Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ???? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..

niked

Recommended Posts

Το μωράκι μου είναι οπως λεει στο ticker μου 4,5 μηνων. Γκρινιαζει ολη μερα. Ο γιατρος λεει οτι δεν ειναι τα δοντακια του ..ειναι νωρις λεει..

Το παιρνω αγκαλια κλαιει.. του δινω παιχνιδια γκρινιαζει.

Δεν δειχνει αρρωστο αν και σημερα ειναι λιγο βραχνιασμενο. Βουλωμενη μυτούλα δεν εχει. Βγαζει ακομα γουλιες αρκετες φορες την ημερα (να επαθε τπτ στο λαιμο απο αυτο?)

Η κατασταση ειναι απιστευτη ..ξυπναει και καθε 1-2 ωρες τη νυχτα. Στο στηθος ηρεμει αλλα τον βαζω συνεχεια με αποτελεσμα οποτε τον παιρνω αγκαλια να το ψαχνει απελπισμενα.

Εχω κουραστει..δεν αναλαμβανει κανεις να τον κρατησει ουτε για λιγο για να ξεκουραστω αλλα το χειροτερο ειναι οτι νιωθω να με κοιταει οταν κλαιει σαν να μου λεει ...Γιατι δεν κανεις κατι να μην κλαιω? και δεν ξερω τι να κανω...

Υπαρχει περιπτωση να γκρινιαζει χωρις να εχει τπτ? Απλα να ειναι γκρινιαρης σαν μωρο? Η κατι του φταιει και δεν το εχω βρει? Μπορει να εχει ακομα κολικους? Εχει αερια συνεχεια και οταν αεριζεται κλαιει..

:(:?

pBpMp3.png

Διαφημίσεις

Mηπως το παιδακι εχει παλινδρομησει εχεις κοιταξει γιατι βγαζει γουλιες?κοιταξε το γιατι τα παιδια με ΓΟΠ πονανε κ γκρινιαζουν συνεχεια κ χρειαζονται καποιο σιροπακι

mariantinos καταλαβαινεις τι περναω ε? Λες να ειναι ακομα κολικοι?

Vann καναμε υπερηχο πριν κανενα 2μηνο αλλα δεν εδειξε ΓΟΠ

Λεω να τον παω αργοτερα στο γιατρο να τον δει γιατι αυτη η βραχναδα σημερα δεν μου αρεσει...

pBpMp3.png

Καταρχην να πεις στον γιατρο να σας βοηθησει να βρειτε την αιτια ακομα και αν ειναι απο χαρακτηρα γκρινιαρικο κ να το ξερεις!Με την βουλα που λεμε!!Επισης ο αντρας σου δεν μπορει λιγο να βοηθησει να την κραταει!Ανθρωπος εισαι ποσο θαντεξεις?Θελεις λιγη ξεκουραση!!!Πες του το!!

Κατα ταλλα υπομονη και οσο μεγαλωνει θα καλυτερευει η κατασταση. :lol:

Διαφημίσεις

αααχ th@lia μου που να ξερες..

Εχθες ζητησα να τον κρατησει λιγο να παω το μεγαλο μου παιδι στο χορο και στη μιση ωρα με πηρε τηλεφωνο να γυρισω αφου ειχε παρει και τον παιδιατρο .. Βλεπεις στα ευκολα ολοι καλοι ειμαστε... τεσπα δεν το σχολιαζω γιατι με απασχολει το μωρο πιο πολυ απο οτιδηποτε αυτη τη στιγμη.

Θα τον παω στο γιατρο και ναι πιστευω και εγω οτι πρεπει να μου πει αν ειναι γκρινιαρικο η εχει κατι... τι στο καλο τα εχουν τα πτυχια?

pBpMp3.png

Δίνεις και ξένο γάλα; Μήπως κάτι φταίει με αυτό; Εμένα που λόγω δυσκοιλιότητας πίνει και FRISOLAC COMFORT, έκτοτε έχει τρελά αέρια που αρκετές φορές τον ωθούν σε κλάμα... Τα αέρια προκαλούνται απο το κριθάλευρο που έχει το COMFORT απ' ότι μου είπε η παιδίατρος. Ίσως χρειάζεται δηλαδή κάποια αλλαγή στο γάλα..δυσανεξία στην λακτόζη ή κάτι..αν φυσικά δεν τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμο.. Αν πάλι δεν συντρέχει τέτοιος λόγος, δεν προσπαθείς να του βάλεις λίγο πιστολάκι μαλλιών μπας και νανουριστεί; Εμένα στον δικό μου για ένα διάστημα έπιασε, κοιμόμασταν υπο τον ήχο του, όλη νύχτα, αφού το πρωί ξυπνούσα και νόμιζα πως ήμουν κομμώτρια...άσε που ο λογ/σμος της ΔΕΗ ήρθε φουσκωμένος..εκ των υστέρων έμαθα πως καίει πολύ το πιστολάκι λόγω αντιστασεων που φέρει...καλά δεν το συζητώ αν είναι να ηρεμεί το μωρό..ας κάψει όσο θέλει...εγώ το άφηνα στο πάτωμα και δούλευε..και δούλευε...

Δίνεις και ξένο γάλα; Μήπως κάτι φταίει με αυτό; Εμένα που λόγω δυσκοιλιότητας πίνει και FRISOLAC COMFORT, έκτοτε έχει τρελά αέρια που αρκετές φορές τον ωθούν σε κλάμα... Τα αέρια προκαλούνται απο το κριθάλευρο που έχει το COMFORT απ' ότι μου είπε η παιδίατρος. Ίσως χρειάζεται δηλαδή κάποια αλλαγή στο γάλα..δυσανεξία στην λακτόζη ή κάτι..αν φυσικά δεν τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμο.. Αν πάλι δεν συντρέχει τέτοιος λόγος, δεν προσπαθείς να του βάλεις λίγο πιστολάκι μαλλιών μπας και νανουριστεί; Εμένα στον δικό μου για ένα διάστημα έπιασε, κοιμόμασταν υπο τον ήχο του, όλη νύχτα, αφού το πρωί ξυπνούσα και νόμιζα πως ήμουν κομμώτρια...άσε που ο λογ/σμος της ΔΕΗ ήρθε φουσκωμένος..εκ των υστέρων έμαθα πως καίει πολύ το πιστολάκι λόγω αντιστασεων που φέρει...καλά δεν το συζητώ αν είναι να ηρεμεί το μωρό..ας κάψει όσο θέλει...εγώ το άφηνα στο πάτωμα και δούλευε..και δούλευε...
χαχαχαχα candy να εισαι καλα πολυ γελασα..

Αληθεια καιει τοσο το πιστολακι? Δεν το ηξερα.. Αλλα αν το κανω αυτο δεν ξερω για το μωρο αλλα εγω σιγουρα δεν θα κοιμηθω ολη νυχτα...λολ.. :lol::lol::lol:

Θηλαζει αποκλειστικα το μωρακι μου οποτε δεν ειναι θεμα ξενου. Στη διατροφη μου προσεχω να μην πινω ανθρακουχα και να μην τρωω οσπρια και ξηρους καρπους..

Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω...

pBpMp3.png

γλυκιά μου niked το μωράκι σου υποφέρει ακόμη από κολικούς. Αφού λες πως έχει πολλά αέρια κι ειδικά ότι κλαίει όταν αερίζετε τότε σίγουρα πονάει. Υπομονή και θα περάσει κι αυτό...

όταν είχα πάει να κάνω του μικρού εμβόλιο και ρώτησα για τους κολικούς μου είπε μία νοσοκόμα πως το δικό της παιδάκι πάντως είχε μέχρι 6 μηνών!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

αααχχ sardelaki μακαρι να ειναι αυτο.. Πραγματικα μακαρι και θα κανω υπομονη οσο και αν χρειαστει..

Ασχετο ποτε γεννησαμε ποτε μεγαλωσανε ε sardelaki?

pBpMp3.png

Διαφημίσεις

4 μερούλες έχουνε διαφορά τα νινάκια μας ε;

Άσε το πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλάβαμε σωστά;

Ναι γλυκιά μου κάνε υπομονή θα περάσει!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

mariantinos καταλαβαινεις τι περναω ε? Λες να ειναι ακομα κολικοι?

an katalavenw leei....???o dikos mou iremei kapws otan ton exw agalia k xoropidaw sto krevati(kathisth e! :lol: ) k an den pianei ayto mas swzei mono h volta me aytokinito.exoume kanei voltes ta ksimerwmata....ase!deytera 5 to prwi na einai stous dromous oi taksitzides ta skoupidiarika ki emeis :?

Ηρθαμε απο το γιατρο και ειπε οτι ο μπεμπης μας εχει τραχειολιτιδα (αν καταλαβα καλα) Του εδωσε κατι σταγονιτσες και ειπε οτι θα βελτιωθει μεχρι αυριο η βραχναδα του. Για την γκρινια ειπε οτι αερια δεν εχει στην κοιλια παντως θα δειξει....

pBpMp3.png

Πάντως εμάς οι κολικοί σταμάτησαν 4,5 μηνών, όταν τελικά πετύχαμε το σωστό γάλα..Εσύ τώρα που θηλάζεις τι να πω, υπομονή..

Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι 1 στα 5 μωρά έχουν κολικούς έως 5 μηνών...το δικό μου δυστυχώς ανήκε σ΄αυτή την κατηγορία...

Μήπως και το δικό σου???

Ηρθαμε απο το γιατρο και ειπε οτι ο μπεμπης μας εχει τραχειολιτιδα (αν καταλαβα καλα) Του εδωσε κατι σταγονιτσες και ειπε οτι θα βελτιωθει μεχρι αυριο η βραχναδα του. Για την γκρινια ειπε οτι αερια δεν εχει στην κοιλια παντως θα δειξει....

ax k ayto to perasame....k ksereis oti h katastash xeirotereyei otan klaei...ase

Διαφημίσεις

fotinip και mariantinos ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Μακαρι να ειναι απλα κολικοι ..Ααααχ δεν ξερω τον λυπαμαι τον καημενο οταν κανει ετσι.Ειναι και βραχνιασμενο το καημενο και κλαιει περιεργα...

Ουφ νιωθω πολυ κουρασμενη γιατι και το μεγαλο μου θελει να παιρνει ενα συμπληρωμα για κανενα μηνα για να τρωει πιο καλα..ελειψη σιδηρου.

Νιωθω μονη μου να μην ξερω αν τα καταφερνω καλα..

Τεσπα με πιασαν τα ψυχολογικα απο την κουραση.

Λυπαμαι αν σας ζαλισα με τα δικα μου.... :?

pBpMp3.png

Καλη μου για κοιτα και λιγο εδω :D

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9376

τα χω περάσει και τα περνώ και ξερω πως εισαι .... Υπομονή μας :D

Κατα την γνωμη μου δεν περνάτε κολικους αλλα άλμα ανάπτυξης !

VgL7.jpgIgLdp2.png

Καλη μου για κοιτα και λιγο εδω :D

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9376

τα χω περάσει και τα περνώ και ξερω πως εισαι .... Υπομονή μας :D

Κατα την γνωμη μου δεν περνάτε κολικους αλλα άλμα ανάπτυξης !

ela re sy ki ap to poly alma zorizete k vgazei aeria? :lol: kolikoi einai.

Λαπρινη Τελικα δεν ειμαι η μονη :D:D:D Τα εχετε περασει πολλες ..Δλδ περναει η φαση της γκρινιας? Θα σταματησει? Υπαρχει ελπιδα η θα παει φανταρος και μετα?

Mariantinos μαλλον εγω θα κανω αλμα στο τελος (που λενε θα σαλταρω...?)

:lol::lol::lol:

pBpMp3.png

αν το μωρακι σου εχει αερια η κοιλιτσα του θα ειναι λιγο σαν πρισμενη....

θα τον ανακουφισει αν του κανεις μασαζακι στην κοιλιτσα με λαδακι...

επισης μπορεις να το βαζεις να ξαπλωνει ανασκελα στην αλαξιερα ή στο κρεβατι και να σηκωνεις τα ποδαρακια του ουτως ωστε να να πιεζουν την κοιλιτσα και να φευγουν τα αερια..κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι: εσυ καθιστη στον καναπε και το μωρακι σου μπρουμητα πανω στα ποδια σου και τα χερακια-ποδαρακια να κρεμονται αριστερα και δεξια σου..

αυτα μπορουν να βοηθησουν πολυ στα αερια... δοκιμασε τα κι αν δεις οτι ηρεμει τοτε ειναι απο αυτα η γκρινια... επισης βοηθαει να βαζεις στην κοιλιτσα του ζεστα πανακια...

στα λεω γιατι κι εμενα ο μικρουλης μου υπεφερε απο αερια για αρκετους μηνες και τον θηλαζα αποκλειστικα... επισης κανε και μια προσπαθεια να κοψεις ολα τα γαλακτοκομικα που τρως μηπως τον ενοχλει κατι (αν και δεν νομιζω)

δοκιμασε τα και περιμενουμε νεα σου..

ελπιζω να βοηθησουν!

α και κατι ακομα... εχω ακουσει οτι βοηθαει πολυ στους κολικους το κουνημα... πολυ καλα λογια εχω ακουσει για μια κουνια της fisher price που κανει πλευρικη κινηση... εχει και κατι ψαρακια απο πανω νομιζω.. μηπως να την δοκιμαζες μηπως το νανουριζει κιολας???

:)

tqj2p3.png vvtJp3.png

να πω και εγω τη γνωμη μου, ειδικός δεν είμαι...λογικά είναι κολικοί ακόμα. Κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχουν γκρινιάρικα παιδιά, κλαινε γιατι κατι εχουν η κατι θελουν. Μηπως δοκιμασες να κοιμαται μπρουμυτα;;;;;εμας μονο αυτο βοηθουσε για κολικους. Παιρναμε και infacolic, τιποτα δεν εκανε μεχρι που διναμε apotel σταγονες με συριγγα και εκει ηταν ολα μια χαρα!

το μασαζ τη δικιά μου δεν της εκανε τιποτα απολύτως αλλα τη βοηθουσε να την εχω ανασκελα και να της ανεβαζω τα ποδια στην κοιλιά που ειπαν πριν.

Κουραγιο, βαλε τον αντρα σου στο κολπο γιατι μετα δεν θα ξεκολαει απο πανω σου και αν σου γκρινιαζει πες του δεν μπορεις...τι να πω...και εμενα με το πρωτο προβλημα με παιρνει τηλεφωνο!

πιστευω σε λιγο θα ειναι ολα καλα

εμεις μεχρι τον 5ο διναμε aptamil allergy digest, αρκετα καλο για κολικους, το συγκεκριμενο ειναι για δυσανεξιες υπαρχει και αλλο που ειναι για κολικους αλλα ειναι πολυυυυυυυ χαλια!!!!

δοκιμασε το μπρουμυτα και να παιζει ετσι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

αααχ λες να παρω την κουνια? Δε αντεχω αλλο γκρινια παιδια ελεος....οτι και αν κανω δεν πιανει.... :cry::cry::cry::cry:

Δεν μας εκανε τιποτα η κουνια ισα ισα μου πιανει τον τοπο ! Αγκαλιες και ηρεμια απο μέρος σου . Οταν δεν μπορουσα να καταλαβω τι ειναι , τι εχει το μωρο μου τοτε ηταν που εκλαιγε ακομα και στην αγκαλια μας . Οταν ειπα ειναι ενα στάδιο και πρεπει να βοηθήσω το μωρο μου να ηρεμήσει , ηρεμησα και εγω και ειμαστε πολυ καλύτερα .

Περναμε και μεις 2 μερες τωρα μεγαλη γκρινια γιατι ετοιμαζομαστε για νεα κατορθωματα .

Πολυ αγκαλιά , πολυ ηρεμια απο μέρους σου και πολλη πολλη υπομονή !!!!

Σε νιωθω !!!!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png