Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πτωση σκαλια-εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Αγαπημενα κοριτσια. Ηθελα να μοιραστω το εξης. Ειμαι συντετριμμενη, η καρδουλα μου ξερει ποσο. Ειμαι εγκυος στην πεμπτη εβδομαδα και. Σημερα το πρωι επεσα απο το εξοχικο κου, πηρα σβαρνα 10 σκαλια. Πηρα αμεσως τηλ το γιατρουλη μου ο οποιος μου ειπε οτι εφοσον δεν εχω αιμορραγια και δεν ποναω πολυ ολα καλα, να μην ανησυχω και να παω μεθαυριο να κανω υπερηχο. Ειχα ομως ολη την ημερα πονακια περιοδου και αποψε που τον ξαναπηρα μου ειπε να παρω σπασμοαποτελ για να μην κανει σπασμους η μητρα. Δε θελω να χασω το μωρακι μου, ειμαι συντετριμμενη ενω διακρινομαι για την ψυχραιμια μου, ποσο δεθελω να χασω το μωρακι μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι εφόσον δεν έχεις πόνους ή αίμα. Αυτά τα πονάκια είναι φυσιολογικά στην αρχή της εγκυμοσύνης που βρίσκεσαι. Το είχα πάθει κι εγώ στην 6η εβδομάδα περίπου, την ίδια μέρα που ακούσαμε για πρώτη φορά την καρδούλα! Όχι σε σκαλιά, στο δρόμο είχα γλυστρήσει γιατί έβρεχε, Ιούνιος μήνας και φορούσα πέδιλα, αλλά έφαγα γερή τούμπα, τραντάχτηκα ολόκληρη. Πήρα τηλέφωνο τον άντρα μου να έρθει να με πάρει, έμεινα ξάπλα μια μέρα και όλα πήγαν μια χαρά. Τα έμβρυα είναι προστατευμένα μέσα στο σάκο, δεν παθαίνουν κακό εύκολα, ιδίως τώρα στην αρχή, εκτός πια αν δεχτείς χτύπημα κατευθείαν στην κοιλιά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς! Μέχρι τις 14 εβδομάδες, η μήτρα βρίσκεται πολύ καλά προστατευμένη μέσα στη μικρή πύελο, με...πολύ γερά κόκκαλα γύρω γύρω! Μπορεί τα πονάκια περιόδου να είναι αυτά που πολλές είχαμε τον πρώτο καιρό της εγκυμοσύνης μας! Θα κάνεις υπερηχογράφημα, φυσικά, και θα δεις που όλα θα είναι μια χαρά! ::-P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με συγκινειτε απιστευτα! Ο αντρας μου αποψε παιζει (ειναι μουσικος) και ειμαι μονο εγω και η γατα μου στο σπιτι. Μου δωσατε κουραγιο! Σας ευχαριστω! Αν και αυριο δε δω αιμα, θα νιωσω πολυ πολυ καλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι!! δεν θα παθε τιποτα! 5η εβδομαδα ειναι ενα σουσαμακι! κατα πασα πιθανοτητα δε θα καταλαβε τιποτα το μωρακι σου! καλα σου ειπε ο γιατρος σου για τα σπασοαποτελ! ειναι προληπτικα κ θα σε βοηθησουν!

με το καλο να ακουσεις καρδουλα κ να το πιασεις στην αγκαλια σου!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε υπομονή, θα κάνεις και τον υπέρηχο και όλα μια χαρά! Ούτε που θα το θυμάσαι μετά από λίγο καιρό, κι εγώ τώρα το θυμήθηκα που διάβασα την ιστορία σου...βέβαια είναι και 8 χρονών πια το παλικάρι μου! :D

Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι!! δεν θα παθε τιποτα! 5η εβδομαδα ειναι ενα σουσαμακι! κατα πασα πιθανοτητα δε θα καταλαβε τιποτα το μωρακι σου! καλα σου ειπε ο γιατρος σου για τα σπασοαποτελ! ειναι προληπτικα κ θα σε βοηθησουν!

με το καλο να ακουσεις καρδουλα κ να το πιασεις στην αγκαλια σου!

 

Σ ευχαριστώ Δημητρούλα μου, μακάρι! Υποσχέθηκα να μην ξανακάνω παλλικαριές χωρίς λόγο και εύχομαι όλα να είναι καλά. Αν και αύριο είμαι χωρίς αίμα θα χαλαρώσω λίγο

Link to comment
Share on other sites

Άντε υπομονή, θα κάνεις και τον υπέρηχο και όλα μια χαρά! Ούτε που θα το θυμάσαι μετά από λίγο καιρό, κι εγώ τώρα το θυμήθηκα που διάβασα την ιστορία σου...βέβαια είναι και 8 χρονών πια το παλικάρι μου! :D

 

Αχ να σου ζήσει το αγόρι σου, ολόκληρος όμορφος άντρας θα ειναι τώρα! Είπαμε και με τον αντρα μου αν με το καλό τα καταφέρει, θα του λέμε την ιστορία γελώντας. Εισαι πολύ γλυκειά!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Δημητρούλα μου, μακάρι! Υποσχέθηκα να μην ξανακάνω παλλικαριές χωρίς λόγο και εύχομαι όλα να είναι καλά. Αν και αύριο είμαι χωρίς αίμα θα χαλαρώσω λίγο

 

γενικως θελει λιγο προσοχη! νομιζουμε οτι ειμαστε μια χαρα αλλα πρεπει να προσεχουμε, ειδικα με βαρη, αποτομες κινησεις κλπ!

εγω πριν κανα μηνα σηκωσα μια 6αδα πιατα κ στιγμιαια πονεσα στη μεση μου κ χαμηλα κατω . Δε λεω οτι κινδυνεψα να αποβαλλω αλλα σκεφτηκα πως δεν πρεπει κ να το παρακανω! απο τοτε, μεταφερω τα πιατα ενα ενα! :-P:razz:

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

γενικως θελει λιγο προσοχη! νομιζουμε οτι ειμαστε μια χαρα αλλα πρεπει να προσεχουμε, ειδικα με βαρη, αποτομες κινησεις κλπ!

εγω πριν κανα μηνα σηκωσα μια 6αδα πιατα κ στιγμιαια πονεσα στη μεση μου κ χαμηλα κατω . Δε λεω οτι κινδυνεψα να αποβαλλω αλλα σκεφτηκα πως δεν πρεπει κ να το παρακανω! απο τοτε, μεταφερω τα πιατα ενα ενα! :-P:razz:

 

Φυσικα! Χίλιες φορές να κάνουμε υπερβολές σε ο,τι αφορά την προσοχή του εαυτού μας, παρά το αντίθετο. Σήμερα το κατάλαβα. Ολα καλά να είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ να σου ζήσει το αγόρι σου, ολόκληρος όμορφος άντρας θα ειναι τώρα! Είπαμε και με τον αντρα μου αν με το καλό τα καταφέρει, θα του λέμε την ιστορία γελώντας. Εισαι πολύ γλυκειά!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! (ένας κούκλος είναι...και από τους πρώτους μαθητές στην τάξη!) :D:D

 

Μια χαρά θα είστε και οι δυο, μην το σκέφτεσαι. Απόλαυσε τους τελευταίους μήνες ηρεμίας, γιατί μετά τη γέννα...έρχεται το τσουνάμι! :lol: Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου όταν ήταν έγκυος στον 4ο μήνα ήταν μέσα σε ένα αυτοκίνητο που ξέφυγε από το δρόμο και αναποδογύρισε πάνω σε βράχια (από θαύμα δεν κατέληξαν στη θάλασσα). Έσπασε το ένα της πόδι και ήταν γεμάτη μελανιές, το μωράκι της ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα και σήμερα είναι ένα υπέροχο αγοράκι 8 χρονών. Άλλη φίλη μου έγκυος στον 6ο μήνα έπεσε από καρέκλα (είναι νηπιαγωγός και στόλιζε την τάξη της) και προσγειώθηκε στο πόδι της, όπως φαντάζεσαι τραντάχτηκε πολύ αλλά ούτε εκείνη είχε κανένα πρόβλημα και τα μωράκια της είναι τώρα δύο κουκλίτσες 2 χρονών. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε μία χαρά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου όταν ήταν έγκυος στον 4ο μήνα ήταν μέσα σε ένα αυτοκίνητο που ξέφυγε από το δρόμο και αναποδογύρισε πάνω σε βράχια (από θαύμα δεν κατέληξαν στη θάλασσα). Έσπασε το ένα της πόδι και ήταν γεμάτη μελανιές, το μωράκι της ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα και σήμερα είναι ένα υπέροχο αγοράκι 8 χρονών. Άλλη φίλη μου έγκυος στον 6ο μήνα έπεσε από καρέκλα (είναι νηπιαγωγός και στόλιζε την τάξη της) και προσγειώθηκε στο πόδι της, όπως φαντάζεσαι τραντάχτηκε πολύ αλλά ούτε εκείνη είχε κανένα πρόβλημα και τα μωράκια της είναι τώρα δύο κουκλίτσες 2 χρονών. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε μία χαρά.

 

Σ ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που οι φιλες σου γλίτωσαν τα χειρότερα! Μάλλον κι ετώ την ίδια τύχη έχω, ήδη τα πονάκια εξαφανίστηκαν και δεν εχω και αίμα. Αυριο εχω ραντεβού για υπέρηχο, είμαι αισιόδοξη αφού πέρασαν τόσες ώρες και είμαι καλά. Ιδωμεν! Ευχαριστώ για την απάντηση, δε φαντάζεσαι ποσο βοηθηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά! :P

Όλες εμείς εδώ σου στέλνουμε θετική σκέψη!

Αύριο με το καλό όταν γυρίσεις από τον γιατρό να μας ενημερώσεις.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά! :P

Όλες εμείς εδώ σου στέλνουμε θετική σκέψη!

Αύριο με το καλό όταν γυρίσεις από τον γιατρό να μας ενημερώσεις.

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα ενημερώσω! Ευχομαι όλα να είναι καλά! Κρατώ τη θετική σκέψη, ειναι healing!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου κάθισα σε μια καρέκλα η οποία ήταν σπασμένη, ο πάτος της καρέκλας έφυγε προς τα κάτω και εγώ βρέθηκα σφηνωμένη μέσα με τον ποπό μου να ακουμπάει το πάτωμα. Είχα τρελαθεί από τον φόβο μου αλλά ευτυχώς το μωράκι μου δεν έπαθε τίποτα. Εύχομαι καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Εγώ γενικά στην εγκυμοσυνη έκανα όλες τις δουλειές στις διακοπές λοιπόν εκεί που ήμουν χαλαρή και γενικα δεν κουνιόμουν και πολύ γλιστρησα και έπεσα από 4 σκαλιά και ήμουν τότε 7 μηνων... έπεσα ανάσκελα. Επειδη ήμουν μακριά πήγα σε μια ιδιωτική κλινικη και έκανα υπέρηχο. Ολα καλα!! Μην ανησυχείς!!! Με το καλό να υποδεχθείτε το παιδάκι σου όταν έρθει η ώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Εγώ γενικά στην εγκυμοσυνη έκανα όλες τις δουλειές στις διακοπές λοιπόν εκεί που ήμουν χαλαρή και γενικα δεν κουνιόμουν και πολύ γλιστρησα και έπεσα από 4 σκαλιά και ήμουν τότε 7 μηνων... έπεσα ανάσκελα. Επειδη ήμουν μακριά πήγα σε μια ιδιωτική κλινικη και έκανα υπέρηχο. Ολα καλα!! Μην ανησυχείς!!! Με το καλό να υποδεχθείτε το παιδάκι σου όταν έρθει η ώρα!!!

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ καλή μου. Σήμερα θα πάω στο γιατρούλη μου, ελπίζω όλα να είναι καλά! Θα σας πω. Ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δώσατε!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου κάθισα σε μια καρέκλα η οποία ήταν σπασμένη, ο πάτος της καρέκλας έφυγε προς τα κάτω και εγώ βρέθηκα σφηνωμένη μέσα με τον ποπό μου να ακουμπάει το πάτωμα. Είχα τρελαθεί από τον φόβο μου αλλά ευτυχώς το μωράκι μου δεν έπαθε τίποτα. Εύχομαι καλά αποτελέσματα.

 

Αχ Στερ μου, πόση ατυχία σε βρήκε κι εσένα! Χαίρομαι που όλα είναι καλά, αντε και στα δικά μου! Σήμερα θα γνωρίζω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Πήγα εχτες χαρούμενη στο γιατρό γιατι δεν είδα αίμα και λέω "όλα θα πήγαν καλά". Υπήρχε όμως το εξής θέμα. Από τους υπολογισμούς μου ήμουν 5εβδομ. και 5 ημερών. Ο κολπικός υπέρηχος όμως έδειξε μόνο 5 εβδομάδων. Ο γιατρός είπε να ξαναπάω σε μία εβδομάδα, δεν έδειξε ούτε και χαρούμενος αλλά ούτε και ανήσυχος. Πολύ φοβάμαι λοιπόν πως είναι παλλίνδρομη. Δεν ξέρω αν συνδέεται με το πεσιμο, την άλλη βδομάδα θα τα ρωτήσω όλα. Εχτες από τη στεναχώρια μου, δε ρώτησα και πολλά. Μου είπε πως μπορεί εκείνος ο κυκλος να ήταν μεγαλύτερος των 28ημερών και πως μπορεί η ωορρηξία να έγινε αργότερα. Θα δείξει. Εγω πια δε νιώθω έγκυος αλλά πρέπει να είμαι δυνατή και να μη χάνω το κουράγιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ Χαριτίνη... Δε νομίζω πως για 5ημέρες διαφορα πρέπει να βαζεις τετοια με το μυαλό σου...και να λες πως δε νιώθεις εγκυος...αυτες οι διάφορες μικραίνουν κ αυξάνονται συνεχώς κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης....Μήπως ο γιατρός σου είπε και κατι αλλο?αλλα απο οτι ειπες δεν έδειξε ανήσυχος...προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ Χαριτίνη... Δε νομίζω πως για 5ημέρες διαφορα πρέπει να βαζεις τετοια με το μυαλό σου...και να λες πως δε νιώθεις εγκυος...αυτες οι διάφορες μικραίνουν κ αυξάνονται συνεχώς κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης....Μήπως ο γιατρός σου είπε και κατι αλλο?αλλα απο οτι ειπες δεν έδειξε ανήσυχος...προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικά...

 

 

Δεν έδειξε ιδιαίτερα ανήσυχος αλλά δεν έπρεπε να μου γράψει εξετάσεις, κάτι τέλος πάντων;; Τι να πω, χτες ήμουν ψιλοάσχημα, σήμερα συνήλθα και δε θέλω να με βλέπει ο καλός μου ο αντρούλης κομμάτια... Θα δείξει την επόμενη εβδομάδα. Σ ευχαριστώ πολύ Χαρά μου για την απάντηση σου...

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυμοσύνη είναι πολύ στην αρχή για να γίνονται απολύτως ακριβείς μετρήσεις και οι 5 μέρες απόκλιση πολύ λίγες. Ο κύκλος σου είναι πάντα σταθερός; Υπάρχει η περίπτωση να ήταν μεγαλύτερος το μήνα που συνέλαβες, όπως υπάρχει και η περίπτωση να έγινε δεύτερη ωορρηξία προς το τέλος του κύκλου και να έμεινες έγκυος τότε. Αυτό που θέλει να δει ο γιατρός είναι αν το έμβρυο εξελίσσεται όπως πρέπει. Τον ενδιαφέρει δλδ, αν σήμερα το μετράει ακριβώς 5 εβδομάδων, σε μία εβδομάδα να το μετρήσει ακριβώς 6 εβδομάδων, αυτό είναι που έχει σημασία. Δε νομίζω πως υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που έχει νόημα να κάνεις...ούτε ότι η πτώση είχε να κάνει με αυτό.

 

Παρεμπιπτόντως κι εγώ στην 1η εγκυμοσύνη δεν ένιωθα καθόλου έγκυος μέχρι και τον 4ο, που άρχισε να φουσκώνει κάπως η κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια 5 μέρες διαφορά δεν είναι τίποτα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη από την αυχενική και μετά σε όλους τους μεγάλους υπέρηχους το μωρό μου έβγαινε μία εβδομάδα μεγαλύτερο και τελικά γεννήθηκε ακριβώς στην υπερηχογραφική μου ΠΗΤ όχι την ημερολογιακή. Παρότι είχα πάντα σταθερό κύκλο ο γιατρός μου (και η γιατρός που μου έκανε την αυχενική) είπε ότι μπορεί να υπήρξε συμπτωματικά εκείνο το μήνα κάποια αυξομοίωση στον κύκλο ή εφόσον είχαμε ελεύθερες και συχνές επαφές να έγινε νωρίτερα η σύλληψη, ότι ακολουθούμε την υπερηχογραφική ηλικία και πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Εξετάσεις είναι νωρίς να σου γράψει, πρώτα σιγουρεύονται για την πορεία της εγκυμοσύνης και μετά κάνεις τον προγεννητικό έλεγχο.

Και εγώ δεν ένιωθα έγκυος σε καμμία από τις δύο εγκυμοσύνες μου, μοναδικά συμπτώματα ήταν οι πόνοι περιόδου τις μέρες που περίμενα κανονικά να αδιαθετήσω και έντονη κούραση. Μην ανησυχείς καθόλου, λίγη υπομονή χρειάζεται στην αρχή, χαλάρωσε και όλα θα πάνε μιά χαρά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πέφτεις τοσο πολυ ψυχολογικά,η εγκυμοσύνη ειδικά το πρώτο τρίμηνο ειναι αρκετά αγχωτική εμπειρία οσες το έχουμε περάσει σε καταλαβαίνουμε απόλυτα....αν ήταν κατι ο γιατρός σου θα ειχε ανησυχήσει,ομως ολα καλα και εύχομαι να συνεχίσουν ετσι...μην ανησυχείς οσο δεν έχεις λόγο τουλάχιστον....καν'το για το μωράκι σου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...