Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 36


milver

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!Έχει περάσει πολύ καιρός από την τελευταία φορά που ανάρτησα κάτι.Τα παιδιά μου έχουν μεγαλώσει και είμαστε στην προεφηβεία πλέον.Είναι στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού,έχουν τα αγγλικά τους και έχουν αρχίσει να χάνουν την παιδικότητα τους.Φυσιολογικό,βεβαίως.Όλα θα μεγαλώσουν κάποια στιγμή!Έλα όμως που έπαθα πλάκα με το που είδα τις τρίχες στις μασχάλες και στο εφηβαίο!Τι έγινε;Πότε φτάσαμε εδώ;Πώς γίνανε έτσι τα μωράκια μου;Κι εγώ;Μεγάλωσα τόσο;Έτσι λοιπόν φτάσαμε εδώ.Στην απόφαση να ξεκινήσουμε προσπάθεις για τρίτο παιδί στα 38 και μισό.Υπάρχουν κι άλλες σε αυτή την ηλικία που εγκυμονούν ή το προσπαθούν;Άντε κορίτσια,δώστε μου τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια!Έχει περάσει πολύ καιρός από την τελευταία φορά που ανάρτησα κάτι.Τα παιδιά μου έχουν μεγαλώσει και είμαστε στην προεφηβεία πλέον.Είναι στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού,έχουν τα αγγλικά τους και έχουν αρχίσει να χάνουν την παιδικότητα τους.Φυσιολογικό,βεβαίως.Όλα θα μεγαλώσουν κάποια στιγμή!Έλα όμως που έπαθα πλάκα με το που είδα τις τρίχες στις μασχάλες και στο εφηβαίο!Τι έγινε;Πότε φτάσαμε εδώ;Πώς γίνανε έτσι τα μωράκια μου;Κι εγώ;Μεγάλωσα τόσο;Έτσι λοιπόν φτάσαμε εδώ.Στην απόφαση να ξεκινήσουμε προσπάθεις για τρίτο παιδί στα 38 και μισό.Υπάρχουν κι άλλες σε αυτή την ηλικία που εγκυμονούν ή το προσπαθούν;Άντε κορίτσια,δώστε μου τα φώτα σας!

 

Βουρ στην προσπάθεια! !!!!!! Δυο παιδιά κι εγώ, ένα στα δώδεκα κι ένα στα εννια. Τώρα έγκυος στο τρίτο. Τον Αύγουστο έκλεισα τα 40. Σου εύχομαι τα καλύτερα! !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!Έχει περάσει πολύ καιρός από την τελευταία φορά που ανάρτησα κάτι.Τα παιδιά μου έχουν μεγαλώσει και είμαστε στην προεφηβεία πλέον.Είναι στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού,έχουν τα αγγλικά τους και έχουν αρχίσει να χάνουν την παιδικότητα τους.Φυσιολογικό,βεβαίως.Όλα θα μεγαλώσουν κάποια στιγμή!Έλα όμως που έπαθα πλάκα με το που είδα τις τρίχες στις μασχάλες και στο εφηβαίο!Τι έγινε;Πότε φτάσαμε εδώ;Πώς γίνανε έτσι τα μωράκια μου;Κι εγώ;Μεγάλωσα τόσο;Έτσι λοιπόν φτάσαμε εδώ.Στην απόφαση να ξεκινήσουμε προσπάθεις για τρίτο παιδί στα 38 και μισό.Υπάρχουν κι άλλες σε αυτή την ηλικία που εγκυμονούν ή το προσπαθούν;Άντε κορίτσια,δώστε μου τα φώτα σας!

