Recommended Posts

Καλησπέρα,

Από σήμερα το πρωί κοντεύω να τρελλαθώ από το άγχος μου.Μας ενημερωσε η παιδίατρος ότι οι εξετασεις του μικρού μας που γίνονται από το αίμα που λαμβάνεται από το νεογέννητο τις πρώτες μέρες που γεννιέται, έδειξε υψηλές τιμές της ορμόνης ΤSH και για αυτό θα πρέπει να επαναλάβουμε τις αναλύσεις.Η παιδιταρος με καθησυχασε οτι μάλλον προκειται για λάθος που συμβαινει καμια φορα οταν η ποσοτητα του αιματος ποθυ λαμβανεται δεν ειναι αρκετη.Ωστόσο εγώ έχω κατααγχωθεί αφου κάτι τετοιο είναι ένδειξη για συγγενή υποθυρεειδισμό .Είχατε παρομοια εμπειρια. περιμενω νέα σας.

uqGsp3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Από σήμερα το πρωί κοντεύω να τρελλαθώ από το άγχος μου.Μας ενημερωσε η παιδίατρος ότι οι εξετασεις του μικρού μας που γίνονται από το αίμα που λαμβάνεται από το νεογέννητο τις πρώτες μέρες που γεννιέται, έδειξε υψηλές τιμές της ορμόνης ΤSH και για αυτό θα πρέπει να επαναλάβουμε τις αναλύσεις.Η παιδιταρος με καθησυχασε οτι μάλλον προκειται για λάθος που συμβαινει καμια φορα οταν η ποσοτητα του αιματος ποθυ λαμβανεται δεν ειναι αρκετη.Ωστόσο εγώ έχω κατααγχωθεί αφου κάτι τετοιο είναι ένδειξη για συγγενή υποθυρεειδισμό .Είχατε παρομοια εμπειρια. περιμενω νέα σας.

Το ιδιο συνεβη σε μια φιλη μου με το κοριτσακι της. Τελικα εδινε τ4 στο μωρο για μεγαλο διαστημα και του εκανε συχνα εξεταση. Ευτυχως η ιδια ειναι μικροβιολογος.

0qYJp3.png 

Γεια σου, Δήμητρα! Να σου ζήσει το μωράκι!

Δε χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι! Ο συγγενής υποθυρεοειδισμός, εφόσον διαγνωστεί έγκαιρα, δε θα δημιουργήσει προβλήματα στο παιδί, γιατί υπάρχει θεραπεία υποκατάστασης, δηλαδή θα του δίνετε εσείς την ορμόνη που του λείπει κι έτσι το μωρό θα αναπτυχθεί μια χαρά! Γι'αυτό, άλλωστε, περιλαμβάνεται στον έλεγχο ρουτίνας των νεογέννητων.

Εύχομαι, βέβαια, να πρόκειται για εργαστηριακό λάθος!

Διαφημίσεις

Ειναι πια 5.5 ετων και εδω και πολυ καιρο εχει σταματησει το χαπι.

Και το παιδάκι αναπτυχθηκε κανονικά σωματικά και διανοητικά ;

uqGsp3.png

Και το παιδάκι αναπτυχθηκε κανονικά σωματικά και διανοητικά ;

ναι, μια χαρά πήγαν όλα. εφόσον πήρε την ορμόνη δεν υπήρχε θέμα. το πρόβλημα ήταν μόνο πρακτικό στο ότι έπρεπε να διαλύουν το χάπι στο γάλα και ότι κάθε μήνα έπρεπε να το τρυπούν για την εξέταση.

0qYJp3.png 

Eυχομαι να ειναι λαθος η τιμη!

Αλλα και το αντιθετο να συμβαινει μη στεναχωριεσαι ολα θα ειναι φυσιολογικα εφοσον η διαγνωση εγινε προωρα!Ο μεγαλος μου γιος εχει συγγενη υποθυρεοειδησμο και διαγνωστηκε απο τη 13η μερα μετα τη γεννηση του απο τον προγεννετικο ελενχο, τωρα ειναι 6 ετων και ολα ειναι φυσιολογικα βεβαια καθε μερα παιρνει το χαπακι Τ4.

ναι, μια χαρά πήγαν όλα. εφόσον πήρε την ορμόνη δεν υπήρχε θέμα. το πρόβλημα ήταν μόνο πρακτικό στο ότι έπρεπε να διαλύουν το χάπι στο γάλα και ότι κάθε μήνα έπρεπε να το τρυπούν για την εξέταση.

Στο γάλα !!!! τραγικό λάθοσ. Πρέπει να λαμβάνεται με άδειο στομάχι και γάλα 30 λεπτά μετά. Εξετάσεις κάθε μήνα είναι το π΄ρωτο 6 μηνο, μετά καθε 3 με 6 μήνες εξαρτάται τις τιμές. Εμένα και τα 2 παιδιά μου παίρνουν τ4 απο τις πρωτεσ μέρες τις ζωής τουσ. Ειναι πολύ ψηλά και πανέξυπνα.

Διαφημίσεις

Με πήρε τηλ σήμερα ο παιδίατρος.Μου είπε ότι από βδομάδας θα έχουμε αποτελέσματα.Αντιλαμβάνεστε ότι και εμένα και του μπαμπά η αγωνία μας κτυπάει κόκκινο.Θα σας ενημερώσω.

uqGsp3.png

Με πήρε τηλ σήμερα ο παιδίατρος.Μου είπε ότι από βδομάδας θα έχουμε αποτελέσματα.Αντιλαμβάνεστε ότι και εμένα και του μπαμπά η αγωνία μας κτυπάει κόκκινο.Θα σας ενημερώσω.

uqGsp3.png

Ξερει καποιος τις τιμες των ορμονων του θυρεοειδη για βρεφη;Τις καναμε στο νοσοκομειο και στο νεογνολογικο που πηγα δε προλαβα καποιο γιατρο για να μπυ πει τελικα αν υπαρχει προβλημα.Θα πρεπει να περιμενω μεχρι την επομενη βδομαδα που μπορω να ξαναπαω.Εχει βγει λιγο ανεβασμενη η Τ3 αλλα απο κατω γραφει: Για τιμες αναφορας παιδων-εφηβων επικοινωνηστε με το ενδοκρινολογικο τμημα :/ Εγω απο εκει τις παρελαβα.Τελικα δεν εχω καταλαβει αν μου εχουν ως τιμες αναφορας αυτες των ενηλικων ή των βρεφων.

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Κανεις;;Εκει μεσα ο ενας με στελνει στον αλλον και οι ενδοκρινολογοι στο παιδων.Και χωρις να ξερουμε αν υπαρχει προβλημα.Με στελνουν στο παιδων να βρω παιδοενδοκρινολογο λεει για να μου πει τις σωστες τιμες αναφορας.Ελεος!Τι πρεπει να κανω χρειαζεται ραντεβου;

3231580x15ta1yz3w.gif

Κανεις;;Εκει μεσα ο ενας με στελνει στον αλλον και οι ενδοκρινολογοι στο παιδων.Και χωρις να ξερουμε αν υπαρχει προβλημα.Με στελνουν στο παιδων να βρω παιδοενδοκρινολογο λεει για να μου πει τις σωστες τιμες αναφορας.Ελεος!Τι πρεπει να κανω χρειαζεται ραντεβου;

Πρόσφατα έκανα στο γιο μου εξετάσεις θυροειδή και στη συγκεκριμένη τιμή το μικροβιολογικό γράφει Τ3 τιμές αναφοράς : για παιδιά 1-7 ημερών 1,00 έως 4,70 και

για παιδιά 8 ημερών έως 6 ετών 0,90 έως 2.70.

Ελπίζω να βοήθησα.

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Διαφημίσεις

Επειδη εκεινες τις ρημαδοεξετασεις ακομα τις βλεπουν στο παιδων...ξερει καποιος να μου συστηαει παιδοενδοκρινολογο ιδιωτη;

3231580x15ta1yz3w.gif

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα