Recommended Posts

γεωργια, χαιρομαι με την αποφαση σου. γιατι εγω στην περιπτωση σου δεν θα ειχα το σθενος και την αναλογη σοβαροτητα να το κρατησω το παιδι.

τωρα που προσπαθω πολλα χρονια, και δεν μπορω να το εχω, οπως και πολλες αλλες γυναικες, θελω να σου πω οτι σε παραδεχομαι.

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οτι καλυτερο στη ζωη σου, κοριτσι!!!

Διαφημίσεις

γεωργια, χαιρομαι με την αποφαση σου. γιατι εγω στην περιπτωση σου δεν θα ειχα το σθενος και την αναλογη σοβαροτητα να το κρατησω το παιδι.

τωρα που προσπαθω πολλα χρονια, και δεν μπορω να το εχω, οπως και πολλες αλλες γυναικες, θελω να σου πω οτι σε παραδεχομαι.

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οτι καλυτερο στη ζωη σου, κοριτσι!!!

Σε ευχαριστω πολυ και σου ευχομαι γρηγορα να αποκτησεις κι εσυ ενα μωρακι!

Κοριτσακι μου κατ αρχην σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη κ με το καλο!Πραγματικα η απαντηση σου στην diminna με συγκινησε παρα πολυ!Συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψης σου κ ευχομαι αυτα που γραφεις να τα κρατησεις πολυ καλα στο μυαλο σου κ στην ψυχη σου.Η ανατροφη ενος παιδιου ειναι το δυσκολοτερο πραγμα στον κοσμο,θα ερθουν στιγμες που θα αγανακτησεις,αλλα πιστεψε με δεν υπαρχει πιο γλυκος μπελας στον κοσμο απο τα μωρακια μας!

Δε θα σου πω οτι εισαι λιγο καιρο με το φιλο σου και τετοια ,γιατι ειμαι της αποψης οτι δεν παιζουν ρολο τα χρονια που μετραει η σχεση,αλλα το ποσο ταιριαζουν οι ανθρωποι!

Εγω θα σου δωσω δυο συμβουλες:

α)Ενημερωσου για ολα απο τωρα:ανωδυνος τοκετος,θηλασμος(sos) ,εισαγωγη στις στερεες τροφες κλπ,κλπ..., γιατι μετα με το ζορι θα προλαβαινεις να πηγαινεις τουαλεττα!

β)Ζησε με το αγορι σου ο,τι θα σου στερησει (αρχικα)ο ερχομος ενος μωρου!Βολτες,διακοπες,ξαπλες....Γεμιστε μπαταριες κ να εχετε κατανοηση ο ενας στον αλλο.

Μακαρι να ειχα εγγραφει κ εγω νωριτερα στο forum!Ειμαστε πολυ τυχερες που υπαρχει κ βοηθαμε η μια την αλλη!

Σου ευχομαι τα καλυτερα.....

Κοριτσακι μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα.Ομως καλο ειναι να σκεφτεις ολα τα επακολουθα.Εισαι πολυ μικρη ακομα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου.Μην κανεις κινησεις απο ενα απλο ενθουσιασμο που νιωθεις.Δεν θελω να με παρεξηγησεις ομως σου μιλαω σαν μητερα σου αφου εχω τα διπλα σου χρονια.Εγω εχω ενα αγορακι 6 χρονων.Ειναι σκετη μαγεια.Ομως αλλαζει η ζωη σου.Θα στερηθεις πολλα πραγματα και θα αναλαβεις πολλες ευθυνες.Μην ξεχασεις ποτε οτι θα παψεις πλεον να εισαι παιδι.Θα εχεις την αποκλειστικη ευθυνη για ενα αλλο ανθρωπο,που θα εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα.Οτι θελεις,πεστο μου,μη διστασεις.Θα χαρω να σε βοηθησω με καθε τροπο.Ελπιζω να μη με παρεξηγησες!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Φυσικά είναι θέμα της συντάκτριας, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι υποστηρίζω το δικαίωμα του ανθρώπου (και του άντρα) να αποφασίζει για τη ζωή του.

όσο για το έμβρυο, μπορεί να ακουστεί σοκαριστικό, και ενάντια στην χριστιανική ηθική, αλλά, όσο δύσκολο και να είναι, πρόκειται για ένα κύημα, και όχι για έναν άνθρωπο.

Ο, τι και αν αποφασίσεις όμως γεωργία, να ξέρεις ότι εσύ η ίδια θα επωμιστείς τις συνέπειες των πράξεών σου, και γι αυτό η απόφασή σου θα πρέπει να είναι αυστηρά προσωπική (και του συντρόφου σου φυσικά) και θαρραλέα.

Καλή δύναμη!!;)

2t7wp3.png

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Φυσικά είναι θέμα της συντάκτριας, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι υποστηρίζω το δικαίωμα του ανθρώπου (και του άντρα) να αποφασίζει για τη ζωή του.

όσο για το έμβρυο, μπορεί να ακουστεί σοκαριστικό, και ενάντια στην χριστιανική ηθική, αλλά, όσο δύσκολο και να είναι, πρόκειται για ένα κύημα, και όχι για έναν άνθρωπο.

Ο, τι και αν αποφασίσεις όμως γεωργία, να ξέρεις ότι εσύ η ίδια θα επωμιστείς τις συνέπειες των πράξεών σου, και γι αυτό η απόφασή σου θα πρέπει να είναι αυστηρά προσωπική (και του συντρόφου σου φυσικά) και θαρραλέα.

Καλή δύναμη!!;)

Συγνώμη δεν καταλαβα και μάλλον παρεξήγησα αλλα τι ακριβως λέτε στην κοπέλα;

την προσωπική μας άποψη, όπως και όλοι οι υπόλοιποι άλλωστε.

Ναι καταλαβαίνω αλλα η κοπέλα προσπαθεί να πάρει ευθύνες, ειναι κρίμα να της βάζετε ιδέες ατο μυαλό για να κανει κάτι ανήθικο (ας μην κρυβόμαστε θα ηταν ανήθικο!)

Συνηθως το αντίθετο γίνεται στα φόρουμ, πανε να αποτρέψουν κάτι τέτοιο.... Ασε λοιπόν την κοπέλα να αναλάβει τις ευθύνες της. Τόσες τα καταφέρανε!

την προσωπική μας άποψη. όπως και όλοι οι υπόλοιποι άλλωστε.

ναι βρε κουκλιτσα μου αλλα αυτα τα περι κυηματος και οχι ανθρωπος κτλ ειναι λιγο βαρια!εγω 19 χρονων ουτε που θα φανταζομουνα να κρατησω παιδι και αν μου τυχαινε το πιθανοτερο ειναι να μην το κραταγα(μαλλον σιγουρο)αλλα τουλαχιστον απο τη στιγμη που αποφασιζει καποιος να κανει κατι εμεις μονο στηριζουμε και ευχομαστε καλη δυναμη και με το καλο!σορρυ δεν ηθελα να φανω επικριτικη αλλα πιστευω οτι ειναι too much αυτο που ειπωθει!καλο βραδυ:D

Συμφωνώ με lelaki και baby cute......

Μια φορά βρέθηκε ένα μικρό κορίτσι που δεν έχει δεύτερες σκέψεις.....ας μην του βάλουμε εμείς....Μπράβο κοπέλα μου από μένα, και συγχαρητήρια για την ωριμότητά σου, με το καλό να έρθει το μωράκι σου!:)

Διαφημίσεις

Ναι καταλαβαίνω αλλα η κοπέλα προσπαθεί να πάρει ευθύνες, ειναι κρίμα να της βάζετε ιδέες ατο μυαλό για να κανει κάτι ανήθικο (ας μην κρυβόμαστε θα ηταν ανήθικο!)

Συνηθως το αντίθετο γίνεται στα φόρουμ, πανε να αποτρέψουν κάτι τέτοιο.... Ασε λοιπόν την κοπέλα να αναλάβει τις ευθύνες της. Τόσες τα καταφέρανε!

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι κατά της έκτρωσης και άνθρωποι που δεν είναι (υπό συνθήκες πάντα). Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και ο καθένας ας καταθέσει την άποψή του, ανάλογα σε ποια ομάδα ανήκει.

Η ανάληψη ευθυνών μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, και όχι μόνο συνεχίζοντας μια εγκυμοσύνη που έτυχε. Γιατί τις μακροπρόθεσμες συνέπειες της απόφασής της μόνο ο χρόνος θα τις φανερώσει, και μόνο η ίδια θα τις αντιμετωπισει. άλλωστε δεν είναι όλα τα άτομα ίδια, ούτε και έχουν τις ίδιες αντοχές, προσωπικότητες και εμπειρίες.

Το σημαντικό είναι να νοιώθουν οι άνθρωποι ολοκληρωμένοι και ευτυχισμένοι, σε κάθε κατάσταση της ζωής τους.

όσο για το κύημα που ακούστηκε βαρύ... είναι η άποψη της σύγχρονης ιατρικής, και ναι, προτιμώ να επιστευτώ σ αυτή το σώμα μου και τη ζωή μου, όσο χριστιανή και να είμαι κατα τ άλλα στην καθημερινή μου ζωή...

Επειδή όμως με κουράζει το να υπεραναλύω τις θέσεις μου, σταματάω εδώ. Σεβαστή η άποψή σας. Η δική μου τοποθέτηση ήταν αυτή. Καλό βράδυ και σε εσας:D

Υγ: εννοείται, και όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα, ότι η απόφαση είναι της συντάκτριας, στην οποία ευχήθηκα και καλή δύναμη;) αυτό που κατέθεσα είναι η άποψή μου.

2t7wp3.png

Ναι καλα τα είπες δεν χρειάζεται να συνεχίσεις αφού δεν θες.. Καλο βράδυ και σε σενα

Να πούμε και εμεις την άποψη μας αυτο ειναι παντελώς ανήθικο και σοκαριστικό ειδικά οταν το διαβάζουν τόσα άτομα! Το να πεις τη γνώμη σου σε κάποια που δεν ειναι σιγουρη παςο.. Να την πεις σε κάποια που εχει πάρει αποφαςη να το κρατήσει για μένα εγκληματικό. Θα ευχαρηςτηθεις αν γυριςει και σου πει οτι ο ξεφορτώθηκε μετα απο τη αυμβουλη σου; Οσο για αυτο με την ιατρική που είπες δεν το καταλαβα καθόλου, το βρίσκω να μην εχει και καμμια σχέση με το θέμα!

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι κατά της έκτρωσης και άνθρωποι που δεν είναι (υπό συνθήκες πάντα). Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και ο καθένας ας καταθέσει την άποψή του, ανάλογα σε ποια ομάδα ανήκει.

Η ανάληψη ευθυνών μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, και όχι μόνο συνεχίζοντας μια εγκυμοσύνη που έτυχε. Γιατί τις μακροπρόθεσμες συνέπειες της απόφασής της μόνο ο χρόνος θα τις φανερώσει, και μόνο η ίδια θα τις αντιμετωπισει. άλλωστε δεν είναι όλα τα άτομα ίδια, ούτε και έχουν τις ίδιες αντοχές, προσωπικότητες και εμπειρίες.

Το σημαντικό είναι να νοιώθουν οι άνθρωποι ολοκληρωμένοι και ευτυχισμένοι, σε κάθε κατάσταση της ζωής τους.

όσο για το κύημα που ακούστηκε βαρύ... είναι η άποψη της σύγχρονης ιατρικής, και ναι, προτιμώ να επιστευτώ σ αυτή το σώμα μου και τη ζωή μου, όσο χριστιανή και να είμαι κατα τ άλλα στην καθημερινή μου ζωή...

Επειδή όμως με κουράζει το να υπεραναλύω τις θέσεις μου, σταματάω εδώ. Σεβαστή η άποψή σας. Η δική μου τοποθέτηση ήταν αυτή. Καλό βράδυ και σε εσας:D

Υγ: εννοείται, και όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα, ότι η απόφαση είναι της συντάκτριας, στην οποία ευχήθηκα και καλή δύναμη;) αυτό που κατέθεσα είναι η άποψή μου.

Κατα ποια αλλα ακριβως εισαι χριστιανη???

Τελος παντων...ακομη δεν εχω καταλαβει...ποιο ειναι το θεμα που ξεσηκωσε παλι θυελλα?.

Δεν εχει αποφασισει η κοπελα με απολυτη σιγουρια και βεβαιοτητα? Δεν δεσμευτηκαν οι γονεις και η οικογενεια να στηριξουν τα παιδια? Εμεις τι ακριβως συζηταμε? Και γιατι πρεπει παντα, ακομη και στα λυμενα θεματα, να υπαρχουν οι δικηγοροι του διαβολου?

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη Γεωργια.

JU4zp3.png

Κυημα??????????

οχι κοπέλα μου δεν ειναι καθόλου σοκαριστικό...ειναι εντελώς άσχετο και εγκληματικό...

ειδικα οταν προσπαθεις να το βαλεις στο μυαλό ενος κοριτσιού που εχει πάρει τη σωστή απόφαση....δηλαδή τι πρέπει ναγινει να σκοτώσουμε μια ανθρώπινη ζωη γιατι θα μας στερήσει τις βόλτες μας κ.ο.κ?

Κατα ποια αλλα ακριβως εισαι χριστιανη???

Τελος παντων...ακομη δεν εχω καταλαβει...ποιο ειναι το θεμα που ξεσηκωσε παλι θυελλα?.

Δεν εχει αποφασισει η κοπελα με απολυτη σιγουρια και βεβαιοτητα? Δεν δεσμευτηκαν οι γονεις και η οικογενεια να στηριξουν τα παιδια? Εμεις τι ακριβως συζηταμε? Και γιατι πρεπει παντα, ακομη και στα λυμενα θεματα, να υπαρχουν οι δικηγοροι του διαβολου?

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη Γεωργια.

Κυημα??????????

οχι κοπέλα μου δεν ειναι καθόλου σοκαριστικό...ειναι εντελώς άσχετο και εγκληματικό...

ειδικα οταν προσπαθεις να το βαλεις στο μυαλό ενος κοριτσιού που εχει πάρει τη σωστή απόφαση....δηλαδή τι πρέπει ναγινει να σκοτώσουμε μια ανθρώπινη ζωη γιατι θα μας στερήσει τις βόλτες μας κ.ο.κ?

Η κοπέλα με κάθε ωριμότητα και υπευθυνότητα πήρε μια απόφαση, δεν είχε καν δεύτερη σκέψη στο μυαλό της εξ αρχής είπε θα το κρατήσει......προς τι όλο αυτό?

Διαφημίσεις

Γεωργια!!!Με το καλο το μωρακι σου :) Τρια μωρα εχω χασει και δεν θα προτεινα σε καμια να το ξανασκεφτει αν θελει να κρατησει το μωρο της...Ενα ειναι σιγουρο δεν θα το μετανιωσεις ποτε που το κρατησες!

Αν θες για γιατρο σε δημοσιο Αθηνα(δεν προσεξα περιοχη που μενεις) μπορω να σου στειλω πμ.

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Οπως ειπες σωστά Latina μια φορά βρέθηκε ενα κορίτσι που δεν έχει δεύτερες σκέψεις...ειναι αμαρτία να προσπαθει καποιος να του τις βάζει όμως....γι'αυτο..

το θετικο είναι οτι αναφερόμαστε σε ενα ώριμο κορίτσι που απο τις απαντήσεις τις ειναι εμφανές οτι έχει συναίσθηση του τι συμβαίνει κ μπράβο της...

Ας μεινουμε σ'αυτο λοιπον..

Κοριτσια προς τι αυτος ο πανικος;Σεβομαι την γνωμη ολων εδω μεσα αν και μπορει να την θεωρω εγω λαθος.Η καθε μια εχει διαφορετικες αποψεις.Εγω την δικη μου δεν την αλλαζω.Μπορει σε καποια απο εσας να φαινεται λαθος αλλα αυτο θελω εγω.Δεν με πιεζει κανεις.Η αποφαση του καθενως για ενα τετοιο θεμα ειναι ολη δικη του.Λετε οτι μπορει να βιαζομαι να παρω μια τετοια αποφαση και οτι στο μελλον μπορει να το μετανοιωσω.Οκ δεκτο,μπορει να μετανοιωσω που εφερα στον κοσμο ενα παιδι σε τετοια ηλικια,που δεν μπορω να του προσφερω με οικονομικη ανεση αυτα που θελω αλλα ποτε δεν θα μετανοιωσω που εφερα στον κοσμο ενα παιδι εστω απο απροσεξια.Αυτη ειναι η γνωμη μου.Εσεις ξερετε καλυτερα πως ειναι να φροντιζεις αποκλειστικα ενα μωρο και να εχεις ευθυνες.Εσας τι σας βοηθησε για να τα αντιμετωπησετε αυτα;Η ηλικια επιδη ειχατε ζησει πιο πολλα απο εμενα;Δεν θελω να κρινω κανενα απλως οταν προκειτε για μια ζωη προτειμω να χαραμισω την δικια μου παρα την δικια του.

προκειτε για μια ζωη προτειμω να χαραμισω την δικια μου παρα την δικια του.

ΜΠΡΑΒΟ κοριτσι μου, με μια σου προταση τα ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!! Αυτη σου η σκεψη/αποδοχη εναντια στα "καλα που θα θυσιασεις" σε κανει ΑΞΙΑ!!! Δεν εχω να σχολιασω τιποτα παραπανω, αλλωστε ειναι ανευ ουσιας εφοσον εχεις παρει την αποφαση σου (κατ' εμε σωστη, απο ολες τις πλευρες), και δεν μπηκες καν στον κοπο να διχαστεις εστω και στο ελαχιστο.

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Σιγα να μη το μετανιωσεις.Συγνωμη αλλα δεν προκειται...Και ποτε δλδ ειναι η καταλληλη στιγμη για να κανεις ενα παιδι;Και 35 χρονων να ησουν παλι μπορει να ησουν στην ιδια ακριβως φαση.Ο καθενας μας ζηταει διαφορετικα πραγματα απο τη ζωη του.Εσενα μπορει να σε κανει ευτυχισμενη να κανεις οικογενεια κι εμενα να δουλευω ολη μερα ή να βγαινω και να κανω τη ζωη μου οπως λενε καποιοι.

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Κοριτσια προς τι αυτος ο πανικος;Σεβομαι την γνωμη ολων εδω μεσα αν και μπορει να την θεωρω εγω λαθος.Η καθε μια εχει διαφορετικες αποψεις.Εγω την δικη μου δεν την αλλαζω.Μπορει σε καποια απο εσας να φαινεται λαθος αλλα αυτο θελω εγω.Δεν με πιεζει κανεις.Η αποφαση του καθενως για ενα τετοιο θεμα ειναι ολη δικη του.Λετε οτι μπορει να βιαζομαι να παρω μια τετοια αποφαση και οτι στο μελλον μπορει να το μετανοιωσω.Οκ δεκτο,μπορει να μετανοιωσω που εφερα στον κοσμο ενα παιδι σε τετοια ηλικια,που δεν μπορω να του προσφερω με οικονομικη ανεση αυτα που θελω αλλα ποτε δεν θα μετανοιωσω που εφερα στον κοσμο ενα παιδι εστω απο απροσεξια.Αυτη ειναι η γνωμη μου.Εσεις ξερετε καλυτερα πως ειναι να φροντιζεις αποκλειστικα ενα μωρο και να εχεις ευθυνες.Εσας τι σας βοηθησε για να τα αντιμετωπησετε αυτα;Η ηλικια επιδη ειχατε ζησει πιο πολλα απο εμενα;Δεν θελω να κρινω κανενα απλως οταν προκειτε για μια ζωη προτειμω να χαραμισω την δικια μου παρα την δικια του.

Γεωργία, χάρηκα πολύ με την ευγενική και συνειδητοποιημένη απάντησή σου!! σου έυχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου και να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές μωράκι!!

Ναι, τα παιδιά είναι αγώνας, σε όποια ηλικία και αν αποφασίσει να τα φέρει κανείς στον κόσμο!!

Ευτυχώς, υπάρχει αυτό το φόρουμ, όπου μπορούμε να λύνουμε τις χιλιάδες απορίες μας εμείς οι πρωτομανούλες.:D

Καλή σου νύχτα και να προσέχεις την κοιλίτσα εγγυούλα!!

2t7wp3.png

κοριτσακι μου με το καλο το μωρακι σας και ευχομαι να πανε στην ζωη σας όπως τα εχετε ονειρευτει. Σαφως θα υπαρξουν καποιες δυσκολιες οι οποιες δεν εχουν να κανουν ουτε με το νεαρο της ηλικιας σας ουτε με την οικονομικη κατασταση. Ακομη και ζευγάρια που ξεκινησαν με τις καλυτερες προϋποθέσεις μπηκαν καποιες στιγμες στα δυσκολα. Όμως με την αγαπη και το δεσιμο του ζευγαριού όλα ξεπερνιουνται. Καλη συνεχεια λοιπον,.... σας ευχομαι μεσα από την καρδια μου τα καλυτερα!!!!

Τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω τι να πω.... Να προτρεπουν καποιον να κανει εκτρωση ενώ καν δεν το εχει σκεφτει είναι από τα αγραφα......

Μαλλον παρεξηγηθηκα.Δεν ανεφερα πουθενα τη λεξη ¨εκτρωση¨.Ποια ειμαι εγω που θα τολμησω να δωσω μια τετοια συμβουλη σε μια μελλοντικη μητερα?Εχω χασει ενα παιδι και παλεψα να αποκτησω αυτο που εχω τωρα.Οποτε μακρια απο εμενα αυτου του ειδους οι υπαινιγμοι.Ισα-ισα που ειπα οτι ειναι μαγεια να εχεις παιδι.Απλα αναφερθηκα στις ευθυνες.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.Και απευθυνομενη και παλι στη Γεωργια εχω να πω το εξης:Κοριτσακι μου σου ευχομαι το καλυτερο!Και οπως σου ειπα,αν θελησεις το οτιδηποτε,μη διστασεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα.

Ευθύνες στο μεγαλωμα του παιδιου υπαρχουν ειτε εισαι 18 ειτε εισαι 40. Το θεμα είναι να εισαι συνειδητοποιημένος για αυτό που κανεις και το κοριτσι μας φαινεται ότι είναι.

Ευθύνες στο μεγαλωμα του παιδιου υπαρχουν ειτε εισαι 18 ειτε εισαι 40. Το θεμα είναι να εισαι συνειδητοποιημένος για αυτό που κανεις και το κοριτσι μας φαινεται ότι είναι.

Και γιαυτο ακριβως της δινω και συγχαρητηρια.!Μακαρι ολοι οι γονεις να ηταν συνειδητοποιημενοι.Τοτε δεν θα υπηρχαν και παιδια ψυχολογικα κακοποιημενα!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα