Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη η οχι;


Recommended Posts

Κοριτσια πηγα πρωι πρωι κι εκανα χοριακη και μολις τωρα πηραν να με ενημερωσουν.Η τιμη μου ειπαν ειναι 1500,αρα ειμαι.Σκεφτομαι πως ν το πω στους δικους μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεωργια μου συγχαρητηρια καταρχην... δευτερον πριν το πεις στους δικους σου θελω να μου πεις τις δικες σου σκεψεις αποφασεις καθως και του αγοριου σου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω και ο φιλος μου δεν θελαμε ενα μωρο για την ωρα τουλαχιστον.Οταν του το ειπα ασπρισε ολοκληρος.Μετα μολις ηρεμησε μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα.Θα παμε να το πουμε στους δικους μου και στους δικους του μαζι.Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αμβλωση.Επισης να πω πως ο φιλος μου μενει καμια φορα σε μενα κι εγω σε αυτων,οποτε οι γονεις μας εχουν γνωριστει και κανουν καλη παρεα.Αυτος ειναι 25 κι εγω 18,δουλεια δεν εχει κανεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι σε σκεφτόμουν....τι θα εκανα εγω?ειναι πολυ σημαντικό πριν πεις στους γονείς σ το οτιδήποτε,κατσε κ κανε μια σοβαρή συζήτηση με το αγόρι σου,να εισαι σιγουρη πως ειστε μαζι σ'αυτο και θα σε στηρίξει....οτι δεν θα την κανει με ελαφρά..!δεν ειστε και16 χρονών...

οι γονείς σου γνωρίζουν το αγορι σου?τι άποψη εχουν για αυτόν?σε ρωτάω γιατι θα παίξει ρολο στο πως θα το παρουν....

Βεβαια είμαστε στην Ελλάδα,μην περιμενεις να το δεχτούν ευκολα....σίγουρα δεν είναι αυτό που θα θελαν για σενα αυτη τη στιγμή,η πρώτη συζήτηση ίσως να είναι δύσκολη,αλλα σε παρακαλω μην αντιδράσεις ασχημα στην προσπάθεια σ να αμυνθείς,σκέψου και το κ απο τη δικη τους μερια,οποια κ αν ειναι η αντίδραση τους μην καβγαδισεις μαζι τους...ισως χρειαστεί πανω απο μια συζήτηση για να βρείτε μια κοινη οδο,ειναι σοβαρο Θέμα να φερεις στο κόσμο ενα παιδί,απαιτεί θυσίες,οι γονείς σου το ξέρουν καλα....

με ήρεμο τρόπο εξήγησε τους πως νιώθεις και τι σχέδια εχετε κανει με το αγόρι σου,αν δουν πως ο σύντροφος σου σε στηριζει και θα κανει οτι μπορεί για να βοηθήσει,θα ειναι κατι θετικό στην ολη Ιστορία...

Τέλος να θυμάσαι πάντα οτι οταν υπάρχει θέληση ολα γίνονται..,

εγω θα σου πω συγχαρητήρια γιατί τα παιδιά ειναι μεγάλη ευλογία και χαρά,εχω ενα γιο ενός έτους και περιμένω το δεύτερο...πίστεψε με αξίζει κάθε θυσία,δεν θα το μετανιώσεις ποτε....!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω και ο φιλος μου δεν θελαμε ενα μωρο για την ωρα τουλαχιστον.Οταν του το ειπα ασπρισε ολοκληρος.Μετα μολις ηρεμησε μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα.Θα παμε να το πουμε στους δικους μου και στους δικους του μαζι.Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αμβλωση.Επισης να πω πως ο φιλος μου μενει καμια φορα σε μενα κι εγω σε αυτων,οποτε οι γονεις μας εχουν γνωριστει και κανουν καλη παρεα.Αυτος ειναι 25 κι εγω 18,δουλεια δεν εχει κανεις μας.

 

Oποτε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ! Αυτο ειναι καλο! Νομιζω οτι μετα το σοκ θα το αποδεκτουν και αυτοι με χαρα. Ο φιλος σου απλα πρεπει να βρει μια δουλεια ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αμεσα κυριως για να νοιωσει και αυτος καλυτερα απο αποψη ευθυνων και προσφορας. Οι γονεις σας σιγουρα θα σας βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oποτε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ! Αυτο ειναι καλο! Νομιζω οτι μετα το σοκ θα το αποδεκτουν και αυτοι με χαρα. Ο φιλος σου απλα πρεπει να βρει μια δουλεια ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αμεσα κυριως για να νοιωσει και αυτος καλυτερα απο αποψη ευθυνων και προσφορας. Οι γονεις σας σιγουρα θα σας βοηθησουν.

 

Ο πατερας μου ειναι λιγακι αυστηρος απλως το εχει δεχτει αυτο γιατι ειναι καλο παιδι ο φιλος μου και προτιμαει να ξερει τον φιλο μου και να μην κρυβομαστε.Ετσι μπορει να μας ελεγχει.Ο φιλος μου κι εγω πηγαινουμε σε μια σχολη νοσηλευτικης μαζι.Ψαχνει εδω και καιρο ομως για μια δουλεια που να μπορει να πηγαινει μεσημερι η απογευμα.Δυστυχως οπως ξερουμε οι δουλειες πλεον ειναι ελαχιστες.Αλλα εφοσον θελει θα βρει.Ηδη πριν μαθουμε για εγκυμοσυνη ειχε προταση απο εναν γνωστο του εφοσον παει νοσηλευτης να κανει αποκλιστικο στο σπιτι για την γιαγια του και τον μηνα θα του εδινε 400 ευρω + αν εμενε ωρες παραπανω.Ο φιλος μου ειχε αρνηθει διοτι δεν εχουμε τελειωσει ακομη και δεν εχει παρει αδεια ασκησης επαγκελματος αλλα τωρα το ξανασκεφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου ειναι λιγακι αυστηρος απλως το εχει δεχτει αυτο γιατι ειναι καλο παιδι ο φιλος μου και προτιμαει να ξερει τον φιλο μου και να μην κρυβομαστε.Ετσι μπορει να μας ελεγχει.Ο φιλος μου κι εγω πηγαινουμε σε μια σχολη νοσηλευτικης μαζι.Ψαχνει εδω και καιρο ομως για μια δουλεια που να μπορει να πηγαινει μεσημερι η απογευμα.Δυστυχως οπως ξερουμε οι δουλειες πλεον ειναι ελαχιστες.Αλλα εφοσον θελει θα βρει.Ηδη πριν μαθουμε για εγκυμοσυνη ειχε προταση απο εναν γνωστο του εφοσον παει νοσηλευτης να κανει αποκλιστικο στο σπιτι για την γιαγια του και τον μηνα θα του εδινε 400 ευρω + αν εμενε ωρες παραπανω.Ο φιλος μου ειχε αρνηθει διοτι δεν εχουμε τελειωσει ακομη και δεν εχει παρει αδεια ασκησης επαγκελματος αλλα τωρα το ξανασκεφτεται.

 

Μπραβο του...! ποτε σκεφτεσαι να μιλησεις με τους δικους σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο του...! ποτε σκεφτεσαι να μιλησεις με τους δικους σου?

 

Λεμε να το πουμε τωρα στιο μεσημεριανο και το απογευμα να παμε να το πουμε και στους δικους τους.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που υπάρχει τέτοια σχέση όπως λες ειναι πολυ θετικό στοιχείο,ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα....κ εμεις εδω είμαστε... για λιγη στήριξη τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφ το ειπαμε.Ειπαν οτι θα μας στηριξουν οσο μπορουν μετα απο πολυ μουρμουρα.Ο πατερας μου τελικα χαρηκε τοσο που δεν το πιστευα.Η μανα μου παλι ανχωθηκε για το πως θα τα καταφερουμε.Με τα οικονομικα μας δεν τα παμε και τοσο καλα οπως κι ολος ο υπολοιπος κοσμος.Δυστυχως απο τα λεφτα που μπαινουν στο σπιτι περισευουν ελαχιστα κι αυτα μενουν μονο για τα ψωνια.Προσφερθηκε ομως η αδερφη μου να μας βοηθησει δινοντας μας λεφτα οποτε χρειαστει απο αυτα που εχει στην ακρη.Πριν παμε να το πουμε στους γονεις του φιλου μου θα παμε πρωτα απ'την γυναικολογο να δουμε αν ειναι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφφφ το ειπαμε.Ειπαν οτι θα μας στηριξουν οσο μπορουν μετα απο πολυ μουρμουρα.Ο πατερας μου τελικα χαρηκε τοσο που δεν το πιστευα.Η μανα μου παλι ανχωθηκε για το πως θα τα καταφερουμε.Με τα οικονομικα μας δεν τα παμε και τοσο καλα οπως κι ολος ο υπολοιπος κοσμος.Δυστυχως απο τα λεφτα που μπαινουν στο σπιτι περισευουν ελαχιστα κι αυτα μενουν μονο για τα ψωνια.Προσφερθηκε ομως η αδερφη μου να μας βοηθησει δινοντας μας λεφτα οποτε χρειαστει απο αυτα που εχει στην ακρη.Πριν παμε να το πουμε στους γονεις του φιλου μου θα παμε πρωτα απ'την γυναικολογο να δουμε αν ειναι ολα καλα.

 

Mακαρι ολες οι ελληνικες οικογενειες να ηταν σαν την δικη σου..!!!!! να τα ακουω και εγω για το μελλον :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσάκι,πολυ καλα νεα,το άγχος ειναι λογικό,αλλα οταν υπάρχει αγάπη κ κατανόηση ολα γίνονται...πανω απο ολα να είναι καλα το μωράκι αυτο ειναι το πιο σημαντικό τώρα...να μας γράψεις νεα,βέβαια είναι νωρίς ακομα,μην απογοητευτείς αν δεν δειτε κατι στον υπέρηχο...σου εύχομαι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κοριτσάκι, τόσο για το μωρό, όσο και για την ωριμότητα με την οποία αντιμετωπίζετε το θέμα όλοι σας, ζευγάρι και γονείς!

 

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά - σκέψου τι ωραία που θα είναι όταν θα μεγαλώσει το παιδί και θα έχετε μόνο 18 χρόνια διαφορά, φιλαράκια θα είστε...

 

:D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ακομα δεν ξερω αν πρεπει να χαρω η οχι.Μπορει αμα δω το σπορακι μου να νοιωσω καλυτερα.Παντως για την ωρα νοιωθω εξουθενομενη απο τους εμετους.Οτι και να φαω αναγουλιαζω.

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα. δεν περιμενα τοσες εξεληξεις, πραγματικα.

γεωργιτσα μου, να'σαι παντα καλα και ο θεος να σε προσεχει και σενα και το μωρακι σου.

ειλικρινα σου ευχομαι οτι καλυτερο απο δω και περα, να ειναι γερο, δυνατο και καλοτυχο. τα υπολοιπα θα'ρθουν, αν ειστε αγαπημενοι.

και κατι αλλο, το τεστ αυτο που εκανες, τι μαρκα ηταν? ειναι δυνατον μετα απο τοσες μερες καθυστερηση και χοριακη στα υψη να μην δειξει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια και απο μενα. δεν περιμενα τοσες εξεληξεις, πραγματικα.

γεωργιτσα μου, να'σαι παντα καλα και ο θεος να σε προσεχει και σενα και το μωρακι σου.

ειλικρινα σου ευχομαι οτι καλυτερο απο δω και περα, να ειναι γερο, δυνατο και καλοτυχο. τα υπολοιπα θα'ρθουν, αν ειστε αγαπημενοι.

και κατι αλλο, το τεστ αυτο που εκανες, τι μαρκα ηταν? ειναι δυνατον μετα απο τοσες μερες καθυστερηση και χοριακη στα υψη να μην δειξει τιποτα!

 

Την ιδια ακριβως απορια εχω κι εγω...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Χθες πηγαμε στην γυναικολογο.Ειδαμε σακο αλλα δεν ακουσαμε καρδουλα.Μου ειπε πως ειμαι 5 εβδομαδων+ και εχω ΠΗΤ 23/12/2014.Κι αυτη παραξενευτικε οταν της ειπς πως το τεστ βγηκε αρνητικο και φυσικα με ρωτησε πιο εκανα.Εκανα το primo test.Μου ειπε πως καμια φορα αυτα κανουν λαθη και οτι δεν ειναι αξιοπιστα.Ωστοσο μου ειπε να παω και την δευτερα για μια χοριακη για να δουμε αν αυξανεται ομαλα και μετα να την παρω να κανονισουμε επομενο ραντεβου.Επισης συζητησαμε για το αν σιγουρα επιλεξω να με παρακολουθει στην εγκυμοσυνη.Ειναι πολυ καλη σας γυναικολογος αλλα λιγο ακριβη,αφηστε που αυτη πηγαινει μονο σε ιδιωτικη κλινικη και δεν ειμαστε για τοσα εξοδα.Θα το συζητησουμε και την επομενη φορα.Οσο αφορα τους γονεις του φιλου μου που πηγαμε μετα τι να σας λεει.Φωνες κακο.Στο τελος ομως ηρεμησαν και το δεχτηκαν και ειπαν οτι θα μας βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γεωργία,ειναι οντως πολυ νωρίς για να δεις το μωράκι, ισως χρειαστεί και 2βδομάδες ακόμα,μην αγχώνεσαι,οσο για παρακολουθηση μπορεις να δεις κ σε καποιο δημοσιο νοσοκομείο...μια χαρά ειναι κ εκει,δεν έχουμε ολοι 3.000 ευρω να δίνουμε σε γυναικολόγους κ ιδιωτικές κλινικές,και στο Δημόσιο μια χαρά ειναι...ψαξ'το λιγο..ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γεωργία,ειναι οντως πολυ νωρίς για να δεις το μωράκι, ισως χρειαστεί και 2βδομάδες ακόμα,μην αγχώνεσαι,οσο για παρακολουθηση μπορεις να δεις κ σε καποιο δημοσιο νοσοκομείο...μια χαρά ειναι κ εκει,δεν έχουμε ολοι 3.000 ευρω να δίνουμε σε γυναικολόγους κ ιδιωτικές κλινικές,και στο Δημόσιο μια χαρά ειναι...ψαξ'το λιγο..ολα θα πανε καλα.

 

Κι εμεις αυτο σκεφτομαστε.Μονο που στο νοσοκομειο απ'οσο ξερω απο μια ξαδερφη μου δεν ειχε συγκεκριμενο γιατρο.Πηγαινε και την εξεταζε οποιος γυναικολογος ηταν εκει,το ιδιο εγινε και στην γεννα της.Με φοβηζει να πηγαινω καθε φορα και να ειναι αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μ κ αυτοι επιστήμονες ειναι,εφόσον το μωράκι ειναι καλα κ καθε φορα θα εχεις μαζι σου τις εξετάσεις σου,δεν πιστεύω πως πρέπει νασε φοβίζει αυτο,αρκετοι γνωστοί μ πηγαν σε δημόσιο νοσοκομείο κ δεν το μετανωσαν ποτε,σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου καταλαβαίνω την ανάγκη για αποκλειστική παρακολούθηση,προσωπικά το θεωρώ θετικό να σε βλέπει πανω απο ενας γιατρος, μπορεί ενας να δει κατι που ο άλλος δεν το είχε δει....δεν ξέρω γνώμη μου ειναι και φυσικά το οικονομικό δεν το συζητώ...αν ψάξεις στο Φόρουμ θα βρεις αρκετά σχετικά με το θεμα....συζητηστε το σαν οικογένεια καντε κ μια έρευνα σχετικά ώστε να δείτε τι είναι το καλύτερο για σάς...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανουμε.Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας και τις συμβουλες σας.Ελπιζω να με βοηθησετε και σε οτι αποριες εχω απο εδω και περα.Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανουμε.Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας και τις συμβουλες σας.Ελπιζω να με βοηθησετε και σε οτι αποριες εχω απο εδω και περα.Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω

Κοριτσακι μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα.Ομως καλο ειναι να σκεφτεις ολα τα επακολουθα.Εισαι πολυ μικρη ακομα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου.Μην κανεις κινησεις απο ενα απλο ενθουσιασμο που νιωθεις.Δεν θελω να με παρεξηγησεις ομως σου μιλαω σαν μητερα σου αφου εχω τα διπλα σου χρονια.Εγω εχω ενα αγορακι 6 χρονων.Ειναι σκετη μαγεια.Ομως αλλαζει η ζωη σου.Θα στερηθεις πολλα πραγματα και θα αναλαβεις πολλες ευθυνες.Μην ξεχασεις ποτε οτι θα παψεις πλεον να εισαι παιδι.Θα εχεις την αποκλειστικη ευθυνη για ενα αλλο ανθρωπο,που θα εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα.Οτι θελεις,πεστο μου,μη διστασεις.Θα χαρω να σε βοηθησω με καθε τροπο.Ελπιζω να μη με παρεξηγησες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα.Ομως καλο ειναι να σκεφτεις ολα τα επακολουθα.Εισαι πολυ μικρη ακομα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου.Μην κανεις κινησεις απο ενα απλο ενθουσιασμο που νιωθεις.Δεν θελω να με παρεξηγησεις ομως σου μιλαω σαν μητερα σου αφου εχω τα διπλα σου χρονια.Εγω εχω ενα αγορακι 6 χρονων.Ειναι σκετη μαγεια.Ομως αλλαζει η ζωη σου.Θα στερηθεις πολλα πραγματα και θα αναλαβεις πολλες ευθυνες.Μην ξεχασεις ποτε οτι θα παψεις πλεον να εισαι παιδι.Θα εχεις την αποκλειστικη ευθυνη για ενα αλλο ανθρωπο,που θα εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα.Οτι θελεις,πεστο μου,μη διστασεις.Θα χαρω να σε βοηθησω με καθε τροπο.Ελπιζω να μη με παρεξηγησες!

 

Δεν σε παρεξηγω αλλωστε εσυ εισαι πιο εμπειρη σε αυτο το θεμα.Ξερω πως δεν θα μπορω να κανω αυτα που εκανα και επισης θα στερηθω πολλα αλλα δεν θελω να σκεφτω πως θα κανω κατι(οπως μια αμβλωση) και να κανω κακο σε αυτο το πλασματακι.Οκ εκανα ενα λαθος με τον φιλο μου αλλα θα αναλαβουμε τις ευθυνες μας αντι να στερισουμε μια ζωη.Ο θεος θα μας στειλει ενα δωρο,σε κακη στιγμη μεν αλλα δωρο.Ειναι ευλογια αυτο!Δεν θα κατσω να κλαφτω,θα προσπαθησω κι εγω και ο φιλος μου να φερθουμε υπευθηνα και να αντιμετωπησουμε οτι κι αν συμβει απι εδω και στο εξης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...