rani

Τυροπιτακια-ευκολα και πεντανοστιμα

Recommended Posts

Κοίτα, δεν το μετράω, βάζω λίγο λίγο, ώσπου να έχω την επιθυμητή ζύμη. Χθες που έφτιαξα, πρέπει να έβαλα....να ήταν 300 γραμμάρια? Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, δεν τα έχω ζυγίσει ποτέ!!

Διαφημίσεις

Μια άλλη νόστιμη - και εύκολη - συνταγή για ζαμπονοκασερόπιτα, είναι η παρακάτω:

Παίρνουμε ένα φύλλο σφολιάτας, αν είναι κατεψυγμένο (που συνήθως είναι) το ξεπαγώνουμε καλά πρώτα και το ανοίγουμε λίγο με τον πλάστη.

Στρώνουμε στο μισό κομμάτι σε φέτες ή τρίμμα όποιο κίτρινο τυρί θέλουμε και φέτες ζαμπόν ή ό,τι άλλο θέλουμε και στο άλλο μισό αλοίφουμε λίγη μουστάρδα (φάινεται περίεργο αλλά γίνεται νόστιμο).

Το τυλίγουμε σε ρολό και το αλοίφουμε με αυγό ή γάλα (για να πάρει χρώμα) και αν θέλουμε ρίχνουμε από πάνω σουσάμι.

Το ψήνουμε για περίπου 15 λεπτά ή - αναλόγως το φούρνο - μέχρι να ψηθεί.

Περιμένουμε να κρυώσει λίγο και ....ορμάμε! Γίνεται τέλειο!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η γέμιση μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τις επιθυμίες μας, αλλά μην βάλετε πολύ μέσα γιατί μετά μπουκώνει!

Eιναι απο αυτα που κανεις δεν μπορει να φαει μονο ενα...χαχα.... :lol:

Rani... :D

Πριν λιγες μερες ειδα την συνταγη σου για τα τυροπιτακια και χθες αποφασισα να τα φτιαξω...

Δεν εχω λογια να σου πω,δεν περιγραφεται η γευση τους...

Το μονο "προβλημα" με αυτα τα τυροπιτακια,ξερεις ποιο ειναι?

Τ ε λ ε ι ω ν ο υ ν π ο λ υ γ ρ η γ ο ρ α....!!!!! :lol::lol::lol:

Να'σαι καλα και παντα τετοιες συνταγες!!!

eNortjKzUjI0NTU2M1KyBlwwFYkC0w,,54.png eNortjKzUjI0NTU2M1SyBlwwFYYC0g,,28.png

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

αχ,ακομα δεν εχω καταφερει να τα φτιαξω (πειραματιζομαι με αλλες συνταγες) και διαβαζω αυτα που γραφετε κ μου τρεχουν τα σαλια...

νομιζω αυριο ειναι η μερα! :lol:

θα σας ενημερωσω...

ευχαριστουμε για την συνταγη!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Κοριτσια τα εφτιαξα κι'εγω και εξαφανιστηκαν σε χρονο ρεκορ!!Να ρωτησω κατι:Αν θελω να τα βαλω στον καταψυκτη θα τα ψησω και μετα θα τα βαλω ή ωμα;

Τα εκανα το σκ σημερα ενα εμεινε να φαει το πρωι το παιδακι μου(υποτιθεται τα εκανα γιαυτην)..Παρα πολυ ωραια!!!!!Να τα δοκιμασουν οσες το σκεφτονται και δεν υο καναν μεχρι τωρα. :D:D:D

Ευχαριστουμε για την συνταγη.

κοριτσια τα εφτιαξα κ εγω αλλα μαλλον κατι εκανα λαθος...

βγηκαν πολυ σκληρα...

το βουτυρο το μετραμε λιωμενο??? :roll:

οταν τα ζυμωσατε το κανατε με μιξερ ή με τα χερια???

μαλακωσε πολυ το ζυμαρι???

pasxalitsa v

kALOp3.png

Διαφημίσεις

Pasxalitsa το βούτυρο δεν χρειάζεται καν να το μετρήσεις. Απλώς βάζεις μια πλάκα βιτάμ το οποίο φροντίζεις να το έχεις αφήσει αρκετή ώρα εκτός ψυγείου για να είναι μαλακό και να μπορείς να το δουλέψεις με τα υπόλοιπα υλικά σου. Εγώ αν δεν έχω χρόνο το βάζω για λίγα δευτερόλεπτα στο φούρνο μικροκυμμάτων και μαλακώνει αμέσως.

Την ζύμη την δουλεύω με τα χέρια και γίνεται πάρα πολύ μαλακιά. Μην ξεγελαστείς και βάλεις παραπάνω αλεύρι για να σφίξει.

Είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά θα τα κάνεις τέλεια!! :D:D

Καλή επιτυχία!!!

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

κορίτσια καλησπέρα.Σ'ένα μήνα θα έχω τα γεννέθλια του γιου μου.Στο σπίτι θα τα κάνω.Πείτε μου τι να φτιάξω?Εχω αγχωθεί από τώρα.

eNortjK1UjI2MzYxVLIGXDASpAKd34.pngeNortjK1UjI2Mza2ULIGXDAStQKj97.png

zouzounomoro thanx

χαρη σε σενα καταλαβα οτι βαλα λιγοτερο βουτυρο απ οτι επρεπε κ λιιιιιγο περισσοτερο αλευρι...

θα τα ξαναφτιαξω κ θα σας πω...!!!

pasxalitsa v

kALOp3.png

Rani Δ Ε Ν Ε Χ Ω Λ Ο Γ Ι Α!!

υπέροχη και πανεύκολη συνταγή, όλοι μου έδιναν τα εύσημα την Τσικνοπέπμτη. Πραγματικά συγχαρητήρια για την συνταγή που μας έδωσες, και αν έχεις και άλλες τόσο ωραίες και εύκολες...ξέρεις.... είμαστε ΟΛΕΣ ΑΥΤΙΑ.

και πάλι ευχαριστούμε πολύ

κορίτσια εγώ κάνω τυροπιτάκια κουρού και γίνονται τέλεια...

2 κεσεδάκια γιαούρτι στραγγιστό (τοταl γιατί έιναι πιο πηχτά από τα υπόλοιπα)

1κεσεδάκι ελαιόλαδο

500g αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

Για τη γέμιση: τυράκι ή οτι άλλο θέλετε...

Ανακατεύουμε πρώτα το γιαούρτι με το λάδι,έπειτα βάζουμε το αλεύρι,,η ζύμη γίνεται μαλακή....ανοίγουμε τα τυροπιτάκια είτε με το χέρι είτε με πλάστη και δίνουμε σχήμα με ποτήρι ή όπως αλλιώς θέλουμε....στο ταψί βάζουμε λαδόκολλα και ψήνουμε στους 200 βαθμούς σε αντίσταση πάνω κάτω μέχρι να ροδίσουν...είναι ελαφριά και πολύ διαιτητικά...

g598zf3jh69s483c.png

Διαφημίσεις

Λέω να τα δοκιμάσω και εγώ αυτα τα τυροπιτάκια ...

και εγω το σκεφτομαι..αλλά δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου πλάστη :oops: ουτε που εχω στο σπιτι

rQGhp3.png

νταλια υπαρχει ενας πλαστης χειρος μεταλικος!εχει χερουλακι και το πας μπρος πισω!εγω τον πηρα απο το λιντλ αλλα θα βρεις σιγουρα σε μαγαζια με ειδη οικιακης χρησης!αντε καλη επιτυχια!και γω τα εκανα και ηταν πολυ ωραια!

ούτε εγώ χρησιμοποίησα πλάστη, έπαιρνα λίγη ζύμη στο χέρι την πατίκωνα και γινόταν στρογγυλό, έβαζα ζύμη, το έκλεινα μισοφέγγαρο και ετοιμο.

εγώ έχω αυτά τα φορμάκια για τα τυροπιτάκια...

http://www.promarket.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1727&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=1

από το σούπερ μάρκετ τα πήρα βέβαια... δεν είναι ακριβά... και έτσι μου βγαίνουν όλα ομοιόμορφα...

ayTFp3.pngivwvp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα