Recommended Posts

Κοριτσάκια μου αλήθεια είστε ενα μοναδικό στήριγμα! δε μπορώ να πω αυτά που λέω εδώ σε κανέναν, πόσο με βοηθάτε αλήθεια. δεν ξέρω πώς να ανταποδώσω, εύχομαι η αγάπη και η αλληλεγγύη που δείχνετε να γεμίζουν τις ζωές των παιδιών σας, τα καλά σας λόγια να γίνουν μία ζωή γεμάτη αγάπη και καλωσύνη για εσάς και τα μωρά σας. Ξανα ευχαριστώ, είστε όλες μία και μία...

Διαφημίσεις

Η εγκυμοσύνη είναι πολύ στην αρχή για να γίνονται απολύτως ακριβείς μετρήσεις και οι 5 μέρες απόκλιση πολύ λίγες. Ο κύκλος σου είναι πάντα σταθερός; Υπάρχει η περίπτωση να ήταν μεγαλύτερος το μήνα που συνέλαβες, όπως υπάρχει και η περίπτωση να έγινε δεύτερη ωορρηξία προς το τέλος του κύκλου και να έμεινες έγκυος τότε. Αυτό που θέλει να δει ο γιατρός είναι αν το έμβρυο εξελίσσεται όπως πρέπει. Τον ενδιαφέρει δλδ, αν σήμερα το μετράει ακριβώς 5 εβδομάδων, σε μία εβδομάδα να το μετρήσει ακριβώς 6 εβδομάδων, αυτό είναι που έχει σημασία. Δε νομίζω πως υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που έχει νόημα να κάνεις...ούτε ότι η πτώση είχε να κάνει με αυτό.

Παρεμπιπτόντως κι εγώ στην 1η εγκυμοσύνη δεν ένιωθα καθόλου έγκυος μέχρι και τον 4ο, που άρχισε να φουσκώνει κάπως η κοιλιά.

Ναι καλή μου Lisbet, ο κύκλος κυμαίνεται από 28 με 30 μέρες. Ξέρω όμως ακριβώς ποιες μέρες βρεθήκαμε με τον άντρα μου, δεν ήταν πολλές μες στο μήνα γιατί ετρεχε με δουλειές από το πρωι ως το βράδυ και τον έβλεπα ελάχιστα. Θα δείξει. Μακάρι όλα να είναι θετικά. Κι αν όχι, έχω πίστη στην ιατρική, δε θα με αφήσει έτσι. Σ ευχαριστώ θερμά, με συγκινεί η ζεστασιά σας!

Στην 7η εβδομάδα της τωρινής εγκυμοσύνης μου που ακούσαμε καρδιά ο γιατρός μου είπε ότι το έμβρυο είναι 1 βδομάδα πίσω και ότι μάλλον είχα αργά ωορηξία. Δεν έβγαινε στους υπολογισμούς μου, αλλά προτίμησα να μην το σκέφτομαι και να περιμένω τον επόμενο έλεγχο. Στην αυχενική διαφάνεια το μέγεθος ήταν αντίστοιχο με τις εβδομάδες και σε όλους του επόμενους ελέγχους (είμαι τώρα 26 εβδομάδων) ήταν όλα καλά. Το 1ο τρίμηνο είναι περίεργο και στη θέση σου δε θα τα έπαιρνα όλα τοις μετρητοίς. Το πέσιμο δεν έχει καμία σχέση θεωρώ. Είσαι πολύ μικρή εβδομάδα και το εμβρυάκι μια κουκιδίτσα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην εβδομάδα σου χοροπηδούσα όλο το βράδυ (ήμουν σε ένα κρητικό γλέντι) οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι από τράνταγμα άλλο τίποτα. Γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι.

Συνέλαβα μετά από πρόκληση ωορρηξίας και προγραμματισμένες επαφές, οπότε ξεραμε ότι δεν υπήρχε θέμα καθυστερημένης σύλληψης.

Παρ' όλ' αυτά, από την αρχή ως το τέλος, ο μικρός έβγαινε 4-5 μέρες μικρότερος [αλλά σύμφωνα με τη μέτρηση της περιμέτρου του κεφαλιού έβγαινε πάντα μια βδομάδα μεγαλύτερος (οχι, δεν ειναι κεφάλας:oops:!)].

Ξερω ότι εισαι στην αρχή και αν ειναι το πρώτο σου είσαι και τρελαμένη (τα θυμαμαι, πρόσφατα τα έζησα;)), αλλά πρόκειται απλά για μετρήσεις, για έναν μπούσουλα των γιατρών, δεν σημαίνουν κάτι από μόνες τους και χωρίς καμιά αλλη ένδειξη, ειδικά στην περίπτωση σου που υπάρχει και πιθανότητα καθυστερημένης σύλληψης.

Καλή συνέχεια!

Στην 7η εβδομάδα της τωρινής εγκυμοσύνης μου που ακούσαμε καρδιά ο γιατρός μου είπε ότι το έμβρυο είναι 1 βδομάδα πίσω και ότι μάλλον είχα αργά ωορηξία. Δεν έβγαινε στους υπολογισμούς μου, αλλά προτίμησα να μην το σκέφτομαι και να περιμένω τον επόμενο έλεγχο. Στην αυχενική διαφάνεια το μέγεθος ήταν αντίστοιχο με τις εβδομάδες και σε όλους του επόμενους ελέγχους (είμαι τώρα 26 εβδομάδων) ήταν όλα καλά. Το 1ο τρίμηνο είναι περίεργο και στη θέση σου δε θα τα έπαιρνα όλα τοις μετρητοίς. Το πέσιμο δεν έχει καμία σχέση θεωρώ. Είσαι πολύ μικρή εβδομάδα και το εμβρυάκι μια κουκιδίτσα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην εβδομάδα σου χοροπηδούσα όλο το βράδυ (ήμουν σε ένα κρητικό γλέντι) οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι από τράνταγμα άλλο τίποτα. Γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου γλυκειά μου beatle. Είμαι ήδη πολύ καλύτερα, αποφάσισα να μην το σκέφτομαι και να φροντίζω τον εαυτό μου και το αγέννητο μωράκι μου. Θα ξαναπάω απο βδομάδα και θα δω. Ελπίζω να είναι όλα καλά. Ηδη έχω συνέλθει και λέω οτι δε θα προδικάζω αλλά θα πράττω αναλόγως των περιστάσεων. ευχαριστώ πολύ, με βοηθούν τρομερά οι απαντήσεις σας.

Συνέλαβα μετά από πρόκληση ωορρηξίας και προγραμματισμένες επαφές, οπότε ξεραμε ότι δεν υπήρχε θέμα καθυστερημένης σύλληψης.

Παρ' όλ' αυτά, από την αρχή ως το τέλος, ο μικρός έβγαινε 4-5 μέρες μικρότερος [αλλά σύμφωνα με τη μέτρηση της περιμέτρου του κεφαλιού έβγαινε πάντα μια βδομάδα μεγαλύτερος (οχι, δεν ειναι κεφάλας:oops:!)].

Ξερω ότι εισαι στην αρχή και αν ειναι το πρώτο σου είσαι και τρελαμένη (τα θυμαμαι, πρόσφατα τα έζησα;)), αλλά πρόκειται απλά για μετρήσεις, για έναν μπούσουλα των γιατρών, δεν σημαίνουν κάτι από μόνες τους και χωρίς καμιά αλλη ένδειξη, ειδικά στην περίπτωση σου που υπάρχει και πιθανότητα καθυστερημένης σύλληψης.

Καλή συνέχεια!

Σ ευχαριστώ πολύ σκουντούφλα μου. Θα ξέρω περισσότερα την ερχόμενη εβδομάδα. Ως τότε συνεχίζω ακάθεκτη, έχω ήδη συνέλθει, δε θέλω συνέχεια να βάζω το κακό στο μυαλό μου. Γενικά είμαι πολύ πολύ θετική, δεν ξέρω πώς την είδα αυτον τον καιρό και τρώω τέτοια κολλήματα. Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Μην λες ότι δεν νιώθεις πια έγκυος, συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα κορίτσια, θετική σκέψη και αισιοδοξία.

Χαριτινη μου καλημερα! μην ανησυχεις καθολου βρε!! 5 μερες διαφορα δεν ειναι τιποτα!! εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη παντα εβγαινε 1 εβδομαδα μικροτερο το εμβρυο. Και μην υπολογιζεις τις ημερες της επαφης, η συλληψη μπορει να εγινε μεχρι και δυο 24ωρα μετα, και η εμφυτευση μπορει να εγινε σε 7 αλλα μπορει και σε 12 ημερες!! οσο για τις εξετασεις ειναι νωρις! οταν ακουσετε καρδουλα και μετα θα στα γραψει. καλη συνεχεια!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Χαριτινη μου καλημερα! μην ανησυχεις καθολου βρε!! 5 μερες διαφορα δεν ειναι τιποτα!! εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη παντα εβγαινε 1 εβδομαδα μικροτερο το εμβρυο. Και μην υπολογιζεις τις ημερες της επαφης, η συλληψη μπορει να εγινε μεχρι και δυο 24ωρα μετα, και η εμφυτευση μπορει να εγινε σε 7 αλλα μπορει και σε 12 ημερες!! οσο για τις εξετασεις ειναι νωρις! οταν ακουσετε καρδουλα και μετα θα στα γραψει. καλη συνεχεια!!!

Καλημερα γλυκειά μου και σ ευχαριστώ θερμά! Εχω ησυχάσει πολύ, θα πάω την άλλη βδομάδα ξαναλ για υπερηχο, μάλλον άδικα είχα ανησυχήσει. Εχουν ξεκινήσει και πρωινές αναγούλες, να ξέρατε πόσο χαίρομαι που τις έχω, μου δείχνουν οτι το μωράκι μου μεγαλώνει! Ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον, είστε υπέροχες!

Αγαπημενα κοριτσια. Ηθελα να μοιραστω το εξης. Ειμαι συντετριμμενη, η καρδουλα μου ξερει ποσο. Ειμαι εγκυος στην πεμπτη εβδομαδα και. Σημερα το πρωι επεσα απο το εξοχικο κου, πηρα σβαρνα 10 σκαλια. Πηρα αμεσως τηλ το γιατρουλη μου ο οποιος μου ειπε οτι εφοσον δεν εχω αιμορραγια και δεν ποναω πολυ ολα καλα, να μην ανησυχω και να παω μεθαυριο να κανω υπερηχο. Ειχα ομως ολη την ημερα πονακια περιοδου και αποψε που τον ξαναπηρα μου ειπε να παρω σπασμοαποτελ για να μην κανει σπασμους η μητρα. Δε θελω να χασω το μωρακι μου, ειμαι συντετριμμενη ενω διακρινομαι για την ψυχραιμια μου, ποσο δεθελω να χασω το μωρακι μου!!

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!! Η εγκυμοσυνη βαινει καλως, το μωρακι μου μεγαλωνει μια χαρα!! Ολα καλα σε ολες μας!!

Διαφημίσεις

Μπράβο Χαριτίνη.....τα μωράκια είναι πολύ πιο δυνατά απο οτι νομίζουμε....

ολα να πηγαίνουν τέλεια!!!

να 'σαι καλα κ εσυ το μωράκι σου(περιμένουμε κ αλλα νεα με το καλο)':D

Μπράβο Χαριτίνη.....τα μωράκια είναι πολύ πιο δυνατά απο οτι νομίζουμε....

ολα να πηγαίνουν τέλεια!!!

να 'σαι καλα κ εσυ το μωράκι σου(περιμένουμε κ αλλα νεα με το καλο)':D

Ευχαριστώ πολύ γλυκειά μου! Ειμαι ηδη9,5 εβδ. Εκανα και τον πρώτο προγεννητικό, όλα καλά! Φιλιά πολλά!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα