Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρηση φυσιολογικου ορου?


Recommended Posts

καλημερα σας!

θα ηθελα τα φωτα σας!!

η μικρη μου εχει βουλωμενη μυτουλα μαλον και οταν αναπνεει κανει σαν γουρουνακι :P:P

εχω φυσιολογικο ορο τον οποιο χρησιμοποιησα οπως λενε οι οδηγιες αλλα οι οδηγιες λενε επισης να φυσιξω τη μυτη του μωρου..

αυτο βεβαια δεν γινεται για δεν ξερει πως να το κανει..

εσεις πως το κανατε?κατι λενε οι οδηγιες να χρησιμοποιησω βρεφικο πουαρ...

τι ειναι αυτο και που το βρισκω?? :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου και σένα μανούλα. Λοιπόν στο φαρμακείο θα πας και θα ζητήσεις την συσκευή οτρισαλίν αν θυμάμαι καλά το όνομα. Θα στο περιγράψω για να είσαι σίγουρη. Είναι ένα πλαστικό σωληνάκι που προσαρμόζεται σε ένα πλαστικό σαν μικροσκοπικό χωνί στο οποίο βάζεις μέσα ένα κομματάκι αφρολέξ (περιέχονται όλα στη συσκευασία και τα συναρμολογείς) και από την άλλη άκρη έχει μια υποδοχή που το βάζεις στο στόμα σου ενώ το χωνάκι στη μυτούλα του μωρού και τραβάς εσύ τις μοιξούλες και μένουν πάνω στο αφρολέξ. Είναι εύκολο και πολύ χρήσιμο μην τρομάξεις από την περιγραφή μου εμένα με έχει σώσει πολλές φορές και ακόμα το χρησιμοποιώ στον μικρό μου που έχει χρονίσει.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

fasolaki.

Εμείς από 50 ημερών που ήτανε κρυωμένος χρησιμοποιούσαμε φυσιολογικό ορό και τη συσκευή ρινικής απόφραξης.

Τη συσκευή αυτή την προμηθεύεσαι από τα φαρμακεία και λειτουργεί με ανταλλακτικά (ένα τη φορά). Με τη συσκευή αυτή ρουφάς τις μύξες από τη μυτούλα του παιδιού για να την αποσυμφορήσεις. Το χρησιμοποιούμε ακόμα και σήμερα, αλλά να ξέρεις ότι ενοχλεί τα μωρά και κλαίνει όσο το χρησιμοποιείς. (Εμείς με τον δικό μας που είναι μεγάλος δίνουμε μάχη)

Υπάρχει, επίσης, και η "φαλαινίτσα" ή κάπως έτσι, που λειτουργεί μόνο με το χέρι, αλλά δεν καθαρίζει καλά τη μυτούλα.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

EMEIΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΜΕ ΤΙΣ ΑΜΠΟΥΛΕΣ CLINOFAR.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΒΑΖΑ ΤΗΝ ΓΥΡΙΖΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΤΥΠΟΥΣΑ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΣ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστω πολυ!!

θα παω σημερα να το παρω..ελπιζω να κανει δουλεια γιατι δεν μπορει να παρει ευκολα ανασα και γκρινιαζει!!

 

φιλακια μανουλες!!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θυμάμαι καλά οι οδηγίες του ορού λένε να έχεις το μωρό ανάσκελα και να ρίχνεις. Δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός. Πρέπει το κεφαλάκι του μωρού να είναι πλάγια, ρίχνεις από το ένα ρουθούνι με ελαφρύ κλείσιμο του άλλου, για να βγούνε οι μυξούλες από το άλλο. Ρώτησε τον παιδίατρο πως γίνεται και αν πρέπει να χρησιμοποιήσεις otrisalin σε τόσο μικρό μωρό. Εγώ το χρησιμοποίησα σε μεγαλύτερη ηλικία (13 μηνών), αλλά δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το βάζουμε με σύριγγα, κανονική του φαρμακείου. Είναι λίγο βάρβαρο, αλλά αποτελεσματικό, η παιδίατρος μας είπε ότι και στο παίδων έτσι κάνουνε. Παίρνεις τις σύριγγες των 2,5 μλ και βάζεις το μισό στο ένα ρουθούνι και το άλλο μισό στο άλλο. Ξαπλωμένο ανάσκελα το μωρό και ο ένας απ'τους δύο το κρατάει. Οκ, είμαστε λίγο γκεσταπολάτρες, αλλά ρε παιδιά η γιατρός μας είπε να κάνουμε πέτρα την καρδιά μας :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον παιδίατρο γιατί σε τόσο μικρό μωρό αν είναι βλένες και όχι μυξούλες, υπάρχει περίπτωση να σου πει όχι για τη συσκευή otrisalin.Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει σε συνδυασμό με ορό ελάχιστα όταν η μικρή ήταν 2 μηνών, αλλά με πολλή προσοχή γιατί από το δυνατό ρούφηγμα, μπορεί να τραυματιστεί κάποιο αιμοφόρο αγγείο στη μύτη.Θέλει πολύ σιγά και ρυθμικά. Και τον ορό όπως προανέφεραν, όχι τελείως ανάσκελα με το κεφάλι πίσω όπως κακώς κυκλοφορεί, αλλά στο πλάι γιατί δημιουργεί στο μωρό αίσθημα πνιγμού. Αμέσως μετά οι μύξες μαλακώνουν και δεν χρειάζεται να φυσήξει το μωρό, αραιώνουν και βγαίνουν μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος είπε αμπούλα ορού μισή απο το ένα και μισή απο το άλλο ρουθούνι και πάντα το κεφαλάκι του πλάγια ξαπλωμένο στο κρεβατί για το ένα ρουθουνι και μετά αλλαγη πλευρας για το αλλο ρουθούνι ενώ χτυπάμε και την πλατούλα έχοντας το μπρούμυτα στην εναλλαγή ρουθουνιών. Το ίδιο κάνουμε αμέσως αν -Θεος φυλάξει- βγάλει γαλατάκι απο στόμα και μύτη.. ώστε να αποφύγουμε ωτίτιδες κλπ..μιας και η πίεση του γάλακτος που εχει παει στην μυτούλα μπορεί να κατευθυνθεί στο αυτάκι (αφού συνδέονται όλα αυτά ως γνωστόν) και να δημιουργήσει πρόβλημα. Εξ' ου και αυτό που λένε πως τα μωρά που πίνουν απο μπιμπερό έχουν συχνότερα πρόβλημα ωτίτιδας..είναι εξ'αιτιας του παραπάνω φαινομένου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλιστα..

θα παρω πρωτα τον παιδιατρο και μετα θα παρω το οτρισαλίν λοιπον..

θα δω ομως και αυτο που λεει η ΚΡΙΝΑ.

επειδη χρησιμοποιησα το πρωι φυσιολογικο ορο μηπως εχουν μαλακωσει απο μονες τους..

 

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το βάζουμε με σύριγγα, κανονική του φαρμακείου. Είναι λίγο βάρβαρο, αλλά αποτελεσματικό, η παιδίατρος μας είπε ότι και στο παίδων έτσι κάνουνε. Παίρνεις τις σύριγγες των 2,5 μλ και βάζεις το μισό στο ένα ρουθούνι και το άλλο μισό στο άλλο. Ξαπλωμένο ανάσκελα το μωρό και ο ένας απ'τους δύο το κρατάει. Οκ, είμαστε λίγο γκεσταπολάτρες, αλλά ρε παιδιά η γιατρός μας είπε να κάνουμε πέτρα την καρδιά μας :cry::cry:

 

Το εχω ξανακουσει αυτο, λενε οτι ειναι καλυτερη μέθοδος ... για πες λιγο και τον ορο απο που τον βάζεις; Απο τις μεγάλες τις συσκευασίες φανταζομαι ... και δεν ξεαποστειρώνεται;;; Γιατι οι ατομικες συσκευασιες ειναι αποστεριωμένες ... για δωσε λιγο τα φωτα σου πλιζζζζ...

 

Το ρουφηχτηρι της οτρισαλιν συμφωνω ... ειναι μεγάλη εφευρεση :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..

θα παρω πρωτα τον παιδιατρο και μετα θα παρω το οτρισαλίν λοιπον..

θα δω ομως και αυτο που λεει η ΚΡΙΝΑ.

επειδη χρησιμοποιησα το πρωι φυσιολογικο ορο μηπως εχουν μαλακωσει απο μονες τους..

 

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!!

 

Δε θα μαλακώσουν και θα τρέξουν μετά από ώρες. Τη στιγμή που βάζεις τον φυσιολογικό ορό, μετά από λίγο, ανασήκωσε λίγο την πλατούλα του μωρού και θα δεις ότι όλο και κάτι θα βγει, το οποίο θα σκουπίσεις με μια γάζα. Αν πάντως σου επιτρέψει το otrisalin ο γιατρός, θα ανακουφιστεί , είναι όντως πολύ καλό, φτάνει να το χρησιμοποιείς με σύνεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα!Εχω ενα θεμα με τον φυσιολογικο ορρο!Φοβαμαι να τον βαλω στον μικρο!Ειναι μολις 12 ημερων και φοβμαι μην μου πνιγει!Επισης ποιον να χρησιμοποιησω για τοσο μικρο μωρο?Δεν ειναι κρυωμενος απλα νομιζω οτι κατι τον ενοχλει στην αναπνοη μερικες φορες την ημερα

img
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν πνίγεται, μην ανησυχείς! βάλε clinofar ή κάτι αντίστοιχο για μωρά. Θα το βοηθήσει τώρα που είναι ξηρή η ατμόσφαιρα και θα αναπνέει πιο εύκολα. Και εμάς το είχε το θέμα αυτό όταν ήταν πολύ μικρός και μας βοήθησε ο ορός.

Link to comment
Share on other sites

BIANKA καλή σου μέρα.

πολύ καλός Φ.Ο. είναι ο Physiomer σε αμπούλες και όχι σπρει γιατί το μωρό σου είναι πολύ μικρό!!!!

δεν πρόκειται να του ερεθήσεις την μυτούλα, μην φοβάσε ίσα ίσα που αν το ενοχλεί κάτι θα το ανακουφήσει.

επίσης να του βάζεις αρκετά συχνά, είναι ότι καλύτερο και για μας και για το παιδί αν και να είσαι σίγουρη ότι τον πρώτο καιρό και μέχρι να ξεπεταχτεί λίγο δεν θα τον θέλει με τίποτα.

επίσης αν νομίζεις ότι έχει βλέννες, όταν του βάζεις τον ορό να τον χτύπάς στην πλατούλα του(όπως κάνεις για να ρευτεί) αλλά κατά μήκος, ό,τι κολλημένο υπάρχει εκεί θα ξεκολλήσει είτε στα κακάκια του είτε με καμιά γουλίτσα!!!!

ο ορός είναι θαυματουργός και πιστεύω ότι πρέπει να γίνει συνήθεια.

εγώ της κόρης μου της έβαζα από όταν γεννήθηκε πάρα πολύ και ποτέ δεν της βούλωσε η μυτούλα της.

τώρα πλέον που είναι 1ος τον βάζει μόνη της!!!!

να σαι καλά και να σου ζήσει το αστεράκι σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!κοιτα να δεις που κολλησα!λεω να το αποτολμησω σημερα, αν και δεν βλεπω βλεννες στη μυτη, παρα μονο νομιζω οτι εχει κατι σαν φλεγματακι στον λαιμο που μερικες φορες τον ενοχλει.Αχ, την πρωτη φορα που τον καναμε μπανιο, αλλαξα δυο μπλουζες και δυο σορτσακια απο τον ιδρωτα αχαχαχαχα.

img
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!κοιτα να δεις που κολλησα!λεω να το αποτολμησω σημερα, αν και δεν βλεπω βλεννες στη μυτη, παρα μονο νομιζω οτι εχει κατι σαν φλεγματακι στον λαιμο που μερικες φορες τον ενοχλει.Αχ, την πρωτη φορα που τον καναμε μπανιο, αλλαξα δυο μπλουζες και δυο σορτσακια απο τον ιδρωτα αχαχαχαχα.

 

Επίσης να ρωτησω αν πρεπει να τον γυρισω αναποδα μετα τη χορηγηση:(

img
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σασ κοριτσια ..εμενα το βανεσσακι μου ειναι 5μηνων .ειχε ιωση με πθρετουλι 38 και κατι ..η παιδιατροσ μασ εδωσε αυτεσ τισ αμπουλεσ και τον ρινικο αποφρακτηρα,και 7 σταγονεσ soldesanil καθε βραδυ για 3 ημερεσ .και ετθχωσ δν ειχαμε ακροαστικα .μετα απο 2 μερες μου ξαναεκανε πυρετο 39.5 .πιγαμε στιν παιδιατρο και μασ εστειλε στον παιδων και εκει διαπιστωθικε οτι εκανε ωτιτιδα ..(μασ ειπανε οτι ειναι επιπλοκη μετα απο την ιωση )τετσι λοιπον παιρνουμε αντιβιωση αμοξιλ για 10 ημερες . με την ωτιτιδα σαν να ξαναδημιουργηθηκαν μυξουλεσ και μαλιστα πιο παχιεσ ..κοιμαται και και δυσκολευεται στην αναπονοη .παρολο που τισ τα τραβαω δεν βλεπω βελτιωση ..και ανησυχω ! ξερει καποια να μου σε ποσο χρονικο διαστημα θα δω ικανοποιητικα αποτελεσματα με τον ρινικο αποφρακτηρα ...????? ποσεσ μερεσ μετα την χρηση θα φυγουν οι μυξουλεσ ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια και περαστικουλια στα μικρα σας ζουζουνακια, αχ αυτες οι μυξουλες τι μας κανουν...καταρχας αν βλεπετε τα μωρακια σας να δυσκολευονται στην αναπνοη τοποθετηστε ενα μαξιλαρι, η ενα χοντρο βιβλιο κατω απτο στρωμα, ωστε να ειναι ανασηκωμενο οταν κοιμαται

κι εμεις χρησιμοποιησαμε ορο και αποφρακτηρα otrizalin (εως και σημερα μια φορα πριν το βραδυνο μπανακι), ειχαμε 1,5 μηνα μυξουλες και βαζαμε παααααααρα πολυ ορο μετα απο την συμβουλη της παιδιατρου, το αποτελεσμα ηταν να κανει συνεχεια αναγωγες ο μικρος (και ετσι να αναγκαστω να κοψω το γαλα μου (αφου νομιζα πως αυτο εφταιγε για την ταλαιπωρια που περνουσε το στομαχακι του παιδιου μου) αφου η παιδιατρος δεν με ενημερωσε πως μετα τον ορο πρεπει να περιμενω 10 με 15 λεπτα μεχρι να τον ταισω) και τελικα να μη βλεπω αποτελεσμα...αλλαξαμε παιδιατρο και μας συνεστησε να κανουμε καλλιεργια σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο μηπως υπαρχει μικροβιο (τελικα ηταν σταφυλοκοκκος και πηραμε 10 μερες αντιβιωση), ο αναρροφητηρας ειναι σχεδιασμενος και για νεογεννητα μη τον φοβαστε απλα μη ρουφατε πολυ δυνατα, οσο χρειαζεται ωστε να αφαιρεσετε μια ικανοποιητικη ποσοτητα, οτι μεινει θα το αποβαλει ο οργανισμος ειτε με γουλιτσα ειτε με τα κακακια σαν βλενιτσες

 

πολλα γλυκα φιλια στα αγγελουδια σας και να ειναι η τελευταια φορα που εχουνε μυξουλες οι πολυ γλυκες μυτουλες!!!!!!!!!

καλο φθινοπωρο!!!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια ..εμενα το βανεσσακι μου ειναι 5μηνων .ειχε ιωση με πθρετουλι 38 και κατι ..η παιδιατροσ μασ εδωσε αυτεσ τισ αμπουλεσ και τον ρινικο αποφρακτηρα,και 7 σταγονεσ soldesanil καθε βραδυ για 3 ημερεσ .και ετθχωσ δν ειχαμε ακροαστικα .μετα απο 2 μερες μου ξαναεκανε πυρετο 39.5 .πιγαμε στιν παιδιατρο και μασ εστειλε στον παιδων και εκει διαπιστωθικε οτι εκανε ωτιτιδα ..(μασ ειπανε οτι ειναι επιπλοκη μετα απο την ιωση )τετσι λοιπον παιρνουμε αντιβιωση αμοξιλ για 10 ημερες . με την ωτιτιδα σαν να ξαναδημιουργηθηκαν μυξουλεσ και μαλιστα πιο παχιεσ ..κοιμαται και και δυσκολευεται στην αναπονοη .παρολο που τισ τα τραβαω δεν βλεπω βελτιωση ..και ανησυχω ! ξερει καποια να μου σε ποσο χρονικο διαστημα θα δω ικανοποιητικα αποτελεσματα με τον ρινικο αποφρακτηρα ...????? ποσεσ μερεσ μετα την χρηση θα φυγουν οι μυξουλεσ ? ευχαριστω

 

εμενα καποια στιγμη που περασε βαρβατη ιωση τον προηγουμενο χειμωνα, παρα τον ορο συνεχεια, ειδα βελτιωση μετα απο καμια 12αρια μερες, ακουγονταν συνεχεια μυξες μεσα και εντονο χρου χρου οταν τις ρουφουσα, αλλα καποια στιγμη υποχωρησαν και τελος...υπομονη με τις μυξες, εμεις τις εχουμε φαει με το κουταλι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το παιδάκι μου είναι μόλις 8 ημερών και η παιδίατρος μας είπε να του βάζουμε φυσιολογικό ορό πριν από κάθε γεύμα για να καθαρίζει η μυτούλα του. Εκτός του ότι είναι πολύ βασανιστικό για το μωρό, διάβασα ότι οι απόψεις διαφέρουν και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Επίσης ο τρόπος της είναι να ξαπλώνεις ανάσκελα το παιδί και να αδειάζεις από μισή αμπούλα σε κάθε ρουθούνι και μετά να το σηκώνεις...

Τι γίνεται τελικά??? Ποιός είναι ο σωστός τρόπος να χρησιμοποιείς ορό και αν όντως χρειάζεται πριν από κάθε γεύμα ειδικά σε νεογέννητο? Θέλω τις απόψεις σας γιατί στο τσακ είμαι να αλλάξω παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει.Συντομα θα γινω μανουλα για πρωτη φορα οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια.Αλλα εχω ακουσει απο τον παιδιατρο κ.Μαζανη(νομιζω ετσι τον λενε)που βγαινει στο πρωινο μου και παλαιοτερα στη Μενεγακη να λεει οτι κανουμε ορο στα μωρα 2 φορες την ημερα για ποσο καιρο βεβαια δεν ξερω.Ουτε αν εχει σημασια πριν η μετα το φαγητο αλλα τον ειχα δει που εκανε σε ενα νεογεννητο ορο ξαπλωμενο ανασκελα αλλα μετα δεν το σηκωσε αν και δεν νομιζω να εχει καμια σημασια αυτο.Και ειχε πει μαλιστα οτι αν δεν το βγαλει τον ορο το παιδι και το καταπιει δεν πειραζει γιατι δεν παει στα πνευμονια του.Το μωρακι που ειχε και το εδειχνε ηταν λιγων ωρων νομιζω η 1-2 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Ο δικός μας γιατρός μας έχει πει όχι ορό συνέχεια, παρά μόνο όταν είναι μπουκωμένη η μυτούλα και δεν μπορεί να φάει. Ακριβώς το ίδιο μας είπε και ο ωρλ. Όσο για τον τρόπο, ξαπλώνεις το μωρό στο πλάι, ώστε ο ορός να μπαίνει από το ένα ρουθουνάκι και να βγαίνει από το άλλο. Μισή αμπούλα σε κάθε ρουθουνάκι είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...