Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπασεις 28η εβδομαδα...συμπαρασταση!


Recommended Posts

On 7/17/2020 at 2:18 AM, Irene85 said:

Καλησπερα ! Εχει νοσηλευτεί καμια με πρόωρες συσπασεις (για ενδοφλέβια αγωγη) στο ΜΗΤΕΡΑ ; Σε ποιά εβδομάδα ;  Πόσες ημέρες ήταν η αγωγή και ποιο το κόστος για κάθε ημέρα ; 

Καλημέρα, έγώ είχα νοσηλευτεί για πρόωρες συσπάσεις στην 26η εβδομάδα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό: ο γυναικολόγος που με πρακολουθούσε ήταν στο ΜΗΤΕΡΑ, απλά εγώ όταν με έπιασαν οι πολύ έντονες συσπάσεις ήμουν διακοπές εκτός Αττικής και νοσηλεύτηκα στο Περιφερειακό Νοσοκομείο της περιοχής. Έμεινα μέσα 4-5 μέρες. Τις πρώτες δύο μου έβαλαν συνολικά 5 αμπούλες τοκολυτικών φαρμάκων, τα οποία ήταν ομολογουμένως πολύ ακριβά! Ο γυναικολόγος μου από το ΜΗΤΕΡΑ μου είπε ότι η κάθε μία κοστίζει 500 Ευρώ... Όταν λες ότι σου έβαλαν ενδοφλέβια αγωγή, τί εννοείς; Στο δημόσιο νοσοκομείο εγώ πάντως δεν είχα πληρώσει τίποτα με ασφάλεια του ΙΚΑ. Μήπως η δημόσια ασφάλεια καλύπτει τα συγκεκριμένα φάρμακα και στα ιδιωτικά μαιευτήρια; 

 

Να προσέχεις και με το καλό το παιδάκι σου!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 29/5/2014 at 7:02 ΜΜ, AspasiaM είπε:

Την προηγούμενη εβδομάδα νοσηλεύτηκα στο νοσοσκομείο με τοκολυτικη θεραπεία για συσπάσεις. Μια εβδομάδα μετά συνεχίζουν αν και αραιότερες... μπορεί και 20 τη μέρα. Μέχρι χτες καλός ο τράχηλος (3 εκ). Υπαρχει καμία με παρόμοια εμπειρία που πηγε καλα μέχρι τέλους? Πόσο γρηγορα μπορεί να μειωθεί αυτός ο τράχηλος???

 

1 ώρα πρίν, Iris89 είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Iris89 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν εχω νοσηλευτεί ακόμα αλλα είναι πολύ πιθανόν γιατί έχω συσπασεις και πονάκια και ο τραχηλός μου είναι ήδη κοντός και ανοιχτός. Μίλησα με το λογιστήριο του ΜΗΤΕΡΑ και δεν ήξεραν ακριβώς πόσο θα κοστίσει η αγωγή αλλά μου είπαν ότι η νοσηλεία μονο Κοστίζει περίπου 200 την ημέρα σε τρίκλινο (αν δεν κάνω λάθος)...

1 ώρα πρίν, Iris89 είπε:

Καλημέρα, έγώ είχα νοσηλευτεί για πρόωρες συσπάσεις στην 26η εβδομάδα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό: ο γυναικολόγος που με πρακολουθούσε ήταν στο ΜΗΤΕΡΑ, απλά εγώ όταν με έπιασαν οι πολύ έντονες συσπάσεις ήμουν διακοπές εκτός Αττικής και νοσηλεύτηκα στο Περιφερειακό Νοσοκομείο της περιοχής. Έμεινα μέσα 4-5 μέρες. Τις πρώτες δύο μου έβαλαν συνολικά 5 αμπούλες τοκολυτικών φαρμάκων, τα οποία ήταν ομολογουμένως πολύ ακριβά! Ο γυναικολόγος μου από το ΜΗΤΕΡΑ μου είπε ότι η κάθε μία κοστίζει 500 Ευρώ... Όταν λες ότι σου έβαλαν ενδοφλέβια αγωγή, τί εννοείς; Στο δημόσιο νοσοκομείο εγώ πάντως δεν είχα πληρώσει τίποτα με ασφάλεια του ΙΚΑ. Μήπως η δημόσια ασφάλεια καλύπτει τα συγκεκριμένα φάρμακα και στα ιδιωτικά μαιευτήρια; 

 

Να προσέχεις και με το καλό το παιδάκι σου!! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/18/2020 at 3:35 PM, Irene85 said:

Iris89 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν εχω νοσηλευτεί ακόμα αλλα είναι πολύ πιθανόν γιατί έχω συσπασεις και πονάκια και ο τραχηλός μου είναι ήδη κοντός και ανοιχτός. Μίλησα με το λογιστήριο του ΜΗΤΕΡΑ και δεν ήξεραν ακριβώς πόσο θα κοστίσει η αγωγή αλλά μου είπαν ότι η νοσηλεία μονο Κοστίζει περίπου 200 την ημέρα σε τρίκλινο (αν δεν κάνω λάθος)...

 

Θα έλεγα ότι αν χρειαστεί τελικά να λάβεις τοκολυτικά φάρμακα, επειδή είναι όντως ακριβά, να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να πας σε δημόσιο νοσοκομείο (στο Αλεξάνδρα βασικά), όπου με δημόσια ασφάλεια δεν θα πληρώσεις κάτι. Δεν πιστεύω ότι οποιοσδήποτε γυναικολόγος-ιδιώτης, ο οποίος έχει και μία εικόνα της οικονομικής πραγματικότητας μίας μέσης αστικής οικογένειας, θα παρεξηγήσει αν του πεις ότι για το συγκεκριμένο πρόβλημα θα χρειαστεί εκ των πραγμάτων να πας σε δημόσιο νοσοκομείο. 

 

Εγώ που γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ (τΟ 2018) κάπου τόσο, 200 Ευρώ, είχε το τρίκλινο. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2020 at 8:06 ΜΜ, Iris89 είπε:

Θα έλεγα ότι αν χρειαστεί τελικά να λάβεις τοκολυτικά φάρμακα, επειδή είναι όντως ακριβά, να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να πας σε δημόσιο νοσοκομείο (στο Αλεξάνδρα βασικά), όπου με δημόσια ασφάλεια δεν θα πληρώσεις κάτι. Δεν πιστεύω ότι οποιοσδήποτε γυναικολόγος-ιδιώτης, ο οποίος έχει και μία εικόνα της οικονομικής πραγματικότητας μίας μέσης αστικής οικογένειας, θα παρεξηγήσει αν του πεις ότι για το συγκεκριμένο πρόβλημα θα χρειαστεί εκ των πραγμάτων να πας σε δημόσιο νοσοκομείο. 

 

Εγώ που γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ (τΟ 2018) κάπου τόσο, 200 Ευρώ, είχε το τρίκλινο. 

Iris89 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ! Ήδη νοσηλεύομαι (σε δημόσιο νοσοκομείο φυσικά) εδώ και 6 ημερες... τοκολυτικά δεν μου έδωσαν γιατί υπάρχουν και αλλα θέματα πιό σοβαρά οποτε προσπαθούμε να τα αντιμετωπίσουμε και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, Irene85 said:

Iris89 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ! Ήδη νοσηλεύομαι (σε δημόσιο νοσοκομείο φυσικά) εδώ και 6 ημερες... τοκολυτικά δεν μου έδωσαν γιατί υπάρχουν και αλλα θέματα πιό σοβαρά οποτε προσπαθούμε να τα αντιμετωπίσουμε και βλεπουμε...

 

Ξέρω ότι θα έχεις βαρεθεί να ακούς αυτήν την λέξη (εγώ την είχα σχεδόν σιχαθεί, μιας και έκατσα καιρό στο κρεβάτι ούσα έγκυος), αλλά ναι:  υπομονή. Να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι μέρα κερδισμένη, μέρα υπέρ σου. Πλησιάζεις σε λίγο και στο "μαξιλαράκι ασφαλείας", εκεί γύρω στις 32 εβδομάδες. Εγώ έπαιρνα και δύναμη και από τις άλλες κοπέλες που ήμασταν μαζί στο θάλαμο και κάπως συμπάσχαμε η μία με την άλλη. Καλή δύναμη εύχομαι!  

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2020 at 1:16 ΜΜ, Iris89 είπε:

 

Ξέρω ότι θα έχεις βαρεθεί να ακούς αυτήν την λέξη (εγώ την είχα σχεδόν σιχαθεί, μιας και έκατσα καιρό στο κρεβάτι ούσα έγκυος), αλλά ναι:  υπομονή. Να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι μέρα κερδισμένη, μέρα υπέρ σου. Πλησιάζεις σε λίγο και στο "μαξιλαράκι ασφαλείας", εκεί γύρω στις 32 εβδομάδες. Εγώ έπαιρνα και δύναμη και από τις άλλες κοπέλες που ήμασταν μαζί στο θάλαμο και κάπως συμπάσχαμε η μία με την άλλη. Καλή δύναμη εύχομαι!  

Σε ευχαριστώ πολύ !!! Υπομονή έχω όση περισσότερη χρειάζεται... Να πάνε όλα καλά μόνο προσεύχομαι !!!

Link to comment
Share on other sites

@Irene85, γράφε τα νέα σου. Σε καταλαβαίνω πολύ, κ εγώ συνέχεια την προσευχή μου έκανα. Είσαι σε καλά χέρια όμως, εγώ όσες φορές χρειάστηκε να απευθυνθώ σε δημόσιο νοσοκομείο στην εγκυμοσύνη μου, οι γιατροί με βοήθησαν πολύ. Ορίστε, πέρασε ήδη λίγος καιρός. Να σκέφτεσαι ότι κοντεύεις! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 3/8/2020 at 1:08 ΜΜ, Iris89 είπε:

@Irene85, γράφε τα νέα σου. Σε καταλαβαίνω πολύ, κ εγώ συνέχεια την προσευχή μου έκανα. Είσαι σε καλά χέρια όμως, εγώ όσες φορές χρειάστηκε να απευθυνθώ σε δημόσιο νοσοκομείο στην εγκυμοσύνη μου, οι γιατροί με βοήθησαν πολύ. Ορίστε, πέρασε ήδη λίγος καιρός. Να σκέφτεσαι ότι κοντεύεις! 

Iris89 βρίσκομαι σε δημόσιο νοσοκομείο ακομα, 22 ημερες ήδη, και θα παραμείνω μεχρι να γεννήσω. Ήρθα με συσπασεις και κοντό τράχηλο στην 28η εβδομαδα και τελικά βρέθηκε και ανεπάρκεια πλακούντα, οποτε είμαι σε στενή παρακολούθηση. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο απο το δημόσιο νοσοκομείο. Γιατροί και νοσηλευτές κάνουν τα πάντα κάτω απο αντίξοες συνθήκες για να νιώθουμε ασφαλείς...Σε όλες τις μαμάδες που βρίσκονται σε παρόμοια θέση θέλω να ευχηθώ μόνο κουράγιο και υπομονή... και να προσεύχονται να πάνε όλα κατ’ευχήν...

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2020 at 2:06 AM, Irene85 said:

Iris89 βρίσκομαι σε δημόσιο νοσοκομείο ακομα, 22 ημερες ήδη, και θα παραμείνω μεχρι να γεννήσω. Ήρθα με συσπασεις και κοντό τράχηλο στην 28η εβδομαδα και τελικά βρέθηκε και ανεπάρκεια πλακούντα, οποτε είμαι σε στενή παρακολούθηση. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο απο το δημόσιο νοσοκομείο. Γιατροί και νοσηλευτές κάνουν τα πάντα κάτω απο αντίξοες συνθήκες για να νιώθουμε ασφαλείς...Σε όλες τις μαμάδες που βρίσκονται σε παρόμοια θέση θέλω να ευχηθώ μόνο κουράγιο και υπομονή... και να προσεύχονται να πάνε όλα κατ’ευχήν...

 

Είναι καλύτερο ότι θα παραμείνεις στο νοσοκομείο, όπου υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια και ετοιμότητα, παρά να είσαι στο σπίτι σου, έστω και ξάπλα. Να έχεις πίστη και δύναμη! Είσαι κοντά! Εγώ θυμάμαι τον γιατρό που μου έκανε το ντόπλερ και μου έλεγε ότι, αφού έφτασα μέχρι αυτό το σημείο, θα πάνε όλα καλά με το μωρό. Καλύτερα επίσης που σε φροντίζει προσωπικό που παίρνει χίλιες προφυλάξεις στις παρούσες συνθήκες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!Να σας ρωτήσω...τις συσπάσεις πώς τις καταλαβαινετε?Εγώ νιώθω εδώ και κάποιες βδομαδές την κοιλιά ανα διαστήματα να κάνει κάποιες κινήσεις,σαν να πάλλεται.Τωρα είμαι 26η βδομάδα και προχθές ο γιατρός με βρήκε με κοντό τράχηλο(2,2 εκ.),αλλά δε μου ανέφερε κατι για τις συσπάσεις.Τώρα είμαι ξάπλα με έξτρα προγεστερονη.Τον είδα όμως προβληματισμένο και μου πε οτι μακάρι να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε τις 28 βδομάδες.Οπότε είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Ελπιζω στο τέλος να πάνε τα πράγματα καλά σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/12/2020 at 2:06 AM, Irene85 said:

Iris89 βρίσκομαι σε δημόσιο νοσοκομείο ακομα, 22 ημερες ήδη, και θα παραμείνω μεχρι να γεννήσω. Ήρθα με συσπασεις και κοντό τράχηλο στην 28η εβδομαδα και τελικά βρέθηκε και ανεπάρκεια πλακούντα, οποτε είμαι σε στενή παρακολούθηση. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο απο το δημόσιο νοσοκομείο. Γιατροί και νοσηλευτές κάνουν τα πάντα κάτω απο αντίξοες συνθήκες για να νιώθουμε ασφαλείς...Σε όλες τις μαμάδες που βρίσκονται σε παρόμοια θέση θέλω να ευχηθώ μόνο κουράγιο και υπομονή... και να προσεύχονται να πάνε όλα κατ’ευχήν...

 

@Irene85, πώς πάνε τα πράγματα; Ελπίζω να είναι όλα καλά. Το ίδιο εύχομαι και για την κοπέλα που έγραψε αμέσως πριν, την @Stella_kl. Όλα να σας πήγαν καλά, κορίτσια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 8:42 ΜΜ, Iris89 είπε:

 

@Irene85, πώς πάνε τα πράγματα; Ελπίζω να είναι όλα καλά. Το ίδιο εύχομαι και για την κοπέλα που έγραψε αμέσως πριν, την @Stella_kl. Όλα να σας πήγαν καλά, κορίτσια!

 

 

Εγώ βρίσκομαι στις 33 βδομαδες και κάτι,ο τραχηλος πλέον ειναι απειροελάχιστος και ο γιατρος μου πε οτι θα προσπαθησουμε να κρατηθει μεχρι τις 34 βδομάδες,ώστε να η πιθανότητα επιπλοκών να ειναι πολύ μικρή.Όπως και να χει απ'ο,τι βλέπω σύντομα γεννάω και με χει πιασει άγχος.Εύχομαι τα καλυτερα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Stella_kl said:

Εγώ βρίσκομαι στις 33 βδομαδες και κάτι,ο τραχηλος πλέον ειναι απειροελάχιστος και ο γιατρος μου πε οτι θα προσπαθησουμε να κρατηθει μεχρι τις 34 βδομάδες,ώστε να η πιθανότητα επιπλοκών να ειναι πολύ μικρή.Όπως και να χει απ'ο,τι βλέπω σύντομα γεννάω και με χει πιασει άγχος.Εύχομαι τα καλυτερα σε όλες!

Κορίτσι, μπράβο που τα κατάφερες και έφτασες μέχρι εδώ! Σου το λέω ως ομοιοπαθούσα. Ούτε επιπλοκες είχα εγώ , ούτε τπτ και πριν δυο μέρες είχαμε τα δεύτερά μας γενέθλια. Με το καλό το μωράκι σου και μην φοβάσαι τπτ!  

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας! Είμαι 26+1 και εδώ και ένα μήνα έχω πολλές συσπάσεις με πετρώματα. Παιρνω μαγνήσιο, glopir και ενδοκολπική προγεστερόνη μιας και βρήκαμε τον τράχηλο 27mm πριν 2 εβδομάδες. Εδώ και 4 μέρες έχω πόνους περιόδου και πόνους στη μέση. Αύριο θα πάω στον γιατρό να δούμε τι συμβαίνει και αν και πόσο επηρεάστηκε ο τράχηλος. Έχω αγχωθεί τόσο πολύ. Δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω έγκυος. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για πρόωρη γεννα... Έχει κάποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

Γράφω πρώτη φορά και ο λόγος είναι καθαρά για συμπαράσταση. Έχω συσπάσεις από την 24 εβδομάδα, ευτυχώς ολοκληρώνω σε λίγο την 32η. Έχω νοσηλευτεί ήδη ενάμιση μήνα και έχω πάρει πολλά φάρμακα, από tractocile, fortathrine, adalat και glopir. Και αυτό το τελευταίο είναι που με αγχωνει. Συγκεκριμένα το ότι εξακολουθώ να παίρνω 3 glopir την ημέρα των 20mg.  Δεν ξέρω μέχρι ποια εβδομάδα θα τα παίρνω και ανησυχώ μήπως έχουν επιρροή στο μωρό. Θα μου πείτε γιατρός στα έχει δώσει. Και πάλι η ανησυχία μου δεν σταματά. Έχετε παρόμοια εμπειρία? Να σημειώσω ότι είμαι στο κρεβάτι όλο αυτό το διάστημα κάτι πού μου δίνει και τον χρόνο να ανησυχώ επιπλέον!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτο παιδάκι είμαι στην 33η εβδομάδα και έχω κάτι απορίες. Καταλαβαίνω συχνά κάτω χαμηλά κάτι χτύπους όχι του μωρού όμως γτ σταθεροι σε συχνότητα και είναι σαν χτύποι της καρδιάς. Επίσης χθες το βράδυ το ίδιο πράγμα αλλά πιο έντονα ακόμη αλλά ψηλά στην κοιλιά δίπλα στον αφαλό ήταν σαν να με κλωτσαγε το μωρό αλλά ήταν πάλι στους ίδιους ρυθμούς. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι? 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dwraran said:

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτο παιδάκι είμαι στην 33η εβδομάδα και έχω κάτι απορίες. Καταλαβαίνω συχνά κάτω χαμηλά κάτι χτύπους όχι του μωρού όμως γτ σταθεροι σε συχνότητα και είναι σαν χτύποι της καρδιάς. Επίσης χθες το βράδυ το ίδιο πράγμα αλλά πιο έντονα ακόμη αλλά ψηλά στην κοιλιά δίπλα στον αφαλό ήταν σαν να με κλωτσαγε το μωρό αλλά ήταν πάλι στους ίδιους ρυθμούς. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι? 

Μήπως το μωράκι σου έχει λοξυγκα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...