Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κινήσεις εμβρύου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Καλησπερα και καλως σας βρηκα θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση ειμαι 23w+3d και αισθανομαι τα νινακια μου( διδυμη κυηση γι αυτο και ο πληθυντικος) μια με δυο φορες την ημερα και αν, και καθε φορα αισθανομαι 5 με 6 κλωτσιτσες που επισης ειναι σαν να προερχονται απο ενα μωρο και οχι απο δυο ειναι φυσιολογικο η ειναι λιγες οι φορες που τα νιωθω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Bizou3 !

Με το καλο τα μωρακια σου! Υπάρχουν πολλες γυναικες που στις εβδομαδες σου δεν ξέρουν αν όντως ένιωσαν το μωρο τους δεν ειναι ολα τοσο υπέρκινητικά

Καθε γυναικα βιώνει πολυ διαφορετικα τα παντα.

Μπορει απλα να κουνιούνται και να μην κλωτσάνε τοσο!

Δοκίμασε να Ξαπλώσεις ανάσκελα και να χαιδεψεις την κοιλιτσα σου απαλα κοιτάζοντας την ίσως κουνηθεί κατι και φάε και κατι γλυκο εκείνη την ωρα βάλε και λιγο μουσικουλα :wink:

Μπορει ετςι να σου απαντήσουν τα μωρακια σου!!!

Και την επόμενη φορα που θα σε δει ο γιατρος ρώτησε την γνώμη του!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες!! :)

Θέλω να κάνω κ εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση γιατι κοντέβω να τρελαθώ!! Με έχει ζαλίσει η μαμα μου αν κλωτσαει αν το ακουω..... :/ είμαι στην 20η εβδομάδα τώρα και έχω νιώσει κάτι τραβηγματάκια από μεσα προς τα εξω κανα δυο φορές ακριβώς πάνω από τον αφαλό μου κ κανα δυο φορές κάτω δεξιΆ.. Αυτό ειναι λοιπόν?? :/ δεν μπορώ να καταλάβω! 1η εγκυμοσύνη και τελείως άσχετη εγω!! Χιχι! 30 θα πάω κ για την β επιπεδου.. Μήπως επρεπε να το ακουγα πιο συχνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

TatKono, μην αγχώνεσαι καθόλου! Εγώ είμαι 21w+1d και με έχουν φάει εδώ κι ένα μήνα όλοι αν το ακούω. Αφού είχα ανησυχήσει και είχα ρωτήσει τη γιατρό μου! Οι δε μαμα-πεθερά όλο για κάτι γαργαλητα και γουργουρίσματα μου έλεγαν που οι ίδιες τα είχαν ακούσει από τον τρίτο μήνα... εγώ χαμπάρι! ΤΙΠΟΤΑ!

Εγώ, λοιπόν, άρχισα να την καταλαβαίνω εδώ και 1,5 περίπου εβδομάδα (χωρίς να έχω πια αμφιβολία ότι είναι αυτή), που όταν ξάπλωνω ανάσκελα και χαλαρώνω αρχίζει κλωτσιές- μπουνιές (δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς). :lol:

Είσαι στην περίοδο εκείνη ακριβώς που θα αρχισεις σιγα-σιγά να το καταλαβαίνεις. Δεν έχουμε όλες το ίδιο σώμα, και δεν αντιλαμβανόμαστε όλες τα ίδια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

TatKono, μην αγχώνεσαι καθόλου! Εγώ είμαι 21w+1d και με έχουν φάει εδώ κι ένα μήνα όλοι αν το ακούω. Αφού είχα ανησυχήσει και είχα ρωτήσει τη γιατρό μου! Οι δε μαμα-πεθερά όλο για κάτι γαργαλητα και γουργουρίσματα μου έλεγαν που οι ίδιες τα είχαν ακούσει από τον τρίτο μήνα... εγώ χαμπάρι! ΤΙΠΟΤΑ!

Εγώ, λοιπόν, άρχισα να την καταλαβαίνω εδώ και 1,5 περίπου εβδομάδα (χωρίς να έχω πια αμφιβολία ότι είναι αυτή), που όταν ξάπλωνω ανάσκελα και χαλαρώνω αρχίζει κλωτσιές- μπουνιές (δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς). :lol:

Είσαι στην περίοδο εκείνη ακριβώς που θα αρχισεις σιγα-σιγά να το καταλαβαίνεις. Δεν έχουμε όλες το ίδιο σώμα, και δεν αντιλαμβανόμαστε όλες τα ίδια πράγματα!

 

 

Ουφ τι ανακούφισηηηη! :) άντε να το σιγουρεψουμε τώρα!! Ελπίζω να μην αργησει!! :):-P πιστευω τωρα δεν θα σε αφησει σε ησυχία το μικρουλάκι σου από τις κλωτσιές!! Χεχε!!

Σε ευχαριστώ πολύ και με το καλό να έρθει το μπεμπέκι σου!! (Νοέμβρη κι εσύ??)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Λιτσα!

Να μην ανησύχησεις καθολου!

Νομιζω εώς 20 εβδομαδα λενε αλλα καμία φορα μπορει και πιο μετα!

Ειναι το πρώτο σου παιδακι;

Εγω στην αρχη ένιωθα κατι σαν φουσκαλιτσες που νόμιζα πως ειναι καποιο εντερο!

:-)

ειναι τοσοδουλικο ακομη!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα...κοντευω 22 εβδομαδες και κλωτσιες δεν καταλαβαινω, παρολο που λενε το δευτερο παιδι το νιωθεις πιο ευκολα δεν ισχυει καθολου..

Τον γιο μου 16 εβδομαδες με ειχε ταραξει, η κορουλα μου τωρα βαριεται..!!!

Το μονο που καταλαβαινω ειναι λες και εχω να σκουλικακι και κολυμπαει, ενω προσφατα στην β επιπεδου που εκανα κουναγε και τα ποδαρακια της και τα χερακια της...

Ρωτησα και δεν υπαρχει καποιο προβλημα οταν θα ειναι θα το νιωσουμε, μαλλον τα μωρακια μας θα ειναι ησυχα...!!! :D:D:D

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια απο την 9η εβδομαδα νιωθω το εντερο μου πιο κινητικο , και οι σφυγμοι μου στην περιοχη της κοιλιας ειναι πιο εντονοι .

Που πρωτα δεν τα ενιωθα. Εννοειται οτι δεν ειναι το εμβρυο τοσο μικρο.

Αλλα ισως ολα αυτα να εναι αντανακλαστικα στην γυρω περιοχη της κοιλιας λογω της κινησης του εμβρυου.

 

Τωρα στην 17 η εβδομαδα , νομιζω οτι ειναι το εμβρυο. Ανεπαισθητα ρυθμικα χτυπηματα. Ισα μολις που τα καταλαβαινω και δεν ειναι τοσο συνεχομενα οσο ενας σφυγμος.

Αλλα και παλι εχω τις αμφιβολιες μου γιατι καποια τα νιωθω κατω απο τον αφαλο και η μητρα ακομα δεν εχει ανεβει τοσο ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας,

Διανύω την 17η εβδομάδα δίδυμης κύησης και θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα πότε ένιωσε τους πολυπόθητους χτύπους στην κοιλίτσα; Έχω νιώσει κάτι σαν φτερούγισμα αλλά μερικές φορές νομίζω ότι το μπερδεύω με τα έντερα... 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, kelly 5 είπε:

Καλημέρα σας,

Διανύω την 17η εβδομάδα δίδυμης κύησης και θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα πότε ένιωσε τους πολυπόθητους χτύπους στην κοιλίτσα; Έχω νιώσει κάτι σαν φτερούγισμα αλλά μερικές φορές νομίζω ότι το μπερδεύω με τα έντερα... 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Εγω ενιωσα τα φτερουγισματα γυρω στην 16η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα, αλλα σε πρωτοτοκη ειναι φυσιολογικο να τα νιωσει ακομη και στην 22η. Αυτο που ενιωσες μαλλον ηταν τα μωρακια σου, αλλα και να μην ηταν μην αγχωνεσαι...σε λιγο καιρο θα τα νιωθεις συνεχεια να κοβουν βολτες μεσα σου! :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Διανυω την 19η εβδομάδα σε διδυμάκια, είναι διχοριακα διαμνιακα. 

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: ενώ το ένα κάνει αισθητή την παρουσία του (νιώθω την κίνησή του-κλωτσιές δεν έχω νιώσει ακόμα), το άλλο είναι εντελώς ήσυχο. Αραιά και πού ίσως νιώσω κάτι να κουνιέται κι αυτό όχι με σιγουριά. 

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο;

Ποτε επιτέλους θα τα νιώθω και τα δύο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...