Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς κατά δασκάλων...


Recommended Posts

Εφόσον αναγνωρίζεις ότι είναι από τα δυσκολότερα φανταζομαι λοιπόν ότι εσύ προσωπικά στηρίζεις και συνεργάζεσαι με τους δασκάλους.

Εχω να σας πω ότι οι πιο πολλοί γονείς ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΝ στο σχολείο.Πώς να ενημερωθούμε λοιπόν για το οικογενειακό του περιβάλλον??Διότι είναι αυτονόητο ότι άλλη είναι η αντιμετώπιση του χαιδεμένου που θα παραβεί εναν κανόνα κι άλλη του παιδιού με σοβαρά οικογενειάκα προβλήματα.

Όταν ένα παιδί από τα 1-2 πρώτα του χρόνια οπότε και ξεκινά η διαπαιδαγώγηση δεν εχει μάθει βασικές αξίες και αρχές και τρόπους συμπεριφοράς και πρωτίστως να σέβεται το δάσκαλο,το μεγαλύτερο, το συνάνθρωπο γενικά,ό,τι και να κάνει ο δάσκαλος πολύ λίγο μπορεί να επέμβει,ιδίως όταν ότι προσπαθεί να χτίσει γκρεμίζεται όταν το παιδί πηγαίνει στο σπίτι.Και φυσικά δεν είπα ότι δεν είναι καταδικασμένα όταν έρχονται στο σχολείο,είμαι πολύ προσεκτική στις εκφράσεις μου,είπα ότι εχει διαμορφωθεί η προσωπικότητα τους σε μεγάλο βαθμό.

Εφόσον εχεις σπουδάσει παιδαγωγική όπως αναφέρεις-αυτό φανταζομαι εννοείς εχεις σπουδάσει???- το γνωρίζεις ήδη αυτό.

 

Ο δικός μου είναι μικρός ακόμη αλλά κανά δυο θέματα που προέκυψαν τα συζήτησα με την δασκάλα του... και μέχρι εκεί... συμφωνώ μαζί σου ότι πολύ γονείς δεν πατάνε στο σχολείο ενώ θα έπρεπε.. επίσης είμαι της άποψης πως όποιο θέμα ανακύψει στο σχολείο θα πρέπει ο γονιός να το συζητήσει πρώτα με την δασκάλα.. μιλάμε βέβαια για περιπτώσεις που και ο γονιός και η δασκάλα είναι συζητήσιμοι.. εάν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις τότε τα πράγματα δυστυχώς δεν θα εξελιχτούν καλά... και από τις 2 πλευρές... από την άλλη θεωρώ ότι εάν ένα παιδί δείχνει αποκλίνουσα συμπεριφορά στο σχολείο ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να το αντιμετωπίζει (στο σχολείο εννοώ) το ίδιο ανεξάρτητα από την αιτία που προέρχεται αυτή... από εκεί και πέρα ξέρω πολλές περιπτώσεις που το σχολείο έχει προσεγγίσει γονείς και τους έχει κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου... ασχέτως εάν αυτό επί της ουσίας είχε κάποιο αποτέλεσμα... επίσης διαφωνώ σε αυτό που γράφεις: "Διότι είναι αυτονόητο ότι άλλη είναι η αντιμετώπιση του χαιδεμένου που θα παραβεί εναν κανόνα κι άλλη του παιδιού με σοβαρά οικογενειάκα προβλήματα".

μπροστά στα παιδιά θα πρέπει ο εκπαιδευτικός να τηρήσει τον ίδιο κανόνα όχι 2 μέτρα και 2 σταθμά... δηλ. εάν ένα παιδί "χαιδεμένο" χτυπήσει κάποιο άλλο και ένα παιδί κακοποιημένο χτυπήσει κάποιο παιδί τι θα κάνει ο εκπαιδευτικός? στην πρώτη περίπτωση θα είναι αυστηρός στην δεύτερη θα κάνει τα στραβά μάτια??? καλώς ή κακώς το σπίτι παίζει καταλυτικό ρόλο.. από εκεί και πέρα όμως επειδή υπάρχουν και άνθρωποι που αναξίως φέρουν το ρόλο του γονέα, τότε το σχολείο ναι θα πρέπει να είναι εκεί να το βοηθήσει.. στο μέτρο που μπορεί... δυστυχώς όμως λίγοι είναι οι εκπαιδευτικοί που θα ασχοληθούν σοβαρά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όλοι αυτοί που αναφέρονται υπάρχουν σε κάθε σχολείο. Δεν αντιλέγει κανείς.

Υπάρχουν όμως και σε κάθε υπουργείο, νοσοκομείο, δημόσιο φορέα, δικαστήριο.

 

Δυστυχώς, δεν έχουν οι εκπαιδευτικοί το "προνόμιο" να συνεργάζονται με ... ανισόρροπους, εμπαθείς, εξυπνάκηδες και κάθε καρυδιάς καρύδια... :shock:

Και άλλες επαγγελματικές τάξεις συναναστρέφονται αναγκαστικά με κακοπροαίρετους (για λόγους ευγένειας, προτιμώ αυτόν τον χαρακτηρισμό...).

 

Καμιά φορά, είμαστε τόσο περιχαρακωμένοι στο επάγγελμά μας που νομίζουμε ότι εμείς (μόνο εμείς!) έχουμε προβλήματα αδίκως...

Πόσοι τέτοιοι γονείς, όπως αυτοί που αναφέρονται, υπάρχουν τελικά; Τι αναλογία έχουν; 1/10;;; Δικαιολογούνται τέτοιοι χαρακτηρισμοί;

 

Αντιθέτως, υπάρχουν δημόσιες υπηρεσίες όπου υπάρχει στις συναλλαγές το "οικονομικό όφελος". Και ο υπάλληλος θεωρεί ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι ο πολίτης-επιχειρηματίας θα ασκήσει εναντίον του ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ κάθε μέσο... Αυτοί τι πρέπει να πουν;

 

Όσο για τους ανισόρροπους και τα καρύδια, θα έπρεπε -πριν βιαστείς να χαρακτηρίσεις έτσι ΓΕΝΙΚΩΣ τους γονείς- να σκεφτείς ΠΟΣΟΙ τέτοιοι υπάρχουν στο κλάδο σας. Ακούγοντας τις πρόσφατες ανακοινώσεις του Υπουργείου για τους παιδόφιλους εκπαιδευτικούς, αναρωτιόμαστε ΠΩΣ είναι δυνατόν να μην έχουν αντιληφθεί ΤΙΠΟΤΑ για ΤΟΣΑ χρόνια ΤΟΣΟΙ πολλοί συνάδελφοί τους...

Επίσης αναρωτιόμαστε για τον τρόπο που αντιλαμβάνεστε τη "συναδελφική αλληλεγγύη"... Όπως στην περίπτωση της Άρτας π.χ.;

 

Δεν έχει κανένα νόημα να κάνουμε διαγωνισμό για το ποιος κάνει τη δυσκολότερη δουλειά και ποιος φταίει περισσότερo για την κατάσταση στα σχολεία. Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι τα σχολεία αντανακλούν την κοινωνία και ότι οι γονείς που συμπεριφέρονται κακοπροαίρετα προς τους δασκάλους το ίδιο κακοπροαίρετα θα συμπεριφέρονται σε όλες τους τις σχέσεις.

Ας λειτουργήσει επιτέλους σωστά ο συνδικαλισμός των εκπαιδευτικών και ας φροντίσει να σταθεί δίπλα στους σωστούς δασκάλους που δοκιμάζονται αδίκως (όπως αυτοί που προαναφέρθηκαν) αλλά και σε αυτούς που δέχονται απειλές και εκφοβισμούς από ... ορισμένους φιλήσουχους πολίτες που ανησυχούν για τον Ελληνισμό.

Και, πριν γίνετε τιμητές των πάντων, φροντίστε προηγουμένως να ΑΠΟΒΑΛΕΤΕ από συναδέλφους σας εκείνους που εμφανίζουν την πιο αποκρουστική και παραβατική συμπεριφορά.

 

Για τους χαρακτηρισμούς απάντησα παρακατω.

Αυτό που θεωρείς αυτονόητο σε πληροφορώ πως δεν είναι.Είναι πάρα πολλοί οι γονείς οι οποιοι λειτουργούν κακοπροαίρετα.

Αυτονοήτο είναι φυσικά για μένα ότι όλοι στις δουλειές τους αντιμετωπίζουν παρόμοιες κατηγορίες ανθρώπων,δε νιώθω ότι εμείς είμαστε οι μόνοι αδικημένοι.Ωστόσο σ αυτό το θέμα μιλάμε για σχεσεις εκπαιδευτικών-γονέων κι επίσης είναι πολύ πιο σοβαρό κι ευαίσθητο όταν συναναστρέφεσαι με παιδιά,με ενηλίκους είναι τελείως διαφορετικά.

Επίσης εμείς δεν ασκούμε επάγγελμα ασκούμε λειτούργημα,(αυτό ως απάντηση στην έκφραση ''πριν γίνετε τιμητές των πάντων'') κι αισθάνομαι πολύ υπερήφανη για τη δουλεία που κάνω με τα παιδιά και δεν τη συγκρίνω με μια γραφειοκρατική πχ δουλεια ενός υπαλλήλου δημοσίου που διεκπαιραιώνει εγγραφα.Δεν εννοώ ότι την υποτιμώ αλλά είναι ένα επάγγελμα το οποίο ακόμα και σήμερα με τα πάμπολλα προβλήματα και την απαξίωση που έχει δεχτεί προσφέρει τεράστια ηθική ικανοποίηση.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις είναι απολύτως αυτονόητο ότι ανθρώπους άρρωστους στους κλαδο μας εαν αποδειχθεί ότι υπάρχουν πρέπει να τους ξεμπροστιάζουμε και να απολύονται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όμως λίγοι είναι οι εκπαιδευτικοί που θα ασχοληθούν σοβαρά....

 

Δυστυχώς,πολύ απογοητευτικό και θλιβερό για εμάς που το βιώνουμε καθημερινά με πάααρα πολλά παιδιά, λίγοι είναι οι γονείς που θα ασχοληθούν ουσιαστικά με το παιδί τους.

Link to comment
Share on other sites

Αστα Λεμονιά.Σε κάθε σχολείο υπάρχουν ανισόρροποι,εμπαθείς,εξυπνάκηδες και κάθε καρυδιάς τέλος πάντων καρύδια γονείς οι οποίοι μεταθέτουν στους δασκαλους τις ανεπάρκειες και τα λάθη τους,τους οποίους εκπαιδευτικούς η πολιτεία έχει αφήσει τελείως ανυπεράσπιστους απέναντι στον καθένα...

Ευτυχώς ο νέος υπουργός έχει ήδη ξεκινήσει να επεξεργάζεται την αλλαγή του παράλογου κι άδικου αυτού νόμου.

 

Σίγουρα υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι γονείς, αλλά να ξερες και πόσοι άχρηστοι, ανίκανοι και κομπλεξικοί εκπαιδευτικοί κυκλοφορούν εκεί έξω και διδάσκουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πάρα πολλά τα χρόνια από τότε που πήγαινα και γω σχολείο,όταν η κοινωνία ήταν πολύ πιο υγιής και υπήρχε στο σχολείο σεβασμός και ήθος.Αυτή τη διαφορά τη βιώνω καθημερινά στο σχολείο όπως και στην κοινωνία γενικότερα.

 

Δεν νομίζω ότι ήταν πολύ πιο υγιής η κοινωνία πριν κάποια χρόνια... Τα ίδια λέει κάθε γενιά για την δική της εποχή. Ότι τα πράγματα τότε ήταν καλύτερα και τώρα η κοινωνία ή η νεολαία έχει αποθρασυνθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι γονείς, αλλά να ξερες και πόσοι άχρηστοι, ανίκανοι και κομπλεξικοί εκπαιδευτικοί κυκλοφορούν εκεί έξω και διδάσκουν κιόλας.[/QU

Δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου.Ο καθένας πορεύεται στη ζωή με τις αρχες και τις αξίες του ή την έλλειψη αυτών και η ζωή τον ανταμείβει ανάλογα.Ούτε θα αναφέρω και πάλι αυτονόητα πράγματα περί σεβασμού προς το λειτούργημα του δασκάλου ο οποίος επιβάλλεται να μεταδίδεται στα παιδιά.Ο καθένας ανατρέφει τα παιδιά του κατά το δοκούν κι όσο μεγαλώνουν εισπράττει τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Ας λειτουργήσει επιτέλους σωστά ο συνδικαλισμός των εκπαιδευτικών και ας φροντίσει να σταθεί δίπλα στους σωστούς δασκάλους που δοκιμάζονται αδίκως (όπως αυτοί που προαναφέρθηκαν) αλλά και σε αυτούς που δέχονται απειλές και εκφοβισμούς από ... ορισμένους φιλήσουχους πολίτες που ανησυχούν για τον Ελληνισμό.

Και, πριν γίνετε τιμητές των πάντων, φροντίστε προηγουμένως να ΑΠΟΒΑΛΕΤΕ από συναδέλφους σας εκείνους που εμφανίζουν την πιο αποκρουστική και παραβατική συμπεριφορά.

 

Aγαπητη φιλη.

 

Αλλαξαν τα πραγματα.

Δεν φταιει για ΟΛΑ ο συνδικαλισμος ουτε μπορει να κανει κατι με τους παραλογους νομους .

Δεν εχει καμια δυναμη.

 

Οι δημοσιοι υπαλληλοι μετα το 2012 με την τροποποιηση του υπαλληλικου κωδικα , τιθενται σε αυτοδικαιη αργια οταν εκκρεμει πειθαρχικη η ποινικη διωξη.

«Στην εποχή μας δεν υπάρχουν πια παράπονα στο διευθυντή. Οι γονείς κάνουν κατʼ ευθείαν καταγγελία και ο διευθυντής Εκπαίδευσης, ή ο περιφερειακός διευθυντής διατάσσουν ΕΔΕ»
.

 

Μια μηνυση, μια καταγγελια αρκει να τρεχουν ολοι να σωθουν.

Κατω απο το καθεστως της τρομοκρατιας για αργια και διαπομπευση, ποιος εκπαιδευτικος (και ποιος εργαζομενος) μπορει να λειτουργησει σωστα?

Τι να πρωτοσκεφτει οταν εχει να αντιμετωπισει δυσκολες περιπτωσεις.? Τον εαυτο του, τα παιδια, τους γονεις?

 

Και το ποσοστο 1/10 ειδικα όταν προκειται για μητερες που δεν σηκωνουν μιγα στο σπαθι τους , δεν ειναι ευκαταφρονητο.

Αρκει για να τεθει οχι ενας εκπαιδευτικος σε αργια, αλλα πολλοι.

 

Τα παραδειγματα ειναι πολυ αντιπροσωπευτικα και μπραβο στη θεματοθετρια για την ενημερωση..

Link to comment
Share on other sites

Λεμονια οντως...2-3 τετοιες μαμαδες το χρονο ειναι υπεραρκετες για να κανουν καθε δασκαλα να τρεχει...!

 

Εγω παλι βρε κοριτσια για να μπλεξω με διευθυντες εκπαιδευσης, περιφερειακους διευθυντες, εδε, γραπτες αναφορες και αλλα συναφη πρεπει να υπαρχει πολυ σοβαροτερος λογος:roll:

 

Αβυσσος η ψυχη των μαμαδων...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή και εγώ μίλησα για παιδιά που έχουν αποθρασυνθεί, θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι. Για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ούτε όλες οι μαμάδες έχουν παραφρονήσει και χαϊδολογούν τα καμάρια τους κι όποιον πάρει ο χάρος, ούτε όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι άχρηστοι και ανίκανοι. Και απ τις δυο μεριές υπάρχουν και σωστοί και λάθος χειρισμοί.

 

Ξέρω μαμάδες που για μια τυρόπιτα πήγαν κι έκαναν φασαρία,άλλες που για ένα κινητό (που απαγορευόταν έτσι κι αλλιώς) έφεραν σύμβουλο (γιατί το πήρε ο διευθυντής και ήταν περιουσιακό στοιχείο λέει).......εκεί λες, ο καημένος ο δάσκαλος τι ακούει!!!

 

Ξέρω και δασκάλους που είναι εντελώς ανεύθυνοι, κοιτούν μόνο την ησυχία τους και δεν ενδιαφέρονται πραγματικά για τα παιδιά. Εκεί λες, που μπλέξανε τα παιδάκια!!! Δε μπορείτε να αρνηθείτε ότι συμβαίνουν και τα δυο.

 

Γνωρίζω και μαμάδες, που, όπως εγώ, κοιτάμε τη δασκάλα μες τα μάτια, με αγάπη και σεβασμό, και το ίδιο κάνουν και τα παιδιά μας. Την λατρεύουν. Και τα ζωηρά, και τα ήσυχα. Αν το παιδί ακούσει στο σπίτι άσχημες λέξεις και καταλάβει ότι ο μπαμπάς και η μαμά θα πάνε στο σχολείο να τα κάνουν γυάλα, ούτε να σέβεται μαθαίνει, ούτε ότι στο σχολείο υπάρχουν κανόνες- για όλα καθαρίζει η μαμά.... με κάθε σεβασμό προς όλες τις απόψεις πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι γονείς, αλλά να ξερες και πόσοι άχρηστοι, ανίκανοι και κομπλεξικοί εκπαιδευτικοί κυκλοφορούν εκεί έξω και διδάσκουν κιόλας.[/QU

Δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου.Ο καθένας πορεύεται στη ζωή με τις αρχες και τις αξίες του ή την έλλειψη αυτών και η ζωή τον ανταμείβει ανάλογα.Ούτε θα αναφέρω και πάλι αυτονόητα πράγματα περί σεβασμού προς το λειτούργημα του δασκάλου ο οποίος επιβάλλεται να μεταδίδεται στα παιδιά.Ο καθένας ανατρέφει τα παιδιά του κατά το δοκούν κι όσο μεγαλώνουν εισπράττει τα αποτελέσματα...

 

Γιατί να μπεις σε αντιπαράθεση μαζί μου;

 

Κάθεσαι και μιλάς άσχημα για κάποιους γονείς, αλλά δεν δέχεσαι να αναφερθούμε καθόλου σε δασκάλους;

 

Στο παιδί μου μεταδίδω σεβασμό όπως λες για τους δασκάλους, όπως και σεβασμό και για τους υπόλοιπους γενικώς. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν και ανίκανοι δάσκαλοι, όπως υπάρχουν αντίστοιχοι σε κάθε επάγγελμα... ή λειτούργημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπειδή και εγώ μίλησα για παιδιά που έχουν αποθρασυνθεί, θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι. Για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

Όχι Λατίνα μου δεν αναφερόμουν σε εσένα. Το "αποθρασυνθεί" ήταν τυχαία επιλογή λέξης.

Απλώς είναι κάτι που το ακούω συχνά και πολλές φορές το σκέφτομαι και εγώ. Μετά όμως υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι τα ίδια έλεγε η προηγούμενη γενιά για εμάς. :P Και τώρα λέμε και εμείς τα ίδια για την επόμενη.

 

Γενικώς πάντα πιστεύω ότι η αλήθεια είναι στη μέση για πολλά θέματα.

 

Επίσης τον σεβασμό δεν θα πρέπει να τον έχει δεδομένο κάποιος απλώς και μόνο λόγω ιδιότητας (δάσκαλος, γιατρός, κτλ), αλλά να τον κερδίζει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Γονείς κατά δασκάλων ειναι ο τίτλος του θεματος κι απο κατω διαβαζω τη μια να λεει : υπαρχουν ανικανοι δασκαλοι και την αλλη να απανταει : υπαρχουν ανισόρροποι γονείς.

Οπότε, ναι, γονείς κατά δασκάλων.

Γιατί βλέπετε το παιδί σαν μήλο της έριδος, άρα ...πόλεμος. Μεχρι να αλλαξει πολύς κόσμος την κοσμοθεωρία του, ο προβληματισμός αυτός δεν θα βγαλει πουθενά, μόνο σε κόντρα. Σε άλλη μία άγονη κόντρα για να ξεσπάσουν τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Γονείς κατά δασκάλων ειναι ο τίτλος του θεματος κι απο κατω διαβαζω τη μια να λεει : υπαρχουν ανικανοι δασκαλοι και την αλλη να απανταει : υπαρχουν ανισόρροποι γονείς.

Οπότε, ναι, γονείς κατά δασκάλων.

Γιατί βλέπετε το παιδί σαν μήλο της έριδος, άρα ...πόλεμος. Μεχρι να αλλαξει πολύς κόσμος την κοσμοθεωρία του, ο προβληματισμός αυτός δεν θα βγαλει πουθενά, μόνο σε κόντρα. Σε άλλη μία άγονη κόντρα για να ξεσπάσουν τα νεύρα.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν & εγώ για τον τίτλο του θέματος... Δεν δέχομαι ως γενική περιγραφή το "γονείς κατά δασκάλων" όταν παρακάτω περιγράφονται μεμονωμένα, ακραία & απαράδεκτα περιστατικά. Για να φτάσουν στα άκρα αυτά τα περιστατικά, σίγουρα δεν έγιναν οι σωστοί χειρισμοί ώστε να αποφευχθεί αυτή η κατάληξη.. Αν ένας γονιός είναι υπερβολικός & εκνευρισμένος για "ασήμαντο" λόγο (ανάλογα πως το κρίνει ο καθένας..) & βρει απέναντί του σκληροπυρηνικές & συντεχνιακές συμπεριφορές, που αντι να συμβιβάσουν & να καλμάρουν τα πράγματα, τα οξύνουν... τότε ισχύει αυτό που λες... πόλεμος!!

Καμιά φορά δεν είναι κακό να πει & ο δάσκαλος : Συγνώμη.. έκανα λάθος.. !!! ή ήταν παράλειψή μου..!! ή έτσι έκρινα εκείνη τη στιγμή λόγω παρόρμησης...!!! Ισως η διπλωματική συμπεριφορά να απέτρεπε την τόσο άσχημη έκβαση... & τονίζω το ίσως γιατί πράγματι μερικοί άνθρωποι (ανεξαρτήτως επαγγέλματος..) σκάνε γάϊδαρο, όχι δάσκαλο (που χαρακτηρίζεται & για την υπομονή του).

Αυτός είναι ο λόγος που είμαι ικανοποιημένη από τη δασκάλα του γιού μου. Στην πρώτη συνέλευση γονέων μας είπε : δικαιολογώ τα λάθη των παιδιών γιατί ξέρω ότι εγώ η ίδια δεν είμαι αλάνθαστη. Οπότε πως θα ζητήσω από τα παιδιά να καταλάβουν κάποιο λάθος το ίσως κάνω εγώ, αν δεν έχω κερδίσει την εμπιστοσύνη τους δικαιολογώντας τα δικά τους λάθη & εξηγώντας πως να τα διορθώσουν...;

Ψυχραιμία..., συνεργασία & όχι πόλεμος!!

Παρόλα αυτά, όλοι στις δουλειές μας είμαστε εκτεθειμένοι σε περίεργους & οξύθυμους ανθρώπους, που λόγω των προσωπικών ή ψυχολογικών τους προβλημάτων, αρπάζουν κάθε ευκαιρία για να ταπεινώσουν ή να προκαλέσουν τους άλλους. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή & ψυχραιμία..

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε η epang.

 

Καλό είναι λοιπόν να μην γενικεύουμε." Καλοί, κακοί, ικανοί και ανίκανοι" υπάρχουν παντού και μπορεί να συναντήσουμε σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας. Επίσης όλοι κατά καιρούς μπορεί να κάνουμε λάθη, να μην χειριστούμε μια κατάσταση όπως θα έπρεπε ή θα θέλαμε κτλ.

Οπότε το "γονείς κατά δασκάλων" ή "δάσκαλοι κατά γονιών" γενικά και αόριστα είναι άτοπο. Όπως άτοπο είναι να θυματοποιούμε τη μία κατηγορία ή να την εξυψώνουμε.

Συνεργασία λοiπον και διπλωματία όπως είπε η epang. Και όπου υπάρχουν κακώς κείμενα, καλό είναι να τα διορθώνουμε και όχι να τα δικαιολογούμε ή να τα καλύπτουμε (και από τις δύο πλευρές εάν θέλετε να τις δείτε ως "πλευρές")

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αυτό που με βγάζει από τα ρούχα μου είναι η νοοτροπία που έχουν οι περισσότεροι γονείς ότι έχουν το δικαίωμα να μπουν στο σχολείο ως μαινόμενοι ταύροι, για να κάνουν τσαμπουκά να λυθεί το πρόβλημά τους και "να της δείξουν αυτηνής".

 

Είναι πάρα πολλοί οι γονείς που μπαίνουν μέσα στα σχολεία, σε προσβάλλουν μπροστά σε γονεις, παιδιά, συναδέλφους κλπ γιατί έχουν ενοχληθεί και μετά εσύ πρέπει να συνεχίσεις τη μέρα σου σα να μη συνέβη τίποτα, να είσαι δημιουργικός, παιδαγωγικός, χαρούμενος, αποτελεσματικός κοινώς ρομπότ.

 

Στις υπόλοιπες δουλειές δεν ξε΄ρω αν συμβαίνει αυτό. Δηλ για ένα ελαττωματικό μπλουζάκι μπαίνουν μέσα στο μαγαζί και ξεφωνίζουν την πωλήτρια; Για ένα καφέ λίγο πιο γλυκό ξεφτυλίζουν τον καφετζή;

 

Σήμερα σε σχολείο της περιοχής μπήκε μαμά μέσα και τα έκανε λίμπα φωνάζοντας γιατί οτ παιδί του δεν γύρισε με τη ζακέτα του χτες. Ή άλλη ούρλιαζε που κάηκε το πλαστικό τάπερ στο φούρνο (όταν έχουν ζητήσει οι νηπιαγωγοί μεταλλικό). Έχεις θέμα μαντάμ. Πολύ καλά. Έλα να με βρεις να το συζητήσουμε, γιατί κάτι μπορεί να έχει πάει στραβά όντως. "Ουδείς άσφαλτος" κατά το γνωστόν απόφθεγμα της.... αηδού (και όχι αοιδού). Μη με κάνεις σκουπίδι όμως ....

 

Τις προάλλες είπα μια μπαρούφα σε μια μαμά (καλέ ναι κ ιεγώ κάνω λάθη), δεν το κατάλαβε και άρχισε να με σχολιάζει το πρωί στους γονείς. Ετυτυχώς την πήρε το αυτί μου, την κάλεσα το λύσαμε και τώρα μου κάνει τεμενάδες. Το σχολιό έγινε όμως. Για σκέψου να μου είχε κά΄νέι καταγγελία για μια παρεξήγηση...

 

Γενικά ο κόσμος είναι με τα ζωνάρια λυμένα για καβγά και δεν πάμε καλά....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο miriki ετσι είναι... και σε πολλές δουλειές συμβαίνουν αυτά δυστυχώς... ο κόσμος είναι πολύ στην τσίτα και βγάζει τα νεύρα του όπου βρεθεί... Στο θέμα μας πάντως πιστεύω οτι θα πρέπει να υπάρχει συνεργασία γονέων και εκπαιδευτικών και αμοιβαία κατανόηση. Δύσκολο φυσικά στην εποχή μας. Πάντως κορίτσια έχω παρατηρήσει οτι οι γονείς που είναι εκπαιδευτικοί είναι πιο αυστηροί με τους συναδέλφους τους! Έχω γνωστή εκπαιδευτικό που έχει κάνει άπειρες φασαρίες στο σχολείο των παιδιών της και κατα τη γνώμη μου δεν είχε πάντα δίκιο... Εγώ σα νέα μαμα παντως που το παιδί μου πρόσφατα ξεκίνησε παιδικό, προσέχω πως θα μιλήσω στη δασκαλα, δηλαδή θα της μιλήσω με τρόπο που να μην προσβληθεί η θεωρήσει οτι της κάνω υποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Eνα θεμα για να ακουσουμε και τα παραπονα των δασκαλων γιατι μονο των μαναδων ακουμε.

 

Να απαντησω στις προηγουμενες μητερες οτι

Το θεμα δεν ειναι εαν υπαρχουν ανικανοι η ικανοι δασκαλοι.

Εννοειται οτι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν διαβαθμισεις ως προς την ικανοτητα και υπαρχουν και τελειως ανικανοι που ολοι ευχομαστε να μην τυχουν στα παιδια μας .

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γονεις που ειναι υπερβολικοι και δικομανεις και εξαιτιας τους διασυρονται αδικως εκπαιδευτικοι που μπορει να ειναι και πολυ αξιολογοι.

Τα πραγματα εχουν αλλαξει.

Απο την πολυ ελαστικοτητα , την καταργηση καθε ελεγχου στο δημοσιο εχουμε φτασει στην αντιθετη ακρη.

Να δινεται το δικαιωμα σε καθενα παλαβο να απειλει με μηνυση και ο εκπαιδευτικος να μην προστατευεται καθολου και να διασυρεται.

 

Ολοι οι γονεις πλεον εχουν αποψη στο εκπαιδευτικο συστημα που εφαρμοζει ο εκπαιδευτικος και το αποτελεσμα ειναι μην υπαρχει κανενας σεβασμος. .

 

Μετα παλι φταινε οι δασκαλοι γιατι δεν βρισκουν τροπο να επιβληθουν, γιατι υπαρχει ενδοσχολικη βια, γιατι δεν γινεται καλο μαθημα στην ταξη, γιατι τα παιδα μενουν πισω .......

 

 

 

 

Σαν μητερα αισθανομαι ασφαλεια οταν ο δασκαλος ειναι αυστηρος η τουλαχιστον ο διευθυντης. .

Θελω να υπαρχει ενας φοβος.

Τα παιδια ειναι πολυ εξυπνα και δοκιμαζουν τα ορια του εκπαιδευτικου απο την πρωτη στιγμη και εάν του παρουν τον αερα η ταξη βγαινει εκτος ελεγχου.

 

 

Οι γονεις θα πρεπει να ειμαστε συμμαχοι με τους εκπαιδευτικους για την βελτιωση των παιδιων μας. Όχι να στεκομαστε στην αντιθετη οχθη και να ψαχνουμε ευκαιριες να ξεσπασουμε τα νευρα μας , να κανουμε την κριτικη μας για να αναδειξουμε τις ικανοτητες μας σαν γονεις, γιατι αυτό γυριζει στα παιδα μας και δυστυχως και στα παιδια των αλλων που δεν φταινε.

Link to comment
Share on other sites

Eνα θεμα για να ακουσουμε και τα παραπονα των δασκαλων γιατι μονο των μαναδων ακουμε.

 

Να απαντησω στις προηγουμενες μητερες οτι

Το θεμα δεν ειναι εαν υπαρχουν ανικανοι η ικανοι δασκαλοι.

Εννοειται οτι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν διαβαθμισεις ως προς την ικανοτητα και υπαρχουν και τελειως ανικανοι που ολοι ευχομαστε να μην τυχουν στα παιδια μας .

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γονεις που ειναι υπερβολικοι και δικομανεις και εξαιτιας τους διασυρονται αδικως εκπαιδευτικοι που μπορει να ειναι και πολυ αξιολογοι.

Τα πραγματα εχουν αλλαξει.

Απο την πολυ ελαστικοτητα , την καταργηση καθε ελεγχου στο δημοσιο εχουμε φτασει στην αντιθετη ακρη.

Να δινεται το δικαιωμα σε καθενα παλαβο να απειλει με μηνυση και ο εκπαιδευτικος να μην προστατευεται καθολου και να διασυρεται.

 

Ολοι οι γονεις πλεον εχουν αποψη στο εκπαιδευτικο συστημα που εφαρμοζει ο εκπαιδευτικος και το αποτελεσμα ειναι μην υπαρχει κανενας σεβασμος. .

 

Μετα παλι φταινε οι δασκαλοι γιατι δεν βρισκουν τροπο να επιβληθουν, γιατι υπαρχει ενδοσχολικη βια, γιατι δεν γινεται καλο μαθημα στην ταξη, γιατι τα παιδα μενουν πισω .......

 

 

 

 

Σαν μητερα αισθανομαι ασφαλεια οταν ο δασκαλος ειναι αυστηρος.

Θελω να υπαρχει ο φοβος. Τα παιδια ειναι πολυ εξυπνα και δοκιμαζουν τα ορια του εκπαιδευτικου απο την πρωτη στιγμη και εάν τυ παρουν τον αερα η ταξη βγαινει εκτος ελεγχου. Εσεις δεν εχετε παραδειγματα απο τα μαθητικα σας χρονια?

 

Οι γονεις θα πρεπει να ειμαστε συμμαχοι με τους εκπαιδευτικους για την βελτιωση των παιδιων μας. Όχι να στεκομαστε στην αντιθετη οχθη και να ψαχνουμε ευκαιριες να ξεσπασουμε τα νευρα μας , να κανουμε την κριτικη μας για να αναδειξουμε τιν εκπαιδευτικες μας ικανοτητες, γιατι αυτό γυριζει στα παιδα μας και δυστυχως και στα παιδια των αλλων που δεν φταινε.

 

 

Λεμονιά να είμαστε σύμμαχοι με τους εκπαιδευτικούς συμφωνώ, αλλά εκεί που λές "Θέλω να υπάρχει ο φόβος" διαφωνώ με όλη μου την ψυχή... βασικά φοβήθηκα μόνο που το διάβασα... Δέ θέλω να υπάρχει κανένας φόβος εκεί που θα περνάει το παιδί μου τις περισσότερες ώρες της ημέρας τα πιο ομορφα και ανέμελα χρόνια του και για κανένα παιδί δεν το θέλω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γονεις που ειναι υπερβολικοι και δικομανεις και εξαιτιας τους διασυρονται αδικως εκπαιδευτικοι που μπορει να ειναι και πολυ αξιολογοι.

Τα πραγματα εχουν αλλαξει.

Απο την πολυ ελαστικοτητα , την καταργηση καθε ελεγχου στο δημοσιο εχουμε φτασει στην αντιθετη ακρη.

Να δινεται το δικαιωμα σε καθενα παλαβο να απειλει με μηνυση και ο εκπαιδευτικος να μην προστατευεται καθολου και να διασυρεται.

 

Σαν μητερα αισθανομαι ασφαλεια οταν ο δασκαλος ειναι αυστηρος.

Θελω να υπαρχει ο φοβος.

 

Ο δικομανής μπορεί να κάνει μήνυση στον οποιοδήποτε και να τον διασύρει αδίκως. Το γείτονά του, τον συνάδελφό του, τον γιατρό του, τον υπάλληλο στην τράπεζα, τον περαστικό που του έκλεισε τον δρόμο. Δεν καταλαβαίνω γιατί απειλείται περισσότερο ο εκπαιδευτικός... Και πόσοι πια είναι οι δικομανείς;

Μην περάσουμε στον αντίθετο άκρο, όπου οποιαδήποτε μήνυση-καταγγελία σε εκπαιδευτικό γίνει, είναι επειδή αυτός που την κάνει είναι υπερβολικός ή δικομανής... Καλό είναι να υπάρχουν και κάποιοι θεσμοί ή διαδικασίες για να προστατεύονται και τα παιδιά και οι γονείς. Όχι όπως παλιά που ο δάσκαλος έδερνε κιόλας και δεν του μίλαγε κανείς γιατί ήταν "δάσκαλος".

 

Εγώ σαν μητέρα δεν θέλω να υπάρχει ο φόβος. Να πηγαίνει στο σχολείο δηλαδή φοβισμένο το παιδί μην τυχόν και εκνευρίσει το δάσκαλο; :shock:Σε καμία περίπτωση.

Άλλο ο σεβασμός, άλλο ο φόβος. Μην σου πω ότι αυτόν που φοβούνται δεν τον σέβονται καθόλου... απλά τον φοβούνται.

 

Το να μπουκάρουν οι γονείς σε σχολεία και να κάνουν σκηνές δημοσίως δεν το δικαιολογώ, εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Eνα θεμα για να ακουσουμε και τα παραπονα των δασκαλων γιατι μονο των μαναδων ακουμε.

 

Να απαντησω στις προηγουμενες μητερες οτι

Το θεμα δεν ειναι εαν υπαρχουν ανικανοι η ικανοι δασκαλοι.

Εννοειται οτι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν διαβαθμισεις ως προς την ικανοτητα και υπαρχουν και τελειως ανικανοι που ολοι ευχομαστε να μην τυχουν στα παιδια μας .

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γονεις που ειναι υπερβολικοι και δικομανεις και εξαιτιας τους διασυρονται αδικως εκπαιδευτικοι που μπορει να ειναι και πολυ αξιολογοι.

Τα πραγματα εχουν αλλαξει.

Απο την πολυ ελαστικοτητα , την καταργηση καθε ελεγχου στο δημοσιο εχουμε φτασει στην αντιθετη ακρη.

Να δινεται το δικαιωμα σε καθενα παλαβο να απειλει με μηνυση και ο εκπαιδευτικος να μην προστατευεται καθολου και να διασυρεται.

 

Ολοι οι γονεις πλεον εχουν αποψη στο εκπαιδευτικο συστημα που εφαρμοζει ο εκπαιδευτικος και το αποτελεσμα ειναι μην υπαρχει κανενας σεβασμος. .

 

Μετα παλι φταινε οι δασκαλοι γιατι δεν βρισκουν τροπο να επιβληθουν, γιατι υπαρχει ενδοσχολικη βια, γιατι δεν γινεται καλο μαθημα στην ταξη, γιατι τα παιδα μενουν πισω .......

 

 

 

 

Σαν μητερα αισθανομαι ασφαλεια οταν ο δασκαλος ειναι αυστηρος η τουλαχιστον ο διευθυντης. .

Θελω να υπαρχει ενας φοβος.

Τα παιδια ειναι πολυ εξυπνα και δοκιμαζουν τα ορια του εκπαιδευτικου απο την πρωτη στιγμη και εάν του παρουν τον αερα η ταξη βγαινει εκτος ελεγχου.

 

 

Οι γονεις θα πρεπει να ειμαστε συμμαχοι με τους εκπαιδευτικους για την βελτιωση των παιδιων μας. Όχι να στεκομαστε στην αντιθετη οχθη και να ψαχνουμε ευκαιριες να ξεσπασουμε τα νευρα μας , να κανουμε την κριτικη μας για να αναδειξουμε τις ικανοτητες μας σαν γονεις, γιατι αυτό γυριζει στα παιδα μας και δυστυχως και στα παιδια των αλλων που δεν φταινε.

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου Λεμονιά!

Πολλοί γονείς είναι όντως προκατειλλημένοι με το δάσκαλο πριν καν τον γνωρίσουν!

Αν υψλωσεις τον τόνο της φωνής σου,κάνεις παρατήρηση σε αυστηρό τόνο η χρησιμοποιήσεις εκφράσεις όπως ''θα σου κόψω τα πόδια ή θα σου βγάλω τ αυτί'' ε τότε ασκείς ψυχολογική βία και απειλείς τα παιδιά!

Όσο για το ότι όλοι οι γονείς έχουν άποψη περί της παιδαγωγικής διαδικασίας,ισχύει και με το παραπάνω!Όποιος είναι γονέας ταυτόχρονα αυτοανακηρρυσεται και παιδαγωγός!Δεν αναφέρομαι σε όλους τους γονείς ασφαλώς αλλά το ποσοστό είναι ανησυχητικά μεγάλο.Ο κόσμος εχει τρελαθεί τελείως, μιλάμε δηλαδή για κωμικοτραγικές καταστάσεις οι οποίες αντανακλούν την έλλειψη ηθικού κώδικα αξιών και ψυχικής ισορροπίας μιας μεγάλης μερίδας ανθρώπων στην εποχή μας.Η κρίση δεν είναι μόνο οικονομική αλλά κυρίως ηθική...

Όσο αφορά αυτόν τον παράλογο νόμο,ευτυχώς ο υπουργός ήδη ξεκίνησε να επεξεργάζεται την αλλαγη του.

Link to comment
Share on other sites

Φοβος για τις συνεπεις των ΑΣΧΗΜΩΝ πραξεων του.

Αυτο εννοω.

Εαν ενα παιδι ειναι επιθετικο και δεν φοβαται καθολου για τις συνεπειες τοτε το ανεμελο περιβαλλον για τα υπολλοιπα παιδια σιγουρα δεν θα υπαρχει.

Οπως και για εμας. Θα ειναι εφιαλτης το σχολειο.

 

Πιο πολυ αναφερομουν στην ενδοσχολικη βια που ανθιζει ειδικα στην Ελλαδα.

Τι φταιει γιαυτο?

Μηπως να αναρωτηθουμε λιγο σαν γονεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν υψλωσεις τον τόνο της φωνής σου,κάνεις παρατήρηση σε αυστηρό τόνο η χρησιμοποιήσεις εκφράσεις όπως ''θα σου κόψω τα πόδια ή θα σου βγάλω τ αυτί'' ε τότε ασκείς ψυχολογική βία και απειλείς τα παιδιά!

 

:shock:

 

 

Φοβος για τις συνεπεις των ΑΣΧΗΜΩΝ πραξεων του.

Αυτο εννοω.

Εαν ενα παιδι ειναι επιθετικο και δεν φοβαται καθολου για τις συνεπειες τοτε το ανεμελο περιβαλλον για τα υπολλοιπα παιδια σιγουρα δεν θα υπαρχει.

Οπως και για εμας. Θα ειναι εφιαλτης το σχολειο.

 

Πιο πολυ αναφερομουν στην ενδοσχολικη βια που ανθιζει ειδικα στην Ελλαδα.

Τι φταιει γιαυτο?

Μηπως να αναρωτηθουμε λιγο σαν γονεις?

 

Μην το λες τότε φόβο. Να ξέρει το παιδί πως οι πράξεις του θα έχουν συνέπειες. Συμφωνώ απολύτως. Αυτές όμως οι συνέπειες δεν μπορούν να είναι σωματική βία, αλλά ούτε και απειλή χρήσης σωματικής βίας όπως λέει η συνάδελφος από πάνω.

 

Όσο για την ενδοσχολική βία, δυστυχώς αποτυπώνει τη βία που υπάρχει στη γενικότερη κοινωνία (γιατί και το σχολείο μια μικρή κοινωνία είναι).

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συμφωνώ μαζί σου Λεμονιά!

Πολλοί γονείς είναι όντως προκατειλλημένοι με το δάσκαλο πριν καν τον γνωρίσουν!

Αν υψλωσεις τον τόνο της φωνής σου,κάνεις παρατήρηση σε αυστηρό τόνο η χρησιμοποιήσεις εκφράσεις όπως ''θα σου κόψω τα πόδια ή θα σου βγάλω τ αυτί'' ε τότε ασκείς ψυχολογική βία και απειλείς τα παιδιά!

Όσο για το ότι όλοι οι γονείς έχουν άποψη περί της παιδαγωγικής διαδικασίας,ισχύει και με το παραπάνω!Όποιος είναι γονέας ταυτόχρονα αυτοανακηρρυσεται και παιδαγωγός!Δεν αναφέρομαι σε όλους τους γονείς ασφαλώς αλλά το ποσοστό είναι ανησυχητικά μεγάλο.Ο κόσμος εχει τρελαθεί τελείως, μιλάμε δηλαδή για κωμικοτραγικές καταστάσεις οι οποίες αντανακλούν την έλλειψη ηθικού κώδικα αξιών και ψυχικής ισορροπίας μιας μεγάλης μερίδας ανθρώπων στην εποχή μας.Η κρίση δεν είναι μόνο οικονομική αλλά κυρίως ηθική...

Όσο αφορά αυτόν τον παράλογο νόμο,ευτυχώς ο υπουργός ήδη ξεκίνησε να επεξεργάζεται την αλλαγη του.

 

 

 

δλδ εσένα αν σου πεί κάποιος "θα σου βγάλω το αυτι" δε θα το θεωρήσεις απειλή????? παιδιά αυτά που διαβάζω δεν υπάρχουν:evil: Κοπέλα μου ελπίζω να κάνεις πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να βάζουμε στον ίδιο κουβά το να υψώσει τη φωνή ή μιλήσει αυστηρά ο δάσκαλος, με εκφράσεις του τύπου "θα σου κόψω τα πόδια", "θα σου βγάλω τ' αυτια" ή με το "βουλωστε το" (έκφραση που χρησιμοποιούσε κατά κόρον δασκάλα στη Γ δημοτικού)?

Τι λένε αυτές οι εκφράσεις άραγε για την "ψυχική ισορροπία" και τον "ηθικό κώδικα αξιών" εκείνου που τις εκφέρει, ειδικά όταν απευθύνονται σε μικρά παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...