Recommended Posts

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις. Οποτε ισως επαναλάβω κατι.θα προτείνω κάτι για χειροτεχνία κ κατι για δημιουργική απασχόληση.

Υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται ζωγραφιζοντας πετραδακια.πολθ ωραιες ιδέες!η ίδια σειρά υπάρχει και για άλλες κατασκευές.

Σε ένα καμβά η σε χαρτί,ζωγραφίζετε κορμό δέντρου κ κλαδιά.Με νερομπογιές κανετε δακτυλικά αποτυπωματα με νερομπογιές.Η αλλη εναλλακτική είναι τα βαψετε φασόλια κ να τα κολλήσετε.Ετσι θα φανούν καρποί του δέντρου.Τα φασόλια τα βαφετε ως εξής.Καθε χρώμα σε διαφορετικο σακουλακι Σε σακουλακι τροφίμων με ζιπ λοιπόν ρίχνετε φασολια κ χρωμα τεμπερας.Τα τρίβετε εξωτερικά μεταξύ τους κ χρωματιζονται.Μετα καπου εξω να στεγνώσουν.Το ιδιο γινεται με ρυζι.

Μπορείτε να φτιάξετε κ πλαστελίνη κ αλλάξουμε αλλατοζυμη με τις παλάμες σας κ να την βαψετε μετα.

Αλλη απασχοληση ειναι να αγοράσετε ρόλο μαυροπίνακα από πλαίσιο κ να το κολλήσετε εξω από την μπαλκονοπορτα.μετα δώστε κιμωλιες.

Κ 

Επισης μπορείτε να πάρετε μπαλίτσες ζελεδακια διακόσμησης.

Ωραίο αισθητηριακο παιχνίδι.Δωστε κουβαδακια,φτυαρακια βαζάκια.

Αυτά ομως μπορείτε κ να τα ρίξετε κ σε μπουκάλι με νερο να τα δουν κ αλλα να τα βάλετε με νερο στην καταχυξηβκ να τα δώσετε για απεγκλωβισμο.

Τέλος πάρτε δύο κομμάτια χαρτι κουζίνας χωρις να το διαχωρίστε.θαψσας δώσω δυο ιδέες κ μετα ζωγραφίστε ο.τι θέλετε.

Στη μια πλευρά ζωγραφίστε τον κύκλο του ηλιου.στην αλλη πλευρά ματια στομα κ ακτίνες.αλλο σχέδιο είναι σύννεφα στη μια πλευρα κ ουράνιο τοξο στην αλλη Αυτά τα ρίχνετε σε μπολ με νερο γινεται μαγική εικόνα. 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στη μια πλευρά ζωγραφίστε τον κύκλο του ηλιου.στην αλλη πλευρά ματια στομα κ ακτίνες.αλλο σχέδιο είναι σύννεφα στη μια πλευρα κ ουράνιο τοξο στην αλλη Αυτά τα ρίχνετε σε μπολ με νερο γινεται μαγική εικόνα. 

Αυτό θα το κάνω σίγουρα όπως και πολλά άλλα που αναφερες! 

Μου έδωσες απίστευτες ιδέες για messy ή sensory play. Πήρα αφρό, υγρές νερομπογιές( οι τεμπερες το ίδιο είναι αραγε?) τα ανακατεύουμε "βαφουμε" την αυλή, τα αυτοκινητακια του μετα τα ξεπλενει με νερά και παίζει ώρες! Δεν τα χορταινει!  Θέλω να βρω και τα υπόλοιπα που είχες γράψει αλλά τα έχασα δυστυχώς μέσ στα πολλα σχόλια και παίρνω απ το διαδίκτυο ιδέες. Ευχαριστουμε πολύ! 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό θα το κάνω σίγουρα όπως και πολλά άλλα που αναφερες! 

Μου έδωσες απίστευτες ιδέες για messy ή sensory play. Πήρα αφρό, υγρές νερομπογιές( οι τεμπερες το ίδιο είναι αραγε?) τα ανακατεύουμε "βαφουμε" την αυλή, τα αυτοκινητακια του μετα τα ξεπλενει με νερά και παίζει ώρες! Δεν τα χορταινει!  Θέλω να βρω και τα υπόλοιπα που είχες γράψει αλλά τα έχασα δυστυχώς μέσ στα πολλα σχόλια και παίρνω απ το διαδίκτυο ιδέες. Ευχαριστουμε πολύ! 

Ευχαρίστηση μου!:)ρωτα ότι θες για υπενθύμιση.πολλα τα έχω μάθει στο messy play που πηγαίνουμε.

ΟΧΙ.Η υγρή τέμπερα είναι άλλο πραγμα.Οπωσδηποτε να παρεις.η νερομπογια ειναι πολυ αχνη.

Θυμήθηκα κ αλλα.Παρτε διάφανο αυτοκόλλητο για ντυσιμο βιβλίο.το πλαίσιο εχει έτοιμα σε μέγεθος α3.κολληστε το με ταινία στο τζάμι από την πλευρά που δεν έχει κόλλα κ αφήστε την κολλα απ εξω.εκει μπορούν να κολλήσουν πομ πομ,βαμβάκι,φύλλα,κομμένα καλαμάκια,ο.τι στέκεται.Αν έχετε πρόσβαση σε γραφείο που έχει μηχάνημα που καταατρεφει χαρτιά είναι απίθανο υλικό για να το ρίχνετε στο κεφάλι,να το κολλάτε στο αυτοκόλλητο να γεμίζετε δοχεια..

Και τέλος φτιάξτε κέικ χρωματιστό.παρτε χρώματα ζαχαροπλαστικης κ ριξετε τα μέσα σε λευκό κέικ στρωσεις στρωσεις.θα βγει σαν ουράνιο τοξο

• Μου αρέσει 1

Just now, Anna3011 είπε:

Υπέροχες ιδέες! Ο γιός σου είναι πολύ τυχερός που έχει μια τόσο δημιουργική μαμά! 

Είσαι πολύ γλυκιά! 

Γύρω στα τρία είναι μία καλή ηλικία για χειροτεχνίες οπότε λογικά θα δεις και τρομερό ενδιαφέρον απ την κόρη σου. Συνήθως πιο πριν δεν δείχνουν τον ίδιο ενθουσιασμο και προτιμούν άλλες δραστηριότητες. Είχα προσπαθήσει να κάνουμε κάποιες κατασκευές παλαιότερα αλλά ο μικρός νευριαζε. Απ τα τρία και μετά αποκτουν υπομονή, δουλεύουν περισσότερο την λεπτή κινητικοτητα, συγκεντρώνονται. 

Ελπίζω να ευχαριστηθειτε και οι δύο τις χειροτεχνίες!

• Ευχαριστώ! 1

Είσαι πολύ γλυκιά! 

Γύρω στα τρία είναι μία καλή ηλικία για χειροτεχνίες οπότε λογικά θα δεις και τρομερό ενδιαφέρον απ την κόρη σου. Συνήθως πιο πριν δεν δείχνουν τον ίδιο ενθουσιασμο και προτιμούν άλλες δραστηριότητες. Είχα προσπαθήσει να κάνουμε κάποιες κατασκευές παλαιότερα αλλά ο μικρός νευριαζε. Απ τα τρία και μετά αποκτουν υπομονή, δουλεύουν περισσότερο την λεπτή κινητικοτητα, συγκεντρώνονται. 

Σε ευχαριστώ.κωμην ξεχάσετε το oobleck κ το χρωματιστό υφαιστειο

Σε ευχαριστώ.κωμην ξεχάσετε το oobleck κ το χρωματιστό υφαιστειο

Ηφαίστειο.με τέμπερα σοδα ξυδι μέσα σε λεμόνι.το ιδιο δημιουργείται κ σε αλεύρι αν ρίξεις σοδα ξυδι κ χρωμα

Ευχαρίστηση μου!:)ρωτα ότι θες για υπενθύμιση.πολλα τα έχω μάθει στο messy play που πηγαίνουμε.

ΟΧΙ.Η υγρή τέμπερα είναι άλλο πραγμα.Οπωσδηποτε να παρεις.η νερομπογια ειναι πολυ αχνη.

Θυμήθηκα κ αλλα.Παρτε διάφανο αυτοκόλλητο για ντυσιμο βιβλίο.το πλαίσιο εχει έτοιμα σε μέγεθος α3.κολληστε το με ταινία στο τζάμι από την πλευρά που δεν έχει κόλλα κ αφήστε την κολλα απ εξω.εκει μπορούν να κολλήσουν πομ πομ,βαμβάκι,φύλλα,κομμένα καλαμάκια,ο.τι στέκεται.Αν έχετε πρόσβαση σε γραφείο που έχει μηχάνημα που καταατρεφει χαρτιά είναι απίθανο υλικό για να το ρίχνετε στο κεφάλι,να το κολλάτε στο αυτοκόλλητο να γεμίζετε δοχεια..

Και τέλος φτιάξτε κέικ χρωματιστό.παρτε χρώματα ζαχαροπλαστικης κ ριξετε τα μέσα σε λευκό κέικ στρωσεις στρωσεις.θα βγει σαν ουράνιο τοξο

Ειλικρινά απίστευτες ιδέες που δυστυχώς δεν μπορούμε να φανταστούμε ενω είναι με υλικά μέσα απ το σπίτι ή βρίσκονται εύκολα! Θα κάνω σύντομα αυτό με το τζάμι με ταινία που ήδη εχω, θα αρέσει στο παιδί και το κέικ ουράνιο τόξο, είναι αγαπημένο μας θέμα. Πολύ σε ευχαριστώ! 

Είσαι πολύ γλυκιά! 

Ναι σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο.Είχα προ μηνών αγοράσει play doh με καλούπια για κατασκευή φρούτων και φαγητών και τα έφτιαχνα μόνη μου. Εκείνη απλά παρακολουθούσε και έφτιαχνε που και που μπαλάκια. Προ ημερών ξεκίνησε να γεμίζει τα καλούπια, να τα κόβει με το μαχαιράκι και να φτιάχνει δικά τις φαγητά. Νομίζω ότι είμαστε σε φάση που μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι πιο δημιουργικό. Αύριο κιόλας πάω να προμηθευτώ υλικά.

@μαγιοπουλας σε ευχαριστώ για τις ιδέες! Να ξέρεις ότι μετά από τις ιδέες σου στο πρόσφατο θέμα με το messy play, το σ/κ απεγκλωβίσαμε 2 playmobil από τον πάγο και ρίξαμε και αλάτι! Ενθουσιάστηκε! Θα κάνω και άλλα!

Ειλικρινά απίστευτες ιδέες που δυστυχώς δεν μπορούμε να φανταστούμε ενω είναι με υλικά μέσα απ το σπίτι ή βρίσκονται εύκολα! Θα κάνω σύντομα αυτό με το τζάμι με ταινία που ήδη εχω, θα αρέσει στο παιδί και το κέικ ουράνιο τόξο, είναι αγαπημένο μας θέμα. Πολύ σε ευχαριστώ! 

Στο messy τα μαθα.Αυτο με τις υγρες μπαλιτσες το έχω δουλέψει πολλες φορες.Την ιδέα με το μπουκαλι ομως μας την έκαναν σημερα.

Θυμήθηκα κ αλλα.παρτε Πύλο,ανοίχτε τον μεψπλαστηωκ κάντε αποτύπωμα φύλλων.η βάλτε το στα κουπατ από τα κουβαδακια κ μετα βάλτε το.Επισης σε καμβα ρίξτε χρώματα τεμπερας.τυλιξτε το με ραπ κ μετα απο πάνω δώστε τους να πασαλειψουν.δεν θα λερωθουν κ θα βγει πίνακας.

Just now, Anna3011 είπε:

Ναι σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο.Είχα προ μηνών αγοράσει play doh με καλούπια για κατασκευή φρούτων και φαγητών και τα έφτιαχνα μόνη μου. Εκείνη απλά παρακολουθούσε και έφτιαχνε που και που μπαλάκια. Προ ημερών ξεκίνησε να γεμίζει τα καλούπια, να τα κόβει με το μαχαιράκι και να φτιάχνει δικά τις φαγητά. Νομίζω ότι είμαστε σε φάση που μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι πιο δημιουργικό. Αύριο κιόλας πάω να προμηθευτώ υλικά.

@μαγιοπουλας σε ευχαριστώ για τις ιδέες! Να ξέρεις ότι μετά από τις ιδέες σου στο πρόσφατο θέμα με το messy play, το σ/κ απεγκλωβίσαμε 2 playmobil από τον πάγο και ρίξαμε και αλάτι! Ενθουσιάστηκε! Θα κάνω και άλλα!

Πολυ χαίρομαι!Γραφτε μου να μου λέτε εντυπώσεις.να το ευχαριστίες κ εγω

Κ κατι φαντασμαγορικο.παρτε φωτάκια led κ βαλτεψτα σε ταπερ αποθήκευσης διαφανές από ιkέα η Leroy merlin.βαλτε τα μέσα κ με κλειστά τα φώτα ανάψτε τα το βραδι.Α και κατι αλλο.γυριστε ανάποδα καρεκλες η τραπεζάκι ιkέα.τυλιξτε το με ραπ .θα βρείτε στο χρωματοπωλειο.Βαλτε καπου υγρή τέμπερα κ δωστε τους πινέλο να ζωγραφισουν γυρω γυρω. 

Ένα ένα μου ρχονται.παρτε πακέτο α4 χρωματιστά χαρτιά κ κόψτε τα πολυ μικρα.κολλανε κ στο αυτοκόλλητο αλλα κ σεχπεριγραμματα.πχ πεταλούδα η Έλμερ.το ιδιο κάντε το κ με πον πον

Αν μπεις στο προφίλ μου θα δεις κ τις ημέρες που ανέφερα στο αλλο θεμα πιο ευκολα.

• Μου αρέσει 1

Just now, Anna3011 said:

Να ξέρεις ότι μετά από τις ιδέες σου στο πρόσφατο θέμα με το messy play, το σ/κ απεγκλωβίσαμε 2 playmobil από τον πάγο και ρίξαμε και αλάτι! Ενθουσιάστηκε! Θα κάνω και άλλα!

Πώς το κάνατε?? Έβαλα και εγώ νερό σε σακουλάκια και έβαλα μέσα μικρά ζωάκια και τα έβαλα κατάψυξη με σκοπό να τα απεγκλωβίσουμε μετά. Ο πάγος όμως δεν έσπαγε μετά με τα χέρια. Ήθελε παγοκόφτη αυτό το πράγμα. Πω πω δεν το έχω καθόλου με αυτά!

Έπρεπε να ρίξουμε αλάτι??

Just now, Yovanna είπε:

Πώς το κάνατε?? Έβαλα και εγώ νερό σε σακουλάκια και έβαλα μέσα μικρά ζωάκια και τα έβαλα κατάψυξη με σκοπό να τα απεγκλωβίσουμε μετά. Ο πάγος όμως δεν έσπαγε μετά με τα χέρια. Ήθελε παγοκόφτη αυτό το πράγμα. Πω πω δεν το έχω καθόλου με αυτά!

αυτό το θέμα δεν ξέρω γιατί το παρακολουθώ. θέλω να αυτοκτονήσω. εγω του έχω μαζέψει πέτρες από τη θάλασσα κ απλώς λέω «α τι ωραία μια πράσινη πέτρα με πιτσιλιές» ή φτιάχνω από πλαστελίνη ένα πράγμα που ας μην πω καλύτερα με τι μοιάζει κ λέω «να μια μπανάνα». 

• Χαχαχα 4

Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Έπρεπε να ρίξουμε αλάτι??

Τα βρέχω πρώτα.ας τον να το παλέψει.με τα ρίξε λίγο χλιαρό νερο κ μετα αλατι.Να βλέπει κ λίγο λιγο πως αντιδρούν αυτα μεταξύ τους

Just now, Έσπερος said:

αυτό το θέμα δεν ξέρω γιατί το παρακολουθώ. θέλω να αυτοκτονήσω. εγω του έχω μαζέψει πέτρες από τη θάλασσα κ απλώς λέω «α τι ωραία μια πράσινη πέτρα με πιτσιλιές» ή φτιάχνω από πλαστελίνη ένα πράγμα που ας μην πω καλύτερα με τι μοιάζει κ λέω «να μια μπανάνα». 

Δικιά μου είσαι!

Just now, μαγιοπουλας said:

Τα βρέχω πρώτα.ας τον να το παλέψει.με τα ρίξε λίγο χλιαρό νερο κ μετα αλατι.Να βλέπει κ λίγο λιγο πως αντιδρούν αυτα μεταξύ τους

Δηλαδή όπως είναι μια μάζα ο πάγος, ρίχνω πρώτα νερό και μετά αλάτι και αρχίζει και λιώνει ο πάγος? Δεν θα παγώσουν -πονέσουν τα χεράκια στην προσπάθεια απελευθέρωσης? Είχα βάλει καμιά δεκαριά ζωάκια μέσα. Άσε που την πρώτη φορά μου χύθηκε το νερό στην κατάψυξη! Πιο αδέξια πεθαίνεις!

Και μια άλλη ιδέα.ενα ένα μου ρχονται.Αν έχετε βάση  Lego φτιάξτε κάτι σαν οθόνη σινεμα με λεγκο αριστερά κ δεξιά.στερεωστε χαρτι α4 κομμένο κ απο πίσω στερέωσε το φακό του κινητού ανοικτό.αυτο γινεται κάτι σαν θεατρο σκιων

Just now, Yovanna είπε:

Δικιά μου είσαι!

Δηλαδή όπως είναι μια μάζα ο πάγος, ρίχνω πρώτα νερό και μετά αλάτι και αρχίζει και λιώνει ο πάγος? Δεν θα παγώσουν -πονέσουν τα χεράκια στην προσπάθεια απελευθέρωσης? Είχα βάλει καμιά δεκαριά ζωάκια μέσα. Άσε που την πρώτη φορά μου χύθηκε το νερό στην κατάψυξη! Πιο αδέξια πεθαίνεις!

Βάλτε στην καταψηξη σε ένα μπαλάκι μεψτο σακουλακι.οχι πολλα μαζί. Το βγάζεις κ το βρέχεις να μαλακώσει λίγο. Μετά τα άλλα κανουν αντίδραση κ το λιώνουν.διβεις κ κουτάλα κ φτυαράκι να το χτυπάει να σπάσει κ να το ευχαριστηθει 

Τωρα σκεφτηκα να αγοράσω μεγεθυντικό φακό.πλακα θα χει.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, Έσπερος είπε:

Εμένα στις διακοπές δε μου πέρασε καν απο το μυαλό να μαζέψουμε πέτρες από την παραλία, οπότε μη νιώθεις άσχημα, μια χαρά είσαι :). Γι αυτό συμμετεχω στο θέμα, μπας και ξεστραβωθώ!

@Yovanna ο απεγκλωβισμός έγινε με αλάτι, πέταμα σε χλιαρό νερό και υπομονή.... Μη φανταστείς ότι μπήκε στη διαδικασία να παγώσει ιδιαίτερα τα χέρια της. Κυρίως παρακολουθούσε και έφτιαχνε τους διαλόγους της ιστορίας.

Just now, Anna3011 είπε:

Εμένα στις διακοπές δε μου πέρασε καν απο το μυαλό να μαζέψουμε πέτρες από την παραλία, οπότε μη νιώθεις άσχημα, μια χαρά είσαι :). Γι αυτό συμμετεχω στο θέμα, μπας και ξεστραβωθώ!

@Yovanna ο απεγκλωβισμός έγινε με αλάτι, πέταμα σε χλιαρό νερό και υπομονή.... Μη φανταστείς ότι μπήκε στη διαδικασία να παγώσει ιδιαίτερα τα χέρια της. Κυρίως παρακολουθούσε και έφτιαχνε τους διαλόγους της ιστορίας.

Ε αυτό ειναι το θεμα.να το δουλέψουν.η πελευθερωση θέλει αγωνα:smile:.

Πέτρες θα βρείτε κ στα φυτώρια κ στα ήδη κήπου.αφουωτις ζωγραφίσετε κολλησε τις κ σε καμβα.φτιαξτε την οικογένεια  σας.

Α!Και στο αυτοκόλλητο τζαμιού κολληστε κ φτερά.πουλανε τα Χριστούγεννα κάντε περίγραμμα δέντρου κ κολληστε μπάλες χρωματιστές από πον που η χαρτι

Διαφημίσεις

Λοιπόν μην ακούτε τη μαγιοπουλα. εδώ σας έχω άκοπες ιδέες. μαζεύουμε καρπούς από δέντρα (βελανίδια, κουκουνάρια, κυπαρίσσια, καρπούς από πλατάνια που είναι σαν χνουδωτές μπάλες). τα δίνουμε στο παιδί να παίξει να μαδήσει κλπ. γεμίζει το πάτωμα σπόρια, κομματάκια, χνουδια (οι πλάτανομπάλες μαδιούνται πολύ ωραία), μετά του λέμε να τα σκουπίσει κ. να τα μαζέψει στο φαράσι κ να τη η ωραία αισθητηριακή κ κινητική δραστηριότητα. την ίδια ώρα εμείς στον καναπέ διαβάζουμε ιδέες δημιουργικής απασχόλησης. προαιρετικά μιλάμε κ στο παιδί κ του λέμε κάτι για αυτά που παίζει. στο τέλος παθαίνουμε φαγούρα σπο το χνούδι κ τα βάζουμε με τους γονείς μας που δεν μας μεγάλωσαν σε πλουσιο αισθητηριακα περιβάλλον κ αυτοσυγχαιρομαστε που δεν κάνουμε τα ίδια λάθη στο παιδί μας. 

• Χαχαχα 3

Just now, Έσπερος είπε:

Λοιπόν μην ακούτε τη μαγιοπουλα. εδώ σας έχω άκοπες ιδέες. μαζεύουμε καρπούς από δέντρα (βελανίδια, κουκουνάρια, κυπαρίσσια, καρπούς από πλατάνια που είναι σαν χνουδωτές μπάλες). τα δίνουμε στο παιδί να παίξει να μαδήσει κλπ. γεμίζει το πάτωμα σπόρια, κομματάκια, χνουδια (οι πλάτανομπάλες μαδιούνται πολύ ωραία), μετά του λέμε να τα σκουπίσει κ. να τα μαζέψει στο φαράσι κ να τη η ωραία αισθητηριακή κ κινητική δραστηριότητα. την ίδια ώρα εμείς στον καναπέ διαβάζουμε ιδέες δημιουργικής απασχόλησης. προαιρετικά μιλάμε κ στο παιδί κ του λέμε κάτι για αυτά που παίζει. στο τέλος παθαίνουμε φαγούρα σπο το χνούδι κ τα βάζουμε με τους γονείς μας που δεν μας μεγάλωσαν σε πλουσιο αισθητηριακα περιβάλλον κ αυτοσυγχαιρομαστε που δεν κάνουμε τα ίδια λάθη στο παιδί μας. 

Μην το κοροϊδεύεις καθολου.πολυ καλά κανετε.Κ μην φαντάζεστε ότι έχω τίποτα γνώσεις καλλιτεχνικων.Ανεπιδεκτη ειμαι. ΑΠΛΑ προσπαθώ κ οτι βγει.

@Έσπερος Έχω πεθάνει στο γέλιο! Είμαι στον καναπέ με το κινητό και γελάω μόνη μου. 

Παιδιά, υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω κάπου όλο το θρεντ; Εμένα είναι ακόμα 11 μηνών οπότε έχουμε καιρό, αλλά οι ιδέες είναι φανταστικές!

Μπορείς να τα κάνεις σχεδον όλα από τώρα. Εννέα μηνων ξεκινήσαμε εμεις.Εντεκα μηνων μπήκε στη λάσπη.

Τωρα που το  σκεφτομαι,αν δεν θελουν να πλενουν χερια πάρτε ένα διαφανες ντισπενσερ κ βαλτε μεσα lego Playmobil κτλ κ αφήστε τα να αποκαλυφθουν

• Μου αρέσει 1

Μην το κοροϊδεύεις καθολου.πολυ καλά κανετε.Κ μην φαντάζεστε ότι έχω τίποτα γνώσεις καλλιτεχνικων.Ανεπιδεκτη ειμαι. ΑΠΛΑ προσπαθώ κ οτι βγει.

Εγώ πάλι υποτίθεται ότι ήμουν καλλιτεχνική φύση στο σχολείο. Ζωγράφιζα, σκίτσαρα, έφτιαχνα φιγούρες από ζωάκια με πλαστική πορσελάνη και τις έψηνα στο φούρνο (κάποιες επιβίωσαν και παίζει η μικρή), έφτιαχνα πράγματα με πηλό... Μετά από όλα αυτά και περνώντας τα χρόνια νομίζω ότι χάζεψα! Γι αυτό θα ξεκινήσω δυναμικά να τα ξαναθυμηθώ. Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουμε στο να φτιάχνω εγώ σαν την τρελή κατασκευές και η μικρή να αρκείται στο να βάζει τα πον πον να μιλάνε μεταξύ τους. Γιατί στο σπίτι μας το οποιοδήποτε αντικείμενο μπορεί να συμμετέχει σε σκετς :).

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν παίρνεις λέω εγώ τα θρύψαλα από τα κουκουνάρια κ τα φύλλα να τα τα κατάψυξεις κ αυτα είτε σε σακουλάκια είτε σε ποτήρια μιας χρήσης  κ να τα πας για απελευθέρωση?

Σκεψουωκ την περίπτωση του ωκεανού.Βαλε σε μεγαλη σακουλα ένα σακουλακι με ζώα κ φυτά θαλασσης έτοιμα,ρίξε κ μπλε τεμπερα,ανακάτεψε την κ σώστε τη γη!

Just now, Anna3011 είπε:

Εγώ πάλι υποτίθεται ότι ήμουν καλλιτεχνική φύση στο σχολείο. Ζωγράφιζα, σκίτσαρα, έφτιαχνα φιγούρες από ζωάκια με πλαστική πορσελάνη και τις έψηνα στο φούρνο (κάποιες επιβίωσαν και παίζει η μικρή), έφτιαχνα πράγματα με πηλό... Μετά από όλα αυτά και περνώντας τα χρόνια νομίζω ότι χάζεψα! Γι αυτό θα ξεκινήσω δυναμικά να τα ξαναθυμηθώ. Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουμε στο να φτιάχνω εγώ σαν την τρελή κατασκευές και η μικρή να αρκείται στο να βάζει τα πον πον να μιλάνε μεταξύ τους. Γιατί στο σπίτι μας το οποιοδήποτε αντικείμενο μπορεί να συμμετέχει σε σκετς :).

Πολυ σημαντική η φαντασία!

Να πηγαίνετε κ ταχπαιδια να βλέπουν κ τους ήρωες τους Φοβερό είναι το fantasticom κάθε χρόνο.

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν παίρνεις λέω εγώ τα θρύψαλα από τα κουκουνάρια κ τα φύλλα να τα τα κατάψυξεις κ αυτα είτε σε σακουλάκια είτε σε ποτήρια μιας χρήσης  κ να τα πας για απελευθέρωση?

Σκεψουωκ την περίπτωση του ωκεανού.Βαλε σε μεγαλη σακουλα ένα σακουλακι με ζώα κ φυτά θαλασσης έτοιμα,ρίξε κ μπλε τεμπερα,ανακάτεψε την κ σώστε τη γη!

Μολις ειδα οτι οι παγοκυστες μου είναι έτοιμες.γεμιστε παγοκυστες με χρώμα η χωρις.αν βαλετε χρωμα αυτές χρωματιζουν πάνω σε χάρτη.αν τους βαλετεψκ ξυλάκια παγωτού θα γράφουν καλύτερα.

Άλλο ωραίο είναι να βάλετε σε ένα μπολ γάλα.ριξτε γυρω γυρω βουλες υγρης τεμπερας.βαλτε στο ένα δάχτυλο απορρυπαντικο πιάτων κ βαλτε το δάχτυλο σας στο κέντρο.δεν θυμαμαι αν κρατούσα σφουγγαράκι.Ολαχτα χρώματα τότε μαγνιτηστηκαν κ εγινε κατι σαν ρόδα.

• Μου αρέσει 2

Just now, μαγιοπουλας said:

Yovanna κ  οποία κοπελα 3νδιαφερεταο για messy play ,στα βόρεια προάστια είναι κ η Σβούρα στο Χαλάνδρι. Την είχα ξεχάσει.

Κάνουν messy play στη Σβούρα? έχουμε πάει. Τότε που πήγαμε πάντως δεν θυμάμαι να είχαν κάνει κάτι τέτοιο.

13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

με τις υγρες μπαλιτσες το έχω δουλέψει πολλες φορες.Την ιδέα με το μπουκαλι ομως μας την έκαναν σημερα.

Υγρές μπάλες ποιες εννοείς? Τις μπάλες νερού? Κάτι μικροσκοπικά μπαλάκια που τα ρίχνεις στο νερό και φουσκώνουν?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα