Recommended Posts

Μαλλον παρεξηγηθηκα.Δεν ανεφερα πουθενα τη λεξη ¨εκτρωση¨.Ποια ειμαι εγω που θα τολμησω να δωσω μια τετοια συμβουλη σε μια μελλοντικη μητερα?Εχω χασει ενα παιδι και παλεψα να αποκτησω αυτο που εχω τωρα.Οποτε μακρια απο εμενα αυτου του ειδους οι υπαινιγμοι.Ισα-ισα που ειπα οτι ειναι μαγεια να εχεις παιδι.Απλα αναφερθηκα στις ευθυνες.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.Και απευθυνομενη και παλι στη Γεωργια εχω να πω το εξης:Κοριτσακι μου σου ευχομαι το καλυτερο!Και οπως σου ειπα,αν θελησεις το οτιδηποτε,μη διστασεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα.

Δεν είπε κανείς κάτι για σένα....για άλλο μέλος μιλήσαμε, που είπε ότι το παιδί είναι ένα κύημα και όχι άνθρωπος και έριξε άθελά του λάδι στη φωτιά που είναι πάντα μια τέτοια κουβέντα (που εμπεριέχει την ιδέα "έκτρωση")....αλλά ήδη έχει λυθεί απ ότι βλέπω με χαρά μου και επειδή η παρέα όντως είναι πολύ ωραία και η κοπέλα που είπε την ατυχή φράση είναι κι εκείνη εγκυούλα, ας μην το τραβάμε άλλο και τη συγχύζουμε κι εκείνη.

Διαφημίσεις

Και όμως, όταν τοποθετήθηκα πάνω στο θέμα της συντάκτριας δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη έκτρωση. Η λέξη αυτή αναφέρθηκε από άλλα μέλη ως σχολιασμός στα λεγόμενά μου.

Από εκεί και πέρα κακώς απάντησα στα άλλα σχόλια γιατί όπως είδα η θεματοθέτρια καταλαβε ο, τι υπονοούσα και δεν υπονούσα (:D), και ολα αυτά που ήθελα να πω, χωρίς να παρεξηγήσει ούτε τις προθέσεις μου, αλλά επίσης κατάλαβε το ότι σεβόμουν και στήριζα την άποψή της.

Καθόλου δε συγχύστηκα, μην ανησυχείς, έχω μάθει να προσπερνάω τέτοιες διαθέσεις τόσο στο φόρουμ όσο και στην πραγματική μου ζωή, και να μην τις αφήνω να με αγγίζουν (όσο μπορώ).

Οι εποικοδομητικές συζητήσεις δεν προκύπτουν από απόλυτες θέσεις και κακόβουλα σχόλια, αλλά από ανθρώπους που φωτίζουν διαφορετικές πτυχές και οπτικές γωνίες του θέματος.

2t7wp3.png

Και όμως, όταν τοποθετήθηκα πάνω στο θέμα της συντάκτριας δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη έκτρωση. Η λέξη αυτή αναφέρθηκε από άλλα μέλη ως σχολιασμός στα λεγόμενά μου.

Από εκεί και πέρα κακώς απάντησα στα άλλα σχόλια γιατί όπως είδα η θεματοθέτρια καταλαβε ο, τι υπονοούσα και δεν υπονούσα (:D), και ολα αυτά που ήθελα να πω, χωρίς να παρεξηγήσει ούτε τις προθέσεις μου, αλλά επίσης κατάλαβε το ότι σεβόμουν και στήριζα την άποψή της.

Καθόλου δε συγχύστηκα, μην ανησυχείς, έχω μάθει να προσπερνάω τέτοιες διαθέσεις τόσο στο φόρουμ όσο και στην πραγματική μου ζωή, και να μην τις αφήνω να με αγγίζουν (όσο μπορώ).

Οι εποικοδομητικές συζητήσεις δεν προκύπτουν από απόλυτες θέσεις και κακόβουλα σχόλια, αλλά από ανθρώπους που φωτίζουν διαφορετικές πτυχές και οπτικές γωνίες του θέματος.

Ευτυχως και η πλειοψηφια μεσα στο φορουμ...

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Κοριτσια δεχομαι ολες τις συμβουλες σας και τις σεβομαι.Θα σας παρακαλουσα να σταματησει ολο αυτο.Δεν ειναι σωστο κατα την γνωμη μου να κρινουμε χωρις να ξερουμε πως και γιατι ειπε η καθε μια απο εμας κατι.Ολες σκεφτομαστε διαφορετικα.Οι ευχες σας και μονο μου φτανουν.Δεν εχω προβλημα να μου δινεται τις συμβουλες σας οποιες κι αν ειναι αυτες.Εγω θα κρατησω αυτα που νοιωθω σωστα χωρις να προσβαλλω καμια,κι ετσι θελω να κανετε και οι υπολοιπες.

Εφόσον η ίδια η Γεωργία δεν το πήρε στραβά, εμένα δε μου πέφτει λόγος λοιπόν......απλά διαβάζουν και άλλα άτομα, να το έχουμε πάντα στο νου μας...όλες μας. Ας λήξει εδώ, σίγουρα κανείς δεν είχε τη διάθεση να διαπληκτιστεί, ήταν μια κακιά στιγμή. :rolleyes:

Γεωργία μου μερικές φορές τέτοια ποστ σε φόρουμ πονάνε και προσβαλλουνε. Δεν νομίζω να ειναι σωστο να ζητάμε απο κοπέλες να μην αντιδρά με σε τέτοια ποστ γιατι ατο κατω κατω γράφτηκαν σε δημόσιο φόρουμ και δεύτερον δεν ξερεις και το ιστορικό της καθε κοπέλας και πως μπορει να πόνεςε απο ενα τέτοιο ποστ!αυτος ειναι και ο λόγος που πρεπει λίγο να προσέχουμε τη γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ

Για σενα ολα να σου πανε καλα

Συμφωνώ με lelaki και baby cute......

Μια φορά βρέθηκε ένα μικρό κορίτσι που δεν έχει δεύτερες σκέψεις.....ας μην του βάλουμε εμείς....Μπράβο κοπέλα μου από μένα, και συγχαρητήρια για την ωριμότητά σου, με το καλό να έρθει το μωράκι σου!:)

Συμφωνώ απόλυτα! Στο κάτω κάτω δε ζήτησε τη γνώμη σας για το εάν θα κρατήσει το παιδι η όχι αν ειναι εγκυος ρώτησε αρχικά και απλα επιβεβαιώθηκε! Συγχαρητήρια Γιωργια μου και με το καλο κοπέλα μου!

sJbgp3.png W9hQp3.png

Γεωργία μου μερικές φορές τέτοια ποστ σε φόρουμ πονάνε και προσβαλλουνε. Δεν νομίζω να ειναι σωστο να ζητάμε απο κοπέλες να μην αντιδρά με σε τέτοια ποστ γιατι ατο κατω κατω γράφτηκαν σε δημόσιο φόρουμ και δεύτερον δεν ξερεις και το ιστορικό της καθε κοπέλας και πως μπορει να πόνεςε απο ενα τέτοιο ποστ!αυτος ειναι και ο λόγος που πρεπει λίγο να προσέχουμε τη γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ

Για σενα ολα να σου πανε καλα

Συμφωνω με αυτα που λες.Βεβαια καποια μπορει να το παρει στραβα ολο αυτο.Η καθε κοπελα αποφασιζει οτι θελει.Εγω μπορει να θελω να κρατησω το παιδι μου.Καποια αλλη ομως μπορει να μην εχει σκεφτει τις συνεπειες ολων αυτων που θα συμβουν.Καλο θα ηταν λοιπον να παιρνει συμβουλες απο ολες.Φυσικα πρεπει να υπαρχει λεπτος χειρισμος και να προσεχουμε τα λογια μας.

Φυσικα πρεπει να υπαρχει λεπτος χειρισμος και να προσεχουμε τα λογια μας.

Ε βέβαια, το να λέμε τέτοια οταν η άλλη λέει οτι πήγε να ακούσει καρδούλα δεν καταπινεται εύκολα!!!

Συμφωνω με αυτα που λες.Βεβαια καποια μπορει να το παρει στραβα ολο αυτο.Η καθε κοπελα αποφασιζει οτι θελει.Εγω μπορει να θελω να κρατησω το παιδι μου.Καποια αλλη ομως μπορει να μην εχει σκεφτει τις συνεπειες ολων αυτων που θα συμβουν.Καλο θα ηταν λοιπον να παιρνει συμβουλες απο ολες.Φυσικα πρεπει να υπαρχει λεπτος χειρισμος και να προσεχουμε τα λογια μας.

Ε βέβαια, το να λέμε τέτοια οταν η άλλη λέει οτι πήγε να ακούσει καρδούλα δεν καταπινεται εύκολα!!!

Γεωργία μου, σ' αυτό το φόρουμ είναι μέσα ανά πάσα στιγμή περίπου 1000 άτομα, κάποιοι εγγεγραμμένοι και κάποιοι απλά αναγνώστες. Ο μόνος λόγος που προσπαθούμε όσο το δυνατόν να μην προκαλούμε με τα ποστ μας, είναι ότι δεν ξέρουμε πως θα χειριστεί ο καθένας τις γνώμες και τις παροτρύνσεις μας και αυτό ενέχει κάποιου βαθμού επικινδυνότητα. Επίσης γίνονται παρεξηγήσεις, και θα δεις, ότι τα θέματα για θρησκεία, έκτρωση, θηλασμό κλπ γρήγορα κλειδώνονται γιατί η συζήτηση παρεκτρέπεται.

Κάποιες κοπέλες που χρόνια προσπαθούν για παιδί, σε διάβασαν και είπαν "Μπράβο το κορίτσι......" Λογικό ήταν να τους φανεί άκομψο να λες ότι θα πας να ακούσεις καρδούλα και η συνφορουμίτισσα να ονομάζει ¨κύημα¨ αυτό που για σένα είναι το μωρό σου. Το ότι δεν παρεξηγήθηκες, είναι προς τιμήν σου, προσωπικά κι εγώ δεν πιστεύω ότι το είπε με κακή πρόθεση η κοπέλα, δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα γραφής εδώ μέσα. Να ξέρεις πάντως πως δεν είσαι μόνο εσύ με παρόμοιο θέμα, διαβάζουν πολλές κοπέλες.

Για μένα λήγει εδώ, για να μη στεναχωριέται καμία εγκυούλα!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Διαφημίσεις

Γεωργία μου, σ' αυτό το φόρουμ είναι μέσα ανά πάσα στιγμή περίπου 1000 άτομα, κάποιοι εγγεγραμμένοι και κάποιοι απλά αναγνώστες. Ο μόνος λόγος που προσπαθούμε όσο το δυνατόν να μην προκαλούμε με τα ποστ μας, είναι ότι δεν ξέρουμε πως θα χειριστεί ο καθένας τις γνώμες και τις παροτρύνσεις μας και αυτό ενέχει κάποιου βαθμού επικινδυνότητα. Επίσης γίνονται παρεξηγήσεις, και θα δεις, ότι τα θέματα για θρησκεία, έκτρωση, θηλασμό κλπ γρήγορα κλειδώνονται γιατί η συζήτηση παρεκτρέπεται.

Κάποιες κοπέλες που χρόνια προσπαθούν για παιδί, σε διάβασαν και είπαν "Μπράβο το κορίτσι......" Λογικό ήταν να τους φανεί άκομψο να λες ότι θα πας να ακούσεις καρδούλα και η συνφορουμίτισσα να ονομάζει ¨κύημα¨ αυτό που για σένα είναι το μωρό σου. Το ότι δεν παρεξηγήθηκες, είναι προς τιμήν σου, προσωπικά κι εγώ δεν πιστεύω ότι το είπε με κακή πρόθεση η κοπέλα, δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα γραφής εδώ μέσα. Να ξέρεις πάντως πως δεν είσαι μόνο εσύ με παρόμοιο θέμα, διαβάζουν πολλές κοπέλες.

Για μένα λήγει εδώ, για να μη στεναχωριέται καμία εγκυούλα!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Γυναίκες....ακόμα και για συνταγή φασολάδας να ερωτηθουμε είμαστε ικανές να πλακωθουμε.... Ολα καλα όμως...η Γεωργία έχει ηδη παρει την απόφαση της και πιστεύω πως ολες χαιρόμαστε γι'αυτην...

επειδή όμως οπως αναφέρθηκε σίγουρα θα υπάρχουν αυτή τη στιγμή κ αλλες κοπέλες σε παρόμοια θεση που διαβάζουν το θέμα,ας κρατήσουμε θετικο το κλίμα...ελπίζοντας να παραδειγματιστουν απο τον ωριμο τροπο αντιμετώπισης του θέματος....ας μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για μια εγκυμοσύνη-για μια ευλογία.

φιλια σε όλες!!

καλησπέρα, να πω κι εγώ κάτι τελευταίο....

όντως, το θέμα το διαβάζουν όχι αυτοί που γράφουν αλλά και άλλα μέλη καθ ότι βρισκόμαστε σε δημόσιο φόρουμ. Το διαβάζουν και άτομα που ίσως βρίσκονται σε παρόμοια θέση και δεν είναι ώριμα και υπεύθυνα, όπως η γεωργία, αλλά βρίσκονται σε τελείως άλλη φάση της ζωής τους, τόσο συναισθηματικά όσο και οικονομικά και έχουν ηθικούς ενδοιασμούς.

Για μία ολοκληρωμένη παρουσίαση του θέματος, καλό θα ήταν να παρουσιάσουμε και αυτήν την πτυχή. Γιατί έχω συναντήσει και μανούλες που στα 40 τους προσπαθούν να ζήσουν τα νιάτα που στερήθηκαν και να φαίνονται γραφικές, και έχω ζήσει στο στενό μου κύκλο δύο περιπτώσεις που κατά βάθος δεν ήθελαν να γίνουν ακόμη μάνες, και αφού προχώρησαν στην άμβλωση, μου λένε σήμερα πως νοιώθουν πως αυτό που έκαναν είναι το σωστό. Ίσως μία πίεση του να κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που έκαναν τελικά, να μην είχε καλές συνέπειες στις ίδιες και στα παιδιά τους. Γενικά έχω παρατηρήσει - και μέχρι ενα σημείο είναι λογικό και φυσικά σωστό- επικρατεί η άποψη πάντα στο φόρουμ αντισύλληψη= απαραίτητη και έκτρωση = φόνος. προσωπικά δεν έχω κάνει έκτρωση, και χρησιμοποιούσα πάντα αντισύλληψη, ακόμη και στις μακροχρόνιες σχέσεις μου. Όμως, ήμουν η μόνη από τις φίλες μου που έβαζε προφυλακτικό σε μακροχρόνια σχέση, και επίσης στον κύκλο μου είχα 2 περιπτώσεις ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. άρα εντάξει, καλές οι συμβουλές, αλλά επειδή απευθυνομαστε σε όλα τα σεξουαλικώς ενεργά άτομα , καλό θα είναι να παρουσιάζουμε ένα θέμα σφαιρικά και η καθεμία από εμάς, ας τοποθετηθεί όπως εκείνη θεωρεί σωστό.Γιατί το να διαβάσει πχ ένα 15 χρονο κορίτσι που δεν ήξερε πως να βάλει το προφυλακτικό, ή μία νοικοκυρά που δε δουλεύει και έμεινε έγκυος από τον άντρα της που την κακοποιεί ότι δεν πρέπει με τίποτα να κάνει έκτρωση, προσωπική μου άποψη, αλλά δεν είναι η καλύτερη συμβουλή.

Σωστό και λάθος λοιπόν ηθικά είναι υποκειμενικό, και εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες.

Για τη λέξη "κύημα" που τόσο με κατακρινατε :cool: Ο καθένας από εμάς έχει επιλέξει έναν διαφορετικό τρόπο να προσδιορίσει αυτό που αναπτύσσεται στα σπλάχνα σου. πλασματάκι, θαυματάκι, έμβρυο, κύημα, ζωούλα, ψυχούλα, παιδί. Είναι δικαίωμά του καθενός να το ονομάζει και να το βλέπει όπως νομίζει, και εγώ και ο καθένας μας, δεν έχει δικαίωμα να επιβάλει στον άλλον το πως θα το βλέπει.

Και ένα σχόλιο για τις συζητήσεις γενικά: Γίνεται μια συζήτηση και γενικά μόλις τολμήσει κάποιος να εμφανιστεί και να παραθέσει μια διαφορετική άποψη - χωρίς να προσβάλλει κανέναν, και έχω να υπερηφανεύομαι γι αυτό - αμέσως αρχίσουν οι ειρωνείες, οι επιθέσεις, οι αφορισμοί, τα άσχημα σχόλια...

Γιατί? γιατί είναι τόσο δύσκολο να αντιμετωπίσει κανείς το διαφορετικό? Αν είναι ας μαζευτούμε όλοι εμείς που συμφωνούμε πάνω σε ένα θέμα και ας συζητήσουμε μεταξύ μας,συμφωνώντας και επαυξάνοντας..

Είναι κουραστικό, απογοητευτικό και αποτρεπτικό αυτό το κλίμα ειλικρινά...

Προσωπικά μέχρι τώρα έχω περιοριστεί - και έτσι σκοπεύω να συνεχίσω - στο συμφωνώ διότι και διαφωνώ διότι....

τεσπα....:-(

2t7wp3.png

Γεωργια μου για να το χιουμορησουμε λιγο(με την καλη εννοια) θελεις να βρουμε το φυλλο του μωρου?Ξερω αλανθαστη μεθοδο απο την προγιαγια μου!

Γεωργια μου για να το χιουμορησουμε λιγο(με την καλη εννοια) θελεις να βρουμε το φυλλο του μωρου?Ξερω αλανθαστη μεθοδο απο την προγιαγια μου!

Για πες τη και σε μένα (ξερω ήδη το φύλο :-) )

Διαφημίσεις

Θα μου πειτε και οι δυο την τελευταια μερα της τελευταιας σας περιοδου!Σε απλα και γυναικεια ελληνικα ποτε ¨καθαρισατε¨.Σε λογα λεπτακια θα σας απαντησω.Ετσι για να το τσεκαρουμε!Και επειδη προκειται για επιστημη οπως ελεγε και η γιαγια μου,αν κανετε λαθος ισως να κανω κι εγω λαθος.Ακριβεια λοιπον στην ημερομηνια!:-D

Έδωσα την πρώτη μερα της τελευταίας περιόδου 3/2/14 αλλα ποια ήταν η τελευταία ουτε που θυμάμαι...

ΟΚ!Αν δεν ειναι στην αλλαγη θα το βρουμε.Απλα πες μου ποσο διαρκει η περιοδος σου.Η μεγαλυτερη.

hara αν η ημερομηνια που μου εδωσες ειναι σωστη τοτε ειναι κοριτσακι :-Dακομα κι αν η περιοδος σου κρατησε 13 μερες.Παμε τωρα στη baby cute!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα