Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ Η' Ο ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ

Recommended Posts

Είμαι η Γεωργία και έχω μια κορούλα 2,5 μηνών. Όταν η μικρή μου θα γίνει 6 μηνών θα επιστρέψω στην δουλειά μου. Μέχρι που να γίνει 1 χρονών είπαμε με τον άντρα μου ότι θα προσπαθήσουμε να προσαρμόσουμε τα ωραρία μας έτσι ώστε η βοήθεια των γιαγιάδων να είναι μικρή.Όμως σε ένα χρόνο το μειωμένο σταματάει και θα αναγκαστούμε να τις χρειαστούμε παραπάνω. Εγώ σκέφτηκα να το στείλω το παιδί στον παιδικό αλλά η γιαγιαδές διαμρτηρήθηκαν και οι 2 λέγοντας μου ότι είναι πολυ μικρούλη για παιδικο. Τι λέτε?

ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΩΣΤΑΣ

Διαφημίσεις

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ίσως έχουν δίκιο οι γιαγιάδες. εγω σκέφτομαι ότι το μωρό μου (ας γεννηθεί με το καλό) θα το στείλω σε παιδικό όταν θα είναι σε ηλικία να μιλάει καλά και να μου λέει τι γίνεται εκει! Βέβαια υπάρχουν κι άλλα δεδομένα στο δίλλημα. Οι γιαγιάδες λένε ότι θέλουν, το ερώτημα είναι μπορούν? έχουν υπομονή και όρεξη? αν ναι θα έλεγα εκμεταλευτείτε το για κανένα χρόνο :D:D:D

ssttaa

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τις γιαγιάδες (π.χ. κακιά πεθερά, τσακωμούς, να κάνουν του κεφαλιού τους κ.α.), νομίζω πως θα είναι καλύτερα για το παιδάκι σου να είναι με γνωστά πρόσωπα. Εγώ προσωπικά εφόσον υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια δεν θα ήθελα να πάω τη μικρή μου στον παιδικό μέχρι τουλάχιστον να μιλήσει για να μπορεί να συννενοείται με τους γύρω της. Σκέψου ότι θα γλυτώσεις από διάφορες ιωσούλες και μικροβιάκια που κυκλοφορούν σε τόσα παιδάκια και μην ξεχνάς και τα λεφτά, τον χρόνο προσαρμογής του παιδιού και το χρονοβόρο ψάξιμο του ιδανικού για εσάς σταθμού.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι καθόλου κατά των παιδικών σταθμών, απλά θεωρώ ότι αν υπάρχει μια καλή σχέση δική σου (και του παιδιού εννοείται) με τις γιαγιάδες γιατί να μην την εκμεταλλευτείς, εφόσον σου προσφέρεται κιόλας.....

cbgep2.png FPV2p2.png

Είναι η αγάπη ένα ταξίδι...από γιορτή...σε γιορτή

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τις γιαγιάδες (π.χ. κακιά πεθερά, τσακωμούς, να κάνουν του κεφαλιού τους κ.α.), νομίζω πως θα είναι καλύτερα για το παιδάκι σου να είναι με γνωστά πρόσωπα.

Οι γιαγιάδες δίνουν πολύ αγάπη και το παιδί μαθαίνει τι σημαίνει οικογένεια.

Αν υπάρχει η δυνατότητα, καλύτερα να αργήσεις τον παιδικό εφόσον βέβαια το περιβάλλον (από γιαγιάδες, νταντάδες,...) είναι υγιές και χαρούμενο. Εκτός από τις ιώσεις, δεν είναι άδικο να τα στέλνουμε "σχολείο" από τόσο μικρά?!

Διαφημίσεις

Από την στιγμή που έχεις την δυνατότητα καλό είναι να το κρατήσουν οι γιαγιάδες μια και το θέλουν γιατί να τους στερήσεις τέτοια χαρά :D Το σημαντικό είναι όμως να μην την κακομάθουν έχω παρατηρήσει ότι όταν ο γιος μου μένει με την μαμά μου (τις αργίες ή όταν είναι άρρωστος) γίνεται άλλο παιδί ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ και η πεθερά μου όποτε τον βλέπει όλο να τον ταίζει θέλει αυτά βλέπω και λέω καλύτερα στο σταθμό! Βέβαια εγώ δεν είχα άλλη επιλογή μια και οι γιαγιάδες δεν μπορούσαν να αναλάβουν. Πάντως μέχρι τα 2 σίγουρα με τις γιαγιάδες μετά αν δεις ότι οι γιαγιάδες κάνουν του κεφαλιού τους το ξανασυζητάμε.

a94dd1bc2e.png

Εξαρτάται από το αν οι γιαγιάδες είναι σε θέση να τρέχουν πίσω από ένα παιδάκι που μόλις αρχίζει να περπατάει. Έχουν τις αντοχές ή θα το έχουν περιορισμένο όλη μέρα μέσα σε ένα πάρκο ή στην κούνια του; Ή θα το αφήνουν να αλωνίζει μόνο του μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να κινδυνεύει; Συμφωνείτε ως προς τον τρόπο διαπαιδαγώγησης;

Αυτά πρέπει να σκεφτείς. Αλλιώς είναι προτιμότερος ο παιδικός σταθμός. Σε αυτή την ηλικία θα προσαρμοστεί εύκολα και όσο για τις ιώσεις θα αποκτήσει σύντομα αντισώματα.

εμένα η εμπειρία μου λέει όχι στις γιαγιάδες, και όχι στον παιδικό από τόσο μικρή ηλικία. Προτιμώ babysitting αλλά και αυτό με επιφύλαξη. Ευτυχώς εγώ είμαι τυχερή και εχω μια καλή κυρία που την προσέχει, αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις! :roll::roll:

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

Γεωργια καλησπερα!

σιγουρα αν οι εμπιστευεσε τις γιαγιαδες ειναι καλυτερα να το κρατησουν αυτες τουλαχιστον για κανα χρονο ακομα..

βεβαια να σου πω οτι εχω ακουσει οτι οι παιδικοι σταθμοι στην Καβαλα ειναι πολυ καλοι!

η αποφαση ειναι δικη σου :wink:

tqj2p3.png vvtJp3.png

Διαφημίσεις

ίσως έχουν δίκιο οι γιαγιάδες. εγω σκέφτομαι ότι το μωρό μου (ας γεννηθεί με το καλό) θα το στείλω σε παιδικό όταν θα είναι σε ηλικία να μιλάει καλά και να μου λέει τι γίνεται εκει! Βέβαια υπάρχουν κι άλλα δεδομένα στο δίλλημα. Οι γιαγιάδες λένε ότι θέλουν, το ερώτημα είναι μπορούν? έχουν υπομονή και όρεξη? αν ναι θα έλεγα εκμεταλευτείτε το για κανένα χρόνο :D:D:D

Συμφωνω και επαυξανω...Στους παιδικους δεν εχω καμια εμπιστοσυνη...καλυτερα η γιαγια που δεν ειναι και η καλυτερη παιδαγωγος θεωρητικα, αλλα το αγαπαει και δνε προκειται να του κανει κακο ή να το παραμελησει

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ.ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 3ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ.ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ,ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ Κ.Α.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

Αν η γιαγια ειναι κοντα, πιστευω οτι μπορεις να τα βολεψεις με το σπαστο... και εγω σπαστο εχω και πιστευω πως ενδιαμεσα θα την παιρνω σπιτι.Ειναι ισως λιγο ταλαιπωρια για το μωρο, αλλα για το καλο του.Δηλαδη σκεφτεσαι να το εχεις ολη μερα στον παιδικο? :shock: Επισης, δεν εχεις μειωμενο?Εγω 2 απογευματα δεν θα πηγαινω

Εφοσον εχουν ορεξη να βοηθησουν μην το συζητας καν.

Αν δεις οτι δεν τα καταφερνουν ψαχνεσε για παιδικο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

το προβλημα ειναι οτι το σπαστο μου δεν γινετε συνεχόμενο ουτε με το μειωμενο. είναι η φυση της δουλειας μου ετσι που το απογευμα εχω πολυ δουλεια. Η μητέρα μου μενει στην Καβάλα αλλα δεν ειμαστε πολυ κοντα η πεθερά μου μενει σε χωριο αλλα εχει εκφρασει την επιθυμια να ερχετε 2-3 φορες την εβδομαδα να βλεπει την μπουμπου, απλα πιστευω ότι οταν ενα παιδι μεγαλώνει με τις γιαγιαδες γινετε κακομαθημενο και ειναι δυσκολο τις λιγες ωρες που βρισκετε με την μαμα να του περασει πραγματα. Είναι διαφορετικο να είναι ολη την μερα με την γιαγια και διαφορετικο να ειναι λιγες ωρες. Και επισης πιστευω ότι δεν ειναι καλο για την οικογενεια να εχεις την γιαγια ολη την μερα μεσα στα ποδια σου. Τι λέτε?

ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΩΣΤΑΣ

Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι καλά. Αν είναι έτσι τα πράγματα δεν καταλαβαίνω τι σόι βοήθεια θέλουν να προσφέρουν οι γιαγιάδες που έγραψες στο πρώτο post. Εγώ τουλάχιστον όταν σου έγραψα την γνώμη μου θεώρησα πως για να θέλουν οι γιαγιάδες να βοηθήσουν είναι και πρακτικά εφικτό. Αν είναι να πηγαίνεις κάθε μέρα το παιδί στην άλλη άκρη της πόλης ή να έχεις την πεθερά όλη μέρα μες τα πόδια σου τί να σου πω;;; Αλλά και πάλι ο σταθμός πως θα βοηθήσει;;;;; Δεν γνωρίζω να υπάρχουν ολοήμεροι σταθμοί, υπάρχουν;;;;; Μήπως έχεις άλλη λύση στο μυαλό σου που δεν μπορώ να την πιάσω........

cbgep2.png FPV2p2.png

Είναι η αγάπη ένα ταξίδι...από γιορτή...σε γιορτή

απλα σκεφτηκα το πρωι να το πηγαινω στον παιδικο σταθμό. Εγω τελιώνω απο την δουλεια στη 1 το μεσημέρι και ξαναπηγαίνω στις 5. Ο άντρας μου ειναι πωλητης οποτε τα περισσότερα απογευματα ειναι ελευθερος όταν δεν λειπει ταξιδι. όποτε οι γιαγιαδες να το προσεχουν πολλοι λίγες ώρες καταλαβαινεις?

ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΩΣΤΑΣ

ετσι οπως τα λες Γεωργια νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να το στειλεις παιδικο...καποια απογευματα που θα χρειαζεται θα το κραταει καποια γιαγια..

βεβαια εχε υποψιν οτι στην Καβαλα υπαρχει ολοημερος βρεφονηπιακος σταθμος που μπορουν να πανε τα παιδακια και το απογευμα... σε ποια περιοχη μενεις?

tqj2p3.png vvtJp3.png

ειναι σχετικα στο κεντρο... δεν ξερω αν θα σε βολευει...

ανεβαινοντας στην δαγκλή και στην αρχη της ρουσβελτ δεξια ...εκει ήταν το πικπα...δεν ξερω αν ειναι εκει ακομα....απεναντι απο την δημοτικη αστυνομια για να καταλαβεις...

tqj2p3.png vvtJp3.png

το προβλημα ειναι οτι το σπαστο μου δεν γινετε συνεχόμενο ουτε με το μειωμενο. είναι η φυση της δουλειας μου ετσι που το απογευμα εχω πολυ δουλεια. Η μητέρα μου μενει στην Καβάλα αλλα δεν ειμαστε πολυ κοντα η πεθερά μου μενει σε χωριο αλλα εχει εκφρασει την επιθυμια να ερχετε 2-3 φορες την εβδομαδα να βλεπει την μπουμπου, απλα πιστευω ότι οταν ενα παιδι μεγαλώνει με τις γιαγιαδες γινετε κακομαθημενο και ειναι δυσκολο τις λιγες ωρες που βρισκετε με την μαμα να του περασει πραγματα. Είναι διαφορετικο να είναι ολη την μερα με την γιαγια και διαφορετικο να ειναι λιγες ωρες. Και επισης πιστευω ότι δεν ειναι καλο για την οικογενεια να εχεις την γιαγια ολη την μερα μεσα στα ποδια σου. Τι λέτε?

Μην το συζητάς. Δεν είναι πρακτικά εφικτό. Βρες παιδικό σταθμό. Αλλιώς θα σου εγκατασταθούν οι γιαγιάδες στο σπίτι με ό,τι αυτό συνεπάγεται...