Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Είχα κι εγώ εναν αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν ξερω τι κάνω λάθος βρε κορίτσια, δε μου φουσκώνει το ψωμί ή για την ακρίβεια φουσκώνει, αρχίζει ψήνεται και στο τελευταίο τέταρτο πουφ! εξαφανίζεται! Εκανα αρκετές επιχειρησεις, δεν άνοιγα το καπάκι του αρτοπαρασκευαστή μήπως αυτό έφταιγε για το ξεφούσκωμα, ακολούθησα επ' ακριβώς τις οδηγίες της συνταγής, αλλά τίποτα... :cry: Μα γιατί? :?:

 

 

Βάζεις πολύ μαγιά και γίνεται πολύ δυνατό το ψωμί και μετά ξεφουσκώνει.

Για μισό κιλό αλέυρι να βάζεις ένα φουσκωτό κουταλάκι του γλυκού ξηρή μαγιά. θα δεις ότι θα φουσκώσει σωστά και δεν θα μυρίζει κιόλας απο τη πολύ μαγιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας φουρνάρισσες:):)

Εγώ έχω τον TEFAL XXL που αναφέρει μια κοπέλα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θόρυβο δεν κάνει και οι συνταγές που έχω κάνει από το βιβλιαράκι του (τις έχω κάνει σχεδόν όλες) μου πέτυχαν.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελιές και από μένα.Επειδή ξύνομαι να πάρω αρτοπαρασκευαστή θέλω να μου πείτε τα εξής:αξίζει να το αγοράσω ή να το φτιάξω μόνη μου το ψωμί?Δηλαδή καίει πολύ ρεύμα και ίσως δε συμφέρει να ασχοληθώ καθόλου?Πετάς τα υλικά μέσα και αυτό ήταν όλο?Σε πόση ώρα από τη στιγμή που βάζω τα υλικά είναι έτοιμο το ψωμάκι?Συμφέρει να φτιάχνεις κάθε μέρα ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή?΄Οποια δεν βαριέται να γράψει ας μου απαντήσει. Thanksssss.....:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι καιει σε ρευμα και ουτε ειδα και καμια τρελη διαφορα στον λογαριασμο της ΔΕΗ αλλα η μυρωδια του ζεστου ψωμιου το πρωι (αφου το προγραμματιζω να τελειωνει οταν ξυπναμε) και η πιο καθαρη μαρμελαδα (δεν γεμιζω τον τοπο και τις κατσαρολες) σε αποζημιωνουν. Εξαλλου το ποσο για την αγορα δεν ειναι τρομερο. Εγω πηρα ενα της izzy 50-60? και του εχω αλλαξει τον αδοξαστο. Ελπιζω να σε καλυψα ;)

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου εχει εναν της tefal, φτιαχνει πολυ καλο και νοστιμο ψωμι, τον πηρε 70 ευρω!το ψωμι ειναι ετοιμο σε 3 ωρες, τα υλ,ικα τα βαζεις ολα μεσα!!παντως κ εγω ψηνομαι να αγορασω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με βάζετε ξανα κι εμένα στην πρίζα να πάρω παρ'όλο που το είχα βγάλει απο το μυαλό μου. Αυτό με το ζεστό ψωμί πρωί πρωί..... δεν ήξερα οτι μπορείς να το προγραμματήσεις να ξεκινήσει μόνο του...,.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελιές και από μένα.Επειδή ξύνομαι να πάρω αρτοπαρασκευαστή θέλω να μου πείτε τα εξής:αξίζει να το αγοράσω ή να το φτιάξω μόνη μου το ψωμί?Δηλαδή καίει πολύ ρεύμα και ίσως δε συμφέρει να ασχοληθώ καθόλου?Πετάς τα υλικά μέσα και αυτό ήταν όλο?Σε πόση ώρα από τη στιγμή που βάζω τα υλικά είναι έτοιμο το ψωμάκι?Συμφέρει να φτιάχνεις κάθε μέρα ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή?΄Οποια δεν βαριέται να γράψει ας μου απαντήσει. Thanksssss.....:roll::roll::roll:

 

Εγω πηρα τεφαλ και ειμαι μια χαρουλα! Ολα μεσα,ελαχιστα λεπτα η προετοιμασια και μετα 3,5 ωρες εχω ετοιμο το ψωμι και οταν βιαζομαι, βαζω το γρηγορο προγραμμα της 1,5 περιπου ωρας. Βεβαια εχει πολλα προγραμματα και οι ωρες ποικιλουν. Πλεον διαθετω για την οικογενεια μου φρεσκο ψωμι που γινεται ποιοτικη φρυγανια επισης και ξερω τι εχει μεσα γιατι φροντιζω να βαζω καλα υλικα!Εχω παψει να δινω καθε μερα τα ευρωπουλια μου για να αγοραζω ψωμι!

 

Δεν εχω ιδιαιτερη διαφορα στο ρευμα, τουλαχιστον ωστε να το προσεξω.

 

Το ζυμωτο ψωμι πιστευω γινεται πιο νοστιμο, αλλα ειναι χρονοβορα διαδικασια.

 

Δε μετανιωσα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον ΒΜ350 της Kenwood. Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για ζύμες, βάζω τα υλικά σε 1,5 ώρα έχω έτοιμη ζύμη για ψωμάκια. Επειδή μας αρέσει να έχει κόρα το ψωμί δεν ψήνουμε στην φόρμα του αρτοπαρασκευαστή, βγάζω την έτοιμη ζύμη την κάνω μαργαρίτες, κουλούρια, μπαγκέτες κτλ και την ψήνω 15-20 λεπτά στον φούρνο. Φτιάχνω ακόμα πίτσα, φρέσκα ζυμαρικά, δίπλες, λουκουμάδες, οτιδήποτε είχε ταλαιπωρία να το πετύχω γιατί έπρεπε να φουσκώσει η μαγιά το κάνει τέλεια.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Coraline για να καταλάβω!Η κόρα του δεν γίνεται όπως του αγοραστού?Εχει λιγότερη δηλαδή?Τι υλικά βάζετε μέσα?Συγκεκριμένης μάρκας αλεύρι ή όποια τύχει?Πείτε καμιά συνταγή για πετυχημένο ψωμάκι?Προσπαθώ να πείσω το έτερον ήμισυ να πάρω.Γιατί πολύ απλά μου λέει,δεν σου φτάνουν τα 2 τερατάκια μας,θα μου γίνεις και Καραμολέγκος τώρα!!!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις πως ειναι ο κάδος, είναι σαν κουβαδάκι παραλληλόγραμμο, το ψωμί που φτιάχνεις έχει το σχήμα του. Είναι σαν ψωμί φόρμας, και πολύ ωραίο για τοστ, για φέτες για μαρμελάδα, αλλά ουσιαστικά είναι όλο ψίχα. Εξαρτάται τι σου αρέσει.

Το μεγαλύτερο δέλεαρ ( για τον δικό μου τουλάχιστον) είναι η μυρωδιά του φρεσκοψημένου ψωμιού την Κυριακή το πρωί.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τον πάρω ,θα τον πάρω....τα λεφτουδάκια μας τα σκορπάμε από δω και από κει,τι ψυχή έχει ένας αρτοπαρασκευαστούληςςςςς!!!:shock::shock::shock: Αλεύρι παίρνεις το απλό ή αυτό που είναι αποκλειστικά για ψωμί?Επειδή υπάρχουν και τα τυποποιημένα μίγματα για ψωμί. Coraline μπορείς να μου πεις ακριβώς τις δόσεις των υλικών?Thankssss!!!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίρνω έτοιμα μίγματα, παίρνω βιολογικό αλεύρι από το σούπερ μάρκετ σε διάφορους τύπους, άσπρο, σκληρό, ολικής αλέσεως, σικάλεως, καλαμποκάλευρο. Επίσης έχω διάφορους σπόρους, σουσάμι, ηλιόσπορους, παπαρουνόσπορους κτλ που τους έχω πάρει από κατάστημα με βιολογικά είδη και βάζω πάνω από τα ψωμάκια. Αρχικά ακολουθούσα τις συνταγές από το βιβλίο της συσκευής αλλά τώρα βρίσκω όποια συνταγή μου αρέσει στο internet και απλά προσέχω τις ποσότητες ( να μην βγει πάνω από την χωρητικότητα του κάδου δλδ) και βάζω τα υλικά με την σωστή σειρά ( πρώτα τα υγρά, μετά το αλεύρι, σόδα, αλάτι κτλ και τέλος πάνω πάνω η μαγιά).

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Μία αγορά που δεν έχω μετανιώσει ποτέ ήταν αυτή του αρτοπαρασκευστή. Τον είχα αγοράσει πριν από 5 χρόνια από το Lidl και τον έχω χιλιοευχαριστηθεί. Σίγουρα το να φτιάξεις εκεί ψωμάκι κοστίζει παραπάνω από το να αγοράσεις από τον φούρνο. Αλλά πραγματικά συγκρίνεται το ένα με το άλλο ???? Επειδή ο μικρός μου έχει αλλεργίες, η λύση του σπιτικού ψωμιού είναι η ιδανική για να αποφύγω τα κρυφά αλλεργιογόνα που υπάρχουν στα έτοιμα ψωμιά. Επιπλέον δεν λερώνω τα χέρια μου και δεν ανάβω φούρνο.

 

Μην παίρνετε όμως έτοιμα μίγματα ! Είναι τόσο εύκολο να φτιάξετε ψωμάκι στον αρτοπαρασκευαστή. Επίσης έχω βρει στο super market μια σακουλίτσα φύλαξης ψωμιού που μου το διατηρεί φρεσκότατο. (Αν μείνει ....φυσικά :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ έχω τον αρτοπαρασκευαστή του μακρο...είμαι πολύ ευχαριστημένη...

οι σακουλίτσες φύλαξης για το ψωμί ποιας εταιρίας είναι;

να σας ρωτήσω κορίτσια έχει προσπαθήσει καμιά να κάνει μαρμελάδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω τον ΒΜ350 της Kenwood. Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για ζύμες, βάζω τα υλικά σε 1,5 ώρα έχω έτοιμη ζύμη για ψωμάκια. Επειδή μας αρέσει να έχει κόρα το ψωμί δεν ψήνουμε στην φόρμα του αρτοπαρασκευαστή, βγάζω την έτοιμη ζύμη την κάνω μαργαρίτες, κουλούρια, μπαγκέτες κτλ και την ψήνω 15-20 λεπτά στον φούρνο. Φτιάχνω ακόμα πίτσα, φρέσκα ζυμαρικά, δίπλες, λουκουμάδες, οτιδήποτε είχε ταλαιπωρία να το πετύχω γιατί έπρεπε να φουσκώσει η μαγιά το κάνει τέλεια.

 

Κοριτσάκι, μπορείς να μου δώσεις τις αναλογίες για δίπλες; έχω τον BM450, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς; αυτό για ζύμες;

 

Ψωμάκια και πίτσα έχω δοκιμάσει προς το παρόν...τέλεια!!! :mrgreen:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τον αρτοπαρασκευαστή του μακρο...είμαι πολύ ευχαριστημένη...

οι σακουλίτσες φύλαξης για το ψωμί ποιας εταιρίας είναι;

να σας ρωτήσω κορίτσια έχει προσπαθήσει καμιά να κάνει μαρμελάδα;

 

Την σακούλα την βρήκα στον Βερόπουλο στα οικιακά είδη. Είναι από έξω υφασμάτινη και μέσα σαν πολυμπάκ. Δεν είδα κάποια μάρκα να γράφει.

 

Μαρμελάδα σκέφτομαι να φτιάξω μία από τις επόμενες μέρες. Καμμιά συνταγούλα εύκαιρη ???

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρτοπαρασκευαστη και λεω ειχα γιατι καταλαθος πεταξα μαζι με ενα τελευταιο κομματι ψωμι, τον αναδευτηρα.

Ειχα ξεχασει να τον αφαιρεσω οταν εβγαλα ζεστο το ψωμι απο το μηχανημα.

Προσοχη λοιπον.

 

μπορείς να παραγγείλεις αναδευτήρες από την εταιρία που φτιάχνει το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

έκανα το εξής λάθος: μέτραγα το αλεύρι με τον μετρητή που είχε μέσα στη συσκευασία. Αυτό το πλαστικό κυπελάκι είναι για υγρά και μετράει ml όχι gr! αποτέλεσμα: έβαζα το μισό αλεύρι και το ψωμί φούσκωνε και μετά έπεφτε. χάλια! τώρα μετράω το αλεύρι σε ζυγαριά. φτιάχνω φανταστικά ψωμιά. φουσκώνει τόσο πολύ που κόντεψε το χωριάτικο που έχει και αυγά να βγει έξω από το μηχάνημα. Εφτιαξα χωριάτικο με γλυκάνισο και σταφιδόψωμο με φαρίνα και κανέλα. φανταστικά και τα δύο! μοσχοβόλησε όλο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μία αγορά που δεν έχω μετανιώσει ποτέ ήταν αυτή του αρτοπαρασκευστή. ............Επειδή ο μικρός μου έχει αλλεργίες, η λύση του σπιτικού ψωμιού είναι η ιδανική για να αποφύγω τα κρυφά αλλεργιογόνα που υπάρχουν στα έτοιμα ψωμιά... (Αν μείνει ....φυσικά :))

 

τι μαγια χρησιμοποιεις? και μενα ο μικρος μου εχει αλλεργια και του εφτιαξα προχθες πρωτη φορα ψωμακι με φρεσκια μαγια, αν και δεν ενδεικνυται για τον αρτοπαρσκευαστη μου.η ξερη ομως απο οτι ειδα στο σουπερμαρκετ εχει ενα γαλακτοματοποιητη στα συστατικα του..., μαλλον συντηρητικο και φοβαμαι μηπως τον πειραξει. η φρεσκια παλι, δεν μπορω να υπολογισω την ποσοτητα :?

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι μαγια χρησιμοποιεις? και μενα ο μικρος μου εχει αλλεργια και του εφτιαξα προχθες πρωτη φορα ψωμακι με φρεσκια μαγια, αν και δεν ενδεικνυται για τον αρτοπαρσκευαστη μου.η ξερη ομως απο οτι ειδα στο σουπερμαρκετ εχει ενα γαλακτοματοποιητη στα συστατικα του..., μαλλον συντηρητικο και φοβαμαι μηπως τον πειραξει. η φρεσκια παλι, δεν μπορω να υπολογισω την ποσοτητα :?

 

Χρησιμοποιώ πάντα ξηρή.Μου είχε αγοράσει η μητέρα μου μια μεγάλη συσκευασία και την έχω αδειάσει σε ένα μεγάλο δοχείο και την έχω πάντα στο ψυγείο. Ο μικρός μου είναι αλλεργικός σε γάλα αγελάδας και αυγό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το ψωμάκι.

 

Αν του δώσεις φρόντισε την πρώτη φορά να του δώσεις λίγο όπως κάνουμε βέβαια πάντα με τα αλλεργικά παιδιά ;)

 

Οποια κοπέλα θέλει τις αναλογίες για το ψωμάκι ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πάντα ξηρή.Μου είχε αγοράσει η μητέρα μου μια μεγάλη συσκευασία και την έχω αδειάσει σε ένα μεγάλο δοχείο και την έχω πάντα στο ψυγείο. Ο μικρός μου είναι αλλεργικός σε γάλα αγελάδας και αυγό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το ψωμάκι.

 

Αν του δώσεις φρόντισε την πρώτη φορά να του δώσεις λίγο όπως κάνουμε βέβαια πάντα με τα αλλεργικά παιδιά ;)

 

Οποια κοπέλα θέλει τις αναλογίες για το ψωμάκι ας μου πει.

κοριτσια χθες αγορασα και εγω αρτοπαρασκευαστη αλλα επειδη ειμαι ασχετη ακομη εχω μερικα ερωτηματα.... που μπορω να βρω μεγαλη συσκευασια μαγιας?? πηρα τα μικρα σακουλακια απο το super market αλλα δεν νομιζω οτι συμφερει. επισης που θα βρω προζυμι? και ποως ειναι?

ξερω γελατε.....:P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χθες αγορασα και εγω αρτοπαρασκευαστη αλλα επειδη ειμαι ασχετη ακομη εχω μερικα ερωτηματα.... που μπορω να βρω μεγαλη συσκευασια μαγιας?? πηρα τα μικρα σακουλακια απο το super market αλλα δεν νομιζω οτι συμφερει. επισης που θα βρω προζυμι? και ποως ειναι?

ξερω γελατε.....:P

 

καλημερα κοριτσκι μου,

μαγια μπορεις να παρεις φρεσκια απο καποιο φουρνο και να την εχεις στην καταψυξη σου.

προζυμι παλι μπορεις να παρεις απο φουρνο ή να το κανεις μονη σου, δεν ειναι δυσκολο.

καλη επιτυχια!!

 

επισης μπορειτε να κανετε και ζυμη για πιτσα ή μαρμελαδες στον αρτοπαρασκευαστη, γινονται πολυ ωραια!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...