Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Filkon καλημέρα! Η island έχει απόλυτο δίκιο, από την στιγμή που έχεις κανονικό κύκλο δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντιδράσεις στις πολυκυστικές. Εγώ για παράδειγμα (που έπαιρνα και gynofen), από τον Απρίλιο που τα σταμάτησα δεν είχα καθόλου περίοδο. Εχτές πήγα και στο γιατρό μου με τις εξετάσεις που μου είχε δώσει και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο γιατί κάτι εντόπισε σε ότι αφορά την ινσουλίνη και τα επινεφρίδια. Πρέπει να κάνω θεραπεία και δίαιτα. Την πήρα πάλι την στεναχώρια μου!!!! Έμπηξα και τα κλάμματα μόλις έφυγα και ηρέμησα. Προς το παρόν η υπόθεση εγκυμοσύνη αρχίζει και φαίνεται πολύ μακρινή! ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ

 

Xouanita μου σ'ευχαριστώ κι εσένα που με καθησύχασες και πραγματικά λυπάμαι για την φάση που περνάς... Ούτε εσύ όμως δεν πρέπει να απογοητεύεσαι γιατί όπως βλέπουμε στο forum η υπόθεση εγκυμοσύνη δεν είναι και τόσο δύσκολη. Άλλες κοπέλες έμειναν ακόμα κι αν τους το είχε ξεγράψει ο γιατρός τους! Θετική σκέψη λοιπόν και όλα θα πάνε καλά! Περιμένουμε να ακούσουμε το χαρμόσυνο :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πραγματικά με καθησύχασες τώρα! Βέβαια εγώ τα αντισυλληπτικά δεν τα έπαιρνα για αντισύλληψη αλλά καθάρα και μόνο σαν ορμόνες κυρίως για το πρόβλημα της ακμής και για κανέναν άλλο λόγο. Φαντάσου ότι τα έπαιρνα από τα 21 μου μέχρι τα 26 και υπήρχαν αρκετά διαστήματα που δεν είχα καν σχέση. Δηλαδή λες να συνεχήσω κανονικά με επισκέψεις στον γυναικολόγο και να μην πάω καν σε ενδοκρινολόγο?

 

Καλημέρα κουκλίτσα μου. Όπως σου είχα γράψει ο γιατρός είπε ότι από τι στιγμή που ο κύκλος δεν ξεπερνά τις 40 μέρες δεν χρειάζονται αντισυλληπτικά. Αφού κι εσύ δεν έχεις προβλημα στο κύκλο θα έλεγα να πας και σε ένα άλλο γιατρό και να δεις τι θα σου πει κι αυτός. Απ'ότι ξέρω τα αντισυλληπτικά είναι για να ρυθμιστεί ο κύκλος. Αν είναι οκ τότε γιατί να τα παίρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!Ειμαι και εγω στο κλαμπ των πολυκυστικων οωθηκων!Μαλιστα μια γιατρος μου ειχε πει χαρακτηριστικα "οι οωθηκες σου ειναι σαν ελβετικο τυρι"εννοωντας οτι τοσες πολλες ειναι οι κυστες!!!Με φρικαρε αμεσως αλλαξα γιατρο,ποτε δεν πηρα χαπια,ειχα κυκλο 30 -32 ημερων και οταν αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι μεσα σε ενα μηνα εμεινα εγκυος.Περσι για παραδειγμα τον ιουνιο ειχα περιοδο,τον ιουλιο δεν ειχα καθολου και μου ηρθε ξανα τον αυγουστο οπου ηταν και η τελευταια!Τωρα εχω αγκαλια τον μικρο μου!Μην ανγχωνεσαι καθολου,βλεποντας και κανοντας,δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου και ολα θα γινουν!!!

 

 

Bq1gp3.png

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω την αποψη μου για το θεμα για να μην αγχωνεστε.

 

ανακαλυψα οτι εχω πολυκυστικες 17 χρονων γιατι ειχα πολυ ατσαλα περιοδο δεν πηρα ποτε αντισυλλιπτικα ποτε ομως και στα 28 μου με περιοδο καθε 1 μιση με 2 μηνες μενω εγκυος στον γιο μου, μετα την γεννα για ενα χρονο φτιαχνει η περιδος και ειχα καθε 35 μερες, τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο και ειχα περιοδο τον τελευταιο χρονο καθε 3 ΜΗΝΕΣ, αν δειτε το ημερολογιο μου θα γελασετε 3 φορες αδιαθετησα ολες και ολες και ομως εμεινα εγκυος, και το τονιζω δεν πηρα ποτε χαπια και μια εξετασει που ειχαμε κανει με τον συζηγο μου πριν μεινω εγκυος στον γιο μας εδειχνε οτι το σπερμα του ειναι μετριο, να ομως που παω για το δευτερο ....

το μυστικο ειναι οχι αγχος να μην το σκεφτεστε καθολου εγω ετσι εμεινα εηκυος οταν σταματησα να οτ σκεφτομαι ελεγα αντε να αδιαθετησω να παμε για σπερματεχυνση και τσουπ νατο..

 

μονο οταν ειμαστε ηρεμες συμβαινουν , οποτε χαμογελαστε κοριτσια και ευχομαι και στις κοιλιτσες σας γρηγορα να μεγαλωσει ενα μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου filkon μου. Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί!

Αυτό που με έκανε να θέλω να σου απαντήσω είναι που έγραψες "Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση"

Έχω κι εγώ πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν 30-34 μέρες και μια φορά είχε φτάσει 38 ημέρες. Όταν το ανακάλυψα ο γιατρός με ρώτησε για το κύκλο μου και η απάντηση του στα ανισυλληπτικά ξέρεις ποιά ήταν?

"Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντισυληπτικά από τη στιγμή που ο κύκλος σου δεν ξεπερνά τις 40 μέρες!"

Έκανα απλά έναν ορμονικό έλεγχο και όλα ήταν μια χαρά.

Και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σύλληψης.

Κι όπως βλέπεις είχε δίκιο :P

Μέσα σε 3 μήνες από τη στιγμή που αρχίσαμε ελεύθερα έμεινα έγκυος!

 

A! Ξέχασα καλέ να σου ευχηθώ!! Με το καλό να κάνεις ένα υγιέστατο μωράκι και όλα να πάνε καλά!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

geia sas...eimai h nasia kainoyria edw.exw polykystikes wo8hkes.pote dne eixa sta8ero kyklo mono meantissyliptika.ta stamathsa ton aygousto.h teleytaia m periodos htan sths 6 septembrioy.prin apo 12 meres ekana test alla bghke arnhtiko.ksanaekana allo ena prin liges

meres alla pali arnhtiko.den kserw an prepei na anhsyxw giati o filos m den teleiwse mesa moy.oyte exw symptwmata egymosynhs...epanapayomai epeidh gnwrizw oti exw polykystikes wo8hkes...eimai 23 kai den 8elw akomh paidaki

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΕΣ ΚΥΣΤΕΣ.ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ" ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ.ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ.ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟ "ΑΤΥΧΗΜΑ!!!"ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΥΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ, ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ!!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΘΥΣΑΥΡΟ ΜΟΥ!!!ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΟΩΘΗΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΩΑΡΙΑ.ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΜΩΣ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΩΘΗΛΑΚΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΥΣΤΗ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΜΩΡΟ Ν2".ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΙΝΕ ΚΥΣΤΗ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΝΝΙΑ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΚΑΤΗ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΣ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΜΕΤΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ!!!ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΛΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ!!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΛΕ ΚΟΥΚΚΙΔΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!ΗΡΕΜΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ 100% ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα !μην σας αγχωνουν οι πολυκιστικες δεν ειναι προβλημα και εγω με πολυκυστικες ειμαι και στους τρεις μηνες προσπαθειας εμεινα εγκυος και τωρα εχω μια κορουλα 1 μηνου θα συμφωνισω οτι το μονο προβλημα ειναι το αγχος.Ο γιατρος μου εμενα μου ειχε πει να μην μετραω και να τα αφησω αυτα και να ερχομαι σε επαφη για εμενα και οχι για το ποτε θα κανω παιδι και αυτο εκανα αυτο συμβουλευω και εσας ! καλη επιτυχια χωρις αγχος !!!!!!

an1cF220g411210MjUwbHp8MzE3NTU2MGRhfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3UgZWluYWk.gifan1cJNk0g410000Nzc3MTE3ZHwxNjA2NDIyZGF8dG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWkg.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια άλλο οι πολυκυστικές ωοθήκες και άλλο το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Πολλες αναφέρεται τις απλές πολυκυστικές οι οποίες δεν ειναι προβλημα αφου η πειροδος έρχεται κανονικα.Οσες δεν εχουμε περίοδο ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΛΕς ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ αλλά σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.Κι αυτο το συνδρομο ειναι μανικι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ απο εικοσι χρόνων έχω θεμα με τις πολυκυστικες και στην αρχή μια γιατρος με είχε φοβήσει ότι θα μεινω εγκυοςόταν θελησω μονο μετα απο θεραπεια και επειδη καποιες κυστες είχαν παραμεγαλωσει είπε οτι θα χρειαζόταν και εγχειρηση.

Μετα μου είπε να δοκιμασω αντισυλλιπτικα για καποιους μηνες μηπως και επιδρασουν θετικα στις κυστες πραγμα που έγινε και όχι μονο αυτο.έχοντας εγώ στο μυαλο μου ότι εγκυος χωρις θεραπεια γιοκ ,σταματησα και να πολυπροσεχω- με αποτελεσμα σε δυο μηνες να δω απρογραμματιστα αλλα πολυ επιθυμητα ευτυχώς 2 γραμμουλες! μετα απο 5 χρονια που θελησα δευτερο δε μπορουσα να συλλαβω ,ξαναβαλαμε 3 μηνες χαπια και δυο μηνες μετα τη διακοπη όλα μια χαρα! ε στο τριτο έιχα παρει το κολαι και φτασανε 2 κουτια χαπια μονο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΘΕ 26-27 ΜΕΡΕΣ.

ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕ Η ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΑΠΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ.

ΕΔΩ ΚΑΙ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ (ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ), ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΑΝΩ ΒΑΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΤΛ.

(ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΗΜΟΥΝ 120 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΕΡΙΣΙ -ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΕΔΩ)

ΤΩΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ? ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΤΥΧΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ? ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ .

ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΗΙ

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εδώ! Τι κάνετε ομοιοπαθούσες με πολυκυστικές;;;; Εγώ έχω ξεκινήσει την θεραπέια του ενδοκρινολόγου εδώ και ένα μήνα, αλλά προς το παρόν περίοδο δεν έχω. Στην αρχή μόνο κάτι πήγε να γίνει αλλά τίποτα. Τα έχω πάρει στο κρανίο. Δεν φτάνει που χαπακώνομαι καθημερινώς να μην έχει βελτιωθεί και λίγο η κατάσταση; :-(:-(

Για να πω την μαύρη μου αλήθεια σε ότι αφορά το βάρος μου δεν έχω καταφέρει τίποτα απολύτως (10% του βάρους μου πρέπει να χάσω)!!!!!

Τα νεύρα μου με την ακατανόμαστη!!:twisted::twisted:

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κοριτσια αλλα παντως εγω εχω δυο πολυ καλες φιλες με μεγαλο προβλημα πολυκυστικων και η μια εχει 3 παιδια και η αλλη 2. αυτες ποτε δεν ασχοληθηκαν ουτε και σκεφτηκαν ποτε οτι δεν μπορουν να κανουν παιδι! εμειναν λοιπον ολες τις φορες μεσα σε 2-3 μηνες εγκυες!!!! νομιζω αυτο ειναι το μυστικο! μην το σκεφτεστε θα κανετε παιδακι.ολες θα κανετε,θα δειτε....μην αγχωνεστε απλα αυτο.μαλλον οπως λετε ολες ειναι αδυνατο να μην το σκεφτεστε αλλα αφου αυτος ειναι ο τροπος για την αποκτηση του πολυποθητου μωρου ΠΡΕΠΕΙ να το κανετε. καλη επιτυχια σε ολες και ειμαι σιγουρη οτι μια μια με τη σειρα θα μας ανακοινωνει τα ευχαριστα................φιλια!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vivikk, μήπως θα μπορούσες να μου πείς ποια χάπια έπερνες? Εχω και εγω πρόβλημα με πολυκυστικές ,έχω πάρει πολές φορές χάπια στο παρελθόν για να ξεκουραστούν οι ωοθήκες και μου έλεγε τότε ο γιατρός οτι θα πρέπει να ξανα πάρω χάπια όταν θα θέλω να κάνω παιδί συγκεκριμένα ginofen, αλλά εγώ εδώ και κάποιους μήνες προσπαθώ μόνη μου για παιδάκι και φυσικά δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με μικροπολυκιστκές. Άλλαξα πολούς γιατρούς για να μου φτιάξουν την περιοδό μου. Φανταστείτε έπαιρνα ορμόνες (δεν τις θυμάμαι) και μου ερχόταν μόνο για 1 μέρα περίοδος, και τα κιλά αναίβεναν (πάντα ήμουν αδύνατη). Τελικά στον τελευταίο μου γυναικολό μου άλλαξε της ορμόνες και σε συνδασμό με κάτι άλλες που μου δημιουργούσε ωορρηξία κατάφερα μέσα σε 4 μήνες (το πολύ) να μείνω έγκυος. Αν θυμάμαι σωστά ήταν Utragestan για να μου έρθει περίοδος (την πρώτη φορά) και μετά Serpafar από την 2η μέχρι τν 6η μέρα περιόδου μου. Για μένα είχε αποτέλεσμα. Άρχισε να φτιάχνει η περιοδός μου και να έρχεται από μόνη της και τελικά έμεινα έγκυος. Αν βρεθει ο σωστός συνδυασμός και δεν υπάρχει αγχος η πολυκυστικές δεν είναι εμπόδιο για μια εγκυμοσύνη!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Κι εγω στο κλαμπ...με πολυκιστικες σε ελαφρα μορφη.Ανεκαθεν ειχα καθε μηνα περιοδο.Ωστοσο στα 20 ξεκινησα αντισυλλιπτικα οχι για να ρυθμιστει ο κυκλος μου αλλα γιατι ειχα αφορητους πονους.Εφτανα μεχρι και να λυποθυμαω απο τον πονο και φυσικα δεν τολμουσα αυτες τις μερες να βγω απο το σπιτι.Ο γιατρος μου ειχε πει...παρτα θα σου κανουν πολυ καλο...και οντος με εσωσαν.Τα πηρα για 3 χρονια και μετα τα σταματησα αν και ο γιατρος μου διαφωνουσε.Πανε 5 χρονια που τα εχω σταματησει.Οι πονοι εχουν επανελθει αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο και πλεον ο κυκλος μου εχει ρυθμιστει απολυτα (30 μερες).Ο γιατρος μου ανεκαθεν με καθησυχαζε οτι ναι μεν εχω πολυκιστικες αλλα εφοσον υπαρχει ωορυξια δεν προκειται να εχουμε προβλημα....ελπιζω να εχει δικιο...θα δειξει.βεβαια υπαρχουν φορες που δεν εχω καθολου συμπτωματα ωορυξιας και υποθετω οτι δεν κανω και καθε μηνα ωορυξια.Απόσο εχω καταλαβει γινεται ενω εχεις κανονικαπεριοδο να μην εχει προηγηθει ωορυξια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερ κοριτσια ειμαι και γω καινουρια στο φορουμ και ομοιοπαθουσα στις πολυκυστικες!εμεις προσπαθουμε δυο μηνες περιπου με τον αντρουλη μου συμβουλευομενοι τον γιατρο ειπε να κανουμε πολυ σεξ χωρις αγχος (οσο μπορουμε βεβαια) και για εξετασεις θα δουμε μετα το εξαμηνο(λογο πολυκυστικων ειναι πολυς ενας χρονος που λενε συνηθως)!ξεχασα να σας πω οτι η περιοδος μου ειναι ενα πολυ περιεργο πραγμα δηλαδη μπορει να εχω καθε μηνα μπορει να κανω και δυο μηνες!κοριτσια νομιζω οτι ο γιατρος προσπαθει να με καθησυχασει αλλα εγω φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να μεινω εγκυος!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερ κοριτσια ειμαι και γω καινουρια στο φορουμ και ομοιοπαθουσα στις πολυκυστικες!εμεις προσπαθουμε δυο μηνες περιπου με τον αντρουλη μου συμβουλευομενοι τον γιατρο ειπε να κανουμε πολυ σεξ χωρις αγχος (οσο μπορουμε βεβαια) και για εξετασεις θα δουμε μετα το εξαμηνο(λογο πολυκυστικων ειναι πολυς ενας χρονος που λενε συνηθως)!ξεχασα να σας πω οτι η περιοδος μου ειναι ενα πολυ περιεργο πραγμα δηλαδη μπορει να εχω καθε μηνα μπορει να κανω και δυο μηνες!κοριτσια νομιζω οτι ο γιατρος προσπαθει να με καθησυχασει αλλα εγω φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να μεινω εγκυος!

 

 

Καλως ηρθες στο forum! Μην το σκέφτεσαι έτσι γιατί θα σε πάρει από κάτω. Μονο θετικές σκέψεις και σιγουριά. Θα δείς που όταν χαλαρώσεις και δεν είναι συνέχεια στο μυαλό σου θα μείνεις αμέσως. Για αυτό ΧΑΛΑΡΑ και απόλαυσέ το γιατί μετα θα... αργήσεις αρκετά :lol::lol:! Άντε με το καλό, να έχεις ένα θετικό αποτέλεσμα γρήγορα.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο εμενα!

Εγω τωρα στα 32,μετα απο μικροανωμαλια στον κυκλο και υπερηχο ανακαλυψαμε μικροπολυκυστικες στη μια ωοθηκη και πολυκυστικες στην αλλη. Ο γιατρος μου ειπε οτι το "δωρο" των παιδιων μου θα ειναι να εξαφανιστουν οι πολυκυστικες οταν γεννησω. Δεν μου εδωσε φαρμακα κ τετοια. Τωρα που θα παω να μου γραψει τον προγεννητικο θα τον ρωτησω περαιτερω διοτι μειωθηκε η ροη κ η διαρκεια της περιοδου:(

Ιδωμεν...:?

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο εμενα!

Εγω τωρα στα 32,μετα απο μικροανωμαλια στον κυκλο και υπερηχο ανακαλυψαμε μικροπολυκυστικες στη μια ωοθηκη και πολυκυστικες στην αλλη. Ο γιατρος μου ειπε οτι το "δωρο" των παιδιων μου θα ειναι να εξαφανιστουν οι πολυκυστικες οταν γεννησω. Δεν μου εδωσε φαρμακα κ τετοια. Τωρα που θα παω να μου γραψει τον προγεννητικο θα τον ρωτησω περαιτερω διοτι μειωθηκε η ροη κ η διαρκεια της περιοδου:(

Ιδωμεν...:?

Καλημερα και απο μενα...κι εγω τωρα στα 30 που αποφασισαμε για παιδακι,ο κυκλος μου εχει γινει αστα να πανε,κυμαινεται στις 30-35 μερες,ενω η ροη του αιματος εχει μειωθει αρκετα και η χρονικη διαρκεια επισης!!!...βεβαια ο γιατρος δεν εδειξε να ανησυχει,αλλα δεν μπορω να πω το ιδιο και για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα παει στο γιατρο μου και του ειπα θελω να ξεκινησω νωρις προσπαθειες για παιδι λογω πολυκυστικων,μου ειπε οτι πλεον οι μισες γυναικες και παραπανω εχουν.Να σημειωσω οτι ειχα 35 μερες κυκλο αλλα δεν ξερω αν ειχα καθε μηνα ωορηξια.Με παρακλουθουσε για ενα 3μηνο περιπου εντατικα.Εβλεπε τα ωοθυλακια τα μετρουσε κλπ.Καποια στιγμη μου ειπε.2 μερες οτι κανεις αλλιως παμε τον αλλο μηνα παλι.Η επισκεψη που καναμε τον επομενο μηνα,ηταν για να επιβεβαιωσουμε την εγκυμοσυνη.Και μετα απο αυτο ηρθε και το δευτερο χωρις κανενα απολυτως προβλημα απο μονο του και σχεδον αμεσως μετα το πρωτο.Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες και να μην αγχωνεστε.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

floram σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!θελω να σου πω απλα οτι επειδη αυτο το παιδι το λαχταραμε παρα πολυ και οι δυο ειμαι τις αποψεις οτι καλυτερα να κανεις τις εξετασεις για να ξερεις που βαδιζεις!οσο μποω το αποβαλω και προσπαθω να μην το σκεφτομαι ευχομαι να ερθει γρηγορα!παντως εδω στο φορουμ με αυτα που διαβαζω μου δινεται πολυ κουραγιο βεβαια δεν προσπαθουμε και τοσο πολυ καιρο μονο δυο μηνες οποτε λιγο αδικαιολογητα γκρινιαζω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...