Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ VS ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Πρέπει αυτή την εβδομάδα να πάρουμε την απόφαση.....ΔΟΥΚΑ ή ΖΗΡΙΔΗ.

Εσείς τι θα επιλέγατε ??????? τα χρήματα μας βγαίνουν σχεδόν ίδια (ο Δούκας 200 € παραπάνω).

Στον Δούκα πήγαινα και εγω από το προνήπιο μέχρι και την Γ γυμνασίου, είναι πιο κοντά μας από ότι ο Ζηρίδης, με προβληματίζει που γενικώς είναι πιο αυστηρό σχολείο....ο ζηριδης εχει πιο ωραίες εγκαταστάσεις....λιγο πιο ελαφρυ πρόγραμμα.....πφφφφφφ πολύ δύσκολη απόφαση.....

Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να διαλέξω....

Κάθε εμπειρία - γνώμη - άποψη - συμβουλή ΔΕΚΤΗ.........

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο Ζηρίδης έχει καταλήξει "ανάλαφρο" σχολείο...σε όλα τα επίπεδα..τα ξέρω από μέσα..από το νηπιαγωγείο ας πούμε έχουν φύγει όλοι οι έμπειροι παιδαγωγοί..το σχολείο το έχει ρίξει στο life style , διαφημίζει ποιων διασήμων τα παιδιά πανε εκεί, ρουβάκια, παιδιά γιολ. διαμαντή και πετρουλακη κλπ παρά το εκπαιδευτικό του έργο..αν θελεις λεπτομερειες σε πμ μην φανεί ότι κάνω και δυσφήμιση

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει αρνητικά σχολια για το Ζηρίδη. Επίσης έχω ακούσει ότι θα πουληθεί το σχολείο σε άλλο μεγάλο σχολείο που δεν έχει δημοτικό. Μπορεί να μη γίνει, αλλά σε κάθε περίπτωση έχει θέμα βιωσιμότητας. Το ξέρω από μεγαλογιατρό που έχει ήδη 3 παιδιά μέσα και τώρα ψάχνεται για σχολείο.....

Αλλά αφού κοπέλα μου μένεις στο Μαρούσι κοντά στο Δούκα, γιατί να πας στα Σπάτα???? Ή θα πας στο Δούκα ή υπάρχουν πάμπολλα σχολεία σε πολύ μικροτερη ακτίνα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτη του Δούκα (πήγα εκεί Γυμνάσιο και Λύκειο) και έγραψα την κόρη μου (4,5 ετών) στο Νηπιαγωγείο για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Θεωρώ ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει από την εποχή που πήγαινα εγώ και οι αδελφές μου εκεί, γι αυτό και στο ραντεβού μου μαζί τους, τους τάραξα στις ερωτήσεις :-)

Με μεγάλη χαρά ανακάλυψα, ότι είναι πολύ προσγειωμένο σχολείο, δίνουν έμφαση στη μάθηση, έχουν ένα από τα δυνατότερα IB προγράμματα (αν όχι το καλύτερο) και δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα αυστηρό (ούτε και χαλαρό όμως).

Για τον Ζηρίδη, έχω ακούσει κι εγώ μάλλον αρνητικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απο τον παιδικο μεχρι και τωρα που αποφοιτησε η κορη μου απο το Νηπιαγωγειο παει στην Ν.ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και με τους παιδαγωγους και με την προσεγγιση προς τα παιδια υπαρχει επικοινωνια με τους γονεις ενδιαφερονται και δεν ειναι το απροσωπο σχολειο.Τωρα αν αυτο στραβωσει στο μελλον δεν μπορω να το ξερω μεχρ τωρα ομως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και επειδη ψαχνομουν φετος να την αλλαξω για δικους μου λογους και εκανα αρκετες βολτες σε σχολεια ειδα πολλα μειον.

as1cCAx0g410010Mzg3bGR8MDAwNDcxN2R8TVkgTElUVExFIFBSSU5TU0VTIElT.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

Πρέπει αυτή την εβδομάδα να πάρουμε την απόφαση.....ΔΟΥΚΑ ή ΖΗΡΙΔΗ.

Εσείς τι θα επιλέγατε ??????? τα χρήματα μας βγαίνουν σχεδόν ίδια (ο Δούκας 200 ? παραπάνω).

Στον Δούκα πήγαινα και εγω από το προνήπιο μέχρι και την Γ γυμνασίου, είναι πιο κοντά μας από ότι ο Ζηρίδης, με προβληματίζει που γενικώς είναι πιο αυστηρό σχολείο....ο ζηριδης εχει πιο ωραίες εγκαταστάσεις....λιγο πιο ελαφρυ πρόγραμμα.....πφφφφφφ πολύ δύσκολη απόφαση.....

Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να διαλέξω....

Κάθε εμπειρία - γνώμη - άποψη - συμβουλή ΔΕΚΤΗ.........

 

Για πολλούς και διάφορους λόγους ψηφίζω Δούκα δαγκωτό ανάμεσα στα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
ο Ζηρίδης έχει καταλήξει "ανάλαφρο" σχολείο...σε όλα τα επίπεδα..τα ξέρω από μέσα..από το νηπιαγωγείο ας πούμε έχουν φύγει όλοι οι έμπειροι παιδαγωγοί..το σχολείο το έχει ρίξει στο life style , διαφημίζει ποιων διασήμων τα παιδιά πανε εκεί, ρουβάκια, παιδιά γιολ. διαμαντή και πετρουλακη κλπ παρά το εκπαιδευτικό του έργο..αν θελεις λεπτομερειες σε πμ μην φανεί ότι κάνω και δυσφήμιση

αυτα μπορω να τα επιβεβαιωσω κι εγω, το σχολειο εχει χασει τον προσανατολισμο του, ειναι μια πολυ χρεωμενη επιχειρηση απο οπου φευγει συνεχεια εμπειρο προσωπικο, διευθυντες και εκπαιδευτικοι οι οποιοι πληρωνονται και με καθυστερηση και δεν ενημερωνονται αν θα συνεχισουν την επομενη σχολικη χρονια πραγμα που προκαλει τεραστια ανασφαλεια.

Προωθουν συνεχεια τους γονεις που ειναι εστω και λιγο διασημοι πχ απο το Hello, και ανεβαζουν συνεχεια φωτογραφιες στο facebook. Οι υποτροφιες τους το πιθανοτερο ειναι "καλυτερα να γεμισουν οι θεσεις στις ταξεις με λιγοτερα διδακτρα παρα να μας μεινουν αδειες"... Εχουν φυγει πολλα παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μήπως έχει κανείς πληροφορίες για το Δούκα στο Γυμνάσιο? Η αδελφή μου ενδιαφέρεται να βάλει το παιδί της εκεί και δεν γνωρίζουμε πολλά για το συγκεκριμένο σχολείο..... είναι λίγο "άγνωστο"..... για ένα περίεργο λόγο, ενώ δείχνει να έχει πολύ δυνατά προγράμματα (μέχρι και ΙΒ), δεν ακούγεται καθόλου! Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό.... Γιατί δεν διαφημίζεται από τους μαθητές του?? Δεν ξέρω αν εφαρμόζονται όλα αυτά που αναφέρει το site τους.

Οποιος έχει κάτι περισσότερο θα ήταν πολύ ευχάριστο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ο Ζηρίδης έχει καταλήξει "ανάλαφρο" σχολείο...σε όλα τα επίπεδα..τα ξέρω από μέσα..από το νηπιαγωγείο ας πούμε έχουν φύγει όλοι οι έμπειροι παιδαγωγοί..το σχολείο το έχει ρίξει στο life style , διαφημίζει ποιων διασήμων τα παιδιά πανε εκεί, ρουβάκια, παιδιά γιολ. διαμαντή και πετρουλακη κλπ παρά το εκπαιδευτικό του έργο..αν θελεις λεπτομερειες σε πμ μην φανεί ότι κάνω και δυσφήμιση

 

Μήπως γνώριζετε τιποτα για το παιδικο σταθμό.?

Ευχαριστώ πολυ΄!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Kardoulini καλησπέρα,

Ειμαι μαμά ενός 3χρονου κοριτσιού και σκέφτομαι να την γράψω Δούκα από το νηπιαγωγείο (τώρα πάει παιδικό στους Αγριόκυκνους στα Βριλήσσια και θα την κρατήσω εκεί και του χρόνου).

Ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά που έχεις δει μέχρι στιγμής σε αυτά τα χρόνια;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 9/6/2014 at 8:34 ΜΜ, KATERINA30gr είπε:

Απο τον παιδικο μεχρι και τωρα που αποφοιτησε η κορη μου απο το Νηπιαγωγειο παει στην Ν.ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και με τους παιδαγωγους και με την προσεγγιση προς τα παιδια υπαρχει επικοινωνια με τους γονεις ενδιαφερονται και δεν ειναι το απροσωπο σχολειο.Τωρα αν αυτο στραβωσει στο μελλον δεν μπορω να το ξερω μεχρ τωρα ομως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και επειδη ψαχνομουν φετος να την αλλαξω για δικους μου λογους και εκανα αρκετες βολτες σε σχολεια ειδα πολλα μειον.

Καλησπέρα KATERINA30gr. 

Ψάχνοντας πληροφορίες για Ζηρίδη είδα τα σχόλια σου. Ήθελα να σε ρωτήσω αν εξακολουθειτε να πηγαίνετε Ζηρίδη, την εμπειρία σου τόσο για το εκπαιδευτικό κομμάτι όσο και για επιπλέον δράσεις, εκδηλώσεις,... Είστε ευχαριστημένοι ή όχι. Ποια θεωρείς τα δυνατά κι αδύναμα σημεία του εν λόγω σχολείου; Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σου! 

Σ' ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...