και να μαθαινετε.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την κόρη μου τέλη Νοεμβρίου και μετά από 10 μέρες βγαίναμε κάθε μέρα έξω κατόπιν προτροπής και της παιδιάτρου. Σημειωτέον ζω σε χώρα που το χειμώνα μπορεί να φτάσει και τους -10. Κρίμα για το μωράκι να είναι μονίμως στο σπίτι… Καλοκαιρινό καρότσι όπως λες (καταλαβαίνω ότι εννοείς το καρότσι που κλείνει σαν ομπρέλα) αναγκαστήκαμε να πάρουμε όταν ήρθαμε 1η φορά Ελλάδα και συνειδητοποιήσαμε ότι το Bugaboo Cameleon μας ήταν πολύ δύσκολο να κυκλοφορήσει στα ανύπαρκτα πεζοδρόμια της Αθήνας. Επίσης είναι πολύ βολικό για εκδρομές. Θεωρώ όμως ότι το κανονικό καρότσι δεν συγκρίνεται και αν πρέπει να πάρεις ένα θα πρέπει να είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά και στο babywearing.gr

Οκ, ίσως δεν αντικαταστήσει το καρότσι, αλλα το ρηλαξ μπορεί να αποφευχθεί και με πολλά αλλα οφέλη για εσένα και το μωρό

 

Όσο για το χειμώνα, κι εγώ συμφωνώ, έξω κάθε μέρα, και με χιόνι θα το βγάλεις έξω, επιβάλλεται, τι να πουν και οι αλλες που ζουν στη Φινλανδία και το καλοκαίρι είναι μια Τετάρτη το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ-πολυ!

Αμην,για ολες εγκυουλες..κι εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου (απ' οτι ειδα στο τικερ), να μεγαλωνετε μαζι και να μαθαινετε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!!!! ασε....ο δικός μου, μας βάζει και τιμωρία τώρα:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Ελλάδα ζούμε ρε παιδια!!! Τι καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα καρότσια;Τις περισσότερες μερες η θερμοκρασία ειναι +15 το πρωι! Ειναι δυνατόν να κλεινωμαστε μέσα στο σπιτι μονο και μονο επειδή το ημερολόγιο γράφει "χειμώνας";; Σε άλλες χώρες τι να πουν που τωρα καλοκαιριάτικα έχουν +10 και χαίρονται που δεν βρέχει να πανε μια βόλτα;Δεν ξερω εγω αν δεν πάω το περίπατο μου με το μωρο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ χειμώνα-καλοκαίρι νομίζω δεν ειμαι καλα!!Ειναι κρίμα να μην αναπνέουν λιγο καθαρό αέρα τα μικρά μας...κι εμεις μαζι!! Συμπέρασμα: απαραίτητο το καρότσι!!!

Link to comment
Share on other sites

πόσο πολλές διαφορετικές απαντήσεις! Εγώ θα σου έλεγα να καθήσεις και να σκεφτείς λίγο πώς θα είναι η καθημερινότητά σου (όσο μπορείς βέβαια!) πχ εγώ μένω 15' από την κεντρική αγορά της περιοχής μου. χρειαζόμουν και χρειάζομαι ένα καρότσι που να είναι στιβαρό, να έχει διπλές ρόδες για να περνάει εύκολα τα εμπόδια και ανεβαίνει-κατεβαίνει πεζοδρόμια χωρίς κόπο. επίσης χρειάζομαι καλάθι μεγάλο για να βάζω μέσα ό,τι μπορείς να φανταστείς, και χρειάζομαι να είναι "βαρύ" το καρότσι για να κρατάει τις σακούλες με τα ψώνια. όλα αυτά όμως γιατί δεν έχω βοήθεια , αναγκάζομαι πολύ συχνά να βγαίνω για ψώνια με τα παιδιά και μόνο με ένα τέτοιο καρότσι (το inglezina έχω) θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου. αν με ρωτάς αν θα μπορούσα να έχω το παιδί σε μάρσιππο, επειδή έκανα και πολύ babywearing θα σου έλεγα ναι, ασφαλώς, βολεύει πολύ, αλλά αν είναι να βγεις για ψώνια αρχίζει και γίνεται δύσκολο μετά να κουβαλάς και το μωρό και τα ψώνια. είναι ωραίο να έχεις κάπου να τα στηρίξεις! επίσης όταν είναι ακόμα πολύ μικρό και δεν κάθεται σε κανονική καρέκλα είναι βολικό να έχεις μαζί το καρότσι για να κάθεται το παιδί πχ αν πας σε μια καφετέρια. φυσικά όλα αυτά αναλόγως το παιδί, αλλά και το τι πιστεύεις ότι θα θέλεις να κάνεις μαζί με το παιδί. πχ αν έχεις στο μυαλό σου ότι για να ψωνίσεις θα αφήνεις το παιδί στο σπίτι με κάποιον ή ότι θα πηγαίνεις οπουδήποτε με το αυτοκίνητο , τότε αλλάζει το θέμα. επίσης εμένα με βόλεψε πάρα μα πάρα πολύ ένα καρότσι από το jumbo που είχα πάρει 20 ευρώ και ήταν ομπρέλα. πιάνει πολύ λίγο χώρο στο αυτοκίνητο και το έχω μονίμως, με βολεύει πολύ αν πάω πχ σε ένα εμπορικό κέντρο ή κάπου που χρειάζεται να περπατήσω και δεν είχα προβλέψει. άρα είμαι υπέρ και του 2ου καροτσιού τελικά, για περιορισμένη χρήση όμως.

με το καλό!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω το βαρύ καρότσι, ειδικά όταν πας για ψώνια ή θες να ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια. Είναι πολύ μεγάλο το βάρος, και το παιδί και τα συμπράγκαλά του (νερά και σχετικά) και τα ψώνια...

Εγώ πήγαινα λαΐκή με το παιδί στο μάρσιπο (και το καροτσάκι της λαϊκής). ΝΟμίζω ότι ήταν πολύπιο εύκολο από όταν πήγαινα με το καρότσι.

 

Το θέμα με το babywearing είναι ότι μπορείς να πας με το παιδί ακόμη και σε μέρη που δεν παέι το καρότσι, σε βουνά, σε παραλίες. Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο, κυρίως γιατί δεν έχεις να σπρώχνεις αυτό το τεράστιο βάρος (έχεις να κουβαλάς το παιδί, αλλά όταν είναι σε μάρσιπο αγκαλιάς είναι πραγματικά πολύ πολύ εύκολο).

 

βέβαια δε θα έλεγα όχι στο καρότσι (κυρίως για να κοιμάται κάπου έξω). Αλλά, πολλά λεφτά ρε παιδιά, για συστήματα και παρασυστήματα, πολλά λεφτά... Και σκέψου ότι είναι για κάποια χρόνια μόνο... Δεν ξέρω, εγώ δεν έδωσα πολλά λεφτά για καρότσι (που συνήθως τα ακριβά είναι και πιο βαριά), ένα μακλάρεν είχα, ελαφρύ, εύκολο, απλά πράγματα, μην κάνουμε δύσκολη τη ζωή μας

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο ακριβως όπως τα λέει η ekabn εκανα και εγω

Πήρα δυο διαφορετικά bugaboo πλήρωσα μια περιουςια το ενα παρα πολυ βαρύ το άλλο υπερβολικά ελαφρύ..ο μικρός έκλαιγε οταν ηταν μεςα και στα δυο Τα πούλησα και τα δυο και πήρα ενα maclaren xt ελαφρύ εύκολο να το πηγαίνεις παντού, ο μπεμπης το λάτρευε και τον κοιμίζει αμεςως

Οπότε απαραίτητο το καρότσι αλλα πρόσεχε τι θα πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω ότι δε θέλω να σου πω να μην πάρεις καρότσι, αλλά δες κι αυτό το βίντεο για το τί βλέπει το παιδί μέσα από το καρότσι, τί βλέπει μέσα από το μάρσιππο:

http://blog.babywearing.gr/2010/12/blog-post_18.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...