Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ειναι αυτο; Εχω φρικαρει!


Recommended Posts

Κορίτσια ξερει καμμια για αυτο http://www.nhs.uk/chq/Pages/1108.aspx?CategoryID=54&SubCategoryID=137

Εδώ λενε οτι έχουν αυξηθεί τα περιστατικά ενδομητριών θανάτου λόγω αυτού και αν επιζήσει το μικρο μπορει να ειναι τυφλό κουφό κλπ

Λέει οτι μεταδίδεται και απο τα μικρα και καλο ειναι να μην τα φιλαμε... WTF!!!???

Εχει ρωτήσει καμμια τον γιατρο της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι ένας ιός που λέγεται κυτταρομεγαλοϊός (CMV). Στην Ελλάδα οι γιατροί συστήνουν να γίνεται προληπτικός έλεγχος των εγκύων για την ύπαρξη αντισωμάτων. Ψάξε στο ίντερνετ, θα βρεις πολλές πληροφορίες. Και βαθιές ανάσες!

Link to comment
Share on other sites

Η εξεταση για CMV ειναι απο τις βασικες εξετασεις προγεννητικου ελεγχου που επαναλαμβανεται καθε μηνα μεχρι το 3ο τριμηνο. Και οι γιατροι συστηνουν να μενουν οι εγκυες μακρια απο αρρωστους γιατι τα συμπτωματα προσβολης απο CMV ειναι τα ιδια με μιας ιωσης και δεν τα αναγνωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η εξεταση για CMV ειναι απο τις βασικες εξετασεις προγεννητικου ελεγχου που επαναλαμβανεται καθε μηνα μεχρι το 3ο τριμηνο.

Είναι από τις βασικές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου... που δεν κάνουν στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα κορίτσια που μου απαντησατε

 

Θα παω να ρωτήσω να το κανω αλλα αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι και να ειναι αρνητική τωρα μπορει να βγει θετική τον άλλον μήνα!! Πρεπει να εξετάζονται συνέχεια ;; Ετςι κάνουν ελλαδα;

Και το άλλο που με φρικαρει ειναι οτι μεταδίδεται απο τα μικρα.. Να μην φιλάω το μικρο μου δηλαδη; Ετςι λένε ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου δεν ξέρω, εγώ είχα βγει θετική σε παλιά λοίμωξη και έτσι δεν χρειάστηκε να ξαναεξεταστώ - άσε που την έκανα σχετικά αργά την εξέταση κάποια στιγμή που ήρθα Ελλάδα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (όχι στο πρώτο τρίμηνο).

Link to comment
Share on other sites

Κανονοκα εξεταζεσαι καθε μηνα. Πρεπει να αποφευγεις γενικα οποιον ειναι αρρωστος με πυρετο, πονολαιμο και καταρροη. Απλα λενε για τα παιδια γιατι ειναι αρρωστα πιο συχνα. Μπορει να εισαι τυχερη και να περασες την ιωση στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και πες τους ότι ήταν άρρωστο το μικρό σου με πυρετό και καταρροή και φοβάσαι μήπως κόλλησες. Πες τους ότι ανησυχείς πολύ και ζήτα να εξεταστείς. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να συμφωνήσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ απο αυτά που λέτε κορίτσια θα πρεπει να εξετάζομαι καθε βδομαδα.. Το μικρο ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ άρρωστο!!!!!! Μονο πυρετό δεν εχει αλλα ολα τα αλλα τα εχει!

Για αυτο μάλλον η σελίδα έλεγε να μην φιλαμε τα μικρα ... Καλα άλλο και τούτο!!

Υπαρχει κοπέλα εγκυος που δεν φιλάει το μικρο της; Για ονομα του Θεού!

Τελος πάντων θα παω να ζητήσω την εξεταςη... Να στε καλα κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν το 90% των ενηλίκων έχουν εκτεθεί στον κυτταρομεγαλοιό κατά την προσχολική ηλικία οπότε δεν τίθεται θεμα...αλλα εγω ήμουν ΑΡΝΗΤΙΚΗ...κατά την έναρξη της εγκυμοσύνης διαπιστωθηκε ότι δεν ειχα IgG αντισώματα ούτε για το CMV ούτε για το τοξόπλασμα... κάθε 6 εβδομάδες έκανα ελεγχο και για τα δυο...πιο πολύ φοβομουν το CMV αφου ερχομουν καθημερινά σε επαφή με ασθενείς...επλενα σχολαστικά τα χερια μου...φορουσα μασκα...δεν εμπαινα σε ΜΜΣυγκοινωνίας.... Ευτυχως δεν κολλησα CMV! Τωρα πιστευω θα κολλησω από την μπέμπα όταν θα πάει παιδικό σταθμο! Γενικα πολλοι ενηλικες κολλανε τελικα από τα παιδάκια τους!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ απο αυτά που λέτε κορίτσια θα πρεπει να εξετάζομαι καθε βδομαδα.. Το μικρο ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ άρρωστο!!!!!! Μονο πυρετό δεν εχει αλλα ολα τα αλλα τα εχει!

Για αυτο μάλλον η σελίδα έλεγε να μην φιλαμε τα μικρα ... Καλα άλλο και τούτο!!

Υπαρχει κοπέλα εγκυος που δεν φιλάει το μικρο της; Για ονομα του Θεού!

Τελος πάντων θα παω να ζητήσω την εξεταςη... Να στε καλα κορίτσια!!

 

 

Συμπερασματικά αφου εχεις μικρό στο σπίτι το πιθανότερο είναι να είσαι ήδη θετική για IgG αντισώματα οποτε δεν κινδυνεύεις καθόλου

!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά αφου εχεις μικρό στο σπίτι το πιθανότερο είναι να είσαι ήδη θετική για IgG αντισώματα οποτε δεν κινδυνεύεις καθόλου

!!!

 

Δηλαδη όντως το κολλάνε απο τα μικρα.... Ωχ!!!!!

Και αν εγω βγω θετική που ξέρουμε αν το ειχα πριν η αν το κόλλησα πρόσφατα; Αν υπάρχουν έπιπλοκες στο μωρο απο αυτο φαίνονται σε υπερηχο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη όντως το κολλάνε απο τα μικρα.... Ωχ!!!!!

Και αν εγω βγω θετική που ξέρουμε αν το ειχα πριν η αν το κόλλησα πρόσφατα; Αν υπάρχουν έπιπλοκες στο μωρο απο αυτο φαίνονται σε υπερηχο;

 

Φαίνεται από τις τιμές αν το έχεις κολλήσει πρόσφατα κι αν είναι σε έξαρση ή ύφεση. Κακώς αγχώνεσαι τόσο, το πιο πιθανό είναι να έχεις ήδη αντισώματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά είδη αντισωμάτων τα παλιά και τα καινούρια. IgG είναι τα παλιά νομίζω και IgM τα καινούρια. Κανονικά ελέγχουν και τα δύο. Αν βρεθείς θετική σε καινούρια αντισώματα κάνεις αμνιοπαρακέντηση ή/και υπερηχογραφικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαταρχην υπενθυμίζω ότι μονο το 10% των ενηλίκων δεν εχουν ερθει σε επαφη με τον ιό (εγω απλώς άνηκα σε αυτούς). Αφου εχεις μικρό παιδί στο σπιτι είναι απίθανο να εισαι αρνητική! Ελέγχεσαι για IgG + IgΜ. Αν τα IgG βγουν θετικά έχεις νοσησει στο παρελθόν και όλα καλά. Αν βγουν τα IgM θετικά τότε ή κάνεις αμνιοπαρακεντηση ή ανάλογα με την ηλικία κυήσεως παίρνεις μια ειδική θεραπεία με ειδικές ανοσοσφαιρίνες. Εξαρτάται δηλ από την ηλικία κυήσεως. Μην το σκέφτεσαι πάντως . Είναι απίθανο να είσαι αρνητική και έλεγξε μήπως σε έχουν ψάξει στην πρώτη κυηση και για αυτό δεν σε έλεγξαν σε αυτην την κύηση!

Link to comment
Share on other sites

έλεγξε μήπως σε έχουν ψάξει στην πρώτη κυηση και για αυτό δεν σε έλεγξαν σε αυτην την κύηση!

Όχι, δεν την κάνουν αυτή την εξέταση στην Αγγλία. Ούτε για τοξόπλασμα ελέγχουν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν την κάνουν αυτή την εξέταση στην Αγγλία. Ούτε για τοξόπλασμα ελέγχουν.

 

Για να το λες ετσι θα είναι! Αθάνατο NHS!! Ξέρουν να κάνουν οικονομία οι Άγγλοι!! Θα έκαναν μελέτη που θα αποδείκνυε ότι δεν συμφερει οικονομικά να ψάξεις τις έγκυες και είναι οικονομικότερο να αντιμετωπίσεις τις επιπλοκες και θα τις αφερεσαν τις εξετασεις από τον έλεγχο!! Και μετά γκρινιάζουμε για το ΕΣΥ και τον ΕΟΠΥΥ που κάλυψαν εμενα να επαναλαμβάνω τις εξετάσεις κάθε μήνα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ο κυταρομεγαλοιος ειναι μεσα στις εξετασεις που σου δινει πρωτες ο γιατρος αφου διαπιστωθει η εγκυμοσυνη.

Εμενα με ειχε τρελανει η μικροβιολογος (την οποια και αλλαξα κατ'ευθειαν) γιατι μου ελεγε οτι βλεπει να το εχω..μετα απλως να το εχω περασει πριν τρεις μηνες,και μετα οτι οχι..ειναι οριακη η τιμη.

Οταν πηγα στον γιατρο πανικοβλητη,γελαγε,μου ειπε να μην ανησυχω κι οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.αυτο.για την δικη μου περιπτωση παντα,αλλα δεν τον ειδα να αγχωνεται με την οριακη τιμη που του εδωσα.

Επειτα απο καιρο ,εγω τυχαια διαβασα γι αυτον το ιο που μεταδιδεται μεσω ακαθαρσιων,ουρων των παιδιων.αυτο.κι οτι οι νηπιαγωγοι,βρεφονηπιοκομοι κτλ θα πρεπει να ειναι προσεκτικες.

Εγω παντως κοντευω να κλεισω αισιως τον 6ο μηνα και ειμαστε κι εγω κι η μπουμπου,μια χαρα. :)

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξερει καμμια για αυτο http://www.nhs.uk/chq/Pages/1108.aspx?CategoryID=54&SubCategoryID=137

Εδώ λενε οτι έχουν αυξηθεί τα περιστατικά ενδομητριών θανάτου λόγω αυτού και αν επιζήσει το μικρο μπορει να ειναι τυφλό κουφό κλπ

Λέει οτι μεταδίδεται και απο τα μικρα και καλο ειναι να μην τα φιλαμε... WTF!!!???

Εχει ρωτήσει καμμια τον γιατρο της;

 

Εγώ το έχω περάσει αυτό παλιότερα, πριν μείνω έγκυος. Αλήθεια κολλάει από παντού και το περνάς ως ελαφριά ίωση.

 

Αλλά σταμάτα να ανησυχείς.

Οι πιθανότητες σε κάθε μας εγκυμοσύνη να πάει κάτι στραβά είναι πολύ λίγες - το πιθανότερο, πάνω από 98% είναι να πάνε όλα τέλεια. Οι σκέψεις αυτές που κάνεις, ο φόβος και το άγχος σου δεν σου κάνουν καλό. Ηρέμησε, μην ψάχνεσαι τόσο ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, Argini ειμαι private με consultant ρε γμτ για αυτο ειμαι ετςι!! Μου εχει κανει ενα σωρο εξεταςεις δεν μπορούσε να μου κανει και αυτο !! Επέμενε σε βιταμινη D δεν μπορούσε να επιμένει και σε αυτο! Μακάρι να ειναι όπως τα λέτε και να το εχω ήδη κολησει!!θα παω να το ρωτήσω τι τρέχει ! Ευχαριστω πολυ κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω περάσει αυτό παλιότερα, πριν μείνω έγκυος. Αλήθεια κολλάει από παντού και το περνάς ως ελαφριά ίωση.

 

Αλλά σταμάτα να ανησυχείς.

Οι πιθανότητες σε κάθε μας εγκυμοσύνη να πάει κάτι στραβά είναι πολύ λίγες - το πιθανότερο, πάνω από 98% είναι να πάνε όλα τέλεια. Οι σκέψεις αυτές που κάνεις, ο φόβος και το άγχος σου δεν σου κάνουν καλό. Ηρέμησε, μην ψάχνεσαι τόσο ρε συ.

 

Βρε xena μου δεν θα με ανυσηχουσε αν α) καποιος μου το εξηγούσε απο την αρχή και β) αν δεν βγάζανε δημοσίευμα εδώ προχθές οτι έχουν αυξηθεί οι θάνατοι απο το 'silent killer'!!!!!

Τελος πάντων θα ρωτήσω τον δικο μου να κανω την εξεταςη και βασικα ο Θεός βοηθός! Να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται από τις τιμές αν το έχεις κολλήσει πρόσφατα κι αν είναι σε έξαρση ή ύφεση. Κακώς αγχώνεσαι τόσο, το πιο πιθανό είναι να έχεις ήδη αντισώματα.

 

Να σαι καλα μπεμπα! Απο το στόμα σου ...

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελβετία συμπεριλαμβάνεται στις εξετάσεις του προγεννητικού, αλλά δεν την επαναλαμβάνουμε κάθε βδομάδα! Την έκανα στην αρχή και μετά στον 5ο μήνα μαζί με την επαναληπτική για το τοξόπλασμα. Εννοείται ότι μπορείς να φιλάς το παιδί σου! Ο γιατρός μου είπε να μην τρώω από το ίδιο κουτάλι και να προσέχω όταν την αλλάζω (να πλένω αμέσως τα χέρια μετά). Ομολογώ ότι δεν το ακολούθησα κατά γράμμα, αλλά προσπάθησα...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λένε τα κορίτσια, με τη διαφορά ότι, ακόμα και αν έχεις περάσει στο παρελθόν, υπάρχει πάντα μια μικρή πιθανότητα αναζωπύρωσης του ιού. Όσο για τα ποσοστά των γυναικών που έχουν ήδη αντισώματα, είναι γύρω στο 40-60%, τουλάχιστον σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία του ελληνικού πληθυσμού για το 2006.

 

Το καλό είναι ότι, αν το ανιχνεύσεις έγκαιρα, θεωρείται ότι μπορείς να αποφύγεις τις επιπτώσεις στο έμβρυο, με την ειδική θεραπεία με ανοσοσφαιρίνες, που αναφέρθηκε. Στην Ελλάδα, υπάρχει κέντρο αναφοράς στο Αττικό, με πολύ-πολύ καλά αποτελέσματα!

 

Το παιδί μπορείς να το φιλάς, βέβαια,...αρκεί να μην πηγαίνει παιδικό σταθμό!!!:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...