 

Μα εννοείται! Και εγω στα 38 γεννηςα το δεύτερο .... Εχεις αρχιςει προςπαθειες ηδη; Με το καλο και γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ενθάρυνση!Είμαι στο τέλος της περιόδου και μετά ξεκινάμε αμέσως τις προσπάθειες.Η κόρη μου θέλει σαν τρελή ένα αδερφάκι!Νομίζω θα είναι πιο εύκολο τώρα που είναι μεγάλα τα παιδιά(11 και 10 ετών).Δεν το έχω ψάξει ακόμα για τυχόν κινδύνους λόγω ηλικίας.Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ενθάρυνση!Είμαι στο τέλος της περιόδου και μετά ξεκινάμε αμέσως τις προσπάθειες.Η κόρη μου θέλει σαν τρελή ένα αδερφάκι!Νομίζω θα είναι πιο εύκολο τώρα που είναι μεγάλα τα παιδιά(11 και 10 ετών).Δεν το έχω ψάξει ακόμα για τυχόν κινδύνους λόγω ηλικίας.Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;

Η μόνη διαφορά στις εξετάσεις τουλάχιστον για μένα, είναι ότι αντί για Αυχενική διαφάνεια, θα κάνω λήψη τροφοβλαστη. Από συμπληρώματα μου έχει δώσει μαγνήσιο που στις άλλες εγκυμοσύνες δεν έπαιρνα. Αυτά και μόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζεται κάποια εξέταση πριν την εγκυμοσύνη;Ακόμα δε μίλησα με το γιατρό μου.Πέρυσι έκανα τεστ ΠΑΠ και ήταν όλα εντάξει.

 

Εγώ τον Μάρτιο είχα κάνει τεστ Παπ και μαστογραφία. Μου είχαν βγει ΣΟΥΠΕΡ και τα δυο. Έλα όμως τώρα με την εγκυμοσύνη που ανακαλύψαμε ινομυωμα και ενδομητρίωση! Όλα είναι σχετικά τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,έχω άγνοια,είναι κάτι που χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση;

 

Ευτυχώς το ινομυωμα ειναι σε τετοιο σημείο που δεν επηρεαζει. Η ενδομητρίωση μου ειπε ο γιατρος οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θεραπευτεί μέσω της εγκυμοσύνης. Οπότε όλα καλά!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ενθάρυνση!Είμαι στο τέλος της περιόδου και μετά ξεκινάμε αμέσως τις προσπάθειες.Η κόρη μου θέλει σαν τρελή ένα αδερφάκι!Νομίζω θα είναι πιο εύκολο τώρα που είναι μεγάλα τα παιδιά(11 και 10 ετών).Δεν το έχω ψάξει ακόμα για τυχόν κινδύνους λόγω ηλικίας.Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;

 

Ναι δυστυχώς λόγω ηλικίας υπαρχει μεγαλύτερη πιθανότητα για ορισμένα σύνδρομα και δεν μπορεις να κανεις πολλα

Μιλα στον γιατρό σου αν μπορει να σου δώσει βιταμηνες (περισσοτερο κόμπλεξ Β) και αν μπορεις και θες να κανεις πιο συχνούς υπέρηχους να επιβεβαιώσεις οσο μπορεις οτι το μωρο παει καλα. Δες και για χαρμονη τεστ που ειναι εξέταση αίματος που σου λεει με ποσοστό 99% αν το μωρο πάσχει απο 3 συγκεκριμένα σύνδρομα - εντελώς αθώο δεν υπαρχει ρίσκο για το μωρο

 

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!Έχει περάσει πολύ καιρός από την τελευταία φορά που ανάρτησα κάτι.Τα παιδιά μου έχουν μεγαλώσει και είμαστε στην προεφηβεία πλέον.Είναι στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού,έχουν τα αγγλικά τους και έχουν αρχίσει να χάνουν την παιδικότητα τους.Φυσιολογικό,βεβαίως.Όλα θα μεγαλώσουν κάποια στιγμή!Έλα όμως που έπαθα πλάκα με το που είδα τις τρίχες στις μασχάλες και στο εφηβαίο!Τι έγινε;Πότε φτάσαμε εδώ;Πώς γίνανε έτσι τα μωράκια μου;Κι εγώ;Μεγάλωσα τόσο;Έτσι λοιπόν φτάσαμε εδώ.Στην απόφαση να ξεκινήσουμε προσπάθεις για τρίτο παιδί στα 38 και μισό.Υπάρχουν κι άλλες σε αυτή την ηλικία που εγκυμονούν ή το προσπαθούν;Άντε κορίτσια,δώστε μου τα φώτα σας!

 

Καλη σου μέρα,

Εγώ το πρώτο το έκανα 40 ετών και το δεύτερο 41,5. Παντρεύτηκα 39 ετών κ μετά από 6 μήνες έμεινα έγκυος. Φυσιολογικές συλλήψεις κ οι 2, πανεύκολες εγκυμοσύνες. Στο μόνο που επέμεινε ο γιατρός μου λόγω ηλικίας μου ήταν η αμνιοπαρακέντηση. Υποχρεωτικά, ανεξαρτήτου καλών αποτελεσμάτων των προηγούμενων εξετάσεων. Και όλα καλά πήγαν.

Καλή τύχη ! έχεις κ βοηθούς τα παιδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Λιγες μερες μετα που εκλεισα τα 36 γεννησα τον μικροτερο μου γιο και τωρα ενα μηνα μετα που εκλεισα τα 40 ειμαι εγκυος στο 4ο (ελπζω να παει καλα αυτη τη φορα) . Γεννησα τον πρωτο γιο στα 31 .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!!!@ εύχομαι  να είσαι έγκυος! Όχι  άνω των 36 Εγώ έκανα τα δυδιμα μου με εξωσωματική στα 46 ! Υπέροχο συναίσθημα! Ανακαλύπτεις ένα άλλο είδος αγάπης! Μην  το σκέφτεσαι καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
On 5/25/2018 at 12:18 AM, rocky balboa said:

Καλησπέρα!!!@ εύχομαι  να είσαι έγκυος! Όχι  άνω των 36 Εγώ έκανα τα δυδιμα μου με εξωσωματική στα 46 ! Υπέροχο συναίσθημα! Ανακαλύπτεις ένα άλλο είδος αγάπης! Μην  το σκέφτεσαι καθόλου!!!

Καλησπερα!

 

Αν και αυτη η ανάρτησή ειναι 2 ετων, να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας! Επειδη και εγω ειμαι 46 και σκέφτομαι για εξωσωματική, σε παρακαλώ μπορείτε να μου πειτε σε ποιο γιατρο κάνατε την εξωσωματική σας? Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/3/2020 at 11:53 PM, elesal said:

Καλησπερα!

 

Αν και αυτη η ανάρτησή ειναι 2 ετων, να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας! Επειδη και εγω ειμαι 46 και σκέφτομαι για εξωσωματική, σε παρακαλώ μπορείτε να μου πειτε σε ποιο γιατρο κάνατε την εξωσωματική σας? Ευχαριστώ πολυ!

Καλησπέρα! Κι εγώ 46 και σκέφτομαι για εξωσωματική. Ψάχνω κι εγώ γιατρό με ανθρώπινη προσέγγιση. Αν έχετε κάποιον υπόψη κορίτσια, πειτε τις γνώμες σας. Κάθε βοήθεια μετράει. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2018 at 12:18 AM, rocky balboa said:

Καλησπέρα!!!@ εύχομαι  να είσαι έγκυος! Όχι  άνω των 36 Εγώ έκανα τα δυδιμα μου με εξωσωματική στα 46 ! Υπέροχο συναίσθημα! Ανακαλύπτεις ένα άλλο είδος αγάπης! Μην  το σκέφτεσαι καθόλου!!!

Καλησπέρα! Κι εγώ 46 και σκέφτομαι για εξωσωματική. Θα μπορούσες να μου πεις τον γιατρό σου ? Συγχαρητήρια για τα δίδυμα σου ! Είσαι έμπνευση .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...