Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα εμφυτευσης μετα την εμβρυομεταφορα


Recommended Posts

Τέλεια νεα !!!!! Συγχαρητήρια ! Είχες πόνο στο στήθος όμως ... εγω τίποτα ...μακάρι να σου μοιάσω !!!! Μπράβο πολλές ευχές !

 

 

olina2, μην στενοχωριεσαι, κι εμενα ξεπρηστηκε απο χθες... 5 μερες με πονουσε κ ειχε πρηστει, κ τωρα αερας...πουφ.... χαχα! Ποτε εχεις χοριακη?

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια, εχω διαβασει για περιπτωσεις που δεν ειχαν κανενα συμπτωμα... μπορει να ανηκουμε σε αυτες!

Anthi ηταν υπεροχο το νεο σου, μας αναπτερωνει το ηθικο!!! Συγχαρητηρια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι όντως μας αναπτερώνεις το ηθικό ! Δεν φανταζεσαι ποσο ! Letom σε ευχαριστω ελπίζω μαζι σου ! Παω παρασκευη πρωι κ εχω συνεννοηθεί μεχρι τις 12 να εχω αποτελέσματα ! Αχ κορίτσια ξερω δεν είναι σωστό άλλες έχουν κάνει πολλές προσπάθειες ...αλλα κ εγω με 4 εχω αρχίσει να απογοητευομαι !

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μας αναπτερώνεις το ηθικό ! Δεν φανταζεσαι ποσο ! Letom σε ευχαριστω ελπίζω μαζι σου ! Παω παρασκευη πρωι κ εχω συνεννοηθεί μεχρι τις 12 να εχω αποτελέσματα ! Αχ κορίτσια ξερω δεν είναι σωστό άλλες έχουν κάνει πολλές προσπάθειες ...αλλα κ εγω με 4 εχω αρχίσει να απογοητευομαι !

 

Ολα καλα θα πανε και εμενα δεν μου ποναει τοσο το στηθος τωρα.......εχω αγωνια για την επομενη χοριακη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα τιποτα αλλο αφου δεν το πιστευα ελεγα αποκλειεται ουρλιαζα στον δρομο....

 

 

εγω λεω να προσπαθησεις να ξεκουραζεσαι αυτες τις μερες, και να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα κ στην επομενη χοριακη. Ποτε την επαναλαμβανεις?

Anthi7 εκανες προσπαθεια με κατεψυγμενα ή με φρεσκα? και τι φαρμακα σου χορηγησαν απο την εμβρυομεταφορα σου;

Πολυ χαρηκα με τα νεα σου!!!!!

 

Olina θα χαλαρωσουμε κ θα ελπιζουμε για το καλυτερο γιατι μας αξιζει. Κ αν δεν τα καταφερουμε τωρα, θα τα καταφερουμε την επομενη φορα. Ειμαι σιγουρη!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω λεω να προσπαθησεις να ξεκουραζεσαι αυτες τις μερες, και να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα κ στην επομενη χοριακη. Ποτε την επαναλαμβανεις?

Anthi7 εκανες προσπαθεια με κατεψυγμενα ή με φρεσκα? και τι φαρμακα σου χορηγησαν απο την εμβρυομεταφορα σου;

Πολυ χαρηκα με τα νεα σου!!!!!

 

Olina θα χαλαρωσουμε κ θα ελπιζουμε για το καλυτερο γιατι μας αξιζει. Κ αν δεν τα καταφερουμε τωρα, θα τα καταφερουμε την επομενη φορα. Ειμαι σιγουρη!!!!:D

 

Ηταν φρεσκα 6 μερας βλαστοκυστες τα φαρμακα ειναι utrogestan 6 την ημερα 3 απο το στομα και 3 κολπικα cyckacur 3 την ημερα και μετα την εμβρυομεταφορα 6 την ημερα ασπιρινη παιδικη 1 την ημερα vibramycin 2 την ημερα για 8 μερες και prezolon 4 την ημερα για περιπου 8 μερες αυτα τα ολιγα....την παρασκευη μου ειπε να παω για χοριακη και την αλλη βδομαδα μου ειπε οτι θα κανουμε υπερηχο....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!εγω vibramycin πηρα για 2 εβδομ.πριν την εμβρυομεταφορα.

Παιρνω utrogestan 200mg 3 απο το στομα κ 1 απο το κολπο, 4 cyclacur & 1 innohep ημερησιως και φολικο οξυ. Το prezolon εξναι κορτιζονη? Γιατι το δινουν?

 

Ευχομαι να εχεις μια πολλαπλασια χοριακη και στον υπερηχο να εχεις τα καλυτρρα αποτελεσματα, οπως τσ εχεις ονειρευτει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι πολυ ακομα.....περιμενω την παρασκευη.......μακαρι να πανε ολα καλα.....την δευτερα ειναι να παω για δουλεια και φοβαμαι λιγο γιατι ειμαι ορθια και το βαρος....

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι πολυ ακομα.....περιμενω την παρασκευη.......μακαρι να πανε ολα καλα.....την δευτερα ειναι να παω για δουλεια και φοβαμαι λιγο γιατι ειμαι ορθια και το βαρος....

 

 

 

Να ζητησεις απο το γιατρο σου να σου γραψει αναρρωτικη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι σε αναμονή για χοριακή την Τρίτη 29/7 και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι.Πείτε μου τίποτα αισιόδοξο, εκτός από πονάκια και πρήξιμο (στήθος κοιλιά) δεν έχω άλλο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια είμαι σε αναμονή για χοριακή την Τρίτη 29/7 και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι.Πείτε μου τίποτα αισιόδοξο, εκτός από πονάκια και πρήξιμο (στήθος κοιλιά) δεν έχω άλλο σύμπτωμα.

 

Μην ψαχνεις για συμπτωματα θετικες σκεψεις και ολα θα πανε καλα....και εγω δεν ειχα κατι το ιδιαιτερο και ομως βγηκε θετικη η χοριακη. σου ευχομαι να ακουσουμε ευχαριστα....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθηστε με γιατι εχω πολυ αγχος κ αγωνια για τον πρωτο υπερηχο. Υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει σακος ενω εχουν βγει θετικες οι χοριακες;;;

 

 

γιατι καθεσαι και σκεφτεσαι τετοια τωρα απο την στιγμη που η χοριακη σου διπλασιαζεται ολα καλα θα πανε...και εγω τα ιδια σκεφτομαι αλλα πρεπει να σκεφτομαστε θετικα και θα μας πανε ολα καλα.....και σακο θα δουμε και μωρακι και θα ακουσουμε και καρδουλα......

περιμενω τα νεα σου αυριο εγω περιμενω μεχρι την τερτατη.....δεν περνανε η μερες με τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

γιατι καθεσαι και σκεφτεσαι τετοια τωρα απο την στιγμη που η χοριακη σου διπλασιαζεται ολα καλα θα πανε...και εγω τα ιδια σκεφτομαι αλλα πρεπει να σκεφτομαστε θετικα και θα μας πανε ολα καλα.....και σακο θα δουμε και μωρακι και θα ακουσουμε και καρδουλα......

περιμενω τα νεα σου αυριο εγω περιμενω μεχρι την τερτατη.....δεν περνανε η μερες με τιποτα.....

 

Anthi7 μου εχεις απολυτο δικιο αλλα μου ειναι δυσκολο να το διαχειριστω. Ειναι μεγαλη η ανησυχια μου,δεν εκανα κ τριτη χοριακη... Σημερα ημουν μεσα στο στρες που δεν κανει καλο κ αποφασισα να μην παω για 2 μερες στο γραφειο,μεχρι τον υπερηχο. Ξερεις πως δικαιολογουνται αυτες οι αδειες, εννοω τι γραφει ο γιατρος; πχ πονο;

Αντε,να μας πανε ολα καλα,εγω υπερηχο τριτη,εσυ τεταρτη με το καλοοοοοο!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anthi7 μου εχεις απολυτο δικιο αλλα μου ειναι δυσκολο να το διαχειριστω. Ειναι μεγαλη η ανησυχια μου,δεν εκανα κ τριτη χοριακη... Σημερα ημουν μεσα στο στρες που δεν κανει καλο κ αποφασισα να μην παω για 2 μερες στο γραφειο,μεχρι τον υπερηχο. Ξερεις πως δικαιολογουνται αυτες οι αδειες, εννοω τι γραφει ο γιατρος; πχ πονο;

Αντε,να μας πανε ολα καλα,εγω υπερηχο τριτη,εσυ τεταρτη με το καλοοοοοο!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

 

Εμενα μου εγραψε αιμαραγια την τριτη θα πας τελικα..αντε με το καλο κοπελα μου ολα καλα θα πανε....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εγραψε αιμαραγια την τριτη θα πας τελικα..αντε με το καλο κοπελα μου ολα καλα θα πανε....

 

Ελπιζω να μην εχει θεμα ο γιατρος... αλλα πρσγματικα ποναω μετα απο καποιες ωρες στην καρεκλα,κ ειναι αρκετες,minimum 10!!!!βαλε κ το αγχος μου,δεν θελει κ πολυ!

πολυ χαιρομαι για σενα,η στιγμη που θσ ακουσεις την καρδουλα ειναι μαγικη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας!! Καταρχήν εύχομαι τεράστιες χοριακές σε όλες!!!

 

Εγώ είμαι στην 3η μέρα της εμβρυομεταφοράς με κατεψυγμένα και είμαι ξάπλα! Χοριακή θα κάνω 29 - 30/10 (ανάλογα την υπομονή χχιχιχ)

 

Στην 1η φορά ήταν με φρέσκα 2 ημερών έμεινα έγκυος αλλά παλληνδρόμησε την 5η βδομάδα :( Οπώτε πήγα για 2η με κατεψυγμένα...Βασικά έχω έναν ψιλοφόβο γιατί 1ον έχω κολλησει ίωση μάλλον και πάω wc συνέχεια (ευτυχώς έχω ηρεμίσει σημερα) και 2ον χτες και σήμερα έχω συγχυστεί και νευριάσει πολλές φορές :oops::oops: και φοβάμαι ότι δεν θα κρατηθούν :(:( 3ον η εμβρυολόγος μου είπε ότι αποψύξαν 5 έμβρυα και μόνο τα 2 που μου βάλανε επιζήσαν (ευτυχώς μου έμειναν άλλα 3 ακόμα στην κατάψυξη) αλλά κάνω θεωρίες συνομοσίας στο μυαλό μου μήπως τελικά ούτε αυτά ήταν καλά? Από την άλλη νομίζω ότι έχουν παίξει τα νεύρα μου με τις τόσες ορμόνες!!

 

Βασικά αυτή την φορά παίρνω 3 utrogestan κολπικά (1 πρωί - 2 μεσιμέρι), Vasclor gel το βράδυ και ενδιάμεσα ένεση clexane (αντιπηκτική) και 1 prezolon 5mg... Δεν έχω κάνει εξέταση για θρομβοφιλία (νομίζω δηλαδή γιατί έκανα ένα σορρό εξετάσεις πριν την 1η προσπάθεια οπώτε αμα είχα θα μου έδιναν και τότε)...

 

Sorry για το μεγαλο κειμενο.. :D

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end!

 

IEC1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα,σημερα ειμαι στην 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα και πλεον ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα χρειαστει να κανω καν τη χοριακη αφου σημερα εφυγε το φουσκωμα απο το στηθος μου ,πονακια καθολου και η θερμοκρασια μου χαμηλη στο 36.4 αρα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα,σημερα ειμαι στην 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα και πλεον ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα χρειαστει να κανω καν τη χοριακη αφου σημερα εφυγε το φουσκωμα απο το στηθος μου ,πονακια καθολου και η θερμοκρασια μου χαμηλη στο 36.4 αρα?

 

Καλησπέρα! Δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι αρνητικά από τώρα είναι ακόμα πολύ νωρίς! Εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη (άσχετα που την διέκοψα για άλλους λόγους) δεν είχα ούτε αλλαγή στην θερμοκρασία, ούτε πόνο και πρήξιμο στο στήθος ούτε πονάκια ούτε τπτ, στην 2η είχα πρήξιμο στο στήθος και πονάκια και θερμοκρασία μία πάνω μια κάτω καμία σταθερότητα! κ πάλι έγκυος ήμουνα απλά παλληνδρόμησε αυτό :oops: τώρα σε αυτή την φορά είμαι στην 5η μέρα και έχω πονάκια και θερμοκρασία λίγο πιο πάνω από την κανονική μου - για να φανταστείς κανονική θερμοκρασία μου είναι 35.5 και τώρα είμαι 36 με 36.5 το πολύ το στήθος πάλι κανονικό σαν να μην συμβαίνει τπτ!! Άρα... δεν χρειάζεται να απογοητευέσαι αμέσως γιατί κάθε φορά είναι διαφορετική, κάθε φορά ο οργανισμός μας αντιδράει αλλιώς... :)

 

Θετική σκέψη και όλα καλά θα πάνε θα δεις :)

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end!

 

IEC1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα,σημερα ειμαι στην 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα και πλεον ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα χρειαστει να κανω καν τη χοριακη αφου σημερα εφυγε το φουσκωμα απο το στηθος μου ,πονακια καθολου και η θερμοκρασια μου χαμηλη στο 36.4 αρα?

 

Καλησπερα. Μαζι ειμαστε , και εγω 9η μερα απο εμβρυομεταφορα ευχομαι και στις 2 μας θετικη χοριακη την Τεταρτη αν και οι δικες μου ελπιδες εξανεμιστηκαν διοτι και εγω επαθα ακριβως οτι και συ. Εξαφανιστηκε καθε φουσκωμα και πονος σε στηθος και κοιλια το πρωι που ξυπνησα και επεσα να πεθανω απο την απογοητευση. Ειναι η 3η μου εξωσ. και ξερω οτι δεν πρεπει να δινω σημασια σε αυτα αλλα δεν αντεξα εκανα ενα τεστακι και βγηκε (-). Ειμαι για μαυρη πλερεζα.

 

Εχω μεινει μια φορα απο σπερ/ση αλλα τοτε δεν ειχα καταλαβει οτι ημουν εγκυος γιατι ειχα πλυμμηρα αιματος που νομιζα πως ειναι περιοδος και δεν θυμαμαι καθολου συμπτωματα.Τελικα παλινδρομησε στην 9η βδομαδα.

 

Η ερωτηση που θελω να κανω και ευχομαι καποια να μου δωσει μια ιδεα ειναι η εξης: Οταν τρωω κατι ζαλιζομαι και ειδικα στα γλυκα αλλα οχι μονο. Κολλαω να παρω τηλ το γιατρο διοτι θα με κραξει που εχω ξεσκισει τα γλυκα γιαυτο λεω μηπως εχετε καμια ιδεα τι συμβαινει;

 

Ευχαριστω , ευχες για μια ηρεμη νυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση που θελω να κανω και ευχομαι καποια να μου δωσει μια ιδεα ειναι η εξης: Οταν τρωω κατι ζαλιζομαι και ειδικα στα γλυκα αλλα οχι μονο. Κολλαω να παρω τηλ το γιατρο διοτι θα με κραξει που εχω ξεσκισει τα γλυκα γιαυτο λεω μηπως εχετε καμια ιδεα τι συμβαινει;

 

Ευχαριστω , ευχες για μια ηρεμη νυχτα!

 

Ελπιζω να εχεις θετικα νεα σε λίγες μερες.

 

Δεν υπαρχει καμια συσχέτιση μεταξυ φαγητού ζαλαδων και συμπτωμάτων εγκυμοσυνης σε τόσο πρώιμο στάδιο.

Γενικά ολα αυτα τα συμπτωματα και τις μαντεψειες που προσπαθεί να κανει μια γυναίκα στο άχαρο διάστημα της αναμονής νομιζω δεν εχουν να κανουν με το τελικο αποτέλεσμα. Ο οργανισμός εχει επιβαρυνθεί με φαρμακα και στρεσαριτσει ιδιαίτερα . Εχω ακούσει για πρισμενα στήθη , πόνους περιοδου υπνηλία δέκατα και λοιπά τα οποία οδήγησαν και σε θετικα αλλα και σε αρνητικά αποτελεσματα.

 

Οταν κατι εμφανίζεται μονο στο αιμα ουτε καν στα ουρά οπως μια εξεταση χοριακης την 14η μερα της μεταφοράς ειναι λίγο ουτοπικό να πιστεύουμε οτι μπορει να δώσει σημάδια σε σημεία του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Thanasis 73 για την αμεση απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι δεν το συνεδεσα με εγκυμοσυνη (παρουσια ή απουσια) αλλά σκεφτηκα μηπως εχει να κανει με ζάχαρο ή καμιά παρενέργεια των τόσων φαρμακων που παιρνουμε οπως προανεφερες. Ελεγα μηπως καποια φιλη ειχε κατι αναλογο και ειχε συμβουλευτει το γιατρο της.

 

Οσο για το στρες που λες πρεπει λογικα να διεκδικω το πρωταθλημα! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Thanasis 73 για την αμεση απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι δεν το συνεδεσα με εγκυμοσυνη (παρουσια ή απουσια) αλλά σκεφτηκα μηπως εχει να κανει με ζάχαρο ή καμιά παρενέργεια των τόσων φαρμακων που παιρνουμε οπως προανεφερες. Ελεγα μηπως καποια φιλη ειχε κατι αναλογο και ειχε συμβουλευτει το γιατρο της.

 

Οσο για το στρες που λες πρεπει λογικα να διεκδικω το πρωταθλημα! χα χα χα

 

Ετσι ειναι. Ειναι απίστευτα στρεσογόνα κατάσταση για το ζευγάρι η αναμονή και ο χρονος, το χρήμα, και η ελπίδα που εχει επενδυθεί σε μια προσπάθεια η οποία μπορει να λήξει με ενα άχαρο ξερό τηλεφώνημα. Για να μετριαςεις λίγο το άγχος σκέψου οτι εσυ πλέον δεν μπορείς να κανεις τπτ ολα ειναι θέμα αντίδρασης του οργανισμού σου στο μόσχευμα. Οτι ηταν να κανεις και περνούσε απο τα χερια σου εχει ήδη γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μαζι ειμαστε , και εγω 9η μερα απο εμβρυομεταφορα ευχομαι και στις 2 μας θετικη χοριακη την Τεταρτη αν και οι δικες μου ελπιδες εξανεμιστηκαν διοτι και εγω επαθα ακριβως οτι και συ. Εξαφανιστηκε καθε φουσκωμα και πονος σε στηθος και κοιλια το πρωι που ξυπνησα και επεσα να πεθανω απο την απογοητευση. Ειναι η 3η μου εξωσ. και ξερω οτι δεν πρεπει να δινω σημασια σε αυτα αλλα δεν αντεξα εκανα ενα τεστακι και βγηκε (-). Ειμαι για μαυρη πλερεζα.

 

Εχω μεινει μια φορα απο σπερ/ση αλλα τοτε δεν ειχα καταλαβει οτι ημουν εγκυος γιατι ειχα πλυμμηρα αιματος που νομιζα πως ειναι περιοδος και δεν θυμαμαι καθολου συμπτωματα.Τελικα παλινδρομησε στην 9η βδομαδα.

 

Η ερωτηση που θελω να κανω και ευχομαι καποια να μου δωσει μια ιδεα ειναι η εξης: Οταν τρωω κατι ζαλιζομαι και ειδικα στα γλυκα αλλα οχι μονο. Κολλαω να παρω τηλ το γιατρο διοτι θα με κραξει που εχω ξεσκισει τα γλυκα γιαυτο λεω μηπως εχετε καμια ιδεα τι συμβαινει;

 

Ευχαριστω , ευχες για μια ηρεμη νυχτα!

 

 

Foula 76 ,καλησπερα,ευχαριστω για την απαντηση σου,ειμαστε ομοιοπαθουσες σε καταλαβαινω απολυτα,θελω να ειμαι αισιοδοξη ομως φοβαμαι τοσο πολυ πως την τεταρτη που θα παω για χοριακη θα ειναι αρνητικη.δεν μπορω να παραβλεψω τα λιγα συμπτωματα που ειχα οτι σημερα το πρωι εξαφανιστηκαν.αφου το ελεγα στον αντρα μου πως σημερα ειναι η πρωτη μερα που νιωθω πιο ελαφρια!

μακαρι να ειναι οπως τα λες και την τεταρτη να εχουμε θετικα αποτελεσματα.

παντως εμενα κ ογιατρος μου δεν ηταν και πολυ ευχαριστιμενος κατα την εμβρυομεταφορα,και επηρεαστηκα αρνητικα.

Οσο αφορα το τεστακι που εκανες,δεν σου κρυβω οτι το σκεφτηκα και εγω γιατι εχω κανα δυο στο σπιτι,αλλα ειπα να το κανω την τριτη μια μερα πριν,γιατι σημερα ειναι λιγο νωρις.

αυτο που λες για τις ζαλαδες με τα γλυκα δεν γνωριζω κατι να σου πω,εγω απλα ζαλιζομαι και νυσταζω με τα outrogestan κ τα cyclacour.

αν εχεις κανενα νεο αυριο,ηαλλαξει κατι ενημερωσε μας.

Καλη επιτυχια!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...