Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Η διαφορά είναι ότι οι μικροπολυκυστικές είναι πάρα πάρα πολλες μικρές κύστες ενώ στις πολυκυστικές είναι πάλι αρκετές αλλά σε μεγάλο μέγεθος. Συνήθως το άτομο που έχει μικροπολυκυστικές έχει έντονο πρόβλημα με την περίοδο και θέλει μια θεραπεία για να μεγαλώσει τουλάχιστον μια κύστη ώστε να έχει ωορρηξία, ενώ στις πολυκυστκές το μεγαλύτερο ποσοστό έχει κανονικά περίοδο (απλά έχει προβλήματα με ακμή κ.α.). Τουλάχιστον έτσι τα έχω καταλάβει. Τώρα άν λέω κάτι λάθος να με διορθώσει καμία.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι μικροπολυκυστικές είναι ίδιες με τις πολυκυστικές.Οσες έχουν απλά κύστεις στις ωοθήκες τους έχουν σχεδόν κανονική περίοδο και κανένα άλλο πρόβλημα.

Όσες δεν έχουν περίοδο,εχουν σπυράκια και ακμή, ανήκουν στο ΣΥΝΔΡΟΜΟ πολυκυστικώβ ωοθηκών που έχει να κάνει με πρόβλημα στις ορμόνες.

Link to comment
Share on other sites

Οι μικροπολυκυστικές είναι ίδιες με τις πολυκυστικές.Οσες έχουν απλά κύστεις στις ωοθήκες τους έχουν σχεδόν κανονική περίοδο και κανένα άλλο πρόβλημα.

Όσες δεν έχουν περίοδο,εχουν σπυράκια και ακμή, ανήκουν στο ΣΥΝΔΡΟΜΟ πολυκυστικώβ ωοθηκών που έχει να κάνει με πρόβλημα στις ορμόνες.

 

Εμένα ο γυναικολόγος μου είχε ξεκαθαρίσει την διαφορά μεταξύ μικροπολυκυστικές με πολυκυστικές και είμαι σίγουρη για αυτό, είναι εν μέρει το ίδιο πράγμα αλλά στις μικροπολυκιστικές είναι αρκετές μικρές μικρές κύστες. Αλλά με την περίοδο δεν είναι τίποτα στάνταρ. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ακμή μου αλλά δεν είχα και συχνά περίοδο. Και όσο μεγάλωνα τόσο μεγάλωνε και το χρονικό διάστημα μεταξύ περιόδου με περιόδου. Ξεκίνησα αντισυλληπτικά για να έχω κάθε μήνα. Το ίδιο είχε και μια γνωστή μου, και αυτή με μικροπολυκυστικές.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

Αντιμετοπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σας (πολυκυστικές ωοθήκες) και αρχίζω να απελπίζομαι.

Εχω ένα πακέτο με υπέρηχους ορμονολογικές εξετάσεις, καμπυλι ζακχάρου και φυσικά έστειλα και τον σύζυγο για σπερμοδιάγραμμα.

Ειμαι 30 ,παντρεμένει 3 χρόνια και περίδο τα τελευταία χρόνια έχω κάθε 1-2 φορές το χρόνο. Εχω αλλάξει πολλούς γυναικολογους, γενικά ετρεχα σε οποιον "ειδικό " ειχαν να μου συστήσουν... βαρέθηκα ο τελευτάιος που πήγα που συστησε Primolut Nor (για να μου ρθει περίοδος), την 3η μέρα της περιόδου clomiphen citrate και Cyclacur, μετά υπέρυχο για να δούμε τι αυγό κάναμε, στη συνέχεια Preglin, και Utrogestan.

Tην αγωγή την έκανα δύο φορές ιουλιο και αυγουστο χωρίς αποτέλεσμα. Ο γυναικολόγος εκτός οτι είναι μακριά μου έχει και τεράστια αναμονή εχω ραντεβού στης 8 και σε βλέπει στης 10, με φόρτωσε στα χάπια δεν μου απάντησε σε καμία ερώτηση μου το μόνο που είπε ήταν μην σε νοίαζει ολα θα πάνε καλά και ουτε λίγο ουτε πολύ μου είπε πως υπάρχει και η εξωσωματική.

στεφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκρημένα στο Ελενα (φτού και απο την αρχή) ή να δώσω αλλή μια ευκαιρία στο γυναικολόγο μου;

εσας τι αγωγή σας εχουν συστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

Αντιμετοπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σας (πολυκυστικές ωοθήκες) και αρχίζω να απελπίζομαι.

Εχω ένα πακέτο με υπέρηχους ορμονολογικές εξετάσεις, καμπυλι ζακχάρου και φυσικά έστειλα και τον σύζυγο για σπερμοδιάγραμμα.

Ειμαι 30 ,παντρεμένει 3 χρόνια και περίδο τα τελευταία χρόνια έχω κάθε 1-2 φορές το χρόνο. Εχω αλλάξει πολλούς γυναικολογους, γενικά ετρεχα σε οποιον "ειδικό " ειχαν να μου συστήσουν... βαρέθηκα ο τελευτάιος που πήγα που συστησε Primolut Nor (για να μου ρθει περίοδος), την 3η μέρα της περιόδου clomiphen citrate και Cyclacur, μετά υπέρυχο για να δούμε τι αυγό κάναμε, στη συνέχεια Preglin, και Utrogestan.

Tην αγωγή την έκανα δύο φορές ιουλιο και αυγουστο χωρίς αποτέλεσμα. Ο γυναικολόγος εκτός οτι είναι μακριά μου έχει και τεράστια αναμονή εχω ραντεβού στης 8 και σε βλέπει στης 10, με φόρτωσε στα χάπια δεν μου απάντησε σε καμία ερώτηση μου το μόνο που είπε ήταν μην σε νοίαζει ολα θα πάνε καλά και ουτε λίγο ουτε πολύ μου είπε πως υπάρχει και η εξωσωματική.

στεφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκρημένα στο Ελενα (φτού και απο την αρχή) ή να δώσω αλλή μια ευκαιρία στο γυναικολόγο μου;

εσας τι αγωγή σας εχουν συστήσει.

 

Γειά σου κοπελιά.

Στον αγώνα κατά των πολυκυστικών να ξέρεις ότι έχεις πολλούς συναγωνιστές. Και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Με ταλαιπωρούν πολλά χρόνια, με ακμή, τριχοφυία κλπ που όμως αν εξαιρέσεις το αισθητικό μέρος της φάσης δεν με ένοιαζε που τις είχα. Όταν όμως αποφάσισα να κάνω παιδί της βρήκα μπροστά μου για τα καλά!!! Ο οργανισμός μου δεν μεγαλώνει ωοθηλάκιο από μόνος του και χρειάζεται βοήθεια. Δοκίμασα τα χάπια που πήρες εσύ αλλά είχαν πρενέργειες στο ενδομήτριο μου και έμενε λεπτό. Έτσι το γύρισα στις ενέσεις. Λόγω των πολυκυστικών, κάθε μήνα οι ωοθήκες μου γεμίζουν με πολλά μικρά ωάρια και κάθε μήνα υπάρχει ο φόβος να μεγαλώσουν πολλά απο αυτά και να πάει ο μήνας μου χαμένος. Αν όλα πάνε καλά και μεγαλώσουν μόνο 2-3 απο αυτά τότε προχωρούμε την πρεγκνύλ και μετά στα ουτρογεστάν. Αυτό το μήνα κάναμε ένα βήμα πιο κάτω και κάναμε την πρώτη μας σπερματέγχυση και ελπίζω και την τελευταία. Νομίζω ότι η θεραπεία που ακολουθείς είναι στο σωστό δρόμο απλά ο κύκλος χρειάζεται στενή παρακολούθηση και πολλούς υπέρηχους που ελπίζω ο γιατρός σου να σου κάνει. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι απαραίτητο οτι οι πολυκυστικές συνοδεύονται απο ακμή και τέτοια. Εγω ανακάλυψα οτι έχω πολυκυστικές στα 16 μου. Παίρνω αντισυλλιπτικά σχεδόν απο τα 17 μου. Δεν είχα ποτέ σπυράκια απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν είχα σταθερό κύκλο.

Ο γιατρός μου, μου έχει πει οως όταν θα θέλω να κάνω παιδί, για αρχή θα σταματήσουμε τα χάπια και θα γεμίσουμε το χρόνο μας με προσπάθειες.... Τώρα αν δε βγει τίποτα... θα δούμε στη συνέχεια.

Πάντως ξερω κι εγώ κοπέλες που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα κι όμως έμειναν πολύ εύκολα έγκυος.

 

Ξέρει καμία αν ισχύει οτι μετά τη γέννα συνήθως φεύγουν οι πολυκυστικές??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο οτι οι πολυκυστικές συνοδεύονται απο ακμή και τέτοια. Εγω ανακάλυψα οτι έχω πολυκυστικές στα 16 μου. Παίρνω αντισυλλιπτικά σχεδόν απο τα 17 μου. Δεν είχα ποτέ σπυράκια απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν είχα σταθερό κύκλο.

Ο γιατρός μου, μου έχει πει οως όταν θα θέλω να κάνω παιδί, για αρχή θα σταματήσουμε τα χάπια και θα γεμίσουμε το χρόνο μας με προσπάθειες.... Τώρα αν δε βγει τίποτα... θα δούμε στη συνέχεια.

Πάντως ξερω κι εγώ κοπέλες που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα κι όμως έμειναν πολύ εύκολα έγκυος.

 

Ξέρει καμία αν ισχύει οτι μετά τη γέννα συνήθως φεύγουν οι πολυκυστικές??

 

Γειά σου manoulina

Σωστά όλα αυτά που λές. Μπορεί κάποια κοπέλα να έχει πολυκυστικές και να μην έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα. Τώρα αυτό που ρωτάς, αν φεύγουν μετά τη γέννα...ξέρω μόνο (και αυτό από τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν κατά καιρούς) ότι υπάρχουν πολλές πολλές πιθανότητες. Απο κεί και πέρα, υπάρχει και το θέμα την μοναδικότητας του κάθε οργανισμού. Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι θα είμαστε στο τυχερό κομμάτι. Και να μην φύγουν όμως, εγώ λέω ότι φτάνει να κάνω ένα παιδάκι και ας το κουβαλάω το πρόβλημα μια ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμία αν ισχύει οτι μετά τη γέννα συνήθως φεύγουν οι πολυκυστικές??

 

Πολύ ισχυρίζονται ότι μετά φεύγουν αλλά τώρα τελευταία ακούω ότι δεν ισχύει 100% αυτό. Συμβαίνει αλλά όχι ότι είναι και δεδομένο.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα.Αυτό που έχω καταλάβει από κάτι λίγα που έχω διαβάσει ειναι οτι στην ουσία δεν φεύγουν οι πολυκιστικες μετά την πρώτη γέννα αλλά μειώνονται τα ορμονικά προβλήματα που δημιουργούν.Ετσι σταθεροποιειται ο κύκλος,μειώνονται ή και εξαφανίζονται τα συμπτώματα και καθώς και οι δυσκολία στη σύλληψη.Συγκεκριμένα ειχα διαβάσει κάπου οτι μια γυναίκα με πολυκιστικές η οποία χρειάζεται να κάνει θεραπεια προκειμένου να μείνει για πρωτη φορά έγκυος είναι πολύ πιθανό στις επόμενες εγκυμοσύνες να καταφέρει να μείνει έγκυος χωρίς να χρειαστεί καμία θεραπεία.Μπορεί και να κάνω λάθος αλλα αυτό έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι ισχυρίζονται ότι μετά την εγκυμοσύνη το πρόβλημα λύνεται αλλά και εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις που αυτό δεν έγινε. Πάντως ούτε εγώ είχα συμπτώματα ακμής ή τριχοφυίας (παρά τα ανεβασμένα νούμερα τεστοστερόνης). Το μόνο θέμα που είχα ήταν με την περίοδο.

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο τριτος μηνας κλομιφαινης ανταποκριθηκε τελεια,13η ημέρα ειχα ένα ωάριο,δυστυχώς δεν κάνω πολλά με κλομιφαινη 20,5mm,το ενδομητριο ειτε με κλομιφαινη ειτε οχι ειναι πάντα ικανοποιητικό μου ειπε ο γιατρός να κάνω πρεγκνιλ.Εκανα την επομένη το πρωι στις 9.Με τον αντρα μου ειχα όλο κι ολο δυο επαφές,και αυτό γιατί έχουν σπάσει τα νευρα του να βρισκομαστε υποχρεωτικά,μην χάσουμε την ωορηξια.Ενώ όταν δεν βρίσκομαι στις γόνιμες περνάμε τοσο καλά.Ο γιατρός μου, μου προτεινε πιστη και αισιοδοξία,αλλιως τον Δεκεμβριο μετα από δικη μου πιεση θα κάνω σαλπιγγογραφία,ετσι για να μου φυγει κι αυτό.Εκεινος δεν συμφωνει και τοσο γιατί έμεινα πολύ ευκολα εγκυος,αλλά πέρασαν 15 μήνες και δεν ξαναέμεινα.Την ημερα που είναι να μου ρθει περίοδος εχουμε και επέτειο γάμου,θα ήθελα πολύ να του ανακοινωσω ευχάριστα νεα.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ο τριτος μηνας κλομιφαινης ανταποκριθηκε τελεια,13η ημέρα ειχα ένα ωάριο,δυστυχώς δεν κάνω πολλά με κλομιφαινη 20,5mm,το ενδομητριο ειτε με κλομιφαινη ειτε οχι ειναι πάντα ικανοποιητικό μου ειπε ο γιατρός να κάνω πρεγκνιλ.Εκανα την επομένη το πρωι στις 9.Με τον αντρα μου ειχα όλο κι ολο δυο επαφές,και αυτό γιατί έχουν σπάσει τα νευρα του να βρισκομαστε υποχρεωτικά,μην χάσουμε την ωορηξια.Ενώ όταν δεν βρίσκομαι στις γόνιμες περνάμε τοσο καλά.Ο γιατρός μου, μου προτεινε πιστη και αισιοδοξία,αλλιως τον Δεκεμβριο μετα από δικη μου πιεση θα κάνω σαλπιγγογραφία,ετσι για να μου φυγει κι αυτό.Εκεινος δεν συμφωνει και τοσο γιατί έμεινα πολύ ευκολα εγκυος,αλλά πέρασαν 15 μήνες και δεν ξαναέμεινα.Την ημερα που είναι να μου ρθει περίοδος εχουμε και επέτειο γάμου,θα ήθελα πολύ να του ανακοινωσω ευχάριστα νεα.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ σου το εύχομαι ολόψυχα! Όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα να μας ανακοινώσεις τα ευχαριστα!!

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να ανοιξουμε ενα θεμα και να προτεινουμε γιατρους που να ειναι ειδικευμενοι στις πολυκυστικες ώστε μερικες κοπελες που ψαχνουν γιατρο (σαν κ μενα)να παρουν μια ιδεα κ γνωμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να μαι και πάλι εδώ....Μετα από πρεγνυλ σε πόσες μέρες μας ερχεται περιοδος?Σημερα είναι η 16η μερα.Περίμενα στις 7-8 Δεκεμβρίου και εχουμε 10.Δεν κανω τεστ και χοριακή γιατί φοβάμαι την απογοητευση.Απλά κάτι κακό θα συμβαίνει 15 μηνες δεν εμεινα εγκυος τωρα θα μεινω?Η τελευταια κουβεντα του γιατρου μου ηταν πως οτι και αν γινει εχω δεν εχω επαφες το ωαριο ηταν 20,5mm στις 23/11 και θα σπαγε σιγουρα,στις 24/11 στις 9 το πρωι εκανα πρεγνυλ,εκανα ωορηξια γιατι ειχα πολλά πονάκια και πολλά υγρα.Μου εχει καρφωθει εδω και μηνες και το θεμα ειναι οτι το εχω πιστεψει και κλαιω οτι εκλεισαν οι σαλπιγγες μου μετα την απόξεση.Φοβαμαι να κανω σαλπιγγογραφια για μην επιβεβαιωθεί.Ο γιατρος μου λεει αποκλειεται να συνεβη αυτό.Απορω πως εμεινα εγκυος στον 3ο μηνα τοσο ευκολα?

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Εγώ είχα πολυκυστικές ωοθήκες και πολύ άστατο κύκλο. Η μια ωοθήκη μου ήταν το πολύ 35 ημερών, ενώ η άλλη μπορεί να ξεπερνούσε τις 60 ημέρες. Αντισυλλυπτικά πήρα για 1 χρόνο μόνο και τα διέκοψα, γιατί μου ανοίγαν την όρεξη και πάχαινα. Κάθε έξι μήνες παρακολουθούσα τις πολυκυστικές ωοθήκες, για να βλέπω μήπως αυξανόταν το πρόβλημα. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι θα δυσκολευτώ πολύ να μείνω έγκυος. Παρ΄ όλα αυτά έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί, με την πρώτη ελεύθερη επαφή που είχα με τον άντρα μου χωρίς να ξέρω ποιες ήταν οι γόνιμες μέρες μου. Πιστεύω ότι είναι όλα στο μυαλό μας τελικά! Ούτε το ελεύθερο σεξ δεν ευχαριστηθήκαμε.

Μετά την εγκυμοσύνη οι πολυκυστικές εξαφανήστηκαν.

Τώρα έχουμε βάλει μπροστά για το δεύτερο και παρ΄όλο που κατάλαβα 2 μήνες την ωορρηξία μου, δεν έμεινα έγκυος, τους δυο αυτούς μήνες. Μάλλον, επειδή το σκέπτομαι πολύ περισσότερο. Θα προσπαθήσω να μην το σκέπτομαι. Είναι νωρίς άλλωστε ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 35 μέρες κύκλος είναι καλός απ'οτι λένε.

Εγω χωρις χάπια έχω κάθε 2 μήνες,οπότε φαντάζομαι χαλάει και η ποιότητα ωορρηξίας,αν αυτή γίνεται.Ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι παιδι θα κάνω οπωσδήποτε κι ότι υπαρχουν χαπια ωορρηξιας που τα χρησιμοποιουν καιρο κ ειναι αποτελεσματικα

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΟΡΧΙΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΑΒΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΑ Τ4 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΑΝ ΓΙΟ 2 ΕΤΩΝ!!!!!

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ. ΔΕΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΙ. ΩΣΤΟΣΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γεια σας!ονομαζομαι Στελλα και ειμαι 26 χρονων,ανακαλυψα οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες σε ηλικια 17 χρονων,παντα ειχα καποια παραπανω κιλακια;) αρχισα να εμφανιζω εντονη τριχοφυια και φυσικα δεν ειχα ποτε σταθερο κυκλο.Πηγα λοιπον σε μια ενδοκρινολογο και αρχισα να περνω αντισυλλυπτικα μεχρι και πριν απο 1,5 χρονο που τα σταματησα γιατι παντρευτηκα και θελαμε να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωρακι.Ηξερα οτι μπορει να ηταν λιγο δυσκολο λογο του προβληματος αλλα δεν εχασα το κουραγιο μου ουτε για μια στιγμη.Περνουσαν οι μηνες και αυτη η ακατανομαστη εκει καθε μηνα εδινε το παρον της...Περιση το καλοκαιρι πηγα να κανω τεστ παπ το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε να μην φοβαμαι, εφοσον εχω καθε μηνα περιοδο χωρις την χρηση αντισυλλυπτικον ειναι καλο σημαδι το μονο που θα μας δυσκολευε ηταν που δεν μπορουσαμε να υπολογισουμε της γονιμες μερες και μου εδωσε μια συμβουλη''αν δεν μπορειτε να ερχεστε σε επαφη καθε μερα τοτε μερα παρα μερα και θα δεις''.Αυτο καναμε και μεις λοιπον και σε λιγοτερο απο 2 μηνες θα κραταμε στην αγκαλια μας το αγορακι μας:-P περιττο να σας πω οτι οταν ανακοινωσα στον αντρα μου οτι ειμαι εγκυος αρχισε ο καλος μου να κλαιει τι αλλο μπορει να θελει μια γυναικα απο ενα παιδακι και εναν καλο αντρουλη;Κουραγιο κοριτσακια μου και πολλες προσπαθειες σε ολες:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε ηλικια 20 χρονων μου ειπε ο γιατροσ οτι εχω πολυκιστηκες και να αρχισω να παιρνω χαπια.πηγα και σε δευτερο γιατρο εκανα και ορμονολογικες εξετασεισ βγηκαν καλεσ και περιοδο εχω σταθερη 28 μερεσ κυκλοσ και μου ειπε ο γιατροσ οτι αφου εχω περιοδο δεν χρειαζεται να παρω χαπια.το μονο που ειχα σαν συμπτωμα ας πουμε λιγη παραπανω τριχοφυια(ειμαι μελαχρινη και ποντια βλεπεισ).αυτα γινανε το 2003 και το 2007 οταν ημουν 25 χρ.μετα απο 1 χρονο προσπαθειων με τον αντρα μου εμεινα εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Εγώ είχα πολυκυστικές ωοθήκες και πολύ άστατο κύκλο. Η μια ωοθήκη μου ήταν το πολύ 35 ημερών, ενώ η άλλη μπορεί να ξεπερνούσε τις 60 ημέρες. Αντισυλλυπτικά πήρα για 1 χρόνο μόνο και τα διέκοψα, γιατί μου ανοίγαν την όρεξη και πάχαινα. Κάθε έξι μήνες παρακολουθούσα τις πολυκυστικές ωοθήκες, για να βλέπω μήπως αυξανόταν το πρόβλημα. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι θα δυσκολευτώ πολύ να μείνω έγκυος. Παρ΄ όλα αυτά έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί, με την πρώτη ελεύθερη επαφή που είχα με τον άντρα μου χωρίς να ξέρω ποιες ήταν οι γόνιμες μέρες μου. Πιστεύω ότι είναι όλα στο μυαλό μας τελικά! Ούτε το ελεύθερο σεξ δεν ευχαριστηθήκαμε.

Μετά την εγκυμοσύνη οι πολυκυστικές εξαφανήστηκαν.

Τώρα έχουμε βάλει μπροστά για το δεύτερο και παρ΄όλο που κατάλαβα 2 μήνες την ωορρηξία μου, δεν έμεινα έγκυος, τους δυο αυτούς μήνες. Μάλλον, επειδή το σκέπτομαι πολύ περισσότερο. Θα προσπαθήσω να μην το σκέπτομαι. Είναι νωρίς άλλωστε ακόμα!

 

Τελικά τα καταφέραμε πάλι! Είμαι εγκυούλα 7,5 εβδομάδων. Τέλη Γενάρη έγινε η σύλληψη! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες και χωρίς άγχος, αν θέλετε να έχετε καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια πόσ χαίρομαι που τα καταφέρνετε μια χαρά και μένετε έγκυες. γώ παίρνω 10 χρόνια αντισυλλιπτικά. Ανακάλυψα στα 17 μου οτι έχω πολυκιστικές. Οταν τα κόβω πρήζομαι πάρα πολύ και δεν έχω περίοδο. Εχω πάρει μεν αρκετά κιλά αυτά τα 10 χρόνια. Για την ακρίβεια ήμουν 65 κιλά και τώρα είμαι 112. Δράμα η κατάσταση. Αποφάσισα να χάσω όσα κιλά μπορώ γιατί με τα χάπια δεν είναι εύκολο να τα χάσω. Θα κάνω την προσπάθεια μου όμως και θα δω πως να κόψω τα χάπια έτσι ώστε απο Σεπτέμβρη να βάλουμε μπρος τις προσπάθειες για μωρό. Ξέρω οτι δε θα ειναι εύκολο, και χωρίς να έχω περίοδο αλλά θα δω τι θα κάνω.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια και εμενα μου ειπε ο γιατρος μου πριν 2 μηνες μαλιστα ,οτι εχω αυτο το χαζο συδρομο . η περιοδος μου αργουσε πιο πολυ απ'οτι συνηθως και πονουσα και πιο πολυ...εκανα ενα σωρο εξετασεις....ετρεχα απο δω ετρεχα απο κει και στο τελος ξερετε τι μου ειπε ο γιατρος..... το εχεις απο τοτε που γεννηθηκες,πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο...απλα να προσεχεις την διατροφη σου...!!! βλεπω που γραφετε ολες για φαρμακα...για εξετασεις...και αρχιζω και αναρωτιεμαι....μηπως ειναι βλακας ο γιατρος??πρεπει να σας πω οτι εχω ενα κοριτσακι 3 ετων...εκανα 6 μηνες να μεινω εγκυος...χωρις καμια βοηθεια...ουτε φαρμακα,ουτε τιποτα......ειχα και τοτε προβληματα με την περιοδο μου ...κυκλο απο 28 εως 35 ημερων!!!αλλα η γιατρος που ειχα τοτε δεν μου ειχε βρει τιποτα... και κατι αλλο να ρωτησω..σας ετυχε οταν περιμενετε περιοδο να εχετε τσιμπιματα βαθεια στην μητρα?εχω τρελαθει 2 μερες τωρα...


tN0t.jpgGgOgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...