Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΣΑΚΕΙΟ Η΄ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ


Recommended Posts

Πάντως ανεξάρτητα εάν έχει παιδαγωγική βάση ή όχι, θεωρώ ότι θα έπρεπε πριν γράψει κάποιος το παιδί του που είναι γεννημένο Νοέμβριο ή Δεκέμβριο στο σχολείο, να σε ενημερώνουν ότι αυτό συνήθως προτείνεται στους γονείς. Εγώ για παράδειγμα ρώτησα τη συμπαθέστατη διευθύντρια εάν το παιδί που δεν ξέρει λέξη γαλλικά θα έχει κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με τα παιδιά του προνηπίου που διδάσκονται, μέσα από το παιχνίδι, γαλλικά. Η απάντηση ήταν: "όχι βέβαια, ούτε τα παιδιά που πάνε κατευθείαν Α΄Δημοτικού δεν έχουν πρόβλημα!". Από αυτό δεν θα μπορούσα να συμπεράνω ότι υπάρχει περίπτωση να μου πούνε να επαναλάβει το παιδί το Νηπιαγωγείο! Δεν ξέρω εάν εγώ το βλέπω στραβά, αλλά μου φαίνεται ότι το σχολείο ίσως να ακολουθεί τακτικισμούς...

 

Εμάς πάντως δεν μας είπαν τίποτα τέτοιο για τον γιο μας, αλλά ούτε άκουσα να έχουν πει κάτι σε κάποιο "μικρότερο" παιδί. Σε μόνο μια περίπτωση είπαν για επανάληψη νηπίου, αλλά το παιδί ήταν προφανές ότι είχε θέμα.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανέρχομαι ένα χρόνο μετά γιατί επανεξετάζω και πάλι το ενδεχόμενο να γραψω την κόρη μου στο Αρσάκειο. Υπάρχει καμιά καινούρια γνώμη ή κάτι νεότερο που θα βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αυτό που με ιντριγκάρει είναι πώς είναι δυνατόν να δίνουν συνολικά 600 παιδιά (από όλα τα Αρσάκεια) και να περνάνε όοολα??? Και σε καλές σχολές. Δε διαφωνώ ότι το φροντιστήριο παίζει ρόλο, αλλά δεν μπορεί το σχολείο να μην παίζει κι αυτό σημαντικό ρόλο...?? Αλλιώς δεν θα το κοιτούσα καν...

 

Το Δημόσιο λύκειο Πετραλώνων έχει ανάλογες επιδόσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Πήγαινα στις Ουρσουλίνες μικρή στο δημοτικό και έτσι πήγα και το ξαναεπισκεφτηκα τώρα που κοιτάμε για α΄δημοτικού. Οι εγκαταστάσεις του έχουν εκσυχρονιστεί στην α και β δημοτικού και το θετικό του είναι ο μεγάλος χώρος και η άπλα. Όμως απογοητεύτηκα από τον τωρινό  διευθυντή.. μου έκανε αρνητική εντύπωση ο τρόπος που μιλούσε και ανέφερε αναχρονιστικές μεθόδους, ανέφερε οτι σαν τιμωρία μπορεί να βάλουν σε ένα παιδί να κάνει παραπάνω ασκήσεις.. μα έτσι εξισώνεις την μάθηση με κάτι αρνητικό.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας! Ψάχνω πληροφορίες εκ των έσω για το δημοτικό της Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών μιας και στην πρόσφατη συνάντηση που είχα εκεί μίλησα με τη διευθύντρια του νηπιαγωγείου και δεν συνάντησα το διευθυντή του δημοτικού. Καλύφθηκα σε μεγάλο βαθμό σχετικά με το νηπιαγωγείο, όμως για το δημοτικό θα ήθελα να ξέρω περισσότερα για τον τρόπο που γίνεται το μάθημα (π.χ. το σύστημα είναι: πρώτα εξέταση της ύλης της προηγούμεης μέρας και μετά παράδοση της νέας ύλης; Ή πρώτα παράδοση της νέας ύλης και μετά εξάσκηση πάνω σε αυτήν μέσα στην τάξη;), αν θεωρείτε ότι οι δάσκαλοι του συγκεκριμένου σχολείου εμπνέουν τα παιδιά να αγαπήσουν τη γνώση, αν τους δίνουν αρκετά ερεθίσματα / κίνητρα, αν τα βοηθάνε σε τυχόν δυσκολίες, αν τους βάζουν (καθημερινά) δουλειά για το σπίτι, αν βάζουν τιμωρίες κτλ.  @ismeni    @ψαράκι @Aimee που από ό,τι κατάλαβα έχετε πρόσφατη εμπειρία από το δημοτικό σχολείο των ουρσουλινών, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Ρούγα αν και δεν έχουν πάει εκεί τα παιδιά μου, έχω και φίλες η ίδια με παιδιά που τελείωσαν το δημοτικό στις Ουρσουλίνες, και έχει και δύο πολύ στενές φίλες η κόρη μου, μαθήτριες λυκείου πια. Γενικά δεν είμαι οπαδός των ιδιωτικών, αλλά για το συγκεκριμένο έχω τις καλύτερες εντυπώσεις, και για το επίπεδο των σπουδών (με την προϋπόθεση φυσικά ότι σε ενδιαφέρουν πολύ τα Γαλλικά σαν ξένη γλώσσα) και για τις αρχές που δίνουν στα παιδιά (χωρίς να είναι υπερσυντηριτικό σχολείο). Πάντως είναι σχολείο με αρκετή δουλειά και σχετικά αυστηρό από όσο έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο φίλες έχω που τελείωσαν τις ουρσουλινες και δεν ξερουν γρι γαλλικα, αλλά μπορεί και να έτυχε. 

Αρσάκειο αν είχα τη δυνατότητα θα τα έστελνα εκεί με κλειστά μάτια. Κουράζονται αλλά μαθαινουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2019 at 2:02 AM, ikar81 said:

Όμως απογοητεύτηκα από τον τωρινό  διευθυντή.. μου έκανε αρνητική εντύπωση ο τρόπος που μιλούσε και ανέφερε αναχρονιστικές μεθόδους, ανέφερε οτι σαν τιμωρία μπορεί να βάλουν σε ένα παιδί να κάνει παραπάνω ασκήσεις.. μα έτσι εξισώνεις την μάθηση με κάτι αρνητικό.. 

Εμαθα ότι από το καλοκαίρι του 2019 άλλαξε η διεύθυνση του δημοτικού (πλέον υπάρχει διευθύντρια). Ελπίζω να είναι πιο προοδευτική, μόλις κάνω συνάντηση μαζί της θα επανέλθω. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2020 at 1:40 AM, Nefeli2014 said:

Εγώ δύο φίλες έχω που τελείωσαν τις ουρσουλινες και δεν ξερουν γρι γαλλικα, αλλά μπορεί και να έτυχε. 

Αρσάκειο αν είχα τη δυνατότητα θα τα έστελνα εκεί με κλειστά μάτια. Κουράζονται αλλά μαθαινουν. 

Να ξέρες πόσες μαθήτριες μου είχαν έρθει από τις ουρσουλίνες.. Όπως το είπες , γρί δεν ήξεραν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Ρούγα είπε:

@Nefeli2014 μιλάμε για το δημοτικό; Γυμνάσιο - Λύκειο δεν θα συνεχίσει το παιδί εκεί, μιας και η απόσταση θα είναι μεγάλη. 

Ναι για δημοτικό αλλά και γυμνάσιο. Την ίδια γραμμή ακολουθούν γενικά.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Να ξέρες πόσες μαθήτριες μου είχαν έρθει από τις ουρσουλίνες.. Όπως το είπες , γρί δεν ήξεραν. 

Ναι, Τελικά εκείνες δε συνέχισαν ούτε με τα γαλλικά . Τα μίσησαν για κάποιο λόγο. Ήταν αυστηρές οι καλόγριες. Ας πούμε τελειωνοντας το λύκειο ήξεραν γαλλικα επιπέδου Α2.. Πολύ χαμηλά για ένα τέτοιο σχολείο. Αφού το χεις δει και εσύ μάλλον δεν είναι τυχαίο. Εγώ πιστεύω ήταν πολύ πιεστικά. Και οι δύο μου λέγαν πως ξυπνούσαν δημοτικό από τα χαράματα για να κάνουν επανάληψη... 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νεφέλη! Δυστυχώς η Λεόνειος δεν μας βολεύει λόγω θέσης. Μου κάνει εντύπωση που ακούω για αυστηρότητα στο δημοτικό των ουρσουλινών... Έχουμε πρόσφατες εμπειρίες; Από φίλο που έστειλε στις Ουρσουλίνες το παιδί του (για τα 6 χρόνια του δημοτικού) και τελείωσε το δημοτικό πριν τρία χρόνια, μαθαίνω ότι το παιδί αλλά και οι συμμαθητές - φίλοι του ήταν πολύ χαρούμενοι εκεί. Επίσης ότι οι καλόγριες εδώ και πολλά χρόνια δεν συμμετέχουν καθόλου.   

Link to comment
Share on other sites

@Ρούγα. Καλησπέρα. Εγώ έχω και τα δύο παιδιά μου στις Ουρσουλίνες - ένα στο δημοτικό και ένα στο Λύκειο. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αυτό που ειπώθηκε περί αυστηρότητας δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Επίσης, οι καλόγριες δε συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Απλώς θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν επιλέγετε ένα δημοτικό σχολείο στο οποίο θα μπορεί να συνεχίσει το παιδί και στο Γυμνάσιο-Λύκειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@maria1512 Χαίρομαι που επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες που έχω, σε ευχαριστώ! Κατά τα άλλα είστε ευχαριστημένοι από το σχολείο αυτό, παιδιά και γονείς; Στην ερώτησή σου η απάντηση είναι επειδή από αυτά που έχω δει ως τώρα (σε συνδυασμό με τις πληροφρίες που έχω από φίλους και γνωστούς) μού έκαναν καλύτερη εντύπωση οι Ουρσουλίνες και άλλο ένα, επίσης χωρίς γυμνάσιο (λίγο ακριβότερο και λίγο πιο μακρυά αυτό). 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 5:07 PM, Ρούγα said:

@maria1512 Χαίρομαι που επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες που έχω, σε ευχαριστώ! Κατά τα άλλα είστε ευχαριστημένοι από το σχολείο αυτό, παιδιά και γονείς; Στην ερώτησή σου η απάντηση είναι επειδή από αυτά που έχω δει ως τώρα (σε συνδυασμό με τις πληροφρίες που έχω από φίλους και γνωστούς) μού έκαναν καλύτερη εντύπωση οι Ουρσουλίνες και άλλο ένα, επίσης χωρίς γυμνάσιο (λίγο ακριβότερο και λίγο πιο μακρυά αυτό). 

Καλησπέρα. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι - γονείς και παιδιά. Είναι ένα σχολείο χαμηλών τόνων, οικογενειακό όπου όλοι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές γνωρίζουν το κάθε παιδί ξεχωριστά. Για εμάς είναι σημαντικό - πέρα από το αμιγώς εκπαιδευτικό κομμάτι - το παιδί να έχει και άλλα ερεθίσματα και οι Ουρσουλίνες είναι ένα σχολείο που οργανώνει πολλές δραστηριότητες σε όλες τις βαθμίδες. Γενικά τα παιδιά είναι πολύ ευχαριστημένα και καθώς πλέον έχω ολοκληρωμένη εικόνα και από τις τρεις βαθμίδες μπορώ να πω ότι κι εμείς ως γονείς είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με την επιλογή μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα το Λύκειο στο Αρσάκειο. Μακράν από τα χειρότερα θα έλεγα. Απρόσωποι καθηγητές, έχει υπερβολικά πολλά παιδιά με αποτέλεσμα να χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Δηλαδή και οι καθηγητές δεν έχουν βαθιά γνώση για το κάθε παιδί, αλλά κοιτάνε απλά να περάσει η ώρα τους για να πάνε σπίτι τους. Μια σοβαροφανεια όταν είναι να πας να γραφτείς για να σου πάρουν τα λεφτά. Προσωπικά, καλύτερα να είχα πάει σε δημόσιο σχολείο.. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 4:24 ΜΜ, maria1512 είπε:

@Ρούγα. Καλησπέρα. Εγώ έχω και τα δύο παιδιά μου στις Ουρσουλίνες - ένα στο δημοτικό και ένα στο Λύκειο. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αυτό που ειπώθηκε περί αυστηρότητας δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Επίσης, οι καλόγριες δε συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Απλώς θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν επιλέγετε ένα δημοτικό σχολείο στο οποίο θα μπορεί να συνεχίσει το παιδί και στο Γυμνάσιο-Λύκειο.

 

Επειδή και εγώ ανέφερα το αυστηρότητα, το εννοούσα συγκριτικά με κάποια άλλα από τα ίδιας κατηγορίας ιδιωτικά. Ως σοβαρότητα ίσως πιο πολύ, όχι αυστηρότητα με την έννοια  π.χ. του κλίματος που υπάρχει στην Ελληνική Παιδεία ή άλλα παρόμοια σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Επειδή και εγώ ανέφερα το αυστηρότητα, το εννοούσα συγκριτικά με κάποια άλλα από τα ίδιας κατηγορίας ιδιωτικά. Ως σοβαρότητα ίσως πιο πολύ, όχι αυστηρότητα με την έννοια  π.χ. του κλίματος που υπάρχει στην Ελληνική Παιδεία ή άλλα παρόμοια σχολεία. 

Συμφωνώ απολύτως. Το σχόλιό μου αφορούσε περισσότερο την αυστηρότητα που αναφέρθηκε για τις καλόγριες και ότι τα παιδιά ξυπνούν από τα χαράματα για να κάνουν επανάληψη. Σίγουρα είναι ένα σοβαρό σχολείο με συγκεκριμένες αξίες και συγκεκριμένους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε αναζήτηση σχολείου (α' δημοτικού), και ψάχνω και εδώ στο forum πιο πρόσφατες πληροφορίες για ιδιωτικά κυρίως στα βόρεια.

 

Μεταξύ "Αρσακείου" και "Ουρσουλίνων", που με ενδιαφέρουν και τα δύο έχω διχαστεί :

ως προς το δημοτικό των Ουρσουλίνων έχω διαβάσει σχεδόν μόνο καλές κριτικές, και στα συν του για μένα είναι ο λιγότερο χαοτικός χαρακτήρας,

με την  έννοια ότι υπάρχουν λιγότερα τμήματα (3 τμήματα ανά τάξη) σε σχέση με άλλα ιδιωτικά που επισκέφτηκα που έχουν 7 τμήματα ανά τάξη . Όμως δεν έχω σχεδόν καθόλου feedback για το Γυμνάσιο-Λύκειο των Ουρσουλινών του που βρίσκεται στο Ψυχικό.

Από τις φωτογραφίες που είδα , οι εγκαταστάσεις φαίνονται παλιές, αλλά αυτό που με αποκαρδίωσε είναι τα χαμηλά ποσοστά επιτυχίας στις πανελλήνιες που έχουν αναρτημένα στο site τους.

Από την άλλη το Αρσάκειο (Ψυχικού) έχω την εντύπωση ότι έχει πολύ υψηλά ποσοστά στις πανελλήνιες αλλά και εδώ στο forum, και από συζητήσεις με γνωστούς ακούω διφορούμενα , αρκετά αρνητικά σχόλια για το Αρσάκειο  με κυριότερα ότι είναι παρωχημένο, απαρχαιωμένο, χαοτικό και δεν δίνει έμφαση στις ξένες γλώσσες.

 

Οποιαδήποτε πρόσφατη πληροφορία, εμπειρία για αυτά τα δύο άλλα και για άλλα ιδιωτικά που φοίτησε / φοιτά το παιδί σας ή έχετε κάνει ραντεβού, ψάξει πρόσφατα κλπ θα ήτα πολύ χρήσιμη!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...