Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

intralipids!ποιε κοπελες εκαναν την θεραπεια;


Recommended Posts

να ρωτησω κατι ο οικονομου ειναι βιολογος σωστα?πως μπορει να διερευνηση μια υπογονιμοτητα?μονο ενας σωστος γυναικολογος θα τα ψαξει ολα και θα σας προτεινει να κανετετ τα νκ που λεμε και τις θεραπειες.

δηλ πατε στον βιολογο και τι του λετε?για σας να κανω αυτο τον ελεγχος?καποιος γυναικολογος μονο μπορει να κρινει τα αποτελεσματα των εξετασεων και να μιλησει για θεραπειες.τωρα καταλαβαινω γιατι διαφερουν οι δοσολογιες μας και οχι για 5,6 ml alla μεγαλυτερες δοσεις.ο ROUSSEV που μου εδωσε τις θεραπειες και υπογραψε τα αποτελεσματα των εξετασεων απο τη δεκαετια του 90 ασχολειται με αυτα και γνωριζει τις θεραπειες http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=roussev

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω και εγω με αυτα.

Νομιζω οτι εχουμε χαθει λιγακι.

Το εχω ξαναγραψει και σε αλλο θεμα.

 

Ο καλος γυναικολογος τα ψαχνει και ξερει να προτεινει την πιο καταλληλη θεραπεια.

Επισης εαν χρειαζεται αιματολογο η οποαιδηποτε αλλη ειδικοτητα ο γυναικολογος πρεπει να μας παραπεμψει.

 

 

 

Δεν θελω να αμφισβητησω καποια κοπελα για να μην παρεξηγηθω, αλλα υπαρχει ο κινδυνος να αποπροσανατολιστουμε και να χασουμε πολυτιμο χρονο με θεραπειες απο γιατρους που δεν ειναι ακριβως η ειδικοτητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με αυτα.

Νομιζω οτι εχουμε χαθει λιγακι.

Το εχω ξαναγραψει και σε αλλο θεμα.

 

Ο καλος γυναικολογος τα ψαχνει και ξερει να προτεινει την πιο καταλληλη θεραπεια.

Επισης εαν χρειαζεται αιματολογο η οποαιδηποτε αλλη ειδικοτητα ο γυναικολογος πρεπει να μας παραπεμψει.

 

 

 

Δεν θελω να αμφισβητησω καποια κοπελα για να μην παρεξηγηθω, αλλα υπαρχει ο κινδυνος να αποπροσανατολιστουμε και να χασουμε πολυτιμο χρονο με θεραπειες απο γιατρους που δεν ειναι ακριβως η ειδικοτητα τους.

Ma ο συγκεκριμενος δεν ειναι καν γιατρος!πως να δωσει θεραπειες?π.χ. ο μικροβιολογος αν και γοατρος γιατι ποτε δε δινει θεραπειες?ο βιολογος πως τολμα και το κανει?ακομη και βιταμινη δε μπορει να προτινει!αυτο που λενε και παιζουν με τον πονο μας!ειναι πολλα τα λεφτα στο κομματι της υπογονιμοτητας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Ύστερα από μία βιοχημική κύηση τον Ιούλιο μου και κατόπιν ραντεβού που έκανα με τον εξωσωματικό μου, μου πρότεινε να πάρω στην επόμενη προσπάθειά μου τα intralipids.

Δεν έχω πρόβλημα με τα ΝΚ, μου τα έδωσε προληπτικά επειδή του είπε ότι έχω αυτοάνοση γαστρίτιδα για να βοηθήσει ανοσολογικά το περιβάλλον της μήτρας.Σίγουρα όμως επειδή είχα και την αποβολή...

Παράλληλα θα κάνω και ηπαρίνες λόγω ελαφριάς θρομβοφιλίας. Ύστερα από αυτά που έχω διαβάσει θέλω να ρωτήσω τα εξής όποια κοπέλα μπορεί να βοηθήσει :

-Αν κ είναι φυτικά είχε καμμία παρενέργειες ή γνωρίζετε αν έχουνε; στο ίντερνετ αναφέρει για πυρετό, διάρροια, δυσκολία στην αναπνοή κλπ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σπάνια ή όχι ώστε να πανικοβληθώ!:-(

-Ξέρετε αν επηρεάζουνε οι παράλληλες θεραπείες με ηπαρίνες;

-Γνωρίζετε αν βοηθάνε σε άτομα που έχουνε αυτοάνοσες διαταραχές ή μόνο σε κοπέλες που έχουνε πρόβλημα με τα ΝΚ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Ύστερα από μία βιοχημική κύηση τον Ιούλιο μου και κατόπιν ραντεβού που έκανα με τον εξωσωματικό μου, μου πρότεινε να πάρω στην επόμενη προσπάθειά μου τα intralipids.

Δεν έχω πρόβλημα με τα ΝΚ, μου τα έδωσε προληπτικά επειδή του είπε ότι έχω αυτοάνοση γαστρίτιδα για να βοηθήσει ανοσολογικά το περιβάλλον της μήτρας.Σίγουρα όμως επειδή είχα και την αποβολή...

Παράλληλα θα κάνω και ηπαρίνες λόγω ελαφριάς θρομβοφιλίας. Ύστερα από αυτά που έχω διαβάσει θέλω να ρωτήσω τα εξής όποια κοπέλα μπορεί να βοηθήσει :

-Αν κ είναι φυτικά είχε καμμία παρενέργειες ή γνωρίζετε αν έχουνε; στο ίντερνετ αναφέρει για πυρετό, διάρροια, δυσκολία στην αναπνοή κλπ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σπάνια ή όχι ώστε να πανικοβληθώ!:-(

-Ξέρετε αν επηρεάζουνε οι παράλληλες θεραπείες με ηπαρίνες;

-Γνωρίζετε αν βοηθάνε σε άτομα που έχουνε αυτοάνοσες διαταραχές ή μόνο σε κοπέλες που έχουνε πρόβλημα με τα ΝΚ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Σημαντικό είναι να γίνει αργά η έγχυση ειδικά την πρώτη φορά.

Επίσης, νομίζω ότι η σημαντικότερη παρενέργεια που μπορεί να παρουσιαστεί είναι αλλεργία. Είσαι αλλεργική στο αυγό ή στη σόγια? Με κάθε επιφύλαξη σου τα αναφέρω καθ' ότι δεν είμαι γιατρός.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

Ύστερα από μία βιοχημική κύηση τον Ιούλιο μου και κατόπιν ραντεβού που έκανα με τον εξωσωματικό μου, μου πρότεινε να πάρω στην επόμενη προσπάθειά μου τα intralipids.

Δεν έχω πρόβλημα με τα ΝΚ, μου τα έδωσε προληπτικά επειδή του είπε ότι έχω αυτοάνοση γαστρίτιδα για να βοηθήσει ανοσολογικά το περιβάλλον της μήτρας.Σίγουρα όμως επειδή είχα και την αποβολή...

Παράλληλα θα κάνω και ηπαρίνες λόγω ελαφριάς θρομβοφιλίας. Ύστερα από αυτά που έχω διαβάσει θέλω να ρωτήσω τα εξής όποια κοπέλα μπορεί να βοηθήσει :

-Αν κ είναι φυτικά είχε καμμία παρενέργειες ή γνωρίζετε αν έχουνε; στο ίντερνετ αναφέρει για πυρετό, διάρροια, δυσκολία στην αναπνοή κλπ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σπάνια ή όχι ώστε να πανικοβληθώ!:-(

-Ξέρετε αν επηρεάζουνε οι παράλληλες θεραπείες με ηπαρίνες;

-Γνωρίζετε αν βοηθάνε σε άτομα που έχουνε αυτοάνοσες διαταραχές ή μόνο σε κοπέλες που έχουνε πρόβλημα με τα ΝΚ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

δεν εχεις προβλημα και σου δινει ιντραλιπιντ?κομπογιανητες,,,(δε φτες εσυ).ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΚ τα εχουν δωσει δε νομιζω να τα δινουν σε αλλο αυτοανοσο.καθε τι εχει παρενεργειες καλυτερα να ρωτησεις καποιον που τα εχει δουλεψει και αντο να σου κανουν καλο μη σου κανουν κακο.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό είναι να γίνει αργά η έγχυση ειδικά την πρώτη φορά.

Επίσης, νομίζω ότι η σημαντικότερη παρενέργεια που μπορεί να παρουσιαστεί είναι αλλεργία. Είσαι αλλεργική στο αυγό ή στη σόγια? Με κάθε επιφύλαξη σου τα αναφέρω καθ' ότι δεν είμαι γιατρός.....

η διαρκεια η ποσοτητα σιγουρα ειναι καποια που πρεπει να προσεξουν δεν σου δινουν ολο αναλογα με το ατομο παει και η ποσοτητα.εγω θα ημουν πολυ επιφυλακτικη να μου δωσουν τυφλα κατι χωρις να εχω προβλημα και αν μου τα κατεβασει τα νκ παραπολυ?αν ειναι τωρα φυσιολογικα και σου δωσει κατι που τα κατεβαζει δε σε φοβιζει?μη γινει καποια αλλη ζημια. ψαξε το λιγο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..αυτό που μου είπε είναι ότι κακό δεν κάνει μόνο καλό κάνει γιατί φτιάχνει το περιβάλλον της μήτρας γενικότερα ανοσολογικά. Δεν ξέρω αν το έδωσε λόγω του αυτοάνοσου ή λόγω της αποβολής να βοηθήσει το περιβάλλον της μήτρας...έχω την εντύπωση όμως ότι δεν το δίνουνε μόνο για τα ΝΚ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..αυτό που μου είπε είναι ότι κακό δεν κάνει μόνο καλό κάνει γιατί φτιάχνει το περιβάλλον της μήτρας γενικότερα ανοσολογικά. Δεν ξέρω αν το έδωσε λόγω του αυτοάνοσου ή λόγω της αποβολής να βοηθήσει το περιβάλλον της μήτρας...έχω την εντύπωση όμως ότι δεν το δίνουνε μόνο για τα ΝΚ...

AN δεν εχεις προβλημα πως θα στο δωσει κουτουρου οπως λεμε στη βορεια ελλαδα?απο που το ξερεθ οτι δεν κανει κακο?στα τυφλα τοτε γιατι μας κανουν εξετασεις για νκ και αν τα βρουν εκτος οριων δινουν ειτε ιντραλιπιντ ή ανοσοσφαιρινη.

τα ιντραλιπιντ ειναι νεα θεραπεια ποτε στο παρελθον σε κανενα κεντρο οσο και αν ψαξεις δεν τα εδωσαν στα πλαισια της προληψης.ειναι ελαχιστι=οι αυτοι που ασχολουνται με τα νκ και ακομη πιο λιγοι με τη θεραπεια.

καθε φαρμακο εχει παρενεργειες και αν σε εμενα με αυξημενα νκ εκανα θεραπεια με ιντραλιπιντ και επεσαν σε εσενα που ειναι φυσιολογικα δε θα στα κατεβασει ακομη πιο περισσοτερο και αν στα κατεβασει εκτων οριων τι επιπλοκες εχεις για εσενα ?π.χ η μητρα μηπως θα γινει πιο εχθρικη?αν δεν εχω προβλημα δεν περνω κατι.μου φαινεται κατι ακουσε ο γιατρος και κατι ηθελε να πει.αλλωστε δινουν πολυ λιγη ποσοτητα που ξερει για εσενα τι να δωσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλη χρονια κοριτσια σ ε εμας μπηκε με το δεξι :lol:!6 εβδομαδών και 1 ημερα σημερα.ακουσαμε καρδια την παρασκευη και σημερα εκανα επαναλληψη intralipid

καλη επιτυχια σε ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια agchomeni!!!!! Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου.

 

Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε τη δοσολογία 200ml intralipids αραιωμένα σε 100ml φυσιολογικού ορού. Στον πρώτο κύκλο που τελείωσε χθες με την έλευση της περιόδου, έκανα μία έγχυση intralipids αλλά μετά από εξετάσεις ο γιατρός μου είπε πως δεν είναι αρκετή για μένα και πως στο δεύτερο κύκλο, που άρχισε χθες, να κάνω δύο εγχύσεις με την ίδια δοσολογία, με διαφορά 3-4 ημερών.

 

Διαβάζω για τις δοσολογίες που έδωσαν σε εσάς και νομίζω ότι αυτή που ακολουθώ εγώ είναι ιδιαίτερα υψηλή......Η παρενέργεια που είχα εγώ μετά από δίωρη έγχυση intralipids ήταν δυνατός πονοκέφαλος για δύο ημέρες.

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια agchomeni!!!!! Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου.

 

Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε τη δοσολογία 200ml intralipids αραιωμένα σε 100ml φυσιολογικού ορού. Στον πρώτο κύκλο που τελείωσε χθες με την έλευση της περιόδου, έκανα μία έγχυση intralipids αλλά μετά από εξετάσεις ο γιατρός μου είπε πως δεν είναι αρκετή για μένα και πως στο δεύτερο κύκλο, που άρχισε χθες, να κάνω δύο εγχύσεις με την ίδια δοσολογία, με διαφορά 3-4 ημερών.

 

Διαβάζω για τις δοσολογίες που έδωσαν σε εσάς και νομίζω ότι αυτή που ακολουθώ εγώ είναι ιδιαίτερα υψηλή......Η παρενέργεια που είχα εγώ μετά από δίωρη έγχυση intralipids ήταν δυνατός πονοκέφαλος για δύο ημέρες.

σε ευχαριστω!!!και σε εσενα οτι καλυτερο.

Ο γιατρος που σου τα εδωσε εχει ξαναχρησιμοποιησει ιντραλιπιντ ή οπως να ειναι τα δινει?η δικη μου δοσολογια ηταν πολυ πολυ μικρότερη και σε άλλες κοπέλες που ξερω πανω κατω τις δικες μου δοσολογιες εκαναν.

Αντι να σου κανει καλο προσεχε μη σου κανει κακο.Για την ανοσοσφαιρηνη ειχα διαβασει πως εχεις πονοκεφαλο οχι τα ιντραλιπιντ που θεωρητηκα ειναι ακινδυνα. όμως σε συγκεκριμενες δοσεις

απο το πρωι ειμαι χαλια με αναγουλες πηγα στο γιατρο μου εκανε μια πριπεραν ενεση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αγχωμενη.καλη χρονια κ καλη αρχη! με το καλο το μωρακι σου.το μαιο μας ανακοινωσες οτι ησουν εγκυος.Λογικα λοιπον τωρα θα γεννουσες.προεκυψε κατι αλλο στην πορεια?ρωταω γιατι καπου εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αγχωμενη.καλη χρονια κ καλη αρχη! με το καλο το μωρακι σου.το μαιο μας ανακοινωσες οτι ησουν εγκυος.Λογικα λοιπον τωρα θα γεννουσες.προεκυψε κατι αλλο στην πορεια?ρωταω γιατι καπου εχω μπερδευτει.

στις 10 οκτωβρίου εσπασαν τα νερα μου.εμεινα δυο ημερες στη βιοκλινικη ομως δεν αντεψε παει το ονειρο.

Δε θελω να το συζητησω ουτε να μιλησουμε εδω περισσοτερο για αυτο

Link to comment
Share on other sites

στις 10 οκτωβρίου εσπασαν τα νερα μου.εμεινα δυο ημερες στη βιοκλινικη ομως δεν αντεψε παει το ονειρο.

Δε θελω να το συζητησω ουτε να μιλησουμε εδω περισσοτερο για αυτο

 

Λυπάμαι πολυ ... Συγχαρητήρια στην καινουρια εγκυμοσυνη ολα να πανε τελεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...